Debat over de regeringsverklaring TWEEDE KAMER UIT CRITIEK, MAAR IS NIET ONWELWILLEND Prof. Romme wil meer weten over gedifferentieerde loonpolitiek „Socialisten onwaarachtig tijd ens kabinetsformatie" Sportvliegtuig neergestort bij vliegveld Beek De wereld bewijst John Foster Dulles de laatste eer Indrukwekkende begrafenis in Washington Amerikanen lanceren raket met twee apen Nederland-Schotland opwindend Paus werkt aan encycliek Het weer. Drie van de vier inzittenden gedood Opstand in Atjeh ten einde „Able" en „Baker' tijds tocht van maken in kwartier ruim 2000 km me, iviuixixlo veforeijouotu/! Veranderlijk Opgestegen om parachutesprong te maken Franse kaasinvoer uit E.E.G.-landen SOLEX DE LUXE Iets zachter Het weer in Europa DONDERDAG 28 MEI 1959 9 83ste JAARGANG No. 30223 houdt nu een schilderfeest met Suède damesjasjes in kleuren - - Off. Dealer: I. J. VAN KOOTEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuldem Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr» H. v. RUN en W Severin, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter* ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken, John Foster Dul les, is fisteren ter ruste gelegd op de begraafplaats van Arlington, ae laatste rustplaats van vele Amerikaanse natio nale figuren. De begrafenis was voor afgegaan door een rouwdienst in de na tionale kathedraal van Washington, een eenvoudige dienst volgens de ritus van de Presbyteriaanse kerk, waarvan de overledene ouderling was. Een staats hoofd, twee regeringsleiders en talrijke ministers van buitenlandse zaken, on der wie Dulles' grote tegenstander Gro- myko van Rusland, en bijna driedui zend andere hoge functionarissen woon den de plechtigheid bij. Alle 2.818 plaat sen van de kerk waren gereserveerd. Vooraan zaten mevrouw Dulles en haar dochter en twee zonen, de broer van de overledene, Allen, hoofd van de Amerikaanse inlichtingendienst, en de verdere familie; president Eisenhower met echtgenote en zoon en in de vol gende banken bondskanselier Adenauer van West-Duitsland, premier Menzies van Australië, mevrouw Tsjang Kai Sjek van nationalistisch China, de se cretaris-generaal van de Verenigde Nar ties, Hammarskjöld, de secretaris-ge neraal van de N.A.T.O., Spaak, en de ministers van buitenlandse zaken van Rusland, Engeland, Frankrijk, Japan, Italië, West-Duitsland, Turkije, België, Oostenrijk, Nederland, Zuid-Korea en Bolivia, en de ministers van financiën van Canada en Chili. Een uur voor de dienst was de kist met het stoffelijk overschot van de overledene uit de Bethlehem-kapel, waar het vierentwintig uur opgebaard had gestaan en gedurende welke tijd Advertentie SIKKENS-TJALLEMA PR00UKTEN vraag gratis boakja 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden twintigduizend mensen de minister de laatste eer bewezen, overgebracht naar het middenschip. De dienst begon met het processiegezang „O, God onze steun in voorbije eeuwen", waarop de domi nee van Dulles' eigen gemeente voorlas uit de psalmen en het Presbyteriaans gebedenboek. Na het bidden van het Onze Vader met de gemeente ging zij door met lezingen uit het Oude Testa ment. De dominee van de nationale Presbyteriaanse kerk van Washington las voor uit het Nieuwe Testament en de secretaris van de Wereldraad van Kerken voor Amerika, dr. Roswel Parkhurst Barnes uit „Pilgrim's pro gress" en het Boek der Openbaringen. Dr. Barnes sprak ook een persoonlijk gebed uit, waarin hij de overledene di rect betrok. Hij zei dat Dulles bij zijn geloof in God blijk heeft gegeven van zuivere toewijding aan gerechtigheid, vrijheid en vrede en van onverschrok- ken moed bij het uitvoeren van zijn di- j plomatieke missie en dat hij zijn ziekte droeg zonder vrees, met kalmte en diep inzicht. Dr. Barnes dankte God, dat hij Dulles begiftigd had met warme men selijkheid die bleek uit talloze kleine vriendelijkheden, en met een geestes adel die hem maakte tot een toegewijd echtgenoot, vader, broer en vriend. Na het zingen van de hymne „Voor al le heiligen die van hun inspanningen uitrusten" werd de plechtigheid beslo ten met de zegen. Voorafgegaan door een politie-escorte en een erewacht trok hierop een rouw stoet van tweehonderd limousines naar de begraafplaats van Arlington. De stoet passeerde de ambassadewijk van Massachusetts Avenue, waar overal vlaggen halfstok uithingen. Op de be graafplaats werd de kist onder het spe len van een van Dulles' lievelingszan gen „God van onze vaders" op een cais son geplaatst en daarmee naar het graf naast het oorlogsmonument uit de Spaans-Amerikaanse oorlog op de heu vel gereden. Militairen uit alle onderde len van de Amerikaanse strijdkrachten volgden in ceremonieel tenue. Bij het graf werd, na de militaire eerbewijzen en een korte begrafenisdienst onder leiding van dr. Barnes, de vlag van de kist genomen. De militairen presen teerden het geweer; een kanon in de omgeving vuurde negentien schoten af het eerbewijs voor een gestorven mi nister een peleton infanterie loste drie salvo's en hierop klonk de laatste groet van een trompet. De vlag werd opgevouwen en door dr. Barnes over handigd aan mevrouw Dulles. De mili taire eenheden marcheerden af, ge volgd door de familie en de andere aan wezigen. Toen allen weg waren, werd de kist in alle stilte neergelaten in het graf. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen Uit goed ingelichte bron vernemen wij, dat binnenkort de eerste encycliek van Paus Joannes XXIII verwacht kan worden. Volgens de traditie is een eerste encycliek van een paus zoveel als een regeringsprogramma, gepaard gaande met een panoramisch overzicht van de situatie, waarin de Kerk heden in de wereld verkeert. De H. Vader heeft bereids gezegd, dat een stuk der encycliek gewijd zal worden aan de pers. Het is niet uitgesloten, dat 's Pausen eerste zendbrief gepubliceerd zal worden op het Feest van St. Pe trus en St. Paulus, de 29ste juni. bARTELJORISSTR HAARLEM IEL. 13439 LEIDSfSIRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid voorkomende bui en, zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon: 04.30-20.45. Maan: 01.11-12.24. Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, heeft verklaard dat er geen plannen bestaan om een aardsatel- liet met apen er in te lanceren. Onder zoek op dat terrein doet de luchtmacht vanaf de basis Vandenberg in Californië. De luchtmacht is van plan vier muizen met een „Ontdekker"-satelliet in een baan om de aarde te brengen en weer terug te laten keren. (Van onze parlementaire redacteur) Bij alle welwillendheid, waarmede de Tweede Kamer het kabinet-De Quay tegemoet is getreden, is toch op de eerste dag van het debat over de rege ringsverklaring al duidelijk gebleken, dat alle partijen, ook de regerings gezinde, een dankbaar gebruik zullen maken van de vrijheid, die het parle ment juist tegenover dit kabinet heeft gekregen. In de regeringsverklaring Wordt gewezen op het zuiver extra-parlementair karakter van het kabinet, Waardoor de geheel eigen verantwoordelijkheid van Kamer en regering extra wordt geaccentueerd. Al laat het regeringsprogram nog veel zaken ongeregeld en zijn de meeste beleidslijnen nog slechts vaag getrokken, de minister-president zal vandaag toch al op enkele belangrijke punten ophel dering moeten geven. De katholieke fractieleider, prof. Romme, wil van de regering de ver zekering, dat nu zeer snel met een meer gedifferentieerde loonvorming zal worden begonnen. Huurverhoging en afschaffing van de melksubsidie met de looncompensaties, die daarvan het gevolg zullen zijn, acht hij volkomen aanvaardbaar. Het scheppen van mo gelijkheden tot het uitkeren van meer loon in bedrijfstakken, die daarvoor in aanmerking komen, moet echter niet ter wille van deze toekomstige com pensaties worden uitgesteld De rege ringsverklaring is op dit punt niet ge heel duidelijk. Tevens vroeg prof. Rom me om een duidelijke bescherming van de minst draagkrachtigen, door het aanvaarden van het standpunt van de S.E.R., dat deze groep o.m. door af schaffing van de gemeenteclassificatie en verhoging van de kinderbijslag te gemoet wil komen Dr. Tilanus, fractieleider van de C.H., heeft de minister van Onderwijs gead viseerd, zijn wetsontwerp maar liever geheel in te trekken en er dat van zijn voorganger, prof. Rutten, voor in de plaats te stellen. De minister zou dan -grondwettelijke en andere rhoeilijkhe- "®n" kunnen voorkomen. Dr. Tilanus stond op het standpunt, dat aan de Ka mer geen voldragen wetsontwerp was aangeboden. Het kan niet eens worden uitgevoerd, omdat het overgangsrecht ten enemale ontbreekt. Prof. Romme wil weten hoe hoog het plafond van de defensie-uitgaven thans zal zijn. Dr. Tilanus vroeg waar om niet eerst het rapport van de com missie Van Voorst tot Voorst wordt af gewacht, alvorens plannen worden ge maakt inzake diensttijdverkorting of het aanwerven van meer vrijwilligers. Het laatste zou, volgens hem, boven dien belangrijke financiële consequen ties hebben. Zowel prof. Oud (WD) als prof. Romme (KVP) en dr. Bruins Slot (AR) hebben de regering om ophel dering gevraagd over de onverwachte maatregel, waarbij nu ineens, voor uitlopend op de algemene aanpak van de landbouwvraagstukken, schijnt te zijn besloten tot afschaffing van de producentensubsidie op melk. Kan de ze maatregel geïsoleerd worden inge voerd Prof. Romme heeft voorts gevraagd naar de plannen, die in de lucht zwe ven, omtrent het overbrengen van ta ken van het departement van Sociale Zaken naar dat van Maatschappelijk Werk. Hij vroeg waarom de P.B.O. en de Bezitsvorming zijn overgegaan naar Algemene Zaken, waarom Oorlog en Marine samen weer één departe ment van Defensie gaan vormen, welke motivering is aan te geven voor ophef fing van Zaken Overzee en hoe het staat met de aanvankelijke plannen om een minister voor Europese Zaken en Buitenlandse Handel te benoemen. Er waren nog veel meer op. en aan merkingen naar aanleiding van het re geringsprogram. Zo vroeg prof. Romme naar de mogelijkheid van verdere uit breiding van het woningbouwprogram. Anderen, o.w. ook mr. Burger, wilden weten waarom de regering niets over de verlaging van bouwkosten in, het vooruitzicht stelt. Prof. Romme infor meerde naar de vervlechting van de Amerikaanse en Australische verant woordelijkheid in verband met de ver dere ontplooiing van Nieuw-Guinea. Hij liet weten, dat de KVP „zeer vast re kent" op het voortgaan van het bezits- vormings- en P.B.O.-beleid. Over het algemeen was het oordeel van de Kamer echter niet onwelwillend. Met uitzondering natuurlijk van de op positie, waarvan het kabinet niet veel goeds te verwachten heeft. Mr. Burger merkte op, dat het kabinet een conser vatief karakter draagt en dat het slechts kan bijdragen tot verdieping van de kloof tussen socialisten en an dere partijen. Hij noemde „de greep naar de macht" van de andere partijen, nadat aan de ondernemers belasting faciliteiten waren verleend, brutaal. De socialistische fractieleider heeft het zwaard vooral gehanteerd tegen het nieuwe loon- en huurbeleid, waar van hij „schade aan de rechtsge meenschap" verwacht. Toch was ook zijn conclusie niet zo verontrustend. De socialisten zullen een zakelijke oppositie voeren en zijn niet van plan, het land van de ene crisis in de an dere te gaan slepen. Voor prof. Beel, die bij hem wel kritiek ontmoette, om dat hij de schuld voor het niet repareren van de brede basis op de PvdA zou hebben geschoven, had mr. Burger toch nog een woord van dank Prof Beel heeft althans ge zorgd, dat er weer een nieuw kabinet tot stand kwam, zo oordeelde hij. (Zie vervolg elders in dit blad) (Van onze Limburgse redacteur) Even ten zuiden van het vliegveld Beek (Zuid-Limburg) langs de rijksweg Sittard Maastricht is hedenmorgen rond tien uur een sportvliegtuig van het type Piper Pacer" van het sport- viiegersbedrijf Jiöttgens uit Sittard neergestort Drie van de viel inzitten den waren op slag dood. Volgens de eerste berichten zijn de slachtoffers sportvlieger Oscar Gilis- sen, houthandelaar uit Maastricht, die het toestel bestuurde. Hij was ge huwd en vader van één kind. De ove rige slachtoffers zijn de parachutis ten H. Plaizir, gehuwd, instructeur van het eerste Nederlandse parachu tistencentrum te Beek. en de onge huwde wachtmeester van de ver- keersgroep van de rijkspolitie uit Maastricht de heer Keuker. Eén van de parachutisten werd zwaar ge jond. vJi*64 gezelschap was van het vlieg- eid Bggk omstreeks kwart voor tien jPgestegen. De drie parachutisten zou- *:eh sprongen gaan uitvoeren. Kort na f*e start die normaal verlopen schijnt p zijn, hoorde men op het vliegveld ®en doffe knal en kort daarop zag men van vlieKtuig op een grasbaan niet ver ten v startbaan verwijderd neerstor- VoiL n bet toestel waren slechts en- brokstukken over, deze°rar^n Limburgse sportvliegerij is i?T '6n zware slag en met name nnn h„!i noT slechts een tweetal ja ren bestaande Eerste Nederlandse Pa rachutistencentrum dat door de thans verongelukte instructeur H. Plaizir u fek werd gevestigd. Kortgeleden zijn door hem nog een vijftiental leden Van enkele Zuidlimburgse Rode Kruis kolonnes voor de gevormde Rode Kruis Parakolonne opgeleid. Kort na het gebeurde arriveerden op de plek van de ramp de officier van justitie bij de rechtbank te Maatricht, mr. J. Corsten, burgemeester P. Min- kenberg van Beek en overste Weerts van de rijkspolitie uit Maastricht. De rijksluchtvaart zal een onderzoek naar de oorzaak van dit ongeluk instellen. Naar verluidt is dit het eerste vlieg tuigongeluk waarbij doden te betreu ren vallen dat op het vliegveld Beek is gebeurd. Het verzet, dat zes jaar lang in AL jeh woedde tegen de regering van Dja karta, is dinsdag geëindigd door een akkoord dat te Kotaradja tot stand is gekomen tussen een missie van de re gering te Djakarta en de leiders van de rebellen, aldus meldt AFP. De re bellen van de revolutionaire raad van Atjeh verklaren in dit akkoord dat zij de grondwet van de republiek Indo nesië erkennen «n kondigen de ontbin ding van de „Staat Atjeh van de Mo hammedaanse republiek Indonesië" aan, die op 21 september 1953 werd uitgeroepen. Het Franse ministerie van Landbouw heeft ter kennis van "'ranse kaasimpor teurs gebracht, dat er binnenkort kaas uit andere landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap (E.E.Gzal worden Ingevoerd. De voorwaarden voor die invoer zullen door het rege- rings-zuivelbureau Interlait op 29 mei a.s. bekend gemaakt worden. Militairen dragen de kist met het stoffelijk overschot van John Foster Dulles van de Bethlehem-kapel naar de kathe draal van Washington voor de uitvaartdienst. ITelefoto) Advertentie Boven de Britse eilanden bevindt zich een frontenstelsel dat zachte lucht in sluit en dat behoort bij een zwakke storing bij Schotland. Deze storing ver plaatst zich in zuidoostelijke richting naar zuid-Noorwegen; ten gevolge hier van zal de bewolking weer toenemen, terwijl verder plaatselijk wat regen of motregen kan vallen. De wind krimpt naar westelijke richtingen, maar blijft zwak. De temperaturen bereiken daar bij iets hogere waarden dan vandaag. In de luchtdrukverdeling boven de oceaan komen enkele wijzigingen, die van belang kunnen zijn voor het weer op langer termijn. Zo daalt de lucht druk bij IJsland en wordt de stroming in de hogere luchtlagen zonaal, waar door langzaam aan de baan vrijkomt voor depressies die nakr noord-Europa zullen gaan koersen temp. neersL Station Weer heden max. afgel. 7 uur gist. 24 U Stockholm licht bew. 7 10 0 Oslo zwaar bew. 10 15 0 Kopend.: half bew. 11 14 0 Londen zwaar bew. 9 18 0 Amsterdam regenbui 8 13 Brussel geheel bew. 13 0.3 Parijs zwaar bew. 7 14 0 Nicê zwaar bew. 17 21 0 Berlijn zwaar bew. 11 18 6 Frankfort zwaar bew. 10 17 0 München zwaar bew. 9 17 0 Wenen zwaar bew. 12 16 0 Rome onbewolkt 16 23 3 Opwindende tonelen hebben zich gisteren afgespeeld tijdens de voetbalinterland Ne der land-Schotland. Ze beperkten zich helaas niet tot die, welke in het sportieve vlak lagen, zoals bijvoorbeeld dit hachelyke moment voor het Neder landse doel, toen De Munck een lage voorzet onderschepte. Hoe Schotland met 12 zegevierde kan men op de sportpagina lezen. DE VEILIGSTE BROMFIETS nu ƒ375.- Houtplein 18-20 - Tel. 16615-12000 Grote Houtstraat 140 - Iel. 12349 (Ook op gemakkelijke betalingsconditiesi Premier De Quay en vice-premier Korthals luisteren aandachtig naar de meningen van de Kamer. Van de Amerikaanse raketbasis te Cape Canaveral is vanmorgen een Jupiter-raket met twee levende apen gelanceerd. Twee en negentig minu ten nadat de vlucht in de ruimte be gonnen was, hebben Amerikaanse marineschepen, die in het doelgebied klaar lagen, de neuskegel met de beide dieren teruggevonden in het zuiden van de Atlantische Oceaan, aldus meldt U.P.I. De apen hebben in ongeveer een kwartier tijds een tocht van circa 2400 km gemaakt. Bij het ter perse gaan van deze editie was de neuskegel nog niet ge opend, zodat over het lot van de beide apen, die „Able" en „Baker" gedoopt zijn, nog niets bekend is. In ieder geval is de raketproef zeer succesvol verlopen. Daar het doelgebied mid den in de Oceaan op een enorme af stand van de Amerikaanse kust ligt, had men verwacht dat het verschei dene uren zou duren voor de neus kegel zou zijn teruggevonden. De kans dat de neuskegel niet terugge vonden zou worden, was bovendien niet gering. „Able" is een z.g. rhesus-aapje van circa drie kilogram. „Baker" is een eek hoornaapje van nog geen half kilogram. Zij zijn verbonden met instrumenten die hun 'reacties, ademhaling, temperatuur, hartslag en bloeddruk meten. Vooral hun reacties tiidens de negen minuten van de reis dat de werking van de zwaartekracht niet merkbaar is. ziin be langrijk In december hebben de Ame rikanen een proef genomen met een aap.e „Gordo". dat toen echter niet te ruggevonden is. De neuskegel van de Jupiter bevat voorts biochemisch materiaal, als cel- lencultures van gist, mais, larven van de fruitvlieg en menselijk bloed, voor de bestudering van de stralingswer king, en schimmeikiemen en eistof ter bestudering van de werking der stra ling en gewichtloosheid op celdeling en vruchtbaarheid. Ook hopen de Amerikaanse deskundi gen bijzonder belangrijke gegevens over ruimteproblemen te verkrijgen als het doorstaan van druk tijdens het lanceren en het terugkeren naar de aarde. De grootste hoogte die de Jupiter vanmor gen bereikte was 480 km. Een woordvoerder van de NASA het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1