Officier eist tien jaar tegen beide echtgenoten „gezondheid Leopold overijld gaat niet verhuizen Terugkeer koning Boudewijn wordt met spanning afgewacht Procureur-generaal tegen lichtvaardig proefverlof DAGPUZZLE Atoomcentrale voor gebruik in afgelegen gebieden Peek&Cloppenburg DE A CARNAVAISMOORD H Vijfvoudige kindermoord Familiedrama herleeft voor de Rotterdamse rechtbank Nieuwe kleuren op vliegtuigen De wijzigingen te Laken Gerechtshof Leeuwarden Prof. De Quay neemt afscheid Zestien vrachtvliegtuigen kunnen apparatuur ter plaatse afleveren Plan voor nieuw veer in Zeeland z.o.genJϧ VRIJDAG 29 MEI 1959 PAGINA 3 K.L.M. gaat verven 10.000 GESTOLEN IN PAPIERFABRIEK ML/ Argentijnse politie vuurt op stakers Pijpleiding Rotterdam- Keulen in 1959 gereed t eiken glaasje! door MARTIN MONS Na longkonker-rabport Britten roken 11 maal meer filter-sigaretten (Van een verslaggever) „Nu is het ogenblik aangebroken, waaraan ik de laatste maanden met huivering heb gedacht. Dit misdrijf heeft 'n ons land geen precedenten. Zelf zal ik de weg moeten kappen naar de gerechtigheid en rechtvaardigheid." Zo begon donderdag een bewogen offi cier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, mr. H. van Buuren, zijn re quisitoir tegen een echtpaar uit Rotter dam Zuid, dat in de periode van 1951 tot 1958 vijf van zijn kinderen onmid dellijk na de geboorte van het leven heeft beTOofd. Drie lichaampjes wer den na de ontdekking van het misdrijf in uitgedroogde toestand in de woning aangetroffen. De officier achtte, hoe zwaar het hem ook viel, moord met voorbedachten rade en medeplichtig heid aan moord voor beide verdachten bewezen. Hij eiste tegen elk tien jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Een dag lang heeft de Rotterdamse rechtbank zich bezig gehouden met de achtergronden van dit weerzinwekkend familiedrama. Hoe kan er in het Rot terdam van 1959 een dergelijk misdrijf nog plaats vinden en wat voor mensen zjjn het, die hiertoe in staat zijn? Het antwoord, zoals dat uit de rap porten blijkt, is schokkend. De psychia ter en de psycholoog tekenden de vader als een man, zoals er dertien in een dozijn gaan. Hij is op geen enkele wijze geestelijk gestoord, maar wordt ge kenmerkt door een zwakke persoonlijk heidsstructuur en is gemakkelijk kneed baar. De vrouw, op het Duitse platte land geboren, is een primitief natuur mens, dat leeft in een klein wereldje. Zij is zeker niet debiel en ook bij haar is geen ziekelijk beeld waarneembaar. Hoe zijn deze mensen tot hun vre- Advertent te selijke daden gekomen? Uit de ver horen en de getuigenissen voor de rechtbank komt hun trieste levensloop naar voren, die het kenmerk draagt van de oorlog. Hij ontmoette haar, toen hij als dwangarbeider in Duits land vertoefde. Hun eerste kinderen werden geboren in de meest ellen dige omstandigheden. Na de oorlog mocht hij eerst ons land niet in om dat h;j met een Duitse was getrouwd. Later, toen zij naar Rotterdam kwa men, wachtte hen een volgende te leurstelling. Zij werd in ,.de buurt" niet geac cepteerd. Zij was ,,de moffin". De fa milie trok zich terug in haar besloten heid. Men had geen contact met buren of kennissen. Zelfs haar schoonmoeder en grootmoeder, bij wie zij aanvanke lijk woonden, spraken niet tegen de Duitse vrouw. Wel ontstonden er ruzies over het steeds toenemende aantal kin deren. De zevende baby mocht niet meer komen en toen het kwam, heeft de man 's avonds het al dode lichaamp je in de rivier gegooid. De volgende vier heeft hij, hoewel hij er verschrik kelijk tegen opzag, gesmoord. Men had dit niet met elkaar afgesproken. Het was iets vanzelfsprekends geworden. Moord was, zoals de officier het stelde, een integrerend deel geworden van het gezinsleven. De officier zag de vrouw als de aan- stichtster van het misdrijf. Zij, de ont heemde, driemaal in haar leven uit haar vertrouwde omgeving wegge sleurd, hard geworden, liefdeloos en vreugdeloos, had haar man over de morele drempel heen geholpen. Voor haar levende kinderen zorgde zij echter goed. Zjj was plichtsgetrouw en punc tueel. In de morgenuren bracht dr. J. Zel- denrust, anatoom-patholoog, verslag uit van de sectie welke hij op het laatst geboren kindje had gepleegd. Volgens hem was het door belemmering van de luchttoevoer om het leven gekomen. Zijn mening werd slechts gedeeltelijk gedeeld door de eveneens anatoom-pa tholoog C. Daamen, die als getuige a décharge optrad en sporen darminhoud in de longen en op het lichaampje had aangetroffen. Hij sloot de mogelijkheid niet uit, dat het kind door een tekort aan zuurstof voor of tijdens de beval ling reeds was gestikt. Hierop baseerde mr. W. A. P. Smit, verdediger van de man, het juridisch gedeelte van zijn pleidooi. Hij bracht naar voren, dat men slechts van moord kan spreken wanneer bewezen is, dat de kinderen geleefd hebben. De raads vrouw van de echtgenote, mr. Ch. Ver- stegen-Keetletz, ging in op de kwalifi catie „voorbedachte raad". Zij was van mening, dat er eerder gesproken kon worden van paniek bij verdachte, van een doodsnood van een volkomen een zame. Mijn cliënte is niet liefdeloos, maar volkomen verhard in isolatie. De haat en liefdeloosheid van haar omge ving hebben een niet goed te maken deel tot dit drama bijgedragen, hield zij de rechtbank voor. Het laatste woord was aan de ver dachten. De man, die gedurende de gehele zitting zijn echtgenote bemoe digd en ondersteund had, mompelde alleen: „Het is een harde leerschool voor ons." De vrouw antwoordde met snikken op de vraag van de presi dent. Over veertien dagen zal de rechtbank vonnis wijzen. De directie van de KLM heeft beslo ten, alle vliegtuigen van haar vloot een nieuwe beschildering van buiten te geven. Een band van rood-wit-blauw zal aan beide zijden van de romp worden aangebracht met in grote letters daarboven KLM Royal Dutch Airlines. De woorden Vlie gende Hollander met aan de andere zij de van de romp Flying Dutchman ver vallen omdat het begrip Vliegende Hollander in vele landen van de we reld weinig bekend is en het talrijke malen is voorgekomen, dat passagiers en belangstellenden informeerden, wat deze woorden eigenlijk betekenden. Het rood-wit-blauw, dat op het ogen blik het staartvlak van alle vliegtui gen siert, vervalt. Hiervoor in de plaats komen diagonaal getrokken strepen met als hoofdkleur blauw en in het midden op een witte cirkel, in fel rode letters KLM met vlak daarboven een kroontje. (Van onze correspondent) In het administratiegebouw van de koninklijke papierfabrieken Van Gelder Zonen nv te Apeldoorn is in de nacht van dinsdag op woensdag een brutale inbraak gepleegd, waarbij uit een in de muur gebouwde kluis een bedrag van bijna 10.000 is ontvreemd. De daders forceerden de kluis met breek ijzers. Zij bereikten het administratiege bouw via de daken van een aantal be drijfsgebouwen. Via het zolderraam ver schaften zij zich toegang. Tot nu toe ontbreekt van de daders elk spoor. Advertentie NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De conferentie van de vier bij prest dent Eisenhower, de ruimte-aapjes van Cape Canaveral en het bezoek van Khroesjtsjev aan Enver Hodja hadden gisteren in de Brusselse avondkranten het hofincident naar de achtergrond ge drongen. Achter de zogenaamde ko ningskwestie is een punt gezet en de proefballonnetjes en gissingen van de buitenlandse persagentschappen ver wekken geen noemenswaardige sensa tie meer. In de meeste gevallen mis sen zij trouwens iedere ernstige grond. In gezaghebbende kringen logen straft men in dat verband formeel het bericht als zou koning Leopold het pa leis van Laken reeds verlaten hebben om zich definitief in de koninklijke vil la te Ostende te vestigen. Aangaande de datum van koning Leopolds vertrek uit Laken is nog geen beslissing geno men. Naar een regeringswoordvoerder ons mededeelde, bestaat er overigens geen enkele reden waarom men dit ver- Op 5 en 6 juni zal het 12%-jarig ambts jubileum van prof. dr. J. E. de Quay als commissaris der koningin in de pro vincie Noord-Brabant worden gevierd, terwijl tevens van hem afscheid zal worden genomen. Ter gelegenheid hier van is het volgende programma vast gesteld: vrijdag 5 juni om negen uur zal in de kathedrale basiliek van St.- Jan te 's Hertogenbosch door mgr. W. P. A. M. Mutsaerts een H. Mis worden opgedragen. Van half elf tot twaalf uur volgt een vergadering van de provincia le staten. Tijdens deze vergadering zal het woord worden gevoerd door de he ren G. P. Philippart, C. J. van Lien- öen, J. L. P. M. Teflssen, D. W. van der Put, J. H. Kloezen en J. Slot. Van twaalf tot één uur volgt een informeel samenzijn van prof. De Quay met de statenleden en genodigden. Van drie tot half vjjf is er een bijeenkomst in de statenzaal met de ambtenaren van de provincie. De eerste dag zal besloten worden met een diner in Chalet-royal. Zaterdag 6 junizal om half elf 's mor gens in het Casino een algemene recep tie worden gehouden. MAGISCHE VIERKANTEN 1 2 3 9 10 11 12 2 10 3 11 i 12 5 7 B 13 U 15 16 6 U 7 15 8 16 Horizontaal en verticaal dezelfde woorden invullen. 1. bergru nte; 2. bloedvat; 3. kneed-1 baar mengsel; 4. derhalve: 5. ongaarne; 6. ongesloten; 7. kledingstuk; 8 uniek; 9. razernij; 10. nakomeling; 11. zoogdier; 1." delfstof; 13. drank; 14. nobel; 15. deel v-.r Sumatra; 16. ~"ijb. figuur. OPLOSSING 28 MEI Horizontaal: kemphaan; 2. leuren, Abe; 3. outer, 4- kwaliteit; 5. tukje, te; 6. raid, laoiv' I reëel, olm; 8. cm, rekke; 9. at°l; 10. Jden, credo; 11. bak, genre. Verticaal: *i„^i°ker\ club' 2. eeuw, armada; 3. mutatie, gek; 4 pr U(jeren; herik, Jalk' ce; 7. OEES, karn; Ermelo 9' b ttel' ode; 10- ven, In de naaste toekomst kan op de meest afgelegen plaatsen op aarde bin nen drie maanden tijds een door atoom kracht gedreven electrische centrale in werking zijn. In kisten verpakt wordt deze centrale aangevoerd door een vloot van zestien vrachtvliegtuigen. Drie maanden later levert zij reeds duizend kilowatt electrlciteit plus zeven mil joen warmte-eenheden per uur, voldoen de om tweeduizend huizen te verwarmen en verlichten of vier middelgrote fabrie ken in bedrijf te houden. Deze gemakkelijk verplaatsbare krachtcentrale is ontworpen door de kernenergie-afdeling van de Lockheed- vliegtuigfabriek. Zij is uitgegaan van de gedachte dat het een gemakkelijk te monteren en te bedienen installatie moet zijn die tegelijkertijd electrlciteit en warmte van een zeer goed gehalte kan leveren. De centrale is zodanig ontworpen dat zij getransporteerd kan worden met het eveneens door Lockheed ontwikkelde Hercules-vrachtvliegtuig. Dit vliegtuig kan een lading van twintig ton vervoeren en dank zij een nieuw laadsysteem, be staande uit stalen rollen en een electri sche lier, kan men in een uur tijds de hele centrale in zestien van deze vliegtuigen laden. Landen op sneeuw velden of zandwoestijnen is voor de Hercule- niet bezwaarlijk, want het vlieg tuig heeft zowel wielen als ski's en met een enkele handgreep kan de piloot kie zen welk onderstel hjj wil gebruiken. De centrale werkt met verrijkt ura nium als brandstof en een staf van twintig man, ingedeeld in drie ploegen, kan erop toezien dat de centrale dag en nacht continu in bedrijf blijft. Over al op aarde, van de barre en verlaten poolgebieden tot de gloeiend hete Saha ra, kan men deze Lockheed-centrale opzetten en gebruiken. De exploitatie van in de uithoeken der aarde verbor gen minerale rijkdommen zal met de hulp van een dergelijke krachtcentrale met veel succes ter hand kunnen wor den genomen. Op het ogenblik staat er in de Lock- heed-fabriek in Marietta, in de staat Georgia, een model op ware grootte van Advertentie deze centrale, dat 100.000 dollar heeft ge kost. Mede aan de hand van dit model wordt het ontwerp nu verder uitgewerkt en vervolmaakt. Regeringsinstanties en grote ondernemingen kunnen de ver plaatsbare atoomcentrale op bestelling geleverd en ter plaatse bezorgd krijgen. Bij een betoging van stakende bank bedienden in de midden-Argentijnse plaats Cordoba heeft de politie woens dagnacht van de vuurwapens gebruik moeten maken, aldus bericht Reuter. Zestig betogers, die de agenten met ste nen hadden bekogeld, werden aangehou den. Drie van hen waren gewond. De sfeer in de stad was gisteren nog zeer gespannen. Ook in Buenos Aires is de politie op haar hoede. Zoals bekend staakt in geheel Argentinië het bank personeel voor hoger loon. De Spaanse schilder Salvador Dali is van mening dat ook de sierraden der vrouw zich aan zijn surrealis tische wereldvisie dienen aan te passen. Hier toont de New Yorkse mannequin Madelle Hegeier de at tributen van de nieuwe cultuur- aera: het oog van de tijd, de gou den hand, een corset-ring en een parelmond met robijnen lippen. (Van onze verslaggever) Prov. Staten van Zeeland overwegen om t.z.t. een nieuwe ferryboat in te zet ten tussen Noord-Beveland en Schou- wen-Duiveland, en wel een met kopla- ding in plaats van zijlading, met boven dien een hogere frequentie. In 1962 zal de dam tussen Walcheren en Noord- Beveland zijn voltooid, terwijl ook Zuid- Beveland met Noord-Beveland door een dam in de Zandkreek verbonden zal zijn. De provincie Zeeland wil dan de auto mobilisten ter wille zijn door hen via Schouwen-Duiveland een snellere aan sluiting te geven op de toekomstige, bij Tiengemeten over het Hollands Diep te leiden, Beneluxweg naar Rotterdam. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Leeuwarden, jhr. mr. N. Witsen Elias, heeft zich donderdag ge keerd tegen het lichtvaardig verlenen van zogenaamde „proefverloven" door psychiatrische instellingen. De laatste tijd worden soms zedenmisdadigers, die talloze slachtoffers maken onder de jeugd, met zogenaamd proefverlof ge zonden, zo zeide hij. Mr. Witsen Elias vond dat de burgerij tegen dergelijke verloven beschermd dient te worden. Hij eiste daarom tegen een 32-jarige typograaf te Groningen, wegens het plegen van tien diefstallen, zes jaar ge vangenisstraf. Hij motiveerde deze hoge eis met de conclusie, dat de terbeschik kingstelling, die verdachte in 1952 was opgelegd, blijkbaar volkomen had te- ia a ld, omdat hij zonder behandeld te zijn (hij weigerde een psychiatrische behandeling in het psychopatenasyl te Groningen) met proefverlof werd ge- gezonden, waarna hij in korte tijd weer tot de misdaad was vervallen. De Groninger rechtbank had verdachte vier jaar gevangenisstraf opgelegd. De psychiater, die hem te Groningen had behandeld, voerde aan, dat het Groninger psychopatenasyl voor ver dachte volkomen ongeschikt, zelfs schadelijk was. Daarom werd hij met verlof gezonden. De raadsheer, mr. N. Polak, vond het maar een vreemd mo tief om een man, die blijkens de psy chiatrische rapporten levensgevaarlijk was, maar weer op de maatschappij los te laten. U lokt de rechters op deze wijze eigenlijk uit tot het opleggen van zware straffen, zo merkte mr. Polak op. Uitspraak over 14 dagen. De oliepijpleiding Rotterdam-Keulen zal nog dit jaar gereedkomen, aldus heeft een woordvoerder van de „Deut sche Shell A.G." medegedeeld. De 300 km lange leiding dient voor het trans port van olie naar de raffinaderij bij Godorf. Bij Pernis en Venlo komen pompstations, in West-Duitsland zelf wordt da leiding afgetakt naar Gelsen- kirchen. De leiding Rotterdam-Keulen is de tweede grote pijpleiding in West-Duits land. De eerste, reeds in gebruik zijnde leiding loopt van Wilhelmshaven naar het Roergebied en is 345 km lang. Voorts hoopt men tegen 1962/1963 een pijpleiding Marseille-Straatsburg-Karls- ruhe te hebben voltooid. De werkzaam heden aan deze leiding zijn nog niet Advertentie r' pïc geïmporteerd, krimp en kreukvrij crêpe de luxe 48 Hjj schuift zjjn onderlip weer naar voren. Als alles dan op Jansen van Hilgersbeek wijst als de dubbele moordenaar, dan zit er niets anders op dan dat hjj, Pieter Auguste Perquin, gaat bewjjzen, dat Jansen van Hilgersbeek een deugdelijk motief had voor de moord op Van den Bronck en dat hjj die noodlottige dinsdagavond wel degelijk in Sint Odiliënrode was. Een prettig werkje, vooral als je er niet eens een voile week aan moogt besteden. Neen, en langer zullen ze hem zeker niet'gunnen in Breda. En als hjj op dit tijdstip met zjjn vermoedens hjj de Officier- komt aanzetten, loopt hjj nog kans, dat ze hem voor gek verslijten. Dr. Ir. Cornelis Jansen van Hilgers beek is niet de eerste de beste. Pieter Auguste Perquin zucht weer. „Daar komt mijnheer Frans al. Nou ga ik toch werkelijk koffie zetten," zegt juffrouw Derksen. „Mijnheer Perquin, als ik ooit gezegd heb sympa thie te koesteren voor de moordenaar van Van den Bronck, dan herroep ik het nu." De hotelier is doodsbleek. „Die arme Kersbergen. En het vreselijke is, dat ik me telkens afvraag of ik dit had kunnen voorkomen. Nee, nee, inspecteur, ik weet wat u zeggen wilt, maar ik had geen bewjjzen. Alleen maar vermoedens. En op het ogenblik heb ik nog niet meer dan dat." „Mijnheer Perquin vroeg me zoëven, of er iets in Keesje Jansens verleden was, dat een motief zou kunnen leveren tottot wat er gebeurd is," zegt juffrouw Derksen toonloos en ze wisselt een veelbe tekenende blik met de hotelier. „Ik heb hem gezegd, dat er in zijn verleden voor zover ik weet niets is dat ook maar enigszins dat ook maar iemand vat op hem zou kunnen geven op zo'n wijze dat dat moord de enige oplossing was." „Waarom zegt u zo nadrukkelijk: niet in zjjn ver leden, juffrouw Derksen?" „Omdat er vermoedelijk in het verleden van me vrouw Jansen wel dingen zijn, die het daglicht niet kunnen velen," zegt mijnheer Frans. „Dat bedoelt juffrouw Derksen." „In het verleden van mevrouw Jansen? Ze is een Frangaise, niet? En van heel goede familie?" „Op het eerste kan ik volmondig ja zeggen, maai wat het tweede betreftLaat ik u eens een kleine gebeurtenis uit de vorige zomer vertellen, inspecteur. Mijnheer Van den Bronck was toen net een paar weken hier. Nu moet ik om te beginnen zeggen, dat mevrouw Jansen een aan het ziekelijke grenzende vrees voor honden koestert. Het was die dag ontzet tend warm geweest en de heren van de Sociëteit zaten buiten, in het gedeelte van de tuin, dat voor hen gereserveerd is. Mijnheer Louwerijsse had zjjn grote Deense dog Katja bij zich. Toen mevrouw Jan sen de tuin inkwam, sprong het beest tegen haar op. Het bedoelde niets kwaads, zuiver en alleen speels heid. Ze begon in een'hysterische angst te gillen, en toentoen braakte ze me een taaltje uitZe sprak Frans en voor zover de mensen hier Frans kennen is dat gelukkig maar wat school-Frans, zo dat ze haar niet konden volgen. Maar mijnheer Van den Bronck verstond het woord voor woord, dat zag ik aan zijn gezicht. Mijnheer Louwerijsse riep zjjn hond terug en mijnheer Jansen van Hilgersbeek bracht zijn vrouw zo gauw hjj kon terug naar de auto." „En uw conclusie?" „Dat mevrouw Jansen van Hilgersbeek, die uit een aanzienlijke Franse familie heet te stammen en in een klooster moet zijn opgevoed, beschikt over een bedenkelijke taalschat." „Ik begrjjp wat u bedoelt." zegt Perquin, „ik heb zelf lang in Parijs gewoond. Zijn er nog meer dingen misschien?" „Meer dingen, die me opvielen?" gaat de hotelier voort. „Ik weet het niet," zegt hij aarzelend, „mis schien is het niet van het minste belang, maar het viel me op, omdat het altijd met zo'n nadruk gezegd werd." „En wat was dat?" „Kort na die scène met Katja begon de kanton rechter mevrouw Jansen van Hilgersbeek aan te spreken met „Madame la marquise" en dan kuste hij haar hand op een manier, die, voor mijn gevoel, beledigend was. Het was mijnheer Jansen aan te zien, dat het hem ook ergerde, maar hij maakte er tot mijn verbazing nooit aanmerking op. Hij is er an ders de man niet naar om zo maar „Tja," zegt Perquin gerekt en dan zich plotseling tot juffrouw Derksen wendend: ,,U heeft me eens gezegd, dat uw oud-leerlingen in de grond dezelfde gebleven zijn, sinds ze bij u in de klas zaten? Acht j Jansen van Hilgersbeek in staat tot moord?" De oude vrouw is nog bleker geworden. „Keesje Jansen," zegt ze moeilijk, „och, mijnheer Perquin!" Ze gaat zitten en legt haar handen voor zich op ta fel als een klein meisje op de schoolbank. „Als het niet was om die arme Kersbergen en omdat ik niet meer weet, waar dit eindigen moetIk had zo gehooptVan den Bronck verdiende niet an ders, maar André KersbergenKees dacht altijd dat voor hem andere regels golden danZe maakt weer een hulpeloos gebaar. „Zegt u maar niets meer," valt Perquin haar snel in de rede. Dan zich tot de hotelier wendend: „Maar dat motief? Jansen moet dus op de hoogte geweest zijn van zijn vrouws verleden. Waarom heeft hij haar dan in 's hemelsnaam getrouwd? Zo'n vrouw trouw je niet. die onderhoud je Mijnheer Frans haalt de schouders op. „Misschien omdat ze, vooral toen hij haar trouw de, zo frappant op Rosalietje leek en Rosalietje Juffrouw Derksens stem sterft weg. „Ja, wat er is met Rosalietje?" Perquins stem klinkt scherp. „Niets, mijnheer Perquin. Ik heb alleen maar zo het gevoel, dat Kees zich toch altijd schuldig heeft gevoeld omdat hii Rosalietje, ja, het klinkt zo cru, maar ik kan het toch niet anders zeggen, omdat hij Rosalietje in de steek heeft gelaten voor Charlotje Draayer Antink. En eigenlijk hield hij toch zoveel van Rosalietje, dat weet ik zeker, mijnheer Perquin." (Wordt vervolgd). trek overhaasten zou, zolang niet met zekerheid bekend is waar de koning zich met zijn gezin vestigen zai. Behal ve over Laeken en het paleis te Brussel heeft het koninklijk huis de beschikking over de villa te Ostende, het kasteel Koninginnedal in de omgeving van Brussel en twee residenties in Wallo nië. Koning Leopold bezit bovendien een villa te Graz in Oostenrijk. De plannen om een nieuw paleis te bouwen zjjn definitief begraven, en ook Graz zou naar het oordeel der regering geen gelukkige formule zijn omdat men iedere schijn van verbanning wil ver meden. De oplossing zou derhalve in België zelf moeten worden gezocht. Maar uit de vele mogelijkheden is de keus niet zo eenvoudig, omdat vrijwel geen enkele residentie erg geschikt is. Het kasteel Ciergnon is te groot en Ko ninginnedal is bouwvallig. De Euro- marktministers, die er een paar jaar geleden hun werkvergaderingen hielden, hebben van hun verblijf reumatiek overgehouden. Hoe dan ook, het verlan gen bestaat de kwestie in voor koning Leopold zo menselijk mogelijke voor waarden en zonder overhaasting te re gelen. Maar of men, zoals Le Soir in sinueert, het ten uitvoer leggen van 's konings verlangen uitstellen kan tot koning Boudewijn in het huwelijk treedt, is een andere kwestie. Met begrijpelijke spanning kijkt men intussen uit naar het ogenblik waarop koning Boudewijn zelf maan dag a.s. uit de V.S. te Brussel terug keert. De koning, die op Meisbroek door prins Albert en prins Alexander, maar niet door koning Leopold en prinses Liliane zal verwelkomd wor den. zal met zijn escorte via de grote Brusselse lanen naar Laeken terugke ren. Men wil er dus blijkbaar een grootse manifestatie van maken, hoewel ve len toch met enige angst dit contact tussen Boudewijn en het Brussels pu bliek tegemoet zien. Boudewijn heeft zich in de States ont popt als een normale innemende jonge man die met zijn glimlach en zijn hu moristische replieken de Amerikaanse perslui compleet wist te ontwapenen. Zijn contact met de New Yorkse jour nalisten, de brutaalste en vrijmoedigste ter wereld, zou een' echte revelatie zijn geweest, maar het is zeer de vraag of de terugkeer op de koelere Belgische bo dem met zijn constitutionele remmen en zijn strenge hofprotocollen de glimlach van de vorst niet zal doen bevriezen. Verleden zondag heeft koning Boude wijn met zijn vader een lang transatlan tisch gesprek gevoerd en koning Leo pold heeft naar verluidt aan zijn zoon een dringende boodschap gezonden, waarin hij Boudewijn bezweert alles in het werk te stellen om maandag het Brussels publiek niet teleur te stellen. Voor de toekomst van de Belgische mo narchie is deze tocht door Brussel wel licht van groot belang want men zal er uit kunnen leren of het vorstenhuis de les van de jongste weken begrepen heeft, en of het de betrekkingen met de bevolking op een nieuwe leest wenst te schoeien. Ook in een an 'er opzicht wacht men met ongeduld op Boudewijns terug keer. Zoals men weet heeft het socia listische Kamerlid Pierson aangekon digd de regering in de Kamer te zul len interpelleren over de omstandighe den waarin de onderhandelingen met het Vaticaan over prins Alberts hu welijk hebben plaats gehad. De inter pellatie zal waarschijnlijk dinsdag of woensdag a.s. plaats vinden. De socia listische interpellant, die zich intussen reeds in de vrije tribune van Le Soir in de kaart heeft laten kijken, schijnt het debat vooral op het juridische vlak te willen houden en in dat opzicht zijn zijn stellingen zwak. Nieuwe argumenten zijn er niet van te verwachten. Het is echter wel waarschijnlijk dat de regering, die in de afgelopen week over het prinselijk huwelijk in de beide landstalen zorgvuldig gezwegen heeft, definitief kleur bekennan zal; maar of ze veel meer dan een bevestiging kan brengen van de reeds vroeger aange kondigde beslissingen is niet erg waarschijnlijk. Het bericht van een persbureau over een kerkelijk huwelijk, dat te Brussel door Kardinaal Van Roey zou worden ingezegend, is te. Mechelen met een krachtig dementi van de hand gewezen. Het enige voor de hand liggende middel om aan het Vaticaanse huwelijk te ontsnappen wil men dus blijkbaar niet benutten en ach terdeurtjes om te Rome toch nog een civiel huwelijk binnen te smokkelen be staan er nu eenmaal niet. Kanunnik Onclin, professor aan de katholieke universiteit te Leuven en te Nijmegen en een internationaal erken de autoriteit op het gebied van het kanoniek recht, is in dat opzicht for meel. In Vaticaanstad, zo verklaarde ons prof Onclin. heeft het kerkelijk hu welijk tegelijk ook een civiel karak ter. Welnu, het is uitgesloten dat de Paus de civiele waarde van het Vati caanse huwelijk zou verzaken omdat hjj dan per slot van rekening een voor zijn staat onaanvaardbare daad zou stellen. En des te minder is dat denkbaar wij] de Paus van de Vaticaanse staat ook het staatshoofd is. Afgezien nu van dit principiële stand punt doet het geval zich wel eens voor dat bijvoorbeeld Nederlanders of Belgen te Rome kerkelijk in de echt worden verbonden na in hun land civiel te zijn gehuwd. Een dergelijke procedure is volgens prof. Onclin juridisch onzin, omdat er in werkelijkheid een dubbel huwelijk heeft plaats gehad. Maar waar het, zoals in het geval van prins Albert en prinses Paola, om twee personen van verschillende nationaliteit en on derworpen aan verschillende huwelijks wetgeving gaat, zou een kerkelijk hu welijk te Rome, voorafgegaan door een civiele echtverbintenis te Brussel, bo vendien nog uiterst gevaarlijk zijn, om dat het verschil van huwelijkswetgeving in beide landen aanleiding geven kan tot conflicten welke voor beide contrac terende partijen noodlottig kunnen zö'n. Sinds in 1957 het officiële rapport over het verband tussen roken en longkanker verscheen, roken Enge- lands 20 miljoen sigarettenrokers elf maal meer sigaretten met nicotinefil- ter. Van de Britse sigarettenrokers ver bruikt 58 procent er 130 per week. Vrouwelijke rokers en vier op elke tien Britse vrouwen vallen daaronder halen een gemiddelde van 79 sigaret ten per week.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3