Sterke daling van werkloosheid in de Bloembollenstreek Haarlemse rechtbank rekent rijd en onder invloed hoog aan N.Ph.0. Aöemda voor Haarlem STRUCTUURPLAN OM WERK- GELEGENHEID TE SCHEPPEN Raad akkoord met stichting van een beschermde werkplaats Calculator zou bus gesneden hebben Vraagstuk der werkstudenten trekt steeds meer de aandacht Zomerconcert Waterpolo Rudge - Magneet Lonen in de metaalindustrie De Schuijlenburcht" VRIJDAG 5 JUNI 1959 PAGINA 5 Gemeenteraad Haarlemmermeer Haarlemse rechtbank Derde wandeling in Avondvierdaagse Leerlingenavond Burgerlijke Stand Haarlem Haarlemse vrouw sinds vorige week vermist ww. I Z ANDVOORT VERKEERSEXAMEN GEEN SUCCES Twee overwinningen voor D.W.R. Geslaagd Films Toneel Muziek Diversen Tentoonstellingen Sporthuis Haarlem Waterstanden Overeenkomst RIJWIELEN FA. E. DE GRAAFF Bridgers en klaverjassers onder afzonderlijk bestuur Orgelbespeling in Grote Kerk Uitslaande brand in Overveen Buurtvereniging Overveen Autotocht Heemsteedse bejaarden Zwemvierkamp in Heemstede Vakbonden overleggen over nieuwe c.a.o. Beurs van Amsterdam ihh Beurs van N eu York no»/, Het structuurplan voor de Haarlem mermeer waarmede de gemeente raad zich gistermiddag in principe ak koord verklaarde gaat niet uit van het willen handhaven van het agrarisch karakter der gemeente, maar van de noodzaak, werkgelegenheid te schep pen voor de inwoners, thans een 43.000 ln getal. Aldus verklaarde burgemees ter Van der Willigen gistermiddag na de nogal uitvoerige discussie over het structuurplan, waaraan vele raadsle den zich waagden. Op één na, de heer Keysers van de WD-fractie, waren ze het tenslotte toch allen in beginsel eens met het te voeren structuurbeleid, dat in een tiental, door ons reeds ge publiceerde punten is aangegeven. Het ging dus om de „grote lijnen". Later zal nog over detailpunten gediscus sieerd worden, naar de burgemeester aankondigde. De bezwaren van de heer Keysers (WD) golden vooral het feit, dat het structuurplan te weinig rekening zou houden met de sfeer van „agrarisch tussengebied" temidden van stedelijke agglomeraties, welke het streekplan Zuid-Kennemerland en het rapport van de commissie „Westen des Lands" de Haarlemmermeer toekennen. Er zou volgens de opponent te weinig rekening gehouden zijn met de omliggende ge meenten. Daarom achtte hij de opzet van het structuurplan principieel on juist. De heer Suidgeest (KVP) zou het juister gevonden hebben, indien men bij een dergelijk plan meer te rade ge gaan ware bij de bevolking, in casu bij de verenigingen daarvan. De noodzaak van industrialisatie wilde hij niet ont kennen, al zag hij liever geen indus trie. De landbouw zou alsnog gestimu leerd moeten worden. De heer Suid geest bepleitte een enquêtte onder de jongeren naar aanleiding van het in dustrialisatie-vraagstuk. Ook wees hij op het belang van omscholing. Indus trie zou zijns inziens aan de rand van de gemeente moeten komen niet in het midden. De heer Van Beem (CHU) vroeg zich af, of er geen verband be staat tussen het woningtekort en de in dustrialisatie. Ook hij zag de Haarlem mermeer als een „agrarische buffer gemeente". Wethouder Brouwer (AR) wees er Gistermiddag stond voor de Haar lemse rechtbank een 29-jarige Velsen- se calculator terecht, omdat hij op 7 december van het vorig jaar voor de ingang van de Velser Tunnel een auto bus gesneden zou hebben, waardoor de ze plotseling gedwongen was geweest om te remmen en in de berm naast de weg terecht was gekomen. „Ik heb de bus helemaal niet gezien", zei de cal culator. Deze had zijn verdediging goed voorbereid, want met een dossier en een set foto's van de plaats van de daad verscheen hij voor de rechtbank. Hij ondervroeg de getuigen zelf. De president, mr. F. P. E. Bloemaerts merkte op, dat niemand hem verweet dat hij de bus met opzet gesneden zou hebben. Maar de jongeman hield vol, dat hij de bus niet gezien had en dat die er ook niet geweest kon zijn omdat de bussen ter plaatse teveel naar links uithalen om een andere auto de kans te geven te passeren. De buspassagiers en de chauffeur hadden de wagen van verdachte echter positief herkend. Mr. G. W. F. van der Valk Bouman, offi cier van justitie, achtte het een bij zonder gevaarlijke manoeuvre, die ver dachte bewust of onbewust had uitge haald. Hij tekende dan ook protest aan tegen het vonnis waarbij de kanton rechter verdachte reeds tot 75,- had veroordeeld en requireerde een geld boete van 150,- of 30 dagen hechte nis, alsmede 'n ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van een half jaar. Verdachte verklaarde tenslotte, dat hij dan vermoedelijk wel schuldig zou zijn. Hij vond het schandalig om te rijden zoals hij het gedaan zou hebben en verzocht de rechtbank „om een onvoorwaardelijke intrekking van zijn rijbewijs", omdat dat de enige straf zou zijn die paste voor zulk een vergrijp. Over veertien dagen doet de rechtbank uitspraak. Gisteravond hebben zich weer 338 wandelaars ingezet voor de derde tocht van de Avondvierdaagse, welke voor de jeugdige deelnemers ging door Bloe- mendaal en het Bloemendaalse Bos, terwijl de ouderen er nog een schepje bovenop deden en genoten van de prach tige natuur van Santpoort en het park Duin en Kruidberg. Zoals alle voor gaande avonden, was ook nu de stem ming zeer goed. Onder de deelnemers was ook een jeugdgroep van het C.W. S.V. „het Spaarne", gestoken in de keurige wit-bruine uniformen, en de jeugdwandelgroep van Jan Passtoors. De route van hedenavond loopt door Aerdenhout. De feestelijke intocht zal worden opgeluisterd door de Verken ners Drumband Sint Joris uit Haarlem, die de deelnemers om kwart over acht op de Lorentzkade, hoek Pijlslaan, zal opwachten. Leerlingen van Jo Vincent geven vrij dag 12 juni, 's avonds 8 uur, in de Mu ziekschool van Toonkunst te Haarlem, een zangvoordracht. Uitgevoerd worden werken van Handel, Mozart, Brahms Schubert en Puccini. BEVALLEN van een zoon: M. G. van Keijzerswaard-Kapitein; A. van Gog- Verrijzer; A. C. Fontein-van Tooren- burg; J. Hoogendoorn-v.Leeuwen; J. A. C. Feinders-Angenent; M. Uittenbogaard- Pannekoek; E. Bouman-Hofkes; M. P. Kerssens-Ruurda; A. J. Ligthart-Hilter- man. BEVALLEN van een dochter: T. de Zwart-Bakker; G. Deen-Assendelft; S. van Woudenberg-Scheffer. OVERLEDEN: Z. Ros-Didderink, 81 j., Ursulastraat; J. Geerts, 31 j., Ha- zepaterslaan: G. Blaauboer, 58 j„ Klop persingel; W. P. H. van Empel, 62 j., M. van Heemskerkstraat. ONDERTROUWD: J. T. Mul en H. C. Bleeker. GEHUWD: R. 1. Makkes en H. D. van Lil; B. N. Sondervan en C. A. M. Mejjns G. Steenbergen en C. Raven; J. R. Bee. len en A. C. Rb vers; H. Fritz en A. Bijleveld. met klem op, dat ook in het centrum van de gemeente industrie aangetrokken moet worden. De burgemeester kondig de tenslotte aan, dat aan de kwesties rond het structuurplan nog een (beslo ten) raadsvergadering gewijd zal wor den, waarbij sociografen toelichting zul len verstrekken. Met algemene stemmen had de raad tevoren besloten tot het stichten van een gemeentelijke werkplaats voor minder validen. Niet zonder discussie: de heer Duwel (KVP) gaf uiting aan zijn geestdrift, evenals de heer Trom petter (WD). De laatste wilde echter ook, dat aandacht aan minder valide vrouwen geschonken zou worden. Dat gebeurt zegde wethouder Bogaart (KVP )toe. Hij deelde mede, dat er om te beginnen een twintigtal mensen te werkgesteld zal kunnen worden. Er is voldoende werk voor. Voor het 15 juli te houden con- cours-hippique van de vereniging „Vooruit" verleende de raad weer de gebruikelijke garantie voor een even tueel exploitatie-tekort. Ook de andere agenda-punten werden door de raad zonder stemming of dis cussie aanvaard. De waarnemend hoofdcommissaris van politie te Haarlem verzoekt te worden bekend gemaakt met de ver blijfplaats van Marie Pan, oud 31 jaar, echtgenote van F. Hagedorn, die woens dag 27 mei haar gezin in overspannen toestond heeft verlaten en van wie sinds dien niets meer is vernomen. Een on geluk wordt gevreesd. Signalement: lang 1,75 meter, gezond uiterlijk, flink postuur, kort, blond, krul lend haar, blauwe ogen. Zij kan ge kleed zijn in een blauwe zeiljopper of rode regenmantel, draagt bruine san dalen. Een ieder die inlichtingen kan geven wordt verzocht zich in verbin ding te stellen met de gemeentepolitie te Haarlem, te bereiken onder net nummer 02500, abonnénummer 15350,of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. Voor equipe nr. 43 van de Scheveningen-Luxemburg-Scheveningen-rit, de Hagenaars Englebert en Meijer, begon de klassementsproef niet best. Zo waren zij het poortje van de stad uitgereden (foto boven) of enkele seconden later lagen zij onder hun ondersteboven geslagen wagen (foto onder. Toesnellende officials wisten de beide deelnemers - heelhuids op enkele schrammen na - uit de auto te werken. Een 53-jarige scheepsbouwer uit As sendelft stond gistermorgen voor de Haarlemse rechtbank, omdat hij op 20 april om kwart over tien 's avonds on der invloed van sterke drank zou heb ben gereden in zijn auto. Het daardoor veroorzaakte ongeluk is hem niet ten laste gelegd. De officier, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vond dat de feiten voor zichzelf spraken en eiste een maand gevangenisstraf en 2 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Fei telijk was alleen een 45-jarige metse laar heel positief in zijn verklaringen. Hjj had de auto van verdachte tegen een stootband zien rijden en de chauf feur daarna onvast zien lopen. Toen h(j de man had gezegd, dat hij een borreltje op had, was deze bijzonder onheus tegen hem uitgevallen, waar na de metselaar de politie had gebeld. Maar de politie kon niet vinden, dat de scheepsbouwer nu duidelijk dronken was geweest. „Enigszins onder de in vloed", aldus een getuigende agent. „Hij was capabel voor een gewoon ver hoor", getuigde een hoofdagent. Ver dachte bleek die avond vijf glaasjes genever en een biertje gedronken te hebben, maar naar hijzelf verklaarde kon hjj daar best tegen. De verdedi ger, mr. J. O. Baron, meende hier met een duidelijk twijfelgeval te doen te hebben. Het ongeluk achtte hij het ge volg van een verkeersfout, die ieder een kan maken. Maar, zo vroeg hij zich af, waarom heeft men niet se rieus gezocht naar een arts, die mijn cliënt een bloedproef wilde afnemen? De waarnemend gemeente-arts had geweigerd, hoewel de scheepsbouwer het zelf had aangeboden. Maar er zijn toch andere artsen? Mr. Baron vroeg vrijspraak, ook al omdat zijn cliënt als commandant van de vrijwillige brand weer in Assendelft de auto regelmatig nodig heeft in het belang van de ge meenschap, namelijk voor hooibroei- peilingen. Over veertien dagen doet de rechtbank uitspraak. Een 59-jarige technisch adviseur uit Haarlem had in de nacht van 13 op 14 april rond twee uur 's nachts op de Fonteinlaan, rijdende met zijn auto in de richting Haarlem, hele maal naar links uitgehaald zonder enige aanwijsbare reden. Omdat hij zelf aan de politie verklaarde die avond drie glazen sherry en twee glaasjes cognac met koffie gedron ken te hebben, verbaliseerde men hem wegens het besturen van een auto onder invloed van sterke drank. De man was met enige collega's en zijn directeur die dag in Utrecht naar een beurs geweest, waarna men van half acht tot half één gezamenlijk gedi neerd had nabij Hilversum. Voor de maaltijd waren een paar glazen sherry gebruikt, tijdens het maal twee glazen wijn en daarna twee glaasjes cognac met koffie. Verdachte was op zijn dooie gemak naar Haarlem komen rijden en in de stad bracht hij zijn snelheid zelfs terug tot 25 a 30 km per uur. Een Het onderwijs-verkeersexamen heeft te Zandvoort niét zo'n gunstig resultaat opgeleverd als in vorige jaren. Er wa ren 235 kandidaten voor het wielrijders examen en 255 „voetgangers". Afgewe zen werden 34 „wielrijders" en niet minder dan 74 „voetgangers". Woensdagmiddag waren alle kandi daten bijeen in theater „Monopole". De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, spoorde aan tot een meer intensieve studie van de ver keersregels. Het doel en het grote nut van het verkeersexamen is juist de be scherming van de jeugd tegen de steeds groter wordende gevaren van het verkeer. De burgemeester bracht dank aan het politiepersoneel, in het bijzon der aan inspecteur Douma van de ver keerspolitie, alsmede aan de verkeers- onderwjjs-commissie voor de goede or ganisatie van het examen. Daarna wer den de diploma's uitgereikt; onder luid applaus verwierf het dochtertje van in specteur Douma het diploma zonder één fout en kreeg deswege een eerste prijs. Hierna werd voor de kinderen een filmprogramma vertoond; bij het verla ten van het theater kregen allen nog een tractatie. der rechters achtte dit een nodeloos stuntelige manier van rijden. Zelf ver klaarde verdachte, dat hij al 35 jaar schadevrij rijdt, terwijl hij toch gemid deld 50.000 km per jaar aflegt in zijn auto. Hij begreep niet, waarom hij op de Fonteinlaan helemaal naar links had uitgehaald. „Vanwege de flauwe bocht in de weg terplaatse, waardoor hij om een uitsteeksel heen moest rij den" suggereerde de verdediger, mr. dr. A. F. H. Schreurs. De politie-agent deelde nog mee, dat verdachte op hem helemaal geen benevelde indruk had gemaakt en zeer correct was opgetre den. Men kon ruiken, dat hij alcohol had gebruikt. „Dat kun je ook als je de mond spoelt met een glas genever", meende de president, mr. F. P. E. Bloemaerts. Ondanks deze vrij goede getuigenis sen, meende de officier, mr. J. J. Bre- dius, dat hij onder een zekere invloed van alcohol had gereden. Anders zou hij nooit zo ver naar links uitgehaald hebben. H(j eiste een week gevange nisstraf en een half jaar ontzegging van de rijbevoegdheid met aftrek van de tien dagen dat het rijbewijs al in gehouden is geweest. Mr. dr. A. F. H. Schreurs was van oordeel, dat zijn cliënt best eens te moe kon zijn ge weest om de rechte baan te houden. Hij had een drukke dag achter de rug, en is toch al eerder vermoeid dan an deren, omdat hij nog slechts op één long leeft. Hij kon zich niet voorstel len, dat de alcohol nog nawerkte na een lange maaltijd en een rustige auto rit. Vanwege die ene long is het hem moeilijk zijn auto te missen. De ver dediger vroeg dan ook vrijspraak, om dat het hier hoogstens een uiterst licht geval kon betreffen van een auto be sturen onder de invloed van alcohol. Gisteravond vond in de grote concert zaal het eerste van de serie zomercon- certen van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest plaats onder Henri Arends. De samenstelling van het pro gramma was voor een zomeravonduitvoe ring zeer geschikt: Weber, Mendelssohn en Grieg. Arends heeft met zijn musici veel zonnigs gebracht in de heerlijke Italiaanse symphonie van Mendelssohn. Het werk werd met een verrukkelijke lyriek en overgave vertolkt, waarbij al le intenties van de dirigent volkomen werden verwezenlijkt. Men heeft van Mendelssohns muziek wel eens gezegd dat het een landschap is zonder heuve len en dalen, dat hij een zekere slapheid heeft die affiniteiten vertoont met het werk van de Deense beeldhouwer Thor- waldsen. Dit is gedeeltelijk waar. Neemt men bijvoorbeeld zijn kinder achtige „Lieder ohne Worte", sommi ge cantates („Lauda Sion") en zijn or gelwerken, dan kan niet van krachtig werk gesproken worden, doch daar staat veel tegenover: zijn strijkoctet, Midsummer-nightmusic, Vioolconcert, en de sprankelende symphonie die deze avond gespeeld werd. Het was een blij de belevenis, een feestelijk muziekma- ken, waarbij een zeker Sturm und Drang"-element niet ontbrak. Ook het openingsstuk, de Ouverture Euryanthe van Weber, werd met zwier verklankt. De pianiste Tiny Kaiser speelde het Concert in a van Grieg. Zij heeft een sterk sensibel temperament dat zich vooral weet te uiten in fel-bewogen epi soden. Het orkest secundeerde goed. De ze „romantische avond" heeft vrij veel publiek getrokken. T. de Vr. Verhoudingsgewijs in nog sterker mate dan op landelijk en provinciaal niveau is de daling van de werkloos heid sinds april in het ambtsgebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Lis- se. Waren er eind april nog 513 man nelijke werkzoekenden ingeschreven, dit getal bedroeg ultimo mei minder dan de helft, n.l. 246. De vraag steeg in dezelfde periode van 277 naar 350. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten vertoonde een stijging en kwam van 49 op 80. Doch ook de vraag liep op, hoewel men anders zou vermoeden; hiervan waren de cijfers resp. 146 en 161. De grootste teruggang boekte de bloembollensector, zelfs wordt gevreesd voor een zekere overspanning in de ko mende weken. Het uitzonderlijk vroege seizoen (in de maand mei zijn hier en daar reeds bollen gerooid!) gepaard gaande met het feit dat de fabrikanten van rooimachines zich niet aan de le vertijd schijnen te kunnen houden zal de vraag naar seizoenarbeiders wellicht nog sterk doen oplopen. Daarbij komt nog dat het leger werkstudenten er zijn jaren geweest dat de bollenstreek er rond 2000 opnam eerst ongeveer half juli „loskomt". In de bouw- en metaalnijverheid bleef de vraag het aanbod nog flink overtref fen. Voor deze categorieën stond een vraag van 169 man tegen een aanbod van slechts 26. In het rayon Katwijk, met het rayon Lisse samen het district Lisse vormend, speelde de haringvisse rij een grote rol bij de teruggang. Ston den er eind april nog 115 vissers inge schreven, dit getal was ultimo mei tot 13 gezakt. Voor de tweede klasse heren trok DWR I naar LAC in Rotterdam en is daar flink op schot geweest. In de eer ste helft kwam DWR met 60 voor te staan door doelpunten van Sint (2) v. d. Bogaerde (2), Wijn velden en Fred de Bruyn. Na de rust hadden v. d. Bogaer de en Hagen de DWR-voorsprong reeds op 8-0 gebracht toen Doeleman voor LAC een fout in de DWR-verdedi- ging met het maken van een doelpunt afstrafte. Piet de Bruyn en Jan Sint brachten tenslotte de DWR-overwinning op 101, waarmee zij uit de eerste wedstrijd het volle pond hebben ge haald. De dames van DWR kregen voor de derde klasse De Zijl uit Leiden op be zoek. Direct begon DWR de Leidse ver dediging te bestoken. Joke en Gerda Drogtrop hadden er reeds 20 van ge maakt, toen de DWR-verdediging enige fouten maakte, waaruit Ineke van Oos ten en Lenie Chrispijn konden scoren: 22. Een overtreding in de Zijl-verde diging bezorgde DWR een strafworp welke niets opleverde en met gelijke stand werd aan de tweede helft begon nen. Toen heeft DWR door slecht schie ten vele malen haar beurt laten voor bij gaan en het was na lang volhouden van Joke Drogtrop, dat DWR nog net met 32 de overwinning in de wacht kon slepen. Voor de derde klasse heren werd in Bodegraven gespeeld de wedstrijd BZPC 1-Haarlem 1. Ook dat is een doel puntrijke wedstrijd voor de Haarlem mers geworden. Met 9 doelpunten van Jan Paanakker en van Hans Krom en Her Hölsken ieder één, werd het 111 voor Haarlem. Waterpolo-uitslagen. Competitie Ko ninklijke Nederlandse Zwembond, he ren reserve tweede klasse C: DWR 2- SVH 3 1—10. Competitie Kring Haar lem KNZB., dames eerste klasse: HPC 2-DWT 5 14—0. Afdeling AM 1: VZV a-DWR 5—0. Heren eerste klas se: VZV 3-DWT 4 93. Heren tweede klasse: DWR 3-HPC 4 7—0. Afdeling AJ 1: DWR a-Haarlem 12.; HPC a- VZV a —6. Afdeling AJ 2: HPC b-VZV b 0—9. Voor het detailhandel-examen van de Federatie Goud en Zilver is geslaagd de heer J. Kellenbacht uit Haarlem. CINEMA PALACE: The big country, 14 1.; 2 en 7.30 uur. FRANS HALS: Meisjes op bestelling, ontr. LIDO: Sahara, 18 j.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXORVrijheren van het oerwoud, a. 1. Do.-cyclus: Vrouwenbungalow, str. volw. Vr. 2, 7 en 9.15 uur. Za. 2, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Ma. t.m. do. 2 en 8 uur. REMBRANDT: De geheimzinnige passagier, 14 jaar; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXYVr. t.m. zo.: De dochter van Robin Hood, 14 jaar. Ma. t.m. do.: De charge der Vaquero's, 14 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Als de kraanvogels overvliegen, 14 jaar. Vooraf: Rembrandt; 2.15, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: The ladykillers, 14 jaar. Vr. 8.15 uur. Za. en zo. 7 en 9.15 uur. Za. 2.30 en zo. 2 en 4.15 uur: Laurel en Hardy bij de luchtbescherming, a. 1. Ma. t.m. wo.: Koningin Christina, 18 jaar; 8.15 uur. Do.: De nachten van Caberia, volw.; 8.15 u. Vrijdag 5 juni Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelvereni ging Herman Heijermans. Maandag 8 juni Stadsschouwburg, 8.15 uur: Toneelver eniging ,,De Kennemer Kunstkring" met: Zonnebrand en Blaren. Dinsdag 9 juni Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelvereni ging V.Z.O.D. met Sabrina. Donderdag 11 juni Stadsschouwburg, 8 uur: Personeelsver eniging Conrad Stork met: Per Luchtpost. Zaterdag 6 Juni Stadsschouwburg, 8 uur: Kennemer Dans- en Balletstudio, leerlingenuitvoering. OPERA Maandag 8 juni Concertgebouw, 2.15 uur: Bastien en Bastienne van Mozart o.l.v. Marinus Adam, m.m.v. N.Ph.O. Solisten: Corry van Bec- kum, sopraan; Henk Meijer, tenor; Otto Couperus, bas. Vrijdag 5 Juni Concertgebouw, 8.15 uur: 21e lustrum concert van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond. Grote Kerk, 11.30—12.30 uur: Beiaardbe speling door Arie Peters. Zaterdag 6 juni Restaurant Brinkmann, Grote Markt, 8 uur: Muziekschool Adriaan Plas, leer lingenuitvoering. Maandag 8 juni Grote Kerk, 3.30—4.30 uur: Beiaardbespe ling door Arie Peters. Dinsdag 9 juni Concertgebouw, 7.30 uur: Leerlingenuit voering Haarlems Muziekinstituut. Grote Kerk, 8—9 uur: Orgelconcert door Piet Kee. Werken van César Franck. Woensdag 10 juni Concertgebouw, 8 uur: Concert door het Kon. Mannenkoor Sint Caecilia o.l.v. Anton de Beer. Stadsschouwburg, 8 uur: Muziekschool Toonkunst, leerlingenuitvoering. Donderdag 11 juni Concertgebouw, 8.15 uur: Zomerconcert door het N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam, m.m.v. Kon. Mannenkoor Zang en Vriend schap. Werken van Handel, Rameau, Brahms en Schubert. Grote Kerk, 3—4 uur: Orgelconcert door Piet Kee. Grote Kerk, 8—9 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Zaterdag 6 juni Krelagehuis, 2.30 uur: Turnfestival Neder landse Katholieke Gymnastiek Bond. H.B.C.-terrein: Interscholaire Atletiek wedstrijden. Dinsdag 9 juni Laurens Costerlyceum, 7.45 u.: Haarlemse Disco-clubStereo-demonstratie. Woensdag 10 juni Minerva-theater, 8.15 uur: Heemsteedse Kunstkring. Ledenvergadering, waarna le zing met lichtbeelden over Siam door de heer ir. C. Wijdooge. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst: schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur. Zon en feestdagen van 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend van 1017 en zo. 1317 uur. Grote Kerk: Te bezichtigen van 9—17 uur op werkdagen. Stadhuis, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 917 uur; za. 912 uur. i Advertentie Meer dan 30 jaar ervaring geeft vertrouwen in als Uw camping-adviseur! Grote Houtstraat 123, Haarlem Teyiers Museum: Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuur kundige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, var 1115 uur. De eer ste zondag van elke maand van 1315 uur. In 't Goede Uur, Korte Houtstraat: Tot 30 juni: Tentoonstelling van werken van Ploos van Amstel. Geopend dag., ook zo., van 1022 uur. Woonhuis Jac. van Looy, KI. Houtweg: Geop. do. 1012.30 er 13.30—17 uur: zo. 1417 uur. Het Huis van Looy, KI. Houtweg: Tentoon stelling „Met Cornells van Noorde door Haarlems vermakelijke lansdouwen" Geop. dag. van 1012.30 en van 13.3017 uur; zo. van 1417 uur (t.m. 21 juni). Galerie Espaoe, KI. Heiligland: Werken van Karei Appel. Geop. op werkd. v. 1117 u. (Tot 15 juni). Ciuqulusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland. Geopend van 912.30 en van 1.305 uur. Zondag van 105 uur. De Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstelling op het gebied van Natuur- en Plantsoen bescherming, van de Natuurbeschermings commissie Zuid-Kennemerland. Geopend dag., ook zo., van 922 uur. (6 t.m. 14 juni). I.JMUIDEN. Vrijdag 5 juni Hoog water: 3.07 u. en 15.30 u. Laag water: 11.02 u. en 23.24 u. Zaterdag 6 juni Hoog water: 3.42 u. en 16.05 u. Laag water: 11.42 u. Maanstand: Nieuwe maan 13.88 Het vraagstuk der werkstudenten trekt de laatste jaren sterk de aandacht in kringen van het bedrijfsleven en van de arbeidsbureaus. Er zitten vele kan ten aan dit nog steeds groeiende ver schijnsel, positieve maar ook negatie ve. Voor deze beide polen heeft de Leid se Vereniging van Industriëlen in een circulaire de aandacht gevraagd. Deze circulaire is uitgegaan naar 1800 ouders en opvoeders van leerlingen der mid delbare scholen in Leiden en omgeving, maar ook aan de industriële- en bloem- bollenbedrijven, voor zover deze te vin den waren in de registers van de Ka mer van Koophandel voor Rijnland te Leiden. Het hoofddoel van de werkstudent, zelf het geld verdienen voor bepaalde doeleinden, wordt niet verwerpelijk ge acht. De jonge mens leert daardoor de waarde van het zelf-verdiende geld be seffen, zü ontlasten voor een deel de huishoudelijke financiën en de tewerk stelling als zodanig kan de middelbare scholier door omgang met vertegen woordigers van andere bevolkingsla gen, begrip en waardering bijbrengen voor deze groepen. Maar in dezelfde circulaire worden ouders en opvoeders aangemaand er goed op toe te zien op welke wijze het geld verdiend wordt niet alleen, maar ook hoe het wordt besteed en er moet voor gewaakt worden dat de jonge werkstudent(e) niet in een verkeerd milieu terecht komt. Er is na een bespreking „min of meer" een overeenkomst gesloten tus sen het bedrijfsleven, vertegenwoordigd door de genoemde Leidse vereniging en het G.A.B. teneinde zo veel mogelijk te bevorderen dat de plaatsing van werk studenten geschiedt door bemiddeling van de arbeidsbureaus, terwijl er voorts bepaalde richtlijnen voor die te werkstelling zijn opgesteld. Deze richtlijnen houden onder meer in dat er geen tewerkstelling zal plaats vinden buiten de periode van de grote vakantie en die bovendien niet langer mag duren dan dre weken in totaal. De minimumleeftijd van de werkstudent(e) moet 15 jaar zijn. Advertentie Koninginneweg 44, Tel. 13609 - 2 liji-en 55 Op 1 juni j.l. hield de r.-k. Bridge- en Klaverjasvereniging „De Schuijlen burcht" in het parochiehuis De Schuij lenburcht haar eerste en tevens haar laatste jaarvergadering. Mede in ver band met het feit, dat enige zeer be langrijke punten op de agenda ston den, waren de leden in groten getale opgekomen. Als het belangrijkste punt stond ver meld een voorstel om van de vereni ging twee verenigingen te vormen, n.l. een ap-rte bridge-vereniging en een aparte klaverjasvereniging. Dit voorste! werd gedaan omdat beide afdelingen van de r.-k. Bridge, en Klaverjasver eniging „De Schuijlenburcht", voor wat betreft het aantal leden en de finan ciën geheel op eigen benen kunnen staan en het voorts om organisatorische redenen beter was, dat beide afdelingen hun eigen bestuur zouden krijgen. Dit belangrijke voorstel werd met algemene stemmen aangenomen, zodat met in gang van 1 juni 19.59 de r.-k. Bridge- en Klaverjasvereniging „De Schuijlen burcht" werd ontbonden en daarvoor kwamen in de plaats de r.-k. Bridge- vereniging „De Schuijlenburcht" en de r.-k. Klaverjasvereniging „De Schuij lenburcht". Tevens werd besloten, waar nodig, nauw samen te werken Een verzoek van bridgeclub tot het aaj fusie werd niet ingew: men de voorkeur geeftl groei van de verenigin geen gevaar loopt, dat sfeer, welke er thans zal gaan. Het bestuur van de b: werd als volgt samei Kramers, voorzitter; secretaris; mej. A. M ningmeesteresse, en A. M. van Konings- bruggen en H. H. J. Mens, commis sarissen. Het bestuur van de klaverjasvereni ging werd als volgt samengesteld: J. P. Giesen, voorzitter; D. Schipper, secre taris; L. Wilbrink, penningmeester, en mevr. T. ter Weijde en C. J. de Ruijter, commissarissen. Op het programma van de César- Franck-cyclus, welke door de organist Piet Kee op het orgel van de Grote of Sint Bavo Kerk te Haarlem dins dag 9 juni, des avonds van 8-9 uur zal worden uitgevoerd, staan: Choral I; Pastorale Op. 19; Grande pièce sym- phonique op. 17, Andantino serioso-Al- legro non troppo e maestroso, Andante allegro-andante, Allegro-andantino-al legro-andante, finale. Donderdag 11 juni des middags van 3-4 uur zal de organist Piet Kee wer ken uitvoeren van Johann Pachelbel, Joh. Seb. Bach, Georg Friedr. Han del, Max Reger en Jean Langlais. Donderdagavond om negen uur heb ben omwonenden een uitslaande brand gemeld in een woning aan de Juliana- laan te Overveen. De brandweer van het rayon Overveen van de vrijwillige brandweer Bioemendaal, die spoedig ter plaatse was, trof de bewoonster niet thuis. Men heeft daarop een ruit ingeslagen en het vuur met een nevel spuit bestreden. Doordat de gehele be nedenverdieping in de rook stond, kon men niet direct ontdekken waar de vuurhaard zich bevond. Doch spoedig bleek de achterkamer in brand te staan. Er verbrandden verschillende meubelen, waarvan de schade door de politie op ruim duizend geulden wordt getaxeerd. Als vermoedelijke oorzaak van de brand wordt opgegeven; kort sluiting of een smeulende sigaret. De bewoonster, die zich in Zandvoort be vond, werd gewaarschuwd. De buurtvereniging Overveen organi seert voor haar leden zaterdag 20 juni een excursie naar het nieuwe deel van de Kennemerduinen. Meisjes en jongens dienen zo veel mogelijk gescheiden te werken, doch wel, waar dat kan, in grepsverband. Nacht- en overwerk, alsmede ploe gendienst moet voor de werkstudent vermeden worden. Vervolgens dient er behoorlijk toezicht te worden uit- geoefendtijdens de schaft- en andere rusttijden, terwijl er voorts naar gestreefd moet worden de werkstu dent over en in het bedrijf goede voorlichting te geven, over de moge lijkheden die een bepaalde bedrijfstak (of een bepaald bedrijf) aan afgestu deerden van de middelbare en ande re scholen bieden kan. Volgens de wet is ook z.g. „vakantie werk" onderworpen aan de regels die in de C.A.O.'s zijn vastgelegd, ook wat betreft de honorering. Voorts moeten ook werkstudenten voorzien zijn van een arbeidskaart (aan te vragen op het gemeentehuis van de plaats van inwo ning, dus niet van tewerkstelling), ter wijl de sociale wetgeving ook op hen van toepassing is indien de tewerkstel ling langer dan 14 dagen duurt. Het comité „Autotocht voor Heem steedse bejaarden" heeft de datum van het jaarlijkse uitstapje vastgesteld op donderdag 2 juli. Zoals gewoonlijk blijft het doel der reis voor de deel nemers voorlopig nog een verrassing. Heemsteedse ingezetenen van alle ge zindten, die de leeftijd van achtenzes tig jaar hebben bereikt en aan deze tocht willen deelnemen dienen zich in de week van maandag 8 tot en met zaterdag 13 juni aan te melden bij één der volgende adressen: Mevrouw J. A. Elffers, Zandvoorter Allee 6; Jac. Roest, Raadhuisstraat 16; L. Timmers, Lie ven de Keylaan 3; A. Verdonschot, Bosboom Toussaintlaan 15 en H. Ver donschot. Glipperweg 27. Voor dit sympathieke doel zal in de week van maandag 8 tot en met za terdag 13 juni in Heemstede weer een huis aan huis-collecte worden gehouden. Daarnaast kunnen bijdragen worden overgeschreven op giro-rekening 266162, ten name van L. Timmers te Heem stede. secretaris-penningmeester van het comité. De derde ontmoeting van een zwem vierkamp tussen AZ en PC uit Amers foort; De Meeuwen uit Amsterdam, Nereus uit Zaandijk en HPC uit Heem stede wordt zondagmiddag, aanvang 2 uur, in de zwemvijver Groenendaal in Heemstede gehouden. De Heemsteedse zwem- en poloclub die deze wedstrij den georganiseerd heeft in de eerste twee ontmoetingen de leiding genomen en het kan verwacht worden dat alles ingezet wordt om deze te behouden. Het programma omvat de volgende wedstrijden: 100 meter vrije slag da mes; 200 meter schoolslag heren; 4 x 100 meter wisselslag estafette dames; 50 meter vlinderslag jongens; 100 me ter rugslag heren en 50 meter rugslag meisjes. Het programma wordt beslo ten met twee waterpolowedstrjjden. De dames van HPC zullen in de eerste wedstrijd hun krachten meten met de dames van De Meeuwen. Daarna ko men er twee hoofdklassers in het bad, AZ en PC en De Meeuwen zullen on getwijfeld in deze polowedstrijd voor een spannend slot zorgen. Tien procent van de volwassen werk nemers in de metaalindustrie verdient minder dan zestig gulden netto per week 71,- bruto)Dit percentage om vat 17.000 personen. Het was in het eerste halfjaar van 1958 bijna drie maal zo groot als in de laatste zes maanden van 1957. Tot deze conclusie komt de heer A. J. Bruggink, loondeskundige van het so ciaal-economisch bureau van de Chris telijke Metaalbedrijfsbond na een on derzoek dat hij ter zake heeft ingesteld. Het aantal laagstbetaalden komt, vol gens de heer Bruggink, voor in alle vakgroepen en in alle gemeenteklassen. H|j neemt aan, dat dit aanzienlpk^^r^ Tussen cl? L.M.L. S!1 zïjn algemene en katholieke zusterorganisaties is overleg gaande over een loonvoorstel, dat bp de werkgevers kan worden ingediend. (Niet officiële 4(4 Ned. 1958 4)4 Ned. 1959 334 Ned 1953 Staffel 1947 31b Ned. 1956 314 Ned 1948 3% Ned 1950 3(4 Ned 1954 314 Ned. 1955 D B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij Cert Amsterdam Rubber H.V.A. Senembah-Mij A.K.U Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Dell Mij Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem .bei Unilever Billiton 2e Kon Petroleum 50 Holl Amerika L$jn KJL.M Kon. Ned Stoomb Mn KT.M Ned. Stoomv Mij v Ommeren Ned Scheepvaart Unu Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 koersen) Vorig Slot 100% 98 95 93% 88% 86 87% 89% 229 98 160% 190 V4 374% 262 595% 188 304 250 535 327 646% 606% 267 166.30 165% 129 157% 134 153 249 143% 82% opening 5/6 97% 92% 98% 157% 364% 185 652% 587 164.30 163% 154% 140% 2)4 Amsterdam '56 li 98% 2(4 Rotterdam 57 97)a Alb Heiln kl obl 4 13014 3/6 4/6 Anaconda Coppei 6414 63% Bethlehem Stee] 51% 51 Lhrysiej Corp 67* 86(4 •enera] Electric 81*. 80(4 eneral Motors 50% 50% Kennecott Copper 109 K1.M 33*. 33* Montgomery Ward 47 Tie 47)4 Radio Corp 67(4 86'/» Republic SteeJ 73',i 72)4 RoyaJ Dutch 44' 43* Shell Union OH 8414e 84)4 Southern Pacific 69IV. 68i4 Southern Railway 55'-; 35)4 Stand OH Ny 52 51)4 i'ldewater 254» 26* U.S Steel 94* 94* Stemming: gemakkelijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5