KOBALTSTRALER nadert zijn voltooiing r i Goede vooruitzichten bij r.-k. voetbalvereniging In Hilversum wemelde het van de uniformen „Velsen" Kantoorbediende liep met pistool op zak K n horloge van Kan NAAIMACHINES Laat ons de drift Duitsers zien onze woningbouw Festijn besloten met gala-concert en taptoe van Rijkspolitie-kapel om te vangen Standbeeld van Willem de Zwijger voor Curasao Vier jaar geëist wegens poging tot doodslag Engelse uitgave van boek over Ned. parlement ERIC DE NOORMAN VRIJDAG 5 JUNI 1959 PAGINA 1 Wethouder van Urk: J99 Vol bewondering POLITIE MUZIEKFESTIVAL Vissers met acht tot zeventien mille inkomen F. A .1.-congres Twee Nederlanders onderscheiden Zakenbezoek uit Australië Nieuwe directrice Huishoudschool Beverwijk Concerten in Sportpark Gala-concert Shell Tankers zorgt voor vervoer van Rotterdam uit Moeilijkheden over „walkaak" van verse haring Geslaagd 1 en dan.. IUIiU 3UWEUER - horloger ftnll Barteljorisstraat 2, Haarlem, Tel. 15004 Jongen na zwemmen overleden T urntweekamp NederlandBelgië in het Krelagehuis Rode Kruis-actie in Castricum De Ronde van Castricum Bromfietser zwaar gewond T.Y.B.B.—EXCELSIOR W ielerontmoetin g Olympia-De Kampioen Henny Marinus snelste op Zandvoortse circuit Uitspraken Raad voor de Scheepvaart Rijkskweekschool Haarlem ENGEL, Gr.Houtstr.181, Tel.14444 Receptie in Londen Debré zal erkenning Algerijnse rebellen hoog opnemen Ongevallen te Beverwijk Examens 119 Boven aan het raam van de burcht springt Criffan haast uit elkaar van woede als hij ziet wat er gebeurt en hij maakt zich zo druk, dat hij bijna naar buiten valt. Door het krijgsrumoer kan niemand echter zijn Overslaande stem verstaan. Dat hoeft ook eigenlijk niet want zijn gebaren zijn sprekend genoeg. Dan daalt er een plotselinge stilte over de plaats van de terechtstelling, terwijl allen in stomme verwondering naar de twee lege platforms staren. Criffan begint opnieuw te krijsen, maar weer heeft nie mand aandacht ervoor, want ditmaal is het een fluittoon, die snerpend boven alles uitklinkt. Het volgende ogenblik is het of de hel losbarst. De krijgers die het dichtst bij de schavotten staan, zijn de enigen die zien wat er gebeurt, maar zij zullen het niet navertellen. Plotseling scheurt het zwarte kleed van de beide platforms open; mannen springen naar buiten met zwaarden in de vuist en onder aanvoering van de zozeer gevreesde Saksische reus. In hun midden voeren zij de twee ter dood veroordeelden met zich mee. Zij zijn al halverwege het toernooiveld, voordat de Ieren aan tegenstand beginnen te denken. Op dat moment krijgen zij echter de zo veelste verrassing te verwerken. Uit de grote boom aan de rand van het veld springt een gebronsde krijger naar beneden temidden van de vijand, op de hielen gevolgd door een hele bende norse, onverzettelijk uitziende zwervers, de mannen van Fergus. Met een luid krijgsgehuil opent Eric de aanval aan deze zijde om zo snel mogelijk een vrije doortocht voor de tw«* veroordeelden te krijgen. De bouw van het omvangrijke kobalt- atralings-apparaat in de betonnen iso latieruimte naast het Amsterdamse Anth. van Leeuwenhoekhuis aadert zijn voltooiing. Men verwacht dat nog deze zomer de ingebruikneming zal plaats vinden. Het Instituut voor de Kanker bestrijding zal daardoor verrijkt zijn met een apparaat ter bestrijding van kwaadaardige gezwellen, dat aan hoge eisen voldoet. Men kon tot de bouw van de zeer kostbare installatie - meer dan 750.000 - overgaan door de hoge opbrengst van de laatste grote radio- inzameling ten behoeve van het Kon. Wilhelminafonds. Het Amsterdamse instituut kreeg het bovengenoemde bedrag uit de miljoe nenopbrengst toegewezen. Zoals de ma quette toont is het enorme apparaat met een gewicht van zes ton geheel beweeg baar geconstrueerd. De behandeling ge schiedt in een betonnen gebouwtje met zeer dikke muren, die geen straling doorlaten. Het bedienend personeel ver richt alle handelingen mechanisch en volgt de behandeling achter stralings- vrtje ruiten. Een röntgenapparaat, dat in het apparaat is gebouwd, geeft via X.V. direct de resultaten door. Uiter aard is de beveiliging van patiënt en personeel op zeer minitieuze wijze ge regeld. De apparatuur is ontwikkeld door de radioloog van het instituut de heer H. Lokkerbol in samenwerking met een fabriek in Leiden. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartser., ontving donderdag, gesecondeerd door enige leden van de Eerste en de Twee de Kamer en enkele zijner voornaamste medewerkers, de minister van Volks huisvesting van het Westduitse Bonds- land Noordrijnland-Westfalen. rle heer P. Erkens, en een twintigtal leden van de parlementscommissie voor volks huisvestingvraagstukken in het Sche- veningse Kurhaus. Dr. Karl Schneider, voorzitter van de parlementscommissie voor volkshuis vesting en wederopbouw in Noordrijn land-Westfalen, zei, dat deze Duitse missie met een enorm pakket vraag stukken naar Nederland is gekomen. Dat gebeurde vanwege de algemene be wondering, die men in de Westduitse Bondsrepubliek en elders heeft voor hetgeen in het Nederlandse nabuurland op het gebied van de volkshuisvesting naar vorm en omvang is bereikt. Hij zei de zinvolle samenhang tussen de Nederlandse woningpolitiek, de wo ningeconomie en de planmatige uitvoe ring daarvan in het bijzonder te bewon deren. Het Duitse gezelschap heeft woningen en scholen in Amsterdam-West en Uit hoorn bezocht. Vandaag werden de nieuwste wijken van Vlaardingen en Rotterdam bezichtigd. „De deelvisserij van Urk heeft bewe zen economisch gezond te zijn. Deze visserij op maatsehaps-contract geeft iedere opvarende van de vloot een goe de kans op een eigen huis en een eigen schip. Het vorig jaar kwamen de op varenden toch al gauw met acht dui zend gulden thuis en de hele gelukki gen zelfs wel met zeventien mille. Door zuinig leven en sparen kan een Urker visser zelf schipper-eigenaar worden." Dit vertelde schipper Kramer, wethou der van Urk voor de deelvisserij, te genover een gezelschap journalisten. De heer Kramer maakt zich ongerust over het streven om de arbeidstijden op de vissersvloot al te zeer te gaan vast leggen. „Laat ons de drift om te vis sen en te vangen. De visserij is afhan kelijk van de geboden kansen door zee en weer. Straffe maatregelen zijn goed voor de industrie, maar onmogelijk voor het vrije bedrijf." Dat men op Urk tegen sociale maatregelen is noem de de wethouder een sprookje. Van het tegendeel getuigen de vrijwillige onder linge verzekeringen. Ruim 550 man schippers en opvaren den bemannen de vloot van ongeveer 70 Noordzee-kotters (met vijf koppen) en 80 Zuiderzeeschepen (met twee 4 drie koppen). Verder vinden ongeveer 200 mensen hun brood in de bij-bedrijven. Urk heeft een eigen visserijschool, waar de toekomstige vakmensen hun opleiding krijgen. Honderden Urkers werken voorts bij de Zuiderzee- en Del tawerken. De gemeente bloeit, hetgeen mede moge blijken uit ruim 600 nieuwe, riante woningen, die voor het overgro te deel met eigen geld en vaak zonder hypotheek zijn gebouwd. Toch zal naar mening van Burgemees ter Schipper uitbreiding van de werkge legenheid op Urk nodig zijn. Op het 52ste congres van de F.A.I., de internationale luchtvaartfederatie dat onder presidium van de Amerikaan se Jacqueline Cochran werd gehouden, zijn de Nederlanders H. L. Hilling, di recteur van Shell Nederland en ir. H. C. van Meerten, directeur van de N.V. Ko ninklijke Nederlandse Vliegtuigenfa- briek Fokker te Amsterdam, onder scheiden met het Paul Tissandier-diplo- ma, dat wordt toegekend aan degenen, die zich in algemene zin verdienstelijk voor de luchtvaart hebben gemaakt. De heer Hilling, die op 46-jarige leeftijd met tien uren training het brevet a mo- torvliegen (sportvliegen) heeft behaald is een enthousiaste propagandist^ voor de luchtvaart. Ir. van Meerten is de constructeur van de F-27 Friendship. De premier van de Australische staat Victoria, de heer H. E. Bolte, zal van 22 tot 24 juni een bezoek brengen aan Nederland. Dit bezoek is een onderdeel van een wereldreis die de heer Bolte maakt om de aandacht op Victoria te vestigen. Zijn voornaamste doel is nieu we industrieën en andere vormen van kapitaalsinvesteringen voor Victoria aan te trekken. Na z|jn aankomst op Schiphol op 22 juni zal de premier op een receptie, door de Australische am bassadeur aangeboden in het Amstelho- tel te Amsterdam, kennis maken met leidinggevende personen uit de Neder landse financiële, industriële en com merciële wereld, alsmede met hoge ambtenaren van de ministeries van fi nanciën, van buitenlandse zaken, van economische zaken en van sociale za ken. Daags daarna zal de heer Bolte Den Haag en Rotterdam bezoeken. Tengevolge van de pensionering van mej. S. P. van Zadel zal de functie van directrice van de gemeentelijke huishoud- en industrieschool te Bever wijk per 1 september a.s. vakant komen. Ter voorziening in deze vakature bie den B. en W. van Beverwijk de navol gende voordracht aan: 1. mej. C. Keus, lerares en adj. directrice, tevens waar nemend directrice van de gemeentelij ke huishoud- en industrieschool, te Be verwijk: 2. mej. M. C. Stoeke, lerares aan de Leeuwarder Industrie- en Huis houdschool, te Leeuwarden. Het wemelde gistermiddag in Hilver sum van de uniformen, de sterren en balken, de strepen en witte petten op de straten. De Gooise hoofdstad stond in het teken van het uniform; uniformen van de manschappen van de rijkspolitie, van de leden van 16 politiemuziekkorp- sen uit evenzoveie gemeenten, ter ge legenheid van het elfde nationale Po- Iitie-muziekfestival en unifonen van het beroepspersoneel van de Koninklijke Marine omdat de leden van de militaire belangenvereniging van beroepsschepe lingen b|j de zeemacht in Hilversum in jaarvergadering bijeen waren. Voor het feestelijk cachet zorgden evenwel de politiemannen met hun vlaggen en vaan dels en blinkende muziekinstrumenten in de zomerse zon. Het festival, dat 's morgens was begonnen met een de- filé, voor de autoriteiten en genodigden, werd 's middags op de draversbaan van het Gemeentelijk Sportpark voortgezet met een reeks van uitvoeringen der deelnemende korpsen. Na het défilé bij het raadhuis mar cheerde het korps van de rijkspolitie naar het Gemeentelijk Sportpark en de overige 18 muziekgezelschappen bega ven zich naar het marktterrein, waar onder de drie tamboerkorpsen van Nieuwer-Amstel, Venlo en Heerlen. De j korpsen van Nieuwer-Amstel, Enschede, j Leeuwarden, Tilburg en Amersfoort musiceerden onderwe-. Honderden had den zich tijdens deze mars door het centrum van de stad een plaatsje weten te bemachtigen op de trottoirs om toch maar niets van het unieke schouwspel te missen. Nadat de deelnemers met hun dames de maaltijd hadden genoten in het res taurant op de draversbaan werd 's mid dags een begin gemaakt met de na middagconcerten. De korpsen van En schede, Haarlem en Maastricht waren het eerst aan de beurt. Daarna maakte de drumband van Nieuwer-Amstel, waarvan de manschappen in gala-uni form waren gestoken, als tweede korps de mars over het terrein voor de tri bune. Het optreden van het tamboer en pijperkorps van Venlo en van de drumband met pijpers van Heerlen tot het laatste korps behoorden ook de doedelzakspelers (waaronder een vrou welijke agent) werd met een bijzon der applaus begroet. De korpsen van Den Haag, Leeuwarden en Groningen gaven een gezamenlijk concert, evenals de korpsen van Breda en Tilburg. Het festival werd gisteravond gesloten met een gala-concert dat werd gegeven door de Rijkspolitiekapel onder leiding van de dirigent, de heer H. Hooger- vorst op het Kerkstraatplein, gevolgd door een taptoe. Van de zijde van de burgerij bestond er voor dit muziekeve nement een bijzonder grote belangstel ling. Voor de jaarvergadering van de r.k. v.v. Velsen, gehouden in café Zoracr- lust te Santpoort, toonden de leden een grotere belangstelling dan vorig jaar. Aan zijn welkomstwoord verbond de voorzitter de heer P. B. C. Maas, te vens een korte terugblik op het afge lopen seizoen. De ledenstand is in het afgelopen jaar met ruim 100 leden vermeerderd. Velsen telt momenteel 341 leden van wie 98 senioren, 49 junioren, 102 adspi- ranten en 92 welpen. De doorgevoerde schorsingsmaatregel heeft zijn nut in het afgelopen seizoen ruimschoots be wezen. De voetbalgelederen ondergin gen een zuivering, daar vele geschor ste spelers successievelijk zijn verdwe nen. Het mededelingenblad is dank z|j een voortreffelijke medewerking van de heer de Jong een groot succes geble ken. De training in handen van de heer van Bakkum genoot een flinke belang stelling. Voor de in het winterseizoen gehouden klaverjasavonden toonde men weinig animo, hoewel men een kern van spelers heeft kunnen bereiken. Het bestuur kon zich van alle kan- ten tevreden tonen over de gang van zaken, er waren dan ook weinig moei lijkheden aan de orde. Het eerste elftal van Velsen, dat aan vankelijk heel wat nederlagen moest incasseren beleefde later in de compe titie betere tijden. Het eindigde tenslot te met 22 punten op de zevende plaats. Het tweede elftal kon het kampioen schap helaas niet opbrengen. De trai ningsopkomst was dan ook niet „om over naar huis te schrijven". Voor het nieuwe seizoen koestert men van beide elftallen evenwel hoge ver wachtingen. Hoewel het woord kam pioenschap met enig voorbehoud werd uitgesproken, zullen beide in ieder ge val behoorlijk van zich doen spre ken. Het financieel jaarverslag van de penningmeester gaf blijk van een gun stig verloop. Hetzelfde kon gezegd wor den van de pool. De verslagen van de junioren-, adspiranten- en welpencom missie getuigden van een uitnemende onderlinge samenwerking, waarover de voorzitter zich zeer verheugd toon de. De ruggegraat van Velsen, de junio renelftallen, houden een goede belofte in voor de toekomst. Zij behaalden in vele toernooien goede resultaten. Voor de negende maal organiseert de juniorencommissie op zaterdag 6 en zondag 7 juni het jaarlijkse junio- rentoernooi. Voor de eerste maal vindt het Velsense adspirantentoer- nooi tijdens hetzelfde weekeinde plaats De wedstrijden worden gehouden op het Velsenterrein aan de Kwekers laan te Santpoort. De dertien welpenelftallen zullen in het nieuwe seizoen in HVB-verband gaan spelen. Ook voor deze knapen zal een sportdag met vele tractaties wor den georganiseerd. De bestuursverkie zing bracht niet veel moeite met zich mede. De heer P. B. C. Maas, die reeds twee jaar lang de voorzittershamer hanteert en volgens het reglement aan aftreden toe was werd, evenals de he- Advertentie In Willemstad zal, dank zij particulier initiatief, een standbeeld van Willem de Zwijger -'orde'n opgericht. Het beeld is in opdracht van Sociedad Bolivariana op Curagao door de Amsterdamse beeld houwer G. Bolhuis vervaardigd en door de heer A. N. Binder te Haarlem in brons gegoten. Voor het vervoer van het standbeeld naar Curaqao is door de ini tiatiefnemers de medewerking ingeroe pen van Shell Tankers N.V. te Rotter dam, die zich in dit bijzondere geval daartoe gaarne bereid heeft verklaard. Het wachten is nu nog slechts op een geschikte gelegenheid voor de versche ping. Tegelijk met het standbeeld, dat 2.50 meter hoog is, zal het ongeveer ander halve meter hoge natuurstenen voetstuk worden vervoerd. Het totale gewicht be draagt ruim drie ton. Vier jaar met aftrek van het voor arrest en terbeschikkingstelling van de regering heeft een 27-jarige Amsterdam se kantoorbediende voor de Amsterdamse rechtbank tegen zich horen eisen wegens poging tot doodslag op een hem geheel onbekende man in de vroege ochtend van 23 februari in de Reguiiersdwars- straat te Amsterdam. De verklaringen van de verdachte en het slachtoffer over het gebeurde verschilden zeer sterk. Vast staat, dat er tussen beide mannen een ruzietje was ontstaan in een automatiek in de Leidsestraat. Daarna fietste de kantoor bediende de ander achterna en hield hem aan in de Reguliersdwarsstraat. „Ik wilde vragen hoe hij over het ge beurde in de automatiek dacht", zo ver telde verdachte. De ander zou toen heb ben gezegd; „Wil je vechten?" waarop verdachte antwoordde: „dat zou ik maar niet doen, ik heb een pistool bij me". De ander zou er op hebben aan gedrongen het pistool te zien. De kan toorbediende haalde daarop het wapen te voorschijn, dat onverwacht afging en de jongeman in de arm trof. Het als getuige gehoorde slachtof fer verklaarde, dat verdachte hem be dreigd had met: „je geld of je leven". Hij keek daarbij onverwacht in de loop In de openbare vergadering van het van een revolver. Bij het opheffen van produkschap voor vis en visprodukten z')n arm ter verdediging ging het wa- is het tot hoge woorden gekomen over Pen De kogel gmg vlak voor zijn de z.g. „walkaak" van verse haring, j borst langs en verdween in de rech- Zoals men weet wordt in bepaalde ver- terarm. houding, n.l. 60 procent licht gezouten I „Verdachte is een zeer gevaarlijke en 40 pet vers, de haring naar de af- man die met een pistool in zijn zak slag gebracht. Voor deze 60 procent rondloopt en gebruikt bij de eerste de licht gezouten, dus „groene" haring, worden behoorlijke prijzen op de afslag betaald. De rederscoöperatie heeft een vrij hoog gezamenlijk ophoudbèdrag vastgesteld, waar beneden men perti nent geen gezouten haring over de af slag mag verkopen. In kleinhandelskringen is thans ook grote opschudding verwekt door het vrij grote euvel van de z.g. „walkaak", het kaken van verse haring aan de wal, dat bij verordening verboden is. Deze verse haring gaat voor aanzienlijk la gere prijzen dan de gezouten haring van de hand, zodat niet-bonafide genoemde kleinhandelaar, die verse haring koopt en daarna kaakt, aanzienlijke winsten kan maken boven de kleinhandelaren, die rechtstreeks gezouten haring kopen. De voorzitter van het Produktschap was het met de klagers eens, dat het ontduiken van de bestaande verordenin gen bijzonder nadelig voor het bedrijfs leven werkt. Er worden door de alge mene inspectiedienst wel regelmatig beste gelegenheid", zo merkte de offi cier van justitie op. „Je weet nooit wat je 's nachts kan overkomen. Ik woon er al acht jaar, dus ik kan dat weten. Daarom heb ik voor alle veiligheid een pistool in de zak. Ik heb nooit gedacht, dat ik met het wapen zou dreigen als ik wat gedronken had. Het was geen opzet. Het afgaan van het wapen was meer een spierbeweging. Er worden wel meer strafbare spierbewegingen gemaakt" aldus het verweer van de verdachte. Hij verklaarde zich bereid de scha- In het zwembad van het sportpark te Almelo is gistermiddag een tienjarige proeessenverbaai opgemaakt, maar in-1 jongen uit Almelo, nadat hij uit het wa- dien er al een straf valt, is deze zeer ter van het zwembassin was gekomen, laag. Het is bijna niet te controleren of op de kant plotseling in elkaar gezakt en verse haring op de wal gekaakt wordt overleden. Toepassing van kunstmatige of dat men te doen heeft met op zee ademhaling kon geen redding meer bren- gekaakte groene haring. gen. de aan het slachtoffer te vergoeden. Uit de rapporten bleek, dat de ver dachte een zeer moeilijke jeugd heeft gehad en dat hij verminderd toereken baar moet worden geacht. De verdedigster mevr. mr. T. W. Ke- man-Timmer achtte de opzet tot do den niet bewezen en drong aan op een kortere vrijheidsstraf. Uitspraak 9 juni. De turntweekamp tussen Nederland en België als hoogtepunt van het tweedaagse festival van de Nederland se katholieke gymnastiekbond, wordt ge houden op zaterdag 6 juni in het Kre lagehuis te Haarlem. De wedstrijd begint om acht uur des avonds. ren J. de Graaf, J. de Jong en K. C. Sneekes bij acclamatie herkozen. We derom een bewijs, dat het bestuur het volste vertrouwen heeft van de leden. In de elftalcommissie Werden de heren P. de Ruyter, A. Schoorl en C. Tromp eveneens herkozen. Het bestuur van de elftalcommissie werd verder met de heren A. v. d. Lin den (juniorenleider) en J. Meyer (oud speler) uitgebreid tot vijf leden. De welpencommissie werd aangevuld met de heer Dijkman. Wederom zullen de spelers hun sport- kennis kunnen verrijken nu niet met een lezing over voetbal maar honkbal. Op zondag 7 juni zal er ip het Mis siehuis om 9.00 uur een gezongen H. Mis voor de leden worden opgedra gen. Na de H. Mis gezamenlijk ontbijt. Deze week heeft de afdeling Castri- cum-Limmen-Uitgeest van het Neder landse Roode Kruis de aandacht ge vraagd van onze inwoners en hoopt door de opbrengst van huis aan huis- en straatcollecte in staat te worden ge steld haar aandeel in het werk van deze nationale instelling bij uitnemend heid voor dit jaar weer te kunnen bij dragen. Een steun welke zij zeker ver dient want niet alleen in oorlogstijd doch ook in vredestijd verricht het Roo de Kruis in onze samenleving belang rijk werk op het gebied van de volks gezondheid en de wetenschap op dit terrein. Daarnaast verdiend het alle waarde ring dat hier mannen en vrouwen een deel van hun vrije tijd opofferen om zich als helper of helpster of in wel ke functie dan ook voor deze taak te bekwamen, E.H.B.O. cursussen volgen en oefeningen meemaken. Het huidige bestuur van de afdeling heeft ditmaal de organisatie van deze collecteweek met grote voortvarendheid aangepakt en weken is er aan de voor bereiding gewerkt. Vooral zaterdag zal het de dag van het Ned. Roode Kruis worden. Vanaf s'morgens 10 uur tot s'avonds 7 uur zal door de gemeente een geluidswagen rijden en met de slagzin „Het Nederlandsche roode kruis is steeds paraat. Geeft daarom mild, dan doet u een goede daad", de inwoners opwekken tot vrijgevigheid. s'Middags komt de drumband van de Katholieke Verkennerij uit Alkmaar een rondgang door de gemeente maken wel ke van 3.30 uur tot 4.30 uur zal duren met een route zowel door Castricum als Bakkum.s'Avonds start de Drumband van de Castricumse Fanfare vanaf Ho tel Borst te Bakkum en de Drumband van V.I.O.S. vanaf de R.K.School aan de Alkmaarderstraatweg voor een rou te van een uur door heel de gemeente met als eindpunt de Brink waar zij om 8.30 uur zullen aankomen. Daar zal dan vanaf de muziektent Burgemeester C. F. Smeets een korte rede tot het pu bliek uitspreken. Direct daarop volgt een concert te geven door de Castricumse Accordeon vereniging onder leiding van de heer Alb. v.d. Wolff waarbij zowel het ju nioren - als het grote orkest zal op treden. Na dit gedeelte geeft het Cas- tricums Fanfare een kort concert onder leiding van de heer P.Kuijs Jr. Het concert wordt besloten met een taptoe gegeven door het Castricums Fanfare met de Drumband en de drumband van V.I.O.S. Naar wij vernemen zal de Ronde van Castricum dit jaar niet op de laatste zondag in juli worden verreden doch op de eerste zondag in augustus. Dit naar aanleiding van het feit, dat op eerstgenoemde datum elders in het land belangrijke wielerwedstrijden plaats vinden. Hierdoor zal de thuiskomst van de Tour de Flevo niet gecombineerd kun nen worden met de Ronde van Castri cum zoals dat de gewoonte was. Het bestuur van de Tour de Flevo zou nu voornemens zijn deze thuiskomst op de Brink te doen plaats vinden. Op de Rooswijkerlaan te Velsen- Noord is gisteravond half tien de 63- jarige bromfietser M.T. van S. uit Be verwijk bij het passeren van een wiel rijder tegen diens stuur gekomen en gevallen. Met een schedelbasisfractuur is de man in het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. De wielrij der viel eveneens. Hij kreeg ontvellin gen en klaagde over een pijnlijke lin kerschouder. Voor de belangrijke promotie wed strijd TYBB-Excelsior, die zondag avond op het terrein van EDO wordt gespeeld (aanvang half zeven) is het TYÈB elftal als volgt samengesteld: d: Bakker; a: Kunis, \yeyers; m: v.d. Vlugt, Velthuizen, Pebesma, v: Dies- veld, Blom, Smit, Kroonsberg, van Dijk. Na een bijzonder felle eindsprint met de Heemstedenaar Piet Steenvoorden, waarbij het verschil slechts 'n band dikte bedroeg, is de kleine „Olympi- aan" Henny Marinus erin geslaagd om de hoofdwedstrijd in het treffen tussen de wielerclubs „Olympia" (Amster dam) en „De Kampioen" (Haarlem), dat donderdagavond op het circuit van Zandvoort plaats vond, op zijn naam te brengen. Samen met Frans Balvert en Arïe de Hoog, die er in deze sprint niet aan te pas kwamen, waren Mari nus en Steenvoorden in de laatste ron de uit het peloton ontsnapt. In deze wedstrijd, waarvoor zestig renners aan de start verschenen, werd al spoedig volop striid geleverd. Voor al Cees Piers, Piet Steenvoorden, Johny de Vries, Jan Koolhof en Leen Hart man lieten zich daarbij niet onbetuigd. Maar een beslissende ontsnapping wis ten zij niet te forceren. Het peloton bleef bij elke aanval op zijn hoede en zodoende kregen ook Koolhof, Steen voorden en Frans Balvert geen kans om weg te komen. Rein de Jong, Piers en Marinus waren de animators van de tegenaanval. Desondanks bleef de strijd zijn levendig en aantrekkelijk karak ter behouden. Een uitval van Kool hof, Van Dijk, Riethoff en De Vries was tot mislukken gedoemd, toen ook Steenvoorden, Rein de Jong en Mari nus zich ermee gingen bemoeien. Fa vorieten als Steenvoorden en Marinus laat men niet zomaar gaan. Alles kwam zodoende weer bijeen. Een eind sprint scheen tenslotte de beslissing te moeten brengen. Zo oordeelde men tenminste langs het parcours toen een voltallig peloton aan zijn laatste ronde begon. Maar juist in deze ronde van de strijd wisten Marinus, Steenvoorden, Balvert en De Hoog nog een kleine voorsprong te veroveren en deze tot aan de finish te behouden. Eddy Riet hoff, die ook nog ontsnapt was, legde beslag op de vijfde plaats. De overigen werden verdeeld door de sprinters. De uitslag luidt: 1. H. Marinus (O), de 67 km. in 1 uur 38 min. 10 sec.; 2. P. Steenvoorden (K); 3. F. Balvert (O)4. A. de Hoog (O)5. E. Riet hoff (K); 6. F. Mahn (O); 7. R. v.d. Ruit (O); 8. R. Redeker (O); 9. A. van Dijk (K): 10. C. Bijster (K). In de wedstrijd voor nieuwelingen werd de kleine Spaarnwouder Thijs M. Bouma (K); 7. B. Bogaard (K) fel jagende peloton ingelopen. De uit slag luidt: 1. C. Schuuring (O), de 50 km. in 1 uur 23 min. en 5 sec.; 2. J. v.d. Velde (O); 3. E. Sminia (K); 4. Bruintjes (O)5. R. Hendriks (K)6. M. Bouma (K); 7. B. Bogaard K); 8. v.d. Viet (O)9. G. Fennis (K)10. R. v. Zwol (O). De wedstrijd voor adspiranten over 25 km. werd gewonnen door Jan v.d. Horst (K) in een tijd van 41 min. 42 sec. 2. H. Jansen (K); 3. Saxioni (O). De aan deze ontmoeting verbonden „Olympia-beker" werd voor de derde achtereenvolgende maal door de Am sterdamse club gewonnen en komt nu dus definitief in de prijzenkast. „Olym pia" behaalde 82 punten en „De Kam- pioen"57 Yi. De Raad voor de Scheepvaart is van oordeel dat de 54-jarige gezagvoerder van het 6.695 brt. metende m.s. „Steen- wijk" geen schuld heeft aan het stoten van zijn schip op de Zuidpier van IJ- muiden, toen het op 13 januari j.l. op zijn reis van Norfolk naar IJmuiden laatstgenoemde haven binnenliep. Het schip, eigendom van de N.V. Stoom vaartmaatschappij „Wijklijn" te Rotter dam, werd ernstig beschadigd. Na een reparatie die ongeveer een maand duur de was het echter weer zeewaardig. De loods, die de „Steenwijk" op de bewuste dag aan boord nam, adviseerde de ka pitein direct naar binnen te gaan, hoe wel er nog ebstroom liep. Een meer er varen loods zou aldus zegt de Raad in zijn uitspraak niet hebben gead viseerd om op dat moment met een diep geladen schip als de „Steenwijk" naar binnen te gaan, maar te wachten tot er voor de pieren minder stroom zou lo pen. De raad maakt er de kapitein geen verwijt van dat hij het advies van de loods opvolgde. De kapitein mocht hier vertrouwen op de adviezen van de met de plaatselijke toestanden bekende loods. De wijze waarop de loods meen de zijn manoeuvre te moeten doen acht de raad niet de beste. Gelet op de moeilijke omstandigheden waaronder de loods moest navigeren wil de Raad niet beslissen dat hij of de kapitein schuld heeft aan het stoten van het 10.055 brt. metende Liberiaanse s.s. „National Prestige", eigendom van de Viana Compania Naviera te New York, op 27 januari van dit jaar tijdens dichte mist op het Zuiderhoofd te IJ muiden. De raad noemt in zijn uitspraak het stoten een bedrijfsongeval. Omdat het schip met de voorpiek de blokken van de pier had geraakt en daardoor bodemschade had gekregen, werd het, getrokken door vier sleepboten, in de Berghaven aan de grond gezet. Eindexamens Tweede Leerkring. Ge" examineerd: 5 kandidaten. Geslaagd: de heren: J. Kooy te Haarlem, A. Langere doen te Beverwijk, J. Roodzant te IJmuiden. Geëxamineerd: 5 kandidaten. Geslaagd: de heren: A. van Breemerr, N. Brussee, J. Burghout, G. de Haan en W. Mooij te Haarlem. Advertentie Allé merken dus ruime keuze (Van onze Londense correspondent) De Nederlandse ambassadeur in Lon den, Baron Bentinck, heeft gisteravond een receptie gegeven ter gelegenheid van de publikatie van een werk van dr. E. v. Raalte over het parlement van het koninkrijk der Nederlanden. Dit werk, gepubliceerd in de Engelse taal, is het resultaat van een initiatief van de „Hansard Society for Parliamentary Government". Deze Hansard Society is een onoffici eel lichaam, dat beoogt de parlementaire democratie te propageren, en dat zijn naam ontleent aan dezelfde Hansard, die de eerste officiële uitgever was "an parlementaire verslagen, en wiens naam nog steeds de uitgaven siert van de officieel gedrukte en voor iedereen ver krijgbare verslagen van de zittingen van het Engelse parlement. Eerder heeft dezelfde onofficiële maat schappij op initiatief van de regeringen van West-Duitsland en van Zweden stu dies gepubliceerd over de vorm en da geschiedenis van de democratie in ge noemde landen. En nu heeft de Han sard Society, met medewerking van de Nederlandse regering, in fraaie vorm de studie van dr. E. van Raalte het licht doen zien over de huidige vorm' en de voorgeschiedenis van ons parlement in Nederland. Tot de aanwezigen behoorden graaf Attlee, Sir Harold Nicolson, dr. Paul Ri.ikens en de heer J. J. Fens, die de Atlantische conferentie presideert welke vandaag door de Britse koningin wordt geopend. De Franse premier, Michel Debré, heeft gisteren in de Nationale Vergade ring gezegd, dat Frankrijk de diploma tieke betrekkingen zal verbreken met nieuwe staten die de „zogenaamde Al gerijnse voorlopige regering" zouden erkennen. Hij zei, dat Frankrijk een „zwarte lijst" heeft van industriële en financiële ondernemingen binnen en buiten Europa, die de opstandelingen helpen. Hij veroordeelde de ondernemingen die „een goed dividend verdienen aan het bloed van anderen" en zei: „Wij zullen vergeldingsmaatregelen nemen, die allen die het begrip van de solida riteit niet verstaan, zuur zullen opbre ken." Donderdagavond reed een personen auto, bestuurd door de heer J. C. M- pl over de Zeestraat van Wijk aan Zee naar Beverwijk. Plotseling stak een jongetje de weg over, waarop de auto mobilist door snel uit te wiiken de macht over het stuur kwijt raakte. HjJ kwam met de auto in de berm terecht, de wagen sloeg over de kop en werd ernstig beschadigd. De echtgenote van de automobilist moest naar het Rode Kruis-ziekenhuis worden overgebracht. Daar aangekomen bleek evenwel dat haar toestand zodanig was, dat zij naar huis kon terugkeren. Op de Wijkaanduinerweg te Bever wijk werd de scooterberijder J. C. in een moeilijke situatie gebracht, doordat een herdershond plotseling de weg over stak. De man raakte de hond en kwam te vallen. Hij liep lichte verwondingen op, maar ernstige materiële schade aan zijn scooter. In het postkantoor aan de Breestraat te Beverwijk, waar kinderen nogal veel de gewoonte hebben om met de draai deur te spelen, raakte donderdag een achtjarig jongetje met zijn voet klem tussen deze deur. De politie en „dokter" Wester kwamen er aan te pas. De draai deur moest uit zijn voegen worden ge licht om het kind te bevrijden. Het bleek, dat de verwondingen aan de voet niet van ernstige aard waren. Amsterdam, 4 juni. R.-K. Kweek school „De Voorzienigheid". Examen L.O. Geslaagd de dames: W. Snijders, M. Soesman, Th. Stolwijk, P. van Ton geren, M. van Veen. AMSTERDAM, 4 jum, V. U. doctoraal aardkunde E. H. Bon (Amsterdam) en kana.pol. en soc. wetenschappen H. v.d. Kloet (Amster dam). LEIDEN. 4 juni doctoraal natuur kunde A.H- Gort (Leiden). AMSTERDAM. St. Ignatiuscollege - Gymnasium A: H. Brian, H. Slijderink, B. Staal, E. Vloeimans, H. van Well; dip ema. B: J. Bergkamp, R. Diercks, J. Distelbrink. .AMSTERDAM; St. Nicolaaslyceum: eindexamen Gymnasium A: Henk Bur ger, Peter Groot, Karei Kramer, Wim Meijs, Ton Overmars, Wim Stut; Gym nasium B: Ko Bleeker, Rob Compier, Jan Dekker, Peter Karsten, Paul Vijn, Hans van Zon. Het examen wordt met twee kandida ten voortgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2