In 1960 tekort VIERT vermoedelijk een van 9 miljoen Ook na bezuinigingen geen dekking mogelijk uit reserves Haarlem onder curatele" J Karei Appel en zijn publiek H. W. van Turnhout veertig jaar ter griffie van de Haarlemse Rechtbank D J. B. SCHUIL door Kees Verwey geportretteerd I DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL ^re/* X Haarlem in financiële nood EXPOSITIE IN GALERIE ESPACE Hij scheldt ons uit;1 wij schelden terug Dr. W. v. d. Berge benoemd Bureelchef met zesendertig meest sportievefuncties SLEUTEL WEG? ONZE LIEVE VROUW VAN HAARLEM WITTE KRUIS HELPT ECHT! ZATERDAG 30 MEI 1959 PAGINA 3 het feest van ZONDAG 31 MEI des ochtends 5.45 uur STILLE BEDETOCHT door de oude binnenstad Verzamelen Jansstraat des middags 12-6 uur Onafgebroken Rozenkrans- kransgebed in de kapel van 0. L. Vrouw van Haarlem. Des avonds 7.00 uur Completen en Pontifi caal lof door Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem Predikatie door de Zeer Eerw. Heer B. G. Stam- meyer en processie met het beeld van 0. L. Vrouw van Haarlem. De ideale zonwering Fa. J. P. SENFT ZN. Orgelbespeling Grote Kerk Wm Het televisie-toestel van het Hoogoven- personeel Geschenk van alle bus- reizigers Staatssecretaris van financiën Netnummer Rotterdam 010 Concert r.-k. Harmonie „Sin-Michaël" H.V.B.-PROGRAMMA Jeugdtoernooi R.C.H. DE SLEUTELSPECIALIST" Onvergetelijke dag voor zieken van Heemstede Steeds in Haarlem WITTE KRUIS Advertentie De aandacht wordt erop geves tigd dat het pontificaal lof om 7 uur begint en niet om half acht zoals elders abusievelijk is vermeld. Naar verwacht mag worden, zal het tekort op de ontwerp-begroting 1960 van de gemeente Haarlem ongeveer 9 miljoen beloopt. De ontwerp-begro ting is nog niet geheel gereed, maar men vermoedt, dat het tekort toch wel tot dat bedrag zal lopen. In feite betekent dit, dat de gemeente Haar lem zoals verleden jaar reeds verwacht werd vanaf 1960 niet meer in staat is zijn begrotingstekorten te dekken. Wellicht zal het mogelijk zijn alsnog bepaalde bezuinigingen aan te brengen, maar toch nooit in die mate, dat het tekort uit de reserves gedekt zal kunnen worden. Advertentie oioeroNtERo handelsmerk (aluminium ialoezieën) Dekoratief Duurzaam en Praktisch. Nassaulaan 76 Tel. 10743 Haarlem Binnen afzienbare tijd zal het wets ontwerp tot herziening van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten de Sta ten-Generaal passeren. Wanneer het wetsontwerp ongewijzigd wordt goed gekeurd en er is geen reden om het tegendeel te veronderstellen dan zal met name de gemeente Haarlem uit dien hoofde nooit een zodanige verhoging krijgen van de uitkeringen uit het ge meentefonds, dat hij in staat is daarmee zijn begrotingstekort te dekken. Dat be tekent een periode van steeds weer terugkerende begrotingstekorten vooi Haarlem, in feite dus een toestand van armlastigheid. Het wetsontwerp op de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten voor ziet in dergelijke gevallen in het toe staan van subjectieve uitkeringen. De betrokken gemeenten krijgen die echter gedurende de eerste periode van drie jaar ieder jaar opnieuw toegewezen, terwijl de gemeentelijke financiën dan tevens onder een intensieve rijkscontrole komen te staan. Blijkt, dat de begro tingstekorten na drie jaar ondanks bezuinigingen en rijkscontrole met BÜ het bezichtigen van gouaches van Appel uit de jaren 1948-58 die geëxposeerd zjjn in Galerie Espace te Haarlem heeft zich de vraag aan ons opgedrongen, waarom onder de schilders van heden juist Karei Ap pel zozeer tot de verbeelding van het publiek spreekt. Waarom hebben pu blieke verguizing en internationale be langstelling zich niet evenzeer gehecht aan figuren als Rooskens, Boutshoorn of Benner, Corneille of Wolvecamp om enige voor het publiek niet minder mo dernen uit de velen te noemen. Omdat de pers hem aan de burger-ontbijttafel heeft gebracht door het incident met zjjn schildering in het Amsterdamse stadhuis in '49 breed uit te meten? Daarbij vragen we ons af, of de Am sterdamse ambtenaren, die koffie heb ben gesmeten tegen de beschilderde muur van Appel, dan zoveel tempera mentvoller zijn dan de parochianen van het Franse Audincourt, die géén slijk hebben gesmeten tegen het front mozaïek dat Bazaine van hun zuurver diende geld boven de ingang van hun nieuwe kerk heeft gemaakt. Een an dere vraag: heeft Ouborg na zijn „Va der en zoon"-ineident zoveel (hoe dan ook gerichte) belangstelling blijvend ondervonden? Men weet nauwelijks dat hü korte tijd later van desillusie is ge storven. En de naam van de schilder die vorig jaar heftige tegenacties op riep toen zijn inzending voor de Jacob Marisprijs werd bekroond is men be slist al vergeten! Daarentegen, het door weinigen met eigen ogen gelezen zinnetje van Appel „Ik rotzooi maar wat an", is uit het verhaal gelicht en van mond tot mond gegaan. Het ligt nu, na jaren nog op de lippen. In het tijdsverloop van '46 tot '54 reeds is het werk van Appel in meer dan veertig tentoonstellingen over geheel de wereld te zien geweest. JJok dit is in kunstkringen uitzonder- Uiterlijk schijnt het dat „men" zich met Appel bemoeit, maar wij zqn van mening dat Appel zich rechtstreeks en indringend met de mensen bemoeit, maar dan in zijn werk „Kat", gouache van Karei Appel op de tentoonstelling in Galerie Espace. en uitsluitend daar. Hieraan, menen wij, dankt Appel zijn tweevoudige po pulariteit: dat men toch wel voelt dat hij heel essentiële zenuwstrengen raakt; dat hij in staat is bloot te leg gen wat in ons allen leeft maar wat wij niet als tot ons behorend willen er kennen. Vandaar die geïrriteerde hou ding enerzijds en die erkenning ander zijds. Net als die andere „populaire" modernist, Picasso, houdt ook Appel zich bezig met de mens en zijn ele mentaire beweegredenen. Hij verklaart niet, vertelt geen verhaal: hij consta teert brutaalweg, als een enfant ter rible. Hij schildert .oestanden" en men protesteert tegen de vorm waarin hij deze aanbiedt. Hij haalt mens en dier door elkaar en plaatst daarnaast het dier in zijn zuivere eigenheid. Wij willen niet met een dier vergeleken worden, nog minder daarmee ver ward worden, maar omdat „de schoen past" protesteren wij. In het gastenboek van willekeurig welke tentoonstelling van Appel kan men de protesten lezen: kreten die nauwelijks verschillen van de kreten die Appel schildert. Hij scheldt ons uit, wij schelden terug. Hier verenigt zijn publiek zich met de schilder in uit drukkingswijze, in eenzijdigheid van observatie. Wij schelden tegen het beeld dat Appel ons voorzet maar het is de infra-rode straal van het zinne beeld dat ons tergt'. Veel wrevel zal er tot 15 juni op gewekt worden bij de bezoekers van zijn Haarlemse tentoonstelling. Maar velen ook zullen in hem de begena digde zien, de schilder die dynamisch schrijvend in geïnspireerde drift een beeld schept, de versierder die met kleur de vlakken bindt of scheidt, tot een picturaal evenwicht is be reikt. L.T. weg te werken zijn, dan bestaat de kans dat een dergelijke gemeente definitief voor drie jaar een belangrijke subjec tieve verhoging krijgt. Duidelijk zal zijn, dat de gemeentelijke financiën zich dan nog bewegen op de grens van het aller noodzakelijkste. Van de zijde van de gemeente Haarlem zou men een dergelijke „cu ratele" situatie niet zo heel erg vinden. Men is ervan overtuigd dat Haarlem het geld nooit over de balk heeft ge gooid, maar dat het voor zijn nood zakelijke uitgaven onmogelijk toe kan met de huidige inkomsten. Men hoopt dat een eventuele strenge rijkscontrole de betreffende instanties in Den Haag duidelijk zal maken, dat het niet anders kan. Haarlem verkeert in een moeilijke positie. Enerzijds heeft het een uitgebreide taak als centrumge meente voor zuid-Kennemerland, ter wijl het anderzijds door allerlei toe vallige omstandigheden onmogelijk kan profiteren van de voordelen van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten, die vele andere gemeen ten in zo overvloedige mate toestro- In de Memorie van Toelichting op de ontwerp-begroting 1959 deelden B. en W. van Haarlem mee, dat het tekort op die ontwerp-begroting ruim zes miljoen zou bedragen. Men sprak toen het ver moeden uit, dat na aftrek van dit tekort de algemene reserve van de gemeente nog slechts f333.103,42 zou bedragen, een te verwaarlozen bedrag voor een ge meente waarvan de ontwerp-begroting verleden jaar al bijna tachtig miljoen beliep. Men vraagt zich overigens wel af hoe het rjjk zich die intensieve controle van de financiën denkt van gemeenten met een niet te dekken begrotingstekort. Er zijn vermoedelijk zeer veel gemeenten, die in eenzelfde positie komen te ver keren en het is nauwelijks denkbaar, dat het rijk speciaal voor dat doel eèn apart controle-apparaat in het leven gaat roepen. Var. de zijde van het Hoogovenperso- neel maakt men ons erop attent, dat hetgeen wij vrijdag schreven over het aan mevrouw Schapendonk te Velsen- noord aangeboden televisie-toestel, de indruk wekt, als zou het alleen door de Haarlemse busreizigers zijn aangeboden. De gelden zijn evenwel bijeengebracht door alle busreizigers onder het Hoog oven-personeel, dus ook uit de Noord en de andere gebieden. Ere wie ere toe komt. Op het programma van de orgelbe speling door Klaas Bolt dinsdag 2 juni des avonds van 8-9 uur in de Grote Kerk te Haarlem staan werken van Samuel scheidt, Dietrich Buxtehude, Joh. Gottfr. Walther, Vivaldi-Bach en Johann Seb. Bach. De organist Albert de Klerk zal donderdag 5 juni van 3-4 uur wer ken uitvoeren van Dietrich Buxtehude, Joh. Gottfr. Walther, Carl Ph. Em. Bach, Han van Koert en Antoon Maessen. Naar het A.N.P. verneemt is tot staatssecretaris van Financiën benoemd dr. W. H. van den Berge (part'jloos), die sinds 5 nov. 1956 de functie vervult van regeringscommissaris voor de be lastingen Van 1 februari 1953 tot 13 oktober 1956 was dr. Van den Berge eveneens bekleed met het staatssecreta riaat van Financiën. Met ingang van zondag 31 mei wordt het netnummer van Rotterdam met inbegrip van onder andere Hillegers- berg, Overschie, Pernis, Schiebroek, Ter- bregge en IJsselmonde voor de tele foonabonnees die ressorteren onder de plaatselijke telefoondienst te 's-Graven- hage en onder het telefoondistrict 's-Gra- venhage gewijzigd van 01800 in 010. Tot het telefoondistrict 's-Gravenhage be horen alle abonnees die bereikbaar zijn onder pen netnummer beginnend met 017. e heer H. W.van Turnhout, bureel chef ter griffie van de arrondis sementsrechtbank te Haarlem, zal maandag 15 juni weer gehuldigd worden ditmaal omdat hij die dag veertig jaar geleden aan de griffie verbonden werd. Al eerder heeft hij zich huldi gingen moeten laten welgevallen, het geen begrijpelijk is bij iemand, die niet minder dan zesendertig verschillende functies in het verenigingsleven be kleedt. De meeste van die functies hebben betrekking op de o .tbalsport, waarin de naam Van Turnhout er een is, die alom in den lande gekend wordt. Jaarlijks verreist de heer Van Turnhout bij /oorbeeld een dikke dertigduizend kilometer voor het voethalorganisatie- leven. Er zijn avonden, dat hij drie a vier voetbalvergaderingen heeft. Om nt maar te zwijgen van de voetballerij op zater- en zondagen. De heer Van Turnhout is al met al het proto-type van de voetbal-official: een tevreden, niet zonder gezag rondblikkend heer, wat gedrongen van gestalte, gestoken in een keurig lichtgrijs kostuum, dat zelfs uitstekend past bij zijn gerechtelijke ambt, bij zijn vroegere lidmaatschap van de Haarlemse gemeenteraad (hü is nog altijd min of meer „reserve") en in mindere mate bij z«n zondagse functie van collectant in de Haarlem-noordse Sint-Lidwinakerk. Het jubileum van 15 juni zal in het teken van het recht staan. De ambte naar Van Turnhout zal dan met recht gehuldigd worden, al zullen er ook tal lozen zijn, die hem wegens zijn ver diensten als voetbal-official willen com plimenteren. 's Morgens om elf uur zal de rechtbank de jubilaris huldigen. Daarna is er 's middags van half vier tot vijf uur een receptie in de Kroon zaal van café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. Nog niet helemaal zeventien jaar oud was de jonge Hendricus Wilhelmus van Turnhout toen hü 15 juni 1919 met ge paste schroom voor de eerste maal de indrukwekkende trappen beklom van het zogenaamde „Paleis" van Justitie aan de Jansstraat. Hij was er aange steld als jongste bediende op een „bu reel" waar met hem vier mensen werk ten. De hoge lessenaars waren toen net afgeschaft. Maar schrüfmachines waren er nog lang niet. Iedereen moest keurig met de hand schrüven. Gaande weg kwamen er meer ambtenaren in het gerechtsgebouw, dat toen - omdat het Kantongerecht er ook in gevestigd was - te klein werd. Jarenlang heeft de heer Van Turnhout op de gang moe ten werken. Bü gaslicht, want de re gering was toen zuinig. Electriciteit zou maar verspilling zün. Thans zwaait de heer Van Turnhout met zwier de scepter over eenentwin tig bureelbeambten. Hü doet dat tot al ler tevredenheid, hetgeen zonder twüfel ook tijdens de huldiging gezegd zal wor den. In de loop der jaren heeft de heer Van Turnhout achtereenvolgens zeven rechtbank-presidenten en vijf grif- De r.k. Harmonie „Sint Michael" uit Heemstede zal zondagavond 8 uur op het Raadhuisplein te Heemstede een concert geven, waarbü de volgende werken op het programma staan: Mars „Lynwood"; ouverture Mignorette, ou verture La poupée de Nürnberg, Suite Dorpsdansen, Quick March Holy wood, ouverture Pique Dame, Ronde in Blue en Taptoe. IB: TYBB 2—EDO 4. 4L: BSM 5— EHS r Promotie comp. derde klas: TZB —Van Nispen, EHS 2—BSM 3, IEV 2— THB 2. RCH organiseert vandaag en morgen a.s. de jaarlijkse jeugdtoernooien. Zater dag strijden de volgende adspiranten- ploegen: De Spartaan, Bloemend. EDO, TYBB, ZSGO. Aalsmeer, Stormvogels, Haarlem, RCH a en b. Morgen komen de adspiranten- en juniorenploegen van de vol gende clubs in actie: DWV, Haarlem, Hermes-DVS, Stormvogels, DHC, NFC, De Spartaan, UVS en RCH. n opdracht van het gemeentebestuur van Haarlem heeft Kees Verwey het hiernaast afgebeelde portret ge schilderd van de thans 84-jarige heer J. B. Schuil. De heer Schuil is, hoewel in Franeker geboren, reeds een halve eeuw Haarlemmer en heeft voor het Nederlandse toneelleven grote ver diensten als schrijver en criticus: in zün stad van inwoning heeft hü de to neelkunst op actieve wqze gepropa geerd. Nog regelmatig kan men hem op zijn vaste plaats in de Haarlemse Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Wij gaan hopelijk een rustige tijd tegemoet. De zomer moet volgens de kalender over en kele weken beginnen en in menig gezin worden de vakantie-plannen uitgestippeld. Enkele toneelvereni gingen staan nog te popelen om de laatste voorstelling te brengen, en dan valt het doek voor een paar maanden dicht. Het ijzeren gordijn wordt neergelaten als een reëel symbool van de scheiding tussen slavernij en vrijheid. Want slaven zijn wij het voorbije seizoen toch geweest. De een van zijn werk, de ander van z'n vrije tijdsbesteding, met dien verstande, dat eerste de kans had een gelukkig mens te zijn, de tweede de kans liep een ongelukkig mens te wor den. De laatste, de potentieel-onge- lukkige dus, kan weer vrij ademen. Hij is meestal de man, die leeft in een vergaderingsroesdie avond aan avond op pad is; een vergade raar van professie, die het ook niet helpen kan, dat er juist op hem al tijd een beroep wordt gedaan. De televisie ten spijt is er weer lustig vergaderd en heeft menige voorzitter ernstig oude cliché's op gepoetst. En trouw heeft de ver slaggever zijn lezers gemeld, dat de heer die en die zijn visie ten beste heeft gegeven over „de op voeding in de moderne tijd", „het wezen van de kruisbessen in de na oorlogse jaren", en „de taak van de leek als collectant of koorzanger". Of wij er allemaal veel wijzer van zijn geworden, weet ik niet. Het is geloof ik, ook niet zo belangrijk. De mensen maar hun getal wordt steeds kleiner hebben hun ver- gaderlijke lusten uitgeleefd. Zij zijn nu moe en hebben de problemen, die zij wel besproken maar niet op gelost hebben, en zelfs met een veelvoud vermeerderd hebben, in grote mappen opgeborgen. De di- plomatentassen, die zij bij hun ju bileum ten geschenke hebben ge kregen, puilen problematisch uit, en nu zijn zij hun vrijheid tegemoet getreden. Hun vrijheid is mijn vrij heid. Zij hebben de voorzittersha mr-met-inscriptie veilig weggebor gen en zij zijn huiswaarts gekeerd. Het verhaal gaat, dat kinderen van een immer vergaderende vader op een goede of kwade dag naar hun moeder riepen dat er een vreemde man in huis was. En dat toen de moeder met een glimlach zeide: „Kinderen, dat is nou jullie vader, over wie ik zo dikwijls vertel." Haarlem is zich inmiddels gaan voorbereiden op de bedevaar ten, die vakantieachtige trek tochten, waarop het materiële en het spirituele elkaar bij privilege niet behoeven uit te sluiten. Ik denk bijvoorbeeld aan Den Briel en aan Kevelaer, twee oorden, die een bijzondere klank hebben in het Haar lemse en daaromtrent. Hoe verder zo'n devotie-oord weg is, hoe meer het tot de verbeelding spx-eekt. Het geen omgekeerd wil zeggen; hoe dichter bij huis, hoe minder de ver beelding kans van slagen heeft. Daarom is het toch weer bijzonder dat ieder jaar juist de deelname aan de bid- en boetetocht ter ere van Onze Lieve Vrouw van Haarlem groter wordt. De realiteit der stil te trekt kennelijk meer dan de pom perijen van het gerucht. Morgen ochtend wordt die tocht weer ge houden, vroeg in de dag, als de stad zelfs nog ligt te genieten van de jongste zondagsrust. Op die manier en zo matineus zich vergaderen in de oude stad, is een vroom feest op zichzelf. Want er wordt niet gespro ken. De stilte spreekt. iCXi. Vr uilt Cl Stadsschouwburg aantreffen in de ka rakteristieke houding waarin Verwey hem portretteerde, met het program ma precies zo in zün hand. Wie aan zijn ontmoetingen met de ge portretteerde diens monochrome grijs- okeren gelaatshuid vóóraan in de her innering meedraagt, zal bü de eerste aanblik van het portret verrast zün door de enigermate sanguinische kleurindruk die Verwey daarin naar voren heeft ge haald. Toch maakt dit portret de aan wezigheid van de geportretteerde zeer voelbaar en de wqze waarop dat is be reikt, is intrigerend. De lichamelük ontspannen houding van het poseren, gesteld tegen een rustig ingedeelde ach tergrond, heeft een pikante tegenbewe ging gekregen in de gespannen activiteit van het luisteren en observeren. Dit is het wat het portret zo vibrerend maakt en de figuur van Schuil zo sterk ty peert. Het schilderü is zeer impressionistisch j gedaan en deze werkwüze heeft zeker deel aan de levendigheid der typering. Maandag 1 juni om 5 uur 's middags zal bü gelegenheid van het congres van schouwburgdirecteuren in aansluiting op de jaarlijkse uitreiking der Bouw meester-medailles de onthulling en ver volgens de aanvaarding door de burge meester van Haarlem geschieden in de Haarlemse Stadsschouwburg alwaar het portret zün blüvende plaats zal in nemen. In de parochiekerk van O.L. Vr. He melvaart aan het Valkenburgerplein te Heemstede werd donderdag de jaarlijkse Zonnebloem-ziekendag voor de zieken van beide Heemsteedse parochies ge houden. Het schip van de kerk, waaruit voor deze gelegenheid de banken wa ren verwüderd, vulde zich in de och tenduren met ruim 120 zieken. Te half tien werd tot intentie van alle zieken die aan deze dag deelnamen door pas toor H. A. J. Drost een plechtige H. Mis opgedragen, waaronder de zieken de H. Communie ontvingen. Na afloop was er voor alle zieken tezamen een fees- telük ontbüt in de kerk. Om half één volgde de handoplegging door vele geestelüken, waaronder rector H. A, J. R. Roosen, moderator van het zieken- apostolaat. De bisschop-coadjutor, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, was om twee uur 's middags agens bü het pon tificale lof tot sluiting van deze zieken dag. Hij werd daarbij geassisteerd door de pastoors der beide parochies, C. Pouw en H. A. J. Drost, alsmede door de accolieten van het Seminarie Hageveld. De gezangen werden afwis selend uitgevoerd door het zangkoor van de zusters van Mariënheuvel en een groot aantal bruidjes. In zün rondgang door de kerk heeft de bisschop-coadju tor vervolgens alle zieken afzonderlijk met het Allerheiligste gezegend. De bruidjes deelden na afloop bloemen uit. Voor de vele zieken zal deze dag als een onvergeteiüke in de herinnering blü- ven. Aan de zieken die niet aan deze ziekendag konden deelnemen hebben de pastoors thuis of in het ziekenhuis een brief en een bloemenhulde gebracht. H. W. van Turnhout, veertig jaar bij de Haarlemse rechtbank. fiers meegemaakt, Hü doorliep op de griffie de verschillende rangen, tot hü op 1 september 1943 in zün tegenwoordi ge functie benoemd werd. Hij volgde toen de heer Kerkhoff op, die in Haar lem eok een zeer bekende en gewaar deerde persoonlükheid was in het mu ziekleven. Het was dus midden in de oorlog, dat de heer Van Turnhout bureelchef werd. Ook voor de rechtbank-griffie was dat een zorglijke tijd. De Duit sers bedilden van alles en nog wat. Zo voerden ze bü'voorbeeld een bewa kingsvoorschrift in. Een jaar lang heeft de heer Van Turnhout ook ge slapen in zijn griffie, met andere ambtenaren, die daar moesten blü- ven en waakzaam zün. Dat waren ze ook. Op zolder bü de Engelse zen der.... De Haarlemse rechtbank-grif fie heeft zich in de oorlog verdien- telük gemaakt voor de Joden, waar dat maar kon. Bijvoorbeeld bij het in orde maken van „scheidingen" van de „gemengde huwelüken". Een week lang heeft de griffie daar dag en nacht aan gewerkt. KUNSTKRING De Heemsteedse Kunstkring houdt 10 juni 's avonds om kwart over acht in de foyer van het Minerva-theater de jaarüjkse ledenver gadering. De heer H. D. Vooren treedt af als bestuurslid. In zün plaats wordt kandidaat gesteld de heer L. Nelissen. De heer Th. J. H. Verhoeven stelt rich herkiesbaar. De heer Van Turnhout is zün leven lang Haarlemmer gebleven. Andere ambtenaren worden wel overgeplaatst, maar het spü't de jubilaris niets, dat hü Haarlem steeds trouw is gebleven. Dat hü 31 juli 1902 in Heemstede ge boren is, doet aan zijn Haarlemmer- schap geen afbreuk, omdat zijn geboorte huis (aan de Leidsevaart bü de remise) sinds jaren onder de gemeente Haar lem valt. De jonge van Turnhout ging op school in het aloude katholieke schooLcomplex aan de Gedempte Oude Gracht, aan het hoofd waarvan des- tü'ds de bekende heer Vintges stond. Op school voetbalde de jubilaris van nu uiteraard met alle toewüding. Hij bracht het zelfs tot het katholiek Haar lems schoolelftal. Nadat de heer van Turnhout zijn MULO-diploma behaald had, was hü eerst enkele jaren werk zaam bij Van Gend Loos, tot hij uit een aantal sollicitanten uitverkoren werd voor de rechtbank-griffie Omstreeks die tüd was het, 1 septem ber 1919, dat de heer van Turnhout met enkele andere voetbal-enthousiasten een eigen katholieke club oprichtte: TYBB, hetgeen The Yellow Black Boys betekent. Aanvankelük heette die club gewoon op zün Hollands „Geel zwart". In 1923 werd hp districtsbestuurder van de afdeling Haarlem van de toen nog bestaande Diocesaan Haarlemse Voet bal Bond. Vele jaren was hij van die katholieke organisatie secretaris, la ter voorzitter tot in 1940 de fusie tus sen de voetbalbonden haar beslag kreeg. Sindsdien is de heer van Turnhout vi- ce-voorzitter van de H.V.B. (Haarlemse voetbalbond), de Haarlemse afdeling van de Koninklijke Nederlandse Voet bal Bond. Veel vrije tfjd heeft de heer van Turnhout al sinds jaren niet meer. Tot 1935 heeft hij actief gevoetbald. Daar na kon dat niet meer als gevolg van een „knietje", waaraan men in die tijd nog niet zoveel als nu kon doen. Maar de voetballerij bleef de hobby en d® vrpe-tpdsbesteding van de heer van Turnhout, die daaraan al zp beschik bare tpd en energie geeft. Van zijn zesendertig functies vermelden we slechts nog die van vice-voorzitter van de Nederlandse Katholieke Sportbond voorzitter van de landelijke afdeling voetbal van de N.K.S., voorzitter van het district Haarlem van de N.K.S.. voor zitter van de Commissie Katho liek Voetbal van de H.V.B.vice-voor- zitter van de diocesane N.K.S., voor zitter van de Jeugdkampen-commissie van de N.K.S. Van Turnhout werd in 1948 Pau- selpk onderscheiden met het gouden erekruis Pro Ecclesia et Pontifice als blpk van waardering voor zijn vele verdiensten voor de katholieke sport. In 1949 werd hü Bondsridder van de K.N.V.B. Voorts is hü drager van het gouden ere-insigne van de H.V.B. Advertentie Schouderpijn... maar ook andere plagende pijnen raakt' u prompt kwijt met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3