Tijdelijke regeling -voor Berlijnse kwestie? Gromyko verlangt liquidatie van radio Rias I Khroesjtsjev ook nog naar Hongarije ZEVEN DUITSE VISSERS BOTEN OPGEBRACHT Kard. Van Roey: Prinselijk huwelijk in de St.-Piet er Pauselijk blijk van uitzonderlijke welwillendheid tegenover België FOKKER sluit fabriek Rio de Janeiro Opgebracht naar Den Helder o Marteling van en massamoord op christenen Regering wil niet alles vertellen Ministers antwoorden **ir. Van Rijckevorsel Boter wordt 4 cent duurder Sovjet-leider keert zich tegen Frans- Westduitse vriendschap Gevist in territoriale ivateren bij Den Helder Hoog bezoek Meimaand zeer zonnig en droog Over radio-activiteit in Surseance van betaling aangevraagd Voorlichting voor burgemeesters Het weer De ministersconferentie in Genève In Rood-China en Noord-Korea Zaak-Meulenbelt In nood verkerende Duitse kotter binnen gebracht Atoombomvrije zone in de Balkan 283 uur zon tegen 211 normaal Onenigheid met Braziliaanse luchtmacht Hondje achterna gegaan Vrouw op spoorbaan verongelukt Korendyk (H.A.L.) te water gelaten Morgen opklaringen MAANDAG 1 JUNI 1959 STÜRKA SPORTKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon* Redactie 21544, Advertentie» 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuldeni Leeuwerlklaan 50 Telefoon 5790 Oiraetlo: J. J. W Boerrlgter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofd radactie: Dra H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uuf 's avonds tel. 21544 De Sovjet-Unie heeft zaterdag in Genève ronduit geweigerd de Westelijke voorstellen inzake Berlijn te bespreken, aldus meldt Reuter. De Russische minis ter kwam echter wel voor de dag met een nieuw voorstel. Hij wenst de vor ming van een permanente commissie om toezicht te houden op de „vrije stad" West-Berlijn, zoals de Russen zich deze hebben voorgesteld. Deze commissie waarin vertegenwoordigers van de Grote Vier en Oost-Duitsland (dus niet van West-Duitsland) zitting zouden moeten hemen kan dan regelmatig verslagen over de toestand in de stad uitbrengen aan de betrokken regeringen en de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties. Volgens waarnemers is het duidelijk dat het Westen dit voorstel niet zal kunnen aanvaarden omdat het de taak van de commissie zou zijn toezicht uit te oefe nen op de „vrije stad" West-Berlijn naar Russische opvatting, welke opvatting al door het Westen is verworpen. Op de geheime zittingen zou Gromyko echter een enigszins afwijkende mening hebben geuit. Hij zou op deze zittingen hebben aangedrongen op een tijdelijke regeling, krachtens welke de drie Wes telijke mogendheden en de Sovjet-Unie symbolische strijdkrachten in Berlijn zouden moeten handhaven. De zitting van zaterdag de eerste plenaire zitting na de terugkeer van de ministers van buitenlandse zaken uit Washington waar zij de begrafenis van de Amerikaanse oud-minister Dulles hebben bijgewoond heeft het Westen en Oosten niet dich ter tot elkaar gebracht inzake de kwes- tie-Berlijn. Gromyko verklaarde voorts dat de Westelijke mogendheden West-Berlijn bezet willen houden om de stad te kun nen gebruiken als een „vooruitgeschoven basis voor de koude oorlog" tegen Oost- Duitsland. Hij maakte het voorts duide lijk dat hij graag zou zien dat er een einde gemaakt wordt aan de uitzendin- Vijf Aziatische kerkleiders hebben gisteren tegenover leden van de Com missie tot het tegengaan van on-Ameri- kaanse handelingen van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden verklaard dat de regeringen van communistisch China en Noord-Korea zich van marte lingen van en massamoord op christe nen in hun landen bedienen in een po- Ring om het christendom aldaar uit te roeien, aldus meldt Reuter. Een der kerkleiders, de Chinese pre dikant Tsin Tsai-Dioe, verklaart dat in de Chinese volksrepubliek vele christe nen aan de z.g. waterkwelling" wor den onderworpen. Dit houdt in dat men hun buiken, via trechters in de mond, met water vol laat lopen, waarna de folteraars er op gaan staan dansen. Kioeng Rai Kim, een Zuidkoreaanse christelijke leider, deed mededelingen over foltering van christenen in Noord- Korea. In een dezer gevallen werd een cvangeiiste, Kim Keum Soen, tussen twee paarden vastgebonden, die daar op in verschillende richtingen uiteen werden gejaagd. A.F.p. meldt, dat de Chinese predikant W. S. Cheng de commissie heeft mee gedeeld dat de communistisch-Chinese regering sinds 1949 ongeveer 140.000 christenen ter dood heeft laten brengen. Zij heeft voorts beslag gelegd op kerke lijke eigendommen in de Chinese volks republiek tot een bedrag van ongeveer honderd miljoen gulden. De predikant deelde ook mede dat 180 leden van eén Chinese christelijke familie door de Chinese communisten, na verschrik kelijke martelingen ter dood werden ge bracht. Eén lid van de familie, dat de ®fslachting neeft overleefd, bevindt zich bp Formosa. De ministers Beerman (Justitie) en Rooij (Sociale Zaken) hebban ge antwoord op de schriftelijke vraag van Jet Tweede-Kamerlid mr Van Rijcke- brsel IKVP1 betreffende de plaatsing an de heer en mevrouw Meulenbelt in en psychiatrische inrichting, h regering is gaarne bereid, aldus ?et antwoord, omtrent de gang van za- s,®h met betrekking tot de inbewaring- „^lling van het echtpaar M inlichtin- Jjh te verstrekken. Het lijkt haar even- f niet juist de in de vraag bedoelde l 'lelijkheden, die tot die maatregel .ebben geleid, publiek te maken, zulks 0 verband met overwegingen van ge- ^bskundipe aard Vv regering meent, dat aan de in de zirjf0 '°l "it'bg komende wens om in- kri 'n ondel"havige zaak te ver- kun en °P tie meest passende wijze zou ttiin^en wor|1en voldaan, indien beide VoiaSters 'n de kamercommissies van V-'gezondheid en .Justitie opening zich zal<en zouden geven. Zij verklaren tine §aarne bereid, op die wijze inlich- liil^ni,te verstrekken en ter vertrouwe- ceno ®nn'sneming van de leden van te ,penr|de commissies de stukken over 'eggen, cjje voor <je beoordeling van 1 vraaS. of de krankzinnigenwet juist *1 ongepast welke vraag zij beves- "gend beantwoorden van belang zijn. gen van het door de Amerikanen ge steunde radiostation Rias in Berlijn. Van officiële Amerikaanse zijde werd later meegedeeld, dat de V.S. niet zullen toe stemmen in liquidatie van dit radiosta tion, maar waarnemers houden het er voor dat het Westen onder bepaalde omstandigheden wel zal instemmen met een zekere beperking van de uitzendin- geti. De vier ministers hebben gisteravond in de villa van de Rus Gromyko ge dineerd. Een Sovjet-woordvoerder heeft de sfeer tijdens de maaltijd „zeer goed" genoemd en er aan toegevoegd dat de zaken „vooruit gaan en niet achteruit". Van Westelijke zijde werd echter later meegedeeld dat er geen besluiten zijn genomen tijdens het diner en dat de ministers ook geen op zienbarende voox-uitgang hebben ge boekt ten aanzien van de Berlijnse kwestie. Volgens „Bild am Sonntag" pakken over de conferentie in Genève donkere wolken zich samen en bestaat er weinig kans op een bevredigende oplossing. Volgens het blad schijnen de ministers tijdens de vliegtocht van Washington naar Ge nève vruchteloze besprekingen të heb ben gevoerd. „Toen Gromyko, die tegen over Christian Herter zat, bleef herhalen dat de Westelijke voorstellen voor het oplossen van de Berlijnse kwestie voor Moskou „onaanvaardbaar" zijn. stond Herter plotseling op en ging naar bed". Als andere aanduiding voor de impasse schrijft het blad dat de Franse minister, Couve de Murville, president De Gaulle radiotelefonisch verzocht of hij wilde dat het vliegtuig in Parijs zou landen zodat de minister rapport zou kunnen uitbrengen. Volgens het blad antwoord de De Gaulle: „Vlieg maar door. Ik weet niets nieuws waarover u rapport zou moeten uitbrengen". (Van onze Haagse redactie) In de loop van de vorige week zijn de groothandelsprijzen voor boter gestegen. Deze stijging bedroeg 16 cent per kilo gram. Het is waarschijnlijk, dat de stij ging nog deze week, wellicht zelfs al vandaag, in de winkelprijzen zal worden verwerkt. Dit zou dus neerkomen op een prijsstijging van vier cent per pakje Factoren die hiertoe hebben geleid zijn o.m. een daling van de produktie ten opzichte van vorig jaar met 25 procent, een stijging van het binnenlands ver bruik en de uitvoer naar Engeland. De groothandelsprijzen voor kaas zijn in de afgelopen weken eveneens opgelopen. Ook deze stijging zal waarschijnlijk doorwerken in de winkelprijs. De mijnenveger Meppel heeft zaterdag middag zeven Westduitse treilers, die aan het vissen waren in de Nederlandse territoriale wateren, aangehouden en opgebracht naar Den Helder. De foto toont de scheepjes, waarvan er zes af komstig zijn uit de Duitse haven Heili- genhafen, gemeerd in Den Helder, in af wachting van de verdere ontwikkelingen. In de nacht van zaterdag op zondag zijn de sleepboot Stortemelk en de red- dingboot Brandaris van Terschelling uitgevaren naar de plaats op de Wes- tergronden bjj Terschelling, waar de kustwacht van de vuurtoren Brandaris vuurpijlen had waargenomen. Daar, op de plaats, waar in 1957 het 10.000 ton metende motorschip Ecuador van de Johnson Lines te Stockholm verging, dreef de Duitse viskotter Helgoland SO 289 van de rederij Walter Boness te Travemiindc, hulpeloos rond met een zware slagzij. Drie bemanningsleden za ten in een lekke sloep en weiden opge pikt. De kapitein, de 42-jarige E. Seh- mel uit Lübeck was nog aan boord. Van de sleepboot werden drie pompen overgebracht en zondagochtend in alle vroegte slaagde men erin het schip naar Harlingen te slepen, waar het in de Willemshaven aan trossen werd „op gehangen" tussen de sleepboot en de ka de. Direct is men begonnen de lading van 35.000 kilo zandspiering te lossen en over te brengen naar Bremen. Het is (Van onze correspondent) Zaterdagmiddag voer, onder begelei ding van de mijnenveger Meppel, een zevental Duitse vissersboten de haven van Den Helder binnen. Zij werden door het oorlogsschip opgebracht wegens het vissen in de Nederlandse territori ale wateren. De Duitse scheepjes zijn afkomstig uit Westduitse Oostzeehavens. Behalve een, die uit Travemünde komt. hebben de scheepjes Heiligenhafen in Sleeswijk- Holstein aan de Oostzee als thuishaven. Zij zijn reeds enige weken in de nabij heid van Den Helder op zandspiering aan het vissen. De zandspiering komt momenteel veelvuldig voor in de wate ren tussen Callantsoog en het eiland Texel en heeft, méde dank zij de goede prijs die de vissers er voor kunnen ma ken, al vele vissers naar Den Helder gelokt. Ook deze Duitse vissers, die vorig jaaj ook al een groot deel van de toen event-ens nogal rijke buit voor hun rekening namen, kwamen terug. Omdat de losplaatsen voor de zandspiering in Den Helder niet direct bijzonder talrijk gebleken, dat de machinekamer en de I zijn slechts twee kleine kaden, waar bemanningsverblijven van de kotter maar één schip kan meren is het onder water zjjn gelopen daar de bo- voor de visseres zaak, zoveel mogelijk dem van de kotter is opengereten. „reizen" te maken. Wie het eerst aan de kade ligt, wordt ook het eerst ge holpen. De Nederlandse vissers zijn hier in het voordeel, aangezien zij natuur lijk wel in de territoriale wateren mo gen vissen en daarom dus de kortste afstand van kade naar losplaats hebben af te leggen Waarschijnlijk "anwege de begeerte hun netten zo snel mogelijk te kunnen uitwerpen en zaterdag nog één keer te kunnen lossen, hebben de Duitsers de verleiding niet kunnen weerstaan om hun geluk in de drie-mjjls zone te be proeven. Dit werd evenwel opgemerkt. Het Commando van de Kon. Marine in Den Helder zond de mijnenveger Mep pel, onder bevel van de Ltz. II o.c. A. Tortikc uit om deze opgave te contro leren. Zij bleek juist te zijn en de vis sers, die pas met de vangst bezig waren zij hadden ongeveer 5 of 6 ton zand spiering aan boord, terwijl de normale vangst gemiddeld 15 ton per schip is moesten hun netten inhalen en opsto- men naar Den Helder. Hier heeft de Kon. Marine de vissers voor onderzoek overgedragen aan de gemeentepolitie. De scheepjes zijn af gemeerd achter de Vice-admiraal Moor- manbrug, zodat zij niet zonder toestem ming de haven kunnen verlaten. De Duitsers beweren, dat zij niet in de territoriale wateren waren. Overigens maken zij zich geen zorgen en hopen spoedig te kunnen „meeëten" van de toch al dunner wordende „zandspiering- spoeling". De inbeslaggenomen vis zal met mach tiging van de officier van justitie wor den verkocht in overleg met de pro vinciale voedselcommissaris. De op brengst zal worden gestort bij de com missaris van politie te Den Helder, die als waterschout fungeert. De vissers moeten een waarborgsom van f 300.- per schip betalen als schikkingsbedrag plus de door een deskundige op 500 gulden geschatte waarde van het vis tuig, dat volgens de wet inbeslaggeno men dient te worden. Hiervoor is con tact met het Duitse consulaat te Am sterdam opgenomen. De Duitse consul is zondagmiddag in Den Helder geweest om de zaak met de vissers te bespreken. Als te zijner tijd de overtredingen zijn berecht, zullen de gestorte waarborg- somme/i in mindering worden gebracht van de eventueel opgelegde boeten. Premier Khroestjtsjev van de Sovjet- Unie heeft alle vooraanstaande leden van de delegatie, waarmee hij vorige week maandag in Albanië arriveerde, naar huis laten gaan op zijn minister van defensie, Rodion Malinovski, na. De Chinese minister van defensie, maar schalk Peng Teh-Huai. is ook nog aan wezig, met de Oostduitse premier, Gro- tewohl. Morgen voegt de Noordkoreaan- se partijleider Tsoy Yen Guen zich bij hen, en volgens sommige berichten zou den ook nog vooraanstaande figuren uit Hongarije, Roemenië en Bulgarije ko men. Deze berichten zijn nog niet be vestigd. Het is mogelijk, dat premier Khroesjtsjev in strijd met zijn aanvan kelijke plannen slechts tot midden deze week in Albanië blijft. In welingelichte kringen in Belgrado meent men te we ten, dat hij nog naar Hongarije zal gaan, om daar te spreken over een atoomvrije zone in de Balkan, waarbjj zich van Westelijke zijde Italië en Grie kenland zouden moeten aansluiten. Vo rige week heeft hij herhaaldelijk ge waarschuwd, dat Albanië rakethases zal krijgen, als er Amerikaanse in Italië ko men. Khroesjtsjev. die zaterdagmiddag in Tii-ana een rede heeft gehouden, zou hierin gezegd hebben dat uit de voor stellen die de Westelijke landen in Ge nève hebben ingediend, blijkt dat de opstellers van deze voorstellen de kern van het vraagstuk-Berlijn niet goed hebben begrepen. De Russische premier keerde zich ook tegen de vriendschap tussen Frankrijk en West-Duitsland. Hij zou in dit verband hebben gezegd dat de Fransen de volgende redenering vol gen om deze vriendschap te rechtvaar digen: West-Duitsland is een machtig land met een groot industrieel vermo gen. Het is daarom volgens de regering te Parijs wenselijk dit land op te nemen in de NATO. waardoor bovendien de veiligheid van Europa beter gewaar borgd is. De Fransen, aldus Khroesj tsjev, zijn voorts van mening dat het lidmaatschap van de NATO een gun stige uitwerking zal hebben in de bonds republiek zelf. Zij achten dit lidmaat schap een waai-borg tegen de herleving van het Duitse militarisme. Maar dit is niet de werkelijke reden. Frankrijk wil controle uitoefenen op de strijdkrachten van de bondsrepubliek, aldus de Rus sische premier Khroesjstjev verklaarde, dat het be wapenen van West-DuitSland in de hoop dat de Westduitse legers onder toezicht van Frankrijk zullen blijven, neerkomt op het plegen van zelfmoord. Op het ogenblik heeft West-Duitsland Frankrijk nodig, want met de steun van de Fran sen kan de bondsrepubliek een krach tiger leger en betere wapens krijgen. Maar zodra de Duitsers hun doel heb ben bereikt, zal West-Duitsland, ook op militair terrein, sterker zijn dan Frank rijk. En is het mogelijk, aldus Khroesj- tsjef. dat een zwakkere staat toezicht uitoefent op een sterkere? Neen, en daarom zal Frankrijk op de duur niet West-Duitsland controleren, maar de bondsrepubliek Frankrijk. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen maand mei was te De Bilt zo droog en zo zonnig als sedert 1922 niet meer is voorgekomen. Er werden 283 uren zonneschijn geregistreerd tegen 211 uren normaal, er viel 16 mm. regen tegen 57 mm. normaal. Maar niet alleen in De Bilt. overal in het land was het bijzon der droog. Vooral in Noord-Brabant, Gelderland. Utrecht en Zeeland was het tekort aan regen groot ofschoon plaatse lijk zware buien daar wel eens In korte tijd grote hoeveelheden neerslag hebben gebracht. De temperatuur was In De Bilt gemiddeld een graad Celsius boven normaal. Sedert 1947 is mei niet meer zo warm geweest. In De Bilt werden drie zomerse dagen genoteerd; juist het normale aantal. Maar ook is het in enkele nachten nog tot nachtvorst geko men. Zelfs 31 mei was dat het geval. Tijdens de autoraces zondag op het circuit van Zandvoort bevond zich onder de tal-ijke toeschouwers ook de hertog van Kent. Hij ontmoette er prins Bernhard en prinses Irene. Voorts maak te hij opnamen van vele spannende momenten. KARD. VAN ROEY Toeristen uit de Beneluxlanden heb ben vanaf vandaag niet langer een vi sum nodig om Spanje te bezoeken, al dus is officieel in Madrid bekendge maakt. Voor langdurig verblijf in Span je of om er te werken is we) toestem ming van de autoriteiten vereist, (U.P.1.) (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Hedenochtend hebben twee Brusselse katholieke kranten een herderlijk schrij den van Z.Em Kardinaal Van Roey, de aartsbisschop van Mechelen gepubli ceerd, waarin de primaat van België op duidelijke wijze stelling neemt in de con troverse aangaande het huwelijk van prins Albert. Dit schrijven zal zondag 7 juni in alle kerken van het aartsbisdom Mechelen worden voorgelezen. De her derlijke brief, die in laïcistische kringen ongetwijfeld ongenoegen verwekken zai maar die door de katholieke bevolking met opluchting zal worden onthaald, neemt de laatste twijfel weg welke het stilzwijgen van de Belgische regering tot dusverre had gelaten. „Op 1 juli" zo verklaart de kardinaal, zal het huwelijk worden ingezegend in de St. Pieter Basiliek te Rome door Zijne Heiligheid Paus Joannes XXI11, die hierdoor aan ons vorstenhuis en ons land een blijk wil geven van zijn uitzon derlijke welwillendheid" De kardinaal herinnert vervolgens aan de katholieke ieer ten aanzien van het huwelijk „Het huwelijk is geen contract zoals andere menselijke contracten. Het draagt de onuitwisbare stempel van een goddelijke oorsprong Elk huwelijk tussen gedoop- ten wordt dan ook beheerst door het goddelijk en kerkelijk recht' „riet burgerlijk recht is enkel be voegd voor het burgerlijk statuut en de burgerlijke gevolgen van het huwelijk" De Kardinaal laat er echter niet de min ste twijfel over, dat het Vaticaanse hu welijk van prins Albert en prinses Paola ook in laatstgenoemd opzicht ten volle voldoet. „Het is wellicht niet zon der nut er hier aan te herinneren dat de Belgische burgerlijke wetgeving wat de rechtsvorm betreft de huwe lijken erkent tussen Belgische burgers en vreemdelingen, aangegaan in een vreemde staat onder de rechtsvorm in bedoelde staat van kracht Vermits het huwelijk van prins Albert en prinses Paola in Vaticaanstad gecelebreerd wordt, volgens de vorm in die staat voorgeschreven, is het dus in België geldig en moet het krachtens het inter nationaal recht ook als dusdanig erkend en geregistreerd worden. Dienaangaan de kan er redelijkerwijze geen enkele twijfel geopperd worden." Is het fel omstreden Vaticaanse hu welijk van de prins voortaan gedekt door het onbetwiste gezag van de Bel gische primaat, de eerste-minister Eys- kens heeft zijnerzijds voor de proce- durale vergissingen van het hof pu bliekelijk de verantwoordelijkheid aanvaard. In een interview met een redacteur van het officieuze CVP-orgaan „De Nieuwe Gids" heeft Eysliens inder daad enig inzicht gegeven in het ant woord dat hij morgen in het parlement op de interpellatie van de socialist Pier- son verstrekken zal Merkwaardigerwijze ontkent de premier dat het hof hem op een zondag van zijn vakantie zou hebben teruggeroepen om hem de verloving var prins Albert bekend te maken. Verder Oe directie van de Koninklijke Neder landse Vliegtuigenfubriek Fokker te Am sterdam heeft van prof. ir. E. van Ein den, technisch directeur, die de leiding verklaart hij dat de koning overeen heeft van fokker Industria Aeronautic» komstig de grondwet de eerste-minister S.A. te Rio de Janeiro, bericht ont- verzocht heeft zijn toestemming tot hei vangen dat voor Fokker-Kio bij de Bra- hmvelijk te verlenen „Het communiqué ziliaanse instanties een financieel oon- van de verloving" aldus „De Nieuwe 1 'ordaat is aangevraagd, een vornr van Gids", „werd door de eerste-minister er door de hofmaarschalk van koning Bon dewijn persoonlijk opgrsteld". Of de oppositie met deze al te doorzichtige affirmatie ten volle vrede zaj nemen, is twijfelachtig. Zoveel is echter zeker dat zij ertoe bijdragen kan de terugkeer van j schillen gerezen tussen (Fokker-Rio) en koning Boudewijn in een minder gespan I l-1-' nen en een serenere sfeer te laten plaats vinden. surséance van betaling. De fabriek, die gevestigd is op Galeao Airport bij Rio de Janeiro, wordt gesloten, waardoor 700 personeelsleden zonder werk komen Blijkens mededeling van de direktie van Fokker zijn er ernstige meningsver- Zaterdagmiddag is de 29-jarige me vrouw Kuys-Nix uit Sittard op een bewaakte overweg in de spoorlijn Den Haag-Amsterdam te Hillegom gegrepen door de trein Roosendaal-Amsterdam. zij was onmiddellijk dood. De vrouw, moeder van vier kinderen, was onder de gesloten overwegbomen doorgekro pen om een weggelopen hondje ach terna te rennen. het Braziliaanse ministerie van lucht vaart over de interpretatie van het be staande* contract, dat voorziet in de levering van vliegtuigen aan de Brazi liaanse luchtmacht. Tengevolge van deze moeilijkheden heeft Fokker-Rio zich wegens gebrek aan voldoende finan ciële middelen verplicht gezien de pro duktie van de bedoelde vliegtuigen stop te zetten. Explotitatie zou niet langer mogelijk zijn omdat het Braziliaanse ministerie voor luchtvaart tot nu toe niet haar verplich ting tot betaling van honderd miljoen cruzeiros is nagekomen. De moeilijkheden tussen Fokker-Rio en de Braziliaanse autoriteiten, In het bij zonder ten aanzien van het ministerie voor luchtvaart, dateren van maart van dit jaar en handelden voornamelijk over betalingen en uitvoering van het con tract voor de bouw van les-vliegtuigen voor de luchtmacht. Ongeveer zes jaar geleden hebben Fokker-Rio en de Braziliaanse lucht macht een contract getekend voor de levering van twee maal honderd les- vliegtuigen in verschillende types. Fok ker heeft bijna honderd toestellen afge leverd en was op zijn afleveringsschema voor, hetgeen door de luchtmacht zou zijn bestreden. De heer H. During, financieel direc teur van de Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker te Amster dam, bevestigde dat geruime tijd ge leden moeilijkheden zijn gerezen tussen de Braziliaanse autoriteiten en Fokker- Rio ten aanzien van de produktie van de bestelde toestellen. Prof. Van Em- den heeft de heer During telegrafisch op de hoogte gesteld van de thans in Rio ontstane situatie. „De gang van zaken is wel zeer teleur stellend voor Fokker' meende de heer During. Hjj verklaarde voorts: ,,of dit een definitieve sluiting van de fabriek op Galeao Airport betekent kan ik niet bevestigen, aangezien dit afhangt van verdere besprekingen met de autoritei ten. De mogelijkheid bestaat dat ik naar Rio de Janeiro ga om persoonlijk con tact met prof. Van Emden op te ne men" De Fokker-directie besluit haar com muniqué met de opmerking dat de ont wikkeling der situatie bij Fokker-Rio zal afhangen van het resultaat der ver dere onderhandelingen met d» Brazili aanse autoriteiten. Nadere uerichten terzake zijn vooralsnog niet in Neder land ontvangen. Voor de burgemeesters van' de 125 grootste gemeenten in Nederland en voor een aantal topfunctionarissen bU de Nederlandse opsporingsdiensten zal op 17 juni a.s. een speciale voorlichtings bijeenkomst worden gehouden over de problemen rond het gebruik van radio activiteit in vredestijd. Het is de bedoe ling dat de funtionarissen op die dag een algemeen inzicht wordt gegeven in deze problemen, speciaal met betrek king tot de openbare orde en veiligheid en met betrekking tot de volksgezond heid. Het m.s. Korendyk, dat eind 1956 bö de Lübecker Flenderwerke te Lübeck werd besteld, is vandaag te water gela ten. De doopplechtigheid werd verricht door mevr. A. E. Dutilh-de Bock, echt genote van mr. H. N. Dutilh, directeur van de Holland-Amerika Lijn. De Korendyk is een enkelschroef mo torvrachtschip van 7200 ton draagvermo gen, met een lengte van ca 140 m. en een breedte van ca. 19 m. Het schip heeft vjjf laadruimen met een totale capaciteit van meer dan 400.000 kubieke voet. Het m.s. Korendyk, het laatste van een serie van vjjf, zal in augustus a.s. In dienst gesteld worden. Zuid-Afrika Johannesburg is zater dagochtend vroeg opgeschrikt door een zware aardschok. Gebouwen schud den heen en weer en er verschenen scheuren in muren. Voorzover bekend Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk zwaar bewolkt met laatselljk enige regen. Morgen over lag opklaringen. Matige tot vrjj krachtige wind uit westelijke rich tingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere Zon: 4.26-20.50. Maan: 2.46-16.42.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1