Duitsland wil boterinvoer drastisch beperken Koningin Elizabeth opent Atlantische Conferentie De mensenredder zomers plezier bij Rotterdams Toneel CARNAVALSMOORD Bewondering voor foto-kanon KHROESJTSJEV spreekt met Hongaarse partijbonzen Komt aan de levendige grenshandel een einde? Strijd om de macht in de Hon gaarse communistische partij? Nederlands team verovert derde plaats Pril betaalt Uw belasting Nina Dmitrieva krijgt asyl TJS'CHE WILLEM II OP RIVIERBOOT „VRIJHEID" MARTIN MONS DE KUUR ZATERDAG 6 JUNI 1959 PAGINA S ia^oetiqn De 4e manier van roken sigaartje dat U kunt roken als sigaret! Protest van vele kanten Trompetters als engelen der vergelding Koningin inviteert Amerikaans acteur voor de lunch Pater G. de Grunt in Rome gepromoveerd Executie Starkweather op 12 funi Royal Flush Plannen voor herleving Ku Klux Klan door N. J. Scheele verliet Indonesië Topconferentie van neutrale landen? Enige drank gemorst.. SPA MONOPOLE, S.A. Het is niet onmogelijk, dat de trek van kooplustige Duitsers naar het Ne derlandse grensgebied na 1 juli sterk 'al afnemen. De Duitse regering over weegt namelijk met ingang van die da tum de boterinvoer drastisch te beper ken en wel van één kg (zoals thans het Keval is) tot slechts 250 gram. Een der- Reljjke geringe hoeveelheid zou, zo vre ten de middenstanders in de grens- ttreek, het kopen voor Duitsers in Ne derland niet erg aantrekkelijk meer maken. De Nederlandse boter (2,46 D.M. goedkoper per kg dan in Duits land en daarbij ook beter van kwali teit) was tot nu toe het meest gekoch te artikel. Wanneer de aangekondigde maatregel inderdaad van kracht zou worden, zou dit, aldus de betrokken winkeliers, fu nest zijn voor de levendige grenshan del van de laatste jaren. De omzetten van thans zouden er met ruim vijftig procent door verminderen. De Nederlandse middenstanders ach ten de maatregel bovendien niet erg bevorderlijk voor de eenwording van Europa en nog minder voor de veelge prezen vrije handel. Ook voeren zij aan, dat Nederland een veel soepeler hou ding aanneemt tegenover de invoer uit Duitsland dan omgekeerd. Nederlan ders mogen uit Duitsland artikelen ter waarde van 40,- vrij invoeren, terwijl Duitsers slechts voor 1 D.M. vrij uit Nederland mogen invoeren. Bovendien worden de Duitse kopers steeds ge handicapt door invoerbeperkingen. Kon vroeger per grensoverschrijding een half pond koffie zonder invoerrechten worden ingevoerd, later werd de in voer van koffie belast met een invoer van 2 D.M. per half pond. Het kwan tum boter was vroeger ongelimiteerd, maar sinds april 1958 vastgesteld op 1 kg. Nederlandse kopers in Duitsland, waar vooral sieraden, fototoestellen, medicamenten en kristal worden ge kocht, hebben geen last van dérgelijke invoerbeperkingen Wanneer Nederland de grenshandel zoveel mogelijk vrij laat, moet Duits land dit ook doen. zo menen de Neder landse winkeliers. Een beperking van de Duitse grenshandel zien zij niet al leen als een verlaging van eigen in komsten. maar voorts ook als een ver mindering van de omzetten van menige Nederlandse industrie, voor wie de win kels in de grensstreek bepaald grote afnemers zijn. Duidelijk demonstreert dit een voor beeld van een winkelier te Vaals, die in zijn zaak meer ingeblikte asperges ver koopt dan de binnenlandse handel in vier provincies In Nederland nodig heeft. Deze winkelier heeft niet min der dan 38 man personeel. Heel de dag zijn deze personeelsleden druk bezig om de Duitse clientèle te bedienen. De Nederlandse middenstanders uit de grensstreek ondernemen thans stap pen, o.a. via de Nederlandse Kamer van Koophandel in Duitsland, om de aangekondigde boterinvoerbeperking geen doorgang te doen vinden. De Nederlandse belanghebbenden staan in deze niet alleen, daar ook en kele Duitse organisaties o.a. de Deut- scher Gewerkschaftsbund, de vrouwen beweging „Stadt und Land" en het „Deutscher Familienverband", protest acties tegen de voorgenomen maatre gel gaan voeren. Deze organisaties staan op het standpunt, dat de Duitse grensstreekbewoners rustig moeten kunnen profiteren van de economische winkelvoordelen in Nederland. Op de vliegbasis Eindhoven heeft prins Bernhard vrijdag in zijn kwaliteit van inspecteur-generaal van de Koninklijke Luchtmacht de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de geallieerde luchtfotoverkenningswedstrijd Royal Flush IV" waaraan is deelgenomen door de tweede en vierde geallieerde tactsche luchtmacht.. Men ziet hier de prins tn bewonde ring voor een enorme luchtfotocamera van een moderne Amerikaanse straalfoto-verkenner. (Van onze Loh dense correspondent) Gisteren hebben wjj in de geest de hoed, welke wjj allang niet meer bezit ten, van onze schedel gelicht om het rood-wit-en-blauw onzer vaderen te be groeten, dat vanaf een witte vlaggestok wapperde aan de rand van het fraaie ga zon, gelegen voor de bekende Moeder aller parlementen. (Tydens de receptie van eergisteren in de ambtswoning van onze ambassadeur verklaarde Sir Ha rold Nicolson dat hij eerst onlangs had ontdekt dat er nog een aantal, oudere, moeders aller parlementen waren). De vlag onzer vaderen wapperde derhalve, en rondom werd braaf meegewapperd door andere vlaggen, namelijk die van de andere landen behorende tot de NAVO. De enige vlag welke, tengevolge van afwezigheid, verhinderd was mee te wapperen, was die van IJsland, het land dat bijna evenveel inwoners heeft als Haarlem. IJsland is gewikkeld in ~en vinnige kabeljauwse twist met Brittan- nië en heeft derhalve besloten dat het, met het oog op de vis rond zijn kus ten, niet mee kan helpen aan het veilig stellen van de wereldvrede door deel te nemen aan de Atlantische conferen tie, welke gisteren in luister en glorie werd geopend in de eerbiedwaardige, middeleeuwse Westminster Hall, welke deel uitmaakt van de parlementsgebou wen. In de Westminster Hall speelde aan de voet en terzijde van de brede staatsie- De Amerikaanse acteur Donald Crisp is gisteren aan boord van de Nieuw Amsterdam naar Europa vertrokken, om een film te maken. Hij hoopt te vens op zjjn 80ste verjaardag. 27 juli, een bezoek te brengen aan zijn geboor teplaats in Schotland. De film, die „A dog of Flandres" zal heten, zal worden opgenomen in Ne derland, België en Noorwegen. Een van de hoofdrollen zal vertolkt worden door David, het tienjarig zoontje van de ac teur Alan Ladd. Crisp ze dat hij een uitnodiging heeft ontvangen om met koningin Juliana te lunchen wanneer hij in Nederland is. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen In Rome promoveerde aan de Pau selijke hogeschool, het Angelicum, pater G. de Grunt, Montfortaan. tot doctor in de wijsbegeerte op de dissertatie ,,De waarden en het absolute volgens Louis Lavelle". Promotor was prof. dr. A. de Vos O.P. De promotie geschiedde cum laude. Premier Khroesjtsjev van de Sovjet- Unie heeft gisteren een excursie op een rivierboot benut, om met leiders van de Hongaarse communistische partij te confereren, aldus meldt United Press International. Op de tweede dag van Khroesjtsjevs bezoek aan Hongarije, bracht de rivierboot „Vrijheid" Khroesjtsjev en diens gezelschap naar Hongaarse vakantie-oorden aan de Donau. Pas in de vooravond keerde het gezelschap naar Boedapest terug. Volgens politieke waarnemers blijkt uit de samenstelling van het gezelschap dat belangrijke partij-kwesties bespro- Hen ?jin- Niet minder dan zeven van de elf leden van het politburo van de Hongaarse communistische partij na men aan de boottocht deel. Onder hen bekleden alleen premier Ferenc Mün- nich en eerste plaatsvervangend pre mier Antal Apro belangrijke regerings functies. De anderen houden zich in hoofdzaak met partij-werk bezig. Het feit dat geen van de negentien ministers meeging, verleent kracht aan berichten volgens welke een van de voornaamste redenen waarom Khroesj tsjev Hongarije bezoekt, is dat hij zijn gezag wil gebruiken om ernstige in terne problemen van de Hongaarse communistische party op te lossen. Beweerd wordt dat de interne strijd om de macht in de party is opgelaaid. na een betrekkelijk lange periode van rust. Ook neemt men aan dat Khroesjtsjev aan de Hongaren richtlij nen gaf inzake het nieuwe beleid van het oostelijk blok t.a.v. Joegoslavië. Khroesjtsjev is inmiddels uit Honga rije vertrokken en zal vandaag in Mos kou arriveren. Het Opperste Gerechtshof van Ne braska heeft bepaald dat op 12 juni de executie van de massa-moordenaar Charles Starkweather zal plaats heb ben, aldus meldt U.P.I. Inmiddels heeft de vader van Starkweather bekend ge maakt dat hij zich telegrafiscc tot het Opperste Gerechtshof der Verenigde Staten heeft gewend, als een laatste poging zjjn zoon van de elektrische stoel te redden. Prins Bernhard heeft gisteren op de vlieg basis Eindhoven de Alfred M. Gruenther- trofee overhandigd aan de winnaars van de geallieerde luchtfoto- en verkenningswedstrijd „Royal Flush 4", die in de afgelopen week gehouden is en die een overwinning heeft opgeleverd voor de tweede tactische lucht macht, samengesteld uit eenheden van de Britse, Belgische en Nederlandse luchtmacht. De Prins stelde de beker ter hand aan de Nederlandse kapitein-vlieger F. M. Tuitjens, die deel uitmaakt van het winnende team. Kapitein Tuitjens werd geflankeerd door de Belgische vlieger kapitein M. Sian en de Britse vlieger flight lieutenant Colban van de R.A.F. In het Individueel ploegenklassement be haalde het Britse team met Swift-straaljagers het hoogste gemiddelde, n.l. 110. Tweede waren de Britse Canberra's met 106, derde het Nederlandse 306 squadron met 106 en vierde het Belgische Thunderflash-team met 98 punten. Alle teams van de verliezende partij, de vierde tactische luchtmacht, samen gesteld uit eenheden van de Amerikaanse en Franse luchtmacht, volgden hierna. De derde plaats, die het Nederlandse team heeft ver overd, betekent een opmerkelijke prestatie, omdat de Nederlandse luchtmacht slechts over één foto-verkenningssquadron beschikt. Voor de prijsuitreiking hifid generaal J. E. Valluy van Frankljk, bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in centraal Europa éen rede, waarin hij de nadruk legde op de technische evolutie, die zich op het gebied van de luchtfotoverkenning in het afgelopen jaar heeft voltrokken en op de betekenis van een goede samenwerking op dit gebied tussen de vlieger en de man in de fotosectie op de grond. Een kapper uit Little Rock, A. O. Hlghtower, die zich de „Grote draak" van Arkansas noemt, heeft aan United Press International verteld, dat er plan nen bestaan voor een herleving van de Ku Klux Klan, waarbij men zich wil verzekeren van de steun van gouver neur Faubus. De Ku Klux Klan heeft in het Ver leden gedaan wat er van haar ver wacht werd en zal dat °ok in de toe komst weer doen, aldus Hightower. Er zullen weer kriiisverbrandingen plaatshebben, deelde hij mee, maar al le gewelddadigheid zoals ontvoeringen en het afranselen met zwepen zal achterwege blijven. „Want", verklaar de Hightower, „hoe zou een christelijke organisatie gewelddadigheid kunnen prediken? Dat zijn we immers, niets meer of minder dan een christelijke en broerderlijke organisatie." Hightower zei, dat zijn besprekigen met gouver neur Faubus geheim zuilen zijn. De gouverneur zelf wilde geen commentaar geven. Advertentie Uw laatste krihs: zie pagina HE Advertentie Voor de tweede maal deze week heeft het Rotterdams Toneel een goede eer ste opvoering verzorgd van een nieuw toneelstuk. Wist dit ensemble woensdag avond eer in te leggen met de vertoning van „Twee op de wip" van William Gibson, gisteravond kreeg een geheel ander genre toneel een hartveroveren- dc en levendige vertolking. Het betreft hier het blijspel „De mensenredder" van de Hongaarse auteur John Vaszary, een spel, dat ook weer door Alfred Pleiter in behoorlijk Nederlands is ver taald en dat vlot en zeer losjes onder de regie van Jan Teulings op de plan ken van de Rotterdamse schouwburg is gezet. Vaszary werd in 1900 te Boedapest geboren. Na de tweede wereldoorlog verliet hij Hongarije en woont thans in Madrid. Hij schreef meer dan veertig toneelstukken, voornamelijk blijspelen. Tot de meest bekende horen: „J'ai épousé un ange" en „Marriage". „De mensenredder" is een stuk zon der pretenties. Het biedt louter plezie rig amusement. Een .jongeman komt van zijn vrijgezellenfuif. Op weg naar zijn hotelkamer, vroeg op de ochtend fNADRUK VERBODEN) De volgende morgen gaat het in de omgekeerde richting, Gembloux, Brussel, Vilvoorde, Mechelen, Lier, Antwerpen. In Esschen laat Perquin zich de weg wijzen naar Van prunes garage. De Esschenaar is in alles de tegenpool van de man uit Namen. Hij is zo beweeglijk als een eekhoorn en even nieuwsgierig. „Gaat het over diejen auto? O, over menier Du- rand. Hoe ie er uitzagNou, gewoon, hé. Een min menneke, zo'n bietje rossig, mee enen snor. Of ter iets bijzonders aon 'em was? Neeje, da kan ik nie zeggen, dan zou ik liegen. Moar wacht es. Hij sprak Frans, moar een bietje... De garagehouder Van Drunen zoekt vergeefs naar woorden om dat Frans van de heer Durand te beschrijven en eindigt met te zeggen, dat het om het zo maar eens uit te drukken niet helemaal Frans klonk. „Nie of ie het van z'n kin- derjaoren gesproken had, zal ik maor zeggen. Ge be grijpt wa da'k mien?" Perquin knikt en haalt weer het portret van Jansen van Hilgersbeek te voorschijn. Is er in dit portret ook iets. dat mijnheer Van Dru nen bekend voorkomt? Mijnheer Van Drunen neemt het portret, bekijkt het nauwkeurig, houdt het dicht voor de ogen en dan weer op armslengte om dan als zijn mening te geven dat er iets in de blik en vooral in de houding van het hoofd en de lijn van de kin is, dat hem bekend voor komt. „Ik zou der genen eed op willen doen", zegt hy ein delijk, „Maor enen gelijkenis is er. Alleen, dlejen Du- rand was veel lichter en, ik zou zo zeggen, een poar jaor jonger, ziede?" ,,'t Was 'nen nerveuzen mens," gaat Van Drunen verder. „Hij kon moar niet van zijn kin afblijven." „Van zyn kin afblijven?" „Joa, zo, ziede." Van Drunens vingers maken dat strelende, keurende gebaar, dat Perquin zo nameloos geïrriteerd heeft bij zijn bezoek aan de directeur van de Verenigde Textiel. In Sint Odiliënrode ontvangt juffrouw Derksen hein als de verloren zoon, maar op het bureau is de stem ming ver van hartelijk. Dekker voelt zich tekort ge daan en voelt zich het machteloos aanhangsel van een mislukkeling, want commissaris Langelaar heeft zich lauweren veroverd als de ontdekker van André Kers bergens moordenaar. „Ik heb altijd gevoeld, dat er verband bestond tus sen de moord en dat woonwagenkamp," zegt Lange laar, ijverig zijn handjes wassend. „En als ik een maal zo'n gevoel hebZoiets heb je of je hebt het niet." Hij lacht krakend, gaat neerbuigend ver der: „De ervaring zal u ook nog wel leren, dat de eenvoudigste oplossing meestal de juiste is, inspec teur. Het werkelijke leven „Heeft de man bekend?" valt Perquin hem in de rede. „Bekend? Nee, nog niet. Maar dat komt Wel, dat komt wel. Zijn kornuiten staan natuurlijk klaar met een alibi. Maar wat dat waard is".... Weer het was- gebaar en het krakende lachje. „Dat tuig pleegt meineed met hetzelfde gemak, waarmee wij een eitje pellen Nee, die bekentenis krijg ik nog wel." „Gelooft u nu werkelijk dat een gewone inbreker het tafelzilver laat liggen?" „Hij zal gehaast zijn geweest." „Terwijl hü er de tijd voor nam al dat fotogra fisch materiaal te vernielen?" Commissaris Langelaar schudt meewarig zijn hoofd. „Ziet u, inspecteur, dat zijn nu de soort muggen- zifterijen, die iemand beletten door te tasten. Laat ik u een goede raad geven, houd u aan de feiten en arresteer nu eindelijk Smeenk." „Ik houd me aan de feiten," zegt Perquin vinnig. „En daarom arresteer ik Smeenk niet. U wilt me By juffrouw Derksen wacht onder het genot van een kopje van haar beroemde koffie agent Van Til- zeker verder wel excuseren?" De deur valt een beetje harder achter hem dicht dan strikt nodig is. j juff kopje burg. H(j zit er even rechtop en braaf, de ogen op de oude dame gericht, als hy een jaar of vijftien geleden by haar in de klas zat. „Mijnheer Perquin," zegt juffrouw Derksen, „Nar dus van Tilburg heeft u iets te vertellen." „En het zou me helemaal niet verwonderen, als zij al precies wist wat hij te vertellen heeft," denkt Peter Perquin geamuseerd. „Wel, Van Tilburg?" zegt hy aanmoedigend. „Zou u Van Tilburg niet liever meenemen naar uw kamer?" Agent Van Tilburg wacht de beslissing van de in specteur niet eens af. Als juffrouw Derksen iets zegt, bestaat er voor hem geen hoger beroep. „Ga zitten en steek eerst eens op. Wat heb je op je hart?" Agent Van Tilburg draait verlegen zijn sigaar om en om. Op zjjn pienter gezicht strijden trots en een soort angst om de voorrang. „Inspecteur, het klopt niet." „Klopt niet?" „Nee. da akkevietje mee den Manke. Het is woar, die andere, die zeggen dadie in z'nen woagen was, die liegen, daar heeft de commissoaris gelijk in. Moar die moord, die kan hy toch nie gedoan heb ben, ziede, omdat ie drie uur goans doar vandoan op de Goanderse hei mee de lichtbak oan het stropen was. De koddebeier betrapten 'em om iets voor twoalven. Hy zag duidelijk z'n gezicht. En ook al had ie da nie gezien, wat ie wel dee, dan had de koddebeier zicb nog nie kunnen vergissen, omdat de Manke zo'nen vrimden loop heeft. Ze hebben be- kanst twee uur krygertje gespeeld en de Manke heeft op 't loast z'nen lichtbak maor weggesmeten en 'nen vetten hoas ook, moar hem te pakken ge kregen heeft de koddebeier niet." „Heb je dat al aan commissaris Langelaar gerap porteerd?" „Ik zy wei wijzer en de koddebeier ook. Als de commissaoris eenmoal iets in z'nen dikken kop heeft, kryg den Heiligen Petrus zelf het er nie uit, witte, inspecteur." (Wordt vervolgd Ann Hasekamp en Pieter Lutz in „De Mensenredder", waarvan het Rotterdams Toneel gisteravond de première gaf. ïiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiii van zijn huwelijksdag, vist hy een meis je op. uit het water. Hij denkt daar mee een leven te hebben gered. Maar door dit kind te „redden" loopt hij in de val. Hij komt met geen mogelijkheid meer van haar af. Met het motief „door mij te redden heb je my opnieuw ter wereld gebracht en nu moet je ook maar verder voor mij zorgen", nestelt zij -zich ,in zijn hotelkamer om daar uit niet meer te verdwijnen voordat zij haar zinnetje heeft doorgedreven. Wat de jongeman ook doet, hy raakt haar niet meer kwijt. Een dwaas gegeven, maar voor Vas zary voldoende om er een plezierig biy- spel op te baseren. Ann Hasekamp en Steye van Bran denberg hebben gisteravond een be langrijk aandeel in het succes gehad. Zij, als het ontwapenende heerlijke en fant terrible, hij als hulpeloos stoer doende bruidegom in spe, die niet tegen haar opgewassen bleek te zijn, lieten kos- teiyke dingen zien en horen. Met vaart en variatie kwam het gehele spel zon der inzinking binnen het gezellige de cor (van Hans van Norden) tot ont wikkeling. Ann Hasekamp vooral was met haar eigenwijs-charmante welspre kendheid het middelpunt van alle ple zier. Pieter Lutz, allervermakelykst in de precieuze rol van kelner, was bij zonder goed op dreef als hy tegenover de bruidegom in spe op ordentelijke en deftige manier zich uitliet over wat hem op het hart lag. De verschijning van Coba Keiling als een slagvaardig oologsschip en een vrouw van omvang, die wel eens eventjes voor de rechten van haar timide dochter (Marlies van Alcmaer) zou opkomen, was een direc te aanleiding om eens flink uit te la chen. John Lanting als medeminnaar, die zich met een kluitje in het riet laat sturen, kreeg een extra applaus om de kostelyke vondsten, die zjjn spel tot iets persoonlijks maakten. Verder pas ten Wim Grelinger, Petra Verbeek en Onno Molenkamp in kleinere rollen uit stekend bjj dit gezelschap. Het publiek dankte langdurig de actrices en acteurs en er was een ware bloemenhulde Du. De echtgenote van een Russische di plomaat in Londen mevrouw Nina Dmi trieva heeft toestemming verkregen om in Engeland te blijven, aldus bericht Reuter. Mevrouw Dmitrieva is de 35-ja- rige echtgenote van de voormalige plaatsvervangend marine-attaché die kort geleden onder geleide van twee leden van de Russische ambassade naar Moskou terugvloog. trappen da muziekkapel van de Walli- sche Garde, in scharlaken uniformen, weemoedige wijsjes. Het klonk alsof men de patiënt op het sterfbed probeer de te doen wennen aan de weldra te verwachten treurmars. Langs de tre den van de trap stonden, twee aan twee, ter weerszijden van de rode loper, ge wapend met hellebaarden, gekleed in rode tunieken en zwartfluwelen bar|t- ten, de leden van de „Yeomen of the Guard", de koninklijke lijfwacht welke onlangs in staking dreigde te gaan, in dien de huur van hun kwartieren in de Tower van Londen zou worden ver hoogd. En boven aan de trap stonden in witbepluimde helmen de „Gentlemen- at-Arms". Even boven de helmen van de laatstgenoemden, op het wijde kozijn onder het grote gebrandschilderde raam, stonden de zes trompetters gereed. Zij droegen, als altijd, tabbaards zwaar van gouddraad. Maar omdat zij met hun rug naar het raam stonden, leken zy niet meer dan dreigende zwarte silhouet ten, engelen der vergelding, wachtend op het uur der wrake. In de Westminster Hall waren, In verwachting neergezeten, ruim zeshon derd gedelegeerden van de NAVO- landen en honderden parlementsleden en andere genodigden. Met hén keken wij naar de pracht van de rode en blauwe hortensia's, gerangschikt voor het podium, waarop de grote en de kleine purperen zetels stonden te wachten op het Britse koninklijk echt paar en de delegatieleiders. De laat- sten verschenen weldra om zich 'n optocht, twee aan twee, te begeven naar het boveneind van de trap, om de koningin en de hertog van Edinburgh te begroeten. Onder hen bevond zich, behalve onze minister van bui tenlandse zaken de heer Luns, de heer Spaak en de geallieerde opper bevelhebbers, ook de president van deze Atlantische conferentie, onze landgenoot de heer J. J. Fens. Te samen met de premier van Groot-Brit- tannië, de Lord-Kanselier van het Ho gerhuis, de Speaker van het Lagerhuis, de Britse partijleiders en een aantal Britse ministers, wachtten zy op de komst van het koninklijk echtpaar. Dit ogenblik kwam. Want eensklaps staken de zes trompetters de klaroen en vulden de enorme Westminster Hall met trompetgeschal. De heer J. J. Fens ont ving het koninklijk echtpaar aan de hoofdingang, de poort van St. Stephen. En nadat het Engelse volkslied was ge speeld en al de prominenten het konink lijk echtpaar de hand hadden gedrukt, daalden de koningin en de hertog van Edinburgh de staatsietrap af om neer te zitten op het podium, temidden van de leiders van de delegaties en de leden van de Britse regering. De heer Fens opende de bijeenkomst met een korte redevoering in onberis pelijk Engels. Hij sprak zijn dank uit voor de gastvrijheid van Groot-Brittan- nië voor deze conferentie op de tiende verjaardag van de NAVO. Hij verklaar de dat deze bijeenkomst van de NAVO- landen van groot belang was en hij ver zocht vervolgens Hare Majesteit de goedheid te willen hebben de conferen tie te openen. Koningin Elisabeth, ge kleed in „en blauw costuum en een on ernstig wit hoedje, heette de zevenhon derd leden van de NAVO-delegaties van harte welkom. De heer N. J. Scheele, de kanselier van de diplomatieke vertegenwoordi ging van Nederland te Djakarta, wiens uitreisvisum anderhalve maand gele den door de Indonesische regering was ingetrokken, heeft Indonesië verlaten. Hy is intussen in Singapore aangeko men. De Indonesische regering had hem een nieuw uitreisvisum verstrekt. De heer Scheele zou oorspronkelijk 16 april Indonesië verlaten. Zyn uitreis visum werd op het laatste ogenblik in getrokken. Volgens het Indonesische persbureau Antara had een woordvoer der van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken die dag verklaard, dat zyn regering inlichtingen van de heer Scheele nodig had over de vryla- ting van de heer Schmidt. De Indonesische minister van buiten landse zaken, Subandrio, heeft ver klaard dat hij volgende week in Cairo met president Nasser de mogelijkheid zal bespreken van het houden van een topconferentie van neutrale landen. Hij gaf niet te kennen dat Indonesië een dergelijke conferentie zou voorstellen, n.aar vertelde de pers dat hij gaarne Nassers standpunten zal vernemen over wat hij noemde „geruchten" dat zo een conferentie is voorgesteld. In het Mid den Oosten ging een dezer dagen het gerucht dat premier Nehroe van Indië, president Soekarno van Indonesië, pre sident Tito van Joegoslavië en president Nasser van Egypte bij elkaar zouden komen. Vrijdagmiddag heeft in Breda een 27-jarige man onder drankinvloed in een slijterij aan de Schorsmolen- straat dusdanig huisgehouden, dat meer dan de helft van de winkel voorraad en de inventaris werd vernield. Er is voor enkele duizenden gul dens schade veroorzaakt. In een n.inimum van tijd was de winkel herschapen in een puinhoop van scherven, waartussen door wijnen en likeuren rijkelijk vloeiden. De dader, die na zyn vernielingen was weggelopen, werd in een café ge arresteerd en daarna opgesloten. Advertentie Behandeling van HARTZIEKTEN door NATUURLIJKE KOOLZUUR- en van REUMATISCHE AANDOE NINGEN door MODDERBADEN. Ook voor ziekten van bloedsomloop en bloedvaten aan te bevelen. Inlichtingen: Concessiehouder van de Badinrichting te Spa.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5