Ruimte voor sparen bij de jongeren is te klein Een kinderhuis vol goede bedoelingen m Babo van Absenberg had twee en dertig zonen Astronauten stichten een ruimtevaart-academie Andrew Haley op Schiphol: Q K.A.J. en V.K.A.J. bespreken in Rotterdam eigen belangen Niet gerust over nieuw loonbeleid Volleybalschoe nen werden dief noodlottig Perk-expositie in Dordrecht Amsterdam ERIC DE NOORMAN MAANDAG 8 JUNI 195* PAGINA 2 Sociaal-economisch jeugdcongres Voorzitter Katli. Bouwvak arbeidersbond Examens m Onderscheidingen BESLOTEN EXPOSITIE BIJ EEN CONGRES Economisch rapport over Bergen op Zoom President-curator T.H. Eindhoven Rotterdam heeft mil joen gulden nodig voor drinkwatervoor ziening Engeland boekt succes met zijn „vliegende scHotel" Roemenië stelt opnieuw Balkanconferentie voor Schietpartijen tussen Algerijnen in Parijs Tweede Kamerleden bezoeken Spaans parlement Motie van Kath. leraren te Kankeronderzoek in Amerika Jazz verstoort vogelgezang Veertig jaar „St.-Marti- nus" in Den Bosch Oud-burgemeester van W oudenberg overleden 121 In een flits overziet Eric de situatie. Op het open veld zijn ze niet opgewassen tegen de ruiteraanval van de Ieren. „Terug. Verschans je in het bosje," buldert Eric, en allen zetten het op een lopen. Achter hen klinkt boven het langzaam aanzwellend gestamp der paardehoeven uit een hoornsignaal, dat beantwoord wordt door het voetvolk, dat aan de an dere zijde voorzichtig nadert. Hijgend bereiken de vluchtelingen het boom groepje en onder aanvoering van de Noorman maken de boogschutters front tegén de ruiterij, terwijl Svein en de anderen met de zwaarden in hun vuisten het Ierse voetvolk afwachten. Op de vlakte heft Criffan met e^*1 zelfverzekerde grijns langzaam de hand op. De speerpunten van de ruitei"s richten zich naar voren en in een wolk van stof zet de troep zich in bewe* ging. De mannen tussen de bomen voelen de grond dreunen onder het êe' weid van honderden paardehoeven en de Noorman klemt de lippen °Peen' wanneer hij Fergus de Stormvogel hoort mompelen: „Dappere Nooi'Sa dwaas, dit is het einde van ons allen." Hoewel hij het niet bekennen vVI beseft ook Eric dat er voor hen geen uitweg meer is. (Van onze verslaggever) De jeugd van 1959 wacht niet meer at, maar komt op voor haar eigen belangen. Waarschijnlijk met deze ge dachte in het hoofd zullen zaterdag 13 en zondag 14 juni ongeveer 1300 katholieke jonge arbeiders en arbeid sters uit het gehele iand naar Rotter dam komen, waar zij hun eigen pro blemen, welke ook op nationaal so ciaal-economisch niveau van belang zijn, zullen bespreken. Op dit congres dat de KAJ en de VKAJ gezamen lijk organiseren komen vier thema's ter sprake. Het dienstbode-vraagstuk wordt inge leid door mevr. Maria Glissenaar-Bier- lage, de vrouw van de leider van de ..jeep-express", die na haar werk in de VKAJ met haar man de onderontwik kelde gebieden in Egypte en Tripolis heeft bezocht. In een klankbeeld, dat de KAJ radioclub voor de microfoon heeft gebracht, zijn de verschillende op vattingen welke werkgeefsters en dienst meisjes er over dit beroep op na hou den. tot uitdrukking gebracht. Een feit is, dat in de meeste gevallen het werk van het dienstmeisje niet evenredig is aan de beloning en dat bovendien vrije tijd een bijna ongekende weelde is. Het jeugdsparen is ook al een pro bleem, dat bijzonder actueel is De KAJ heeft op haar eerste sociaal-economisch jeugdcongres in 1955 in Eindhoven de basis gelegd voor de totstandkoming van de jeugdspaarwet, maar de belang stelling van de jongeren voor deze wij ze van bezitsvermeerdering is niet groot. In een enquête heeft de KAJ de oorzaken hiervan nagegaan en zij is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de ruimte om te sparen vaak klein is. Dit onderwerp wordt ingeleid door drs. H. Biesaart, directeur van de Centrale Volksbank. Vakopleiding en levensvorming zal worden besproken door Frans van der Gun, bestuurslid van de KAB. Het feit doet zich voor, dat het percentage jon gens dat een vakstudie volgt, veel gro ter is dan de groep, die op een levens vormende cursus is. Bij de meisjes lig gen de cijfers precies andersom, hoewel er ook een grote groep is. die voor geen van beide interesse heeft. Medezeggenschap van de jeugd in het bedrijf. De KAJ ijvert er voor, dat in de fabrieks-en ondernemingsraden ook minstens een vertegenwoordi ger van de jeugd aanwezig is, die in dit in de jaarlijkse bondsraadsvergadering van de katholieke bouwvakarbeiders bond. ditmaal te Middelburg gehouden sprak de voorzitter H. Werkhoven over de vrijere loonvorming in het bouwbedrijf. Weliswaar, aldus de heer Werkhoven, wekt de regeringsverklaring ten aanzien van het aangekondigde nieuwe loonbeleid in het algemeen hoop volle verwachtingen, doch met name voor het bouwbedrijf kan men niet ge heel gerust zijn. Snreker vroeg zich af of het juist is indien men door middel van het vrije overleg de werknemers hun rechtmatig deel in de beschikbare ruimte wil doen toekomen, men ander zijds de verwezenlijking daarvan bindt aan de vervaldatum van de collectieve arbeidsovereenkomst. ..Hier is sprake van een tegenstrijdigheid, welke zich niet verdraagt met het principe van de vriiere loonvorming." De katholieke bouwvakarbeidersbond 'cht daarom de termijn, gesteld door de K.A.B. namelijk uiterlijk 1 januari I960 voor alle C.A.O.'s en loonregelingen het uiterste, waartoe mag worden overgegaan. Er moet gelegenheid zijn voor overleg met de werkgevers i n alle gevallen, zonder dat per se een lopende overeenkomst een beletsel kan zijn voor de invoering van ver beteringen. De heer Werkhoven had kritiek op de door de regering gestelde voorwaarde, dat „de stand en de vooruitzichten van de produktie per werknemer de (loon)- verbeteringen moeten veroorloven," om dat z.i. ook bedrijfstechnische maatrege len van invloed zijn op de produktie- verhoging. Een paar volleybalschoenen zijn een 18-jarige Utrechtse jongen noodlottig geworden. De jongeman had ingebroken in het perceel van zijn werkgever, die aan het Oudkerkhof een elektrotechnisch be drijf heeft. Toen hij 's middags dit be drijf verliet zorgde hij ervoor dat een klein raampje open bleef staan, 's Nachts keerde hij terug en zag kans ongemerkt het perceel binnen te drin gen. Hij ontvreemdde een bedrag van 1100 en sloop heel voorzichtig de win kel weer uit. Hij had een paar volley balschoenen aangetrokken om toch voor al geen lawaai te maken. Maar een agent die de jongeman met deze schoe nen aan over straat zag lopen, vond dit toch wel wat vreemd en hield hem aan. De jongen zette het op een lopen, en snelde naar de Kromme Nieuwe Gracht waar hij zijn buit in het water gooide. Toen hij daarna verder rende vond hij zijn weg versperd door een aantal studenten die de agent te hulp kwamen. De jongeman werd in verze kerde bewaring gesteld. Van het geld viste men slechts f 500 uit het water. R.-K. Kweekschool „Magister Vocat" Amsterdam. Geslaagd: H. Abel, J. de Beurs, B. Boelsma, Ch. de Droog, H. Dijst, W. Geels, H. Groenendaal, H. Hofman, G. Jaspars, A. Jonker, P. Ko ning, G. v. d. Kroon, P. v. d. Laan, J. Lases, L. Lensink, N. Linger, R. v. Lint, W. Mollé, T. Nieberg, R. Nuchel- mans. P. Ostendorf, N. Snel, J. Schil der. B. Tol, H. Velzeboer, P. de Wolf, J. Zandee, J. Zaal, A. Peeters, F. An- dringa. J. Bakker, H. Baten, D. Bloem, T. Bottelier, H. Bruschke, A. de Bruy- ne, P. Dijkers, J. Gorter, J. de Graaff. Fr. Hu-A-Ng, M. Kneppers, D. Kom pier, T. Boschman, H Lagermann. H. Linssen. R. Lourents. Th. Lustenhou- wer, J Montanus, P. v. d. Nes. E. Pro vence, J. Roemer, G. Rossenaar, P. Tjon, J. Vernooy, P. Vloeimans, A. Warmerdam. „werknemers-parlement" de belangen van de jongeren kan behartigen. De en quête heeft de KAJ echter geleerd, dat 86 pet. van de jongens en 91 pet. van de meisjes niet weet wat een onderne mingsraad is. De algemeen secreta ris van de KAB, de heer W. D. Lelie veld. zal in zijn inleiding zeker de kans aangrijpen om deze ,,niet-weters" op de hoogte te brengen. Deze vier onderwerpen zullen in vier sectie-vergaderingen in het groothan delsgebouw worden besproken. Vooraf houdt het Tweede Kamer-lid Cor Kleis- terlee een inleiding voor alle deelne mers onder de titel ,,De plaats van de werkende jongeren in de wereld van vandaag". Op de slotzitting zal het woord worden gevoerd door prof. dr. N. Perquin S.J. over „Wensen en ver langens in het licht van de sociaal-pe dagogische situatie". De zaterdagavond is vrijgehouden voor verbroedering en ontspanning. In de Rivièrahal zullen enige bekende radio-artiesten optreden. Prof. dr. W. A. P. Smit uit Utrecht heeft zaterdagavond de tentoonstelling geopend, die ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van de dich ter Jacques Perk in het Dordrechts museum tot 38 juni wordt gehouden. De inleider stond in zijn openingswoord stil bij „De betekenis van de mythische, de feitelijke en de wezenlijke Jacques Perk". Hij zei, dat de mythische Per een schepping is van Willem Kloos, die de feiten geweld aan deed. Hoewel de mythische Perk van de grootste betekenis is geweest voor de Nederlandse poëzie, is de feitelijke Perk, zoals Garmt Stuiveling ons die heeft doen kennen, veel interessanter. Perk was onvolgroeider en gecompli ceerder dan aanvankelijk gedacht werd. „Wij worden dan ook geboeid door zijn worstelend dichterschap, dat niets heeft van het plotseling opduikende wonder, zoals Kloos Perk voorstelde. De wezen lijke Perk geeft een leven van leed en vreugde en van een innerlijke strijd te zien." Prof. Smit zei dat de studie van Perk nog niet voltooid is. Hoe men overigens, zo besloot hij zijn rede, Perk ook wil bezien, de mythische, feitelijke en wezenlijke zijn onder één noemer te brengen: de fascinerende Perk. De openingsplechtigheid werd inge leid door de burgemeester van Dor drecht, mr. J. A. H. J. van der Dussen. Hij verwelkomde o.a. enkele Franse nakomelingen van het geslacht Perk. De Dordtse tentoonstelling geeft een vrijwel compleet overzicht van de ver schillende tijdperken en vriendschappen uit het dichtersleven van Perk, die een weerslag hebben gevonden in dit oeu vre. (Jacques Perk werd op 10 juni 1859 in de Breestraat te Dordrecht ge boren als zoon van een predikant. Hij. overleed op 1 november 1881 in Am sterdam). Dit overzicht wordt in veer tien vitrines met handschriften, foto's en voorwerpen gegeven. Op de tentoon stelling zijn verder aanwezig portretten van de verwanten en vrienden 22e enorme kruiswoordpuzzle in de schaduw van het Olympisch ij Stadion te Amsterdam vormt niet het decor voor een abstract open luchtspel van de heer Carel Briels. Evenmin is het een Marokkaans dorpje, al ligt deze associatie veel dichter bij de bedoelingen van de ont werper, de heer Aldo van Eyck. Dit streng geritmeerde, maar op het oog zeer los gegroepeerde gebouwencomplex is het nieuwe Stadsbestedelingen- huis van Amsterdam. In feite is het een conglomeraat van gebouwen, elk bestemd voor een groep jongens of meisjes in bepaalde leeftijden, waarbij weer onderscheid wordt gemaakt tussen degenen, die slechts kort blijven en zij die er langer zullen wonen. De ruimten zijn laag gehouden, omdat men er zoveel mogelijk een huis voor kinderen van wil maken. De koepels, honderden kleine en acht grote, geven deze lage ruimten toch een zekere „verhevenheid". De talrijke binnenplaatsen beogen een juist evenwicht te scheppen tussen he> „eigene" en het „gemeenschappelijke". Wie de theorie hoort, die aan het scheppen van zulk een ongewoon complex ten grondslag heeft gelegen, beluistert vele plezierige klanken. Het staat vast dat bij dit alles de wil heeft voorgezeten om de kinderen een ideaal huis te geven, dat in geen enkel opzicht meer herinnert aan de onkinderlijke huizen, waarin de weesjes en de stadsbestedelingen vroeger werden ondergebracht. Of deze bedoelingen in de praktijk zullen blijken kan men eerst beoor delen als het nieuwe tehuis gereed zal zijn. Bovendien strek' alle archi tectuur slechts tot decor van het leven. Het kan een inspirerend of een ontmoedigend decor zijn, maar in laatste instantie beslist niet het steen of het ijzer maar het menselijke hart en de menselijke liefde. Perk. Er zijn curiosa, zoals hbs-rap- porten, waaruit blijkt dat Perk goed mee kon maar geen uitblinker was. Voorts zijn er tekeningen van zijn hand en het eerste handschrift van de uit 106 sonetten bestaande Mathilde-cyctus. Men vind er ook herinneringen aan de eerste liefde van Perk. Met persoonlijke voorwerpen en een uitgebreide literatuurtafel hebben de inrichters van de tentoonstelling een beeld gegeven van het leven en werk van deze dichter. Ter gelegenheid van het vierhonderd jarig bestaan van de universiteit van Genève is aan prof. dr. B. van der Pol van i te Wassenaar door de jubilerende uni- Frankrijk Een der mijnwerkers die werd gewond bij het mijnongeluk, dat 29 mei in Lotharingen plaats vond. is in het ziekenhuis aan opgelopen brandwonden overleden, waardoor het aantal slachtoffers van deze ramp tot 21 is gestegen. versiteit een eredoctoraat aangeboden. Prof. Van der Pol is van 1922 tot 1949 directeur bij Philips geweest en van 1938 tot 1949 hoogleraar aan de T. H. te Delft. De laatste jaren was hij gast hoogleraar aan de universiteit van Berkeley in Californië. Wethouder H. L. Reuvers te Em- men heeft zaterdag de pauselijke on derscheiding „Pro Ecclesia et Pontifi- ce" uit handen van pastoor J. van Res teren ontvangen. De wethouder is zeer actief op het sociale en culturele ter rein. Hij was zaterdag veertig jaar ge trouwd. Mr. A. D. Kuiper, secretaris van de Arbeidsinspectie, die met ingang van 15 juni is benoemd tot secretaris van de Pensioenraad, is door de koningin be noemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. In lang vervlogen tijden hield een van dat wonderlijke verhaal van de Duitse keizer Heinrich een jachtpartij, gravin van Henneberg, verschillende Als gast verscheen daar Babo van malen in beeld gebracht, die, naar het Absenberg met zijn 32 zonen. Aldus heet, in het jaar 1276 op Goede Vrijdag wil althans een oud verhaal, dat om- 365 kinderen ter wereld bracht. Zij wer streeks de zestiende eeuw nogal op- den onmiddellijk gedoopt door hun oom gang heeft gemaakt. Er is een hout- Guido, bisschop van Utrecht. De jon- snede van gemaakt, waarop men Hein- gens kregen allen de naam Jan, de rich II op zijn troon ziet zitten temidden meisjes Elisabeth. Moeder en kinderen van zijn hofhouding, vóór hem Babo stierven kort daarop. Dit zonderlinge van Absenberg en daarachter, als een verhaal is wel eens uitgelegd als voort- hecht blok, de 32 zonen, trapsgewijs gekomen uit een vergissing bjj de in- opgesteld van miniatuur-mannetjes tot terpretatie van een oude kroniek. De forse kerels met baarden Pierre de gravin, zo zou daar gestaan moeten Moucheron had, op het ogenblik dat hebben, bracht evenveel kinderen ter Cornelis de Zeeuw hem met zijn gezin wereld als het jaar nog dagen telde, en aangezien het nieuwe jaar toen op Pasen begon, was er slechts sprake van een tweeling, Jan en Elisabeth ge heten. In de jongste tijd hebben geleer den van naam het verhaal evenwel let terlijk genomen en verklaard als een degèneratieverschjjnsel bij de vrucht. Oudtijds werd verteld, dat hier sprake was van een vloek: de gravin had zich schilderde, in 1563, achttien kinderen, onheus uitgelaten over een bedelende Hij was toen 43, zijn vrouw 33. Babo vrouw, che een tweeling verwachtte, en Pierre worden ove :gens overtroffen thema der vruchtbaarheid heeft door de ongenoemde Duitse huisvader evenwel ook op eenvoudiger en kinder die 53 kinderen had, volgens een legen- £'-e W. kunstenaars geïnspireerd, de. vastgelegd in een houtsnede, die Een mmiatuur uit de vqftiende eeuw overigens de moeder eert, omdat zij brengt in beeld hoe de H. Drievuldigheid dit kindertal ter wereld heeft gebracht f,f! PaaF aen klnd schenkt Dat heel Deze curiositeiten troffen w* aan op kleme klpdle z,weeft een„ hchtstraal. een tentoonstelling in het Rijksmuseum een kaarsvlam doet wapperen, van a w,ci4-/ivt/jorv-i i» -^4 een wolk, waarin de H. Drievuldigheid 's voor de deelnemers aan het derde in ^eten, naar het echtpaar, dat in bed Wnationale congres over vruchtbaar ligt' Dit correspondeert aan de gelovige held en onvruchtbaarheid, dat van de gGod dLme^nDitifook "hèfaliL week in de hoofdstad wordt gehouden. „c- Z a ftl n Voor anderen is de expositie niet toe- woord' dat klnderen lp sommige delen Tj van het land geven, als men hun in die gankelyk. Het, zyn niet alleen merk- r;p}itincr vraap-t Wolkp antwnnrHpn di^d^ze'1 expositie beva^ETf^bhTOOr- men zoal krögt' vindt men op twee beeld ook een uitzonderlijke'3coUecüe ^eTd'geb^acht-"uil'de to^van^een van wetenschappelijke werken over he, baald_ dMeï van de zuster onderwerp dat het congres behandel, van de ooievaar. Van de boom: dat kan In de oudste tijden heeft men er al betrekkeliik veel van zeweten al be- men al enigszills in de b«bel terag" lk TS?G, vinden, waarvan o.a. Geertgens tot St.- ihlf ÜhS Jans (of Mostaort?) een paneel geschil- thans ongetwijfeld ook tot de curiosa. Naast dit wetenschappelijke gedeelte vindt men er een groot aantal voor werpen, die aan kunst en folklore zijn ontsproten. Het geheim van de geboor te, hoezeer ook wetenschappelijk ge kend, blijft in de kern een mysterie, dat zowel de volksverbeelding geprik keld als de kunstenaars geïnspireerd heeft. derd heeft, dat op de tentoonstelling te zien is. In Perzië schijnt men ook wel aan die boom te geloven, want daar komt een miniatuur vandaan van een boom, waaraan mensen en dieren groeien. De collectie is bijeengebracht door dr. J. A. van Dongen en dr. Joh. G. Salomonson, die deswege zaterdag bij Het gemeentebestuur van Bergen op Zoom heeft aan het Economisch- Technologisch Instituut in Tilburg op dracht verstrekt een rapport over Ber gen op Zoom uit te brengen naar aan leiding van de steeds teruglopende werkgelegenheid. Dit rapport zal aan de minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous worden overhan digd. Aan de hand hiervan zal Bergen op Zoom de minister bijzondere eco nomische faciliteiten vragen. Naar wjj vernemen is de benoeming te verwachten van mr. H. L. 's Jacob uit 'Voorburg tot president-curator van de Technische Hogeschool te Eindho ven. In deze functie zal hij prof. dr. J. E. de Quay opvolgen. Rotterdam is voornemens de drink watervoorziening uit te breiden met een tweede waterwinwerk, waarvoor ge dacht is aan het eiland De Beerenplaat onder de gemeente Oud-Beijerland. Aan gezien het echter, mocht het plan door gaan, nog wel tot 1965 zal duren voo% dat dit nevenbedrjjf in werking kan kó men, achten B. en W. van Rotterdam vergroting van de capaciteit nodig van het bestaande drinkwaterbedrijf aan de Honingerdijk, waarvan de maximum capaciteit op het ogenblik rond 70 mil joen kubieke meter per jaar bedraagt. Dit wordt voor de toekomst niet meer toereikend geacht. Voor die capaciteits vergroting vragen B. en W. van de raad een bedrag van een miljoen gul den. Zaterdag is in Parijs door de Inter nationale Federatie voor de Ruimte vaart in beginsel besloten een Acade mie voor de Ruimtevaart te stichten, die in vier afdelingen haar arbeid ver richten zal en wel op theoretisch-we- tenschappelijk, technisch, juridisch en medisch gebied. De gelden wil de Fe deratie krjjgen van de Unesco, de RockefeUer-stichting, de Ford-foundation en andere instellingen welke weten schappelijk werk financieel steunen. De Nederlandse ruimtevaart-deskundige, dr. ir. J, M. J. Kooij, die voorzitter is van de Nederlandse vereniging, komt ernstig in aanmerking om te zijner tijd tot lid te worden benoemd van deze academie, die door rationele samen werking der specialisten voor de gehele wereld nuttig werk kan doen om het tempo van de ontwikkeling der ruimte vaart te verhogen. De Amerikaan Andrew G. Haley, president van de Internationale Fede ratie voor de Ruimtevaart, vertelde dit nieuws zondagavond, toen hij enkele uren op Schiphol vertoefde. Haley, die deskundige is op het gebied van het ruimterecht, is sinds april op een we reldreis, waarbij hij al tal van Europe se en Afrikaanse landen heeft bezocht. Hp hield daar lezingen aan universi teiten en trof voorbereidingen voor het congres van de Internationale Astro- nautische Federatie, welke van 31 au gustus tot 5 september in Londen wordt gehouden. Op Schiphol voerde hij be sprekingen met dr. Kooij en met mevr. dr. 1. H. Ph. de Rode-Verschoor, pri vaat-docente in het Luchtrecht aan de Utrechtse universiteit. Mevr. de Rode- Verschoor zal op het Londense con gres een referaat houden over „De in vloed van de ruimtevaart op de mens heid, in het bijzonder in verband met de „studies van de Verenigde Naties op het gebied van de ruimtevaart". Tijdens een bezoek aan Egypte heeft de heer Haley kennis genomen van de studie over de algen-soorten in de Nijldelta, die men nodig zou moeten hebben op ruimtevaarttochten, tenein de een continu-proces van de zuurstof voorziening voor de ruimtevaarder te waarborgen. De Amerikaan wilde het liefst op neu traal gebied, bijvoorbeeld in Neder lands Nieuw Guinea, in Somaliland of elders, een lanceerinrichting voor sa tellieten gebouwd zien Deze Inrichting dient volledig door de gezamenlijke landen te worden uitgerust, vrij van po litieke en militaire invloeden. Op deze wpze zou op zuiver wetenschappelijke basis de ontwikkeling van de ruimte vaart, waaraan elke specialist zou kun nen meewerken, op praktische wpze kunnen worden bevorderd. In dit verband merkte president Ha ley op, dathoewel de relaties tussen de Russische deskundigen en de Inter nationale Astronautische Federatie zeer goed zijn, zp toch niet bereid zijn essentiële details van hun kunstmanen aan de wetenschappelijke wereld mede te delen. Engelands „vliegende schotel" heeft gisteren met succes zijn eerste proef vlucht gemaakt. De „Hovercraft" voor de helft vliegtuig en voor de helft schip is ontworpen om over de oppervlakte van de zee te scheren op een „luchtkussen". Het toestel is 10 me ter lang en 8 meter breed en heeft een motor van 450 pk. Ofschoon de autori teiten volhouden, dat de „Hovercraft geen militaire betekenis heeft, worden de proeven ermee omringd met de grootste geheimzinnigheid, aldus melden Reuter en UPI. In het midden van de „vliegende schotel" bevindt zich de motor die da lucht aanzuigt. Deze lucht wordt naar beneden geblazen voor verticale bewe gingen en via openingen in de zijkant voor de horizontale beweging. Zowel de „Daily Herald" als de „Dai ly Express" zijn er ondanks de strenge veiligheidsmaatregelen in geslaagd fo to's te maken De „Daily Express" ver scheen met een luchtfoto. Een foto graaf van de „Daily Herald" huurde een vliegtuig, dat op het terrein waar de schotel werd getest een „noodlan ding" moest maken. Bij het opstijgen maakte de fotograaf zijn plaatje. Premier Stoica van Roemenië heeft aan Griekenland een nota gestuurd, war- in hij zijn aanbod van twee jaar gele den om een bijeenkomst van aile Bal kanpremiers te beleggen, herhaalt, al dus meldt Reuter. Stoica beoogt er sa menwerking tussen de Balkanlanden mee te bereiken en voorts „beveiliging van de regionale vrede". Iïij hoopte dat Khroesjtsjevs voorstel voor een kernwapenvrpe zone in de Balkan de steun van alle betrokken regeringen zal krijgen en dat de grote mogendheden hun besluiten zullen waarborgen. Bij schietpartijen tussen Algerijnse inwoners van Parijs zijn gisteren vier Mohammedanen om het leven geko men en twee gewond, aldus meldt A.F.P. Bij het eerste incident schoten twee Algerijnse terroristen twee land genoten in een bar in Noord-Parijs dood. Een van de moordenaars werd in een kelder de pas afgesneden, in een vuurgevecht met een politieman werd hij gedood. Kort daarna vond op de Place de la République, in oost-Parijs, een nieuwe schietpartij tussen Algerijnen plaats, waarbij een Noord-Afrikaan werd ge dood en een gewond. Ook een Franse voorbijganger werd gewond. De Parijse politie arresteerde later drie Algerij nen, die in het bezit van revolvers ble ken te zijn. De acht leden van de Tweede Kanjer» die een bezoek aan Spanje brengen, zijn zater dag in Madrid ontvanger- door de burge meester en door de minister van Buiten landse Zaken. Het gezelschap bracht een be zoek aan het Spaanse parlement. In een spoedvergadering van de Kath. lerarenver. „St. Bonaventura" werd met algemene stemmen de volgende motie aangenomen: „De afdeling Amsterdam van de Kath. Lerarenvereniging „Sint Bonaventura", in vergadering bijeen op vrijdag 5 juni en vreest dat de onderhavige materie niet binnen een voor^ de leraren aan vaardbare termp'n wordt afgehandeld, eist van het hoofdbestuur onmiddellijk stappen te doen om nog voor het einde van deze cursus tot een voor de leraren bevredigend resultaat te komen en be- gelet op de uitlating van de minister sluit deze motie ter kennis te brengen van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen op 3 december jl. in de Tweede Kamer der Staten Generaal: „Ik ben mijnerzijds bereid het klimaat zo "gun stig mogelijk te maken", gelet op het feit dat de eerste ver gadering van het G.O. van 28 januari jl. nog steeds niet is gevolgd door een tweede, drukt haar ernstige ongerustheid uit over deze gang van zaken in het G.O. Het Amerikaanse genootschap voor kankerbestrijding zal in oktober a.s. een zeer groot opgezet onderzoek naar de oorzaken van kanker beginnen. Een miljoen Amerikanen zal men in zes ja ren bij de actie betrekken. Vijftigdui zend vrijwilligers starten in de herfst met vertrouwelijke enquêtes onder hun persoonlijke kennissen. De studie is ge baseerd op de theorie, dat de meeste kankers hun oorzaak vinden in omge vingsfactoren. In het park voor natuurbehoud in Wenen zijn draagbare radio's verbo den. Bezoekers hadden geklaagd dat zij de vogels niet meer konden horen zingen door het kabaal van de radio's die jazz-fans mee naar het park na- van Z.Exc. de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, het hoofd bestuur van „Sint Bonaventura" en de pers. (Van onze correspondent) De Bossche afdeling van de R.-k. Onder officierenvereniging St.-Martinus heeft bij de viering van haar 40-jarig bestaansfeest ondervonden dat zij zowel in de Brabantse hoofdstad als in den lande in hoog aanzien staat. De belangstelling op de receptie die zaterdagmiddag gehouden werd was enorm. Behalve talrijke militaire autoriteiten kwa men ook de burgemeesters van Den Bosch en Vught hun gelukwensen aanbieden, als mede de deken Van Loon van Den Bosch. Voorts waren er talrijke vertegenwoordigers van zuster-organisaties, van ae landelijke vereniging en van de katholieke standsorga nisaties. Aan de Bossche burgerij heeft de jubilerende vereniging een muzikale show en taptoe aangeboden die op de Markt het fanfarecorps van de genie verzorgd wefCl in ceremonieel tenue. Dit kleurrijk evene ment trok op deze mooie zomeravond de belangstelling van vele duizenden Bossche naren. is vrij plotseling overleden S® n®er P. A. G. baron van Heeckeren van J?fan?i^enkurg' die ruim 40 jaar burgemeester van Woudenberg is geweest. TT+ on van Heeckeren werd 24 juli 1878 te utrecht geboren. Hij werd beschouwd ais een geboren regent die de leiding van zijn gemeente stevig in handen had. Tijdens d« bezetting werd hij door de Duitsers uit zijn ambt ontzet. Na de bevrijding kwam hij nog terug, tot dat hij in 1946 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd gepensioneerd werd. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Wat moet men bijvoorbeeld geloven de huldiging zeer geprezen werden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2