De geheimzinnige passagier; teleurstellende film van Litvak Goggomobil PL AS TI COLOR VRIJHEREN VAN HET WOUD; film vol prachtige opnamen i Uitbreidingsplan Spaamdam thans goedgekeurd De Vleeshal thans een groot en boeiend „terrarium" PU!?. Ml Regering begint loongesprek MARTINI The big country AvonTierdaalse Lustrumconcert van fSlTVAï' SSmSftS Ê.H"nï Zangersverbond ÏÏSn.f.JS'ïe KSXTaavïf De dochter van Robin Hood Reprises SLEUTEL WEG? HAARLEMSE GEMEENTERAAD Aan bezwaren van de heren Van Warmer dam wordt tegemoet gekomen Vaderdag! Natuur- en plantsoenbeschermings- expositie Éiü ZATERDAG 6 JUNI 1959 PAGINA 2 Haarlem e.o Films T oneel Muziek Diversen Waterstanden ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN Rembrandt Cinema Palace Apothrken en dokters- diensten Zondagsdienst garage bedrijven H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Voor Geloof en Wetenschap „Iphigineia in Aulis" in Openluchttheater v.a. 3485.— HARDEBELT Roxy Luxor HEEMSTEDE „DE SLEUTELSPECIALIST" Jubileum J. van der Weiden Zomerwedstrijden in de waterpolocompetitie m LEERT GOED TYPEN Aanrijding op Kleverlaan Burgerlijke Stand Haarlem Kamer van Koophan del naar Haarlemmer meer LAATSTE NIEUWS Vanmorgen in Den Haag CINEMA PALACE: The big country, 14 J.; 2 en 7.30 uur. FRANS HALS: Meisjes op bestelling, ontr. L1DO: Sahara, 18 j.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LüXOR: Vrijheren van het oerwoud, a. 1. Do.-cyclus: Vrouwenbungalow, str. volw. Za. 2. 7. 9.15 u. Zo. 2, '4.15, 7, 9.15 u. Ma. t.m. do. 2 en 8 uur. REMBRANDT: De geheimzinnige passagier, 14 jaar; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: Vr. t.m. zo.: De dochter van Robin Hood, 14 jaar. Ma. t.m. dou De charge der Vaquero's, 14 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Als de kraanvogels overvliegen, 14 jaar. Vooraf: Rembrandt; 2.15, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVAThe ladykillers. 14 jaar. Za. en zo. 7 en 915 uur. Za. 2.30 en zo. 2 en 4.15 uur: Laurel en Hardy bij de luchtbescherming, a. 1. Ma. t.m. wo.: Koningin Christina, 18 jaar; 8.15 uur. Do.: De nachten van Caberia, volw.; 8.15 u. Maandag 8 juni Stadsschouwburg, 8.15 uur: Toneelver eniging „De Kennemer Kunstkring'' met: Zonnebrand en Blaren. OPERA Maandag 8 Juni Concertgebouw, 2.15 uur: Bastien en Bastienne van Mozart oJ.v. Marinus Adam, m.m.v. N.Ph.O. Solisten: Corry van Bec- kum, sopraan; Henk Meijer, tenor; Otto Couperus, bas. Zaterdag S juni Restaurant Brinkmann, Grote Markt, 8 uur: Muziekschool Adriaan Plas, leer lingenuitvoering. Maandag 8 juni Grote Kerk, 3.304.30 uur: Beiaardbespe ling door Arie Peters. Zaterdag 6 Juni Krelagehuis, 2.30 uur: Tumfestival Neder landse Katholieke Gymnastiek Bond. H.B.C.-terrein: Interscholaire Atletiek wedstrijden. UMUIDEN. Zaterdag 6 juni Hoog water: 3.42 u. en 16.05 Laag water: 11.42 u. Maanstand: Nieuwe maan 12.53 u. Zondag 7 juni Hoog water: 4.17 u. en 16.40 u. Laag water: 0.00 u. en 12.18 u. Maandag 8 juni Hoog water: 4.49 u. en 17.12 u. Laag water: 0.34 u. en 12.50 u. Advertentie SPEKSTRAAT 5 TELEF. 16061 De sinds vele jaren in Hollywood werkzame regisseur Anatole Litvak heeft tè veel films van niveau ais „Mayer- ling", ,,Tovarich", „The Snake Pit" en „Sorry, wrong number" op zijn naam staan dan dat men hem zonder meer als leverancier van romantische „Kitsch" zou mogen kwalificeren, Toch kunnen we ons niet onttrekken aan de indruk, dat ook hij begint ta bezwijken voor de verleiding om concessies te doen aan de smaak van een publiek, dat onwezenlijke romantiek verkiest boven gedramatiseerde werkelijkheid. Zijn film „Anastasia", waarin hij fei ten en verdichtsels rond de omstreden figuur van de laatste overlevende tsa- rendochter in beeld bracht, wees reeds in die richting en in „The Journey", zijn nieuwste werkstuk, dat onder de niets ter zake doende, maar sensatio- neel-aanlokkeljjke titel „De Geheimzin nige Passagier" wordt vertoond, wordt deze indruk helaas bevestigd. De film houdt zich bezig met de lotgevallen van een internationaal groepje reizigers, die in 1956 het door de revolutie verscheurde Hongarije po gen te verlaten. Als het vliegveld van Boedapest door de Russen is bezet en gesloten voor alle burgerlijke verkeer, trachten zij per autobus de Oostenrijkse grens te bereiken, maar vallen in han den van het Sovjetleger. gepersonifi eerd door een majoor met een open oog voor de aantrekkelijkheden van de plaat selijke schoonheden en een onlesbare dorst naar wodka. De majoor ontdekt, dat een jonge - en natuurlijk knappe, want deze rol wordt vertolkt door De borah Kerr - Britse vrouw uit het ge zelschap een gewonde Hongaar over de grens wil smokkelen. Nobel en goed van aard als hij is, probeert de Rus met zijn geweten in het reine te komen en het paar te laten gaan, een moeilijk te volgen proces, dat nog aanzienlijk ingewikkelder wordt door het feit dat de stoere militair smoorverliefd is ge worden op de blonde Britse schoonheid. De andere reizigers, die de vlam der liefde in het martiale oog zien branden, en bedacht zijn op eigen veiligheid, spo ren hun medereizigstèrs aan, in te gaan op diens avances over vele glazen wod ka heen en met zigeunermuziek op de achtergrond. Het einde van het verhaal is, dat de majoor één kusje krijgt van de koele Britse schone, in ruil waar voor iedereen het vrije Oostenrijk mag betreden, terwijl de majoor zelf wordt Haarlem Apotheken: Park-Apotheek, Kleverpark- weg 13, tel. 11793; Centraal Apotheek, Grote Houtstraat 78, tel. 1050010502; Bos- en Vaart Apotheek, Bos en Vaartstraat 26, tel. 13290. Doktersdienst: Indien geen hulp van huis arts belle men fa. Mathót, tel. 11990. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Tandartsen: dr. K. G. van Putten, Tem peliersstraat 44 rd., tel. 20876. Dierenarts: J. Westerman, Leidsevaart 74, tel. 12111. Ziekenvervoer: GGD tel. 14141; Margriet. Turfmarkt, tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Aardenhout Apotheek, Zand- voortselaan 162, tel. 40758. Doktersdienst: J. Reurink, Aerdenhouts- duinweg 8, tel. 42962. Bloemendaai Apotheken: Elswout Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, tel. 16760; Santpoortse Apo theek Bloemendaalseweg 145. tel. 8249. Doktersdienst: C. Eenhoorn, Bloemen daalseweg 17, tel. 54003. Heemstede Apotheken: zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: J. van Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445; A. van Ravenswaay, Zand- voortselaan 70. tel. 36593. Overveen Apotheek: Zie onder Bloemendaai. Doktersdienst: W. van Oldenborgh, Bloe mendaalseweg 223, tel. 50158. Zandvoort Apotheek: Mevr. M. J. KerkhovenNieu- wenhuls, Zeestraat 71, tel. 3073. Doktersdienst: C. F. M. Robbers, Ko ninginneweg 34, tel, 2813. Santpoort Artsen: J. J. Hekman. Hoofdstraat 236. Santpoort, tel. 02560-8510. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoortse apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Sant poort, tel. 02560-8249. Haarlem: G. Hoogeveen's Automobielbe drijf, Mr. Comelisstraat 54, tel. 16270. Bloemendaai: Van V.ijk Super Service Garage. Bloemendaalseweg hoek Zijlweg. Overveen, tel. 10503. Kathedraal: 6.30. 7.30. 9 H., 11 en 12 u. St. Antonius, N. Groenmarkt: 6.30, 7.30 8.30 H.. 10, 11, 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H., 11 en 1P uur (Avondmis). O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 7.30, 9. 10.30 H 12 uur. St Jan, A'damstraat: 6.15. 7. 8.15. 9.30 H„ II en 12.15 uur H. Hart, Kleverpark: 6.30. 7.45, 9. 10.30 H. en 12 uur H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 6.30, 7.45, 9 H., 10.45 en 12 uur. H. Liduina. Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9 H.. 10.45. 12 uur O. L Vr. van Zeven Smarten, Rijks- straaw-g: 6.30. 7.30. 8 45 H„ 10.15, 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H Petrus en Paulus: 7. 8.30. 10 H 11.4b uur BLOEMENUAAL, Alterh. Drieëenheid: 7.30. 9 H.. 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9 H. en 11 uur. AERDENHOUT: 7.30, 9 H en 11 uur. ZANDVOORT: 6.30. 7.30, 9 H. 11 u. Huls in de Duinen 8.30 uur OVERVEEN: 7 8 9 H. f0.30 en 11.30 u. HEEMSTEDE (H. Bavo): 7.30, 8.30, 9.40 H., 11 en 12 uur HEEMSTEDE (O L Vr Hemelvaart). 6.45, 7.45, 8.40 H., 10. 11 en 12 uur. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. William Wyler heeft met The big country een lange Western gemaakt die ondanks zijn lengte toch wel enige facetten heeft die de aandacht gaande houden. De hoofdintrige vormt het ge schil tussen twee bejaarde grondeige naars, die van geen wijken weten. Het slot van de film wordt gevormd door een duel tussen de mannen, waarbij beiden omkomen. De nieuwe generatie, zo is de eindindruk, zal The big coun try in pais en vree doen bloeien. Ieder een boven de veertien kan de film in Cinema Palace gaan zien. doorzeefd met de kogels van de Hon gaarse verzetsstrijders. Litvak, wiens kundigheden als cineast we niet in twijfel zullen trekken, al lijkt ons zijn goede trouw in dit geval een tikje dubieus, is er niet in geslaagd een historisch en psychologisch gefun deerde film van dit gegeven te maken, ofschoon „The Journey", vooral in het begin, goede momenten heeft en de minder op de voorgrond tredende Brit se, Duitse, Amerikaanse, Japanse en Joodse leden van het gezelschap raak met de camera worden geobserveerd. Hoewel de film in Oostenrijk werd opgenomen, heeft zij alle gladheid en glans, die de produkten van Hollywood plegen te kenmerken. Juist die glans en gladheid en het onvermogen, of de on wil, van Litvak, zelf te Kiew in Rus land geboren, om de door hem gekozen achtergronden een wezenlijke functie te geven, doen sterk afbreuk aan zijn film, al zal een weinig eisend, romantiek ver langend publiek er ongetwijfeld nog veel in te waarderen vinden. In Rem brandt. 14 j. De deelnemers aan de laatste wan- 7 ders, die hen op hat laatste gedeelte hot van de tocht naar de finish, gebouw hnnH niton Domi in Overveen, zou begeleiden. De ,ee,n concert gegeven, dat een ge- belangstelling langs het parcours was deeltehjke herhaling was van het lus- zeer groot. Vooral de ouders van de trumconcert in het Amsterdamse con- jeugdige deelnemers toonden veel me-certgebouw op zondag 24 mei gegeven, deleven door een ovationele bloemen-e* Haarlemse „Caecilia onder lei- hulde. Het aantal uitvallers is mede dmg van Anton de Beer opende met een door de gunstige weersomstandigheden gering geweest. Zaterdagavond 20 juni zal de toneel groep „Theater" voor de contribuanten der stichting Geloof en Wetenschap in het Bloemendaalse Openluchttheater een opvoering geven van Euripides' „Iphigineia in Aulis" in de vertaling van mr. E. Straat en met muziek van Jurriaan Andriessen. Advertentie Hoofdagent Haarlem en omstreken Rijksstraatweg 249 Haarlem-Noord De film, die tot en met zondag in het Roxy-tehater draait, speelt in het oude Engeland van de Middeleeuwen, als graven en edellieden een heftige strijd voeren om het bezit van burchten of van de kroon. Een dergelijke situatie tekent zich ook hier af. Het landvolk van Sherwood forest groeit uit tot een troep legendarische helden in hun strijd om de macht tegen de krijgers van Les Roches. Maar door de dood van Robin Hood zijn zij zonder hoofdman. Op hun bede komt zijn nakomeling om het lei derschap op zich te nemen. Maar wat verbaast hen meer dan dat zij een meisje zien in plaats van de fiere held uit hun verbeelding. Omwille van „de goede zaak" houden zij echter „mar kies Duval" voor hun leider. Deze weet door een list een aanval op de vijande lijke burcht in elkaar te zetten, die op het critische moment bijna nog wordt verraden door een „onnozele spion". In een heftig man tegen man gevecht, ge leid door een heldhaftige vrouw, Dee ring Hood, behalen de krijgers van Sherwood forest de zege. Toegang 14 jaar. Van maandag tot en met donderdag draait: De charge der Vaquero's, een film vol heldenmoed en fierheid. Een wilde tocht door de Spaanse prairie, aangevoerd door hun duivelse leider Don Miguel. De film is in Cinemascope en kleuren en toegankelijk voor perso nen boven 14 jaar. In Studio kan men deze week nog eens genieten van de prachtige Russi sche speelfilm „Als de kraanvogels o- vervliegen". 14 j. Lido heeft de ruim tien jaar oude oorlogsfilm „Sahara" weer eens uit het magazijn gehaald. 18 j. In Minerva kan men genieten van de Engelse moord-comedie „The Ladykillers". Tot en met morgenavond. 14 j. In het programma van morgen middag draait „Laurel en Hardy bij de luchtbescherming". A.l. Maandag tot en met woensdagavond wordt in deze bioscoop „Koningin Christina" vertoond met Greta Garbo. 18 j. Donderdag avond vertoont men er „De nachten van Cabiria". Volw. Advertentie VRAAG FOLDER EN KLEURADVIES POSTBUS 8032 - AMSTERDAM PLASTIC0L0R: 'n kwaliteitsprsdukt van PIETER SCHOEN - ZAANDAM De film „Vrijheren van het woud" telt vele prachtige opnamen. De reeds vermaarde film Vrijheren van het woud, samengesteld door Hen drik Storck uit een overvloed van ca meraopnamen, door koning Leopold en zijn gemalin in Belgisch Congo ge maakt, wordt nu ook in Nederland ver toond. De commentaar is door Karei Aan het einde van de film krijgen we bij wijze van apothese een paar dozijn herhalingen te zien van reeds eerder in de film vertoonde beelden. Dit levert geen climax op; veeleer het tegendeel. Het was ook niet nodig geweest, die beelden te herhalen, want de berichten hebben ons gemeld, dat Storck een keu ze te doen had uit vele duizenden me- Jonckheere uit het Frans van Jacques j ters celluloid. Als de resten van zijn se- Rniio vortaniH lectie even fraai materiaal bieden als I wat hij gebruikt heeft, dan heeft hij een Zoals men uit vroegere publicaties weet, is de titel van de film een zin speling op de autonomie, die de Congo lese bevolking dient te hebben of krij gen zal. Intussen kan men niet volhou den, dat de titel ook de inhoud zou dek ken, want de feitelijke vrijheren zijn in de allereerste plaats de vogels, daarna de andere dieren van het woud als de mooie kans verloren laten gaan, want gezegd moet worden dat de fotografi sche voorstellingen de moeite waard zjjn. Zodat men het betreuren moet dat het tempo te egaal is, het verband tus sen de beelden onderling en tussen tekst en beelden vrijwel afwezig, de compositaire willekeur groot, en de commentaar hinderlijk geladen en meer schaafd gezongen koorwerk van Julius Röntgen, waarna als ik het wel heb, de „ruïne" van Zoltan Kodaly volgde. Beide werken vormden door de gedegen uit voering een succesvolle ouverture van het programma. „Apollo" uit Amster dam, onder leiding van Carel Laöut, verraste de aanwezigen door een uit stekend gezongen „Hart van Nederland" van Oscar van Hemel. Op deze twee stukken poëzie van Bertus Aafjes heeft Oscar van Hemel een muziek geschre ven. die direct te herkennen is uit zijn eopla's. Met begeleiding van blaasin strumenten, slagwerk en piano vormt dit werk zeker een welkome afwisseling op het mannenkoor repertoire. De com positie van Hans P. Keuning „Man is a tool using animal" is van geheel andere aard. Het motorisch ritmische element vooral door de grote rol van het slag werk en de piano, overheerst groten deels en verleent een groot effect aan dit koorwerk. Carel Laöut heeft het met de juiste dosis voortvarendheid, maar tevéns ook met een van muzikaal in zicht getuigend vakmanschap laten zin gen. De pianisten Pierre Palla, Hans de Jong en leden van de Koninklijke Mi litaire Kapel pasten zich in deze spec taculaire compositie volkomen bij het geheel aan. Leon Combé zong de korte solo eveneens met hetzelfde stijlbegrip. Na de pauze verzamelden zich drie koren op het podium. Het waren „Zaan- dams Mannenkoor", „Zandvoorts Man nenkoor" en „Zang en Vriendschap" uit Hoofddorp. T^wee geannonceerde koren hadden na de bittere ervaringen in Amsterdam van praktisch geen repetitie- tijd, voor de eer bedankt aan dit con cert mede te werken. (In Amsterdam kwam slechts één nummer tot uitvoe ring). Dat het hedenavond tot een vol ledige uitvoering van de 7-delige „Mö- rike Zyklus" van Walter Rein gekomen is, valt te danken aan de dirigent Joep Schreurs, die het gewaagd heeft door te zetten. Met groot respect voor hem heb ik de uitvoering beluisterd. Het was al lemaal uiteraard nogal voorzichtig, maar ja hoe kan dit anders. De klank bleef echter beschaafd en enkele onderdelen van deze cyclus hadden reeds enig reliëf in de uitvoering verkregen. Natuurlijk moet de geestelijke bezinking nog ko men. Het „Iocundemur socii" van Jac ques Reuland met begeleiding van blaas instrumenten, bleef nog wel diep in de grondverf steken. Overigens qua koor werkje naar mijn smaak wel wat erg oppervlakkig. Dank zij het noeste wer ken van de drie koren met hun dirigent Gerard de Barbanson, J. Beylevelt en Joep Schreurs heeft het Nederlands Zangersverbond dus nog een bevredi gend slot van dit lustrum-concert ge kregen. Hierdoor is de debacle van na de pauze te Amsterdam gelukkig enigs zins goedgemaakt. De belangstelling was gezien het fraaie zomerse weer, niet on bevredigend te noemen. J. L. Advertent: olifanten, leeuwen, hagedissen, pau- j dan eens naïef, wen, insecten, machtige apen,hyena's, j Concluderend kan men zeggen dat krokodillen, slangen, nijlpaarden, aren- i Vrijheren van het woud, wat de compo- den, antilopen enz. enz. Teveel om op I sitie van de film betreft te waarderen te noemen. Maar de eigenlijke vrijhe- valt op het niveau van de vele andere ren, de bewoners, komen in de film zo expeditiefilms. laat aan de beurt en treden zo scha- mei op, dat het verband tussen deze -- mensen en wat men onder vrijheren moet verstaan, slechts bij uiterste wel willendheid kan gelegd worden. Voor logisch verband heeft trouwens de hele film niet veel gevoel. Men ont waart herhaaldelijk beelden, die door de overladen, ietwat hijgende en kwasi- poëtische commentaar worden over spoeld, zonder dat er enig of althans voldoende causaal verband is tussen beeld en tekst. Dat is heel jammer, want de film zit vol prachtige opnamen, die vergezichten en ondoordringbaar ourwoud voorstellen, dieren in hun doen en laten en zelfs mensen, die overigens pas in de tweede helft van de film of nog later aan de orde komen, te laat dunkt ons voor vrijheren. We maken dus kennis met het oerwoud en zijn fau na en flora, aanzienlijk minder met de mensen van Belgisch Congo. TEL. 11493 tuigen. I.ANGE VEERSTRAAT 10 Op feestelijke wijze heeft de heer J. L. J. M. van der Weiden het feit her dacht, dat hij vijf en twintig jaar ge leden in dienst trad bij Wasserij N.V. Peeperkorn te Heemstede. Met echtge note, kinderen en familieleden werd hij ontvangen in de personeelscantine, waar hem een hartelijke huldiging wachtte. De heer H. P. M. Peeperkorn, directeur, bracht de gelukwensen over namens de directie en memoreerde de loopbaan van de jubilaris. Hij getuigde van het begrip en de toewijding, die de heer Van der Weiden steeds heeft betoond, van de liefde ook, welke deze het ma teriaal toedraagt. De jubilaris heeft ge lijkelijk het belang van cliënt en bedrijf weten te dienen, hetgeen onder meer gebleken is uit de attenties, die hij van cliënten mocht ontvangen. De heer Pee perkorn overhandigde tenslotte een ge schenk onder couvert. Namens het personeel werden de ge lukwensen aangeboden door de heer P. Vinken, die de jubilaris prees om diens grote collegialiteit. Hij hoopte, dat het altijd zo zou blijven. Het cadeau was hier een smeedijzeren pendule. Tenslotte voerde de heer P. H. M. Peeperkorn, oudste directeur, het woord, en deze herinnerde er aan, hoe de jubilaris im- mer het geloof heeft weten op te bren gen om de moeilijkheden te overwinnen. Hij feliciteerde evenzeer mevrouw Van der Weiden, die geen onbekende in het bedrijf is, en overhandigde daarop de jubilaris het diploma van de R.K. Na tionale Bond van Wasindustriëlen. Met nog een paar gezellige uren werd het feest uitgeluid en de heer Van der Weiden greep dankbaar de gelegenheid aan om allen zijn erkentelijkheid te be- In Stoop's bad te Overveen hebben vrijdagavond drie zeventallen van de HVGB elkaar partij geleverd om weer enkele kostbare punten voor de waterpo locompetitie in de wacht te slepen. Voor de derde klasse dames werd ge speeld tegen Vitesse, dat, hoewel tegen het einde met een persoon minder, met 42 won. Hierna kwamen voor de reserve eerste klasse A de reser ves van HVGB en Nereus in het bad. Het was een weinig verheffend spel, waarbij de scheidsrechter nog al eens moest ingrijpen. De punten werden echter gedeeld 66. Voor de eerste klasse A kwamen de ploegen van HVGB en Neureus in de strijd. Er werd iets minder rauw ge speeld, maar toch zat al spoedig een Neureus-speler op de kant. Het werd een wedstrijd die over en weer aardig spel liet zien en die door het uit het De Haarlemse gemeenteraad is gis termiddag in een korte extra-vergade ring bijeen gekomen om de kwestie van het uitbreidingsplan Spaamdam af te doen, die na de marathonvergade ring van verleden week woensdag was i blijven liggen. De heer VAN MARSE- I LIS HARTSINK (Prot. Christ. Groep) diende toen een amendement in op het voorgestelde uitbreidingsplan, waarin gesteld werd dat de bezwaar schriften van de heren Van Warmer dam alsnog gegrond verklaard dienden te worden. Verzocht werd het uitbrei dingsplan in de geest van deze be zwaarschriften te wjjzigen. B. en W. hebben de raad nu voorgesteld het ge Vooral met het oog op de noodzakelij ke woningbouw in Spaarndam zou dat funest z(jn. Hij deelde de raad dan ook 'mede, dat B. en W. spoedig plannen voor woningbouw in Spaarndam zou den voorleggen aan de raad. Er is se dert de oorlog zo weinig bijgebouwd in het oude vissersdorp, dat vele autochtonen zich gedwongen gaan zien het dorp te verlaten bi) gebrek aan huisvestingsmogelijkheden. De heren VAN MARSELIS HART SINK (Prót. Christ. Groep) deelde na mens de ondertekenaars van het amendement mee, dat de voorstellen van B. en W. hem volkomen bevredig den. Voor handhaving van het amen' water sturen van een HVGB man, met aeelte van het uitbreidingsplan rond dement zag hii dan "ook geen enkele oon erolnIr nnntal cnolorc pon uprnlonrlP %7ï ,i—V nmT n-m een gelijk aantal spelers een verdiende overwinning voor Nereus opleverde. De eindstand was 23. Uitslagen van de Koninklijke Neder landse Zwembond: Reserve eerste klas se A: RZC 2-HVGB 2; 3—3. Tweede klasse A: Het Gooi-HPC: 52. Reser ve tweede klasse B. HPC 2Dolfijn 2 12. Reserve derde klasse A: DWT 2- eptui B: se H: DWT 3-VZV 2: 3—3; HPC 3- Fu ten 2: 24. Dames tweede klasse A: Zwemlust 1HPC 1: 5—1. Competi tie kring Haarlem KNZB; Dames eer ste klasse: VZV 2-NVA 1: 1—2. Afde ling AM 1: Haarlem-DWT A: 21. He ren tweede klasse: VZV 4-NVA 2; 30. het Visserseinde waarop de be zwaarschriften van de heren Van War merdam betrekking hadden uit het uitbreidingsplan te lichten en voor dat gedeelte zo spoedig mogelijk een nieuw plan overeenkomstig de verlangens van de heren van Warmerdam in te dienen. Het resterende deel van het uitbreidingsplan werd de raad ter goedkeuring voorgelegd. Wethouder HAPPé deelde mee, dat deze goedkeuring vóór 8 juni moest plaatsvinden, aangezien daarna de he le voorbereidingsprocedure opnieuw zou moeten beginnen, waardoor node loos veel vertraging zou ontstaan. reden meer. Ook de heren PIELAGE (PvdA) en LOERAKKER (KVP) wa ren het ermee eens, al stelde de laat ste nadrukkelijk, dat het uitbreidings plan voor de omgeving van het Vis serseinde tegemoet zou moeten komen aan de bezwaren van de heren Van Warmerdam. De wethouder zegde dit toe. De heer BETTINK (WD) tenslot te kon ook akkoord gaan met een en ander, al zag hij geen noodzaak tot saneren in de omgeving van het Vis serseinde. Een half uur na de opening, kon de VOORZITTER de vergadering alweer sluiten. De raad keurde nog enige.on- derwijsbenoemingen goed. Advertentie De Haarlemse Vleeshal dient dit maal als „terrarium". Eén groot ter rarium, want over vrijwel de gehele benedenverdieping ligt aarde, in ver schillende soorten al naargelang de begroeiing. Het is niet gering, wat er in klein bestek allemaal te zien is in de Vleeshal, die eens te meer bewe zen heeft voor van alles en nog wat j te kunnen dienen. Bos, duinen, de zee- 1 reep, het strand, de zee en zelfs een kunstig met witte wolken beschilderd I firmament treft men er aan ter ge- j legenheid van de tentoonstelling op het i gebied van natuur- en plantsoenbe scherming, georganiseerd door de Na tuurbeschermingscommissie Zuid-Ken- nemerland, Aie hedenmorgen officieel geopend is J -or ir. 1 A. Stoffels, hout vester en lid van de'raad der gemeen te Haarlem. Tot en met 14 juni is de unieke expositie te bewonderen. De tentoonstelling is tot stand geko men dank zij de actieve medewerking van de Christelijke Jeugdbond van Na tuurvrienden „De Zwarte Stern", de Rooms Katholieke Natuurstudieclub „Natura" en de Nederlandse Jeugd bond voor Natuurstudie, terwijl voorts de plantsoenendiensten van Haarlem, Bloemendaai en Heemstede evenals de Kennemerduinen en verschillende an dere instanties hun bijdragen geleverd hebben. Twee dagen lang heeft men i gewerkt aan de inrichting van de ex-1 positie. Kilo's zand en vruchtbaarder j grond, hele duinfragmenten, fietstas- j sen vol schelpen, struiken, boompjes, heesters en bloeiende planten, een kos-1 teljjke collectie opgezette dieren en gunstig gedroogde planten dat alles en nog veel meer is aangevoerd en ten toon gespreid. Alles is zo natuurgetrouw mogelijk. Men herkent een stukje Groenendaal, in het midden ziet men de duinen, daarna komt de zeereep en tenslotte het strand en de zee. Direct daarnaast een fraai plantsoen, de bijdrage van de heer Dorresteyn, van de Haarlem se dienst voor Hout, Plantsoenen en Begraafplaatsen. De heer Dorresteyn is de actieve voorzitter van de ten toonstellingscommissie, waarin verder zitting hebben de heren D. W. Mieze- rus, W. J. M. Holthuizen jr. en ir. Ro- derkerk, directeur van de Kennemer Duinen. Interessant is, dat men niet alleen kennis kan nemen van de rijk-gevari eerde flora in Haarlems omstreken, maar ook van de fauna. In het bos ziet men bijvoorbeeld de bonte specht, eekhoorns en andere dieren, in het aquarium, wat er leeft in een sloot, Advertentie WILHELMINASTR. 47-TEL. 18441 Gisteravond omstreeks kwart voor elf is op de hoek Kleverlaan-Molenaer- straat te Haarlem een aanrijding ont staan tussen een 34-jarige wielrijdster en een bromfiets, bestuurd door een 42-jarige schilder uit Haarlem. De wiel rijdster sloeg zonder eerst voldoende op het verkeer te letten linksaf de Mo- lenaerstraat in, juist op het moment dat een haar achterop rijdende brom fiets haar wilde passeren. De bestuur ders raakten in botsing en vielen op het wegdek. De wielrijdster brak hier bij haar pols, terwijl de bromfietser een hersenschudding en verwondingen aan de kin opliep. Zij zijn per ziekenauto naar het Grote Gasthuis overgebracht. BEVALLEN van een ZOON: M. J. Slot-Mense, G. Rodink-Breeuwer, M. H. Bouwmeester-Kramer, A. C. Tim- merman-Veenman, E. A. Wigny-Meyer, H. van Egdom-Franssen. BEVALLEN van een DOCHTER: L. Top-Boerrigter, M. P. Bijster-Hout- huijzen, C. D. Wempe-Breg. OVERLEDEN: W. C. A. van der Wal- Luijken, 72 j., Roemer Visscherstraat, C. Rensenbrink, 89 j„ Westerhoutpark, M. Hassink, 80 j„ .Tansstraat, W. van den Anker, 7 2j„ Ged. Oudegracht, J. J. G. Spee 81 j. Voorhoutstraat, GEHUWD: E. 'Dijkhuis en H. M. Meijer, A. G. W. Anker en A, C. Cor net. in de duinen de torenvalk en de man telmeeuw, maar ook de blauwe reiger en de kuifeend, de bontbekplevièr en het witgatje, ja zelfs de ransuil en het visdiefje. En dan de dieren, die men op het stille strand kan bewonderen: alk en zeekoet, diverse soorten van meeuwen, de zeehond en de sas van gend, de scholekster en de drieteens* strandloper. Het doel van de expositie is meer begrip ingang te doen vinden voor natuur- en plantsoenbescherming. Treffend is bijvoorbeeld de slagzin „Spaar grasmat en heester, wees in plantsoen-fatsoen een meester". De leerlingen van de zesde klassen der lagere scholen in Haarlem, Zand voort, Heemstede, Bloemendaai en Hoofddorp zullen de tentoonstelling bezoeken. Maar er is stellig ook voor ouderen veel interessants te zien. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en omstreken zal op woensdag 10 juni bijeenkomen in het raadhuis van Hoofddorp. De bij eenkomst begint om kwart over twaali. Op de agenda staat o.m. het goedkeu ren van een door het bestuur del- Ka mer aan B. en W. van Haarlem ver zonden advies inzake de vakantierege ling voor slijters. Vóór de aanvang der vergadering zullen de leden van de Kamer een aan tal bedrijven in Haarlemmermeer be zoeken. Onmiddellijk na de vergadering zullen de leden door B. en VVvan Haarlemmermeer worden ontvangen, waarna dit college een lunch aanbiedt, 's Middags houdt de gemeentelijk so- ciograaf van Haarlemmermeer, drs. J. Achterstraat een inleiding. Vervol gens zullen nog enkele bedrijven wor den bezocht. (Van onze parlementaire redacteur) De eerste bespreking, die de regering vanmorgen in Den Haag is begonnen over de vraag, hoe de arbeidsvoorwaar den verbeterd kunnen worden dit maal langs de weg van de gedifferen tieerde loonvorming, dus met vermijding van iedere algemene „loonronde" heb ben heel wat meer ruimte opgeëist dan aanvankelijk werd verondersteld. Ruim te ditmaal genomen in de letterlijke zin var het woord, omdat het plan deze bij eenkomst in de grote vergaderzaal van het ministerie van Economische Zaken te houden, moest worden opgegeven. De daar aanwezige dertig plaatsen zouden nauwelijks voldoende geweest zijn om de helft van het gezelschap onder te bren gen. Het gezelschap „verhuisde" daarom naar hotel „Wittebrug", waar om tien uur, zestig deelnemers werden ontvangen. Voorzitter van de bijeenkomst was de vice-minister-president drs. Korthals. Het kabinet was voorts vertegenwoor digd door de ministers mr. dr. Van Rooy (Sociale Zaken), drs. De Pous (Econo mische Zaken), prof. Zijlstra (Finan ciën), mr. Marijnen (Landbouw) en mr. Van Aartsen (Volkshuisvesting). Drie van de aanwezige excellenties zijn bij uitstek deskundig op het gebied van de loonpolitiek. De heren De Pous, Marij nen en Van Aartsen zijn namelijk alle drie secretaris geweest van een vereni ging van werkgevers. Voorts waren ook enige staatssecretarissen aanwezig. De rest van het gezelschap bestond uit ver tegenwoordigers van vakverenigingen' werkgeversbonden, middenstandsvereni gingen en organisaties van boeren en tuinders. De besprekingen hebben enige m in beslag genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2