JONGE ATLETEN MAKEN SNELLE TIJDEN Buis is favoriet bij de achtervolging amateurs Van Dam en Dame s Brits medisch tijdschrift contra de bolcssport Typhoon op een gunstige start plaats voor de heat Chris Konings en Jan van IJ den: veelbelovende sprinters Recordhouder m m 1 Eclatant succes Sabbadin wint 20ste etappe School van Arie van Vliet speelt grote rol in sprintwedstrijden Pri! betaalt Uw belasting en schijven 16 doden per jaar is te hoge prijs99 Tal en Fischer staan gelijk Sportflits Dauphiné Libéré Fraai succes van Fransman Mastrotto Regen spelbreker in eerste testmatch NATIONALE BAANKAMPIOENSCHAPPEN W aterpolo-selectie Flatbewoners zonder water Derby-dag op Duindigt ZATERDAG 6 JUNI 1959 PAGINA 11 ff Honkbalspelers voorlopig geschorst Ronde van Italië 26 GEWONDEN BIJ AUTORACE IN MISSOURI JEUGDTOERNOOI A.D.O. Feijenoord sterker dan St.-Etienne: 15 EngelandIndië Amerikaans ultimatum aan I.O.G. a^bcdefgh. abcdefgh. Honkbalinterlands In augustus twee maal NederlandItalië Mike Hawthorn laat 7 ton na aan zijn moeder mw 4t Nieuw wereldrecord speerwerpen Santos verliest van Internazionale Schaken in Zürich De Haan elfde in België Zomercompetitie K.N.Z.B. Algerijnse kwestie Optimistische De Gaulle ziet oplossing KLASSE-INDELING GEMEENTEN Twee jonge atleten, de 17-jarige Jan Van Uden uit Hoensbroek en de 19-jari- ge Zaandammer Chris Konings hebben in wedstrijden voor juniores opvallende prestaties geleverd. Zo verrassend snel en veelbelovend zijn de tijden van bei de jongens, dat de vaderlandse atletiek- sport aan. een opleving schijnt toe te zjjn. Met een snelle rush heeft de 17-jari- ge H.B.S.-leerling Jan van Uden uit Hoensbroek zich in het volle licht van de sportieve schijnwerpers geplaatst. Als lid van de atletiekvereniging Schaes- berg nam hij jongstleden zondag deel aan de jubileumwedstrijden van A.A.C. te Amsterdam.* En hij liep daar als B-junior de 600 meter in de in zijn klas se nog nooit door een Nederlandse at leet gemaakte tijd: 1 minuut 20,1 sec. De jonge atleet lijkt dus op het ogen blik wel een waardevolle ontdekking te zijn van de heer Scholtes, trainer van de Schaesbergse vereniging. Die zag sr vorig jaar Jan van Uden eens in actie als lid van een schoolvoetbalelftal. Van Uden bleek toen al over zulke opval lende sprintkwaliteiten te beschikken, dat de heer Scholtes niet rustte voor hjj de jongen zo ver had gebracht, dat deze de voetbalschoenen voor de spikes verwisselde. Al heel spoedig kwam Van Uden tot opvallende prestaties. Te Nijmegen stelde hij het Nederlands record 600 m B-junioren op 1.23.3. In Eindhoven werd hij met 4.9.3 recordhouder op de 1500 meter en in Maastricht liet hij een nieuw record op de 300 meter junioren registreren met 35,2 seconden. Als voorlopige kroon op een nog veel belovende atletiekloopbaan liet hij dan jongstleden zondag de chronometers stilstaan op 1.20.1 voor de 600 meter. Het ziet er naar uit, dat de atletiekwe- reld nog plezier kan beleven aan deze jonge atleet. Want behalve op zijn eindexamen H.B.S. in september aan staande en de radio- en televisiezaak van zjjn vader, is zijn belangstelling ge heel geconcentreerd op de atletiek. Ro ken doet hjj niet, wel elke morgen gym nastiekoefeningen maken, drie maal per week trainen met zijn club en s avonds vroeg naar bed. Reeds in het verleden heeft Zaanland de aandacht op zich gevestigd door traaie successen van vooraanstaande leden, zoals Willy Lust, Gré de Jongh, Gene Huitema, Selma Heystek,waarbij de heren steeds op de achtergrond kwa men. Het ziet er nu echter naar uit, dat met deze traditie gebroken wordt. Het vorig jaar veroverde de thans ne gentien jarige Chris Konings het jeugd kampioenschap op de 800 meter in een tijd van 1 minuut en 58 seconden. Sindsdien is het steeds sneller gegaan en dit jaar had hij er 1,56,8 voor no dig. Zondag j.l. kwam Chris Konings, die in Breda geboren werd, opnieuw in de belangstelling doordat hjj het Neder- In afwachting van het resultaat van het onderzoek en de daarop volgende uitspraken van het bondsbestuur heeft het bestuur van de KNHB de Blauw Wit-leden F. Bloem (aanvoerder) en J. W. A. Tolmejjer in verband met hun gedragingen tijdens de wedstrijd Blauw- Wit-HCK op 30 mei jl. een voorlopige schorsing opgelegd. Naar aanleiding van de bij het be stuur van de KNHB binnengekomen klachten over de wedstrijd EHS-VVGA op 30 mei jl. heeft het bestuur uit zijn midden een commissie oenoemd, die een onderzoek zal instellen naar hetgeen tijdens de wedstrijd is gebeurd. De commissie bestaat uit de heren Posthuma, Hordijk en Boersma. lands juniorenrecord verbeterde maar misschien nog meer door de wijze, waarop hij deze prestatie verrichtte. Twaalf honderd meter heeft hij aan de kop gelopen en toen perste hij er nog een fantastische 300 meter uit, waar door hij met ruime voorsprong op zijn naaste concurrent, de A.A.C.'er Joop de Vries, zegevierde. Een opvallend succes, dat een merkwaardige voorge schiedenis heeft. Ongeveer tien dagen vóór de grote wedstrijd troffen jeug dige leden van Zaanland in Amsterdam hun collega's van A.A.C.,waarbij Chris Konings echter niet aanwezig was. Het werd wederzijds een opjutterij van jewelste, de Amsterdammers hielden het op hun crack Joop de Vries, de Zaandammers hielden vol, dat Chris Konings zou zegevieren ondanks het feit, dat hij voor de eerste maal op seri- euse wijze de 1500 meter zou gaan lopen. Slechts enkele malen had hij de ze afstand gelopen op een dual-meet of op onderlinge wedstrijden. Goed en wel de A.A.C.'ers en de leden van Zaan land gingen weddenschappen aan, de Zaandammers spoorden hun clubmak ker Chris nog eens terdege aan en van daar dat hij reeds kort na de start naar voren trok, enkel en alleen om de A.A.C.'er Joop de Vries achter zich te houden. Niet denkende, dat de race een eclatant succes voor hem zou worden. Zwak voor wielrennen Aanvankelijk had Chris Konings, die bankwerker bij de A.I. te Zaandam is, wielrenner willen worden, maar door gebrek aan financiën ging deze wens niet in vervulling. Toch heeft hij nog steeds een zwak voor de wielrennerij - wellicht omdat hij Brabander van geboorte is. Als het maar even kan trekt hjj naar Amsterdam om in het Olympisch Stadion de wielerwedstrij den bij te wonen. In september 1956 meldde Chris zich als lid bij Zaanland en in mei 1957 kwam hij voor het eerst uit op een 600 meter wedstrijd als B-junior. Zijn tijd bedroeg toen 1 minuut en 32 seconden. 1.26.5 werd tenslotte zijn beste presta tie op deze afstand. Veel steun heeft hij gehad van de trainer van Zaanland Jan List, maar nog het meest van zijn vriend Piet Hooyschuur, die als A- klasser reeds bekendheid had op de 800 en 1500 meter. Het duurde niet lang of Piet Hooyschuur moest in zijn leer ling zijn meerdere erkennen. Hij had hierin echter een sportief genoegen en bleef zijn pupil in alles steunen. De veelbelovende 19-jarige atleet zal op advies van de technische commis sie van de K.N.A.U. op 21 juni deel nemen aan de jeugd-interland wed strijd tegen Duitsland, vanzelfsprekend op de 1500 meter. De Italiaan Alfredo Sabbadin heeft de 20ste etappe van de Giro d'Italia, over 100 km. van Turijn naar St.-Vin- cent, gewonnen. Hij maakte een tijd van twee uur en 15.01, een gemiddelde snelheid dus van 44,438 km. per uur. Diego Ronchini eindigde met 1 minuut en 10 sekonden achterstand als tweede, 9 sekonden later kwam nummer drie, Mario Tosato, over de streep. De eerste buitenlander was Darriga- de, die met 1.25 achterstand op de winnaar als vierde binnenkwam. Mi guel Poblet werd vijfde, Rik van Looy zesde. De rose trui blijft om de schou ders van Jacques Anquetil, die het al gemeen klassement nog steeds leidt. Klassement verder: 2. Gaul (Lux), op 3 min. 36 sec.; 3. Ronchini (It.), op 4.34; 4. Van Looy (Belg.) op 5.35; 5. Poblet (Sp.), op 7.16. De jury van de ronde heeft een pro test, ingediend door de heer Guerra, directeur sportif van de Emi-ploeg, waarvan Gaul kopman is, tegen de klassering van de renners in de twin tigste etappe, verworpen. Het betrof hier vooral de tijd, welke genoteerd was voor Anquetil, de leider in het alge meen klassement. Deze zou geen der tien, maar bijna dertig seconden hoger zijn geweest dan die van de Luxembur ger. De chronometers van de journa listen wezen dit laatste verschil op precies te zijn: 28 seconden ook aan. Anquetil, die in een groepje was bin nengekomen, was ex aequo geklasseerd. „Onbillijk", was de mening van de heer Guerra, „want zo Anquetil op het mo ment, dat hjj de eindstreep passeerde, was afgetimed, had Gaul een aanzien lijk grotere winst geboekt dan nu het geval is geweest." „Onmogelijk", zo staat daar tegenover de opinie van de jury, „om de tijd van elke renner op te nemen, zo zij in groepjes binnenko men Op de Beverley racebaan te St. Jo- seph, in de Amerikaanse staat Missouri, is tijdens een race met omgebouwde sportwagens een wagen tussen het pu bliek geraakt. Zesentwintig personen werden gewond, van wie zes ernstig. De wagen kwam in botsing met een andere auto. Beide coureurs bleven ongedeerd. Van de gewonden zijn de meesten kin deren. Op de terreinen van ADO in het Zuiderpark is vrijdag een internatio naal jeugdvoetbaltoernooi begonnen, dat tot en met zondag zal duren. Er nemen tien verenigingen deel uit vijf verschil lende landen. Het zijn: Wiener Sport club (Oostenrijk), Chelsea (Engeland), Patro (België), Lodz (Polen), Borussia (Duitsland) en de Nederlandse clubs Feijenoord, Volendam, Excelsior, Ajax en ADO. De uitslagen van de vrijdag gespeelde wedstrijden waren: ADO- Wiener Sportclub 0-1, Chelsea-Patro 3-0. Feijenoord heeft vrijdagavond in een lichtwedstrijd te St. Etienne met 5-1 gewonnen van de ploeg van die naam. De ruststand was 1-1. Een vrijdagavond op de Ordrupbaan in Kopenhagen verreden omniumwed strijd is gewonnen door het Deense koppel Nielsen-Lykke. De derde plaats was voor de Nederlanders Schulte-Post. Jac. Jurrissen, de midvoor van de tweede divisieclub Tubantia (Hengelo) zal op eigen verzoek op de transfer- lijst worden geplaatst. De Fransman Raymond Mastrotto heeft de vijfde etappe van de Dauphi né Liberé, over 185 km van Chambery naar Thonon les Bains, op zijn naam gebracht. Leider in het algemeen klas sement blijft Henri Anglade. Mastrotto maakte een tijd van 4 uur 43 minuten en 10 sec. over de 185 km, waarin een col van 1150 meter lag. Zijn gemiddelde snelheid was 39.2 km per uur. De Fransman Groussard eindigde als tweede, zijn landgenoot Saint als derde, beiden 1.49 na de winnaar. De Nederlander Kool kwam als zesde over de finish, in dezelfde tijd: 4 uur, 44 mi nuten en 59 sec. Het algemeen klassement: 1. Anglade (Fr.) 25 uur 50 min. 19 sec.; 2. Mas trotto (Fr.) 25.51.27 3. Dotto (Fr.) 25.57.05; 4. Le Dissez (Fr) 25.58.10; 5. Rohrbach (Fr.) 25.58.12; 6. Huot (Fr.) 25.58.28 7. Lach (Fr.) 25.59.12; 8. Segu (Sp.) 25.59.18; 9. Queheille (Fr.) 26.00.31; 10. Rivière (Fr.) 26.00.56; 33. Kool (Ned.) 26.32.17; 38. Stolker (Ned.) 26.38.25; 43. Van den Borgh Ned.) 26.46.22; 59. Van Breenen (Ned.) 27.17.14; 64. Damen (Ned.) 27.33.33. Invallende duisternis en regen waren er de oorzaak van dat de cricketers op de tweede dag van de eerste testmatch Engeland-Indië de bats een uur eerder moesten inpakken dan in het schema voorzien was. Indië had toen 116 runs gescoord voor het verlies van drie wickets in ant woord op het Engelse totaal van 422 runs. Nadat de vier laatste Engelse bats- men 64 runs aan de score hadden toe gevoegd, hadden de Indiërs niet minder dan 100 minuten nodig om slechts 34 runs te scoren voordat zjj Contractor kwijtraakten. Hq werd gevangen toen hij een bal van de Engelse nieuwe spin- bowler Ton Greenhough naar deep square leg hoekte. Roy en Umrigar voegden in 61 minu ten nog 51 runs aan de score toe voor zij door de snelle Freddie Truman bei den gebowld werden. De komende wereldkampioenschap pen wielrennen in Amsterdam hebben bij de amateurs hun stempel gedrukt op de inschrijving voor de nationale baan- kampioenschappen, die donderdag 11 juni in het Olympisch Stadion zullen beginnen. Zowel bij de sprint als bij de achtervolging zijn er veel meer gegadig den dan in de laatste jaren het geval was. Voor de achtervolging hebben zich niet minder dan 71 liefhebbers gemeld. De grote favoriet op dit nummer is Jan Buis, die enkele weken geleden de befaamde Italiaan Simonigh in Enge land klopte. Overigens moet men bij de amateurs met de kansberekening uiterst voorzichtig zijn. Bij de amateursprinters begint de De Amerikaanse regering heeft beslo ten om niet bij te dragen in de orga nisatiekosten van de Olympische win terspelen, indien het besluit om Natio nalistisch China uit het Internationaal Olympisch Comité te stoten, gehand haafd blijft. De Amerikaanse bijdrage was gesteld op 400.000 dollar (circa 1,1 miljoen gulden). Otto Mayer, kanselier van het Ï.O.C., heeft naar aanleiding van de Ameri kaanse mededeling verklaard ,,dat de toestand bijzonder verward is" en dat het besluit op zichzelf „veel compli caties zal veroorzaken". Het I.O.C. heeft reeds laten weten dat het de uitgestoten nationale commissie weer zal aannemen, als die zijn ver zoek om toelating dan maar stelt op naam van bijvoorbeeld Formosa. Daar komt bij dat Nationalistisch Chinese atleten al voor Rome en voor Squaw Valley zijn uitgenodigd. Mayer deelde mee dat hun namen thans „voorlopig" van de I.O.C.-lijsten zijn afgevoerd. Advertentie Uw laatste kans: zie pagina In deze rubriek willen wij huldigen de heer Van Grieken, die 7 juni zijn 60ste verjaardag viert. Als componist heeft hij op verschillend gebied goede composities gemaakt. Als blijk van waardering bie den wij hem als geschenk no. 19 aan. Een schaakwerkje verbinden wij aan de oplossing ervan, deze moet uitvoerig ge geven worden voor woensdag 24 juni. Aan enkele lezers is de bedoeling van een zelfmat onbekend. Hierin wordt zwart gedwongen zijn tegenstander mat fe zetten. Hier een simpel voorbeeld van onszelf met oplossing. Zelfmat in drie zetten. Wit:' Kdl, Dh8, Td3—h5, Ld6—d7, Pc4; b3, b4, f3. Zwart: Kd5, Lg5, Pd4—d8, d2, f4. Opl. 1. Lc7, Fb7 (Pc6) 2. Pe3f, f«3: 3. Da8, e2 mat of 1Pe6 <Pf7) 2. Pe3t, fe3:, 3. Dg8, e2 mat. PROBLEEMOPLOSSINGEN No. 13. Mr. J. Albarda. Opl. Kc4: 2. Dd6 mat. No. 14. G. v. Winkel. Opl. 1. Th5 enz. De problemen voor deze week zijn: No. 19. P. A. Koetsheid. Zelfmat in 5 zetten. Eerste plaatsing No. 20 Jac. Haring, Den Haag. Eerste plaatsing Mat in 2 zetten. Opgedragen aan J. L. van Grieken. PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS No. 3329 van D. Kleen te Heemstede. Correspondentie te richten aan P. A. Koetsheid, Huize St.-Bernardus, Sassen- heim. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 569 van D. Kleen te Heemstede. Wit speelt en wint. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 juli a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 3322 van Pater W. A. Dop heide S.J. te Amsterdam. Wit speelt naar: 44, 24, 17, 10, 31, 1, 38 en wint. In een goede stand heeft onze eerw. componist fraai slagwerk ver werkt, dat in ons spei steeds prettig aandoet. De ontleding is niet bijzon der moeilijk, doch geeft toch voldoe ning. Wit begint en wint. Oplossingen van etc nummers 568 en 569 kunnen tegelijk ingezonden worden. OPLOSSING van No. 566 van Ir. J. Viergever te Amersfoort. 33—29, 24 X 31, 36 X 7, 1x23, 15x13 34X43, 28X10, 17x3'. 49x38, 40x49, 10—4, 49x9, 4x25 en wint. De naam van de auteur en de stand doen een vreselijk moeilijk probleem verwach ten. De ontleding valt echter noga) mee, maar is toch heel mooi en ver rassend. HET PARTIJSPEL Alvorens het vervolg van de partij Bosman—Peppelenbos te geven, brengen we eerst even de stand na de 47ste zet van wit: zw. 8 st. op 3, 11, 13, 15/18, 22; wit 8 st. op 25, 26, 30, 31, 36, 37, 44, 47. Het spel verliep aldus: 4716—21; 48. 44—40 3—9?? Een blunder! Door 21—27 had zwart gewonnen spel gekregen, nu kan wit zich door een leuk zetje nog redden. 49. 37—32! 11—16; vrijwel ge dwongen. Op 2227, 18x38 zou gevolgd zijn: 4742, 3024 enz., met grote winst kans voor wit. 50. 4035 914; 51. 3024 13—19; 52. 24X13 18x9; 53. 47—42 9—13; 54. 42—38 15—20; 55. 38—33 20—24; 56. 31—27 22x31; 57. 36x27. We hadden hier liever achteruit geslagen met wat meer mogelijkheden1318; 58. 3328 14—19; 59. 35—30 24X35; 60. 25—20 35—40. Eerst het stuk teruggeven geeft meer winstkans. 61. 2015 4044 62. 1510 17—22. Waarom niet 18—23? 63. 28x17 21X12; 64 32—28 44—50: 65. 27—22?? De spanning heeft blijkbaar teveel van de spelers gevergd, want hier vergist de wit-speler zich weer en nu is het fa taal. Door 27—21 en 105 was het remise geweest, nu is het verloren. 18X27; 66. 10—5 50X6: 67. 5X3 6—17; 68. 3x21 16x27 en het spel is uit. Het was wel jammer voor de witspeler zijn kans op de titel op zulk een wijze te moeten verspelen, maar wellicht heeft hij er iets uit geleerd. Waar bei den verschillende malen faalden, was remise een meer bevredigend slot ge weest. DE PRIJZEN VOOR ONZE OPLOSWEDSTRIJDEN Voor de afdeling geoefenden wordt elke maand een prijs ad f 5,— uitge loofd voor diegene, die de meeste goede oplossingen inzendt. De oplos singen kunnen van een gehele maand tegelijk ingezonden worden. Voor de beginners wordt telkens per twee pro blemen een of meer damwerken be schikbaar gesteld. Oplossingen in te zenden op apart papier, dus gescheiden van de andere wedstrijden. Voor de overige oploswedstrijden worden steeds extra prijzen uitgeloofd. Van de beginnersafdeling zijn de volgende prijzen toegekend: No's 562/563: A. v. B-sek, Schiebroek; 564/565: R. v. Dijk, Amsterdam en 566/567: Joh. V. Setten, Rotterdam. school van Arie van Vliet woensdag j.l. kon hij na het lange voetbalseizoen pas weer de stadionbaan betrekken vruchten af te werpen. Liefst 48 ge gadigden hebben zich gemeld voor de vacante titel van Joop Captein. Onder hen zijn „oudgedienden" als Gerritsen, Bakvis, Bazuin, De Graaf en Bontekoe, maar ook jonge vondsten van de Woer denaar, als bijvoorbeeld de Hagenaar Rinus Paul. Bij de prof sprinters is de situatie minder rooskleurig. Jan Derksen zal wel niet veel moeite hebben met Hijze- lendoorn, Koch, Braat, Molenijzer, Schotman, Mahn en Captein. De laatste twee beschouwen dit kampioenschap meer als een goede oefening om hun eindsprint voor de komende grote weg wedstrijden te scherpen. Wout Wagtmans zal heel wat meer moeite hebben dan Derksen om zijn titel bij de stayers te prolongeren. Het drie manschap Koch, Wierstra en Vreeswijk is de laatste tijd bijzonder goed op dreef en belust om de Brabander de kam pioenstrui te ontnemen. Stakenburg, Braat en Bijster kunnen in dit gezel schap slechts een figurantenrol spelen. Het voorlopige programma voor het Nederlandse honkbalnegental en andere bondsteams luidt dit seizoen als volgt: 17 juni Olympisch Stadion te Amster dam: wedstrijd tussen twee Amerikaan se legerteams uit Wiesbaden; 18 juni UVV-terrein te Utrecht: Bonds B-ploeg tegen verliezer van de vorige dag; 4 juli EDO-terrein te Haarlem: stedenwed- strijd Haarlem-Amsterdam: 5 juli te Utrecht (terrein nog niet bekend): vijf rayons-toernooi; 5 juli Schotenterrein te Haarlem: jubileumwedstrijd Schoten- Amerikaans legerteam uit Engeland; 6 juli Amsterdam: Bonds A-negental te gen Amerikaans legerteam uit Enge land; 19 juli het v. d. Aart sportpark te Haarlem: vijf rayons-jeugdtoernooi; 1 augustus VUC-terrein te Den Haag: Bonds B-negental tegen Evreux (Ame rikaanse ploeg uit Frankrijk); 2 augus tus Rotterdam: Nederlands negental- Engeland; 2 augustus Amsterdam: Bonds C-ploeg tegen Evreux; 23 augustus Ulrecht: Nederlands negental-Italië; 24 augustus Haarlem: Nederlands negen tal-Italië. De gehele nalatenschap van de in januari omgekomen Britse autokam pioen Mike Hawthorn, ten bedrage van 710.000 gulden, valt toe aan zijn modder. Dit heeft de 29-jarige vrijgezel bepaald in zijn testament, dat vrijdag bekend werd gemaakt. Een groot deel van Mike Hawthorn's vermogen is nog af komstig van zijn overleden vader, die een zeer winstgevend garagebedrijf had. De schoolvan Arie van Vliet is in drukke training voor de nationale kam pioenschappen op de baan, die aanstaande donderdag in het Olympisch Stadion worden gehouden. In een rustig ogenblik wordt de theorie doorgenomen. Het sterk gerespecteerde Britse me dische tijdschrift „Lancet" breekt een lans voor een volledig verbod van het boksen. In een artikel in het nummer van deze week wordt gezegd, dat de medische zaak tegen het boksen thans zo sterk staat, dat de doktoren de dui delijke plicht hebben te strijden voor de totale opheffing van de sport. Een actie om tot een verbod te komen zou echter stuiten op de grote financiële belangen, die op het spel staan en op de door en door 'ongezonde, hoewel wel grotendeels onderbewuste smaak van het publiek voor geweld en bloed vergieten. Wat kunnen we er tegen doen? vraagt „Lancet" en het blad vervolgt: con trole-commissies en medisch toezicht kunnen de verliezen beperken en doen dat ook, maar zij kunnen het kardinale feit niet veranderen, dat het voornaam ste doel van de bokser is het belang rijkste en kwetsbaarste orgaan in het lichaam buiten bedrijf te stellen. De individuele dokter kan helpen door bok sers, leerkrachten, ouders en de sport- enthousiasten die jongensclubs leiden, te waarschuwen tegen het gevaar van vertraagde hersenkwetsuur, doch een collectiever optreden is duidelijk nodig. Steeds opnieuw is het publiek ge waarschuwd, dat het boksen kan lei den tot hersenverwonding, zwakhoofdig heid, blindheid of dood. Om deze en andere redenen is het boksen veroor deeld door officiële ringrechters, sport- De 28-jarige Amerikaan Al Cantello heeft gisteren een nieuw wereldrecord gevestigd op het nummer speerwerpen, het openingsnummer van de atletiek wedstrijden in Compton in Californië. Hij wierp zijn speer 86.03 meter, waar mee hij het door de Noor Danielson gevestigde record tijdens de Olympische Spelen 1956 te Melbourne (85.71 meter) verbeterde. Volgens de officials was er geen gunstige wind. Zij deelden mede stappen te zullen doen om officiële er kenning voor het nieuwe record te ver krijgen. De Braziliaanse voetbalclub Santos (die j.l. woensdag in Groningen met 3-0 gewonnen heeft van Feijenoord) is vrij dagavond door de Milanese club Inter nazionale met 3-2 verslagen. De rust stand was 3-0. De hattrick werd ver richt door de Zuid-Afrikaan Eddie Firmani. schrijvers, eersteklas boksers en ver antwoordelijke medische schrijvers. Toch wordt er niets gedaan om een eind aan dit kwaad te maken. Officiële instanties vertonen het schouwspel zelfs in steeds breder kring, waarbij aan jonge kinderen. Men voert soms het argument aan dat men ook in andere sporten gewond kan raken of het leven verliezen. Daar bij wordt echter het feit genegeerd, dat in het boksen de stoot, die kwetst of doodt niet onopzettelijk doch opzettelijk is. Evenmin is het dodencijfer zo on betekenend als het wei wordt voorge steld. 64 Doden, waarbij 22 amateurs, in 4 jaar, is een te hoge i rijs voor een sport welke de hersenen en hun bui tengewoon gevoelige verlengstukken zo als het oog, tot haar rechtmatig en in feite voornaamste, doelwit maakt, al dus „Lancet". Vrijdag werd het internationale schaaktoernooi te Zürich voortgezet met het uitspelen van de afgebroken partijen uit de 12e en 13e ronde. Bobby Fischer won zijn hangpartij tegen Keres uit de twaalfde ronde door een subliem eindspel en kwam daardoor op een to taal van 10 punten. Hij staat nu ge lijk met Mikhail Tal, die eveneens tien punten heeft. De Rus verloor - zoals verwacht - zijn afgebroken partij uit de dertiende ronde tegen Gligoric. Tal gaf zich reeds na vier zetten ge wonnen. Gligoric is door deze overwin ning op slechts een halve punt van de beide leiders gekomen. De uitslagen lui den: afgebroken partijen 12e ronde Fischer-Keres 1-0, 13e ronde: Niever- gelt-Walther 0-1, Larsen-Blau 1-0, Tal- Gligoric 0-1, Bhend -Barcza 1-0. Met nog twee ronden te spelen luidt de stand: 1. Fischer (V.S.) en Tal (Rusl.) bei den 10 pnt; 3. Gligoric (Joegosl.) 9% pnt.; 4. Keres (Rusl) 9 pnt., 5. Larsen (Denemarken) 854 pnt.; 6. Barcza (Hong.) en Unzicfeer (DuitsL) beiden 7)4 pnt.; 8, Donner (Ned.) en Olafsson (IJsl.) beiden 6<xpnt.; 10. Kupper (Zwits.) en Bhend "(Zwits.) beiden 5>4 pnt.; 12 Dückstein (Oost.) en Walther (Zwits.) beiden 5 pnt.; 14. Keiler (Zwits.) 4 pnt.; 15 Nievergelt (Zwits.) en Blau Zwits.) beiden 2 pnt. Voor de waterpolo-interlandwedstrij- den tegen Joegoslavië, welke op 13 en 14 juni in Assen worden gespeeld, heeft trainer Frans Kuyper de volgende tien spelers aangewezen: Kniest (Net. Arn hem), de Mey (Y), Vriend (Y), Ran (Zian), Van der Zwan (DZV). Waale wijn (Dolfijn), Van Oorp (AZPC) en Muller (Dolfijn), Van Dorp (AZPC) en De Boer (Robben). Kort voor de wedstrijden zal het ze vental definitief worden samengesteld. De Belg Leon van Daele toonde zich de snelste sprinter in de massale eind sprint, waarmee de wegwedstrijd voor professionals te Aartrijke over een af stand van 169 km werd beslist. Zijn tijd was 4 uur en 3 minuten. Op een halve lengte achter de winnaar kwam René Mertens als tweede binnen en vervol gens stoof het peloton, tachtig man sterk, over de eindstreep, waarbij ook onze landgenoot Jo de Haan, die als elfde werd geklasseerd. De uitslagen van de vrijdagavond voor de zomercompetitie van de KNZB gespeelde waterpolowedstrijden zijn: hoofdklasse heren: De Robben-De Meeu wen 3-2, Neptunus (Arnhem)-DZV 8-6. Eerste klasse heren, afdeling a: HVGB- Nereus 2-3, Rotterdam-Dolfijn 2-6. Sprekend te Aurillac, een stadje van goed zestienduizend inwoners in het centraal bergmassief, heeft president De Gaulle van Frankrijk gisteren op gemerkt dat een oplossing voor het Al gerijnse probleem in zicht begint te ko men, aldus meldt U.P.I. Dit is de meest optimistische verklaring die De Gaulle heelt geuit in de vier en een half jaar welke zqn verstreken sinds het uitbre ken van de oorlog in Algerije. „De zending van Frankrijk is een menselijke zending, vooral waar het dat grote probleem betreft dat al enke le jaren op onze schouders heeft ge rust en waarvan wij de oplossing be ginnen te zien: ik bedoel Algerije." al dus De Gaulle. Hij ging er niet dieper op in, maar wel besteedde hij betrek kelijk veel aandacht en lof aan de persoon van koning Mohammed V van Marokko. De toespraak die De Gaulle In Aurillac hield was zijn vierde van een kortgeleden aangevangen tournee door het Massif Central, naar analogie van de tournees die hij reeds door an dere delen van Frankrijk heeft gemaakt. (Van onze correspondent) De bewoners van Hengelo gebruiken zulke grote hoeveelheden water voor het besproeien van tuinen dat de flat bewoners vrijdag geen druppel water hebben kunnen aftappen. Vooral in de avonduren was de toestand hopeloos. Het College van Rijksbemiddelaars heeft in de staatscourant een nieuwe richtlijn gepubliceerd voor de indeling van gemeenten in klassen ten behoeve van collectieve arbeidsovereenkomsten of bindende loonregelingen. Tot dusver gold als richtlijn de indeling van de gemeenten met betrekking tot de nood wet ouderdomsvoorziening. Nu deze wet is vervallen was een nieuwe richtlijn nodig. Een commissie heeft geadviseerd, de indeling van een aantal gemeenten ii. de tot dusver gehanteerde richtlijn te herzien. Op grond van dit advies is thans een nieuwe richtlijn vastgesteld. (Van onze paardesportmedewerker) Op Duindigt staan a.s. zondag enkele bjjzondere nummers op het uit interres- sante koersen bestaande programma. Voor de draverijen is dit het geval bij het W. J. Jochems Memoriaal, welke als heat zal worden verreden. Tien drie jarige volbloeds, zowel hengsten als merries, kunnen voor het startlint wor den verwacht in de Derby 1959, ter wijl voor de stayers de Prijs van Duin digt over een afstand van 2600 meter is vastgesteld. In Jolly Peter en Sir Carston heeft de stal van De Bloemert in de Derby twee goede kanspaarden. Als naaste concurrent zien we Mariaiva II van stal Portocarrero, terwijl Albauas wel eens zou kunnen verrassen. Het zal ongetwijfeld een felle strijd worden. De heat in het W. J. Jochems Me moriaal kan beide malen worden ge wonnen door Typhoon, die aan kop wel bijzonder gunstig is geplaatst. Daaren tegen is Double Six M. toch wel in staat het veld te overvleugelen. Als outsiders kunnen Query Hanover en Souveraine Maire zich doen gelden. In de Quebeckprqs zijn meerdere dravers aan elkaar gewaagd. Vermoe delijk zullen Promotor O en Quadrupes zich de sterksten tonen. Hier volgen onze prognoses voor het volledige programma: Queen G prijs 2100 m. 16 inschrijvin gen. Mighty Lord, Wauda, Vliegende Hollander. Quartus Spencerprijs 2520 m. 10 in schrijvingen. Volann Erebus. Vlieger D, Wilschot. W. J. Jochems Memoriaal 1900 meter (heat) 11 inschrijvingen. Typhoon, Double Six M, Query Hanover. Quatriènie Poulainprijs 2600 m. 13 in schrijvingen. Vlekloos Hanover, San dra, Sjakie Scott. Quebeck O-prijs 2100 m. 10 inschrij vingen. Promotor O, Quadrupes, The Lady Bond. Olympius-prqs ren 1100 m. 11 in schrijvingen. Fra Diavolo, Macarios M., Spoetnik. Prijs van Duindigt ren 2600 m. 9 in schrijvingen. Mangala, Talisman. Full Measure. Derby 1959 ren 2400 m. 10 inschrij vingen. Stal de Bloemert, Mariaiva II, Albauas. Just for Joy-prljs ren 1350 m. 10 in schrijvingen. Heraut, Maelstrom, Pal jas.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 11