Uw plat uw PARADIJS Onderwijs tegenover vrij staan moet hulpdiensten Visie van Katholiek Pedagogisch Centrum maïzena Volgens de Fransen blijft brood op de maag liggen Badstof voor vakantie DE WIL TOT ZIN 's Lands Kroniek O PLANTARIUM IN EEFDE Dorado voor doe-het-self m D School gezondheidszorg DU RYEA De Franse koe levert alleen maar biefstuk Mgr. De Liva naar Wenen vertrokken NAAIMACHINES Dr. V. E. Frankl over de taak van de arts w Comité vluchtelingen- jaar KONINGIN BIJ INSTALLATIE GERO STUURMAJ, COHEN I Wie voelt er voor wijn bij het ontbijt? O POLY COLOR 't hoort bij uw make-up Sociaal Geneeskundige studiedagen II "N J VRIJDAG 29 MEI 1959 PAGINA 11 DE IJSSELBRUG BIJ RHEDEN IN AANBOUW \W3IX'/ MEUBELOPSLAG TE VlANEN UITGEBRAND SPECIALE AANBIEDING ln de k°Ver óók uw haar vraagt om make-up! kleurshampoo ENGEL, Gr.Houtstr.181, Tel. 14444 Veel fleuriger en glan- zender wordt uw haar, als u het thuis zelf wast met POLYCOLOR Kleurshampoo. Bijgetint (zonder ver ven) in nw natuurlij ke haarkleur of een nieuwe nuance. Het kost zo weinig moei te, 't geeft zoveel extra charme! Tuhe 1.95 (keus uit 20 tinten) ••••••••••••••a Internationale school in Den 440 kinderen uit 34 landen Haag - Zy en hoog, oud huis in Eefde, de j vriendelijke bewoners ervan en de uitgestrekte kwekerij erom heen zijn in de laatste weken in het centrum van de belangstelling komen te staan. Dat hebben die bewoners overigens aan hun eigen, heilzame activiteiten te danken, en al hebben ze zoveel toeloop misschien niet voor- zien, ze zijn nog steeds van harte bereid om op het mooie „Quatre Bras" bezoekers te verwelkomen en rond te leiden. Van die bereidheid kunnen, sinds afgelopen week, ook wij getui gen. De aanleiding tot die toeloop moet moei gezocht worden in een kranten bericht, en misschien nog meer ge weten worden aan de radio-uitzen ding, die gewijd werd aan de ope ning, vorige week woensdag, van een „plantarium" op Quatre Bras; een hartewens van de Nederlandse Turn kring is daarmee in vervulling ge gaan. Volgens de heer Meijer, die „Quatre Bras" beheert, is een plan tarium „een instructieve verzameling van kamer- en tuinplanten, die ge schikt zijn voor praktische toepas sing in en om de woning. Het is in zekere zin een moderne versie van de aloude Hortus, aangepast aan de behoeften van de doe-het-zelf-tui nier." Met die „doe-het-zelf" is het eigen lijk allemaal begonnen. Zoals men weet wil iedereen sinds een paar jaar „alles zelf" Dat gebeurt voor dr goedkoopte, en ook om voor de gewone, niet altijd even inspireren de dagelijkse arbeid een tegenwicht te vinden. Velen vinden hun „doe- het-zelf"-hobby in hun tuin. En om dat men van dat gedoe in de vrije uren ook succes wil zien, heeft de Nederlandse Tuin-kring in Eefde de ze vrije-tijdstuiniers d helpende hand geboden. Door cursussen eerst: Hoe leg ik zelf een moo'e tuin aan, en Hoe verzorg ik mijn eigen tuin zelf? Sinds een jaar is daar op Qua tre Bras een „plar.ten-zelfbedienmg" bijgekomen. Wie naar Eefde een kilometer of negen ten zuiden van Deventer gaat, krijgt daar in een zeer doorluchtige schuur de wanden zijn er van netten gespannen, en het dak. bestaat uit een zonwerend latwerk met twijgen een klein karretje mee; hij loopt langs de ver schillende perken en kan zelf de planten van zijn keuze verzamelen. Dit aardige idee is ingeslagen; vele tuinierende huisvaders en -moeders hebben in het afgelopen jaar de weg naar Eefde gevonden. De Nederland se Tuin-kring vond het nog niet ge noeg. Men heeft er nu, in aanslui ting op de cursussen, een praktisch voorlichtingscentrum ingericht. Voor lopig zijn daar ongeveer honderd soorten tuinplanten te zien; over hun manier van groeien en bloeien kan men er inlichtingen vragen. ieze eerste opzet wordt volgend jaar aanzienlijk uitgebreid. Dan zullen de bezoekers een twin tigtal proeftuinen kunnen bekijken, die, van klein tot groot, zijn aange legd om de bezitter van wat-voor- een-tuin-ook een idee te geven van wat' hij met dat dierbaar plekje grond kan doen. Grote aandacht wordt, ook nu al, besteed aan heesters en coni feren, die een tuin kunnen omzomen, of voor een kleinere afscheiding zor gen. Ook over stekken, zaaien, scheu ren, kortom alles wat er aan het on derhoud van planten in en om huis te pas komt, kan men op Quatre Bras zijn licht opsteken. Want men beperkt zich daar niet tot de tuin- bezitters alleen. Zovelen van ons moeten zich tevreden stellen met hoogstens een groene vensterbank. En daarom heeft de Nederlandse Tuin- kring een derde cursus voorbereid, die „Bloemen in en om ie woning" genoemd is. Daar zijn ook de bloe- men-mogelijkheden voor terras of balcon bij inbegrepen. En omdat het, voor wie toch in Eefde is, in één moeite doorgaat, heeft men daar een alleraardigste bungalow ingericht, waar alle mogelijke kamerplanten ter bestudering staan uitgestald. Ook wil men er kleine exposities inrichten van ceramiek, die gebruikt kan wor den in kamer en tuin, op terras o] balcon. Verder kan de bezoeker er kennis maken met het kweken van planten op water mzt voedingstablet ten (wat heel handig is voor wie op vakantie gaat), met het bloemenven- ster ofwel: maak van uw venster bank één grote plantenbak en met de levende bloemenwand. Deze laat ste is een soort hoge plantenbak, waarvan de zijwanden echter niet van hout, maar van draadgaas zijn. De bak wordt opgevuld met een mengsel van zand en turfmolm, en door de mazen worden vriendelijk- bloeiende petunia's en ander klein goed gestoken. Degenen, die de Nederlandse Tuin- Kring hebben opgericht, zijn nog lang niet aan het eind van hun Latijn. Wie met al hun goede ideeën zijn voordeel wil doen, kan, behalve naar Eefde gaan, ook de cursussen aanvra gen. Zij worden hem voor één gulden per stuk toegezonden. Voor een tijks daalder kan men donateur worden van de Tuin-Kring, met alle prettige ge volgen van dien. Duizenden doe-het-zelvers hebben op deze manier door hun hobby een Hortus, en van hun plat een paradijs gemaakt! Het ligt in het voornemen van konin gin Juliana aanwezig te zijn bij de in- 1 stallatie van het Nationaal Comité Vluchtelingen jaar 1959-1960 op 3 juni a.s. des morgens om 11 uur in het Vredespaleis te Den Haag. Het comité zal worden geïnstalleerd door de minis ter van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Het zal de taak zijn van dit comité om plannen op te stellen en te doen uitvoeren voor een bijdrage van het Nederlandse volk aan het wereld vluchtelingen jaar" en tevens om in overleg met de regering en met de bevoegde internationale instanties, zoals de hoge commissaris der V.N. voor de vluchtelingen, passende be stemming te vinden voor de geldelijke opbrengst der actie. De verscheidene groeperingen van het Nederlandse volk op levensbeschouwelijk en maatschap pelijk gebied zullen in het comité zijn vertegenwoordigd. Ook in een aantal andere landen zijn soortgelijke comité's in oprichting of reeds opgericht. Het wereld vluchtelingenj aar" werd op 5 december 1958 ingesteld door de 13e algemene vergadering der V.N. als tijdvak werd gekozen de periode juni 1959 juni 1960. Met de bouw van een van de belang rijkste kunstwerken in de rijksweg nr. 12 (Den Haag-Arnhem-Duitse grens), de bouw van een verkeersbrug bp Rhe- den over de Gelderse IJssel, is thans een begin gemaakt. De bouw geschiedt op pijlers, die in de oorlogsjaren reeds waren geolaatst. De werkzaamheden zijn toen gestaakt. De rijbaanbreedte van de nieuwe brug, (van het type zoals bij Rhenen is gebouwd) zal 8.25 meter be dragen. In 1960 komt de brug gereed. Oeganda Te Katwe, een inheemse voorstad van Kampale. heeft de politie gisteren 483 mepsen aangehouden die ervan verdacht worden dat zij belas tingschuld hebben. Een aantal van hen is vrijgelaten nadat zij de verschuldigde penningen hadden betaald, doch een groot aantal wordt nog vastgehouden hangende een verder onderzoek (Reuter Advertentie ZILMETA ZILVIUM >v\\tl JUWELIERS Houtplein 15-HORLOGERS AcLiiertentie maakt Uw groenten zo lekker. Een grote opslagplaats, in hoofdzaak tweedehands meubelen bevattend, is donderdag in Vianen door brand ver woest. De schade wordt voorlopig op 15.000 gulden geraamd. De eigenaar is verzekerd. Het vuur ontstond omstreeks twee uur door nog onbekende oorzaak in de meubelen, die in de open lucht waren' opgeslagen. De brandweer van Vianen, later geassisteerd door die van Lex- mond, slaagde er in, de twee gebou wen, die op het terrein staan, te be houden. De voorraad meubelen ging echter verloren. België In 1958 is ongeveer een op de zestig Belgen het slachtoffer gewor den van een verkeersongeluk. In vijf jaar tijds is het aantal verkeersslacht offers met vijftig procent vermeerderd, dat van de ter plaatse gestorvenen met twintig procent (respectievelijk 158.000 sn 984 op een bevolking van negen mil- oen). Vooral het aantal getroffen voet- 'angers is groter geworden. Een pas ontvangen documentatie over het verbruik van levensmiddelen toonde een keer te meer aan dat ner gens zo van lekker eten wordt gehou den als in Frankrijk, waar men er het meeste geld en de meeste tijd voor over heeft. Eten blijft hier een der voornaam ste dingen en volgens de Fransman moet het dejeuner wij zouden het met lunch vertalen het hoogtepunt van de dag vormen. Doktoren hebben al uittentreure gezegd en geschre ven dat een overvloedige maaltijd midden op de dag het werk 's mid dags vertraagt, maar er is niemand die zich daaraan stoort. Zelfs het argument dat, indien geen twee volle Advertentie Tafelservies voor 6 personen f 39.75 Theeservies voor 6 personen f 15.75 Ontbijtservies voor 6 personen f 16.75 Hagelwit Beiers porselein, zeer moderne vorm. GROTE HOUTSTRAAT 82-84 - HAARLEM Kinds 1876 Badstof is voor dzze zomer in de mode, vooral voor strandkleding. Het is bijzonder prak tisch omdat het niet erg kreukelt en het absorbeert. Het is tegelijk handdoek. Er is, oppervlakkig gezien, ook niet zo'n groot verschil tus sen badstof en het hu zo moderne bou clé, de krulletjes- stof. Dit meisjes- Pakje voor zwem en strandplezier is van Boussac, de grote Franse ka toen inaustrie Zoals ''hen aan de bijpas sende jas ziet, geeft then ook aan bad stof moderne en hleurge dessins mee. Voor vakantiekle- ~lng is het ideaal, mant het kan tegen een stootje, het ver- mfaait niet in de le0en en het heeft fst veel verzorging odtg. Het neemt tvel de nodige plaats maar ja, men kan ook niet altijd vijf poten aan een Schaap wensen! uren nodig waren voor het dejeuner, I beschuit met jam nagegeten, maar dat fabrieken en kantoren vroeger kon- I is geen algemeen gebruik. En de dag .4 AM r,lllÏ4/\*S L rt 4 /VrtrtV, llli.a.n 1 I - l\S n4 A/AM ,1 ,4» At, ADC t O C 1 tl '.4 tl Ct den sluiten heeft geen uitwerking ge had. Liever later naar huis, maar van twaalf tot twee de tijd hebben om behoorlijk te eten'. En boterham men eten wordt nog steeds een ar moedig gedoe gevonden. Volgens de algemene opinie „blijft het brood op de maag liggen". Toch golden de Fransen geslachten lang als grote broodeters. Maar sinds de laatste oorlog is de levensstandaard verhoogd en propt men zich niet meer vol met brood. Het meeste geld geven de Fransen aan vlees uit. Wat zj aan biefstukken kunnen verorberen is ongelooflijk. Het Hjkt wel of uit een koe alleen bief stukken worden gesneden en de rest van het beest wordt geëxporteerd. Groenten daarentegen worden maar met mate gebruikt en in veel gezinnen komen uitsluitend aardappelen bp het vlees op tafel. Aardappelen worden hier trouwens tot de groenten gerekend. Fruit eten gaat nog altijd met mondjes maat, laten we zeggen dat in veel huis houdens een appel niet meer in vieren maar in tweeën wordt gedeeld. Vroe ger werd dikwijls een eetlepel jam in plaats van vruchten gegeten, maar dat gebeurt nu minder. Voorlopig is er geen kwestie van dat in het dejeuner verandering gebracht kan worden, wat economisten en dokto ren ook mogen zeggenMisschien komt dit ook doordat het dejeuner hier in het zakenleven zo'n grote rol speelt en heel wat besprekingen in die paar uur plaats hebben. Tegen het avondmaal hebben de dok toren minder bezwaar. In ouderwetse gezinnen begint het nog altijd met een bord soep, soep die geen vlees heeft gezien en door de Hollanders afkooksel van groente wordt genoemd. Maar nu alle Francaises weten dat vocht dik maakt is de soep dikwijls vervangen door rauwe geraspte groente. Een plak ham of een ei vormen de hoofdschotel en sla en kaas besluiten de maaltijd. Eigenlijk is dat nog een heel maal vlak voor het naar bed gaan, want in de regel blijft men hier een half uurtje aan tafel zitten napraten en daarna zoekt iedereen zijn slaapkamer op. De Fransen gaan meestal vroeg naar bed; behalve bij hun wekelijks bioscoopbe zoek zijn ze haast nooit laat bij de weg. Maar het is het ontbijt waar de me dici het meeste bezwaar tegen hebben. Nagenoeg ledereen drinkt hier 's mor gens ongeveer een halve liter koffie, meestal zonder melk, waarin geboterd brood wordt gesopt. Soms wordt een Mgr. Ottavio de Liva, die sedert me dio 1954 verboden is geweest aan de pauselijke internuntiatuur te Den Haag, aanvankelijk als auditeur en later ais raad, is donderdag naar Wenen ver trokken. Mgr. de Liva heeft na het ver trek van mgr. Paolo Giobbe nog enige tijd samengewerkt met de nieuwe inter nuntius, mgr. J. Beltrami. Hij krijgt in Wenen de functie 'an raad aan de pauselijke internuntiatuut. Zowel door de Nederlandse kerkelijke en burgerlijke autoriteiten als in de kringen van het corps diplomatique werd mgr. de Liva zeer gewaardeerd als een prelaat, die de kunst verstond, de waardigheid van zijn functie te pa ren aan de vriendelijkheid van een „homme de coeur". Bij zjjn vertrek uit ons land heeft H.M. de Koningin mgr. de Liva benoemd tot comman deur in de orde van Oranje Nassau. beginnen met een uitgeperste sinaas appel lokt geen Fransman aan. De nadruk wordt dan ook in het rap port over het verbruik van levensmid delen van de „Centre d'Etudes du Sucre" gelegd op het gebruik van melk, yoghurt, enz. bij het ontbijt, wat heel iogisch lijkt. Wat vreemd aandoet is het volgende, iets dat in dezelfde do cumentatie te lezen staat: bij het ont bijt, bestaande uit worst, kaas, brood en boter, kan natuurlijk alleen wijn ge dronken wordenHoe het ook zij, de Fransen die meer dan 42 pet van hun inkomen voor hun maaltijden uit geven, voeden zich op een absoluut slecht-uitgewogen manier: ze eten te veel en de maaltijden zijn niet goed over de dag verdeeld. Maar dat neemt niet weg dat hun keuken er zijn mag! DINY K.-W. (Van onze onderwljsredacteur) Het in oktober van het vorig jaar door het Centrum voor Staatkundige Vorming uitgegeven rapport inzake de schoolgezondheidszorg heeft onderwerp van beraad uitgemaakt bij het Katho liek Pedagogisch Centrum. De uitkomst van deze studie is, dat van de zijde van het K.P.C. instemming wordt be tuigd met de gedachte om de school gezondheidszorg een nieuwe opzet te geven, doch dat men blijk geeft van een duidelijk afwijkende visie op een aantal punten in de uitwerking van die opzet. In genoemd rapport kwam een commissie onder voorzitterschap van drs. C. J. M. H. Souren tot de conclusie, dat de bestaande schoolartsendienst vrij ingrijpend gewijzigd zou dienen te orden. Het Pedagogisch Centrum staat waarderend tegenover de gege ven analyse van de schoolgezondheids zorg en de grondtrekken van de nood zakelijke herstructurering van deze zorg. Een zwak punt in het rapport acht men echter, dat het begrip „ge zondheid" voor praktisch gebruik bijna oeverloos en daardoor min of meer on hanteerbaar is geworden. Het gevol" hiervan is, dat het rapport- Souren in de opsomming van taken te ge detailleerd is geworden Het gebruik van de term schoolgezondheidszorg en wel door van buitenaf tot de school komen de instanties roept de vrees op van aantasting van de eigen verantwoorde lijkheid van de school. Deze aantasting is zeker niet bedoeld door de commis- sie-schoolgezondheidszorg, maar de vrees voor dit gevolg wekt in de schoolwereld weerstanden. Het K.P.C. zou de naam „schoolge zondheidszorg" vervangen willen zien door „schooladviesinstanties": met de ze nieuwe naam komt de vrijheid van de scholen ten opzichte van deze in stanties tot uitdrukking. Men kent thans de schoolartsendienst, de schoolpsycho logische dienst, het schoolmaatschap- pelljk werk, de pedagogische centra en de beroepskeuzevoorlichtingsdiensten. Bundeling van het werk dezer diensten en instellingen is gewenst. Het is ook verklaarbaar, dat van verschillende zijnden aandrang wordt uitgeoefend om de bestaande overheidsinstanties om te zetten in diensten, die gebaseerd zjjn op een particuliere grondslag. Spre kend over de gewenstheid van bunde ling wil het Pedagogisch Centrum ech ter niet zeggen, dat terstond en overal volledige teams zouden moeten worden opgericht, waarin alle soorten advies instanties verenigd zijn: men moet re kening houden met de behoeften in uit eenlopende concrete situaties. Het K.P.C. meent, dat de adviesin stanties ondergeordend moeten zijn aan het onderwijs. Volgens het rapport- Souren zouden de schoolbesturen ver plicht zijn, zich aan te sluiten bü een dienst voor schoolgezondheidszorg, met binnen redelijke grenzen het recht van vrije keuze. Het Katholiek Pedagogisch Centrum oordeelt hierover geheel an ders. Men ziet twee mogelijkheden. Tc eerste kunnen er autonome dien sten worden opgericht, waaraan het on derwijs geen deel heeft. Deze diensten zijn in de werkelijke zin van het woord „hulpdiensten" en het onderwijs kan er gebruik van maken waar, wan neer en hoe de schoolleiding zulks wenst. Een tweede mogelijkheid is het instellen van dergelijke adviesinstan ties door het onderwijs zelf. Het initia tief zou kunnen uitgaan van een school raad, van andere onderwijsorganen of van een aantal scholen gezamenlijk. In beginsel moet echter iedere school het recht behouden, naar eigen inzicht de gewenste voorzieningen te treffen. Een andere belangrijke afwijking van de voorstellen der commissie-schoolge- zondheidszorg tekent zich af ten aan zien van de verantwoordelijkheid van de kruisorganisaties. Het rapport-Sou- ren stelde, dat de kruisverenigingen, voor zover zij optreden namens de ge zamenlijke ouders, mede verantwoor delijk zijn voor het gezondheidswelzijn van de schoolgaande kinderen. Het zou niet in overeenstemming zijn met de verantwoordelijkheid van de kruisorga nisaties als zij, na de zorg te hebben uitgeoefend gedurende de zuigelingen- en kleuterleeftijd van het kind, daarna haar werk niet zouden kunnen voort zetten in het nieuwe milieu van het kind, aldus het rapport. De kruisver enigingen zouden in deze gedachten- gang derhalve betrokken moeten zijn bij de oprichting en instandhouding van particuliere diensten voor schoolge zondheidszorg. Het K.P.C. geeft er geen blijk van deze visie op de verant woordelijkheid van de kruisorganisa ties te delen. De verantwoordelijkheid van de ouders is bjj de bestudering van het rapport-Souren uiteraard ook in be schouwing genomen. Men is van me ning, dat adviesinstanties slechts dan kinderen diepergaand mogen onderzoe ken als daartoe toestemming van de ouders verkregen is. De resultaten van individueel onderzoek mogen slechts meegedeeld worden aan de ouders der kinderen en verder aan de schoollei ding voor zover de bevindingen daar voor in aanmerking komen en het be roepsgeheim het toelaat. In het rap port-Souren kwam dit punt niet zo expliciet ter sprake. Advertentie Advertentie Alle merken dus ruime keuzr Doe het zélf - óók de crème behandeling - met de POLYCOLOR Haarkuur (1.95) Vraag het uw drogist of parfumerie. LAHNEMANN -Lrcn N.H.- Poitbui 18. Imp. van Pol/cotor K2r Plicentubex Mouion Mtrjret As.or Blandix Ten gerieve van de vele buitenland se gezinnen, die zich voor kortere of langere duur in Den Haag hebben 2e- vestigd, is enige jaren geleden een In ternationale School opgericht, waar thans 440 kinderen uit niet minder dan 34 verschillende landen onderwijs krij gen. Het sterkste contingent is het Amerikaanse met 147 scholieren, dan volgen Duitsland (77) en Frankrijk (47). Enkele landen, Columbia, Span je, Irak, Iran, Israël en de Arabische Republiek, zijn met één leerling ver tegenwoordigd en tussen deze grote en kleine getallen vermeldt de leerlingen- lijst groepjes jonge Engelsen, Brazi lianen, Zwitsers en ook 27 Nederlan ders. Deze week is de Internationale School voor het eerst naar buiten ge treden met twee feestavonden, die ge geven werden in het vernieuwde Kur- haus.paviljoen te Scheveningen. In zekere zin waren deze feestavonden zoals alle schoolavonden zijn: een ge zellige opwinding onder de leerlingen, kleine haperingen, die het optreden juist ontwapenend maakten, aardige shownummertjes van talentvolle scho lieren en in de zaai glunderende ou ders. Maar er was toch ook nog wel iets anders. Het was een genoegen te zien hoe goed deze kinderen uit zoveel verschillende landen met elkaar op trokken. Misschien doen zich intern op de school nog wel spanningen tussen de verschillende nationaliteiten voor, maar bij deze feestelijke presentatie naar buiten slaagde men er in een uit stekende harmonie te tonen. De diverse afdelingen van de schooi in Den Haag zijn minder sterk met el kaar vergroeid dan op de internatio nale school te Luxemburg, waar men rechtstreeks op internationale on der wijsintegratie uit is, maar de Haagse school biedt toch wel zoveel mogelijkheden tot een samengaan van de verschillende nationaliteiten, dat er te beginnen met de kleuters, daarna bij de leerlingen van de lagere school en tenslotte bij de leerlingen van het voortgezet onderwijs een vlotte, inter nationaal gerichte, aanpassing ont staat. Sceptici zullen zeggen, dat het wel zal blijven bij een oppervlakkige aanpassing, doch ook dat is al winst. Het interessantst was natuurlijk te horen hoe de kinderen met hun talen om springen. Men constateert, dat zij wel eens haperen in de keuze van een woord of de formulering van een zin. maar dat over het algemeen hun uitspraak treffend juist is. Aan de opvoering zelf was veel zorg besteed: er werd gezongen, gemusi ceerd, gedanst, cabaret en toneel ge speeld en er werd „mode" getoond. Bjj dit laatste programma-onderdeel amuseerde de zaal zich zeer met de aankondigingen van een jongeman, die als explicateur optrad bü een show waarop jongedames van zijn leeftijd zelfgemaakte kleren toonden. Bij het gros van de leerlingen viel op de vrij heid van beweging: men zag een goede dosis zelfverzekerdheid zonder dat in tussen de bluf te groot werd. Aan de expressievakken wordt op de Interna tionale School ruime aandacht be steed. Blijkens een filmpje, dat vertoond werd, heeft de school minstens twee dingen gemeen met het Nederland se onderwijs: de schoolmelkvoorziening enoverbevolkte klassen. Het aan tal leerlingen groeit gestaag. Het mee- rendeel van de kinderen is niet, zoals men wellicht zou denken, afkomstig uit gezinnen van diplomaten, doch uit ge zinnen, waarvan de vader werkzaam is op commercieel terrein. Er is op alle mcgelflke manieren verscheidenheid op deze school. Er zijn vier afdelingen, een Amerikaanse, een Engelse, een Franse en een Duitse, maar het komt bovendien nog voor, dat een leer ling bij een andere afdeling is onderge bracht dan die, waarbij hij volgens zijn nationaliteit zou thuis horen; zo vol gen bijvoorbeeld veertien Amerikaan se leeringen het onderwijs in het Frans. Van alle nationaliteiten stonden er kinderen op het toneel toen aan het slot van de feestavond het „One World" werd gezongen. De Hjst van die ver schillende nationaliteiten nalopend kon men voor zichzelf allerlei tegenstellin gen tussen de landen, vertegenwoor digd op de Internationale School, regis- treren. Maar dit opgewekte interna tionale samenzijn gaf weer even hoop, dat er toch wel iets verwerke lijkt zou kunnen worden van alle scho ne dingen, die vermeld staan in het onderwijsartikel van de Verklaring van de Rechten van de Mens, in het feest programma breeduit voorop gezet. p vrijdagmorgen 22 mei werd in het conferentieoord „Woudscho- ten" te Zeist een symposion ge houden over het begrip „Ongeval in de zin der Ongevallenwet". Dit begrip „ongeval" is een zuiver medisch-juri- disch begrip geworden, dat door de jurisprudentie van de Centrale Raad van Beroep als hoogste rechtsinstantie voor de Sociale Verzekering is gevormd en geformuleerd. Men en onder dit „men" vallen ook talrijke artsen is zo gauw geneigd een oorzakelijke samenhang aan te nemen tussen een of andere gebeurtenis en een daarna optredend letsel of enige aandoening. Dat de vragen inzake de samenhang tussen ongevalsgebeurtenis en letsel vaak bijzonder moeilijk zijn, is in het symposion en de daarop volgende dis cussie wel tot uiting gekomen. Na de algemene inleiding van dr. Vogelenzang, hoofd van de medische dienst der Agra rische Bedrijfsvereniging, werden drie sectiebijeenkomsten gehouden. Dr. van Gulik, chirurg te Groningen en de nestor van de Nederlandse onge vallendeskundigen. sprak over zijn rijke ervaring inzake „Ongeval en chirurgie" Prof. Dr. Deenstra droeg voor over „Ongeval en longziekten", waarbij hij pleitte voor een klinische bepaling der invaliditeit bij longziekten door speci aal hiervoor geïnteresseerde deskun dige longartsen. Dr. Malten, als huid arts verbonden aan het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden, hield een inleiding over „Ongeval en huidziekten", waarbij h;j wees op de onbevredigende toestand dat nog steeds een groot aantal huidaandoeningen, die in en door het beroep zijn ontstaan, niet onder de vigueur van de Ongevallen wet vallen, alleen maar omdat z;j daar niet met name genoemd zijn. De zin van hel leven Opvallend groot was het gehoor van Prof. Dr. Viktor E. Frankl, die vrij dagmiddag sprak in Hotel „Figi" te Zeist. In ons lijfblad werd al bij her haling over deze op de voorgrond tre dende Veense psychiater geschreven, het laatst bij de bespreking van de Nederlandse uitgave van zijn boek „Pathologie des Zeitgeistes" („Over spannen". Helmond, 1958). Viktor Frankl is een merkwaardige figuur in de psychiatrische wereld. Gekomen uit de school van Freud en Adler, heeft hij zich van beider psy chotherapeutische systemen gedistan- cieerd en heeft hjj zich opgeworpen als iemand, die poogt de oude analytische scholen te transcenderen door bij zijn logotherapie en existentie-analyse uit te gaan van een christelijk mensbeeld, waarbij in het bijzonder de geestelijke grootheid van de mens met zijn vrije wil. zijn vrijheid, zjjn verantwoordelijk heid en zijn bewustzijn in de psychothe rapie wordt betrokken. In zijn met pa thos gebrachte rede, getiteld „Neurosen und Pseudoneurosen", bekritiseerde hij de psychosomatiek, die de zin van het ziek-zijn louter in een causaal psy chosomatisch gebeuren zocht, maar de ze zin niet ziet in de wijze waarop het Hjden gedragen moet en kan worden. Het zal vaak de taak van de arts zijn om de zin van ziekte en lijden te dui den en voor de patiënt open te leggen. De these van de psychosomatiek „Krank wird nur, wer sich krankt" is volgens Frankl onjuist. Het is zeker niet zo. dat elke or ganische ziekte een uiting is van een biografisch ot een persoonlijk gebeu ren. Tegenover de „wil tot lust" van de psychoanalyse en de „wil tot macht" van de individualpsychologie stelt hij de „wil tot zin" als diepste drijfveer van het menselijk doen en laten. Het is de opgave van de arts om aan deze „wil tot zin" te appel leren en de mens te helpen bij het vinden van de zin van zijn leven, zpn arbeid en ook zijn lijden. De arts dient niet slechts de mens arbeids geschikt te maken of geschikt om in het leven en van het leven te genie ten, maar het behoort ook tot zijn taak om de mens te helpen het lij den op de juiste manier te dragen en hem de zin ervan te ontvouwen. In veel gevallen van neurosen is het meer de angst voor de angst en de vrees voor de dwang, die ziek maakt. Deze vicieuze cirkels moeten door broken worden. Doet de arts dit niet, dan kunnen z.g. iatrogene (d.w.z. juist door de behandeling van de arts verergerende) neurosen ontstaan. Het onvervuld blijven van de wil tot zin van de mens leidt nogal eens tot z.g. existentiële neurosen. Sluiting Tijdens de sluitingsbijeenkomst op zaterdagmorgen 23 mei sprak Dr. A. F. J. Gentis uit Enschede, medisch advi seur van de Bedrijfsvereniging voor de Textielindustrie, over „De noodzaak van kennis der sociale verzekerings wetten voor artsen": deze sprei er vroeg om meer besef voor de dringende gewenstheid van onderwijs in de sociale verzekeringsgeneeskunde. Dr. H. A. Vogelenzang hield vervolgens een me- disch-technische inleiding over ..Metho den ter ontmaskering van simulatie en aggravatie", waarna Dr. L. H. Simons, medisch adviseur van de Bedrijfsver eniging voor het Kledingbedrijf, besloot met een samenvatting: „De zin van deze Studiedagen". De organisatoren van de Sociaal-ge neeskundige Studiedagen 1959 kunnen, dunkt mg, met tevredenheid terug zien op de geanimeerde gang van za ken in en rondom het conferentieoord „Woudschoten". Er is reden te over om deze jaarlijkse samenkomsten tra ditioneel te laten worden. J. J. C. MARLET, zenuwarts. Het eerste artikel verscheen in onze edities van 26 mei j.L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 11