Enthoven grijpt titel door verbluffende demarrage M 17 renners doorstaan de hel van Zandvoort OVVO drukt EDO in de misère Verrassend grote zege van HHC op EHS Char Ir Gaul wint Ronde van Italië A.D.O. en V.V.V. in de halve bekerfinales Zwevende speerwerper vestigt wereldercord Nationaal amateurkampioen op de weg Geen maatregelen tegen Stender HONKBALCOMPETITIE Gaul: „Natuurlijk rijd ik mee Anquetil kansloos op Alpentoppen m m HOFSTEDE in grote vorm SANERING van betaald voetbal GOUDA MIST STRAFSCHOP m Zwemsters niet erg geestdriftig Barcelona sterker dan Real Madrid Tour de France EEN BERGETAPPE VOLDOENDE Drukke receptie van 60-jarige KNLTB De Haan sneller dan Gerrit Voortin g A tletiek kampioenschap voor studenten Nog rolt de voetbal Nieuw voorstel Klassen van 16 clubs ESCA huisivaarts met gelijk spel DAHRS (BL.-WIT) NAAR S.H.S.? MAANDAG 8 JUNI 1959 PAGINA 7 (Van onze speciale verslaggever) Zijn klamme handen strekten zich krampach tig, zijn voeten gleden traag uit de „toeclips". In tegenstelling tot de tweeënveertig voorgaande keren, passeerde Dicky Enthoven de brede kalk- streep op het circuit van Zandvoort in verticale houding. Hij had bereikt wat zondagmiddag om streeks een uur nog het ideaal was van meer dan tweehonderd enthousiaste wielrenners: het Nederlands amateurkampioenschap op de weg. Bleek en ontdaan schoven de Amsterdammer Marinus en de Limburger Knoops langs de ge bronsde coureur uit de Grote IJpolder, bij wie dr. P. van Dijk - voorzitter van de K.N.W.U. het rood-wit-blauwe tricot over de brede schouders trok. Tot ruim een ronde voor het einde vormden zij met Enthoven het ongenaakbare kopgroepje en smeedden ook zij een plannetje dat hun de zo fel begeerde titel moest brengen. Madr terwijl Marinus vertrouwde op de kracht van zijn scherpe eindsprint 'en Knoops dacht aan een felle demarra ge, sloeg Enthoven in de Tarzanbocht hard en meedogenloos toe. Met indrukwekkende pedaal stoten schoot hij van zijn rivalen weg en spoedig was er een verschil van enkele tientallen meters. De boerenzoon behield zijn voorsprong. Ver voor de als tweede eindigende Marinus en de vijftien overige renners ging hij juichend door de finish. 7 *7 Kea Bouman op tennis-receptie ADO-HVC 4-1 Tal van vriendschappelijke wedstrijden tegen Duitsers Transfers: Verlies voor G.V.A.V. BP» Dick Enthoven, de nieuwe kampioen op de weg. In Zandvoort waren zondag weer sterke contrasten. Terwijl op het strand en in de duinen vele duizenden luierden en zich zo spaarzaam mogelijk gekleed aan de warme zonnestralen blootstel den, klommen op het auto-circuit twee honderddrieënvijftig amateurs vol goede moed op hun ranke race-fietsjes. Ruim 176 km. hadden zij voor de boeg, maar dat belette hen niet om direct flink tegen de droge zuid-wester in te trap pen. Als een kleurig lint slingerde het reusachtige rennersveld zich over de „kluchten" en door de bochten. Reeds na zes ronden werd de lont in het kruitvat gestoken. Enige dapperen, waaronder „krachtpatsers" als Lotz, Malipaard, Hopman en Van Asch gin gen er vandoor. In de tiende ronde groeide het aantal vluchtelingen tot veertien. Onder aanvoering van „good- old" Mik Snijder sprongen ook zijn ploeggenoot Enthoven, de Amsterdam mer Marinus, de Limburgers Steute en Knoops, v. Egmond en de Enschedeër Dokter weg. Zij namen een voorsprong van ruim anderhalve minuut op net grote peloton, waaruit een tweede groep wegvluchtte. Hierin zaten o.a. Huub Zilverberg, winnaar van Olympia's vijfde Toer door Nederland en de snelle Hagenaar Harry Scholten. Koel, helder water Ondertussen had de strijd de allure van een afvalcours gekregen. Tal van renners gaven hun pogingen op en ver dwenen in de tenten waar schaduw en koel, helder water hen wachtten. De stroom uitvallers bleef aanhouden, zo dat de omroeper er tenslotte maar van afzag om alle namen van de uitvallers aan het publiek door te geven. Ook onder de vluchtelingen vielen slacht offers. Van Asch was de eerste die moest „lossen". De Culemborger stapte hoofdschuddend van zijn fiets. De lange Dokter had het ongeluk om even het achterwiel van Steute te raken. De Enschedeër sloeg met een rauwe gil tegen het warme asfalt. Ook voor hem was de strijd in het voorste gelid geëin digd. In de kopgroep werd hard aange pakt en de schifting duurde voort. Favorieten als Lotz en Malipaard gre pen hijgend naar hun „bidon" voor een troostdronk. Het ging hun te hard. Zij moesten terug, evenals Arie van Houwe- lingen, die wat het harde werk betreft toch echt wel wat gewend is. Favoriet Mik „plat" En toen ging er een kreet van teleur stelling door de dichte rijen toeschou wer». Mik Snider de sterke „trap per" uit Halfweg, die men zo graag de titel gunde reed „plat". Mik knokte voor wat hjj waard was en reed op zijn lekke band achter de koplopers aan. Van zijn helper kreeg hij een andere fiets te leen en terwijl ijverige handen een nieuw wiel in het vertrouwde kar retje draaiden, zwoegde de blonde Halfwegger voort. „Veel te laag is dat „fietsie". Ik red het nooit", riep hij ons wanhopig toe. In de volgende ronde duwde men Mik weer de eigen fiets onder het zitvlak, maar de achterstand was inmiddels té groot geworden. Mik Snijder viel terug naar het tweede gToepje van Zilverberg en ook zijn rol was uitgespeeld. Slechts de allersterk- •ten bleven in eerste positie. Een ver rassing was dat renners als Ab van Egmond en Van der Lans daar niet toe behoorden. Zij verlieten de kopgroep, even later gevolgd door Steute. Zilverberg „kapot" Voor het laatst kreeg het zwaarge- havende rennersveld verzorging. Men maakte zich op voor de beslissende slag. Ogenschijnlijk was het drietal Enthoven, Marinus en Knöops niet meer in te halen, maar het rennersfenomeen Uit Goirle, Huub Zilverberg, wilde daar nog niet aan geloven. Hij verliet het tweede groepje dank zij een formidabele krachtsexplosie. Zijn clubgenoot uit Vlijmen, De Jong, en de Rotterdammer Hermes dachten dat zij wel mee kon den, maar al gauw zagen zij hun fout in. Zilverberg was niet bij te houden. Met snelheden van om en nabij de zestig kilometer stortte hij zich van de „kluchten" en even leek het alsof hij de kopgroep zou inhalen. Maar ook Zil verberg ondervond de slopende kracht van de hitte, de droge zuid-wester en het angstige hoge tempo dat hij zich opdrong. De lange man van het Bra bantse land reed zich „kapot", zoals het rennersjargon zegt. Hij liet zich door het tweede groepje inhalen en moest zijn laatste reserves aanspreken om in dat groepje te blijven. De drie vluchte lingen bleven bijeen tot de voorlaatste ronde. In de Tarzanbocht demarreerde Enthoven met verbluffend gemak. Vol komen leeggereden, maar dol gelukkig, ging de 23-jarige Bataafse renner over de „meet" met twintig seconden voor sprong op een hevig snikkende Marinus en een spierwitte Knoops, die enige centimeters voor de eindstreep door het tweede groepje werd verrast. Slechts zeventien renners doorstonden de hel van Zandvoort. Uitslag: 1. Enthoven (uit Grote IJpolder) 176 km. in 4 uur 15 min. 38 sec. 2. Marinus (Amsterdam) 4.16.01. 3. Swanefeld (Dordrecht) z.t. 4. Knoops (Koningsbosch) z.t. 5. Van Kreuningen (Utrecht) z.t. 6. Jongejan (Rotterdam) z.t. 7. Sluys (Badhoevedorp) z.t. 8. De Jongh (West Graftdijk) z.t. 9. Coehorst (Tilburg) z.t. 10. Snijder (Halfweg) z.t. 11. Zilverberg (Goirle) z.t. 12. Boss (Beek) z.t. 13. Hermes (Berkel) z.t, 14. Litz (Stein) 4.18.36. 15. Van Egmond (Den Haag) z.t. 16. Steute (Weert) z.t. 17. Koolhof (Amsterdam) z.t. De uitspraak van de speciale K.N.Z.B.- commissie in het conflict Sten der-Robben meisjés, waarbij geen tucht maatregelen tegenover deze oefenmeester worden genomen „aangezien na het horen van beide partijen hiervoor geen vol doende gronden aanwezig werden ge acht", heeft in de zwemvereniging „De Robben" niet anders dan gemengd com mentaar geoogst. De voorzitter van De Robben, de heer M. L. H. J. Hermes had niet anders verwacht. „Ik ben zelf veer tien dagen met de zaak do nde geweest direct na de moeilijkheden op de reis door Scandinavië, en ik was toen al tot eenzelfde uitspraak als de speciale K.N.Z.B.-commissie nu gekomen". Het is volgens de heer Hermes de enige beslissing die genomen zou kunnen wor den. De praeses van De Robben had er ook geen enkel bezwaar tegen, dat voort aan bij het uitzenden van de damesploeg van De Robben naar het buitenland een leidster zou moeten worden toegevoegd. Wat de vier zwemsters betreft, die de tegenpartij vormen: de zusjes De Nijs, Atie Voorbij en Greetje Kraan, wist de heer Hermes ook niet wat de toekomst (beter: haar toekomst) precies zou gaan brengen. „Ik stel me voor binnenkort een bespreking te arrangeren tussen ons be stuur, waarin ook de heer Stender zit ting heeft, en de vier meisjes. Hopelijk komen we daarin tot een oplossing". De Robbenmeisjés zelf zijn helemaal niet geestdriftig over de gevallen beslis sing, die eigenlijk hen in het ongelijk stelt. Zij hébben destijds, na de trip door Scandinavië, besloten niet meer onder de heer Stender te blijven trainen, vooral omdat deze zich in het openbaar (op het station Amersfoort) onbeheerst had ge dragen en tegen de meisjes enorm was uitgevaren. „Het is de vraag of er ooit nog wel eens een buitenlandse reis voor ons komt", meende Greetje Kraan, toen haar naar haar oordeel gevraagd werd. Ze wist zeker, dat èr niet aan gedacht werd om op het eens genomen besluit: niet meer de heer Stender als trainer terug te komen. Ook werd ftiet overwogen „De Robben" te verlaten. Barcelona (woensdag de tegenstander van Feijenoord) heeft de eerste wed strijd van zijn halve finale tegen Real Madrid in het toernooi om de Spaanse voetbalbeker met 42 gewonnen. De ruststand was 20 in het voordeel van Real Madrid. 99 Charlie Gaul heeft gereageerd op de verklaring van de leider van zijn extra sportieve merk Emi, Signor Valénte, dat de aan dit merk verbonden renners geen toestemming zouden krijgen de Tour de France te rijden. „Natuurlijk start ik in de Tour", ver telde Gaul, „als winnaar 1958 kan ik mij onmogelijk terugtrekken. De mensen zouden dat niet nemen en de mensen zouden dan gelijk hebben. Als meneer Valente mij met alle geweld wil ver hinderen te starten dan moet hij mij niet alleen een vergoeding geven voor alles wat ik mogelijk in de Tour kan verdienen tot de eerste prijs toe maar bovendien een bedrag betalen, dat een equivalent is van hetgeen ik als eventueel winnaar met af te sluiten contracten zou verdienen." De Luxemburgse wielrenner zei zon dagavond in Milaan de Nederlands- Luxemburgse ploeg te zullen leiden. Gaul legde de verklaring af enkele uren nadat hij de 42ste Giro d'Italia had gewonnen. In Milaan verwacht men dat Marcel Ernzer die eveneens deelnam aan de Giro Wout Wagt- mans, De Groot en Stolker in de Tour zullen meerjjden. In de voorlaatste etappe, een zware uur. Door die overwinning rukte Ri- tocht door de Alpen, heeft Charly Gaul vièrc op naar de derde plaats in het het vermeende onrecht, hem vrijdagalgemeen klassement, aangedaan, gewroken. De vijftien secon- De Grote Drie van de wedstrijd om het wielerkampioenschap op het circuit van tandvoort. Voorop gaat Enthoven. In zijn kielzog de laatste „overlevenden" van da aanvankelijk uitgebreide kopgroep, Knoops en Marinus. den, die hem toen te kort zouden zijn gedaan in zijn winst op Anquetil, nam hij veertigvoudig terug. Dit betekende niet alleen, dat de Fransman de leiding in het algemeen klassement kwijt raakte aan Gaul, maar ook dat de Luxembur ger voor de tweede keer de Ronde van Italië op zijn naam bracht. Daarmee is hij de eerste buitenlander, die deze prestatie geleverd heeft. Gaul was zaterdag in de Alpen in zijn element. Weliswaar hield hij zich bij de eerste schermutselingen afwezig, maar toen de grote St. Bernhard in zicht kwam, begon hij zijn eerste activiteiten te ontplooien. Hij zette de aanval in en toen hij de top bereikte, bedroeg zijn voorsprong op zijn naaste belager, de Italiaan Massignan, twintig seconden en op Ronchini 1.45. Anquetil kwam op drie minuten doorIn de afdaling had er een hergroepering plaats, maar Anquetil miste de aansluiting. En al slaagde de Fransman er bij de bestijging van de col de La Forclaz in, zijn achter stand op Gaul tot twee minuten te be perken, de aanstaande nederlaag van Anquetil tekende zich toen al af. Nog eenmaal smaakte Anquetil het genoegen in het spoor van Gaul te komen, toen de hoofdmacht in Saint Gervais (140 km) neerstreek om te ravitailleren. De rust was echter slechts van korte duur, want onder aanvoering van de Duitser Jun- kermann ging een aantal „rebellen" aan de haal. Nadat Gaul ze eerst had laten gaan, zette hij op de hellingen van de kleine St. Bernhard een tegenoffensief in, waarbij hij de steun kreeg van Bat- tistini en Van Looy. Niemand was be stand tegen het geweld, dat de Luxem burger ontketende en toen hij het hoog ste punt bereikte (na 268 km), bedroeg zijn voorsprong op Massignan 2 min. 5 sec. Anquetil lag toen 6.20 achter. Dé „koning der bergen" was oppermachtig gebleken. Het eindklassement van de Ronde van Italië luidt: 1. Gaul (Lux.) 101 uur 50 min. 26 sec.; 2. Anquetil (Fr.) op 6 min. 12 sec.; 3. Ronchini (It.) op 6.16; 4. Van Looy (Belg.) op 7.17; 5. Massignan (It.) op 7.31; 6. Poblet (Sp.) op 10.21; 7. Bat- tistini (It.) op 10.47; 8. Carlesi (It.) op 13.38; 9. Bono (It.) op 13.56; 10. Nencini (It.) op 15.49. Anglade zegeviert in Dauphiné Libéré De Dauphiné Libéré, Frankrjjks be langrijkste wedstrijd vlak voor de Tour de France, heeft een Franse winnaar opgeleverd: Anglade. Die zege van An glade is overigens in groot gevaar ge weest, want dank zij een snelle tijdrit bracht zijn felste belager, de jonge Mas- trotto, de achterstand terug tot slechts 17 seconden. Rivière was de held van de laatste dag, waarvan het eerste deel uit de rit tegen het horloge bestond. De houder van het wereld-uurrecord be reikte een moyenne van 46.956 km per De nog overgebleven Nederlanders deden het niet zo best. Zaterdag ble ven ze, behalve Stolker die uitviel, in het grote peloton. In de tijdrit viel alleen Van der Borgh op. Hij werd vijftiende. Kool, Damen en Van Bree- nen kwamen in het stuk niet voor. In de laatste halve etappe zag men de Nederlanders evenmin, uitgezonderd dan Kool, die zich in de kopgroep van zestien man had weten te nestelen. Het eindklassement luidt: 1. Anglade (Fr.) 35 uur 58 min. 7 sec.; 2. Mastrotto (Fr.) 35.58.24; 3. Rivière (Fr.) 36.04.59; 4. Dotto (Fr.) 36.06.12; 5. Le Dlssez (Fr.) 36.06.41; 6. Rohrbach (Fr.) 36.07.05; 7. Rostollan (Fr.) 36.09.18; 8. Huot (Fr.) 36.09.18; 30. Kool (Ned.) 36.42.17; 48. Van der Borgh (Ned.) 37.04.15; 58. Van Breenen (Ned.) 37.21.57; 64. Damen (Ned.) 37.51.41. (Van onze honkbalmedewerker) OVVO heeft In twee weken tijds, haast negen uur op dit honkbalveld gestaan, en daarbij achtentwintig innings ge speeld, dit is meer dan drie wedstrijden. Werd vorige week na dertien innings niet 5-4 verloren, nu werd met dezelfde cijfers, na vijftien innings gewonnen. Landskampioen EDO moest het tegen de zesvoudige oud-kampioen afleggen. HHC deed niet alleen zijn aanhang, maar ook Schoten een groot genoegen door met 5-1 van EHS te winnen. Scho ten kwam, mede door de 6-1 zege op Sparta, weer gelijk met EHS op de kop van de ranglijst. VVGA heeft uitstekend geprofiteerd van zwakke momenten welke de WVHEliW-werper Van Dijk toonde. De G.A. won met 9-1. Niet best, zo werd het veldwerk van HHC gekwalificeerd, toen Oosterbaan als openingsslagman van EHS het twee de honk wist te bereiken, na een zeer slechte poging van de HHC eerste honk- man, om de aangegooide bal te stoppen. Een wilde worp direct hierna bracht Oosterbaan zelfs op het derde honk. De thuisplaat was een klein kunstje, toen Ben Tromp een fraaie honkslag, tussen de HHC-ers plaatste 0-1. Veel vertrou wen in de slagploeg van HHC bestond er ook niet toen Henk de Bruin als eer ste HHC-er er een vrije loop bemachtig de, daarna het tweede en zelfs het derde honk stal. Dit gebrek aan vertrouwen werd op een schitterende wijze echter beschaamd. Een stootslag, geheel vol gens de regels van het boek uitgevoerd bracht De Bruin thuis 1-1. Hendriksen, de ontwerper van deze stoottik zou in de derde inning 2-1 op het scorebord bren gen. Op een merkwaardige manier was hij op het eerste honk gekomen, toen na een drie slag, welke Beidschat op hem wiei'p, maar waarbij de der de slagbal de grond raakte, EHS vergat de bal even op het eerste honk te spelen. Vanaf de spelersbank, waarop hij reeds had plaats genomen, onder nam hij een succesvolle wandeling naar dit honk. Even succesvol ging hü naar het tweede en derde honk. Nu was het Wemerman die een briljante stootslag voor de voeten van de verschrikte EHS- velders neerlag. Op dat moment werd de EHS-ploeg aangeslagen. Drie vrije lopen achter een gaf Beidschat de volgende inning weg. HHC putte daar opnieuw eén run uit 3-1. EHS maakte van de kansen die zij kreeg geen enkel gebruik. HHC speel de scherp op winst, en dat werd dé oorzaak, dat nogmaals twee runs aan het totaal werden toegevoegd 5-1. Ben Vrenegoor sloeg een schitterende twee- honkslag. Bjj EHS waren het Ben Tromp met 500 en Nico Tromp met 500, die aan slag hun sporen verdiende. Zij leverden met deze prestatie wel spanning maar geen runs op. Het bleef 5-1. Meer dan vier uur hebben EDO en OVVO, met aantrekkelijk honkbalspel, feprobeerd elkaar de rode lantaarn van e honkbal-hoofdklasse, in handen te drukken» Niemand wilde eraan.- Dit bleek wel uit het feit, dat de gelijke stand 4-4, in de zevende slagbeurt ver kregen, eerst in de vijftiende inning kon worden gewijzigd. EDO was hard van stapel gelopen en had na twee slag beurten een 2-0 voorsprong. Drie uit stekende slagen, geplaatst door Willie Meyer, Roozenkrants en Rietbergen brachten OWO in de vijfde slagbeurt in het voordeel 2-3. Fouten en opnieuw een knappe slag van Roozenkrants, die er vier in totaal zou plaatsen, maakten er 2-4 van. Net toen ieder zich met de EDO-nederlaag had verzoend, haalden Molleman en De Zwart even uit. 4-4. Toen ging het publiek er eens goed voor zitten, en zij zouden niet eerder opstaan nadat twee volkomen uitgespeel de ploegen, die tot het laatste toe echt goed honkbal speelden, het veld verlieten OVVO als winnaar en EDO als verliezer, want in de vijftiende slagbeurt had de goed spelende EDO's vanger, Dolf de Zwart, een makkelijke bal over het eer ste honk gegooid. OVVO blij met deze kostbare man op de honken, perste toen alle nog beschikbare kracht samen. Zij dwongen Piet de Nieuwe, die onver wachts het werpen van de geblesseerde Peters had moeten overnemen, nog twee vrije lopen af. Daarna zwaaide Max Rietbergen de bal hoog en diep In het linksveld, waar hij wel gevangen werd, maar die toch een run opleverde, 4-5. Even leek het erop dat EDO ook nog over reserves beschikte. Jan Kops sloeg een honkslag. Hier bleef het echter bij, want driemaal greep op voortreffelijke wijze de OVVO verre velders in. De standen zjjn: Hoofdklasse Eerste klasse EHS 7—12 UW 7—11 Schoten 7—12 Ajax 7—10 VVGA 7— 8 Volewijck. 7—10 HHC 7— 7 ABC 7—9 Sparta 7— 6 HCK 6— 6 WVHEDW 7— 5 SC Haarlem 7— 3 OVVO 7— 4 Kennemerl. 7— 2 EDO 7— 2 Blauw Wit 6— Ij Zaterdag vierde de KNLTB zijn zestig jarig bestaan o.a. met een receptie in het ICC te Amsterdam. Nederlands grootste tennisster, Kea Bouman, die in 1927 het kampioenschap in Parijs ver overde, was daar ook om de voorzitter, mr. Muntz (links), haar gelukwensen aan te bieden. (Van onze tennismedewerker) Voorzitter mr. C. H. Muntz van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis- bond heeft op de receptie ter gelegen heid van het 60-jarig bestaan een paar honderd handen moeten drukken. Zoals gebruikelijk waren ook tal van bloem stukken, geschenken en telegrammen ingekomen, zowel van verenigingen als van andere sportorganisaties, o.a. van de Nederlandse Sportfederatie (waar van voorzitter Lotsy verhinderd was), het N.O.C., enz. Namens het gemeente bestuur van Amsterdam kwam wethou der mr. Van den Berg gelukwensen aan bieden, met de verzekering dat het ge meentebestuur alle aandacht had voor de grote ontwikkeling van tennis. Enkele oud-kampioenen maakten eveneens hun opwachting en daarbij trok voor de oudere generatie vooral de aandacht mej. B. Everts, die tien titels enkelspel op haar naam heeft (begin van deze eeuw) en speciaal uit Parijs, waar zij sinds jaren woont, was overgekomen. Voorts mevr. Tiedemann- Bouman, Timmer, mr. L. Nypels, mr. Van der Feen, de vroegere voorzitter lr. A. Broese van Groenou, e.a. Het v.-aterpolozevental van SVH (Rotter dam) heeft te Berlijn een grote overwin ning (141) behaald op de ploeg van Wtirzburg. Daarna werd met 98 gewon nen van Hellas Berlijn en tenslotte werd met 6—6 gelijk gespeeld tegen Spandau (Van onze sportcorrespondenten) Woensdag zal uitgemaakt worden wie de finalisten zijn in het toernooi om de K.N.V.B.-beker. Dan zijn de halve eindstrijden. In Den Haag speelt ADO, dat zaterdag HVC versloeg, tegen de landskampioen Sparta en in het Goffert Stadion te Nijmegen is de Limburgse derby tussen Rapid JC en VVV, dat zich plaatste door een zege op Zwar- temeer. De kans bestaat dus, dat de eindstrijd voor de beker een soort re vanche voor het landskampioenschap gaat worden. Jongeling scoort het derde punt voor HHC in de honkbalwedstijd tegen EHS. Dat er nog een groot verschil be staat tussen het voetbal uit de Eerste Divisie en de hoogste klasse hebben achtduizend toeschouwers zaterdag avond op het terrein van ADO nog eens kunnen zien. Zonder zich tot het uiter ste te geven, zegevierde ADO met 41 tegen het teleurstellende HVC. Slechts één man heeft ADO de nodige hoofd brekens gekost: doelman Heitman. Aan zijn voortreffelijk werk was het voor namelijk te danken dat de oppermach tige Zuiderparkers slechts met een voor sprong van 10 de rust in gingen. Dat doelpunt ontstond in de tiende minuut toen rechtsbuiten Den Engelse een voor zet van linksbuiten Rijnvis hard in schoot. In de tweede helft moest doelman Heitman echter nog driemaal de bal uit het net halen. Na elf minuten beukte een schot van Clavan tegen de paal, doch Rijnvis stond op de goede plaats om te scoren. Twee minuten later had de Haagse linksbuiten opnieuw succes toen hij na een goede pass van Theo Timmermans oog in oog met Heitman kwam te staan. Een foutje van v. d. Biezenbos leverde de vierde Haagse tref fer op toen de Amersfoortse spil een schot van Timmermans van richting veranderde. Marcus, de gevaarlijkste man in de HVC-voorhoede, stelde de eindstand vast op Met een sensationele speerworp van 86.03 meter heeft de Amerikaanse atleet Al Can- tello, eerste luitenant bij de Amerikaanse marine, de opvallendste atletiekprestatie van dit weekeinde geleverd. Cantello ves- stlgde, werpend met de nieuwste Held- De ronde van Bijen voor professionals en onafhankejij ken is zondag gewonnen door Jo de Haan uit Klaaswaal. De winnaar legde de 140 km af in 3 u. 32 min. 17 s. De uit slag luidde verder: 2. Gerrit Voorting (Roo sendaal); 3. Jo de Roo (Schoore), 4. Piet Steenvoorden (Heemstede), 5. Gijs Pauw (Utrecht), 6. Piet Maas (Pindorp), 7. Ger rit Schulte (Den Bosch), 8. Joop v. d. Put ten (Den Haag), 9. Peter Post (Amster dam), 10. Daan de Groot (Amsterdam), allen in dezelfde tijd als de winnaar. Op de sintelbaan Maarschalkerweerd te Utrecht zijn zaterdag de Nederlandse atletiekkampioenschappen voor studen ten gehouden. Er was dit keer een vrij groot aantal deelnemers. De belangstel ling ging vooral uit naar de prestaties van Hofstede, Heida, Parte vliet en Van Aarts, die op de nominatie staan, uit gezonden te worden naar de wereldstu- dentenspelen, die in september te Turijn worden gehouden. Drie van hen zorg den voor nieuwe records. Hofstede van de Amsterdamse Gemeente-universtieit vestigde er zelfs twee; hij sprong 7,01 meter ver en kwam bij het hinkstap- springen tot 14,84 meter. De uitslagen waren: 100 meter: 1. A. Hofstede (GUA) 11.1 sec.; 200 meter: 1. A. Mantel (GUA) 24.7 sec.; 400 meter: 1. J. Parlevliet (Landbouwhogeschool Wageningen) 52.1 sec.; 800 meter: 1. H. Heida (GUA) 1 min. 54.7 sec.; 15.00 me ter: 1. W. van Breenen (RUU) 4 min. 26.4 sec.; 3000 meter: 1. W. van Breenen (RUU) 9 min. 23.8 sec.; hinkstapsprong: 1. A. Hofstede (GUA) 14,84 m; polsstok- hoogspringen: 1. A. L. Bazuin (THD) 2,70 m; 4x100 meter estafette: 1. Vrije Universiteit Amsterdam 47,4 sec.; 4x400 meter estafette: 1. Vrije Universiteit Amsterdam; kogelstoten; 1. H. van Aarst (RUU) 14,31 meter; speerwerpen: 1. R. Miltenburg (LHW) 46,66 m; discus werpen: 1. H. van Aarts (RUU) 39,52 m; hoogspringen: 1. A. Schaftenaar (RUU) 1.75 m; verspringen: 1. A. Hofstede (GUA) 7,01 m. Totaalklassement: 1. Rijks Universiteit Utrecht 99 pnt.; 2. Technische Hoge school Delft 89 pnt.; 3. Vrije Universi teit Amsterdam 52 pnt. speer, daarmee een rtieuw wereldrecord, liet oude record staat op naam van Egil Danlelsen. Sensationeel was de prestatie van Can tello niet alleen vanwege de afstand die hij bereikte, maar meer nog door de wijze waarop hij het speerwerpen be oefent en er zich op voorbereidt. Die voorbereiding bestaat uit gewichtheffen, drie keer per week ,en uit sprintoefertin. gen. Dat laatste doet hij om een zeer bij zondere reden. Cantello heeft zich na melijk aangeleerd de speer te werpen als hij in de lucht zweeft. Precies voor de werplijn landt hij op handen en voeten op de grond. Een opvallende prestatie wordt ook ge meld uit Boedapest. Daar verbeterde de Hongaar Joszef Szencsenyi met een worp van 58.33 meter het Europese record dis- clswerpen. Sinds vier weken was dat record in het bezit van de Pool Piatkowski (57.89 meter). De Nederlandse voetbalclubs schijnen het spelen nog niet moe te zijn. Alom in het land zijn tenminste vriendschap pelijke wedstrijden gespeeld tussen Ne derlandse semi-profclubs en Duitse te genstanders. Zo speelde zaterdag een versterkt Willem II tegen Jahn Regensburg en won met 42. Datzelfde Jahn kreeg de volgende dag van NAC met 41 klop. Ook NOAD hield de Tilburgse eer hoog door in Boxtel met 20 te winnen van Bayer Leverkusen. Rigtersbleek besloot de reeks overwinningen van Nederland se clubteams met een zege van 20 op Vfl Bochum. Het Groningse B-elftal voegde daar nog een zege aan toe. In Veendam versloeg het een vertegen woordigend elftal uit Oldenburg met 31. Rapid JC bereikte tegen Aleman- nia Aken een gelijk spel; 1—1. Minder succesvol waren Eindhoven en SHS. Eindhoven verloor met 34 van de FC Sodingen. SHS speelde in het kader van de jubileumviering tegen Bochum, dat daags tevoren dus van Rig tersbleek verloren had. In Den Haag revancheerden de Duitsers zich met 1-3. Het Leidse UVS zocht de tegenstan der op. Het ging naar West-Berlijn en speelde daar gelijk (11) tegen Span dau. De voorzitter van de Groningse eerste divisieclub GVAV, oud-bestuurslid van de sectie betaald voetbal van de KNVB, de heer J. Hekman, beeft een nieuw plan ontworpen om te komen tot een sanering van het betaalde voetbal in ons land. Het plan beoogt te komen tot één ere divisie, twee Eerste Divisies en één tweede divisie, elk van zestien clubs, met als uitgangspunt de bestaande toe stand bij het begin van het seizoen 1960/1961, wanneer er 72 betalende clubs zullen zijn, namelijk 4 x 18 clubs. Wanneer er gedurende twee jaren uit de Ere-Divisie drie clubs degraderen en twee kampioenen van de Eerste Divisie promoveren, zal het aantal van 16 clubs in de Ere-Divisie zijn bereikt. Voor de Eerste Divisie zou men in twee jaar tot competities van 16 kunnen komen door de volgende weg te bewan delen: Twee kampioenen promoveren naar de Ere-Divisie. Drie degraderende ere-divi- sleclubs brengen het totaal op 37. De twee hoogst geplaatste clubs uit de Tweede Divisie brengen het totaal op 39. De nummers 17 en 18 degraderen naar de Tweede Divisie alsmede één van de twee nummers 16. totaal vijf clubs. Men heeft dan na een jaar 34 clubs. Door de versterkte degradatie nog een jaar door te voeren zal het aantal 32 (2x16) zijn bereikt. Van de Tweede Divisie gaan de num mers 1 en 2 naar de Eerste Divisie, waardoor er totaal zestien overblijven. Vijf uit de Eerste Divisie brengen het totaal op 21. Door nu de vier laatst ge plaatsten naar het amateurvoetbal te doen overgaan heeft men na één jaar dus 17 en een jaar later 16 clubs ver kregen. Zo deze weg wordt gevolgd, zal een jaar eerder dan volgens het plan van het bestuur van de sectie-Betaald Voet bal van de KNVB de sanering een feit zijn. VVV—Zwarfemeer 5—1 Zwartemeer, uit de Tweede Divisie, is zaterdagavond voor vijftienhonderd toeschouwers in Venlo aan het einde van zijn „bekerloopbaan" gekomen, ech ter niet zonder zich moedig verzet te hebben. De Zwartemeerders speelden aardig, lieten vaak vloeiende combina ties van stapel lopen, maar.zij scho ten bepaald slecht. WV heeft de zege eerst tegen het einde enige allure kun nen geven, want met rust was het pas 20 door doelpunten van Sleven in de vijftiende en de veertigste minuut. Ook na de hervatting gaf Zwartemeer goed partij, maar eerst na een treffer van Schatorjé kwam Drent met het enige tegenpunt op de proppen. In de laatste vijf minuten zorgden Teeuwen en Scha torjé voor een duidelijker afgetekende overwinning. (Van onze sportoorrespondent) Twee fouten in de achterhoede en een gemiste penalty hebben Gouda bijna de punten gekost in de wedstrijd tegen ESCA om het Nederlands kampioen schap voor amateurs. Gouda kwam onverwacht door een ver schot van Hoogendoorn aan de leiding maar ESCA kwam terug toen de Goudse defensie zich wegens vermeend buiten spel niet verroerde, waardoor Kartman van dichtbij kon gelük maken. Voor de rust kwamen de oostelijke kampioenen zelfs voor te staan, toen Steenbakkers inkopte en keeper Vreeswijk blunderde. Direct na de thee slaagde Walthie er in de stand op 2-2 te brengen. De span ning bleef daarna, vooral toen back Kruitbosch een penalty kreeg te nemen, doch jammerlijk miste. Het is vrijwel zeker dat Dahrs van Blauw Wit het volgende seizoen voor het naar de Eerste Divisie gedegradeer de SHS gaat spelen, zo is door het be stuur van SHS bekend gemaakt. Veel nieuws is er overigens nog niet op de „voetbalmarkt", die nu een week open is. Het schokkendste bericht van dit weekeinde is, dat de schotvaardige Koopal door Willem II op de transfer- lijst geplaatst is. Ook de ex-Ajacied Elzer komt op die lijst voor. De beide Duitse spelers van GVAV, middenvoor Seemann en linksbuiten Fottner, die vorig jaar van Enschede waren overgenomen, zijn op de transfer- lijst geplaatst. Doelman Roffel heeft verzocht, het komende seizoen niet in het eerste elf tal te worden opgesteld. Roffel acht zich wegens zijn drukke werkzaam heden niet meer in staat zich geheel aan het betaalde voetbal te wijden. De Braziliaanse voetbalclub FC Santos heeft zondag te Neurenberg met 33 gelijk gespeeld tegen de Duitse club FC Nilmberg. De Braziliaanse voetbalploeg Botafogo heeft een grote overwinning op de Belgi sche kampioen Anderlecht behaald: S—0.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7