Bevolking van Brabant dankt prof. De Quay Landbouwschap: „Agrarisch bedrijfsleven verontrust Wetenschappelijke studie van; vruchtbaarheid en steriliteit DE A CARN AY ALSMOORD Wé D' gaat Modernisering van de Hiersenhof9 als geschenk Elf ballonnen boven Etten-Leur Regering uit zich weinig positief Nationale bedevaart naar Dokkum Een nobele werkzaamheid Doden op de weg Zes verdrinkings- gevallen Tweeling ziet Abraham Openbare receptie in Den Bosch Auto in brand op veerboot Reconstructieprogram voor platteland van f 125 miljoen per jaar nodig Onder leiding van Groningens bisschop Pelgrims bidden voor de Zwijgende Kerk Lijdt Mao Tse Toeng aan kanker WERELDCONGRES AMSTERDAM Stoffelijk overschot Indische ambassadeur naar Madras door MARTIN MONS van Epen van Epen MAANDAG 8 JUNI 1959 PAGINA 3 Vliegfeesten in Brabant Internationale race met duizenden toeschouwers Afrikaans negerdorp in Berg en Dal V. SS ge (Van onze correspondent) Het afscheid dat Brabant in de af gelopen dagen van prof. Dr. De Quay heeft genomen culmineerde zaterdag in de openbare receptie die in het Casino in Den Bosch gehouden is. Daar ver schenen de Brabanders ten getale van verscheidene duizenden om met een persoonlijk woord en een hand druk de oud-commissaris te dan ken voor wat hij yoor het gewest ge daan heeft en om hem succes te wen sen by de uitoefening van zijn nieuwe taak. In die onafzienbare menigte kwam telkens opnieuw het bisschoppe lijk purper naar voren, het zwart-wit van de uniformen der poiitie-chefs en zelfs het rood van generaalsuniformen; doch tussen de dragers daarvan be vonden zich ook tallozen die alleen maar om hun persoonlijke herinnerin gen aan de samenwerking met deze eminente magistraat waren gekomen. Dit alles vond zijn waardige hoogte punt toen burgemeester mr. H. Loeff van Den Bosch het woord nam om na mens het gehele Brabantse volk, dat in een uitgebreid comité op het toneel vertegenwoordigd stond, de commissa ris uit dank voor de onschatbare diens ten die hij de provincie bewezen heeft, een vorstelijk geschenk aan te bieden in de vorm van de volledige restaura tie en modernisering van het buiten goed ,,De Hiersenhof" te Beers, waar de commissaris graag rust en ver pozing zoekt. Kennelijk diep getroffen door deze uitingen van grote dankbaar heid haalde prof. De Quay herinnerin gen op welke voor hem en zijn gezin even zovele dierbare banden met „De Hiersenhof" zijn. Hij hoopt er zijn le vensavond te kunnen doorbrengen en ook in de komende jaren tussen de werkzaamheden door nog er eens de nodige rust te kunnen vinden. Deze ges- (Van onze correspondent) Duizenden mensen waren gisteren in Etten getuige van de start van de in ternationale ballonrace, die in het ka der van de PHEL-feesten te Etten-Leur in Brabant werd gehouden. Twaalf deelnemers verschenen aan de start, onder wie de Nederlanders Nini Boes man en Koen Jansen. Deze laatste had in zoverre pech, dat zijn ballon als enige van de twaalf by het vullen, dat zondagmorgen om zeven uur al begon nen was, in het ongerede geraakte, 's Middags om half vier ging statig de eerste ballon omhoog en weldra waren alle deelnemers aan het gezicht ont trokken. Er was een ballon, die in plaats van met mjjngas en een injectie van waterstof, alleen maar met water stof gevuld werd. Dat was de kleinste (250 kubieke meter), namelijk die van- de oudste deelnemer, de Fransman Dollfus Het was een aardig schouwspel, want niet alleen herleefde door de ballon race iets uit een vorige eeuw, ook de vendelzwaaiers van het gilde ,,St.- Martinus" uit Waalre droegen bij om het geheel een kleurig cachet te geven, evenals de volksdansgroep Polonia uit Breda dat deed. In de meeste bal lons gingen enkele passagiers mee, die hun luchtdoop met champagne op duizend meter hoogte kregen. In het kader van de „Zonnebloemactie" moest geraden worden hoever de „zon nebloem-ballon" kwam. De felbegeerde „Trophee Du Ballon Libre" komt in het bezit van de com mandant van de ballon welke de ver ste afstand zou afleggen In Baarle-Nassau zijn zondag de le den van de Nederlandse ballonsport onder leiding van Jan Boesman bijeen geweest, om het feit te herdenken dat 80 jaar geleden in die plaats een bal lon uit het toentertijd belegerde Parijs, de eerste luchtpost in Nederland bracht. Zij werden ontvangen door de burgemeester, die over onbekende ge gevens over de ontwikkeling van de ballonsport bleek te beschikken, die de luchtvaarders zeer interesseerden. De eerste Nederlandse luchtpost zal binnenkort in Baarle-Nassau blijvend gememoreerd worden met de plaat sing van een gedenksteen. De drie kandidaten die de meeste j3n^r bebben op de eerste plaats zijn de Nederlandse Mimi Boesman, die met haar ballon is geland tussen Halen en Baexem, de Duitser Alfred Eckert, ge land tussen Loenen en Beekbergen, en de Saarlander Kubig, die vijf km ten noorden van Gennep neerkwam. Over het algemeen werden alle landingen behoorlijk uitgevoerd. Dolder uit Oos terhout maakte een hachelijk avontuur mee toen hij in St. Oedenrode neer kwam. Hij had namelijk twee passa giers, van wie er een onder de mand terecht kwam. Hij was nagenoeg niet gewond Zondagmorgen is een auto op de veerboot „Prinses Beatrix", die de verbinding tussen Vlissingen en Bres- kens onderhoudt, in brand geraakt. De oorzaak van de brand was een sigaret tenpeukje, dat tussen de bekleding en het asbakje was terechtgekomen. Het personeel van de veerboot wist de brand met emmers water spoedig te blussen, maar kon niet voorkomen, dat het interieur van de wagen uit brandde. Toen de brand in de salons van de veerboot, waarin zich vele automobi listen bevonden, wier wagens aan het dek stonden, bekend werd, ontstond daar een grote consternatie. Iedereen dacht dat het zijn wagen betrof of een wagen die naast de zijne geparkeerd stond. Het gevolg was dan ook een run op de trappen van de veerboot om zo spoedig mogelijk aan dek te komen. Mgr. J. Teerenstra, bisschop van Doumé in Frans Kameroen, heeft in het Afrika- museum in Berg en Dal bij Nijmegen een negerdorp geopend, dat de bezoekers aan het museum in kennis zal brengen met de leef- en woongewoonten vah de primitieve Afri kaanse bevolking. Er zijn hutten uit Oost-Afrika, de Congo en van opperhoofden uit Guinee. De hutten zijn gebouw van origineel Afrikaans mate riaal. De sfeer van het land is zoveel mo gelijk nagebootst. Dat was mogelijk in een geaccidenteerd terrein van de „Meerwijk". In het dorp wordt Afrikaanse muziek ge maakt en Afrikaans gedanst. te van Brabant waardeerde hij te meer omdat ze ook zijn echtgenote en kin deren in lengte van jaren ten goede zal komen. Tevoren hadden de Brabantse burge meesters in een afzonderlijke bijeen komst afscheid van de commissaris ge nomen. Ook namens hen heeft mr. Loeff het woord gevoerd en gewezen op de uitstekende verhouding die er steeds tussen deze commissaris en de burgemeesters heeft bestaan en hoe er van hem een prettige en stimuleren de leiding uitging die de burgemees ters tot nog groter activiteit en onder linge samenwerking leidde. Hij schonk een ikoon en twee bijzonder fraaie oud-Vlaamse houten beelden voorstel lend Maria en St.-Jan. Ook het Brabants Orkest heeft op eigen manier aan zijn grote pionier een afscheidsgroet gebracht. Onder lei ding van Jef Pijpers hebben de ko perblazers van het orkest een fanfare uitgevoerd die door Geerlof Spruit, tubaïst van het orkest, gecomponeerd werd ter gelegenheid van het ambts jubileum van de commissaris. Advertentie „In kringen van het georganiseerde bedrijfsleven is ernstige ongerustheid ge wekt door de „weinig positieve bewoor dingen" waarin het kabinet-De Quay in zijn regeringsverklaring aandacht heeft geschonken aan het agrarisch structuurbeleid. Tevens laat de betref- Brabants geschenk voor de scheidende Commissaris der Koningin. (Van onze correspondent) De 28e nationale St.-Bonifatius-bede- vaart bracht gisteren honderden pel grims uit het gehele bisdom Groningen deze zonovergoten zondag in Dokkum, op de plaats waar St.-Bonifatius en zijn 52 metgezellen hun bloed gaven. Er werd intensief gebeden voor de leden van de Zwijgende Kerk, de christenheid die om wille van het geloof vervolgd wordt in de landen achter het IJzeren Gordijn. Ook dit jaar trokken de pel grims op onder geestelijke leiding van de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman. In de openluchtkapel op het martel veld droeg mgr. Nierman een pontifi cale H. Mis op, daarby geassisteerd door de vicaris-generaal, mgr. G. G. P. van Dijk als presbyter assistens, door mgr. J. H. Koelman, plebaan, van de kathedrale kerk te Groningen als dia ken en mgr. Koopmans, pastoor te Em- meloord als subdiaken. Troondiakens waren de dekens van Leeuwarden en Wolvega. Pater M. Hensen O.P. trok in zijn predikatie een vergelijking tus sen het leven en het offer van de H. Bonifatius en dat van de christenheid in de Kerk der Stilte. Hij wees er op dat juist een Lijdende Kerk een mach tige Kerk is. Daarom wordt door de communisten aangedrongen op een pseu- do-kerk en aangestuurd op een schis ma. De boodschap van deze bedevaarts dag was volgens spreker een appèl op ons eigen hart en geweten. Hij spoor de aan tot meer geloofsmoed en over tuigingskracht. De honderden pelgrims trokken na de H. Mis in ?en stille +oeht naar de pa rochiekerk in de stad, waar zij de reli kwieën van de H.H. Martelaren ver eerden. Des middags kwamen de bede vaartgangers andermaal bijeen op het martelveld, waar een pontificaal Lof werd gecelebreerd door mgr. C. F. Kramer O.F.M., bisschop van Luanfu. Mgr. Kramer had in zijn toespraak veel waardering voor de verering die in het noorden bestaat voor de H. Bo nifatius en voor de intentie van deze dag. Hij verzekerde dat de bisschoppen van China vertrouwen blijven stellen in hun christenen en in de bovennatuurlij ke krachten, die hun geschonken wor den. De plechtigheid werd besloten met een processie door het park. De bisschop van Groningen zegende daarna de eerste stalen motorboot, die door de Miva geschonken is aan het mis siegebied van mgr. J. de Lange in Bra zilië. De boot heet „Jouke" en is uitge rust met een 25 pk dieselmotor en al lerlei moderne voorzieningen, alsmede met een miskoffer. Er zijn twee slaap gelegenheden. De komende weken wordt met deze missieboot een rondtocht ge maakt door Noord-Nederland. Waar schijnlijk zal de „Jouke" in november naar het Amazonegebied gebracht wor den. fende passage onvermeld de bijzonde re positie van de agrarische bedrijfstak in het verband van het loonbeleid en ten slotte geeft de regeringsverklaring geen zekerheid over de te voeren land- bouw-prijspolitiek en het garantiebeleid. j Deze drie wrijfpunten worden opge- somd in een brief waarmee het da gelijks bestuur van het Landbouwschap zich heeft gewend tot de minister-pre sident en de minister van Landbouw. Het Landbouwschap acht het noodza kelijk de regering onder het oog te bren gen welke grote belangen hierbij voor de landbouw op het spel staan en het ver trouwt dat er by de nadere uitwerking van het landbouwbeleid byzondere aan dacht aan zal worden gewijd. Een van de voorstellen welke het Landbouwschap de regering zeer drin gend in de brief in overweging geeft is de uitvoering van eer investerings programma van ongeveer 125 miljoen per jaar voor de reconstructie van het platteland, een bedrag dat nodig is voor een oppervlakte van circa 50.000 ha. Het Landbouwschap had verwacht, dat nu het meerjarenplan voor ruil verkaveling en andere cultuurtechni sche werken, opgesteld door de Cen trale Cultuurtechnische Commissie, ter tafel ligt de regering in haar ver klaring een positiever standpunt zou hebben ingenomen inzake de structuur verbetering van het platteland. Nu dit niet is geschied, meent het landbouw schap met grote klem de regering te moe ten wijzen op zijn mening, dat de ver betering van de structuur van de land bouw een levensbelang is voor de agra rische beroepsbevolking. Deze verbete ring wordt voorts een essentiële voor waarde genoemd voor een gezonde ontwikkeling van het sociaal-economi sche leven op het platteland en derhal ve in het belang geacht van het gehele Nederlandse volk. Wat het garantiebeleid aangaat, is de regering met adressant van oordeel dat 'n verlaging van de aan dit beleid ver bonden kosten gewenst is, echter slechts voorzover dit niet ten koste gaat van het toegezegde redelijke bestaan voor de landbouw. Het heeft het Landbouw schap dan ook verontrust, dat de re gering reeds thans mededeelt dat een verlaging van de kosten geboden is, terwyl de door haar aangekondigde ern stige bezinning op het garantiebeleid nog moet plaats vinden. De ook door de regering onderschreven doelstelling van het garantiebeleid: het bevorderen van een redelijk bestaan in de agrari sche sector, behoort het vaste uit gangspunt te zijn bij het zoeken naar de mogelijkheden tot een verlaging van de kosten. Het „Agenzia Continentale", een Ita liaans persbureau dat zich gespeciali seerd heeft op de berichtgeving uit communistische landen en doorgaans de roep heeft betrouwbaar te zijn, heeft zaterdag bericht dat Mao Tse Toeng kanker aan de lever heeft. Zijn toe stand is ernstig, men behandelt hem met medicamenten en radio-aktief goud, aldus het bericht. Zwitserse en Russische artsen zijn naar communis tisch China gereisd voor het behande len van Mao Tse Toeng, die vrijwel niet meer werkt. Zijn ziekte zou de reden van zijn aftreden als president van China zijn geweest. Mao krijgt van zijn artsen slechts toestemming om in het openbaar op te treden als het gaat om belangrijke congressen of verga deringen. Hy krijgt dan pijnstillende in jecties, aldus „Agenzia Continentale", dat zijn bericht uit Hong Kong dateer de. Vanmorgen is te Amsterdam het der de wereldcongres van de „Internatio nal fertility organizotion" geopend. De wens naar meer wetenschappelijk ge fundeerde adviezen aan de partners van kinderloze huwelijken heeft ten grondslag gelegen aan de oprichting van de associatie in 1951 Ook thans nog bestaat een zeer belangrijke taak van de organisatie uit de verspreiding van de reeds verkregen kennis en de bevordering van de juiste aanwending van deze kennis ten behoeve van die genen, die hulp inriepen. Dr. J. H. Wesselings, secretaris-generaal van O. K. en W., die namens de verhinderde minister het congres opende, herinner de hier in zijn rede aan. Hij voegde er aan toe: Deze zeer belangrijke en nobele werkzaamheid is de typische dokterstaak die weliswaar een zware belasting kan vormen, maar die door de doktoren van oudsher als plicht en berustend op roeping is aanvaard. In zijn rede had dr. Wesselings de talrijke aanwezigen verzekerd, dat de minister hem met groot leedwezen heeft moeten verzoeken in zijn plaats enige woorden tot het congres te rich ten, omdat de bewindsman zo geheel kan instemmen met de uitspraak be treffende de activiteiten, waarmee de associatie zich niet en wel bezighoudt. Zy onthoudt zich van relaties met organisaties op het gebied van con traceptieve maatregelen, zij houdt zich ook niet bezig met bevolkings vraagstukken, maar richt zich uitslui tend op de studie van en de strijd tegen steriliteit in het huwelijk. Spreker bracht de congressisten hulde voor „de ijver, het uithoudingsvermogen en studiedrang", die gezamenlijk de aanwezigen in staat moeten stellen in enkele dagen tyds kennis te nemen van ongeveer 400 voor drachten. Dit aantal had aanvankelijk sprekers medeleven en medelijden ge wekt. Ruim 800 medici, biologen en dieren- Advertentie Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrlekon. 70 on 90 ct alléén bij Apothekers en Orogisten Op de Zwarteweg te Oldebroek zijn zaterdagavond de 16-jarige bromfiets- berijder Van 't V. uit Oosterwolde en de 18-jarige motorrijder H. uit Doorn spijk na met elkaar in botsing gekomen te zijn, ter plaatse overleden. De oor zaak van de botsing is nog niet be kend. Zaterdagmiddag is in de stroom van huiswaarts kerende fabrieksarbeiders in Maastricht de 17-jarige fabrieksar beidster A. H. door een Belgische auto bus overreden en op slag gedood. Het driejarig zoontje van de familie Van de W. uit Hamersveld igemeente Leusden) is nabij de ouderlijke woning dodeiyk verongelukt. Het kereltje liep met een kruiwagentje plotseling de weg op en werd gegrepen door een auto. Zaterdagmiddag is de 53-jarige heer J. K. uit Amsterdam met zijn wagen op de Amstel in botsing gekomen met een hem tegemoetkomende links van de weg houdende auto. De heer K. bleek by aankomst in het ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen te zijn overle den. Waarschijnlijk omdat zij schrok van een passerende expeditieauto met daarachter een defecte wagen kwam zaterdagmorgen op de oude rijksstraat weg Culemborg-Geldermalsen de 51- jarige ongehuwde dame C. J. uit Am sterdam op haar fiets door te vlot af remmen ten val. Het slachtoffer moest met een schedelbasisfractuur naar het St.-Barbaraziekenhuis te Culemborg worden overgebracht waar het na aan komst overleed. Nadat zaterdagmorgen in de parochie kerk van de Goede Herder te Wasse naar een door vele autoriteiten (o.a. vertegenwoordigers van koningin en prins en de ministers Klompé en Beer man) bijgewoonde en door de pauseiijke nuntius-internuntius opgedragen Re quiemmis voor de Indische ambassadeur John A. Thivy was gehouden, is het stoffelijk overschot, dat met militaire eer uitgeleide was gedaan, zondag met een vliegtuig van Air India Internati onal van Schiphol naar Madras over gebracht. Met hetzelfde toestel reisden de weduwe Thivy en haar zes kinderen mee. De lijkkist werd per auto naar Schip hol vervoerd en werd gevolgd door twee auto's vol kransen en nog elf voertuigen waarin leden van het diplomatieke korps en vertegenwoordigers van offi ciële instanties hadden plaatsgenomen. Van Nederlandse zijde was o.m. aan wezig mevrouw Luns als vertegenwoor digster van de minister van Buitenland se Zaken. Ook talrijke vrienden van de overleden ambassadeur betoonden op de vlieghaven de laatste eerbewijzen aan de overledene. Mevr. Thivy bedankte in een afscheids- boodschap voor de vele blijken van deelneming en van rouwbeklag. 56 „Tja, dat is een rare historie. Je zult het toch wel moeten zeggen, Van Tilburg. En de man zijn advocaat zal de koddebeier wel als getuige laten dagvaarden. Tjajk Weet werkelijk niet, hoe ik je helpen kan. Verder nog iets over Agent Van Tilburg schraapt gewichtig zijn keel en gaat stram rechtop zitten. Dan begint hy in pro ces-verbaal-stijl: „Inspecteur, ik heb mij dinsdag jl. te vier ure in uw opdracht begeven naar de woning van J. C. Roos, nachtportier by de Verenigde Textiel." „Niet in mijn opdracht, op mijn verzoek," zegt Perquin snel. „Opdrachten kan alleen je chef je geven. Ik vroeg je eens by Roos te gaan kijken om dat jullie elkaar goed kent en jij dus gemakkelijker dan brigadier Dekker iets van hem te weten kunt komen zonder hem te doen denken dat Agent Van Tilburg neemt opnieuw zijn aanloop je: „Ik heb my op uw verzoek begeven naar de woning van J. C. Roos, waar ik de genoemde Roos aantrof. Deze deelde my in het daarop volgende ge sprek mede, dat de heer C. J. Jansen van Hilgers- beek de nacht van zaterdag op zondag jl. omstreeks half drie het complex is binnengegaan en daar tot omstreeks half vijf heeft vertoefd. Bij het heen gaan overhandigde hij genoemde Roos een briefje voor Ir. A. G. van Collem met de order dit bij zijn aflossing aan de dagportier over te geven. De heer Jansen heeft volgens verklaring van Roos voornoemd de gewoonte zo nu en dan 's nachts te verschijnen in het fabriekscomplex en daar uren lang, soms de gehele nacht, door te werken." „Mooi, Van Tilburg, maar is dat allemaal zo offi cieel gegaan als je hier vertelt. Dan ben ik bang dat Roos toch wel argwaan. Agent Van Tilburg grijnst. „We hebben er soamen ientje gepakt en wat geproat. Ik zee, woarom hiet ge toch nachtportier en nie nachtwoaker? 's Nachts is er immers genen portier nodig? Dan is het zoakje dicht. Nou, en toen had ik hem doalyk op het hoge poard, want ie is er zo gezeid, erg trots op, dat ie nachtportier is en genen nachtwoaker als Chris Ver- brugge en Piet Raymoakers. Der is wel degelijk enen nachtportier nodig zee ie. Soms wordt er 's nachts gewerkt, er zijn soms ingenieurs in het. nou woar ze al die proeven doen." „Het laboratorium," helpt Perquin. „Juist," knikt Van Tilburg, en dan zee ie, is er den boas zelf, enen mens kan nooit weten, wanneer die komt. Nou vannacht nogZiede, inspecteur, zo is het gegoan. Heel gewoon." „Prachtig en je begrijpt: mondje dicht. Je bent een politieman, die zijn ogen weet te gebruiken; als je ook op zijn tyd weet te zwijgen zul je het een eind brengen, Van Tilburg. Ik verzeker je, je bent de lang ste tijd gewoon agent geweest." Weer op het bureau maakt hij onder de zwijgende maar niettemin zeer duidelijke afkeuring van bri gadier Dekker eèn uitgebreid rapport. Zijn werk wordt onderbroken door het snerpen van de tele foon. „Parijs," zegt Dekker, die hem aanneemt en voegt er eerst na een zeer merkbare pauze aan toe: „in specteur". Het valt de brigadier moeilijk beleefd te zijn tegen deze chef, die zo'n mooi duidelijk zaak je geheel heeft verprutst en hem, Dekker, de be vordering, waarop hij zo vast rekende door dit ge valletje heeft doen missen. „Hier volgen de gevraagde personalia betreffen de madame Jansen," hoort Perquin Jarjayes' stem. „Het middenmootje heb je al in mijn verslag over de „markiezin". Hier volgen kop en staart en pro ficiat ermee, zoals de Belgen zeggen. Dus daar gaat hij dan: Kop: Delphine Charlotte Félicité Desma rets, geboren 12 april 1901 te Vézelay. Vader Fran- gois Baptiste Desmarets, ambtenaar by het kadaster moeder Joséphine Anne Marie d'Herbier Lacoste. Jongste van vijf dochters, zo goed als geen geld, dus huwelijkskansen gering. Opvoeding in klooster Sainte Richilde. De middenmoot ken je. Nu volgt de staart. In het najaar 1928 keerde ze terug in de schoot van haar familie, en daar is ze op 5 novem ber getrouwd met niemand minder dan Jansen van Hilgersbeek. Hèt huwelijk van Vézelay, de bruid in het wit met oranjebloesem en een sluier van oude kant, huwelijksvoltrekking in de basiliek, enfin, alles wat er zo aan een deftig huwelijk te pas komt. O, ja, ik moet je nog even zeggen dat in Vézelay nie mand ook maar de flauwste notie heeft van haar Paryse loopbaan." „Dank je wel, Louis, prachtig." „Heb je er wat aan?" vraagt Parijs met belang stellende zorg. „óf ik er iets aan heb!" „Je bent zo helemaal uit de put. Heb je de zaak rond?" „Of ik de zaak rond heb? Ja, en wat voor zaak! Krankzinnig, ongelooflijk. Iets voor een colportage- roman!" „Weet je dan wel zekertwijfelt Parils. „Er bestaat geen andere mogelijkheid. Het klopt met de feiten en het klopt psychologisch." Brigadier Dekker snuift hoorbaar. „Nog eens hartelijk dank voor je medewerking." Pieter Perquin hangt de hoorn op. „Dekker, je moet toch eens iets aan die neus van je laten doen. Dat onsmakelijke gesnuif..;..." De brigadier doet een hevige aanval op zijn schrijfmachine. „Morgen vroeg ga .ik naar Breda," zegt Pieter Perquin. „Moet u die rapporten mee hebben?" Dekker wijst naar het stapeltje aan zijn elleboog als was het iets onuitsprekelijk weerzinwekkends. „Nee, dank je," zegt Pieter Auguste vrolijk, „die kun je wel verscheuren." Brigadier Dekker schuift met een smak de la dicht. (Wordt vervolgd) artsen nemen aan het congresi deel. Het duurt tot 13 juni. Er zijn delegaties niet alleen uit de westerse wereld maar ook uit landen van achter het ijzeren gordijn. De voorzitter van het organisatieco mité, prof. dr. B. S. ten Berge getuig de van de grote dankbaarheid jegens Z.K.H. de Prins der Nederlanden voor diens bereidheid om beschermheer van dit congres te willen zijn. In zijn wel komstwoord tot de buitenlandse congres sisten zei de voorzitter o.a.: „Wy zijn er trots op in de gelegenheid te zijn u te ontvangen in het land van Coiter, van Leeuwenhoek, Reinier de Graaf en Swammerdam, die de eicellen en de zaaddiertjes ontdekten met hun zelf geconstrueerde microscopen. Aan dit feit was 't te danken dat de sluier werd opgelicht over het grote vraagstuk van de voortplanting. Deze grote onderzoe kers van de 17e eeuw openden de weg voor verdere onderzoekingen en gaven positieve ideeën over de voortplanting van het leven." De directeur-generaal van de volks gezondheid prof. dr. P. Muntendam me moreerde, dat Nederland de hoogste be volkingsdichtheid van de wereld heeft, als gevolg van een betrekkelijk hoog geboortecijfer en een zeer laag sterfte cijfer, en voorts de langste gemiddelde levensduur. Prof. Muntendam concludeerde dat er uit het oogpunt van de volksgezondheid geen aanleiding bestaat voor de overheid zich met een beperking van de vrucht baarheid bezig te houden. Hy stelde dit op grond van de volgende overwegin gen: Overbevolking is geen absoluut begrip, doch is afhankelijk van econo mische verhoudingen, waarby voedsel voorziening en arbeidsmarkt voorna me factoren zijn.; Beperking van de vruchtbaarheid door geboorteregeling is een zaak, die het gezin raakt. Hier ligt geen taak voor de volksgezond- heidsautoriteit. Wil men hier voorlich ting geven, waaraan inderdaad in be paalde gevallen behoefte kan bestaan, dan is het de huisarts, die in deze be langrijke vragen van het gezinsleven een vooraanstaande plaats moet inne men. Het ligt op de weg van de over heid, en wel van de onderwysautoritei- ten, de artsen by hun opleiding de no dige kennis op dit terrein bij te brengen. De achtjarige Haagse jongen H. V. Js zaterdagavond verdronken in de gracht langs de Valkenboskade. Het is niet bekend op welke wijze de jongen te water is geraakt. Twee dames zagen de drenkeling van een brug af. Na en kele zwempogingen verdween hij onder water. De gewaarschuwde brandweer en politie dregden een groot deel van de gracht af: voorzien van perszuur stofmaskers gingen zelfs twee brand weerlieden het water in, zonder succes aanvankelijk. Veel later op de avond kon het stoffelijk overschot elders uit de gracht worden gehaald. Zondag is de 15-jarige Reinier B. uit Doetinchem by het hengelen te water geraakt. Hoewel hy door een voorbij ganger spoedig op het droge was ge bracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Aan de Eendrachtskade te Groningen is zaterdag de 25-jarige Harm B. met een transportfiets in het Hoendiep ge reden en verdronken. Uit het Twentekanaal nabij de haven te Enschede is zondagavond het stoffe lijk overschot geborgen van de 48-jarige H. Smittenberg uit Enschede. De man kon waarschijnlijk niet zwemmen. Zwemmers uit het nabij gelegen zwem bad „Havenzicht" hebben het stoffelijk overschot geborgen. Zondagmiddag is bij. het baden in zee aan het strand te Heemskerk de 15-jarige C. N. L. in moeilijkheden ge raakt en verdronken. Het was vrij druk aan het strand toen het ongeluk ge beurde. De Heemskerkse reddingsbri gade begaf zich direct met de boot in zee. Een jong adspirant-lid van de bri gade. C. v. D., begaf zich te water en bracht het slachtoffer aan boord van de boot. In het Noordvliet te Leeuwarden is vanmorgen het stoffelijk overschot ge vonden van het vijfjarig jongetje H. Draaisma te Leeuwarden. Het jongetje werd sinds zondagmiddag vermist. dan is er niets op tegen om ons nu reeds op te geven wanneer en waarheen U vertrekt. Liefst op een briefkaart Vergeet U vooral niet Uw vaste adres te vermelden en, indien U weekabonnee bent. het abonnementsgeld vooruit te voldoen aan de bezorger De administratie Advertentie \e tweelingbroers, de architect en bekende jiguur in de Ne derlandse schaakwereld, A. J. van Epen uit Hilversum, en L. J. van Epen, kaakchirurg ir. Leicester (U. S.A.) hebben vandaag Abraham ge zien. „Tweelingen, inderdaad, maar dan toch jongens met beslist verschil lende eigenschappen," vertelt de va der van het tweetal, de 79-jarige ar chitect in ruste J. C. van Epen. Het zelfde vernemen we uit de mond van een der jarigen, de zoon, die het vak van zijn vader koos. „Mijn broer, de t;ndarts, is altijd ondernemend ge weest in de zin van, dat dit of dat op staande voet moest gebeuren. Hij lag nauwelijks in de wieg, of hij deed noeite om er uit te komerbij wijze van spreken. Hij kroop trouwens veel eerder dan ik. In sommige dingen lijken we op elkaar, maar in andere nie'." De jongens werden in Baam ge boren. Het gezin vertrok in 1917 naar Hilversum in verband met de ver dere schoolopleiding. De tweeling ging naar de h.b.s. aan de Schutters- weg. De één koos de studie voor tandarts en liep college in Utrecht, de ander studeerde enkele jaren in Delft, maar ging tijdens zijn studie periode de praktijk in om te verdie nen. Het was in de tijd, dat de crisis var- het begin der dertiger jaren zich deed gelden. Hij werkte op het bu reau van zijn vader en later bij een neef, ir. Van Epen, in Aalsmeer. De tandarts vestigde zich na zijn studie in Amsterdam, bouwde tot zijn volle tevredenheid in de hoofdstad een bloeiende praktijk op, maar kon de lust niet weerstaan, iets meer van de wereld te zien. Met zijn gezin trok hij naar Amerika, nam opnieuw, op grond van de wettelijke bepalingen ginds, de studie ter hand en is thans kaakchirurg. De heer A. J. van Epen is, behalve technicus, ook een man met een ster ke artistieke inslag, hetgeen voor een architect niet anders dan een ver dienste kan zijn. Hij is een veelzijdig man, geldt onder zijn vrienden als iemand met een uitzonderlijke eru ditie op een breed terrein en beschikt naast zijn exacte aanleg over fanta sie. Hij behoort tot de beste tien schaakspelers in ons land, speelde tegen grootmeesters als Aljechin en Flohr, schaakt blind, speelt simul- taanpartijen en bezit een enorm uit gebreid schaakarchief. „Schaken is spel, dat een wetenschappelijke be oefening vereist, maar toch moet er voldoende ruimte zijn voor fantasie. Laat ik het huiselijker uitdrukken, je moet een gokje wagen, hoewel het laatste misschien niet altijd sportief is tegenover de tegenstander. Ander zijds is schaken een stukje psycholo gie en dan moet men rekening hou den met de typisch menselijke trek jes." De architect komt om de hoek zien, wanneer hij vertelt over de he dendaagse wijzigingen in de opvat tingen met betrekking tot de bouw kunst. De heer Van Epen bouwde woningblokken in Amsterdam, de huizen rond het Archimedesplantsoen en aan de overkant van het IJ. In later jaren ging zijn belangstelling uit naar het radiowezen. Hij was de schepper van tal van interieurs van studiogebouwen, zoals van de regio nale omroepen Noord en Zuid, die gebouwd werden in bestaande histo rische panden. Hij werkt voor vrij wel alle omroeporganisaties en heeft zich gespecialiseerd op het terrein van de akoestiek. Misschien is er een verklaring te vinden voor deze „trek" naar het radiowezen, want de heer van Epen is gehuwd met een dochter van de bekende musicus Hugo de Groot (mevrouw Else van Epende Groot arrangeert o.a. de muziek van het KRO-programma „De Wadders"). Het is mevrouw Van Epen, die op sommige punten van het gesprek haar man bijvalt. „Hij wil het uit beschei denheid natuurlijk niet zeggen, maar hij is een voortreffelijk bridgespeler De jarige heeft op dit terrein een niet minder bekende naam dan als schaker. Een tijdje hield hij lezingen over bridgen voor volksuniversiteiten. Behalve zijn werk en schaken heeft de heer Van Epen nog een andere liefhebberij; tekenen en schilderen. En in vroeger jaren een intense sportbeoefening. Het laatste heeft hij met zijn broer gemeen. Zijn levens filosofie? Zoeken naar het ware, het schone en daarvoor bewondering koesteren. „Je beseft dan toch ook weer het betrekkelijke en het onder scheid tussen schijn en wezen. Trou wens, dat leert ook het schaakspel.''

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3