Ook de kamerplanten krijgen nu vakantie H D Elke zomer komt met noppen mmm m Prof. Witteveeii heeft veel kritiek op S.E.R.-advies I Bank Indonesia ook in hoger beroep in het ongelijk gesteld Militair beroepspersoneel vraagt salarisherziening Sapphire Film: Vlaams publiek tegen „beschaafd" Nederlands LIEFDE VAN TWEE KANTEN maak baby's uitzet compleet met de handige zwitsal babyset J)e weg naar nieuwe inflatie Conflict met Senembah-Mij. „Geheel onmogelijk ook maar iets te sparen 9 Nederlandse bloemen voor Berlijn Jean Delay lid van de Académie t eerste grijze haartje waarschuwt: POLY COLOR Zuidzee" in Leiden Overtochtskosten Indonesië-Nederland Slechts een formele beleefdheid Simon de Wit is niet ontevreden over omzetontwikkelin g VRIJDAG 5 JUNI 1959 PAGINA 9 Hiet allemaal tegelijk... Door helikopters uit gestrooid Sophia Loren in Wenen iiiiiiiiiiiiiinnnnnnnnnimnnniiiiiimiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii POLYCOLOR Kieurshampoo 't hóórt bij uw make-up! Onze ambassadeur in Polen bij Soekarno CHARLES VIDOR OVERLEDEN IS ZELFVERTROUWEN 134 GULDEN WAARD? Gen. Cronjéstr- 40-44, Tel. 54479 et is niet zo eenvoudig voor iemand die dertig kamerplanten heeft om met vakantie te gaan. Waar laét je dat bloempotten-gezin? Honden en poezen kun je nog uitbesteden als het huis gesloten wordt, maar bloeiende geraniums transporteren naar een gast vrije vensterbank van een plantenlief hebster, die wel wat adopteren wil, is niet zo makkelijk. Je moet een plant ook niet zo uit zijn doen halen. In theorie bestaan er allerlei methoden om planten zonder toezicht toch in leven te houden. Gedoe met katoenen draadjes, die vocht opzuigen en af laten druppelen; alle planten in een teil water met het risico van de permanente natte voeten; ingraven in de tuin; overkappen met een plastic hoes die het verdampte vocht niet teloor doet gaan. Alles heeft zijn bezwaren. Want wat helpt ingraven in de tuin bijvoorbeeld als het zo onge kend droog is als deze laatste weken? Dan moet er toch iemand gerequireerd Worden om er regelmatig met een gieter overheen te plenzen. En dan kan men het zo goed bij de gieter de huissleutel geven en de planten doodgewoon op hun eigen gewende plekje binnen laten staan. Alles weet de mens tegenwoordig, al les kan hij berekenen, ordonneren, naar zijn hand zetten. Maar of het zal regenen of droog blijven moeten we nog helemaal overlaten aan de natuur die we geen enkele wet kunnen voorschrijven. In de meestal veel te natte va kantiemaanden waar ons land ons op pleegt te vergasten is het voor de ka merplanten wel eens een heerlijk „uitje" om in de tuin te mogen staan, lekker diep ingegraven in de grond, met de potrand er net boven uit. Tegen het uitdrogen. „Een soort vakantie voor de planten" noemt de schriftelijke cursus van de Tuin-Kring het, als ze tijdelijk in de volle grond mogen staan. Maar het nat van boven moet er dan wel zijn, of uit de wolken, en als die verstek laten gaan, uit de gieter of de tuinslang. In die schriftelijke cursus, een klein cahier van ruim twintig bladzijden, wordt aangeraden om, bij een vakan tie van een dag of tien, de potten tot aan de rand in een teiltje met goede vochtige turfmolm te zetten, in de scha duw. Er staan meer aardige dingen in dit derde en laatst verschenen deeltje van de cursus van de Tuin-Kring te Eefde, waarover U in ons blad van 29 mei iets heeft kunnen lezen. Dat derde cursus- krantje gaat over bloemen in en om de woning en daartoe horen allereerst de kamerplanten. En wat weten de meeste Advertentie Niet alle huisvrouwen over de hele wereld koken tegelijk. Maar éen ding hebben ze gemeen: voor het binden van groenten, soepen en sausen gebruiken zij Maizena Duryea - het ideale bindmiddel. Tijdens de 13 juni in het Olympia- stadion te Berlijn te houden culturele manifestatie „Der Grosse Tag" zullen voor de honderdduizend bezoekers Ne derlandse bloemen uit helikopters wor den uitgestrooid. Deze bloemengroet is mede door de vereniging De Nederland se Bloemisterij mogelijk gemaakt. Luxemburg. Te Luxemburg is be kendgemaakt, dat de bijeenkomst van de Raad van Ministers der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (K.S.G.), die 5 juni zou worden gehou den, is uitgesteld. In deze bijeenkomst zou de kolensituatie worden besproken. Een woordvoerder van de Hoge Auto riteit deelde mede. dat de Hoge Auto riteit heeft voorgesteld, dat de ministers omstreeks medio juli a.s. zullen ver gaderen. mensen ook eigenlijk af van de pot planten die op een vensterbank achter een altijd gesloten raam of in een donkere berookte hoek hun uiterste best doen? Maar die zielig wegkwijnen en vergelen en bleekzuchtig worden omdat ze niet kunnen smeken om frisse lucht of een beetje meer of minder zon of niet zulke plenzen water of om niet die laag stof op de blaadjes waarin ze ver stikken. e cursusleider begint met te vra gen, „wat zijn kamerplanten?" Want pas als men zich dat goed realiseert, kan men ze geven wat ze moeten hebben om het beste van zichzelf te geven. Kamerplanten zijn echt geen planten „die in de kamer horen". Het zijn stuk voor stuk planten waarvan ergens in het wild, in oerwouden, moe rassen of op zuidelijke vlakten de oor spronkelijke soorten groeien. De potplan ten zijn het gevangen, het getemde en veredelde familielid, dat een groot aan passingsvermogen heeft en het als huis- plant in de kamer wel wil doen. Binnen, in het kleine bestek van de bloempot, in de droge kamerlucht en met minder di recte zon en meestal minder licht dan in de natuurlijke omstandigheden. Ook bij de kamerplanten moet de liefde van twee kanten komen. Het is niet alleen de ficus of de varen of de anthurium of de klimop of de primula die ons argeloos zijn schoonheid als levend, glanzend gewas moet geven. Daar mag best iets tegenover staan van de bezitster, een beetje echte belang stelling voor die huisgenoot. Hoe maak ik, dat die zich echt thuis voelt, dat ik zo'n beetje de condities van zijn komaf naboots? Veel zon of veel schaduw, frisse lucht en elke dag eens lekker verstuiven alsof er vochtige dauw valt. Daarvoor zjjn tegenwoordig heel handige verstuivertjes te koop, die te- Sophia Loren is in Wenen aangekomen, waar zij met Maurice Chevalier een rol zal spelen in een nieuwe film „Olympia". Met een kusje begroette Maurice op het vliegveld zijn tegenspeelster. De Académie frangaise heeft vrijdag prof. Jean Delay, arts en letterkundige, gekozen tot lid, als opvolger van Georges Lecomte. Delay is directeur van het psychologisch insituut van de Parjjse universiteit. Advertentie ■pamg i.«l-Ull i'i FA e noppenjurk is een ideale zomerjapon, vooral voor de zomeravond, JM in ons klimaat waar de verraderlijke afkoeling altijd op de loer ligt. Het materiaal is wollen mousseline, wit met zwart. Wollen mousse line is bijzonder prettig in het dragen, het kreukelt ook niet en het valt mooi soepel. Wij kunnen ons geen zomer heugen dat er geen noppen in de mode waren. Wanneer is het noppen-dessin voor het eerst gebruikt in de modegeschiedenis? Allicht hebben vrouwen, die hun kleren wilden ver sieren en zich daartoe, zoals vanaf de oudste tijden is gebeurd, op de natuur inspireerden, naar regendruppels gekeken en daarin een inspiratie bron gevonden. Genopte japonnen droegen ook onze grootmoeders. Deze winter was er in Parijs in het imposante Musée du Costume de la yille de Paris een bijzonder aardige tentoonstelling uit de tijd van de „Petites Fil- les Modernes", dus zo rondom 1850. Daar stond een wassen dame uit 1865 In een volumineuze tuinjapon van stijve katoen, wit met zwarte noppen. Waarover een kort wijd jasje van hetzelfde. Heel mooi, heel elegant, maar ''net geen enkel ander aanrakingspunt met de mode van nu danhet noppendessin. Het model van de ioto is van Oestergaard uit Berlijn. Van lichtblauwe pure zij is de plissé japon van het huis Dior, met een grote ronde kraag, die ook geplooid is. Het is een van de honderdtwintig modellen, die de volgende week getoond zullen worden in Moskou als twaalf mannequins van het meest beroemde Franse modehuis in de Sovjet-Unie het Russische publiek zullen laten zien wat het Westen onder exclusieve kleding verstaat. De show wordt gehouden op oerzoek van Khroesjtsjev, die gezegd zou hebben, dat de Russische vrouwen zich eleganter moeten kleden. Later tn de zomer komen de Amerikanen met een modeshow. Het is de vraag, waar de Russische ontwerpers de meeste inspiratie zullen opdoen! gelijkertijd het ei van Columbus zjjn om de was in te vochten! In deze wegwijzer voor het begrijpen van de behandeling van planten in en om het huis, wordt een duidelijk onderscheid gemaakt tussen blijvende en tijdelijke kamerplanten. Een bloeien de cyclaam is meestal maar een heel tijdelijke gast. De hooghartige groene sansevieria lijkt voor eeuwig aan de ven sterbank vast te groeien. (Maar men ver geeft hem zijn saaiheid als men hem eenmaal heeft zien bloeien en de aller- verrukkelijkste geur van de kleine bloemetjes heeft opgesnoven). Bij de Nederlandse Tuin-Kring te Eefde kan men dit duidelijk en overzichtelijk ge- illustreerde vlugschriftje aanschaffen voor de somma van een gulden. A. Bgl. Advertentie Tijd voor tintgevende haarwassing (zèn- der verven) met Crème uit de tube, eenvoudiger kan het niet. Gewoon thuis zélf doenl Bij alle drogisten en parfumerie-zaken. Tube 1.95 Imp. LAHNEMANN Laren N.H. Postbus 18. Prof. dr. H. J. Witteveen schrijft in Economisch Statische Berichten een zeer kritisch artikel, getiteld „De SER wijst ons de weg naar nieuwe infla tie". Prof. Witteveen zegt dat de SER ondanks de voortreffelijke cijferopstel lingen en berekeningen, waarover men heeft kunnen beschikken, niet is kun nen komen tot een economisch verant woord advies. De poging, die gedaan is om de tegenstellingen ten aanzien van de subsidiepolitiek te overbrug gen, heeft vrijwel de gehele raad zijn toevlucht doen zoeken in het sociale smeermiddel der inflatie. Alleen door afwenteling der lasten op hen, die niet vertegenwoordigd zijn in de raad, is men enigszins tot elkaar kunnen ko men. Een belangrijk deel van de SER schijnt zich daarbij bovendien in „wishful thinking" te begeven, waar door gemakkelijk nog meer inflatie kan ontstaan. De werkzaamheid van de Sociaal Economische Raad heeft in de afgelo pen jaren verschillende malen de hoop kunnen wekken, dat het gezamenlijk overleg op basis van de economische gegevens en met deelneming van eco nomische deskundigen er toe kon lei den, dat de belangengroepen hun eisen zouden beperken tot het economisch mogelijke. Het huidige advies doet die hoop helaas vervagen; afgewogen te gen de cijfers en overwegingen in zijn eigen bijlage is het advies duidelijk te licht bevonden. Voor de argeloze, niet deskundige lezer is dit echter moeilijk zichtbaar. Deze zal door de vele cij fers en betogen in het rapport eerder worden geïmponeerd. Zo ontstaat het gevaar, dat door ons economisch top orgaan een schijn van exactheid, ja van wetenschappelijkheid wordt gege ven aan eisen en verlangens, die een zijdig en daardoor onbillijk zijn en die ons land lijnrecht naar een nieuwe in- flatiegolf dreigen te voeren. Daaniit zou tenslotte opnieuw overbesteding met haar onvermijdelijk volgende be stedingsbeperking kunnen voortvloeien. Dit zou uiteindelijk in het belang van geen enkele groep blijken te zijn, zo als de ervaring van de nu achter ons liggende periode wel heeft bewezen. Laat ons daarom hopen, dat bezinning op deze ervaring der afgelopen jaren de roes van nieuwe welvaartsdromen nog tijdig zal intomen, aldus prof. Wit teveen. Over de voorstellen A en B uit het SER-advies, dat zjjn de voorstellen van enerzijds de confessionele werknemers en confessionele werkgevers en ander zijds van de liberale werkgevers, zegt prof. Witteveen, dat zij zullen leiden tot een nieuwe bestedingsimpuls van 2200 miljoen, een bedrag dat in geen der jaren van 1954 tot 1957 ook maar bij benadering bereikt is. Daarbij zal dan voor de combinatie A de vrijere loonvorming moeten komen, waarvan de financiële gevolgen nog niet te be rekenen zijn. Eén gevolg zal echter wei in alle duidelijkheid optreden, de prijzen zullen stijgen. Prof. Witteveen berekent een prijsstijging van 3,3 per cent en een stijging van de kosten van levensonderhoud met 1,1 procent, zodat de index van de kosten van levenson derhoud in een jaar tijds met niet min der dan 4,4 procent zou oplopen. Daar mee zouden volgens hem de vergeten groepen niet alleen geen enkele com pensatie ontvangen en de volle last van de subsidieverlaging moeten op vangen, maar zij zouden bovendien nog een extra last te dragen krijgen, door dat ook de lasten van de compensatie voor de arbeidersbevolking op hen worden afgewenteld. Over het voorstel om de voor 1918 gebouwde woningen van huurverhoging uit te sluiten zegt prof. Witteveen, dat een dergelijk voor nemen sociaal onrechtvaardig is. Ter wijl men op die manier ongeveer 40 procent van de arbeiderswoningen van de huurverhoging uitzondert, geeft men immers desondanks aan alle ar beiders een looncompensatie, waarvan de totale kosten zeker het dubbele vor men van een huurverhoging van 25 procent voor élle arbeiderswoningen. Op die wijze bedraagt de totale com pensatie dus bjjna driemaal zoveel als de extra-huur, die de arbeiders beta len. Prof. Witteveen is ervan overtuigd, dat in 1959 en 1960 bij doorvoering van de door de meerderheid van de S.E.R. in de combinaties A en B voorgestelde maatregelen voor extra loonsverhoging in het kader van een vrijere loonvor ming in het geheel geen ruimte zal 95' Tot oktober aanstaande wordt in het museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat te Leiden een tentoonstel ling gehouden over de eilanden in de Zuidzee en hun bewoners. De samen steller, dr. S. Kooyman, is er in deze expositie in geslaagd de bezoekers een nieuwe kijk te geven op het leven van de bewoners van Polynesië, Micronesië en Melanesië. die dichter bij de werke lijkheid staat, dan de zoetvloeiende romantiek van de Hawaiian-idylles. Ook aan het verleden van deze culturen wordt aandacht besteed. Griekenland heeft geantwoord op een Russische nota van 14 mei, waarin ge waarschuwd werd tegen de inrichting van Amerikaanse raketbases op Grieks grondgebied en waarin op Griekenland een beroep werd gedaan uit de NATO te treden. De regering in Athene ant woordt nu, dat dit allemaal kwesties zijn, die uitsluitend haar aangaan en dat inmenging van buitenaf „onaanvaard baar" is. overblijven. De voorgestelde maatrege len zouden zelf al aanzienlijk meer vra gen dan met de beschikbare ruimte zou overeenkomen, zodat een belang rijke prijsstijging te wachten zou zijn. Het gevaar van een vrijere loonpo litiek, zoals die momenteel bijvoor beeld door de heer Coppes gepropa geerd wordt, is volgens prof. Witte veen, dat de confessionele vakbewe ging voorop zou kunnen gaan bij het vragen van loonsverbeteringen in de gunstige bedrijfstakken en dat het N.V.V. dan vervolgens klaar zou staan om het inhalen van de „achterstand" in de minder bevoorrechte sectoren te eisen. De stabiliteit van het prijsni veau zou op deze manier drastisch kunnen worden verstoord en het is zeer wel mogelijk, dat de teleurstelling daarover zo groot zou zijn, dat de vrije loonvorming voor geruime tijd weer volledig in dïsc.rediet zou geraken. Juist wie in principe' de vrijere loon vorming voorstaat, moet daarom thans met kracht aandringen op een gema tigde toepassing. Groot-Brittannië De minister van binnenlandse zaken, R. A. Butler, heeft op het Britse publiek een beroep gedaan de politie te helpen bij het opsporen van de blanken, die twee weken geleden in de Londense wijk Notting Hill een Westindische neger hebben vermoord. (Van een mede werkster in Parijs) De leerfabrikan- ten hebben de goede gewoonte een keer per jaar en wel in de laatste dagen van mei hun col lecties te tonen. Die zijn zeer verschil lend want bij de leerfabrikanten ho ren zowel de schoen makers, de tassen- fabrikanten, „de couturiers en cuir" als zij die de tal rijke kleine leren- voorwerpen maken zoals portefeuilles, schrijfmappen, por- temonnaies enz. De fabrikanten van deze maroqui- nerie vragen zich op het ogenblik af of ze door moeten gaan met de kleine portefeuilles te ma ken, die een afdeling hebben voor munt geld, of dat ze de jarenlang vergeten beurzen met stevige knip weer moeten lanceren. Nu nieuwe munten worden ge slagen die de vol gende winter in om loop worden ge bracht en waaron der zelfs stuivers en centimes zijn, vermoeden de ma- roquiniers dat het publiek de voorkeur zal geven aan ou derwetse knipbeur- zen. Waarschijnlijk - is dat juist gezien want zilveren beursjes, mits van flink formaat, hebben in de winkels van antiek zilver een succes zoals ze zeker in geen vijftig jaar kenden. Hier en daar worden trouwens al degelijke leren beurzen uitgestald. Maar bij zo'n leershow zijn het vooral de „couturiers en cuir" die de meeste belangstelling hebben. Eigenlijk spreekt men dit jaar voor het eerst van „cou turiers en cuir" Leren jassen zijn al jaren in de mode, maar tot nog toe verge noegden de fabrikanten op een paar na, zich met confectiematen. Sinds ze echter hoe langer hoe meer klanten krijgen die maatkleren gewend zijn hebben enkele zaken zich daar nu speciaal op toegelegd. Het gevolg is dat ze veel meer tailleurs en lange mantels ontwerpen dan korte jasjes. Ze gebruiken daar haast alleen de binnenkant van de huiden voor, het zogenaamde „veau velours"; vooral aan de mantelpakken ziet men de enorme vorderingen die de leerbewer- king gemaakt heeft. Van jaar tot jaar wordt het soepeler en het valt heus niet stijver dan tweed of laken. Dit keer worden twee nieuwtjes gelanceerd; ten eerste het „solskin", wat een leer is dat uiterst soepel valt, zeer sterk is en gewassen kan worden, iets wat bij veau velours tot nog toe niet mogelijk was. En ten tweede het „cuir givré, dat is een veau velours waar een onregelmatig witte waas over ligt; het leer ziet er daardoor enigszins uit als badhanddoeken- stof of misschen beter gezegd als een gesponsde muur. Maar altijd is de kleur van het leer ondanks het witte waasje wat er over ligt, zeer goed te zien. Vrolijke fleurige kleuren blijven mode. De couturiers du cuir kozen kool- zaadgeel, azaliaroze, lichtblauw, amandelgroen, turqois, lila en bordeauxrood voor tailleurs en mantels. Van een dergeijke show vormen de japonnen altijd de „clou". Dit keer waren er drie waarvan de zachtblauwe kokerrok met tuniek van Merenlander het meeste succes had. Hoe de tijd, dat leer alleen geschikt werd geacht voor sportkleren voorbij is, bewees de juwelier Gaucherand. Hij had er geen bezwaar tegen om twee armbanden, een halsketting en een clip die tot de fraaiste van zijn verzameling behoren en die een waarde hebben van 500.000 gulden bij dit veauvelours avond mantelpak te tonen. En inderdaad stonden die kostbare sieraden niet vreemd omdat het leer even mooi viel als de prachtigste zijden of zelfs als jersey. Diny K.-W. Tuniek van lichtblauw leer. Even soepel als satijn! De Bank Indonesia kan onder geen en kele omstandigheid rechten doen gelden op de partij tabak van de Senembah Maat schappij, die in Amsterdam was opgesla gen. Aldus luidt de uitspraak van het ge rechtshof te Amsterdam in het door de Bank Indonesia tegen een in kort geding gewezen vonnis ingesteld hoger beroep. Zoals bekend werd de Senembah Maat schappij door de Arrondissementsrecht bank in het gelijk gesteld in een ge schil over 6.263 pakken tabak, die eigendom waren van de Senembah, maar waarover de Bank Indonesia in Amsterdam als pand beschikte. Het gerechtshof, onder presidium van mr. J. Brongers, heeft niet alleen het vonnis bekrachtigd, doch in termen, die aan dui delijkheid niets te wensen overlieten in de overweging opgenomen, dat de onder beheerstelling der Nederlandse bedrijven in Indonesië een even evidente als ern stige schending van het volkenrecht be tekent. Daarom moet deze, aldus het hof, ais onrechtmatige en duidelijk discrimine rende maatregel worden beschouwd. In de overwegingen, die het Hof ln zijn arrest heeft neergelegd, staat o.a. te lezen, dat de onderbeheerstelling der Nederlandse bedrijven „een zeer ingrij pende aantasting inhoudt van de rech ten van de Nederlandse staat" en dat zij door Indonesië gebruikt wordt als „een middel tot ondersteuning van haar aanspraken op Nieuw-Guinea en dus voor het bereiken van een zuiver poli tiek doel, dat met de maatregel zelf niets te maken heeft". De onderbeheerstelling moet volgens het hof gezien worden als een voorbe reiding van een volledige confiscatie der ondernemingen. Dit blijkt uit de wet op de nationalisatie der Nederlandse bedrijven. Wel zal er volgens deze wet schadevergoeding worden gegeven, maar die zal door een regeringscom missie worden vastgesteld en volgens het hof biedt deze geheel onuitgewerkte regeling geen voldoende waarborg, dat de eigenaren inderdaad enige schade loosstelling zullen ontvangen, althans een die enigermate redelijk kan wor den geacht. Bovendien heeft de Indonesische staat bij herhaling iaten blijken, dat van schadevergoeding pas sprake kan zijn als Nederland Nleuw-Guinea heeft afgestaan. Een reële kans op schade vergoeding acht het hof dan ook niet aanwezig. Het Hof onderschrijft dan ook het oordeel van de president van de recht bank volledig. De volkomen onrechtma tige onderbeheerstelling kan hier te lan de geen erkenning vinden, omdat zij in strijd komt met de Nederlandse orde en mag hier dus evenmin enig rechts gevolg hebben. Volkomen terecht heeft de president beslist, zo overweegt het Hof verder, dat de openbare orde hier te lande in dit geding elk beroep op de onderbe heerstelling in de weg staat. Vervol gens verklaart het Hof de vijf door de bank Indonesia tegen het vonnis van de president ingediende grieven onge grond. In de laatste grief had de Bank ge steld, dat de opbrengst van de inmid dels verkochte partij door de Senembah bij de Twentsche Bank moest worden gedeponeerd, opdat in het bodemge schil kan worden beslist aan wie deze toekomt. De Bank Indonesia beriep zich daarbij op de grote financiële be langen die in dit geding op het spel staan. Het Hof gaf op die grief als antwoord, dat inderdaad voor de Se nembah een bedrag van 15 miljoen gul den op het spel staat. De Bank preten deert 14 miljoen roepiah als crediet aan de Senembah te hebben verleend, doch voor zover haar rechten daarop in het bodemgeschil mochten worden erkend hetgeen het Hof reeds vanwege de evidente onrechtmatigheid van het ge voerde beheer praktisch uitgesloten acht kan de Bank Indonesia in dat geval genoegzaam verhaal vinden in de inmiddels genationaliseerde eigendom men van de Senembah Maatschappij in Indonesië, zodat het niet nodig is haar daarnaast hiervoor nog een verhaals- object in Nederland te verschaffen. Daar komt nog bij, dat de eigen fi nanciële belangen van de Bank in het niet zinken bij die van de Senembah Maatschappij, omdat de aanspraken uit de valutacontracten niet haar eigen fi nanciële positie raken, aldus het Hof, doch die van de Indonesische staat, daar zij de guldens, die de Senembah Maatschappij volgens de Bank als de viezen aan haar moet overmaken, toch aan het Indonesische deviezenin- stituut moet afdragen. Aldus werd het vonnis van de presi dent bekrachtigd met afwijzing van de door de Bank Indonesia gestelde eisen. De Bank werd voorts veroordeeld in alle kosten van het geding, die van de zijde der Senembah Maatschappij ge raamd zijn op 3000,- en van de zijde der Twentsche Bank (die in dit geding zijdelings betrokken is geweest, aange zien zij de celen der partij tabak onder zich had) op 300,-. Restitutie van overtochtskosten van Indonesië naar Nederland voorzover Nederland daartoe ingevolge de ga- rantiewet verplicht is zal worden be rekend naar de rupiah-koers ten tijde van de indiening van het verzoek om restitutie. Minister Luns heeft aan de Eerste Kamer meegedeeld dat in alle gevallen, waarin in het verleden te ruggave van overtochtskosten is ge schied, de vergoedingen volgens de nieuwe gedragslijn zullen worden her zien. In het verleden werd de vergoeding in Nederlands geld steeds be rekend naargelang de rupiah-koers op het moment van uitbetaling. Door de voortdurende ontwaarding van de Indonesische munteenheid en de lan ge tijd, die met de behandeling van een verzoek tot restitutie was gemoeid, ont stond meestal een aanzienlijk koers verlies voor de betrokkenen. Een van hen heeft nu door een verzoekschrift te richten tot de Eerste Kamer, de zaak aan het rollen gebracht. Sovjet-Unie Een lid van de Russi sche commissie voor oorlogsmisdaden, Vladimir Bjeljajev, heeft in een artikel in de „Literaire Gazet" meegedeeld, .dat in juli 1943 het Italiaanse garnizoen van de West-oekraïnse stad Ivov door de Gestapo is gearresteerd en doodgescho ten, omdat de Italianen na de val van Mussolini weigerden de eed op Hitier af te leggen. (UPI). Namens de militaire belangenvereni ging van beroepsschepelingen bij de zee macht (V.B.Zi), de r.-k. vereniging voor onderofficieren St. Martinus en de chris telijke organisatie voor onderofficieren is bi) de nieuwe minister van defensie in een rekest dringend herziening gevraagd van de salarissen van het militair be roepspersoneel beneden de rang van officier. De voorzitter van de V.B.Z., de heer F. Wendel, deelde dit mede op de donderdag in Hilversum begonnen jaarvergadering. Hij voegde er uit naam van de elfduizend leden van de vereniging aant oe, dat reeds enige tijd geleden de betrokken organisaties heb ben geconcludeerd dat de bezoldiging van het personeel moest worden her zien. „Het is altijd redelijk geweest, dat militair personeel hoger werd gesala rieerd dan het personeel in vergelijk bare burgerlijke functies. Maar thans heeft men dit beginsel volkomen los gelaten", zei de voorzitter. Hjj merkte op dat het geheel onmogelijk is voor marine-onderofficieren onder de huidi ge tijdsomstandigheden ook maar iets te sparen. Daarbij is het kopen op afbetaling „de gesel, die ook aan het marinepersoneel niet bepaald ongemerkt is voorbij gegaan", aldus spreker, die op dit punt meer beperkende wettelijke bepalingen bepleitte. De voorzitter sprak grote waardering uit voor oud-minister Staf. Hij betreur de voorts het vertrek van vice-admi- raal Moorman als staatssecretaris van marine. De hoofdvlootaalmoezenier, mgr. J. de Sain, reikte op deze jaarvergadering de Pauselijke onderscheiding, het ere kruis Bene Merenti, uit aan adjudant W. van der Linden, die tien jaar lang in het bestuur van de V.B.Z. de ka tholieke leden heeft vertegenwoordigd en die binnenkort de marinedienst met pensioen verlaat. Burgemeester Brandt van West-Berlijn zal volgende week donderdag in Parijs worden ontvangen door president de Gaulle van Frankrijk. Op vragen van het Eerste Kamerlid de Vos van Steenwijk (V.V.D.), naar aanleiding van het onderhoud dat de Nederlandse ambassadeur in Polen met president Soekarno zou hebben ge had op het vliegveld te Warschau, heeft de minister van buitenlandse zaken het volgende geantwoord: Bij het afscheid van president Soe karno na zijn bezoek aan Polen bevond de ambassadeur zich inderdaad onder de hoofden van missie, die het Indone sische staatshoofd uitgeleide hebben gedaan. Het is niet juist, dat de am bassadeur zich daarbij met president Soekarno heeft onderhouden. Aangezien Nederland met Indonesië diplomatieke betrekkingen onderhoudt, dienen de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigers met betrekking tot dat land in het algemeen de formele be leefdheden in acht te nemen, welke aan het diplomatieke verkeer eigen zijn. Een dergelijke formele beleefdheid werd in acht genomen bij het onderha vige geval. De directie van Simon de Wit te Zaan. dam is niet ontevreden over de omzet ontwikkeling in 1959, aldus werd in al gemene jaarvergadering medegedeeld. Wel vertonen de winstmarges nog steeds een neiging tot dalen. Mede gezien sei zoensinvloeden werd het moeilijk ge acht een voorspelling te doen over de uiteindelijke resultaten. De onderneming neemt in de groep grootwinkelbedrijven qua aantal zaken op het ogenblik de derde plaats in na de Gruyter en Albert Heijn, maar kent in tegenstelling tot deze twee geen eigen produktie. De directie betreurt wel eens dat er geen eigen produktie is. In tijden van schaarste is dit een nadeel gebleken. Hierdoor kwam ook het bedrijf zo langzaam op gang na de oor log. Van de andere kant kan men kopen wat men wil en tegen geschikte prijs. Het streven van de maatschappij Is gericht op supermarkets, waarin naast kruidenierswaren, groente en fruit, ook vers vlees zal worden verkocht. In soortgelijke bedrijven in het buitenland is de verkoop van vers vlees de attrac tie. De directie ontveinst zich niet dat de verkoop hier moeilijker zal zijn ge zien de kwaliteit der produkten van de Nederlandse slager. Op het ogenblik wordt een in eigen bezit zijnd winkelpand in Zaandam ver bouwd tot de eerste supermarket van het bedrijf. Met de kosten exclusief de goederenvoorraad, is een bedrag ge moeid van circa f 750.000. Bij de financiering zal de directie de tot nu toe gevolgde politiek voortzetten, n.l. de verkoop van panden aan insti tutionele beleggers, daarna in huur met optie tot terugkoop. Gepoogd wordt een redelijk evenwicht tussen eigen en vreemd kapitaal te handhaven, aldus de directie. De Hollywoodse filmregisseur Charles Vidor is aan een hart aanval overleden. Vidor, die in 1900 in Boedapest werd geboren maar reeds tientallen jaren het Amerikaanse staats burgerschap bezit, bevond zich in We nen om een nieuwe film te regisseren. Het zou de film „A Magic Flame" zijn over het leven van de componist Franz Liszt. De hoofdrollen zouden gespeeld worden door de Britse acteur Dirk Bogarde en de Franse actrice Capu- cine. Advertentie U weet, dat zelfvertrouwen, zeker heid van optreden tot succes leidt En dat bereikt u mede met heren mode op niveau. BrixonMode 1959Vanaf 134.hebt u ruime keuze uit een grote, gevarieerde collectie Brixon-kostuums, gedistin geerd èn degelijk. Ja.... slechts 134.gulden; 'n belegging in zelf vertrouwen, in succesAlleen Brixon geeft u de garantie van herenmode op niveau: blijvende pasvorm, bliivende distinctie Reeds opgedane ervaringen met de vertoning van films in Vlaanderen, waarin Nederlands gesproken wordt, hebben geleerd, dat het gebruik van de Noord-Nederlandse, zogenaamde be schaafde omgangstaal bij het Vlaam se publiek in het algemeen op sterke weerstand stuit. Zelfs Noord-Nederland se ondertitels zijn in Vlaanderen on bruikbaar gebleken." Dit heeft de directie van Sapphire Film Prod, geantwoord aan de ver eniging voor beschaafde omgangstaal te Brussel n.a.v. het protest van deze vereniging tegen het voornemen van Sapphire Film Prod, om van de film „Fanfare" van Bert Haanstra een Vlaamse versie te maken. De vereni ging had verder gedreigd, indien de plannen van Sapphire Film Prod, toch zouden doorgaan, alle gepaste mid delen te zuilen gebruiken om de verto ning van „Fanfare" in de Vlaamse ver sie tot een fiasco te doen worden. Sapphire Film Prod, zegt in zjjn ant woord verder, dat het gebruik van een zogenaamd beschaafde omgangstaal in de onderhavige film als „de groot ste nonsens" zou moeten worden be schouwd. Derhalve is bü de vervaardi ging van de originele versie van deze film dan ook direct gebruik gemaakt van een duidelijk streekaccent c.q. idioom, aldus de directie. Zij zegt verder niet te kunnen Inzien, waarom het gebruik van een ander en hun beter in het gehoor liggend accent c.q. idioom als „een grote vernedering en belediging van de Vlamingen" zou kunnen worden opgevat. „Wij kunnen u slechts verzekeren dat wii ons en onze landgenoten in genen dele beledigd of vernederd zouden achten indien van Vlaamse zijde zou worden veronder steld, dat wij enige moeite zouden heb ben met het volgen van een filmdia- loog met een Gents of Liers accent en dat wjj er slechts erkentelijk voor zul len zijn, wanneer men ons in voorko mende gevallen een dergelijke overbo dige moeite zou willen besparen", al dus de brief.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9