II m Honderden mensen trokken zondagochtend in stilte door oude binnenstad Pastoor D. de Wit zilveren jubilaris in Nieuw Vennep f Romantisch Muziekfeest in Concertzaal Landelijk muziekconcours Treslong te Hillegom in Het hart op de tong cm m Pontificale plechtigheid tot besluit van de dag Oud-burgemeester Den Tex 70 jaar „Gieren op 't ve nest Twee koorzangers in het zilver m Zondagsdrukte in Bloemendaal Drumbandwedstrijden in Noordwijkerhout Feest O. L. Vrouw van Haarlem Mr. H. y. d. Linden secretaris van Rijnland - m I ANJERFONDS HAARLEM Haarlem ontvangt schouwburg directeuren OP TWEE ZONDAGEN IN JUNI Nederlandse biologe een jaar naar Amerika MAANDAG 1 JUNI 1959 PAGINA 3 Haarlem e.o Films Toneel Muziek Diversen Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem Vergiftigd water zo snel mogelijk afgevoerd J. van der Weiden zilveren jubilaris |£u k. jöiflffi ie •**"i Hersenschudding door aanrijding Te Wijk-aan-Zee VANDALISME AAN STRAND Haringonderzoek Verkeersroutes worden onder handen genomen Geringe vergoeding? Beurs van Amsterdam - yvl Enkele jaren reeds trekt in de rroege morgenuren van het feest ter ere van Onze Lieve Vrouw van Haar lem en stille stoet mensen door de oude Haarlemse binnenstad. Ieder jaar wordt de belangstelling van de katholieken uit Haarlem en omgeving groter. Gisteren waren het er vele honderden, die zich tot een lange colonne geformeerd hadden: een zwijgend regiment, dat zich stap voets voortbewoog door enkele hoofd straten, langs het Spaarne en door de vergrijsde straatjes van het ver stilde Bakenes, in de schaduw van de naar het verlfedtn wijzende Lieve Vrouwe-toren. Het was prachtig Weer en in de zondagse rust weer kaatste het droge geluid van de voet stappen tegen de vesting van de oude Sint Baaf. In verschillende huizen langs de route was een Maria-beeldje, geflankeerd door brandende kaarsen, voor de ramen geplaatst. Indrukwek kend was die tocht, welke voerde langs oude, vroeger geheiligde plek jes, die de Haarlemmers bijzonder dierbaar waren. Begonnen vóór de dekenale kerk in de Jansstraat, ontbond de stoet zich in dezelfde kerk, waar, alvorens het H. Misoffer gevierd werd, gebeden en ge zongen werd. De gezangen werden ver zorgd door het zangkoortje van de Contactgroep voor de gehuwde vrouw" in de dekenale parochie, dat onder meer het meerstemmige „Ave Maria" van CINEMA PALACE: De dokter van Stalin grad, volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do.-avond: De levensroman van Richard Tauber, a. 1. FRANS HALS: Gervaise, volw.; 2.30, 7, 9.15 uur- Di. één avondvoorstelling: 8 uur. UDO: Liefde is mijn beroep (2e week), ontraden. I.UXOR: Als mannen begeren, 18 jaar. Ma. t.m. do. 2 en 8 uur. Do.-cyclus: Anna Karenina, 18 jaar. BEMBRANDT: Aparte tafels, 18 jaar; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: T.m. do.: Havenpiraten, volw. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Opdracht tot moord, 18 jaar; 2.15, 7, 9 uur. MINERVA: T.m. di. 8.15 uur: Een tijd van leven en sterven; 18 jaar. Wo. en do.: De Circusheid, a. 1. Wo. 2.30 en 8.15 ur en do. 8.15 uur. Maandag 1 juni Stadsschouwburg, 5 uur: Uitreiking me dailles in kader van de jaarvergadering van de Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties. Dinsdag 2 juni Stadsschouwburg, 8 uur: Eindexamen der toneelschool. Maandag 1 juni Grote Kerk, 15.30—16,30 uur: Beiaardbe speling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Dinsdag 2 juni Concertgebouw, 7.30 uur: Leerlingenuit voering van het Haarlems Muziekinstituut. Grote Kerk, 2021 uur: Orgelbespeling door Klaas Bolt. Maandag 1 juni Concertgebouw: Congres Schouwburg- en Concertgebouwdirecties. IJMUIDEN. Maandag 1 juni Hoog water: 12.26 u. Laag water: 7.38 u. en 20.24 u. Dinsdag 2 juni Hoog water: 0.55 u. en 13.28 u. Laag water: 8.41 u. en 21.21 u. BEVALLEN van een zoon: C. C. M. Oekel-van der Linden, H. J. J. Witte-Schous, W. Kok-de Rooij, van een uochter: W. van den Bosch-Wereldsma, A. Hendriks-van Kuyk, J. M. van der jj^'Keijzer. OVERLEDEN: E. Kollaart-Tijmusz, hi Kolkstraat, A. van der Vloot, 85 Westerstraat. GEHUWD: C. Roodenburg en W. H. van der Laan, E. J. Nieuwenhuis en Zeelenberg, J. W. A. de Bruijne en J. H. Bollee, W. Elsthout en J. Verhoef. Mendelssohn zong. Tijdens de mis, die door kapelaan P. G. van Zijp werd op gedragen, zong het koortje onder het communiseren het „O exa viatorum" en „Ave Maria", beide liederen meerstem mig. Na afloop klonk het „God groet u, zuivre bloeme". De leiding berustte bij mejuffrouw Iny Nelissen, die ook het orgel bespeelde. Het koortje betekende in dit geval een muzikaal-vrouwelijk experiment, dat men geslaagd mocht noemen. De gehele dag door was het een gaan en komen van mensen in de Mariakapel, en zeer velen woonden 's avonds in de kerk de plechtigheid bij, tijdens welke de beeltenis van Onze Lieve Vrouw van Haarlem in plechtige processie werd rondgedragen. Vooraf werden de Completen ge zongen. Agens was de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, die als troondiakens had pastoor St. Drost uit Heemstede en kapelaan L. van Teylin- gen uit de Spaarneparochie. Diaken en subdiaken waren kapelaan P. Spierings uit Medemblik en een pater Oblaat van Santpoort. Op het priesterkoor had onder andere plaats genomen mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal. De gezangen werden, begeleid door Jan Stammeijer aan het orgel, onder leiding van Jan Laarveld, verzorgd door de parochiële schola cantorum, die onder meer het „Sub tuum praesidium" van. Mozart zong. Secretaris B. G. Stammeijer stelde in zijn predicatie, dat de mensen in deze tijd van records moeite kunnen hebben met zich de heiligheid van Maria te realiseren. Naar het uiterlijk geeft haar leven geen topprestaties te zien en weinig spectaculaire daden. Haar heiligheid schijnt ook mij ge makkelijk, want en zo redeneren vooral jongeren zij werd zonder de erfzonde geboren. Spreker signaleer de hier het misverstand als zou heilig heid alleen een kwestie zijn van op zienbarend heldendom, zoals bij de martelaren. De hoofdzaak en de kern van de heiligheid is echter de liefde, die naarmate zij sterker isook een nauwere verbondenheid geeft met God en dus een grotere heiligheid. Om die bijzondere verbondenheid van Maria met God te illustreren analyseer de als het ware secretaris Stammeijer de betekenisvolle titels, die Maria wor den toegevoegd, met name Dochter van God de Vader, Moeder van God de Zoon en Bruid van God de H. Geest. En hij kwam tot de conclusie, dat de daarmede gedemonstreerde verhevenheid van Ma ria de mensen niet mag afstoten. Te veel immers hebben zij met Maria ge meenschappelijk, waardoor zij zo'n bij zondere plaats heeft gekregen onder de mensen. Na de predicatie /erd de Maria-beel- tenis in een lange processie rondgedra gen en kreeg de plechtigheid haar be sluit met het zingen van het lied ter ere van Onze Lieve Vrouw van Haarlem. Donderdag 4 juni hoopt jhr. mr. C. J. A. den Tex, oud-burgemeester van Bloemendaal, thans wonende in De Steeg, zijn zeventigste verjaardag te vieren. Van augustus 1931 tot eind juni 1954 was jhr. den Tex burgemeester van Bloemendaal. Die periode was slechts onderbroken in de bezettingstijd. In september 1941 moest hij, als een der eerste „goede" burgemeesters, het veld ruimen voor een N.S.B.-figuur. Jhr. den Tex was niet alleen voor Bloemendaal een burgemeester van al lure (hij imponeerde reeds door zijn hier te lande steeds zeldzamer worden de vaardigheid met een monocle), maar heeft tevens tijdens zijn bestuurs periode veel tot stand weten te bren gen. In zijn tijd was Bloemendaal de rijkste, best verzorgde gemeente in den lande. Daarvoor en voor de zelfstandig heid van Bloemendaal heeft burge meester Dén Tex steeds geijverd. Het was hem dan ook een doorn in het oog, dat de financiële verhouding rijk-ge meente na de oorlog het verzorgings- peil van Bloemendaal steeds meer in gevaar bracht. In 1889 te Amsterdam geboren, stu deerde jhr. den Tex daar rechtsweten schappen. Tijdens de eerste wereldoor log diende hij als reserve-officier der huzaren. Vervolgens kwam hij in dienst van de Hollandsche Lloyd. Van 1925 tot 1931 was hij burgemeester van Die- penheim, in welke functie hij zich ver dienstelijk gemaakt heeft voor de ont watering van zuid-oost-Overijssel. Met hun opvoering van de komische thriller „Gieren op 't veilig nest", naar het Amerikaans van Harold Macpher- son vertaald door mr. H. M. Plan ten, hebben de spelers van de Katho lieke Gemengde Toneelvereniging „Sint Genesius" onlangs onder regie van Jan Kraakman de aanwezigen in de Haarlemse stadsschouwburg enke le uren van kostelijke en zorgeloze ontspanning geboden. „Gieren" van het lachen is er niet van gekomen. Daarvoor was de humor van het stuk te fijn en te zeer een gevolg van gek- griezelige situaties en misverstanden. De „gieren" waren een stel gang sters, die wonderlijkerwijs verzeild raken in ,,'t Veilig Nest", een een zaam hotelletje op een eiland. Het boeventuig heeft juwelen gestolen en la ter ruzie gekregen over de verdeling van de poet. Die ruzie moet uitgevoch ten worden in het hotelletje. Dat alles ten slotte op zijn pootjes terecht komt, is te danken aan een nogal nerveus doende andere hotelgast. Met vaart en verve brachten de Sint Genesius-spelers dat alles tot in de puntjes verzorgd. Daar was bijvoor beeld „Linky" een boosaardig ventje, kostelijk getypeerd door Fer van Zijp. En dan Harry van St,igt in een dubbel rol, die van excentriekeling en gang ster. Ans van Gelder speelde een pittige bakvis. Ze leverde daarbij een ons in ziens niet onverdienstelijke persiflage van een in Zuid-Limburg gangbare tong val. Zonder dat was het misschien nog wel zo leuk geweest. Toos Bakker zette een kordate en welbespraakte hotel houdster op het toneel. Theo Krouwels was aan haar gewaagd als kok-barkee per. Een roodharige, angloïde schilde res werd onverbeterlijk ten tonele ge bracht door Cor Boonman, een meisje van de vlakte door Rini van Dam. Frans van Dam was een andere gangster. In de parochie van het Kleverpark te Haarlem vierden gisteren twee koor zangers hun zilveren jubileum. Het war ren de heren P. H. Jansen en J. Ro denburg. Tot hun intentie droeg pas toor M. Louwe 's morgens de plechtige hoogmis op, waaronder het koor onder leiding van de heer Paul Broersen en aan het orgel begeleid door de heer Aat Broersen de mis van Faist op uit stekende wijze vertolkte. Tjjdens de receptie, die in „De Schuyienburcht" werd gehouden, voer de pastoor Louwe het woord en prees hij de jubilarissen om hun trouw. Als blijk van waardering voor hetgeen zij al zingende voor de parochiegemeen schap hebben gedaan onderscheidde pastoor Louwe beide jubilarissen met het zilveren kruis van verdienste. De koorleden zelf bleven natuurlijk niet achterwege. Namens hen voerde de heer P. van de Berge het woord en overhandigde hij zijn jubilerende col lega's een geschenk. Ook vele anderen betoonden hun belangstelling, onder andere gaf de Haarlemse Korenbond acte de présence. De verenigde vergadering van het hoogheemraadschap van Rijnland is in Leiden bijeengekomen tot het behande len van een agenda- waarvan de aan koop van een pand voor kantoordoelein- den en de benoeming van een Secre taris de voornaamste punten uitmaak- syi ten. Besloten werd tot aankoop van w-r^hct aangrenzende winkelpand aan de Breestraat no. 55. Uit een aanbeveling van twee personen werd tot Secretaris van Rijnland benoemd als opvolger van de heer mr. S. J- Fockema Andreae die op 31 maart jl. als zodanig Rijnland had verlaten mr. H. van der Linden, referendaris ter provinciale Griffie van Utrecht (afd. Waterstaat). Door de Dijkgraaf werden medede lingen gedaan omtrent de massale vis sterfte in Rijnlands boezemwateren. Het bestuur heeft de polderbesturen waarschuwingen doen toekomen over het vergiftigde water en de raad gege ven zo mogelijk de waterinlaat tijdelijk stop te zetten of zoveel mogelijk te beperken. Naderhand, toen het water in Rijnlands boezem geen vissterfte meer veroorzaakte, werd dit advies in getrokken. Van Rijnlandswege zijn de boezem wateren voortdurend geïnspecteerd en bemonsterd. Het vergiftigde water is door versterkte waterinlating en gelijktijdige uitmaling zo spoedig mo gelijk afgevoerd. In coördinatie met de bij de vergiftiging van het water betrokken instanties wordt binnen het kader van Rijnlands taak en be voegdheden het mogelijke gedaan om een goede kwaliteit van het- boezem water te bevorderen. Aangezien door de vissterfte een probleem aan den dag is getreden waarvan de oplos sing verder strekt dan Rijnlands taak en bevoegdheid heeft Rijnlands be stuur zich te dezer zake schriftelijk gewend tot de Minister van Verkeer en Waterstaat. Donderdag 4 juni is het vijfentwin tig jaar geleden, dat de heer J. L. J. M. van der Weiden, wonende Hendrik Peeperkornstraat 12 te Heemstede, in dienst kwam bij Wasserij N.V. Pee- perkorn te Heemstede. De jubilaris be gon als sorteerder en wasser en is nu chauffeur-besteller. Hij zal donderdag avond om half acht in de bedrijfskan tine van de wasserij worden gehuldigd. ■k-:- WitmSxmrm 'jji Nieuw-Vennep stond het afgelopen week-end geheel in het teken van het zilveren priesterfeest van pastoor D. de Wit. Door leden van de plaatselijke verenigingen werd de jubilaris zater dagmiddag in de kerk ingehaald en toegesproken door kapelaan M. Wel ling. De viering op zondag begon met een plechtige hoogmis, waarin pater Willibrord, capucijn, een feestpredika tie hield. Des middags werd in de Rus tende Jager een receptie gehouden, tij dens welke de heer L. van Sluis, na mens de parochianen de pastoor nieu we paramenten en een enveloppe met inhoud overhandigde. De burgemees ter van de Haarlemmermeer, bood in toepasselijke bewoordingen het ge denkboek van de Haarlemmermeer aan. Toen het officiële gedeelte van de receptie voorhij was, klonk buiten het tromgeroffel van de Sint Joris-drum- band uit Haarlem, die speciaal naar Nieuw-Vennep gekomen was om de pastoor nogmaal te danken voor zijn werk als geestelijk adviseur van de verkennersband, in de periode dat hij in Haarlem werkzaam was. certgebouw te Haarlem gekomen om het i en solisten (Soldatenmars!) waren ab- Romantische Voorzomer Muziekfeest mee te vieren. De concertzaal was feestelijk in de bloemen gestoken en de aanwe zigen hebben hun steentje kunnen bij dragen aan het Anjer Fonds Haarlem, onder welks auspiciën de avond werd georganiseerd. Uitbundig en uitvoerig uitte de voor zitter, de heer Frans Heerkens Thijssen, zijn dank in het bijzonder aan het damescomité, dat zoveel werk had verzet om de avond te doen sla gen. Het verheugde de heer Heer kens Thijssen de commissaris der koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, en echtgenote te mogen verwel komen evenals de echtgenote van cle burgemeester van Haarlem. De burge meester zelf was helaas plotseling ver hinderd. De pauze werd een geanimeerde ont spanning, en na het concert konden be- langsellenden deelnemen aan het nacht- on.s ook sterk aangegrepen in „Fran- tt itm. ..T.-i r. pf) le Vil Inn" fan TlrocHpn nn unuopr opr soluut te sterk. Maar hét vakman schap, de bezieling en artistieke in stelling zijn voor de volle honderd pro cent aanwezig, en na voldoende prak tijk, zien we in de Beer een orkest dirigent, misschien van formaat. De sopraan Erna Spoorenberg deed ons niets in de bravourestukken. door gemis aan volume en begrip. Het was niet echt....en eigenlijk feliciteren we er haar om. Wat waren haar vertol kingen van de liederen van Duparc, een jaar of vier geleden in het Miner- vatheater te Heemstede, een openba ring! Maar dit, Strauss en Gounod, zeker niet. De bas Guus Hoekman, die we ken nen als, naar onze uiteraard subjec tieve mening, de aangrijpendste Chris tusvertolker in de Matthaus Passion van Bach in Nederland (we hebben er vele gehoord buiten Haarlem), heeft feest, dat in de Haarlemse Vleeshal was georganiseerd. Over het concert zelf schrijft onze muziekrecensent Tom de Vries het volgende. Met veel panache heeft dan het ro mantisch Voorzomer Muziekfeest plaats gevonden. En het moet gezegd worden dat het inderdaad de beloften van de aankondigingen briliant heeft vervuld. Geen „somber woud van zwaarmoed- zwarte pijnen", doch een gezellig „Pra ter" in „Das schone Wien", waarin de aanbiddelijke Johann Strauss Junior zijn hoorn van overvloed uitstort in verrukkelijk - zwoele en verantwoord - mondaine melodieën. Het was een avond die klonk als een klok, als een Biedermeierpendu le. Zelfs de nou niet zo mooie gemeen telijke concertzaal, met de afschuwe lijke orgelkast, die echter in haar le lijk lichaam een wonderschone ziel be vat, kon de jubilante sfeer niet rem men. Want er was sfeer, blijdschap eri....gezelligheid! Anton de Beer, die de laatste ja ren overtuigend heeft bewezen dat hij kwaliteiten als koorleider bezit die bo ven de middelmaat reiken, heeft thans gedebuteerd met een orkest van be roepsmensen, het N.Ph.O. Het was wat onwennig, hoe kan het ook anders! Er had meer muziek mee gemaakt kun nen Worden, de begeleidingen bij koor Vanmorgen heeft de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, de leden ontvangen van de Ned. Vereniging van Schouwburg- en concertgebouwdi recties in Nederland, die in Haarlem hun tweedaags congres houden. De Gra- venzaal in het stadhuis vormde een feestelijke entourage voor deze ontvangst van schouwburgdirecteuren en hun da mes. Burgemeester Cremers herinnerde aan de financiële moeilijkheden, die het de overheid vaak onmogelijk ma ken in voldoende mate aandacht te schenken aan de outillage, die goede schouwburgen en concertgebouwen be hoeven, om aan de behoefte aan goede cultuurcentra te voldoen. Het verzocht de schouwburgdirecties geduld te be oefenen, om de overheid de gelegenheid te geven om dit onderdeel van haar taak zo volledig mogelijk te verzorgen. Namens de vereniging beantwoordde de heer Joh. Piceni, directeur van „Con cordia" in Breda en bestuurslid van de vereniging, de begroetingsrede van de burgemeester. Hij toonde zich verheugd, dat de burgemeester de congressisten zo'n hartelijk welkom had bereid en dat deze ontvangst plaats vond in zulk een fraaie zaal als de historische Ridder zaal. Onder het genot van een glas sherry informeerden de gasten honderd uit over de bezienswaardigheden van de Gravenzaal, met name het walvis kakebeen mocht zich in een bijzondere belangstelling verheugen en burgemees ter Cremers wist de vragen vlot en char mant te beantwoorden. Tot slot werden de congressisten door de Gravenzaal, de kleine trouwzaal en de kamer van B. en W. rondgeleid. Rond half elf wa ren de gasten in het Concertgebouw ontvangen door de heer H. Deinum, voorzitter van de vereniging en gastheer tijdens dit congres. De heer Deinum werd daarin terzijde gestaan door de heer Hamel van het Concertgebouw. Vier bloemenmeisjes voorzagen de con gressisten van kleurige anjers. De politie was dit weekeinde de meest belaste gemeentelijke dienst in Bloe mendaal. En de meeste drukte die de politie te verwerken kreeg was de aanvoer en tegen de avond meer nog de afvoer van de automobilisten die van het Zandvoortse circuit kwamen. Tus sen half zes en half acht zijn vele po litiemensen op de Zandvoorterweg in Aerdenhout en op de Zeeweg in Over- veen en vervolgwegen bezig geweest het verkeer te verwerken. Door het onoplettend in file rijden kwamen op de Zeeweg enige aanrij dingen voor, waarbij alleen materiële schade aan verschillende auto's ont stond. De verkeersdrukte, waaraan men in Bloemendaal zo langzamerhand wel gewend is, leverde zondag geen moei lijkheden op, omdat het recreatie auto- en rijwielverkeer gering was. Het van het strand komende rijwielverkeer werd op de Zeeweg bij de splitsing met Militairenweg omgeleid via de Spoor- laan, de Tetterodeweg en het politie bureau, wat een veilige oplossing blijkt. In Aerdenhout mogen de wielrijders niet meer langs het tolhuis rijden maar moeten in de richting Heemstede van de Viersprong af langs Boekenrodeweg en Feding van Berkhoutlaan weer op de Zandvoortselaan uitkorpen. Dat is wel een omweg, die vermoedelijk over enige weken tot het verleden behoort als het oost-west verkeer nabij de Viersprong noordelijk van „de Haring- buys" geleid wordt. Voor een begin van brand op de vuilnisbelt aan de Willem de Zwijger laan moesten de brandwachten van het rayon Overveen van de Vrijwil lige Brandweer Bloemendaal zondag middag kort na vijf uur in actie ko men. Met de mistblusser werd erger voorkomen. Achteraf blijkt, dat het vuur in de grond zat. Daarom moest vanmorgen over een zestig vierkante meter grond zand worden aangebracht. Op het door weinigen bezochte Bloe- mendaalse strand dook een van de ge broeders Vos, het bekende duikerspaar, in de kille zee. Mtt een rubberpak over de gewone kledij heen lieten zij zien, dat men op deze manier geen nat pak op liep en „gezellig" in het water kon duiken. Meer dan zand konden zij even wel niet van de bodem halen. De duik had tot doel te zoeken naar een ver loren buitenboordmotor ter waarde van 1.100. Zaterdagmiddag zat die nog aan een patrouillevaartuig van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij tot het Redden van Drenkelingen. Sinds dien is de machine spoorloos. De heer Vos kon haar ook niet opduiken. cois Villon" van Dresden, ongeveer een jaar geleden in de Schouwburg te Am sterdam opgevoerd. Van de radio ken nen wjj hem als liedzanger. Maar op dit concert heeft hij ons buitengemeen getroffen door het bereiken van het vierde van de (vier) „Uitersten" van de mens, in de gemene Mefistorol. Het was grandioos, eén driekwart dui vel waardig, we hebben er van geno ten. Steven Bergmann speelde het lege bombariestuk van Liszt „Rhapsodie Espagnole" met een techniek en élan waaraan geen enkel levend pianist kan tippen. Door zijn grote gaven wist hij van Litolff ook nog wat te maken. Het publiek was - terecht - buiten zich zelf. „Cecilia" heeft goed gezongen, de ge hele avond is, wat de opzet betreft, glansrijk geslaagd. Bij een aanrijding op het kruispunt Delftlaan-Kleverlaan te Haarlem tus sen een bromfiets en een motorrijder Is zondagmorgen een 60-jarige duo-passa gier van de bromfiets vrij ernstig ge wond en met een hersenschudding en een polsfractuur naar het Grote Gast huis overgebracht. Bij het naderen van het kruispunt heeft de bromfietser geen voorrang verleend aan een motorfiets, waardoor beide voertuigen na de botsing op het wegdek kwamen te val len. De verwondingen bij de overige drie berijders waren van dien aard, dat zij op eigen gelegenheid naar huis kon den terugkeren. De Wijk-aan-Zeeër Reddingsbriga de heeft op het strand ten behoeve van het redden van drenkelingen dunne masten geplaatst, voorzien van een plastic koord van ongeveer twintig me ter. Mocht iemand zich in nood bevinden, dan kunnen zelfs willekeurige zwem mers, indien leden van de Brigade niet aanwezig zijn, direct ter plaatse deze reddingsmiddelen gebruiken. Zaterdagavond zijn van twee van deze masten de plastic koorden afgesneden en ontvreemd. Zodoende werden ze on nut voor het menslievende doel, waar voor ze waren opgericht. Vanzelfsprekend heerst in de kringen van de W.R.B. ergenis over dit vanda lisme, dat ernsige gevolgen zou kunnen hebben, indien het niet tijdig werd op merkt. Een onderzoek wordt ingesteld, gesteld. Op initiatief van zeven muziekkorp sen uit de Bollenstreek zal op 14 en 21 juni in Treslong een groot muziekcon cours worden gehouden, terwijl op 28 juni een drumbandwedstrijd wordt ge organiseerd op het terrein van de „V.V.S.B." te Noordwijkerhout, waar aan door korpsen uit het gehele land kan worden deelgenomen. De „groep van 7" heeft zich samen gevoegd uit gemeenschappelijk belang Steeds meer wordt men geconfronteerd met opheffingen van harmoniegezel schappen. Het blijkt zeer moeilijk de jongere generatie voor dit soort vrije- tjjds-besteding enthousiast te maken, waarbij nog de moeilijkheid komt dat het korps zich steeds weer bi) opne ming van nieuwe, jonge leden, die veelal, nog niet van „toeten of blazen" afweten, moet aanpassen. Een muziek concours is ook in die zin nuttig, dat het peil van het korps omhoog ge bracht wordt. Dat doel tracht men ook te bereiken door een betere vooroplei ding. De examens, welke door de r.k. Bond van Muziekgezelschappen in Zuid- Holland worden afgenomen en waarbij de behaalde graad wordt gehonoreerd, werken reeds in deze richting. De belangstelling, welke men btf ma nifestaties, zoals het behalen van een eerste prijs op concoursen ondervindt is meestentijds zeer gering. Hierbij ste ken de eerbetuigingen voor het behaal de kampioenschap van een voetbalver eniging toch wel sterk 'af. De biologe bij het rijksinstituut voor visserijonderzoek te IJmuiden, mej. W. de Ligny, zal gedurende een jaar een studiebezoek brengen aan enige insti tuten voor visserijbiologisch onderzoek in de Verenigde Staten van Noord-Ame- rika. Zij is hiertoe in staat ge steld door een NAVO-beurs, haar ver leend door bemiddeling van de organi satie voor Zuiver Wetenschappelijk On derzoek. Doel van het bezoek is kennis te ne men van de door de aldaar bij het vis serij-onderzoek in de laatste jaren uit gewerkte methoden op het gebied van het rassenonderzoek bij vissen met be hulp van bloedgroepbepalingen. Het ligt in de bedoeling na terugkeer van mej. De Ligny deze methode toe te passen op enige visserijbiologische problemen betreffende de visstand in de Noordzee, in het bijzonder het onderscheiden van rassen bij de haring. Mej. W. de Ligny doet reeds vanaf haar komst in het centraal visserij laboratorium te IJmuiden allerlei bloedproeven bij haring. Zij heeft ook reeds verschillende reizen meegemaakt met het visserijonderzoekingsvaartuig „Willem Beukelsz". Het onderscheiden van haringrassen geschiedt tot nu toe voornamelijk door bepaling van het aan tal wervels. Daarvoor is echter nodig een groot aantal vissen te onderzoeken, wil men het gemiddelde aantal wervels kunnen vaststellen. Mochten haar on derzoekingen resultaat opleveren, dan zal het mogelijk zijn van elke haring afzonderlijk vast te stellen, tot welk ras deze behoort. In Bloemendaal wordt hard gewerkt aan de verbetering van de wegen. In de Kastanjelaan zijn de grote bomen aan de noordzijde (de huizenkant) ge rooid omdat zü te veel licht uit de hui zen namen. In deze laan zal een nieuw asfaltwegdek worden aangelegd. Thans zijn werklieden bezig met het storten van de onderlaag van puin. Ook wordt hard gewerkt de Kleverlaan tussen Busken Huetlaan en Iepenlaan gereed te krijgen. Nieuwe dichter op elkaar geplaatste lichtmasten met meer licht punten per mast hebben de verlichting van de Kleverlaan uitermate verbe terd. In verband met de verkeersveiligheid worden in het Bloemendaalse bos strui ken en bomen gesnoeid. Ook het perfectioneren van de korp sen wat betreft uniformen en instru menten baart veel zorg. De financiële moeilijkheden, die een en ander met zich mee brengt, betekent een zware druk voor de vereniging, waardoor men maar al te vaak wordt afgeschrikt iets te organiseren. Als men daarbij nog in ogenschouw neemt dat Ged. Staten veelal karig zijn voor dit. doel subsidies uit te trekken en men er toch ook weer huiverig tegenover staat hiervoor bij de burgerij aan te kloppen, kan men begrijpen, dat dit punt vele moeilijk heden oplevert. Dat men ondanks al de ze hinderpalen er toch in geslaagd is dit concours te organiseren is bewonderens waardig. De belangstelling is boven al le verwachtingen groot. Op de eerste dag, 14 juni, zullen niet minder dan 11 korpsen, uit alle delen van het land, van de partij zijn, terwijl op de twee de dag, 21 juni, 12 stuks een nummer tje weg zullen geven. Voor de drum bandwedstrijd te Noordwijkerhout op 28 juni, welke zal bestaan uit tambours, pijpers en hoorns, hebben al 20 korp sen ingeschreven. Het ere-comité wordt gevormd door de Deken van Noordwijk en de burge meesters van de aangesloten gemeen ten van de Bloembollenstreek. Enige tijd geleden heeft in uw blad het bericht gestaan, dat, ter voorko ming van het deponeren van vuil in grachten en op terreinen, men in voor komende gevallen er goed aan zou doen de gemeentereiniging op te bellen, zo dat tegen een geringe vergoeding het vuil dat niet door de gewone vuilnis wagens kon worden medegenomen, door een extra wagen, die daartoe door de stad reed, zou worden opgehaald. Ter illustratie wat door deze dienst onder service aan het publiek wordt verstaan, het volgende: Twee weken geleden heb ik uit mijn voortuin en die der buren de ligusterhaag verwijderd, bij elkaar een hoeveelheid van plm. een halve handwagen vol. Toen door mij de gemeentereiniging was gewaarschuwd, kwam er een opzichter kijken, die zei- de, dat deze struiken wel konden wor den weggehaald. Toen hem naar het be drag der geringe vergoeding werd ge vraagd, antwoordde hij: „Dit kost u ƒ19,-." Als men bij de gemeentereiniging dit een „kleine" vergoeding noemt, kan hieruit heel veel verklaard worden. In dit licht gezien, zijn de gemeentelijke be- grotingen heldere stof. U begrijpt, dat ik hier niet ben „ingetrapt". Omdat het daags vóór luilak was, heb ik de struiken in twee ritten met mijn luxe wagen weggebracht. Strop voor de gemeente van 19,-. F. H. B. (Niet officiële koersen) 4% Ned. 1958 414 Ned. 1959 3% Ned 1953 Staffel 1947 31 4 Ned. 1956 314 Ned. 1948 3Ü Ned 1950 314 Ned 1954 314 Ned. 1955 D B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mi] Cert Amsterdam Rubber H.VA. Senembah-Mtj. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Deli Mtt Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez Unilever Bllllton 2e Kon Petroleum 50 Holl. Amerika UJn K.L.M Kon. Ned Stoomb Mi] KJ.M Ned. Stoomv Ml] v Ommeren Ned Scheepvaart Unie Kentespaarbrieven '57 Rentespaarbrleven '58 214 Amsterdam '56 214 Amsterdam '56 U 214 Rotterdam '57 AJb. Heijn kl. obL 4 Vorig opening Slot 1/6 lOOtf 100H 96A 95% 92% 92% 93H 88% 87 88% 90% 111% 227 92 92% 148% 154% 183 349 378% 290 593 170 170.70 244% 524 324 V2 668% 680% 581 616% 280 164.60 166.50 160% 164% 151% 154% 135 145 252% 138% 142% 83 96 130

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3