Vluchtige impressies van het Midden-Oosten (slot) Wandelende broodjes winkels in de straten van Beiroet Schapenogen als delicatesse m contact] Rat in de luchtig zomeravond-amusement KIEKEN Baseerde de Paus zijn besluit op advies der Belgische regering? Dynastie meer gebaat bij een prinselijk huwelijk in Brussel TOERISTENPOLITIE, EEN MILITANT SOORT VVV Velseii en Diemen in eerste gemeenteklasse y L DAGPUZZLE Een Arabische maaltijd is een opwindende puzzle-tocht langs ruim 50 verschillende schotels Raket met muizen zou verbrand zijn Smokkelkonin gin9 in Berlijn gepakt DRAADLOOS RECONSTRUCTIE IN ROME: Vele plaatsen in Limburg in een hogere klasse Radiospel voor de jeugd Roeiwedstrijden op de Bosbaan Genoeglijk knabbelen op een rauwe tuinboon Er wordt minder gevloekt Pic-nic: geknipt om te Over zwarte lonen geen belasting betaald VRIJDAG 5 JUNI 1959 PAGINA 7 tei 1 i Rijk aan vitamine C» Gezond en razend lekker! 99 ACTIEVE LIEDEN IN HET MIDDEN OOSTEN Rentmeester favoriet bij de oude skif Drie spelers van Haarlem op de transferlijst (Van een speciale verslaggever) T~~\e geuren, die we met welbehagen i hebben opgesnoven in de nauwe marktstraat]es van de „soek" in de Libanese hoofdstad Beiroet, verschilden weinig van de indringende lucht die in het Jordaanse deel van Jerusalem hangt. Overal ruikt men er pasgebakken brood, vers gebrande koffie en de zoete lucht van kleverige Arabische gebakjes. In Beiroet wordt dit bouquet echter nog overheerst door de frisse, pittige geur van vers geplukt fruit, dat overvloedig te koop is en een bijzonder rijke smaak heeft. Wie niet al te kieskeurig is kan zich in de binnenstad te goed doen aan de meest uiteenlopende inheemse dran ken en gerechten. In de onophoudelijke mensenstroom, die zich door de nauwe straatjes voortbeweegt, hoort men al van verre de koffie-venter naderen. In iedere hand draagt hij twee kleine, metalen kopjes, die hij, om de aandacht van zijn klanten te trekken, met een helder klin kend geluid in een eentonig ritme met twee vingers tegen elkaar tikt. Op een plankje voor zijn borst draagt hij de overige attributen: een grote, sierlijke Moorse koffiekan met schenkkraantje en een klein flesje water. Met behulp van dat flesje doet hij in een paar tel len de afwas. Iedere keer als hij een kopje geurige mokka aan de man heeft gebracht, giet hij met een ernstig ge zicht een paar druppels water in het stalen kopje, wiegt het even op zijn hand en slaat het water vervolgens met een snelle bewegng eruit. Afdrogen is niet nodig; daar draagt het warme kli maat zorg voor. Rusteloos tinkelend met zijn kopjes vervolgt de koffieventer zijn weg. t Wie liever een frisse dronk wil heb ben kan op de hoeken van de straten in de Beiroetse ,,soek" terecht by klei ne, wankele stalletjes waar net als in sommige Amerikaanse steden voor een luttel bedrag grote, sappige sinaasap pelen worden uitgeperst. Men kan er zich bovendien nog laven aan een ty pisch Libanese drank: worteltjes-sap. Voor een paar piaster graait de Arabier bij het kraampje een handvol gekrabte worteltjes uit een emmer, waarna hij ze een voor een in een mixer van uitgesproken Westeuropese origine laat verdwenen. Het resultaat is een klein beetje pulp in de mixer en een groot glas vol schemerig, oranje-gele sap. We hebben nooit geweten dat een wortel zoveel vocht bevat. Het smaakt in het begin een beetje weeïg, maar als men er eenmaal aan gewend ls dan blijkt het een heerlijk verfrissende drank te zijn. Jongens van een jaar of veertien fun geren als wandelende broodjeswin- „Gabbes", het brood dat de Libanese arbeider van huis meeneemt naar zijn werk, ziet er heel anders uit. Het heeft meer weg van een dikke droge panne- koek, die opzij is opengesneden. Het beleg gaat erin, de pannekoek wordt op gerold en op die manier vormt hij een bijzonder practisch twaalfuurtje. Zo'n gevulde „gabbes" is ook te koop in klei ne onooglijke winkeltjes. Daar wordt voorts bij de ingang, zodat de klanten ger de star starende ogen van het schaap uit de kop. Het linker offreerde hij plechtig aan de BBC-reporter, die het Midden-Oosten kent als zijn broek zak en dus wist wat hem te doen stond. Met een verheerlijkt gezicht liet hij de Arabische lekkernij samen met een hap rijst naar binnen glijden en vervolgens keek hü gespannen naar onze collega die met het rechteroog opgescheept zat. Achteraf heeft hij verklaard dat hij binnen zo weinig mogelijk last hebben van de warmte, vlees in kleine plak jes boven een houtskoolvuurtje aan het spit gebraden en op een broodje, keu rig in een papieren servetje geserveerd. Matrozen van de Amerikaanse zesde vloot, die in Beiroet aan het passagie ren waren, beschouwden het maar als een soort „hot dogs" en aten er met smaak van. Over het algemeen moet men het in die zaakjes met de hygiëne maar niet al te nauw nemen. We hebben bijvoor beeld een slager gezien, die voor de deur van zpn winkel op de trottoirband met een bijl de kop van een jonge ka meel aan het bewerken was. En hij deed dat kennelijk in de rustige zeker heid, dat geen ambtenaar van de wa renwet hem op zijn vingers zou komen tikken. Wie Arabisch wil eten kan ook in speciale hotels terecht, waar uitslui tend inheems voedsel wordt geser veerd. Zo'n Arabische maaltijd is een opwindende puzzle-tocht langs meer dan vijftig verschillende schotels. De meeste gerechten kan men niet thuis brengen, maar over het algemeen sma ken ze uitstekend. Eén voorgerecht heeft ons echter ernstig teleurgesteld. Op het eerste gezicht deed het denken aan een oprechte Nederlandse bal ge hakt. Nadat we er echter vork en mes in hadden gezet bleek het een holle ballon te zijn, die niets bevatte en wer kelijk nergens naar smaakte. Terwijl de obers kennelijk teleurgesteld schalen vol nauwelijks aangeroerde balonnen af ruimden hebben wij ons zitten afvra- hoe de kok in de keuken ze allemaal zo keurig opgeblazen had gekregen. We hebben %er ijlings een slok „arak", de smakende Libanese natio- genomen. je herkennen waren de hinese kool, die met ten groente, ongekookt ijkten. Een Arabische t er af en toe een •kt dat zo rauw naar gedopte tuinbonen mo- lische tafel ontbreken, de schil er af, ver- e vliesje rond de vervolgens tevreden zitten knabbelen. Na Scandinave", de „sor- |e" en de „salade de mee men ons aan AS-Caravelle op de et Midden-Oosten had wel een beetje zwaar aan Chatham, Tromp en De Ruyter en aan onze eventuele belangen in Jor danië dacht, in ieder geval zagen wij hem met een stalen gezicht moedig slikken. „Wij hebben nooit geweten hoe het smaakte, zo'n schapenoog. Wij zul len het ook nooit willen weten", heeft hij later geschreven. Wij zijn de dans ontsprongen. Een schaap heeft maar twee ogen. Onze Arabische gastheer had echter meer pijlen op zijn boog. Met een forse be weging rukte hij boven en onderkaak van de schapenkop uit elkaar en met een enigszins verontschuldigend gebaar bood hij ons de tong aan. Die smaakte uitstekend. In een officiële bekendmaking, die gisteren door de leiding van de lucht basis Vandenberg in de Amerikaanse staat Californië is uitgegeven, wordt verklaard dat het „bijna zeker" is, dat de woensdag j.l. met een raket gelan ceerde statelliet „Ontdekker III" be trekkelijk kort na de lancering in de dampkring is teruggekeerd en ver brand. Aan boord van deze satelliet be vonden zich vier muizen. Onderzocht wordt, of de hoek, waar onder de raket werd afgevuurd, wel licht niet juist is geweest. Dat zou er namelijk toe hebben kunnen leiden, dat de „Ontdekker" op verscheidene dui zenden kilometers van zijn punt van vertrek in de dampkring is terugge keerd. Op de donderdag in Amersfoort ge houden jaarvergadering van de bond tegen het vloeken constateerde de voor zitter dr. Joh. H. Scheurer uit 's-Gra- venhage, dat het kwaad van het vloe ken wat afneemt. Naar aanleiding van het oneerbiedig gebruiken van Gods naam in televisie stukken is contact opgenomen met de A.V.R.O. en de N.T.S. Advertentie m on - Cassis De Westberlijnse politie heeft de 48- jarige „smokkelkoningin" Carola Sauer gearresteerd. Zij dreef in Oost-Berlijn ee export- en importzaak, maar is bij de communistische autoriteiten uit de gratie geraakt. Kort geleden zijn haar eigendommen in beslag genomen. De „smokkelkoningin" vluchtte naar West- Berlijn, ondanks het feit, dat daar een bevel tot aanhouding tegen haar was uitgevaardigd wegens verraad en spio nage voor de Oostduitsers. Twee jaar geleden heeft zij, volgens A.F.P., bemiddeling verleend tussen de communistische spionagediensten ener zijds en een Nederlands ingenieur an derzijds, die haar mededelingen moest verstrekken en een exemplaar van een bepaald type Belgisch geweer dat be stemd was voor de NATO-troepen, moest leveren. Carola verloor in Oost-Berlijn een kapitaal van ruim een miljoen mark. (ook in kleur) van onze Arabisch- :en hebben we echter in JerüsaïèïCTSHtefd bij een Arabische maaltijd in de open lucht, die in de tuin van een gerenommeerd hotel werd geserveerd. Grote, ronde schalen wa ren gevuld met Loge bergen rijst, geel gekleurd en enigszins zoet smakend. Op de top van iedere berg prijkte een gebraden schapenkop, waarvan de sla ger alleen het vel had gestroopt. Uit piëteit voor onze westerse opvattingen stonden er borden, vorken en messen bij, maar een rechtgeaarde Arabier stort zich met blote handen op deze lekkernij. Hij graait in de rijst, kneedt er een soort sneeuwbal van en eet het dan uit het vuistje op. Met een BBC-reporter en een Neder landse collega werden we aan een van de rijsttafels begroet door een van gast vrijheid stralende Arabier, die de Eu- j ropeanen onmiddellijk uitriep tot ere gasten aan zijn tafel. In prachtige vol zinnen kondigde hij aan dat ons een delicatesse te wachten stond en ver volgens graaide hij met een gerouti neerde beweging van duim en wijsvin- (Van onze Romeinse correspondent) ROME. hedenmorgen. Over de achtergronden en de gang van zaken, die ertoe geleid hebben, dat de paus er van afgezien heeft om zelf prins Albert van België en prinses Paola Ruffo di Calabria in het huwe lijk te verbinden, geeft de Turijnse Stampa een gedetailleerd verhaal, dat wij hier onder alle reserve samenvatten. Toen In mei prins Albert een bezoek bracht aan de paus, waren in België reeds de polemieken aan de gang over de plaats der huwelijksslui ting. Er bestonden reserves van ver schillende aard; de Belgische laïcisten konden het niet verkroppen, dat het prinselijk huwelijk in Rome „slechts voor de Kerk" gesloten zou worden, een tegenkanting, die juridisch geen steek houdt, zoals reeds enkele malen uiteengezet is. Maar ook van andere zijden, zowel van die van de regering en van de politieke partjjen, als in ka tholieke kringen werden bezwaren ge opperd: het hof had de regering en het parlement voor een „fait accompli" gezet inzake het voorgenomen huwe lijk en velen achtten het juist, dat de Belgische troonopvolger op het eigen grondgebied zou trouwen. In zjjn gesprek met de paus nu zou prins Albert, die vergezeld werd door de Belgische ambassadeur bij de H. Stoel, baron Poswick, een compro mis hebben voorgesteld: op het exter ritoriale gebied van de Belgische am bassade te Rome zou eerst de civiele registratie plaats vinden, waarna de Heilige Vader het huwelijk zou inzege nen in Vaticaanstad. De paus wilde daar echter eerst met zijn adviseurs over spreken. Van dit voorstel waren alleen de prins, koning Leopold en de ambassadeur op de hoogte. De regering was ook hier niet in gekend. In die dagen vertoefde voor bespre kingen met de Italiaanse regering Re- In aansluiting op het bericht op pag. 1 over de herclassificatie van 99 gemeen ten volgt hieronder een opgave van de gemeenten die zijn hergeclassificeerd (eerste cijfer huidige indeling, tussen haakjes; laatste cijfer voorgestelde in deling) Drente: Eelde (4-5) 4; Overijssel: Raa.te (5) 4-5; Gelderland: P .-mmel (5) 4, Beu- ningen 5) 4, Gendt (5) 4, Heteren (5) 4, Resteren (5) 4; Utrecht: Loosdrecht (4) 3, Wijk bij Duurstede (5) 4; N.-Holland: Andijk (5) 4; Beverwijk (2) 1, Den Hel der (3) 2, Diemen (2) 1, Heemskerk (4) 3, Landsmeer (2) 1-2, Nederhorst den Berg (4) 3, Nieuwer-Amstel (1-2-3) 1-3, Pur gerend (4) 3, Uitgeest (4) 3, Velsen (2) 1, Wervershoof (5) 4, Uithoorn (3-4) 3; Zuid-Holland: Ammerstol (5) 4, Ar- kel (4) 3, Bergambacht (5) 4, Gouda (3) 2, Hellevoetsluis (5) 4, Hoek van Holland (R'dam) (3) 2, Hoogvliet (R'dam) (2). 1, Leerdam (4) 3, Leider dorp (3) 2, Leidsendam (3) 1-3, Pemis (R'dam) (2) 1, Puttershoek (5) 4, Slie- drecht (4) 3, Voorschoten (3) 2: Zee land: Breskens (5) 4, Oostburg (5) 4, Sluis (5) 4; Noord-Brabant: Bergeijk 4, Cuyk en St. Agatha (4-5) 4, Dru- nen (5) 4, Etten en Leur (5) 4, Uden (5) 4-5; Limburg: (Noord-Limburg) Mook c.a. (5) 4, Ottersum (5) 4, (Mid den-Limburg) Kessel (5) 4, Maasbracht (5) 4, Melick en Herkenbos (5) 4, Vlo drop (5) 4, Weert (4-5) 3-5, (Mijnge- bied) Amstenrade (4) 3, Beek (4) 3, Bingelrade (4) 3, Bocholtz (4) 3, Born (4) 3, Brunssum (4) 3, Elsloo (4) 3, Eygelshoven (4) 3, Geleen (4) 3, Geulle (4) 3, Grevenbicht (4) 3, Heerlen (3-4) 3, Hoensbroek (4) 3, Hulsberg (5) 3, Jabeek (4) 3, Kerkrade (4) 3, Klimmen (4-5) 3, Limbricht (4) 3, Merkelbeek (4) 3, Munstergeleen (4) 3, Nieuwenha- gen (4) 3, Nieuwstadt (5) 3, Nuth (4) 3, Obbicht en Papenhoven (4) 3, Oirsbeek (4) 3, Schaesberg (4) 3, Schimmert (5) 3, Schinnen (4) 3, Schinveld (4) 3, Sta pelveld (4) 3, Sittard (3-4) 3, Spaubeek (4) 3, Stein (4) 3, Tudderen (5) 3, Ubach over Worms (4) 3, Ulestraten (5) 3, Urmond (4) 3, Voerendaal (4) 3, Wij- nandsrade (4) 3, (overig Zuid-Limburg): Bemelen (5) 4, Berg en Terblijt (5) 4, Cadier en Keer (5) 4, Gronsveld (5) 4. Gulpen (5) 4, Wittem (5) 4, Wijlre (5) 4; Noord-Oostpolder: (4) 3. (Groningen en Friesland worden niet genoemd). (Van een speciale ver slaggever) Van het moment van onze aankomst met de eerste SAS-Ca- ravelle in het holst van de nacht op het vliegveld van Beiroet tot ons ver trek uit Libanon zijn wij vrijwel onafgebroken in het gezelschap geweest van de meest actieve lie den die we in het Mid den-Oosten ontmoet heb ben, de leden van de toeristenpolitie. In Liba non droegen ze indruk wekkende khaki-unifor- men, compleet met pis tool, en brede platte pet ten. In Jordanië hadden ze een soort tropenhelm op, die van achteren doorloopt in een hals doekje, dat hen tegen de felle zonnestralen be schermt. In beide landen waren ze voorzien van fel-rode armbanden, met in het Arabisch en het Frans het opschrift „toe ristenpolitie". Ze letten even scherp op het gedrag van de toe risten als op dat van hun landgenoten. Vooral in Jordanië zien ze er nauw lettend op toe, dat de vreemdelingen het offi ciële voorschrift, geen foto's van „armzalige ta ferelen" te nemen, nale ven. Een camera-man van de Zweedse televisie, die bij de Moskee van Omar in Jerusalem opna men maakte van bidden de mohammedanen, brachten ze op niet mis te verstane wijze aan het verstand dat ook dat verboden is. Verder hebben ze een opvallend fijne neus voor bedelaars en onofficiële souvenirverkopers. Soms schieten ze plotseling voor het gezelschap uit en op hetzelfde moment ziet men verderop een paar Arabieren, dikwijls ook kinderen, haastig in nauwe zijstraatjes ver dwijnen. In Libanon, waar de toeristenpolitie bij ver schillende excursies op helrode motoren voor ons uitreed om de weg vrij te maken, hebben we haar ook in luttele se- «onden door krachtdadig optreden in een landelijk restaurantje, waarvan het personeel bij onze aan komst in de gebruikelij ke siësta verzonken was, de zaak weer op gang zien brengen. De kellners werden met rauwe kreten en hier en daar een duw in de rug snel naar het buffet gewerkt. Even la ter kwam de rest van het bedienend personeel aan draven, nog half slaperig met de ogen knipperend tegen het felle zonlicht, de dienbladen reeds ge vuld met flessen en gla zen. De toeristenpolitie had en passant de bestel ling ook verzorgd, ons de keuze latend tussen twee dranken. De commandant van het groepje agenten had tevergeefs getracht het rumoer, dat zijn mannen veroorzaakten in hun ijver om het ons naar de zin te maken, te over stemmen door een juke box in actie te brengen. Even later verscheurde de stem van Elvis Pres ley de landelijke stilte. Waarschijnlijk is de com mandant van dit alles een beetje uit zijn evenwicht gebracht, want een kwar tiertje later viel hij he lemaal uit zijn rol. Hij liet zijn politiefluitje snerpen en met een stem of hij de kellners tot de orde riep of een troep soldaten commandeerde schreeuwde hij de bui tenlandse gasten toe: „Al lemaal in de auto's!" De toeristenpolitie fungeert in het Midden-Oosten als een militant soort VVV. De leden van dit speciale corps dragen indrukwekkende uniformen, compleet met pistool, en letten even scherp op het gedrag van de toeristen als op dat van hun landgenoten. né Lefebvre, Belgische minister van bin nenlandse zaken, in Rome. Toen hij in kennis werd gesteld van het voorge stelde compromis, weigerde hij dit zon der meer in naam van de regering te accepteren, maar verzocht de ambassa deur zich hierover onverwijld met de minister van buitenlandse zaken in ver binding te stellen, met andere woorden: de normale en voorgeschreven weg te bewandelen. Intussen hadden enkele Vaticaanse autoriteiten overleg gepleegd: kardi naal Ottaviani, de pro-secretaris van het Heilig Officie en de juridische spe cialist van het Heilig College, kardinaal Giobbe vanwege diens lange ervaring in het noorden, mgrs. Samoré en Dell Acqua van de staatssecretarie en en kele andere prelaten. De meningen waren, zo heet het, verdeeld. In een rapport werd het pro en contra aan de Heilige Vader uit eengezet. De zaak was tenslotte pu bliek geworden in België en de nunti atuur gaf steeds alarmerender berich ten door. Het hof zou kardinaal Van Roey gevraagd hebben het verzoek met kracht in Rome steunen; de staats secretaris, kardinaal Tardini, zou van zijn kant de Belgische bisschoppen tot prudentie hebben aangemaand. Eind mei zijn prinses Ruffo en haar dochter Paola bij de paus op audiëntie geweest. Ook mevrouw Ruffo zou bij de Heilige Vader gepleit hebben voor een voorafgaand burgerlijk huwelijk. Maar de paus zou toen al te kennen gegeven hebben, dat dit op te grote bezwaren stuitte. In een voorgaande beschouwing meld den wij reeds, dat het natuurlijk aller minst de bedoeling van de paus was op een of andere manier de bestaande wetgeving in België te denigreren of daar ook maar de schijn van te willen wek ken. Anderzijds ligt de civiele huwe lijkssluiting, de burgerlijke registratie in gevoelswaarde nu eenmaal anders in Italië, dan bijv. te onzent, en de paus heeft kennelijk alles willen vermijden, wat zou kunnen lijken op een afbreuk doen aan de waarachtigheid van het kerkelijk huwelijk, evenals ook aan de volledig internationaal erkende gel digheid van een huwelijk binnen de souvereine staat van Vaticaanstad ge sloten. Het is bovendien de schuld van de Heilige Vader niet, dat hij aanvanke lijk erin toestemde het huwelijk van prins Albert in te zegenen, toen een officieel geaccrediteerde ambassa deur, de vertegenwoordiger van de souverein en van de natie, hem hierom had verzocht. De kardinaal-staatssecretaris droeg nu de nuntius in Brussel op de re gering vertrouwelijk om haar mening te vragen. Het antwoord was, dat het kabinet tot «ijn spijt niet op de hoogte is geweest van de initiatieven van Laeken en van de ambassadeur bij de Heilige Stoel en dat de minis terraad het in het belang van de dynastie en van het land achtte, dat het huwelijk van prins Albert in de hoofdstad gesloten werd. Daarop heeft de paus zün besluit ge nomen en de nuntius belast met een démarche by koning Boudewijn ter stond na diens terugkeer uit de Ver enigde Staten. De nuntius zou de koning een nieuw verzoek suggereren; na het huwelijk in Brussel een ontvangst der jonggehuwden bij de paus, dit om te voorkomen, dat de Heilige Stoel ge heel buiten schuld en zin betrokken zou worden in Belgische interne moei lijkheden en om eventueel de Heilige Vader een weigering te besparen. Na een conferentie met zijn minsters van binnenlandse en van buitenlandse za ken is de koning op deze suggestie in gegaan. Uit naam van de paus deelde op 2 juni de kardinaal-staatssecretaris aan baron Poswick mede, dat de Hei lige Vader volgaarne de prins van Luik en zpn jonge gade te zpnent zou ont vangen. Onder de titel „Rat in de val" diende de N.C.R.V.- T.V. gisteravond een zogenaamd „Fedder-mysterie" op. Heel erg mys terieus was dit ge valletje alles bij el kaar genomen niet. Het duurde vrij lang drie kwar tier ongeveer eer de auteur, Jan de Koek, het in zijn spel tot enige in trige van wezen lijke spanning wist te brengen: daar vóór trachtte de regisseur, Henk Rigters, die span ning wel met wat lugubere achter grondmuziek te suggereren; zy het niet helemaal doel treffend, naar onze smaak. En toen het spel eenmaal begonnen was, kon men de nogal simplistische ontknoping bereids aan alle kanten voelen naderkomen. Niettemin had deze uitzending wel plezierige kan ten. Op de ;erste plaats was er de authenticiteit van de omgeving: het stuk werd namelijk niet in de studio, maar in een voor malige meelfabriek aan de Amsterdamse Nieuwe Prinsen gracht opgevoerd. Dat kwam overigens de „echtheid", maar niet helemaal de kwaliteit van het beeld ten goede. Op de tweede, nochtans wellicht de voor' naamste plaats was er de gunstige om standigheid dat men de beschikking had over zeer behooriyk spelersmate riaal. Want John Soer is altijd wel goed voor een mooie, realistische moorde- naarsrol en Magda Janssens draait voor zo'n verknipte moederfiguur echt haar hand niet om. Robert Sobels moest Fedder, de detective, wezen en hij had daar ook geen last mee; al moet gezegd worden, dat de schrijver het hem dan ook niet al te moeilijk had gemaakt. Alles by elkaar vormde deze „Rat in de val" een ongecompliceerd, niet te diep gravend zomeravondamusement, dat overigens wat zonderling aansloot bij een filmdocumentaire over Calvin. H. Hn. In samenwerking met AVRO, VARA, KRO en NCRV hebben de Nederland se padvindersorganïsaties een nationale radiowedstryd op touw gezet. De wed- stryd, die vanavond van 18.20 tot 18.50 uur in het NCRV-programma wordt In geleid, wordt de zaterdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur in vier programma's van elk tien minuten uitgezonden. Daartoe is door de vier omroeporgani saties in de jeugduitzendingen zendtyd beschikbaar gesteld, zodat een zo groot mogelpke luisterdichtheid kan worden verkregen. Aan de wedstryd, die in het teken zal staan van grote figuren uit het Ne derlandse verleden, kunnen alle meis jes en jongens van 10 tot 18 jaar deel nemen. De opdrachten, waarvan de aard natuurlijk nog geheim blijft, moeten door de deelnemers worden uitgevoerd in groepjes van minstens drie, die zo mo- boven de tien jaar. De uitgevoerde op- :elük onder leiding staan van één oudere Irachten dienen te worden gecontroleerd door plaatselijke notabelen (dominee, pastoor, hoofden va-> scholen, politiecom- mandant enz.), op wie een beroep wordt gedaan, zoveel mogelijk medewerking te verlenen. Oplossingen, geadresseerd aan: Ver eniging De Nederlandse Padvinders Zeestraat 76, Den Haag, met links bo ven op de voorzyde van de briefkaari de aanduiding: Nationale radiowed strijd, moeten dinsdagmorgen met de eerste post op de plaats van bestem ming zpn. De uitslag wordt op donderdag 11 ju ni van 17.00 tot 17.30 uur bekend ge maakt in het AVRO-programma. De winnaars mogen voor de microfoon hun liefste wens uitspreken zal worden gedaan om zeniyken. Robert Sobels als detective Fedder en Nienke Sikkema in „Rat in de val". imiiiiiiiiiimiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiiiimiimiiiiiiiiiiiim Zaterdag en zondag treden de sterk ste Nederlandse roeiers aan voor de eerste wapenschouw van dit seizoen op de roeibaan in het Amsterdamse bos. De Amsterdamse roeibond heeft niet minder dan 220 inschryvingen binnen gekregen. Een van de hoogtepunten van deze wedstrijden wordt het nummer oude skif op zondag, waarin Rentmees ter, die zondag j.l. in Ostende de grote prijs van de Koning won voor Van Wee- zenbeek en de Belgische crack Van Steenacker, zal uitkomen tegen Redele en Bakker. Van Weezenbeek is enige tüd uitgeschakeld door een blessure. Voorts zyn alle nummers voor de ach ten zowel bp de dames als by de heren zeer sterk bezet. De beide Surinamers Kilian en Dee genaar en Brokx, spelers van de H. F. C. Haarlem, zpn op eigen verzoek op de transferlpst geplaatst. Tottenham Hotspur heeft zijn derde wedstrijd in Rusland tegen een ploeg, samengesteld uit kandidaten voor het Russische elftal voor de Olympische spelen 1960, verloren met 31. Met drie lengten voorsprong op het Franse paard Al Mabsoot van prins Aly Khan heeft Nagami, gereden door de bekende jockey L. Piggott, te Epsom de Coronation Cup gewonnen. MAGISCHE VIERKANTEN. De uitbetaling van zwarte lonen was in feite de oorzaak van de behandeling van de strafzaak voor de rechtbank te Groningen donderdagmiddag tegen een conservenfabriek in Leek en tegen de beide directeuren van die fabriek. Het ginj in deze zaak om een bedrag van f 15000,- aan te weinig 'betaalde loon belastingen over het eerste en tweede kwartaal van 1956. Tegen de N.V. werd een boete geëist van 5000.- en tegen de beide direc teuren een boete van f 2000 of 100 da gen hechtenis. De achtergehouden be lastingen waren verschuldigd over uit betaalde „zwarte lonen" aan arbeiders der fabriek. 1 2 3 4 9 10 11 12 2 10 3 11 4 12 5 t 7 8 13 M 15 16 6 14 7 15 8 16 van Sumatra; 4. meer in Amerika; 5. wapen; 6. toespraak; 7. inval; 8. soort wit bier; 9. gewicht: 10. razerny; 11. Horizontaal en verticaal dezelfde woorden invullen: 1. tijdelijk gebruik in kleding; 2. rivier in Duitsland: 3. deel plaats in Frankrijk.- 12. wezen; 13. gat in een vestingmuur; 14. kier; 15. plaats in Z.-Vlaanderen; 16. paar. Oplossing 4 juni: Horizontaal: 1. Bask, riant; 2. aan vaarden; 3. triplo, mot: 4. zp, Purim; 5. sept., toril; 6. aleer, base; 7. bergen, Ate; 8. en, egaal; 9. klets, ww; 10. arren, etui; 11. pon. brein. Verticaal: 1. bat, Sabena: 2. aarzelen, rp; 3. snipper. KRO: 4. KVP, Tegelen; 5 alp, regen; 6. raout. nat. 7. ir., rob. Aser; 8. admiraal, te; 9. neomist, wui; 10. TNT, leeuwin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7