111LU IT L I IfiHI I LLiTSUvl EL vUUIIMIl I «jt Islamitisch blok bezorgt Soekarno een Stafchef nederlaag verbiedt alle Radiumnaald was zoek Gromyko wenst Russen in West-Berlijn Besluit van H. Vader verwekt opschudding in het Vaticaan Oppositie herwint solidariteit Padvinder vindt geldkistje Werkloosheid in mei verder gedaald Na vier uur zoeken op terrein van vuil verbranding gevonden Herter adviseert Oost-Duitser Bolz: leer geschiedenis Binnenkort een wisseling van diplomatieke vertegenwoordigers Partijraad K.V.P. komt bijeen Het weer Keizerspaar naar Versailles DISCIPLINAIRE MAATREGEL TEGEN TWEE ADVOCATEN Inbreuk op de F Ci r 1 Vorig jaar in duinen verloren door groep Engelse padvinders UITZICHTLOZE" ZITTING Het Belgisch prinselijk huwelijk Omstreeks half juli H. VADER ontvangt bezoek van familie éee MORRIS 'êefore ifou êuif! Zonnig BONTMANTELS KAMPERMAN Noodtoestand in Soedan afgekondigd .WOENSDAG 3 JUNI 1959 l «Jste JAARCANC No. 30228 Voor kladlton o\wd» tozorgtag iw SJO uw Staatsloterij Achterstand Grootboek Woningverbetering „Het is ook zo'n groot boek" ZEE-, STRANDKLEDING - lira! nifiiwf haari fmsche courant GENERAAL NASUTION Een geldkistje, dat vorig jaar bij een Engelse padvindersgroep, die in de Hee renduinen te IJmuiden kampeerde, ver dween, is door een Zaanse padvinder, de U-jarige Nico Oosterbaan, terugge vonden. De jongen kampeerde met zijn SToep in de duinen. Met een paar andere padvinders was hij op zoek naar brandhout. Tijdens het stoeien viel Nico Oosterbaan en daarbij voelde hjj iets hards in zijn rug. De jongens sloegen aan het graven en vonden een verroest geldkistje, dat zonder enige moeite te openen was. In het kistje zat onder andere een Engels paspoort. Dat was voor hopman J. de Boer aanleiding het kistje niet aan de politie over te dragen, maar er mee naar de Engelse -onsul in Amsterdam te gaan. Daar wist men zich echter te herinneren, dat het vorig jaar op 29 juli een Engelse groep aangifte van ver missing had gedaan, zodat het kistje met zijn inhoud tenslotte toch bij de Velsense politie terecht kwam. De in houd, die nat en vies was geworden, is voorzichtig gewassen en gedroogd, waarbij bleek, dal het inderdaad Engels geld was. Vorig jaar nam men aan, dat het kist je ten nadele van de groep gestolen was. Het wordt nu echter evenzeer mo gelijk geach' dat de eigenaar het kistje in het beboste duinterrein uit een rug zak verloren heeft. Blijkens cijfers van het ministerie van cociale zaken en volksgezondheid is het aantal werkloze mannen in mei ge daald van 54 182 tot 41.687. Hiervan zijn 14.191 (14.239) mannen werkzaam op sociale werkvoorzieningsobjecten. Op aanvullende werken waren nog werk zaam 12.109 (18.414) mannelijke ar beidskrachten, zodat de geregistreerde arbeidsreserve per eind mei 53.796 (72.592) arbeidskrachten omvatte. In de 543e Staatsloterij, 4e klasse, lie lijst zijn vandaag de volgende prijzen gevallen: f 5000 op 4860 en 21264; f 1500 op 7330 en f 1000 op 3751, 10853, 14303 en 17709. (Van een bijzondere correspondent) De stafchef van het Indonesische le ger, generaal Nasution, heeft alle poli tieke activiteit verboden. Nasution, die centraal militair gezaghebber is, kondig de dit verbod gisteren by decreet af, nadat het voorstel van president Soe karno om terug te keren tot de revolu tionaire grondwet van 1945 by -!e stemmingen in de grondwetgeve I vergadering niet de vereiste tweederde meerderheid had behaald. Soekarno, die een wereldreis maakt, vertoeft op het ogenblik in Hollywood, waar hij giste ren, uiterlijk onbewogen door de poli tieke strijd in zijn land, gedineerd heeft met enige van de knapste jonge ac trices van de Amerikaanse filmstad. Het Indonesische persbureau Antara heeft over het decreet van Nasution meegedeeld, dat onder politieke activi teit wordt verstaan „alle actieve ver plichtingen die positieve vormen aan nemen" en die „direct of indirect de koers van de Indonesische staat zouden kunnen beïnvloeden of bepalen". Onder het verbod vallen onder andere alle bij eenkomsten en vergaderingen, demon straties, optochten, en het drukken en verspreiden van artikelen en aanplak biljetten. Overtreding van het verbod kan gestraft worden met zware boete of gevangenisstraf van twaalf maanden. In een toelichting op het verbod wordt verklaard, dat zolang de constitutionele besprekingen in het parlement gaande zijn „politieke activiteit mogelijk onge wenste gevolgen zou hebben voor de handhaving van orde en veiligheid, we gens het bestaan van intimidatie en dreigementen". „Ideologische geschillen' tussen de politieke organisaties zouden fanatisme en „andere verschijnselen' kunnen opwekken die op hun beurt een conflict zouden kunnen veroorza ken, aldus de toelichting volgens An tara. De verwerping van het plan terug te keren tot de grondwet van 1945 door de Indonesische grondwetgevende ver gadering is een dubbele verrassing. In de eerste plaats om de verwerping zelf, die niet in de ljjn der verwach tingen lag. En in de tweede plaats om dat de twee grote Islamietische par tijen van Indonesië, de Masjumi en de Nahdatul Ulama, die het lange tijd niet zo best met elkaar hebben kunnen vin den, nu ineens één lijm blijken te trek ken. De Indonesische grondwetgevende vergadering, gekozen in 1956 en geïn stalleerd op 10 november van dat jaar, heeft de afgelopen jaren nauwelijks eni ge vooruitgang gemaakt bij het opstel len van een nieuwe grondwet voor In donesië. In feite zyn de besprekingen er volkomen vastgelopen. Er was dus een impasse, die doorbroken moest worden. Bovendien bestond er in In donesië algemeen kritiek op het feit, dat president Soekarno zich als consti tutioneel staatshoofd steeds met staats zaken bemoeide. Vaak is al (en ook juist van de zijde van de Masjumi!) naar voren gebracht dat Soekarno eigenlijk zelf de leiding van de rege ring op zich zou moeten nemen, omdat hij dan tenminste tegenover het parle ment verantwoordelijk zou zijn voor zijn handelingen. Als de grondwet van PRESIDENT SOEKARNO Dezer dagen is bjj het Nederlands I branding. Dank zij de medewerking van Kankerinstituut in Amsterdam een ra- de gemeentelijke reinigingsdienst kon diumnaald zoekgeraakt, zonder dat ter- het opsporingswerk met grote snelheid 1945 weer van kracht was verklaard zou ir. Soekarno inderdaad naast staatshoofd hoofd van de regering zijn geworden. Het plan had de steun van president Soekarno zelf, van de Indo nesische regering en van het Indone sische leger, men mag dus wel zeggen van alle machtsfactoren in het land. En toch is het nu verworpen I Deze verwerping dan vond zijn oor zaak in de gezamenlijke oppositie van de Masjumi en de Nahdatul Ulama. In het verleden hebben deze twee partijen vaak een verschillende koers gevolgd. Toen president Soekarno in april 1957 de regering-Djuanda vormde, stond de Nahdatul Ulama haar leden toe daarin zitting te nemen. De Masjumi daaren tegen verbood dit nadrukkelijk, omdat zij van mening was dat wat president Soekarno deed ongrondwettig was. Het lid van de Masjumi dat toch een mi nisterszetel accepteerde, ir. Pangeran Noor, werd als lid van de partij ge royeerd. Zo heeft de Nahdatul Ulama ook duidelijk stelling genomen tegen de opstand op Sumatra en Celebes, terwijl de Masjumi dit weigerde te doen, om dat zij van mening was dat de opstand was uitgelokt door het ongrondwettig optreden van de president. Het leek dus wel alsof de opvattingen van de twee partijen diametraal tegenover el kaar stonden. Daarbij kwam dan nog, dat de Masjumi was „gecompromit teerd", omdat verscheidene van haar leiders (Moh. Natsir, mr. Burhanuddin Harahap, mr. Sjafruddin Prawiranega- ra) bij de opstand betrokken waren. Dit heeft echter niet kunnen verhin deren, dat de twee partijen elkaar weer hebben weten te vinden, nu de Indone sische grondwet in het geding was. In feite draait het allemaal om het grondbeginsel, waarop de staat Indo- de grondwet van 1945 alleen, als die zo wordt geamendeerd, dat Indonesië een islamstaat wordt. De grote vraag is wat er nu zal ge beuren in Indonesië. Premier Djuanda heeft duidelijk laten doorschemeren, dat het niet uitgesloten is dat het leger de macht in handen zal nemen. Daarbij mag men dan natuurlijk niet vergeten dat president Soekarno opperbevelheb ber van dat leger is, en het ook hei* wel zal blijven. Een machtsovername door het leger zou dit de kans geven „orde op zaken" te stellen in Indonesië. 00Maar aan de andere kant zou liet ook nesië gebaseerd moet zijn. Volgens I velen aan de kant van de opstande lingen brengen, die zich nog steeds in bepaalde delen van Sumatra en Cele bes verschanst hebben. Zelfs zou men dan misschien een samenwerking krij gen met de andere opstandelingen, die van de Darul Islam. president Soekarno, volgens de grondwet van 1945 (en trouwens ook die van 1949 en 1950) en volgens de communistische en de nationalistische partij (dé P.K.I. en de P.N.I.) moet dit zijn de Pantjasila, de leer van de vijf beginselen, die volkomen gelijk heid van iedere Indonesische staats burger verzekert. De islamietische partijen daarentegen willen dat Indo nesië een islamstaat wordt, naar voorbeeld van Pakistan, waarbij dus de islam staatsgodsdienst wordt en uitgangspunt voor het bestuur, maar waarbij andersdenkenden evenzeer hun vrijheid en rechten zouden be houden. Het is een geschil, waar niet uit te komen valt, omdat geen van beide groepen de vereiste tweederde meerderheid in de grondwetgevende vergadering haalt. Dit geschil heeft jarenlang de werkzaamheden van de constituante doen stagneren, en nu men dan maar als uitweg de grond wet van 1945 weer in wilde gaan voe ren, blijkt hetzelfde meningsverschil dit wederom onmogelijk te maken. Want de islamietische partijen willen De gebieden, waar de Darul Islam opereert, zijn in hoofdzaak gelegen in west-Java, Zuid-Celebes, West-Borneo en Atjeh. De opstandelingengroep van mr. Sjafruddin c.s. heeft haar steun punten meer in Midden- en Noord-Su- matra en Noord-Celebes. Een samen gaan van deze twee, en dan eventueel nog versterkt, zou het het Indonesische leger heel moeilijk kunnen maken. Dit z(jn slechts speculaties. Ook in Djakarta zullen dergelijke bereke ningen echter stellig worden gemaakt. Men is in Indonesië altijd sterk ge neigd te zoeken naar een compromis. Of men dat ook nu zal blijven pogen, of dat men het er op aan zal laten komen dat het hard tegen hard gaat, zullen we moeten afwachten. stond aanwijsbaar was, waar in het zorgvuldig uitgebalanceerde controle systeem van een verzuim of een onvol ledigheid sprake was geweest. Terstond ha gebruik van radiumnaalden worden deze, veelal in een serie van vier, in containers opgeborgen. Ditmaal bleek "ij de na-controle een der naalden te zfln verdwenen. Het vermoeden, dat deze naald in de rubberslang, welke bij de behandeling wordt gebruikt, wa- blijven steken, dwong tot het instellen van een groot scheeps onderzoek. Het apparaat dat daarvoor in werking moest worden ge steld he by deze gelegenheid op on gezochte wyze zijn deugdelijkheid be wezen. Het spoor voerde naar het uitgestrekte terrein van de Amsterdamse vuilver- worden uitgevoerd. De deskundigen van de farmaceutische inspectie van de volksgezondheid, het Nederlands Kan kerinstituut en het rijksinstituut van de volksgezondheid, hebben gedurende vier uren vijfhonderd ton Amsterdams vuil met hun Geiger-Muller-tellers afgetast Gedurende het gehele mderzoek werd de verbranding stopgezet. Tenslotte werden proeven genomen in de stort bakken. fa één dezer stortbakken wer den vage sporen gevonden. Hierin kon tenslotte de geconstateerde uitstraling worden gelocaliseerd. Na vier uur werd inderdaad de vermiste naald een 5 cm. lang en 1% mm. breed goudkleurig buisje gevuld met radiumpoeder ge vonden. Het instrumer.je is weer In de veilige kluis van het Nederlands Kam- kerinstituut opgeborgen, zonder onheil te hebben aangericht. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen. Paus Joannes XXIII heep het Belgi sche Hof meegedeeld dat hij prins Albert var. België en prinses Paola Ruffo di Calabria gaarne ten Vaticane zal ont vangen na hun (burgerlijk zowel als kerkelijk) huwelijk te Brussel om de jonggehuwden zijn zegen te geven en hen geluk te wensen. De pauselijke staatssecretarie geeft geen commentaar. Men weet daar van niets. Het Vaticaan heeft immers officieel noch officieus ooit iets gepubliceerd over het huwelijk van prins Albert en de Osservatore Ro mano heeft er met geen woord van gerept. Een verzoek aan de H. Vader? Wel, als dat er geweest is, kan men het antwoord vernemen in het thans wèl officieel meegedeelde bericht: De Paus zal de jonggehuwden gaarne ontvangen... Zo spreekt men op de staatssecretarie; het Vaticaan weet wat diplomatie is. Maar in werkelijkheid heeft het be sluit van Paus Joannes XXIII heel wat opschudding veroorzaakt in Vaticaan stad en in Rome, vooral na de jongste herderlijke brief van kardinaal Van Roey. Het is moeilijk uit te maken, of het Vaticaan het eens of oneens is met de opportuniteit van deze brief van de kardinaal. Intussen is één ding duide lijk: nu door een niet bepaald aange name samenloop van fouten aan Bel gische zijde de huwelijkskwestie lang zamerhand op een onontwarbare gor diaanse knoop begon te lijken heeft de Paus zelf België en de dynastie voor verdere controversen en crises willen bewaren. Hij heeft zich van alle forma lisme, van elk point d'honneur losge maakt en heeft niet geschroomd zich terug te trekken. En dit laatste zonder enig spoor van een geprikkeld zijn, dat men met „Goed, dan niet!" zou kunnen omschrijven. De H. Vader vraagt het prinselijk echtpaar hem zo spoedig mo gelijk te komen opzoeken. Men houdt het verder wèl voor waarschijnlijk, dat er binnen afzienbare tijd een wisseling plaats zal hebben van diplomatieke ver tegenwoordigers. De Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, heeft gisteren zijn voorstellen voor een oplossing van het Beriynse vraagstuk ingediend, aldus bericht Reuter. De onmiddeliyke Wes terse reactie hierop was dat ze niets nieuws bevatten en dat het Westen ze nimmer zal kunnen aanvaarden. Gro myko heeft vroeger gepleit voor een terugtrekken der geallieerde troepen uit West-Beriy'n, dat vervolgens een gedemilitariseerde „vrjje stad" zou moeten worden. Doch gisteren verklaar de hy, dat de Sovjet-Unie ook zou kun nen instemmen met de volgende oplos sing: 1. Legering in West-Beriyn van „sym bolische troepeneenheden" van een dui- delyk omschreven sterkte van de Ver enigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot- Brittannië en Frankryk. 2. Vervanging van de Amerikaanse, Britse en Franse troepen in West-Ber- iyn door „beperkte, door neutrale sta ten te leveren troepencontingenten". De Sovjet-minister voegde hieraan toe dat de aanwezigheid van militaire een heden der Grote Vier of van neutrale staten in een „Westberlijnse vry-stad" in geen geval kan worden uitgelegd als een bezetting van de stad". Voorts zou den de buitenlandse troepen zich niet mogen inlaten met interne Westberlyn- se zaken. Diplomatieke waarnemers hebben opgemerkt, dat Gromyko in zyn voorstellen van gisteren de kort geleden door premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie in openbare redevoe ringen in Oost-Duitsland gedane sug gesties tot in byzonderheden heeft ver werkt. De Brit Selwyn Lloyd heeft Gromy ko gisteren nog eens duidelijk gemaakt dat het Westen slechts met een topcon ferentie instemt indien in Genève een of andere bepaalde afspraak wordt ge maakt inzake de rechten van het Wes ten in Berlijn. De West- en Oostduitse „adviseurs" hadden tevoren op de half- openbare zitting van achter hun sepa rate tafels in het Volkerenpaleis elkaar scherpe verwijten inzake spionage naar het hoofd geslingerd. Eenmaal kwam de Amerikaan Herter tussenbeide teneinde juridische argumenten van de Oost duitse minister Lothar Bolz betreffende de status van Berlijn te couperen. Her ter zei tegen Bolz, die een kleur kreeg, dat hij geschiedenisles diende te nemen alvorens te trachten de Grote Vier te adviseren. Een der Westerse woordvoerders heeft de voltallige zitting van gisteren als „büzonder uitzichtloos" beschreven. Zy duurde zo lang, dat een besloten byeen- komst van de ministers van buitenland se zaken der Grote Vier, die aanvanke- iyk gisteravond gehouden zou worden, tot hedenmiddag moest worden uitge steld. De ministers zullen dan vermoe- deiyk in Herters villa bijeen komen. Er zal vandaag geen voltallige ver gadering worden gehouden. Het Partijbestuur van de KVP zat Mn vergadering byeenroepen om daarop aan de orde te stellen de gang van sa- ken by de kabinetsformatie, het rege- ringsprogram en de parlementaire dis cussies omtrent beide. Er kan nog geen datum genoemd worden voor de ver gadering omdat men wil wachten op de regeringsnota over de sociaal-economi sche problematiek. Deze nota zal nog voor het zomerreces in de Tweede Ka mer worden behandeld. Het ligt in de bedoeling zo spoedig mogelyk dapma de bedoelde vergadering van de Party- raad te houden, waarschyniyk om streeks half juli. (Van onze Romeinse correspondent) ROME. hedenmorgen. De Paus heeft gistermorgen te zeven uur de H. Mis gelezen in zyn privé- kapel in aanwezigheid van twee zyner neven, kinderen van zijn overleden zus ter Teresa, en hun echtgenoten. De Paus heeft 28 neven en nichten, nog drie broers en een zuster. Zijn familie brengt hem by tijd en wijle een bezoek in het Vaticaan, een bezoek dat nooit met enige publiciteit gepaard gaat. La ter op de morgen heeft de Paus hon derd oud-bewoners van het studenten huis te Bergamo ontvangen en zyn her innering aan de oude tyd opgehaald, een geliefkoosd onderwerp van de Paus. Het studentenhuis te Bergamo werd in 1918 door de toenmalige semi narieprofessor Roncalli gesticht en hy was er ook de eerste rector van. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog, zonnig en warm weer met zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Zon: 4.24-20.52. Maan; 3.40-18.44. Stockholm geheel bew. 10 13 5 Oslo zwaar bew. 13 19 0 Kopenna£c half bew. 13 14 6 Londen onbewolkt 11 22 0 Amsterdam onbewolkt 12 18 0 Brussel onbewolkt 13 21 0 Luxemburg onbewolkt 12 20 0 Parijs licht bew. 13 22 0 Rice onbewolkt 17 26 0 Berlijn zwaar bew. 14 17 0 Frankfort licht bew. 10 21 0 MÜnchen onbewolkt 11 19 0.1 Zürlcb mist 9 21 1 Genéve onbewolkt 11 22 0 Wenen geheel bew. 13 21 0 Rome onbewolkt 18 0 Advertentie BEWAREN REPAREREN Wagenweg 11 - Haarlem - Telef. 12924 In Soedan is gisteravond de noodtoe stand afgekondigd, aldus een medede ling van de minister van voorlichting aan de pers (AFP). 99j Het Parool van gisteravond maakt melding van een uitspraak van de Raad van Toezicht van de Orde van Advoca ten te Arnhem, opgenomen in het Ad vocatenblad van 15 april 1959. De Raad van Toezicht op de Advoca ten te Arnhem heeft twee Arnhemse advocaten berispt, resp. een waarschu wing gegeven, omdat zy hebben mee gewerkt aan het sluiten van een kerke- lyk huwelyk, terwijl het burgerlijk hu welijk van de betrokkene nog niet was ontbonden. Naar het Advocatenblad meldt, be trof het hier het kerkelyk huwelyk van een sergeant, die indertyd door de krijgsraad te Arnhem werd veroordeeld tot een boete wegens mishandeling van zyn wettige vrouw, toen deze haar in trek wilde nemen in de woning waarin de sergeant samenleefde met een ande re vrouw. Laatstgenoemde vrouw ver zorgde de vier kinderen uit het wettige huwelijk van de sergeant en verwacht te een Kind van hem. Aangezien het echtpaar nog niet was gescheiden, kon geen tweede burgerlyk huwelyk wor den voltrokken. Een der advocaten heeft toen het ini tiatief genomen een kerkelyk huwelyk te sluiten. Hy stelde zich daartoe in verbinding met de aartsbisschop te Utrecht, die toestemming verleende omdat daarmee het belang van de kin deren zou zyn gediend en een einde zou worden gemaakt aan een voor de kerk zondige verhouding. Het kerkelyk huwelyk werd voltrok ken ten kantore van de advocaat, niet in het bijzijn van een priester, ten overstaan van de advocaat en één van zb'n Arnhemse collega's. Het sluiten van dit huwelyk berustte op een bepa ling van het kanonieke recht, dat voorschryft dat voor zulk een huwelyk eerst de bisschop moet worden geraad pleegd. De Raad van Toezicht is van oordeel dat de advocaat door zyn initiatief een handeling in stryd met een beginsel van het Nederlandse huwelyksrecht heeft uitgelokt. Zyn medewerking daaraan was ongeoorloofd voor een advocaat, die zich krachtens zjjn beroep en posi tie in de samenleving van het mede werken aan inbreuken op de rechtsor de heeft te onthouden. Dit kiemde vol gens de Raad te meer omdat de mede werking van de advocaat strekte tot het bestendigen van een naar de wet overspelige verhouding. De Raad verklaarde begrip te heb ben voor de motieven die de advocaat tot zijn handelwyze hadden geleid, maar deze motieven hadden minder zwaar moeten wegen dan zyn plicht als advocaat de rechtsorde te helpen handhaven en geen daarmede strijdige situatie en verwikkelingen in het leven te roepen. De Raad legde hem een berisping op. De andere advocaat, die meewerkte aan het sluiten van het kerkelyk huwe lyk, kreeg een waarschuwing. In Versailles zijn voor de 100ste maal de jaarlijkse grote feesten begonnen. Ter gelegenheid daarvan reed als in de gloriedagen van het tweede keizerrijk het keizerlijk paar, begeleid door honderden cavaleristen, in een open rijtuig naar Versailles. (De humorist Jean Marsac ziet men hier als Napoleon III, de actrice Lise Bourdin als keizerin Eugénie).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1