TRIOMFMARS van Stirling Moss abrupt gestopt: Bonnier wint Vergeefs verweer van Behra Nare incidenten bij EHS-VVGA HHC klopt OVVO dank zij homerun van Meenhorst Anquetil nieuwe leider in Ronde van Italië Kamerbeek evenaart record 110 m. horden twee keer Jeugdige atleten komen tot voortreffelijke prestaties Pietrangeli grijpt titel met voortreffelijk spel Dramatische ontknoping in enerverende race Slotemaker en Van Zalinge met gemak winnaars Rumoer in honkbalcompetitie Ook Rik van Looy passeert Gaul IN LEYERKÜSEN EN AMSTERDAM II Tenniskampioenschappen in Parijs Christine Truman oppermachtig Donner rukt op in Ziirich i HOGE SNELHEDEN IN INDIANAPOLIS Overivinningen op Blau en Dückstein A 6 MAANDAG 1 JUNI 1959 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) Joakim Bonnier, een niet on bemiddelde Zweedse jongeman, nauwelijks drie jaar liefhebberend in de auto-racerij, heeft zondag middag op het circuit van Zand- voort met een B.R.M. de zege be haald in de wedstrijd om de Grote Prijs van Nederland, meetellend voor het wereldkampioenschap der auto-coureurs. Voor de onge veer vijf en veertigduizend toe schouwers, onder wie prins Bern- hard, prinses Irene en de hertog van Kent, is de race een bijzonder aantrekkelijk kijkspel geworden, vooral omdat de Britse rijder Stirling Moss tegen zijn gewoonte in een zeer slechte start had, gaande de wedstrijd er in slaagde van de achtste plaats af naar de kop op te rukken, drie ronden lang als een zekere overwinnaar rond te snellen om tenslotte in de drie en zestigste van de vijf en zeventigste te rijden ronden defi nitief uit te vallen wegens een voor zijn Cooper Climax dodelijk mankement aan de versnellings bak. Sportwagenraces Bulgaren volgend jaar naar Nederland Franse „tennismusketiers" onderscheiden m l-l Ru»t 0—i To*- 1—1 2—4 - —a 4—3 (tx), A 6—1 2—2 §3—30 14-34 §6—41 16—46 §4-54 '7—63 |S7—59 84—59 0165 Él60 §2—72 §5-57 5384 .2—79 «4—80 SO—98 15—90 '54-111 4—2 Na de altijd indrukwekkende start van de in dit geval vijftien super boliden zag het er al dadelijk voor de bij het publiek favoriete Stirling Moss slecht uit. Toen de renners in ijzing wekkende vaart voor de eerste maal doorkwamen was de situatie als volgt. De latere winnaar Bonnier in B.R.M. voorop. Na hem Masten Gregory in Cooper Climax, Tony Brooks in Ferrari, Harry Schell in B.R.M., Jack Brabham in Cooper Climax, Jean Behra met een Ferrari, Graham Hill met een Lotus en daarna Moss. Achter deze Innes Ireland, de inrijder van de Lotus-fabriek, Phil Hill in Ferrari, burgemeester Maurice Trintignant met de vierde Cooper Cli max, Shelby en Roy Salvadori in de proefkonijnen van de Engelse race wagen-industrie, twee Aston Martins, Clif Allison in een vierde, met de toe- stemming van alle deelnemers op het laatste moment toegelaten, Ferrari en als hekkensluiter de enige Nederlander in het spel der groten Carel Godin de Beaufort in een Porsche van 1500 cc. Van zijn achtste plaats af zette Moss onmiddellijk een adembenemend ge vecht in om naar voren te komen. Na zeven ronden kreeg hij eerst Harry Schell te pakken, die zelf wat achter geraakt was. Toen zag Tony Brooks de witte neus van Moss' wagen langs zich schuiven. In de zestiende ronde ging Graham Hill in zijn lang niet slecht rijdende Lotus voor de verbeten jakke rende Moss op de knieën. Diens achter stand op de leider Bonnier bleef echter een halve minuut. Niettemin zette het enthousiast meelevende publiek zich eens extra om te zien hoe Moss zijn volgende slachtoffer te pakken zou nemen. Spijtig voor de Brit heette die Jean Behra. Behra zit Moss dwars Waarschijnlijk heeft Moss in zijn rennersloopbaan nog nooit zo moeten vechten om langs een concurrent te komen als ditmaal langs deze geprik kelde Fransman, eerste coureur van de renstal Ferrari, die achter zijn stuur zat met de zekere wetenschap, dat zijn machine het geweld van de Britse motoren niet aankon. Als een baarlijke duivel heeft Behra alles in het werk gesteld om een doorbraak van de Cooper Climax te voorkomen. Telkens bij het opgaan van de Hunze- rug zag men de wagens pal naast elkaar naar boven schieten, Moss waarschijnlijk zijn versnelling enorm forcerend om toch maar langs zijn directe tegenstander van dat moment te komen. Eindelijk in de drie en Een „koel flesje" is de enige troost voor Stirling Moss als hij teleurgesteld in de „pit" kruipt. Voor hem is de strijd ten einde. De bolide is stuk. Voor gisteren in Zandvoort het „grote jwontuur" van de race der snelheids duivels begon, hebben de besten onder j|e Nederlandse amateurs in sportwagen- 3Ces hun kunnen getoond. De eerste Jp®dstrijd, die ging over 18 ronden, z4„rde een bijzonder gemakkelijke \v?e op voor Van Zalinge. Opvallend siJi dat van de 20 gestarte rijders rfi3ts een tiental de 18 ronden uit- rjjSy?. wat overigens gezien de riskante Riet Van enkele „coureurs" nu weer 0 heel vreemd was. ^Watv. deelnemers aan de eerste race Wedst„1? vervolgens in een handicap- dolle lijd uit tegen Slotemaker (Hiron- (Coo]w®0>, Poll (Poll special) en Beels minum Dit drietal begon anderhalve nan q6 da de start van de eerste groep ker S1 achtervolging. Slechts Slotema- er in d8de van de drie achtervolgers twaalf wedstrijd uit te rijden. Na achtervof°nden was de kloof tussen brugd ribden en achtervolgers over- lijk rijdea„aJVo°c zorgde ee moeite Slotemaker, over een voortreffe- opitp - «.jivj buiimnori die zonder ?n de v'Vlerde- 8portwaepm.trcte ronde van de eerste A is de MG special van het Kpc Jn hij het uitkomen van beiiin°s over de kop geslagen. Schip- dcrhiij met een gebroken schou- WtYi i, naar een ziekenhuis in Haar- gebracht worden. twintigste ronde was het zover. Behra kon de Brit niet meer houden, maakte kort nadat Moss hem voorbij was ge gaan een schuiver en zag zich gedwon gen van verder verzet af te zien. Het was alsof zijn bloedrode Ferrari hui lend van woede zijn weg vervolgde. Stirling Moss had nu zijn ideale strijd perk, een vrij veld voor zich, betreden. Bijzonder fraai rijdend, misschien ook wat bijkomend van het krachten ver gende duel met Behra, begon hij aan de voorbereiding van wat hij zich voor stelde van het sloteen daverende finale. Ronde voor ronde knabbelde hij seconden af van de achterstand, die hij op Bonnier en Brabham had. Deze twee, niets kwaads vermoedend, maak ten elkaar nog even het leven zuur, waarschijnlijk in de veronderstelling, dat Moss ook nog veel moeite zou krij gen met Masten Gregory, die op de derde plaats zetelde. Daarin vergisten zij zich. De Tarzanbocht gebruikte Moss om ook deze tegenstander op zij te duwen. Na vijf en veertig ronden zat de Cooper Climax ineens nog maar op 1 hele seconde afstand van nummer twee Brab ham en 7 seconden achter de koploper Bonnier. In het achterveld handhaafde zich als nummer vier Masten Gregory, daarachter Schell en nog verder naar achter Behra, die zijn woede koelde in een verschrikkelijk duel met de Lotus van Innes Ireland, dat de Fransman tenslotte toch nog zou verliezen. De overigen waren reeds één of meer ron den achter geraakt. Nogmaals Jean Behra Toen kwam het hoogtepunt. Steeds had Moss tot dan toe de Tarzanbocht ge bruikt om zijn tegenstanders de achter kant van zijn Cooper te laten zien. Plot seling trok hy in de negen en vijftigste ronde aller aandacht op zich by het op gaan van de Hunzerug. Scherp accele- rerendstoof hy daar op Bonnier af, nadat hij eerst Brabham al gepasseerd was. Iedereen meende dat thans de grote klap zou vallenmaar daar mengde zich onverhoeds en een tikje zonder reden Behra, ver achter liggend, in het duel. Moss, gehinderd door de aanwezigheid van de Fransman, moest zün inhaalpo- ging uitstellen. Luttele seconden later had hij samen met Bonnier het lange rechte stuk van het circuit bereikt. Op dat ogenblik, toen het aankwam op de zuivere hoogste snelheid, stoof hij de B.R.M. van Bonnier razend hard voorby om onder daverend applaus tribunes en pits te passeren. De zo laconieke Engel sen vergaten zichzelf. Hun vreugde kende nauwelijks grenzen. Twee ronden later had Bonnier reeds twee seconden op Moss verspeeld. Een ieder achtte de affaire bekekenMoss winnaar na een schitterende race. Ineens was er overal beweging in het duinMoss is weg". In de drie en. zestigste ronde gebeurde het. Eenzaam joeg de B.R.M. van Bonnier langs het circuit. Een moment hield iedereen de adem in. Was de popu laire Brit de macht over zijn stuur kwijtgeraakt? Het was zó ontzettend hard gegaan. Even later kwam de op lossing. Een totaal ontmoedigde Moss reed in een sukkeldraf naar de pits. Te veel had hij moeten vergen van het schakelmechanisme van de Cooper Climax. Repareren was er niet bij. Onder klaterend applaus, dat hy wel nauwelijks gehoord zal hebben, ver dween hij uit de baan. Weer, evenals op 10 mei in Monaco, was hem een zekere zege ontgaan en daarmede hoogstwaarschijnlijk de mogelijkheid om dit jaar de wereldtitel in zijn be zit te krijgen. Met dit drama was ook de race prac- tisch ten einde. Bonnier draaide onbe dreigd zijn nog resterende kilometers om tenslotte als overwinnaar te finishen. Een fraaie prestatie van de Zweed, waaraan iets van de luister wordt ont nomen door het drama met Moss' Coo per Climax. De uitslag is als volgt: 1. Bonnier (B.R.M.) gem. snelheid 150.406 km/u. 2. Brabham (Cooper Climax). 3. Masten Gregory (Cooper Climax). 4. Ireland (Lotus) op één ronde. 5. Behra (Ferrari) op één ronde. 6. Phil Hill (Ferrari) op twee ronden. 7. Graham Hill (Lotus) op twee ron den. 8. Trintignant (Cooper Climax) op twee ronden. 9. Allison (Ferrari) op vier ronden. 10. Godin de Beaufort (Porsche) op zeven ronden. Uitgevallen zijn: Moss, Brooks, Schell, Shelby en Salvadori. De snelste ronde werd gemaakt door Moss. Hij reed de twee en veertigste ronde in 1 min. 36,8 sec.; dat is met een gemiddelde snelheid van 150,267 km/u. De beruchte 500-mijlenrace van India napolis is gewonnen door de vroegere oorlogsvlieger de 38-jarige Rodger Ward. Hij legde- de 804.670 km (200 rondenaf met een gemiddelde snelheid van 218.670 km per uur. Dit is een nieuw record. Het oude bedroeg 218.229 km per uur. De race, die in grote hitte en met voortdurende onweersdreiging werd ge houden, werd bijgewoond door 200.000 toeschouwers. Talrijke incidenten, slip partijen en botsingen deden zich voor. Twee van de 32 deelnemers liepen ern stige verwondingen op. Ray Crawford reed met zijn wagen tegen een muur en moest met een ge scheurde milt en vier gebroken ribben naar het ziekenhuis worden gebracht. Mike Magill vloog boven op een slip pende wagen en werd met een ernstige, wond aan de keel opgenomen. Het Nederlands Elftal zal op 3 april 1960 op een nog nader te bepalen plaats in ons land de return wedstrijd spelen tegen Bulgarije. Drie weken later, op zondag 24 april, volgt de wedstrijd Bel giëNederland. Jean Borotra, Jacques Brugnon, Henri Cochet en Jean-René Lacoste, de Franse „tennismusketiers", die in 1927 de Davis j cup wonnen en erin slaagden deze tro- fee tot 1933 te behouden Engeland won toen de Challenge round en Frank- rijk is er sindsdien zelfs niet meer in kunnen slagen hierin door te dringen zijn geridderd. Zy zijn benoemd tot commandeur in de orde van verdienste voor de sport. In Alkmaar zijn de Nederlandse volley balkampioenschappen gehouden voor zowel dames- als herenteams. Celebes (Den Haag) werd bij de dames eerste. DES (Voorburg) behaalde de titel bij de heren. Bij de dames waren de finale-uitslagen CelebesBoemerang 32, EAVVRVC 0—3. Heren: DES—RVC 3—1, MAVOC—AMVJ 2—3. (Van onze honkbalmedewerker) i laten gaan. Alles bulten beschouwing ge- j laten won EHS verdiend met 30. Fraaio Een joelend en fluitend publiek heeft duels werden uitgevochten aan de Am sterdamse Kruislaan, waar WVHEDW na afloop van de wedstryd EHSVVGA afscheid genomen van EHS, waarvan twee spelers zich zodanig vergaloppeer den, dat zy de toom van de toeschouwers op hun hals haalden. Jammer was het, dat de overige zeven, die part noch deel hadden aan alle onaangename inciden ten, ook deze smaad over zich moesten De Fransman Anquetil heeft in de Ronde van Italië de leiderstrui over genomen van de Luxemburger Gaul. An quetil behaalde deze triomf door in de etappe van zondag gelijk met de win naar, de Spanjaard Poblet, door de finish te gaan, terwijl zijn grootste tegen stander Gaul enkele minuten later arri veerde. Rik van Looy, die zaterdag zijn vierde etappe-zege in de wacht sleepte, staat in het algemeen klassement op de tweede plaats nog vóór Gaul. Het was de Italiaan Pellegrini, die ondag in de 15e etappe de lont in het kruitvat stak. Terwijl de regen uit het liepgrijze wolkendek gutste en de we gen, ruw en gevaarlijk door het steen dag, steeds slechter werden, woedde er \chter Favero en zijn metgezel Pelle grini een felle strijd, met als animator Charley Gaul. De Luxemburger kwam los van zijn concurrenten en kreeg de Zwitser Ruegg met zich mee. Tegen dit (geweld was Pellegrini niet bestand. By de doortocht op de 1616 meter hoge col de Brocon (na 70,7 km) leidde Favero De Nederlandse tienkamper Eef Ka merbeek van PSV uit Eindhoven heeft dit weekeinde tweemaal het Nederland se record op de 110 meter horden ge ëvenaard. Zaterdag werd hij by inter nationale wedstryden te Leverküsen in Duitsland in 14,4 sec. tweede achter de Duitser Lauer en zondag liet Kamerbeek tijdens nationale wedstrijden te Am sterdam wederom 14,4 sec. voor zich afdrukken. Het Nederlands record op dit nummer stond reeds sedert 8 juni van het vorig jaar met 14,4 sec. op zyn naam. Op 6 juli 1958 liep Kamer beek deze afstand ook in 14,4 sec. Beide prestaties zijn als Nederlandse records erkend. De aanloop tot Kamerbeeks record prestatie in Amsterdam ging met horten en stoten. Eerst maakte Peter Neder- hand een valse start, daarna weigerde het pistool van NTC-secretaris Jo Moer man. Pas by de derde poging waren de atleten goed weg, waarna Kamer beek nog voor de nationale invitatie- atletiekwedstrijden van het jubilerende AAC een minuut oud waren, reeds voor een Nederlands record 110 meter horden zorgde. Kamerbeek moet wel byzonder goed in vorm zijn. Zoals gezegd kwam hy zaterdagavond in Duitsland ook reeds tot een voortreffelijk resultaat. In de nacht kwam hy terug naar Nederland. Zondagmiddag begon hy op de sintel- baan aan het Olympiaplein aan een uitgebreid programma, waarvan die hordenrace nog maar een inleiding vormde. Er volgden nog: een speer- rvorp van 59,69 m„ een stoot met de kogel van 13.09, een sprong van 6.58 m ver en alsof dat allemaal nog niet ge noeg was, voegde Nederlands beste tienkamper er tot slot nog een discus worp van by'na veertig meter aan toe De jeugd weert zich Deze ideale en goed georganiseerde atletiekmiddag bracht meer uitstekende prestaties. Een 400 meter van Ine ter Laak-Spyk in 56.9 sec., een prachtige 100 meter van Joke Btjleveld in 11.7 sec., goede worpen en stoten van Kees Koch, een 400 meter van de Zuid-Afrikaan Malcolm Spence in 46.9 sec., een snelle 800 meter heren en twee juniorverrich tingen die er wezen mochten. De 19- jarige Zaandammer Chris Konings liep in zyn eerste 1500 meterrace het natio- met een voorsprong van 15 seconden op Gaul en Ruegg en van 45 seconden op Jundermann, Masignan, Tinazzi en Bet- tistini. Het kwartet Anquetil, Poblet, Baldini en Ronchini kwam 1 min. 15 sec. na Favero door. De regen mocht inmiddels zijn opge houden, maar de rit bleef bijzonder zwaar en na de slag op de flanken van de Col du Brocon had niemand de moed om ook nog op de 988 meter hoge Col de Ia Cobbera een strijd te ont ketenen. In gesloten gelid ging een groep van zeventien man de Col de la Cob bera op. Als eersten moesten Carlesi, Ruegg en Baldini „lossen". In de afda ling verloor een voorzichtig dalende Gaul aanzienlyk terrein. In de eindsprint te Bolzano was Poblet de snelste. De uitslag was: 1 Poblet (Sp.) 6 uur 41 min. 4 sec. 2 Van Looy (B.) z.t. 3 Favero (It.) z.t. 4. Battistini (It.) z.t. 5 Massignan (It.) z.t. 6 Cestari (It.) z.t. 7 Anquetil (Fr.) z.t. 8 Ronchini (It.) z.t. 9 Conterno (It.) op 9 sec. Het algemeen klassement luidt: 1 An quetil (Fr.) 63 uur 51 min. 32 sec. 2 Van Looy (Belg.) op 1 min. 37 sec. 3 Gaul (Lux.) op 1.48. 4 Ronchini (It.) op 3.13. 5 Massignan (It.) op 4.01. 6 Poblet (Sp.) op 4.08. 7 Zamboni (It.) op 4.58, 8 Carlesi (It.) op 6.44. 9 Couvreur (Belg.) op 6.46. 10 Defilippis (It.) op 8.29. 10 Baldini (It.) op 14.06. Voor de tweede keer binnen 24 uur snelt Kamerbeek, in het midden, naar een topprestatie op de 110 me ter horden. Met een tijd van 14.4 evenaarde hij op het Olympiaplein te Amsterdam het Nederlandse re cord, dat reeds op zijn naam staat. PIJ op het Zeeburgiaterreir Sparta na veer tien innings met 32 er onder kon kr|j- gen, en OWO na dertien innings HHC de winst moest laten 45. Schoten, dit maal zeer krachtig in het aanvalsspel, er werd zelfs door v. d. Brugge een home run geplaatst, won met 83 van EDO. Het is op de Nederlandse honkbalvel- den beslist ongewoon, dat als een speler in het slagperk verschijnt, het publiek op de tribunes een luid en afkeurend boegeroep aanheft. Dit overkwam de korte stop van EHS v. d. Mark, toen hij even daarvoor WGA's uitstekende achtervanger tegen de vlakte wilde lo pen. Het publiek nam dit niet. Evenmin is het gewoon, dat een speler, die na een feilloze tik het eerste honk bereikt, direct hierna dit honk weer verlaat en op de spelersbank gaat zitten huilen. Dit was het geval met Erick d'Arnault, de VVGA derde honkman. Oorzaak bleek Jole, die kort achtereen twee In cidenten veroorzaakte, en de Surinaamse jongen zeer ernstig beledigde, waardoor deze zich diep gekrenkt voelde. Door dit alles kwam er een bedroevend einde aan een stryd, die goed begonnen was, en die qua spel op een goed vlak stond. Er werden zeer goede staaltjes honkbal te zien gegeven. Schitterend veldwerk van Ben Tromp en v. Esveld kapte elke poging van VVGA's zwakke aanval af. De talentvolle werper Beidschat had de slagploeg van de Amsterdammers vol ledig onder controle. 11x3 slag, 0x4 wijd en slechts 2 honkslagen tegen, spreekt voor zichzelf. Aan de andere zijde tastte EHS de verdediging van WGA zodanig aan dat deze acht honkslagen moesten laten lopen. De zege van 30 is geen moment in gevaar geweest. Ongetwy- feld zal deze strijd nog een nasleep heb ben. Want scheidsrechter Schijvenaar, die met assistentie van Hetem de teu gels goed in handen had, zal over het gebeurde rapport opmaken. WVHEDW heeft loon naar werken ge kregen in de stryd tegen Sparta. De al gauw opgelopen 02 achterstand werd in de vijfde inning geheel weggewerkt 22. Toen begon de worsteling om het winnende punt. Na de normale speeltyd van negen innings nog steeds 22. In de tiende slagbeurt was v. Dyk op het honk doorgedrongen. Het bleef 22. Elfde inning Schreiers op het derde. Het bleef 22. In de twaalfde slagbeurt Okkers op het derde honk. Weer bleef het geiyk. In de veertiende slagbeurt, nadat Dummy Smith en v. Dyk beiden een vrije loop hadden gekregen, viel de beslissing. Een stootslag van Okkers werd door de Sparta-achtervanger v. Tol over het eerste honk heengegooid, 32 voor WVHEDW. Een even grote worsteling was het treffen tussen OWO en HHC. Het scoreverloop was bijzonder spectacu lair. OVVO nam in de vijfde inning de leiding 10. Twee vrije lopen plus een twee honkslag van Wim Vrenegoor wy- zigden de stand in 12. Het werd weer 32 voor OVVO in de achtste inning. In de negende 34 voor HHC. en ten slotte in de gelijkmakende slagbeurt door een honkslag van Rietbergen 44. In de dertiende inning viel de beslissing toen na twee nullen Jan Meenhorst een homerun van zyn stok liet vertrekken. Dit betekende de zege voor HHC 45. Een homerun werd er ook op het Schotenterrein gelanceerd. Herman v. d. Brugge was de maker van dit product, dat Schoten, gevoegd bij de honkslagen van Gerard Nanne, Klooster en Heems kerk, in veilige haven bracht, tegen EDO 8—3. Schoten blyft EHS dus op de voet volgen door deze zege, maar lands kampioen EDO houdt nu met de andere zesvoudige kampioen OVVO de laatste plaats. Volgende week zaterdag is het EDO—OVVO. De standen zijn: Hoofdklasse EHS Schoten Sparta WGA HHC WVHEDW EDO OWO 12 10 6 6 5 5 2 2 Eerste klasse De Volew. 6 UW 6 Ajax 6 ABC 6 HCK 5 SC Haarlem 6 Kennemerl. 6 Blauw Wit 5 10 9 8 7 4 3 2 1 uitdrijven in de veronderstelling dat ze de streep reeds voorby was, zou een tyd van 11.6 misschien wel 11.5 sec. mogeiyk geweest zyn. Hannie Bloem- hof's tyd was 11.9 sec., derde werd Nannie Haase in 12.2 sec. en vierde Ellen Ort in 12.3 sec. Meindert Blankenstein had de snelle 1500 meterrace die hy de avond tevoren in Leverküsen (3.49:5) gelopen had, kennelyk nog een beetje in de benen. Daarom kon hy niet zo goed meekomen met het duo Haus-Heida dat na een 400 meter in 53 seconden aan een snelle 800 meter tijd ging werken. Heida werd uiteindelijk het slachtoffer van zyn eigen tempo en viel ver terug, maar Haus bleef doorgaan en kwam met 1 min, 51.2 sec. dicht in de buurt van Blankensteins nationale record. Blan kenstein passeerde door een formidabele iiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiMiiiiiimiiiimiiiiiiimiiitiimiiiimiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiMiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiMiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii nale record van Van Grinsven aan stukken (4 min. 8 sec.) en bracht het op 4 min. 1.4 sec. Zou Konings by de heren meegelopen hebben of enige tegenstand van betekenis hebben gehad, dan was hy zeker onder de vier minu ten gekomen. De jongere Jan van Uden (17 jaar) bracht de hele sintelbaan in beroering door een 600 meter te lopen in 1 min. 20.1 sec. Er bestaat voor dit nummer geen officieel Nederlands re cord, maar het is een tyd waarvoor zelfs onze beste 800-meterlopers zich flink moeten inspannen. Joke Bijleveld snel Joke Byieveld met haar reeds meermalen gelopen tyd van 11.7 sec. de snelste juniore ter wereld klopte eindsprint Heida op de streep en werd tweede. Demonstratie op 400 meter De gesnorde Zuid-Afrikaan Malcolm Spence demonstreerde hoe een 400 meter gelopen moet worden. Drie honderd meter lang konden Moerman en Parlevliet hem aardig byhouden, toen stoof Spence schijnbaar zonder inspanning van hen weg en maakte even gauw een wereldtyd van 46.9 sec. Voor Moerman en Parlevliet bleven de klokken op 48.7 en 49.3 staan. Kees Koch net terug uit Sofia gaf het schaarse publiek tenslotte nog een prachtige demonstratie discuswer pen. Na een kogelstoot van 15.50 m opnieuw de nationale kampioene Hannie i kwam hy ook op zijn andere speeiali- Bloemhof. En als ze zich ruim drie telt dicht by z'n nationaal record: 53.42 meter voor de finish niet had laten I meter. Dat de Italiaan Pietrangeli na zyn zege over Fraser in Parijs de Franse titel zou winnen, verwacht iedereen. De Zuid-Afrikaan Vermaak boog met 3—6 6—3 6—4 6—1. De 19-jarige Engelse Christine Truman onttroonde de kam pioene van vorig jaar, mevr Kormoczy (Hong.) in twee sets: 64 75. Service en volley waren de twee sla' gen waarin mej. Truman superieur was over de Hongaarse. Haar returns moch ten minder secuur zyn, zy mocht er meer missen of ongevaarlijker spelen dan mevr. Kormoczy, Christine sloeg er ook vaak punten mee. Zo werd het een interessante, span nende stryd. waarin tóch de meerder heid van mej. Truman voelbaar was. Na 44, beide services winnend en ver liezend, won mej. Truman haar service- game op love en op het eerste setpunt won zij de set met een formidabele smash. In de tweede set gingen alle ser vices, tot 43, verloren, enkele na vele deuces. Op 53 kreeg mej. Truman een matchpoint, zy miste het op een centi meter. Het werd 55 en 30-40, doch tweemaal was weer de smash de red der en op 6—5 won zij onweerstaanbaar. De service was ook een belangrijk element in de eindstrijd van het heren enkelspel. Wonderlijk zoals de lange, forse Vermaak matig was op deze slag. Het gaf Pietrangeli, die nerveus _>egon en blijkbaar zijn controle in de eerste set tegen het doorlopende netspel van de Zuid-Afrikaan nog niet had, op de duur kans op zijn vinnigste returns, een slag waarin hij trouwens heel sterk is. Ook zyn backhand was een machtig wapen en hij wist in de tweede en volgende sets hiermee nu eens schuin, dan weer verrassend langs de lyn te passeren. In die tweede set begon voorts voor Vermaak de voetfout-misère: telkens de voet op de lyn. Het sterkste spel van de Italiaan kwam in de vierde set, waarin hy vloeiend en scherp tennis speelde, mede door de gebroken tegen stand van de Zuid-Afrikaan. Kan Pie trangeli op gras deze vorm vinden, dan heeft hij stellig een goede kans op de finale, mogelyk wel op de titel te Wim bledon. Echter, tussen het snelle gras en de langzame banen van Roland Gar ros ligt een heel verschil. Na alle avontuur in de vorige ronden (drie vijf-setters uit achterstand) won nen de Italianen Pietrangeli en Sirola de finale van de zo sterk geachte Australiërs Fraser en E.nerson in drie sets: 63 62 1412. In de eerste twee sets domineerden zy door beter serveren en betere returns. In de derde kwamen de Australiërs op 41, een keerpunt leek waarschijnlijk, doch Emerson zakte lelijk af en tweemaal verloren zy hun servicegames. Na 1212 doorbraken de Italianen de service van Fraser door missers van Emerson en wonnen een uitstekend gespeelde wedstryd. Eind strijd damesdubbelspel.' mej. Reynolds en mej. Schuurman (Z.A.) versl. mej. Ramirez en mej. Reyes (Mex.) 26 6—0 6—1. In Ziirich Is het internationaal schaak toernooi voortgezet met de partijen uit de tiende ronde. Donner speelde met zwart tegen de Oostenryker Dückstein. De Nederlander verbeterde zyn positie door in een Siclliaanse party te winnen. De Oostenryker trachtte met offers van pion en loper een goede positie te krij gen, maar het gevolg was dat hy de kwaliteit verloor en na 37 zetten moest hy het opgeven. Donner had op dat moment een toren meer. In de negende ronde won Donner, die met wit speelde, van de Zwitser Blau. Blau werd in het damegambiet van het Slavisch spoedig op de dame vleugel in moeilykheden gebracht. Toen de Zwitser zich uit de omsingelings manoeuvre trachtte te bevryden kreeg Donner een vrypion op de H-lijn. Zwart moest een paard offeren om zich te ver weren. Bij de 41ste zet gaf Blau zich gewonnen. Uitslagen: DonnerBlau 10, Bhend Walther 0—1, KupperKeiler Unzicker—Nievergelt 1—0. Afgebroken werden: Barcza—Fischer, Gligoric Dückstein, .TalOlafsson en Larsen Keres. De hangparty uit de achtste ronde tussen Blau en Gligoric werd door Gli goric gewonnen. Uitslagen: Fischer (V.S.)Nievergelt (Zwits.) 10, Keres (Rusl.)Unzicker (Did.) 10, Keller (Zwits.)Larsen (Den.) 01, Walther (Zwits.)Kupper (Zwits.) 01, Olafsson (IJsland)Bhend (Zwits.) 1—0, Blau (Zwits.)—Tal (Rusl.) 0—1, Dückstein (Oost.)—Donner (Ned.) 01, Barcza (Hong.)Gligoric (Joeg.) 1—0. Afgebroken partyen: LarsenKeres ^4, GligoricDückstein 10, Tal— Olafsson 1—0. De stand: 1. Tal 8%- 2. Fischer 7(4 plus 1 afgebr. party; 3. Keres 7%; 4. Gligoric 7 pnt. Donner deelt met Olafsson, Larsen en Unzicker de zesde t.m. negende plaats met 5Vi pnt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7