Anderhalf jaar fantasierijk geëist tegen oplichter Weinig of geen mogelijkheden voor stichting van complex volkstuinen in Heemstede I CentrA Haarlem en omgeving „Ik neem afscheid van U" In memonam dr. C. Spoelder Van Weert Rudge - Magneet BEELEN Philipsfunctionariswilde geld lenen in Aerdenhout igs&'ssr Zondag feest O.L. Vrouw van Haarlem Congreganisten op de planken Kritiek op voorgenomen bouw van dure woningen bij Bern. Zweer slaan Boeiend boek met bijdragen van en over de Haarlemse doctor wêmm HAARLEMSE RECHTBANK Adjudant A. Vroon 25 jaar bij de politie 's Morgens bid- en boetetocht door de binnenstad In parochie van St.-Jan Wielrijdster door bus aangereden GEMEENTERAAD HEEMSTEDE Films Toneel Ballet Muziek Diversen Tentoonstellingen Vier geslaagden op Gew. Sociale School K.A.B. Haarlem Pater dr. Alfred reikt diploma's uit naat VRIJDAG 29 MEI 1959 PAGINA 5 Beurs van Amsterdam New York Beurs van Kxnr" Tentoonstelling speeltuin Noordervreugd Kajotters besluiten seizoen RIJWIELEN FA. E. DE GISAAFF BLOEMENDAAL Dure woningen e Verlichting Tuingereedschap Waterstanden Nu bijna een jaar geleden, zondag 27 juli 1958, stierf op 73-jarige leeftijd te Haarlem doctor Cornelis Spoelder. Zijn toch nog plotselinge dood schokte al degenen, die hem gekend hadden. Dat „gekend had den" behoefde niet eens te betekenen hem ooit persoonlijk ontmoet te heb ben. Het was al voldoende hem slechts uit de verte gezien te hebben om te weten, dat Spoelder een bij zonder mens was. Zijn heengaan scheen in de laatste julidagen van 1958 te onwerkelijk om zijn betekenis op zo velerlei maatschappelijk ter rein overwogen onder woorden te brengen. Men mocht toen reeds ver wachten, dat vrienden hem blijvend zouden gedenken, om zijn persoon voor het nageslacht te bewaren. Die verwachting is niet ijdel gebleken, nu onder auspiciën van de Vereni ging Haerlem, waarvan Spoelder de bezielende voorzitter is geweest, een goed verzorgd en illustratief boek is verschenen, dat tot titel heeft mee gekregen „Ik neem afscheid van U In memoriam dr. C. Spoelder." Haarlemmer De rector Burgerlijke Stand Heemstede Burgerlijke Stand Haarlem ANEGANG46 HAARLEM Anderhalf jaar gevangenisstraf met «trek van de ruim vijf maanden voor lest, eiste de officier van Justitie bij "e Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. ,an der Valk Bouman, tegen een 37- Wrige Haarlemse vertegenwoordiger, Jj'e terecht moest staan wegens her- "aaide oplichting en poging daartoe, *'smede wegens herhaaldelijk gepleeg- verduistering. Liever nog zag de "fficier, dat de behandeling van de zaak 'e8en de veetegenwoordiger zou wor den geschorst, en dat eerst een psychl- fcgen de vertegenwoordiger zou wor den uitgebracht, aangezien zijn oneer lijkheid pathologisch is. De man had begin december samen fiet een 22-jarige Haarlems serveerster een plan beraamd om een elektro-tech- jhsch installateur uit Aerdenhout op te lichten. Ter terechtzitting bleek wel, dat "e serveerster helemaal onder de in vloed van verdachte gehandeld had. De installateur was opgebeld met het Verhaal, dat een functionaris van Phi- "Ps bij Schiphol een auto-ongeluk had Sehad, en dat hij te weinig geld bij zich had. Of de installateur nu maar 150,- wilde lenen. De engels spreken de secretaresse zou het geld bij de uitgang van het station in Haar lem komen ophalen. Maar de secretaresse durfde niet op het kri- sloot het geld zelf naar Schiphol te brengen. Maar de (,,man van Philips" belde intussen de installateur opnieuw op en maakte een nieuwe afspraak voor zijn secretaresse, nu in een restaurant habij het Station. De installateur en zijn echtgenote hadden intussen argwaan ge kregen en gingen bij de politie langs. Samen met een rechercheur toog de installateur naar het restaurant, waar het meisje spoedig door de mand viel. De serveerster meende, dat ze om de vertegenwoordiger gaf, en omdat hij in geldnood zat, had ze meegedaan. Eerst had ze het hem afgeraden en hem haar salaris aangeboden, maar toen de man er toch op aandrong, had ze uiteindelijk toegegeven. Tien dagen heeft ze in voor arrest doorgebracht. De vertegenwoordi- Maandag 1 juni, 'smorgens om half elf, zal tijdens een speciale bijeenkomst in het Verversingshuis van het wandel bos „Groenendaal" te Heemstede, ad judant A. Vroon door superieuren en collega's worden gehuldigd in verband met het feit, dat hij 1 juni 1934 in de ze gemeente een aanvang maakte met zijn politionele loopbaan. De heer Vroon kwam in Heemstede in dienst als agent van politie bij de fnotorbrigade, maar in mei 1940 ver- Wisselde hij zijn uniform definitief voor het civiel, omdat hij toen overging naar de afdeling recherche. 1 januari 1947 werd hij bij deze dienst benoemd tot hoofdagent, 1 november 1952 en 1 januari 1959 respectievelijk gevolgd door bevorderingen tot brigadier en adudant; de huidige rang van de aan staande jubilaris. Het mag ongetwij feld een unicum worden genoemd, dat adjudant Vroon destijds nog door zijn vader geheel voor het politiewerk werd opgeleid. Deze, de heer T. Vroon te Haarlem, is reeds enige tijd als bri gadier bij de rijkspolitie gepensioneerd. Adjudant Vroon is in zijn vrije tijd een bijzonder actief lid van de ouder- commfssie van de padvindersgroep ..Prinses Irene", voor welk jeugdwerk hij zich steeds buitengewoon enthousi ast betoont. Na afloop van de officiële huldiging houdt de heer Vroon in dezelfde zaai nog receptie van half twaalf tot half een. waar ook voor vrienden en par ticulieren de mogelijkheid wordt open gesteld de jubilerende politieman te ko men feliciteren. Niet off'ci#'* Koer*en 4Va Nea 1988 4',4 Ned. 1959 33J Ned 1953 Staffel 1947 3li Ned. 1956 3% Ned 1948 3U Ned 1950 314 Ned 1954 314 Ned 1955 II B.N G Won bouwl 6 Ned Hande) Mil Cert Amsterdam Kubbei H.VA Senembah-Mtl A.K.U Berke! Patent Calvé-Delft Cert. Del) Mil kokker Gelder Hoogovens MOllei Co. Philips Oem.bez Unilever BUllton Ze Ktin Petroleum 50 HoU 4mertka Lt1n K.L.M Kon Neo Stoom b k.p.M k«d. Stoomv Mil J Ommeren 2*d Scheepvaart time g*ntespaarbrleven '57 Pentespaarbrleven 58 Amsterdam '56 Amsterdam '56 ,4 Rotterdam 57 Alb Hetin kl ob) Mil U Vorig opening Slot 29/5 iOOfJ 100', 98,1, 95 92',i 92H 93 (i 87 L. 87 87% 90% T 111H 225% 93% 92% 147% 147 181% 344% 348 602 168.30 166 325 245 520 320 675 671% 586 583 350% 165.70 165 159% 160% 132 150% 151% 135% 135% 145 251 137% 138% 117 84 96 100% 130 EÏ-cfne g*ner*l Motor* Montgomery Warn Radio Corp Republic Steer Royal Outer Shell Union On Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Ttdeweter U.S. Steel Stemming: nauw. prijshoudend 27/5 28/5 66% 66 53 52% 69% 68% 80% 80% 51 51% 113 112% 34% 344,1 48% 48% 65% 65% 75% 75% 43% 43% 86", 85% 68% 68% 54% 55% 51% 51% 26 25% S5V. 95% ger probeerde aanvankelijk alle schuld van zich af te schuiven, maar ter te rechtzitting gaf hij toe, dat het allemaal zjjn schuld was. De officier vond dat de serveerster het toch wel erg bont had gemakt. Ze had uiteindelijk het he le oplichtingsspel volmaakt meege speeld. Tegen haar eiste hij een ge vangenisstraf van drie maanden, met aftrek van de tien dagen voorarrest. Twee maanden waren daarvan als voor waardelijk bedoeld met een proeftijd van drie jaar en met onder toezicht- stelling van de Nationale Reclassering. De verdediger, mr K. Heimig, zag het minder zwaar in en meende t dat als het meisje een beetje geleid werd, zij zeker niet meer op het slechte pad terecht zou komen. Hij vroeg de recht bank dan ook de onvoorwaardelijke straf te beperken tot de duur van het voorarrest. Intussen werd de vertegenwoordiger er ook nog van beschuldigd in Amster dam een auto te hebben gehuurd, voor gevende controleur te zijn van een reisbureau dat wel betalèn zou. Hij had papieren bij zich met brievenhoofd van het reisbureau en noemde namen die de autoverhuurder kende. Na een paar da gen kreeg de verhuurder echter arg waan. Het ging de vertegenwoordiger in Haarlem opzoeken en vond daar de verhuurde auto. De hele zaak kwam aan het licht en de vertegenwoordiger gaf hem toen een televisietoestel ter delging van de schuld, maar dat tele visietoestel had "hij in huurkoop, zodat hij er niet over mocht beschikken. Bo vendien had hij van de autoverhuurder nog 25 geleend onder valse voorwend sels. Ook dat geld had hij niet terug betaald. Tenslotte bleek nog, dat verdachte een lichtreclame, die hij voor een baas moest maken, mee naar huis had ge nomen, in Valkenswaard verkocht had en het geld zelf had gehouden. In grote lijnen gat de man het ten laste gelegde toe en de officier kon niet anders dan in hem een pathologische leugenaar zien, iemand die door en door oneerlijk is. De verdediger, mr Pliester, was het eigenlijk wel met de officier eens. Hij bepleitte een clement oordeel, omdat zjjn cliënt het allemaal niet zo kwaad bedoelde en toezicht en leiding nodig had. Tijdens een voetbaltournooi donder dag gehouden op het terrein van de B.V.C. „Bloemendaal" struikelde een 41-jarige ambtenaar van het P.E.N. uit Beverwijk. Hij liep daarbij een been breuk op en is overgebracht naar het Marinehospitaal te Overveen. Zondag 31 mei wordt weer het feest gevierd ter ere van Onze Lieve Vrouw van Haarlem. De laatste jaren hebben leer velen uit Haarlem en omgeving deelgenomen aan de bid- en boetetocht, die 's morgens vroeg door de oude bin nenstad trekt, met name langs die plaatsen, waar vroeger kloosters of kerken gestaan hebben. Zondagochtend vertrekt de stoet om kwart voor zes vanaf de Mariakapel aan de Jansstraat en volgt dan de rou te: Jansstraat, Nieuwe Gracht (noord zijde), Kruisstraat, Barteljorisstraat, Groote Markt, Groote Houtstraat, Ane- gang, Warmoesstraat, Lepelstraat, Groote Markt, Klokhuisplein, Damstr., Spaarne, Donkere Spaarne, Bakenes- serstraat. Vrouwestraat, Bakenesser- gracht, Korte Begijnestraat, Begijnhof, Goudsmitspleintje. Donkere Begijnhof. Jansstraat. Aansluitend op de tocht wordt in de Sint Josephkerk aar. de Jansstraat om zeven uur een H. Mis opgedragen. 's Avonds om zeven uur wordt in de Sint Josephkerk de jaarlijkse plechtig heid gehouden, tijdens welke het beeld van Onze Lieve Vrouw van Haarlem wordt rondgedragen. De plechtigheid begint met het zingen van de Comple ten De bisschop van Haarlem, mgr. J P Huibers, zal daarbij agens zijn. De predicatie wordt gehouden door se cretaris B. G. Stammeijer. Hr lijkt ons bijzonder plezierig, lid te zijn van de Maria-congrega'ie in de parochie van Sint Jan. Althans bij de meisjes moet het er gezellig toegaan, voordat de devotie binnen de kerk haar verlengstuk in dc ontspanning daar buiten heeft gekregen. Die indruk kre gen wjj tenminste gisteravond, toen wij het parochiehuis aan het Teylerplein waren binnengelopen en daar op het toneel een stel kwieke meisjes aan de slag zagen. Dat waren dan gardisten, junioren, senioren en jongedamesleden van de congregatie, met Wil de Koek als prefecte aan kop. Wij waren juist iets te aat om onze entree door Gerda Mathot muzikaal te laten omlijsten, maar er zat muziek ge noeg in de avond, die door tal van ouders en andere belangstellenden werd bijgewoond. Daar waren met name de „Kanaries van Sint Jan", hups gestoken in gele rokjes; zij zongen onder leiding van en aan de piano begeleid door me juffrouw Inie Nelissen enkele frisse liedjes, die hun ouverture kregen in een potpourri uit Vogelh daar". De kanarie-vogeltjes zongen, dat het etn lieve lust was, en de handelaar (ster) mocht trots zijn op dat materiaal, dat uiterst gedisciplineerd en muzikaal voor de dag kwam. Maar daar bleef het niet bij. Congreganisten kunnen ook dansen. Verschillende groepjes presenteerden zich en bleken ijverig gestudeerd te hebben onder leiding van de heer Bob Jansen. Het ciscusspel leverde bijzonder aardige effecten op, waarbij de paardjes natuurlijk troef waren. Solistische pres taties vroegen evenzeer de aandacht. „Sneeuwwitje" en het „Chinees dans spel" verden in gelijke mate door de toeschouwers bewonderd. Het publiek toonde zich althans zeer dankbaar. De declamatie werd niet vergetc... Wij hoorden Truusie Sens in „De zeven motten" en Ch. Dor'andt in „Plinke Planke Pluizen". Het -hte meisjestoneel kreeg zijn kans in „Liefde per televi sie", een vrolijke geschiedenis op een huwelijksbureau, geschreven door Mar. Jansen en gespeeld onder regie van me vrouw A. SensAssendelft. D- jongelui kweten zich spontaan van hun taak en zorgden zo voor een pracht i<- slot van de avond. Tussen de bedrijven door zorgde kapelaan E. Duym. de directeur, dat. iedereen via een loterij zijn kans kon grijpen en toonde pastoor H. W. van Sciiie zich uiterst dankbaar voor wat er binnen het verband van de Maria-congregatie gepresteerd kan wor den. Daarom lijkt het ons zo plezierig lid te zijn van die congregatie. Maar drt hebben wij u al verteld. Speeltuin Noordervreugd van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin staat sedert jaren bekend om de veelzijdigheid en de kwaliteit van ziin clubwerk. Aan het einde van het winterseizoen zal een tentoonstel ling hiervan weder getuigen. Zondag 31 mei wordt in de St.-Catha- rina-kleuterschool. Rijksstraatweg 369, de jaarlijkse tentoonstelling gehouden waar .een bloemlezing uit het in de af gelopen winter- vervaardigde werk te zien zal zjjn. De tentoonstelling is ge opend van 10 tot 17 uur en is voor iedere belangstellende gratis toeganke lijk. Wil men zich een goed idee vor men van de betekenis van het club werk in de speeltuinen, dan is een be zoek aan deze tentoonstelling stellig aan te raden. Zoals in vorige jaren, hielden de Ka jotters van afdeling IV in hun gebouw aan de Lingestraat bij de sluiting van het seizoen een korte Mariahulde, waarbij ze tussen het zingen van enkele bekende Marialiederen bij het versier de beeld een kaars offerden. De sluitingsavond werd verder ver zorgd door de heer F. Dominicus uit Alkmaar, die na een interessante in leiding over Portugal en Fatima en aan de hand van prachtig gekleurde foto dia's tal van eigen ervaringen en inte ressante bijzonderheden' vertelde, naar aanleiding van een reis. die hij daarheen maakte. Voorzitter Adri Umans. was aller tolk in een dankwoord voor het genotene. Advertentie Koninginneweg 44. Tel. 13609 - 2 Iiji en Een 25-jarige wielrjjdster uit Heem stede is gistermiddag om ongeveer haif vijf, toen zij op het smalle gedeelte van de Zandvoortselaan ter hoogte van het tolhuis „De Haringbuijs" in de richting Heemstede fietste, aangereden door een haar achteropkomende autobus van de N.Z.H.V.M., bestuurd door een 23-ja- rige Hongaarse chauffeur uit Haarlem. De vrouw liep een bloedende snijwond en een hersenschudding op. Een arts uit Aerdenhout verleende eerste hulp. Het slachtoffer is daarna overgebracht naar de woning van haar ouders aan de Boekenrodeweg. De politie stelt een onderzoek in. LEERLINGENUITVOERING Leer lingen (viool en piano) van Pie van der Glas Boosman en Chris van der Glas geven zaterdagavond in het jeugd huis aan de Donkerelaan 20 te Bloe mendaal een uitvoering. Aanvang half acht. In verband met het zeer uitge breide programma (meer dan vijftig nummers) wordt, aldus de convocatie, precies op tijd begonnen. GUNNING Aan het aannemersbe drijf G. Hulsebosch te Bloemendaal is gegund het aanleggen van wegen en rioleringen, het maken van een vijver en plantsoenen ten behoeve van het bouwrijp maken van het terrein gelegen ten zuiden van de Zwarteweg te Benne- broek voor een bedrag van ƒ317.500. B. en W. van Heemstede hebben een onderzoek laten instellen naar de mo gelijke vestiging van een permanent volkstuinencomplex. Zij hebben dat ge daan 11a een aan de gemeenteraad ge dane toezegging en naar aanleiding van een verzoek van het Algemeen Ver bond van Volkstuindersverenigingen in Nederland. In een uitvoerig rapport ko men zü tot de conclusie, dat de mo gelijkheden in Heemstede wel bijzonder klein zijn, omdat er óf geen geschikte terreinen zjjn óf omdat het geschikt maken van bepaalde voor volkstuinde rij in aanmerking komende gronden enorm veel geld gaat kosten. In hun rapport hebben B. en W. zeven terrei nen aan een nauwkeurig onderzoek on derworpen. Het terrein in de Schouw- broekerpolder i niet beschikbaar voor een termijn van twintig tot dertig jaar, omdat het in de nabije toekomst no dig zal zijn voor de woningbouw. De grond tussen liet Heemsteedse Kanaal, Spaarne en Cruquiusweg ligt te laag, het terrein rond Het Oude Slot is wel geschikt, maar vergt een uitgave van 250.00» aan schadeloosstelling, voor zieningen enz. Evenzeer is dat het ge val met de terreinen in de buurt van de Glipper Dreef en de Lcidsevaart. Het weiland, langs de Vrqheidsdreef gelegen, zou om zjjn rustieke waarde niet in aanmerking mogen komen. In de gemeenteraadsvergadering van gistermiddag is er over dit rapport het een en ander gezegd. In het algemeen vond men, dat B. en W. de kwestie al te zwaarwichtig hadden aangepakt en dat het rapport geen oplossing bood voor het probleem. Daarop repliceerde de voorzitter, dat het rapport alleen maar als overzicht bedoeld is van de (on) mogelijkheden in Heemstede. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer VERKOUW stelde voor de kwestie nog eens met het bestuur van het Algemeen Verbond te bespre ken en te overwegen in hoeverre het mogeljjk is, dat over de huur van een LEMSE drong daar sterk op aan. Nog maals zette wethouder VAN LENT uiteen, dat in Heemstede de mogelijk heden zeer beperkt zjjn. Hjj was bereid om met het bestuur van het Algemeen Verbond te praten, maar niet eerder dan wanneer dat bestuur daartoe het initiatief genomen had. Het zal een af schrift krjjgen van het rapport. Over de voorgenomen woningbouw in het uitbreidingsplan, dat gelegen is ten noorden van de Bernard Zweers- laan werden enige critische opmerkin gen gemaakt door de fractie van de Partij van de Arbeid en door de heer VAN DER LINDEN (KVP). Mevrouw VAN DER MEULEN (PvdA) zei, dat in het plan te grote nadruk wordt ge legd op de bouw van dure woningen. Zij betreurde dat, omdat er naar haar mening in Heemstede hoegenaamd geen behoefte bestaat aan dure wonin gen. Deze formulering werd door de heer Van der Linden ook gebezigd, toen hjj een enkele opmerking over het uitbreidingsplan maakte. In de com missie van Openbare Werken had hij zijn stem ten aanzien van het plan voor behouden. De heer SCHEER (VVD) daarentegen was van oordeel, dat de te bouwen woningen in overeenstem ming zouden moeten zijn met de thans bestaande in het aangrenzende gebied. De vrees, dat de woningen geen aftrek zullen vinden, achtte hij op grond van vroegere ervaringen ongegrond. Deze bezorgdheid had de heer Scheer ten on rechte toegeschreven aan mevrouw Van der Meulen, zodat ir. TINBERGEN (PvdA) voor een correctie zorgde. De ze zei geen bezwaar tegen het plan te hebben indien het niet urgent wordt geacht en indien er andere plannen zijn. waarin in ruime mate plaats is voor de bouw van goedkope premie- woningen. De wethouder, de heer VAN LENT repliceerde met de opmerking, dat om goed stuk'grond aan de overzijde van financiële redenen alleen al" de reali- de Ringvaart met het gemeentebestuur j sering van het betrokken uitbreidings van Haarlemmermeer overeenstem ming wordt bereikt. Ook KVP'er WIL- Advertentie verheugd wanneer u dat ziet Erres Radio - T.V., rijwielen, stofzuigert, wasmachines - en ook Dames- en Heisnconfectle vanaf f 3.00—f 8.00 per week binnen bij plan nodig is. Verder was hij van oor deel, dat de daar te bouwen woningen niet mochten detoneren met de huizen in de onmiddfllijke omgeving. Ten ant woord op de opmerking van de heer Tinbergen deelde hjj mede, dat binnen kort het uitbreidingsplan voor de Ri vierenbuurt aan de raad zal worden voorgelegd. Tegen de vaststelling van het onderhavige plan stemden tenslotte mevrouw Van der Meulen en de heer Van der Linden. BEKEND OM ZIIN SERVICE KENNEMERPLEIN 1, Tel. 19573, Haarlem Achter het station. Het „Gesloten Huis" waar de deur altijd voor u open staat CINEMA PALACE: De dokter ven Stalin grad, volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do.-avond: D-a levensroman van Richard Tauber, a. 1. FRANS HALS: Gervaise, volw.; 2.30, 7, 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling: 8 uur. LIDO: Liefde is mijn beroep (2e week), ontraden. Za. nachtvoorstellmg, 23.30 uur: Begeerte leidt de mannen, 18 jaar. LUXOR: Als mannen begeren, 18 jaar. Vr. 2, 7 en 9.15 uur. Za. 2, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do. 2 en 8 uur. Do.-cyelus: Anna Karenina, 18 jaar. REMBRANDT: Aparte tafels, 18 jaar; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Vr. t.m. zo.: Het duivelsfort, 18 j. Ma. t.m. do.: Havenpiraten, volw. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2. 4.15. 7, 9.15 uur. STUDIOOpdracht tot moord, 18 jaar: 2.15, 7, 9 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: The Vikings, 14 jaar. Vr, 8.15 uur. Za. en zo. 7 en 9.15 uur. Zo. 2 en 4.15 uur: De vliegende schotels, 14 jaar. Ma. en dl. 8.15 uur: Een tijd van leven en sterven: 18 jaar. Wo. en do.: De' Circusheid, a. 1. Wo. 2.30 en 8.15 ur en do. 8.15 uur. Vrijdag 29 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelvereni ging Nieuw Leven: Singapore Hotel. Zaterdag 30 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep Theater: Iphigenela in Aulis, van Euripides. Regiè: Richard Flink. Minerva-theater, 2.30 uur: Aerdenhouts Kindertoneel: Goudhaartje en de Trouba dour. Zondag 31 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep Theater: Het donker boven aan de trap, van Willem Inge. Regie: Jan Teulings. Maandag 1 juni Stadsschouwburg, 5 uur: Uitreiking me dailles in kader van de jaarvergadering van de Vereniging van Schouwburg- en Concert gebouwdirectlee. Dinsdag 2 Juni Stadsschouwburg, 8 uur: Eindexamen der toneelschool. Woensdag 3 juni Stadsschouwburg, 8 uur: Letterlievende Vereniging J. J. Cremer met: Carnaval. Donderdag 4 Juni Stadsschouwburg, 8 uur: Balletschool van de Ree: Leerlingenuitvoering. M. Vrijdag 29 mei Grote Kerk, 11.30—12.30 uur: Bèiaardbe- speling door Arie Peters. Zaterdag 30 mei Concertgebouw, 8 uur: Concert p.l.v. An ton de Beer ten bate van het Prins Bein- hnrd Anjerfonds. Medewerking verlenen: N. Ph. O.. Kon. Mannenkoor Caecilia, Erna Spoorenberg, sopraan. Guus Hoekman, bas, en Stefan Bergman, plano. Maandag 1 Juni Grote Kerk, 15.30—16.30 uur: Beiaardbe- speling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Dinsdag 2 Juni Concertgebouw, 7.30 uur: Leerlingènuit- voering van het Haarlems Muziekinstituut. Grote Kerk, 20—21 uur: Orgelbespeling door Klaas Bolt. Donderdag 4 juni Concertgebouw, 4.15 uur: Zomerconcert van het Noordholiands Philharmonisch Or kest o.l.v. Heiiri Arends. Soliste: Tiny Kai ser, piano. Programma: Ouverture Euryanthe, Weber; Pianoconcert, Grieg; Italiaanse sym fonie, Mendelssohn. Grote Kerk, 15—16 uur: Orgelbespeling door Albert de Klerk. Grote Kerk, 20—21 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters (le Zomeravondconcert) Vrijdag 29 mei Concertgebouw: Congres Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Maandag 1 juni Concertgebouw: Congres Schouwburg- en Concertgebouwdirecties. Donderdag 4 Juni Hoofddorp, 2.3 Ouur: Gemeenteraad. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst: schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken. handsehriiten en kunstnij verheid. Geopend van 10 li uur. Zon en feestdagen van 13—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend van 1017 en zo. 1317 uur. Grote Kerk: Te bezichtigen van 9—17 uur op werkdagen. Stadhuis, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 917 uur; za. 912 uur. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuur kundige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, var 1115 uur. De eer ste zondag van elke mannd van 1315 uur. In 't Goede Uur, Korte Houtstraat: Tot 30 mei: Tentoonstelling van werken van prof. Ottó de Kat. Geopend dag., ook zo., van 1022 uur. Woonhuis Jac. van Looy, Kl. Houtweg: Geop. do. 10—12.30 er 13.30—17 uur: zo. 14—17 uur. Het Huis van Looy, Kl. Houtweg: Tentoon stelling „Met Cornelis van Noorde door Haarlems vermakelijke lansdouwen". Geop. dag. van 10—12.30 en van 13.30—17 uur: zo. van 14—17 uur (t.m 21 juni). Galerie Espace, Ki. Heiligland: Werken van Karei Appel. Geop. op werkd. v. 11—17 u. (Tot 15 juni). ciuqulusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland. Geopend van 9—12.30 en van 1.30—5 uur. Zondag van 105 uur. Kunstzaal „Ten Bruggen-Cate", Reitzstraat 4: Tentoonstelling van werken van Diana. Geopend op werkdagen van 1117 uur. Zondags van 14—17 uur. Woensdags ge sloten. (T.m. 31 mei). Openluchttheater, Bloemendaal: Tentoon stelling van niet-beroeps beeldènde kun stenaars uit de gemeente Bloemendaal (tun. 31 mei). De raad voteerde een bedrag van 16.000 voor de vervanging van de gasverlichting in een gedeelte van de Indische Buurt dOor TL. Naar aanlei- i ding van een opmerking van mr. R.UT- GERS (VVD) deelde wethouder VAN WIJK mede, dat het plan bestaat om alle gaslantaarns in de gemeente te doen vervangen door moderne verlich tingsarmaturen. Zof af en toe kan een gedeelte van dit plan worden uitgevoerd wanneer de gemeente op een gegeven moment even ruim in de middelen zit. Om te voren een bepaalde gedragslijn uit te zetten achtte de heer Van Wijk i niet wel mogeljjk. Hjj kreeg bijval van zijn collega van Openbare Werken, de heer Van Lent. Tot lid en plaatsvervangend lid van de adviescommissie vleeskeurings dienst werden benoemd de wethouders Corver en Van Wijk. Tot plaatsvervan gend lid van de welstandscommissie de heer L. H. P. Waterman uit Am sterdam. Op voordracht van mr. Rutger werd de heer Van der Linden, nestor van de gemeenteraad, benoemd tot tweede plaatsvervangende wethouder. De raad ging akkoord mei de IZA-zie- kenkostenvoorziening voor hef gemeen- tepersoneel en voteerde voor de me chanisatie van het bevolkinsregister zonder hoofdelijke stemming een be drag van 18.000 Verder verleende de raad B. en W. een krediet van bijna ëén miljoen gulden voor het bouwrijp maken van de grond en het bouwen van zeven en veertig woningen, twee winkels en zes garages aan de Glipper Dreef. De aanbesteding van dit project zal op 17 juni om half elf in het verver singshuis van het wandelbos Groenen daal te Heemstede plaats hebben. atJuaj/anpV IYA6CHWCE 2 t-h.filCM TU. 3001 MüIDEN. Vrijdag 29 mei Hoog water: 9.04 u. en 21.37 u Laag water: 4.29 u. en 16.57 u Maanstand: Laatste kwartier 9.13 u Zaterdag 30 mei Hoog water: 10.08 u. en 22.44 u. Laag water: 5.25 u. en 18.00 u. Doctor C. Spoelder, overleden 27 juli 1958, tot wiens nagedachtenis het boek verschenen is „Ik neem afscheid van U In memoriam dr. C. Spoelder". De tweeledigheid van de titel duidt er reeds op, dat de redactie-commissie, bestaande uit dr. L. M. van Dis, P. A. Djjkema en dr. J. Meijer, er vanuit is gegaan Spoelder zelf aan het woord te moeten iaten en daarnaast zijn vrien den de gelegenheid te geven zijn figuur op een bepaald terrein ol in bepaalde omstandigheden te belichten. Zij heeft daardoor een byzantinistische indruk, zeker bij de latere lezers, bij voorbaat weggenomen, omdat .eder woord ter her denking getoetst kan worden aan het woord van Spoelder zelf. De christen-humanist, die Spoelder was, tekent zichzelf ten voeten uit, als hij in zijn artikel „Wat het leven mij heeft geleerd" zijn lezers onder meer deze conclusies voorhoudt: „Ga om met uw medemens, denk u in zijn gedachten- gang; houdt u voor. dat hij evenzeer gelijk heeft als gijzeif," en: „Durf wat oppervlakkig te leven, pieker niet te zwaar over de toekomst der mensheid en van uzelf. Waag het met de psal mist uwe bekommernissen op den Heer te werpen!" Deze tekening ligt treffend geëncadreerd in de bijdragen, die vrien den ter herdenking hebben geschreven. Het woord van de een vult dat van de ander aan, en waar dr. van Dis over Spoelder schrijft: „Zijn hoge niveau werd niet allereerst gevormd door ai zjjn prestaties als classicus, lesgever en orator, maar hij was meer dan de som van alle prestatie-flinkheden," en verder: „Veel van wat hij zei, ontleen de zijn waarde niet aan de feitelijke inhoud der woorden, maar het was in drukwekkend, enkel omdat hij het was die sprak", haakt de zoon, mr. J. Spoel der. daarop feitelijk in met informaties uit het familieleven, binnen welke kring „school, sport, brandweer, stu denten- en soldatenleven de onderwer pen waren, die het zout in (Je pap brachten." Een expressebrief van de inspecteur der gymnasia, zo vertelt hjj, werd met reverentie behandeld. Maar niet lager werd aangeslagen het brief kaartje van de H.F.C.-supporter, die anoniem wilde blijven en die de Heren van het Bestuur ernstig in overweging gaf Arie van Beekum weer op te stellen. Spoelder was een Haarlemmer bij uit stek. Hijzelf mocht zijn jeugd vieren op de Gedempte Oude Gracht, welke tus sen Groote en Kleine Houtstraat het verzamelpunt was van al wat er aan jeugd woonde in Franke- en Schagchel- straat, in de Heiliglanden, in 't Peus- sie, 't Gortje, 't Zonnetje, 't Minnetje, de Hemelpoort, de Omvalspoort, de Ravelingsteeg. Vast kon je driemaal 's weeks, aldus de doctor, op Kees van Laar rekenen, den orgelman met zjjn zonderling doorknikkende obenen, waar wij een liedje op zóngen. Als hij een vergelijking maakt tussen het Haarlem van vroeger en nu. dan is het zijn trots vast te stellen: „Het oude leeft nog en de eigenaardige contrasten vormden voor hem een aantrekkelijk harmonisch geheel, waarvan de naam Haarlem is. Daarom kon de Haerlemmer P. A. Dij- kema getuigen: „Als er iets te doen was in Haarlem, Spoelder was er bij; met zijn enthousiasme en zijn kennis, was hij van alle markten thuis. Een van die markten was de brand weer. De heren Vernout vertellen er over. Over de „dokter", die altijd aanwezig was, in uniform en op de ge vaarlijkste plaatsen. Mr. J. Spoelder doet dat in levendige stijl: „Ei, daar breekt een hels gerinkel los. Een mys terieuze kracht heeft zich ontketend: de brandbek De pater familas rent naar het alarmerend apparaat, de jongste zoon zet zijn fiets vast bui ten, anderen plaatsen zich met hun tweewieler in starthouding. Het wacht woord luidt: Brand in Haarlem-noord. En de maaltijd als een te verwaar lozen factor achterlatend spoedt de karavaan zich op weg. Dat is bruisend leven!" Dat bruisende leven gold evenzeer de sport. Karei Lotsy is hier de woord voerder, die er aan herinnert, dat de liefde voor het spel zelf mede heeft ge leid tot de grote geestdrift, die Spoel der als bestuurder van H.F.C. heeft ontwikkeld. „Als rector maakte hü ook nog op vrij hoge sportleeftijd deel uit van het gymnasium-elftal. Tot grote vreugde van de gymnasiasten was hij in zijn tenue de gepersofinieerde slordig heid, meestal met een deel van zijn hemd uit zijn broek wapperend" In veler harten zal Spoelder blijvèn leven als de classicus en de rector van bet Haarlems gymnasium aan het Prinsenhof. De man van de wetenschap, gevormd aan de Leidse Alma Matèr, was tevens de gezagvolle rector, die zich bij heel zijn anecdotische levens wijze in die kwaliteit wist te handha ven. Onvergetelijk zal het zijn, volgens de informaties van dr. G. Ras, hoe dr. Spoelder bij" het aangaan van de school steeds op de trap stond van het platform van de tochtige ruimte, altijd met een vriendelijk gezicht. Onvergetelijk is ook het hoedje, dat hij droeg en dat door zijn ouderdom historische waarde ge kregen bad. Maar de ontvangst van de te-laat-komers was verre van vriende lijk en geschiedde in een sappige taal, die niet gauw vergeten kon worden. Hij legde hun de straf op een week lang om 8 uur present te zijn. Hij zelf was dan ook altijd ter controle aanwezig. M. E. Corneiissen-Houtman vertelt, dat lage cijfers heel gewoon bit hem waren en wanneer daarover geklaagd werd kon hij uitvallen: „Een 10 is voor Onze lieveheer, 9 voor mijnheer Spoelder, 8 voor de andere docenten en dan begin nen we pas." Zo zjjn er nog vele andere dicta Spoelderiana, die de man van het Prinsenhof volledig tekenen. Wie daarvan wil genieten, wie ook de wijsheid van Spoelder wil proe ven, late dit boek, uitgegeven bij De Erven F. Bohn N.V. te Haarlem, niet ongelezen. Hij zal nog veel meer dan wij hier hebben gesignaleerd kunnen lezen van en over Spoelder, een mo del-Haarlemmer, over wie en naar aanleiding waarvan Mari Andriessen schrijft: „Het is vreemd, de Haar- lejnmers hebben de niet zo prettige reputatie stijve harken te zijn, maar deze typische Haarlemmer was nu wel allesbehalve een stijve hark; ook leed hij in het geheel niet aan angst het fatsoen te verliezen, een kwelling, waar men in Hqariem nogal eens last van had en heeft." W. H. In gebouw Sint Bavo had donderdag avond de diploma-uitreiking plaats aan vier geslaagde kandidaten van de drie jarige Gewestelijke Sociale School te Haarlem. Met een hartelijke gelukwens heeft pater dr. Alfred, algemeen leider van de gewestelijke sociale scholen van de K.A.B. in de bisdommen Haarlem en Rotterdam aan de lieren G. H. van Rossum, P. J. van Rooyen, J. Duin (met lof) ten H. A. Klabou (met zeer veel lof) de diploma's uitgereikt. In een toespraakje heeft pater Alfred nog eens gewezen op de belangrijkheid van de cursus, die In Haarlem onder leiding staat van drs. C. X. Jansma. De Katholieke Arbeiders Beweging be steedt elk jaar veel geld aan de ontwik kelingscursussen. Dat geld is het kern- werk dubbel en dwars waard. Hij hoop te, dat de vier geslaagden met de opge dane kennis hun voordeel zouden mogen doen in maatschappij, kerk en bewe ging. Van de gelegenheid maakte hij gebruik de docenten en het bestuur van de school te danken voor het in het afgelopen jaar verrichte werk. Hü was er verheugd over, dat enkele jaren ge leden de school in de heren Jansma en Van der Geest docenten had gevon den, die met hart en ziel zich wjjden aan het onderwijs van leden van de Katholieke Arbeiders Beweging. Daarna sprak de heer A. Angenent, voorzitter van de afdeling Haarlem van de K.A.B. een woord van gelukwens aan het adres van de geslaagden en tot degenen, die bevorderd zijn. Tot het tweede jaar van de cursus werden be vorderd de heren N. J. van Bakel, J. H. Caivéiage, P. Daemen, J. C. Sal man, J. H. Semp en L. H. Winnubst. Tot het derde jaar de heren. G. M. van der Veldt en P. J. Wesselink. De cursusleider hield vervolgens een inlei ding over het onderwerp „Rechtvaar digheid en liefde". De bijeenkomst werd muzikaal opgeluisterd door het accor deongezelschap ASVA. ONDERTROUWD: E. van Daatse- laar en E. van Niftrik: J. F. M. Krems en M. M. Bok; T. N. A. M. van Dam en A. M. Campfens: D. van Eek en G. C. Vollenga: A. A. Koopman en J. M. Bosma. GETROUWD: J. P. Broekhof en M. F. Schabblng. GEBOREN: W. Sweers en A. Ruig- rok, z.; C. D. van Leeuwen en Z. J. van der Zijden, z.; A. van der Weiden en A. M. A. Horstman, z. OVERLEDEN: J. M. Staats-van Am- stel, 86 jr.; J. M. Aalders-Westerink, 86 jr.; H. de Bas, 89 jr.; B. W. Rie- mersma-Brinkman, 84 jr.; W. Bang- ma-de Vries, 78 Jr.; A. M. Peters-Bak ker, 62 jr. De burgemeester van Heemstede zal vrijdag 29 mei geen spreekuur houden. BEVALLEN van een ZOON: C. M. van der Horst-Westerburger: M. G. Ra venhorst-Broertjes. BEVALLEN van een DOCHTER: C. P. Visscher-Boot: J. Kruup-FIoris, A. C. van der Peet-Witteman. GEHUWD: D. J. Ouwersloot en L. J. Berg, P. T. J. Dullaert en J. J. Dil- weg, B. Lasker en M. T. Hart, C. van der Reep en C. M. van den Hurk. H. Rethmeler en J. S. Noort, J.K. H. A. Hielckert en C. Berlemon. OVERLEDEN: C. C. Romeijn-van Bu ren, 90 j., Jansstraat: A. P. Meinsma, 82 j., de Clercqstraat; C. Kalf, 64 j„ Mr. Cornelisstraat; H. Oudman, 74 j.f Kinderhuissingel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5