M' Vioolpedagoog Oskar Back wordt 80 jaar André Malraux voert geluids- en lichtspel op in Athene De week in Westminster Verklaring Tandtechnici vragen meer uitgebreide bevoegdheden Centuriontanks op de „Vlasakkers" Beleefde eenheid Koningin Elisabeth naar huldigings concert in Amsterdam Kampeerwagen drama te Zeist De sanering van Belgische mijnen Laat je niets wijsmaken NV V-kritiek op minister Klompé Heibel in raad van Huissen Monopolistische positie van de tandarts gehekeld Duitse asperge-eter zendt trouwring terug Nu in kort geding Mr. Van Rijckevorsel stelt ministers vragen Nieuw programma van Wim Kan Expansiezucht „Ticker tape"-welkom voor Boudéwijn Internationaal congres in Amsterdam Honderd gulden boete voor hoogleraar ZATERDAG 30 MEI 1959 PAGINA 5 Pullen-rijm het parlement van Groot-Brit- cratie tiet leven van een Lager nuts lid Engels vliegtuig nabij Khartoem verongelukt Vijf bemanningsleden om het leven gekomen Heel de tegenwoordige wereld streeft naar eenheid. De mo derne samenleving is zozeer in e?n impasse geraakt, dat men geen 'fftkomst meer ziet behalve in een ra dicale één-wording. De verschillende staten zullen daarvoor, graag of niet, dun soevereiniteit moeten opgeven. sterk wordt de noodzaak van een- *}eid aangevoeld, dan men reeds "«eft gezegd: het zal één wereld zijn helemaal geen. Zover zijn we ech- nog niet. Gemakkelijk is dat al- OTninst. Tijdens het onlangs te Utrecht gehouden congres over oor- '°S en vrede is dit duidelijk onder woorden gebracht. Maar gemakke- Hfk of niet, het moet gebeuren wil de Mensheid blijven voortbestaan. De ®én-wording der wereld kan echter "teker niet tot stand komen zonder dat deze gebaseerd wordt op gerech tigheid en liefde. Daarover waren el- '®n het eens. Dit nu is altijd de leer van de Kerk geweest. Zeer duidelijk ligt de een heidsgedachte ten grondslag aan het jeest van Sacramentsdag, dat wij ver gden donderdag hebben gevierd. De Kerk bidt dan: ,,0, heilig gastmaal, daarin Christus genuttigd wordt, de gedachtenis van Zijn lijden gevierd, de geest met genade vervuld en ons het onderpand der toekomstige glo- J"'e gegeven wordt." Eens te meer Wijkt uit deze woorden, dat de Kerk tiijiaar bidden haar geloof belijdt. Xn zijn theologische uiteenzetting Over de leer der sacramenten wijst St.-Thomas van Aquine erop, dat zij alle zeven in oorsprong, aard en doel hauwkeurig overeenkomen. Aan deze drie hoofdmomenten, herinnert de bovenaangehaalde antifoon uit het officie van het H. Sacrament. Welk Sacrament wij ook ontvangen, het ontleent, evenals de H. Eucharistie, Zijn bestaan aan Christus' verlossend üjden (de gedachtenis van Zijn lijden tvordt gevierd)uiteraard werkt ieder sacrament in ons een letterlijke ■.vergoddelijking" uit, doordat het ons de bovennatuurlijke, d.i. goddelijke krachten schenkt, onmisbaar aan God-welgevallige daden te stel len (de geest wordt met genaden ver vuld). Tenslotte hebben alle sacra- hienten gelijkelijk ten doel ons voor te bereiden op de eeuwige zaligheid. Zo is het waardig en geldig ontvan gen van welk sacrament ook voor ons telkens een onderpand van onze toe komstige glorie. ^rds de verlossing leven wij mid den in de nieuwe heilsorde der twee de schepping, waarin, in de letterlij ke zin van het woord, alles genade is. Als mensen bevinden wij ons echter tevens in de natuurlijke orde, zodat het juist is te zeggen, dat de Chris ten, de verloste mens in twee werel den leeft: de profane en de door Chris tus geheiligde wereld van de genade. „Na de eerste grote, profanatie, die de wortels zelf, waaruit heel het mensengeslacht moest groeien, in hun kern beschadigde: de opstand van het eerste mensenpaar tegen God" (Malmberg) is de hele schep ping in staat van vijandschap ge taakt met haar Oorsprong, een vijandschap, die tenslotte uitliep op de Godsmoord van Calvarië. Maar .,de heilswil van God is oneindig ster ker dan de slechtheid van de geval len mens". Daarom bezit nu de hei lige Kerk, uit de kracht van Jezus' Zoenbloed, de onverwoestbare en on uitputtelijke genadebronnen der sa cramenten om geheel het mense lijk leven te verlossen en te heiligen" [et deze goddelijke kracht uitge rust heeft de Kerk tot taak, sa men met haar leden, het hele Profane leven, dat nog niet deelach tig is geworden aan de verlossing te kerstenen en, het geheiligd terug te voeren tot zijn Schepper, van Wie het afkomstig is. Deze kerstening van het Profane leven is echter geen gemak kelijke taak, omdat dit zich, uit hoof de van het altijd werkzame ministerie Van het kwaad, met hand en tand blijft verzetten tegen elke beïnvloe ding door de genade. De duivel, zegt St. Petrus, zwerft rond als een brie sende leeuw, zoekend wie hij zal ver slinden. En v.' St. Jan weten wij, dat de begeerlijkheid des vlezes de begeerlijkheid der ogen en de hovaar dij des levens in deze wereld de nood lottige krachten zijn, die de mens voortdurend in opstand brengen te gen de verlossing. Als gevolg van deze situatie is de Kerk op aarde wezenlijk een strijden de Kerk, zoals ook het leven van elke afzonderlijke Christen niet anders dan een onophoudelijke strijd kan zijn. On de eenvoudige reden, dat wij, als le den van Christus' Mystieke Lichaam, niet alleen zelf heilig moeten leven in een wereld, die, feitelijk in staat van doodzonde levend, een alleron gunstigst klimaat daarvan vormt, maar tevens, krachtens goddelijke op dracht, moeten trachten die wereld Voor Hem te winnen. Nu is het voor een goed vervullen Van beide opdrachten van het groot ste belang, dat wij ze niet individua listisch zien, ook niet de taak van Zelfheiliging. Als leden van het Mystieke Li chaam, hoewel in eerste en laatste Instantie persoonlijk verantwoordelijk Voor ons eigen heil, leiden wij geen Zelfstandig en afzonderlijk léven. Als integrerende delen behoren wij allen tot het ene, grote bovennatuurlijke geheel der Kerk, van wier eenheid Christus zo nadrukkelijk gebeden heeft. En als zodanig denken wij maar eens aan het prachtige, troost rijke en oneindig-rijke geloofspunt Van de Gemeenschap der Heiligen hunnen en moeten wij elkander on derling beïnvloeden, sterken en ver rijken in en door de genade. Zo kun- hen en moeten wij ook de wereld te gemoet treden als de bovennatuurlijke eenheid, die wij zijn, als Christenen, die anders" zijn en willen zijn dan .z'j, die nog buiten de verlossing staan, vooral hier is waar, dat onze kracht en betekenis voor de wereld ligt in de bewust beleefde eenheid. De secretaris van de Limburgse land en tuinbouwbond, afdeling Arcen, heeft per aangetekende brief een gouden trouwring ontvangen, die is verzonden door de koper van een Kmje asperges uit Hamburg. Het kleinood behoort toe aan de heer Van Lm uit Arcen, die zijn ring enkele weken geleden heeft verloren. Blijk baar is dit gebeurd tijdens het sor teren van asperges. De vioolpedagöog Oskar Back hoopt op 9 juni a.s. de 80-jarige leeftijd te be reiken. Te zijner ere zal zaterdagavond 20 juni in het Concertgebouw te Amster dam een huidigingsconcert worden ge geven door het Concertgebouworkest on der leiding van Ferdinand Leitner. Vier oud-leerlingen van Oskar Back, t.w. Her man Krebbers, Willem Noske, Theo Olof en Jean Louis Stuurop, zullen als solisten optreden en vioolconcerten uit voeren van Bach, Badings en Brahms. De baten van het concert zullen, over eenkomstig de wens van Oskar Back ten goede komen aan de gepensioneerde or kestleden van het Concertgebouwor kest. Er heeft zich een huldigingscomite gevormd waarin o.m. zitting hebben de minister van O.K. en W., de secreta ris-generaal van de kunsten en buiten landse culturele betrekkingen van dit ministerie, de burgemeester van Am- Adrert.enrie vader mag op Vaderdag zeker wel 'h Pullen-stel dus mevrouw bestel 't gauw 't wandbord doet 't zeker goed Pa's plezier: Amste) Bier! AMSTEL Spaar <Vit t-W^rancier h"et alle gegeven^ (Van onze Utrechtse redactie) ,,De gemeente Zeist heeft niet alleen onrechtmatig gehandeld, maar ook on behoorlijk. Men wist door mijn exploit, dat ik volkomen te goeder trouw was en dan vind ik het heel onbehoorlijk om 's morgens om vijf uur iemands eigendom te komen wegslepen", aldus mr. dr. K. W. P. Klaassen te Den Haag, eiser in het kort geding, dat vrijdag middag voor de president van de Utrechtse Rechtbank diende. Opnieuw was een aantal zomerhuis jes. onlangs omgebouwd tot kampeer wagens, de inzet van het proces. De gemeente Zeist besliste in september '57, dat de huisjes vielen onder de be palingen van de woningwet. Van de Utrechtse rechtbank kreeg zij ongelijk, maar zowel het gerechtshof te Amster dam als de Hoge Raad gelastten de eigenaars, o.w. mr. dr. Klaassen, de huisjes weg te halen of mobiel te ma ken. Sommige eigenaars berustten in de uitspraak, maar verscheidene van hen bouwden de huisjes om tot kampeer wagens, waarvoor geen bouwvergun ning wordt vereist. De wagens waren volkomen mobiel en geschikt voor ver voer op de normale wijze. Als enig antwoord op het exploit liet de gemeente Zeist op 21 mei 's mor gens vroeg zes wagens wegrijden naar het gemeentelijk opslagterrein. Mr. Klaassen, die in Den Haag verbleef, werd telefonisch gewaarschuwd, dat zijn wagen weg was. Hij kon in Zeist bij geen enkele instantie iets te weten kómen omtrent de verblijfplaats van zijn eigendom. „Men mag niet op deze wijze komen aan particulier eigendom en men mag geen gebruik maken van het gezag, dat men heeft op het gebied van de bouw- en woningwet", concludeerde pleiter, die de handelwijze van de ge meente Zeist volkomen onrechtmatig noemde. Hij verzocht de rechtbank zijn wagen binnen tweemaal 24 uur op de oorspronkelijke plaats te doen terug brengen. Daarmede was de pleiter van de te genpartij, mr. M. v. Nievelt te Utrecht, het niet eens. Naar zün mening was er door de eigenaars van de wagens misbruik gemaakt van de door de ge meente toegestane termvin om de bouwsels te verwijderen. Zij zijn in ge breke gebleven en hebben slechts een spitsvondigheid bedacht om niet aan het bevel tot afbraak te moeten vol doen. Op 5 juni zal de president vonnis wijzen. sterdam en vele musici van wereld naam. De heer Back, die in Wenen werd geboren, vestigde zich in 1919 in ons land. Sedert 1921 is hjj als hoofdleraar aan het conservatorium der vereni ging „Muzieklyceum" te Amsterdam verbonden. Daarnaast heeft hij nog een groot aantal privé leerlingen. Ruim 85 oud-leerlingen van hem zijn thans in onze Nederlandse orkesten werkzaam, van wie veertien de func tie van concertmeester vervullen. On danks zün hoge leeftijd geeft Oskar Back ook thans nog dagelijks les-, h;j heeft vele buitenlandse leerlingen o.m. uit Zuid-Afrika, Amerika, Pa kistan en Australië. Voorts treedt hij op als jurylid van Internationale concoursen te Brussel en Genève. Voor het huidigingsconcert is uit New York reeds een bestelling binnengeko men van 70 plaatsen. Koningin Elisa beth van België heeft toegezegd dat zij op het concert aanwezig zal zijn. Het Tweede Kamerlid, mr. van Rij ckevorsel (K.V.P.) heeft aan de minis ters van economische zaken en van buitenlandse zaken de volgende vragen gesteld: „Zijn de ten laste van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal ter uitvoering van de saneringsprogram ma's van de mijnen in de Borinage in de jaren 1953 tot en met 1956 betaalde gelden ten bedrage van B. frs. 339,4 mil joen slechts gedeeltelijk besteed over eenkomstig de doeleinden, waarvoor die gelden aan de betreffende mijnonder nemingen zijn verstrekt? Zo ja, heeft de raad van de Gemeen schap berust in deze wederrechtelijke besteding van gelden ten nadele van de gemeenschap, of wei worden maatrege len getroffen om de eventueel weder rechtelijk bestede gelden van de betref fende mijnondernemingen, zo nodig in rechte, terug te vorderen, althans de besturen dezer mijnondernemingen te dier zake aansprakeliik te stellen? Wat is het standpunt der Nederlandse rege ring te dezer zake?" Een imponerende opname, gemaakt tij dens de demonstratie met het 41e cen- turionbataljon, die vrijdag op de „Vlas akkers" te Amersfoort werd gegeven voor personeel van staven, scholen en depots. Wim Kan werkt op het ogenblik aan een geheel nieuw A.B.C.-cabaretpro gramma dat hij genoemd heeft „Laat je niets wijsmaken". Hij kondigt dit aan als „een programma van wonde ren en onwaarschijnlijkheden". Om streeks 1 augustus a.s. kan de premiè re in Diligentia te Den Haag tegemoet gezien worden. Ru van Veen en Cor Lemaire com poneren de muziek. De eerste zal ook weer Wim Kan begeleiden bij zijn op treden, dat het gedeelte na de pauze in beslag neemt. Albert Mol is geënga geerd voor de choreografie. Corry Vonk en Wim Kan zullen samen de regie voe- T,„ ren. Het ensemble bestaat verder uit men van 70 plaatsen. Koningin isusa-ze ionKe "artisten, terwijl wederom een Innrf/vrorrH rl O r *711 i i De tweede voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, heeft vrijdag avond voor de Vara gesproken over het kabinet en het regeringsprogramma. Over het laatste zal het N.V.V. binnen enige weken een adres aan de regering richten. Het N.V.V. is, aldus de heer Roemers, zeer weinig enthousiast voor een af zonderlijk departement van Maatschap pelijk Werk. Als het de regering wer kelijk ernst is met bevorderen van de doelmatigheid van het overheidsapna- raat, zou het voor de hand liggen, het Maatschappelijk Werk met een afzon- derlijke staatssecretaris bii Sociale Za ken onder te brengen. Nu wordt de omgekeerde weg bewandeld. Wij voelen er niets voor aldus spre ker een deel van de werklozenzorg onder Maatschappelijk Werk te brengen. Dat. is niet alleen ondoelmatig, het is in beginsel oniuist. De werkloosheids voorziening behoort buiten de sfeer van het maatschappelijk werk. Wij hopen, vervolgde de heer Roemers, dat de re gering niet dcof zal blijven voor de ern stige kritiek, zowel vanuit het bedrijfs leven als uit het parlement, en dat zij deze zakelijke kritiek zwaarder zal laten wegen dan de exnansiezucht van mi nister Klompé en haar departement. Over de loonpolitiek zei spr.: Wij wensen naast een beperkte verwerking van de huurtujslag een algemene loon maatregel van 4 pet. De confessionele vakcentrales kiezen de weg van de ge differentieerde of vrijere loonpolitiek. Wij hebben nimmer enige illusie ge koesterd, dat een regering van de te genwoordige samenstelling akkoord zou gaan met de door ons voorgestelde al gemene loonmaatregel. De confessionele partijen hebben on der leiding van prof. Romme tegen de motie-Burger gestemd waarin de prioriteit van welvaartsverruiming bo ven huurverhoging werd uitgesproken omdat zij overbodig zou zün. Daarmee dienen K.A.B. en C.N.V. zich tevreden te stellen. Het spreekt wel vanzelf, dat het N.V.V. in de komende besprekingen er nauwkeurig op toe zal zien. dat die overbodigheid uit het regeringsbeleid ook duidelijk zal blijken, zo besloot de heer Roemers. gast in het programma zal optreden. André Malraux. Frans minister en schrijver, heeft donderdagavond voor duizenden Atheners de oude Griekse mythologie doen herleven in een geluids- en lichtspel, dat werd opgevoerd bij de Akropolis. Vijfenveertig minuten lang werden de Atheners geboeid door de voorstelling. 1500 zoeklichten van verschillende kleur zetten de nachtelyke scène in een fan tastisch schijnsel en vingen de oude monumenten in een gloed van licht, terwijl de historie door een gesproken commentaar en door muziek werd op geroepen. De zoeklichten verlichtten eerst de Een particulier inlichtingen-bureau in West-Berliin bericht dat er waar schijnlijk in juli in Moskou of Praag een conferentie van communistische I partijen van het Oostelijke blok gehou den zal worden. Het „Informatie-bureau iY mi 'eendichting^i^Oo^t-Berlitn.6 De I Enige leden van de uit veertien nationaliteiten samengestelde Nato-kapel, die rnnfprpntip zou fpn doel hebben het re-1 deelneemt aan de jaarlijkse taptoe te Arnhem, bekijken op Bronbeek een gram- visionisme te bestrüden. mofoonplaat van de taptoe van verleden jaar. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIillllllllllin i miii^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiMiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze Londense correspondent) 1 Aan moeders ziekbed Tirannie en demo- Dat er iets niet in orde is met I r T 1 T 1 J'J - tanmê, of dat tenminste zeer vele Britten, waaronder parlements leden, menen dat zulks het geval is, blükt uit de omstandigheid dat be zorgde artikelen over het parlement vandaag aan de orde van de dag zijn in de Britse pers. Twee voor aanstaande Britse weekbladen pu bliceerden hoofdartikelen gewijd aan dit belangrijke onderwerp. Het week blad „Time and Tide" herinnert er aan, dat de Engelse vorm van de mocratie tot voorbeeld diende voor een groot aantal andere mogendhe den, en stelt vervolgens de vraag hoe het er voor staat „met de Moe der aller Parlementen". Het blad antwoordt onomwonden dat het er zeer slecht mee voor staat, en dat het bezig is te veranderen in een instelling „meer tyranniek dan enig souverein in onze geschiedenis en, dientengevolge, meer veracht en ge haat." De leden van het Lagerhuis heb ben het volgens dit blad veel te druk met geheel onbelangrijke en onbe duidende affaires in hun kiesdistric ten. (Beseffen Nederlandse Kamer leden hoe oneindig lichter hun lot is dan dat van hun Engelse collega's?) Maar binnen het Lagerhuis zelf zijn zij niet meer dan stemvee dat ge hoorzaamt aan de partijmachine en dat stemt zoals het hen wordt be volen door de Party Whips. Het arti kel eindigt als volgt: „Als 't Lagerhuis wederom de plaats wordt waar de leden kunnen spreken over datgene waarin zij hartstochtelijk gelóven zonder vrees dat het partijapparaat hen zal verpletteren; als de kiezers, die de leden naar het parlement zen den, overtuigingen bezitten over het nationaal belang: als de debatten in het Huis oprecht gewijd zijn aan het nemen van besluiten en niet langer spiegelgevechten zün; eerst dan, en niet eerder, zal de Moeder aller Parlementen het gezag en het pres tige herwinnen hetwelk zü eens be zat in dit land en in de gehele we reld. Indien het parlement tekort schiet, schiet Engeland tekort; en het feit dat dit gevaar zo geleidelijk is ontstaan maakt het niet minder ern stig." Het weekblad The Spectator wüdt eveneens een hoofdarti kel aan hetzelfde onderwerp ■n komt tot eendere conclusies. Het biad meent, dat het Lagerhuis zich veel te vee! bezighoudt met onbe langrijke zaken, welke het electoraat zo weinig interesseren dat dit laatste dikwüls nauwelijks weet of het Huis al dan niet in zitting is. „Het groot ste deel van de tijd", aldus dit ar tikel, „weerspiegelt het parlement niet langer wat de natie denkt en waarover de natie spreekt. Het is aan geen twüfe] onderhevig dat het bezig is contact te verliezen met de kiezers wier belangen het geacht wordt te behartigen. Als derhatve Huis en Lagerhuisleden menen zich te moeten beklagen zoals zii dik wijls geneigi zün te doen over vijandige kritiek welke het parle ment in discrediet dreigt te brengen, behoren zü zich eerst af te vragen in hoeverre de vüandige reacties ge rechtvaardigd zün." Het blad ver volgt met te zeggen dat de leden van het Lagerhuis dringend benodigde wetgevende maatregelen opzettelük op de lange baan schuiven en hun tüd verbeuzelen met onbelangrüke zaken, omdat zij er belang bü heb ben onderwerpen te vermijden waar over diepgaande meningsverschillen bestaan in het land. „Zolang." aldus ■indigt dit hoofdartikel, „als de po litieke partijen en de Lagerhuisleden die tot deze partüen behoren dit niet heseffen, kunnen zü niet anders ver wachten dan dat de huidige kritiek op het parlement voort zal duren." Het staat er inderdaad slecht voor met de Moeder van u- weet-wel. Dat Lagerhuisleden zelf dit beseffen, blijkt uit hun eigen artikelen in de Britse pers, uit hun verlangen het werk van het Lager huis te reorganiseren, alsook uit de geringe opkomst voor de debatten en uit het verontrustend grote aantal Lagerhuisleden die besloten hebben na de ontbinding van het huidige parlement uit vr;je wil het politieke leven voorgoed vaarwel te zeggen. Vooral aan leden van de Neder landse Tweede Kamer is een tweede artikel aan te bevelen, dat deze week te vinden is in The Spectator. Het is van do hand van het Lager huislid David Price en geeft een kras beeld van het. bijna ondraaglijk leven van de leden van het Britse Lagerhuis. tempel van Theseus en richtten zich daarna op de Akropolis met het Par thenon, zün tempels en villa's en de plek, waar de apostel Paulus het chris tendom heeft gepredikt. Het verhaal, dat bü dit lichtspel verteld wordt, gaat terug tot de tpd aan de voor avond van de Perzische aanval op Grie kenland, toen de Atheners zich bü de graftombe van Theseus verzamelden om de geesten van de heiden te raad plegen over de wijze, waarop zü het gevaar het hoofd moesten bieden. Daarop werd de slag van Salamis verhaald en de geschiedenis tot en met de gouden eeuw van Perikles. Kroonprins Constantine, de. prinses sen Sophie en Irene, premier Consta- tine Karamaniis en de leden van zün regering bevonden zich onder de toe schouwers. Minister Costas Tsatsos huldigde Mal raux na afloop en zei: „Al bent u een Fransman, u heeft toch de geest be houden, die in Athene geboren werd." Een Engels vliegtuig voor troepenver voer, dat uit Aden naar Lyneham, in Engeland, was vertrokken, is, na te zpn opgestegen van het vliegveld van de Soedanese hoofdstad Khartoem, waar het een tussenlanding had gemaakt, verongelukt, aldus meldt Reuter. Aan boord bevonden zich 26 passagiers en zes bemanningsleden. Vjji der laatstge noemden zün om het leven gekomen. Voorts werden twee mannen en twee vrouwen ernstig gewond. Het onge'uk is vermoedelük door motorstoring ver oorzaakt. Honden blaffen nu een maal. En anders zouden zij misschien wel bijten. Bij ons in de buurt is ergens een hond gehuisvest, die, naar men zegt, 's nachts blaft. Ik heb daar niet zo zeer erg in, want ik slaap zelfs door een straaljager heen. Maar in de buurt veroorzaakt hij opschudding, die 's nachts blaf fende hond. En ik geloof dat er zelfs een protest-comité in oprichting is. In ieder geval kreeg ik gisteren visite van een verre buur. „Heeft U het weer gehoord van nacht", vroeg hij. „Neen", antwoordde ik, „ik heb niets gehoord. Ik sliep." „Hij ging anders weer aardig te keer", zei de buur verbitterd. Ik zweeg meelevend. Toen zei hij: „Ik ben er overigens op af gegaan." „Waarop?" vroeg ik. „Op de eigenares van dat beest." „O", zei ik. „Ze wil het niet toegeven, dat ie 's nachts blaft", zei hij. Er viel weer een stilte. „Maar ik heb het zelf geconstateerd, dat ie blafte", constateerde hij, „ik heb vannacht een half uur voor haar deur gelopen, sn ik heb het gehoord." „En heeft U dat aan de dame ver teld?" vroeg ik. „Ja", antwoordde de buur met lichte vertwijfeling, „maar ze zei: ja, als U expres midden in de nacht voor mijn deur gaat lopen In de gemeenteraad van het Gelderse stadje Huissen is het weer eens tot onaangenaamheden gekomen tussen de burgemeester, de heer Terwindt, en de raadsmeerderheid onder aanvoering van wethouder Hulsman. Deze riep de raad bijeen, omdat enkele voorstellen in de vergadering van twee dagen te voren wel aangenomen, maar niet afgehamerd waren. Dat was in strijd met het ge bruik, aldus de wethouder onder instem ming van de raadsmeerderheid. De burgemeester achtte dit een aller droevigste vertoning. „Alles in de raad staat tegenwoordig op zijn kop. Het is belachelijk dat we hier zitten". De bur gemeester handhaafde met de minder heid in de raad het standpunt dat stil zwijgende goedkeuring was verleend aan de begrotingswijzigingen, en dat het be sluit rechtsgeldig was. De gemeentewet bepaalt n.l. dat indien bij het nemen van een besluit over een zaak door geen der leden stemming wordt gevraagd, het voorstel geacht wordt te zijn aangeno men. Minderheid en meerderheid volhard den echter koppig in haar houding. Toen het tenslotte tot stemming kwam over de rechtsgeldigheid van het genomen besluit in kwestie stemden vijf raads leden ja en acht nee. De burgemeester stelde het voorstel.datt w eegeledenf stelde het voorstel, dat twee dagen te voren stilzwijgend was goedgekeurd, maar weer opnieuw aan de orde. Het werd zonder hoofdelijke stemming.... goedgekeurd. Niet dat de zaak daarmee uit de Huissense wereld was; integen deel, er kwam nog een hoogtepunt. De burgemeester weigerde n.l. aan het eind van de zitting het gebruikelijke ambts gebed te SDreken. omdat de raad zich zo onwaardig had gedragen. Hij gaf de tekst aan wethouder Huisman met het verzoek deze taak over te nemen. De wethouder bedankte echter vóór de eer met de woorden: „U bent voorzitter, dus dit behoort u zelf te doen". Waarop de heer Terwindt met een „dank u wel" de raadzaal verliet. Koning Boudéwijn van België is in New York het traditionele „ticker ta- po"-welkom ten deel gevallen toen hij in een open auto over Broadway reed, aldus bericht Reuter. Een menigte van 25.000 mensen sloeg de tocht naar het stadhuis gade. Velen riepen „Boude- wqn". In het Waldorf Astoria-hotel was de koning de gast van burgemeester Robert Wagner. Eerder op de dag legde de koning een krans on het Waals mo nument in Batterypark. „Nederland beschikt over enige hon derden zeer bekwame tandtechnici met een verantwoorde opleiding en een in de praktijk gevormde kennis. Het nioet dan ook verbazingwekkend worden ge noemd, dat juist in ons land, dat te maken heeft met een groot tekort aan tandartsen - een op de 4.500 inwoners - geen beter gebruik wordt gemaakt van de aanwezige krachten bij de tandheel kundige verzorging, die verre van Ide aal is te noemen," aldus de voorzit ter van de algemene bond van zelf standige tandtechnici in Nederland, de heer A. S. Vrolijk, op het in Am sterdam gehouden congres van de „In ternationale Arbeitsgemeinschaft der Zahntechniker". Aan dit tweedaagse congres nemen ruim 100 afgevaardigden deel, afkom stig uit: Zwitserland, Oostenrijk, West- Dultsland, Finland, België en Neder land. De nota, die de minister van so ciale zaken verleden jaar aan de Twee de Kamer heeft uitgebracht over de mogelpkheden die hij aanwezig acht van inschakeling van de bestaande tand technici bij de tandheelkundige behan deling (naast het alleen vervaardigen van gebitten) brengt, aldus de voor zitter geen verandering in de positie van de tandtechnici. „Alles blijft bij het oude". Deze nota is nog niet in de Kamer behandeld. „Het is duidelük". aldus de voorzitter, „dat de minister op dit punt het advier heeft gevolgd, dat is uitgebrach' door een commis sie uit de Gezondheidsraad. Dit ad vies en de nota zün voor ons onbe vredigend en teleurstellend en wü kun nen daarin niet berusten". De strüd van de georganiseerde zelfstandige tandtechnici voor hun rechten is niet eenvoudig, zo vervolgde de heer Vro- Jfjk. omdat in het büzonder hierbij niet alleen het vraagstuk van de volksge zondheid in het geding is, maar ook de levering van de prothese door de tandartsen en het daaraan verbonden niet onbelangrüke inkomen. „De posi tie van de zelfstandige tandtechnici is verre van ideaal. Gehandicapt als zü zijn door de onthouding van de be perkte bevoegdheid, is het hun niet mogelUk om hun beroep als vervaar diger van prothesen volledig uit te oefenen en moeten zii zich geheel toe leggen op de reparatie van de prothese of de levering daarvan via de tandarts. De vervaardiging van de prothese is hierbij volledig afhankelijk van de mo nopolistische positie van de tandarts met alle gevolgen van dien. Deze toe stand is niet alleen voor de zelfstan dige tandtechnici onbevredigend maar ook onaanvaardbaar. Een dee] van hun bestaan wordt afgeroomd door de tandarts als leverancier van de pro these". De voorzitter schatte het aan tal zelfstandige bonafide tandtechnici op 200 250 waarvan er 120 bij de bond zijn aangesloten. A deert entte Vin suisse Een Wageningse hoogleraar, die zich veertien dagen geleden voor de Dordtse rechtbank te verantwoorden had. om dat hü in de nacht van 21 op 22 maart op de i'üksweg van Vianen naar Gorin- chem met zün auto tegen een stilstaan de wagen was gereden en na dit onge val was doorgereden zonder zün identi teit bekend te maken, werd veroordeeld tot 75 gulden boete, subsidiair vijftien dagen hechtenis. Wegens het in het ge vaar brengen van het verkeer werd hij veroordeeld tot 25 gulden boete subsi diair vüf dagen. De officier van justitie had respectievelijk 100 gulden boete, subsidiair twintig dagen en 50 gulden subsidiair tien dagen geëist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5