Begjn bouw uterings.sIis PAUZE IN DELTAPLAN KAN TOT FATALE GEVOLGEN LEIDEN Eiland van zand en asfalt bruggehoofd in Haringvliet Peek&CIoppenburg W Psychische problemen bij onvruchtbaarheid Steeds meer alcoholvrije kantines in ons land Fiscus ongehuwden Onderq 'n ^00 Riskant karwei Als 'n ^0'^ U niet lijkt 'n U niet zint te lang duurt probeer dan de 4e manier van roken het sigaartje dat U als sigaret kunt roken! W ereldcongres te Amsterdam Verplaatsing van drankverbruih naar gezin zeer gevaarlijk Regen komt voor haver te laat Speurwerk met goud bekroond en elke woensdag jongens- mark! WILLEM II DINSDAG 9 JUNI 1959 PAGINA 5 &en Essing wil belasting geld terug va r.f% PLAN AFSLUITING HARINGVLIET merk „Sport" 1.6S Secretariaat Jaarbeurs niet op Vredenburg Utrechts raadslid stelt vragen „Grote onbekende" opgespoord Halve eeuw S.O.V. Vrouwen van Bethanië In Oost-Brabant: Kleine kersen zijn plukken niet waard Oud-mensenredder overleden Ir. W. J. van der Eb In de regeringsverklaring van het kabinet-De Quay is duidelijk ge- zegd, dat het beleid mede zal zijn gericht op verlichting van de be lastingdruk. Daarbij zal prioriteit gorden verleend enerzijds aan ver laging van de belastingdruk, waar ueze thans onevenredig hoog is, an derzijds aan het wegnemen van fis cale knelpunten, die de economische groei belemmeren. Wat dit laatste betreft, heeft de regering niet nader aangegeven, Welke knelpunten zij speciaal op het °og heeft. Des te duidelijker was zij ten aanzien van de verlichting van de belastingdruk. Met zoveel woor den wees zij het thans bestaande be lastingtarief voor ongehuwden aan als een zeer sprekend voorbeeld van een situatie, welke dringend wijzi ging behoeft. De ongehuwden, die het tot dusverre hebben moeten doen biet „moties van sympathie-betui ging", waaraan verder geen uitvoe ring werd gegeven, kunnen een krachtdadiger beleid verwachten, nu hiinister Zijlstra op financiën de scepter zwaait. Het is inderdaad hoog tijd, dat een eind wordt gemaakt aan de scherpe discriminatie ten opzichte van onge huwden, welke door de Duitse bezet tingsmaatregelen in het Nederlandse belastingstelsel is geslopen. Vóór de oorlog betaalden ongehuwden onge veer evenveel inkomstenbelasting Sis gehuwden zonder kinderen. Bij oen inkomen van 3000,- bijvoor beeld 269 tegen ƒ261,-; bij een in komen van 6000,-: 728,- tegen ƒ718,-; bij een inkomen van ƒ9000,-; ƒ1291 tegen 1278.-; bij een inko- ttten van 20.000,-: 3902,- tegen 3887,-. Bij Besluit op de Inkomstenbelas ting 1941 werd, teneinde aan de be ginselen, die aan de nationaal-socia- Üstische „ideologie" ten grondslag lagen, een begin van verwezenlijking te geven, een nieuw tarief ingevoerd, dat er niet om loog. Met de vrijge zellen moest blijkbaar fiscaal zó wor den afgerekend, dat alleen een ..vlucht in het huwelijk" hun enig Uitzicht op een draaglijk bestaan zou kunnen laten. Een vrijgezel kreeg Voortaan bij een inkomen van 3000,- aan inkomstenbelasting te betalen 535,-, terwijl gehuwden zonder kinderen 357,- moesten opbrengen. Bij een inkomen van 6000,- werd de verhouding 1553,- inkomstenbe lasting voor vrijgezellen tegen 1035 Voor kinderloze echtparen. Bij een inkomen van 9000,- beliep de in komstenbelasting 2700,- voor celi batairs tegen 1800,- voor gehuwden zonder kinderen. In de inkomsten klasse van 20.000,- moest een onge huwde niet minder dan 8590,- op brengen tegen gehuwden zonder kin deren 5730,-. In het algemeen kan worden ge zegd, dat, terwijl vóór de oorlog de Nederlandse fiscus de ongehuwden ongeveer op gelijke voet met de ge huwden van groep II behandelde, het Duitse bezettingstarief er syste matisch op was gericht, de ongehuw den vijftig percent meer inkomsten belasting te doen betalen dan ge- Huwden. Na de bevrijding zijn de meeste bezettingsmaatregelen onge daan gemaakt. Ook die waar bij religieuze leerkrachten, omdat zij °hgehuwd zijn, een lagere bezoldi ging kregen dan de leken-leerkrach- ten. De ongehuwden - hoezeer de Politici van elke richting hun ook het Hof maakten hebben echter nog steeds niet gedaan weten te krijgen, dat de Nederlandse fiscus terugkeer de tot de principes, die vóór de oor- Jog aan het tarief van de inkomsten belasting ten grondslag lagen. Toch heeft de gelegenheid daartoe zich herhaaldelijk voorgedaan. Laat stelijk nog bij de in 1955 doorgevoer de aanpassing van het tarief aan de gewijzigde prijzen- en kostenverhou- dingen. Doch liever dan het voor ver laging van de inkomstenbelasting be schikbare bedrag in de eerste plaats tot goedmaking van het de ongehuw den aangedane onrecht te bestem men, heeft de toenmalige minister Van Financiën dit onrecht behalve dan voor de hogere inkomstencate- Sorieën nog versterkt. Sedert 1956 heeft een vrijgezel met inkomen van 3000- 321- aan i oJcstenbelasting te betalen. Dat ts 226 procent van de 142.-, die ge huwden zonder kinderen zijn verschul digd. Bij een inkomen van 6000.- hetaait de ongehuwde 1165.-. Dat is 176 procent van de door gehuwden van Groep n 0p te brengen 660.-. Bij een inkomen van 9000- confis queert de fiscus 2219—, wanneer de aangeslagene celibatair is, resp. 1347-, wanneer hij en zijn echt genote kinderloos zijn. Hier ligt het percentage nog op 165. pas bij de hogere inkomens is een verlaging beneden het Duitse niveau van 150 Percent doorgevoerd. De ongehuwde met een inkomen van ƒ20.000.- be taalt 7763- aan inkomstenbelasting. Hat is 144 percent van de 5376-, die door een kinderloos echtpaar moeten worden opgebracht. De ongehuwden hebben te meer recht op herstel van de vroegere fis cale verhouding tot de gehuwden, om dat zjj door de meeste sociale maat regelen, die na de bevrijding onder ?eroep op de algemeen-menselijke so- JJdariteit zijn getroffen, velerlei ex- d"a lasten te dragen hebben gekre un. Vooral wanneer het wetsont werp Algemene Kinderbijslagwet tot jjet mocht worden verheven, zal de jj^cale herziening voor de ongehuw- een nóg dringender zaak worden zij nu reeds is. Hiermede raken 1 een sociaal probleem van het al- v ^grootste belang, waarop wij in een „adere beschouwing zullen terugko- Hiei «h 'h. Dan zal blijken, dat de rege- g niet zal kunnen wachten, tot fj?tere belastingontvangsten weer öolmte voor tariefherziening hebben v ontstaan, maar dat de lasten q-P een eventuele gelijkstelling, die den miljoen gulden pen jaar wor- jd geraamd, op andere wijze zullen °eten worden gevonden. v Honderdagavond zal de gemeenteraad l®? Blokker bijeenkomen teneinde o.m. iet verzoek van de burgemeesterszoon ten Bssing te behandelen. Deze vraagt erugbetaling van de belastinggelden, ie naar aanleiding van het onlangs t>or hem georganiseerde muziekfestival J de gemeentekas moesten worden ge- S&rt. Het bedrag waar het hier om gaat xt om en nabij de 8500 gulden. (i'v, ROCKANJE 'II,,. .u" "- 5.,,,,- v>»' -■ s KWAKJESWATER '''v/upn** HELLEVOETSLUIS 'h. WERKHAVEN BOUWPUT, KWAO^ H OEK Jfv UITWATERINGSSLUIZEN WERKTERREINEN schutsluis mibii /fc*. STELLENDAM GOEDEREEDE n.v. Nestum, Nederlandse Sluis- en Tunnel Maatschappij, een combinatie van enkele grote aannemers. Het zul len jaren worden van ingespannen ar beid en grote prestaties. Zo zal bijna 400.000 kubieke meter gewapend beton worden verwerkt, 70.000 kuub meer dan de Velsertunnel bevat, 24.000 ton damwandstaal en de hoeveelheid wa- peningsstaal in het beton zou voldoen de zijn om rond geheel Nederland een ijzeren gordijn op te richten van 2H meter hoogte. Zodra de uitwateringssluizen gereed zijn, zal de mens het eiland dat hij zich midden in de stroom heeft opge worpen, vrijwillig verlaten en vernie tigen. Alleen voor het doen verdwij nen van de bouwput is een periode van drie jaar uitgetrokken. De mil joenen tonnen zand waaruit het kunst matige eiland is samengesteld, zullen dan weer dienst kunnen doen als be standdeel van de dijken, die van Goe- ree en Voorne op het sluizencomplex zullen aansluiten. En dan, in 1968, heeft de zee haar souvereiniteit in het nu nog onbeteugelde Haringvliet ho pelijk voorgoed verloren. Advertentie zuiver katoen, gemakkelijk wasbaar, prima pasvorm 3 joor Speciale JJtLpnj* per 2 stuk» (kltin* ttljging p*r maat) K (Van onze speciale verslaggever) Tijdens een bespreking met de bin nen- en buitenlandse pers gebruikte een der ingenieurs van de Rijkswa- terstaat de term „het ademen van de zee". Sommige journalisten haastten zich deze uitdrukking onmiddellijk op te schrijven. Was het misschien omdat die poëtisch beeld van het eigen geheimzinnig le ven dat de zee leidt, klonk als een dissonant temidden van een stroom nuchtere, zakelijke gegevens waarmee de technici de vele facetten van het Deltaplan plegen te omschrijven? Het is immers betrekkelijk eenvoudig en verleidelijk om alle Deltawerken te laten verzwelgen in een zee van ge> tallen, grafieken' en meetkundige be rekeningen. Hoe dan ook, dat ademen van de zee was een bescheiden aan wijzing, dat de ingenieurs van de Del tadienst, zo bij uitstek ingesteld op de praktijk, nog oog hebben voor de rui ge lyriek van hun werk. Uit een an dere uitlating viel trouwens af te lei den, dat de Deltadienst zelf ook al eens overvoerd is geweest door cijfer materiaal waar op een gegeven ogen blik niets meer mee aan te vangen was. De praktijk dreigde aan de theorie ten onder te gaan. Hoe gevaarlijk deze ont wikkeling kan zijn, bleek wel uit de woorden van professor ir. P. Ph. Jan sen, hoofd van de Deltadienst, die constateerde, dat thans geen terug meer mogelijk is. Geen enkel motief, ook niet gebrek aan geld, weegt zwaar genoeg om de eenmaal begon nen Deltawerken af te breken of zelfs maar tijdelijk stop te zetten. In deze grootscheepse worsteling met de na tuurelementen zou iedere pauze fa taal kunnen zijn. Van enige rustperiode in de Delta linie is dan ook weinig te merken. De sprong over het Haringvliet heeft mid den in de stroom een steunpunt gevon den, van waaruit de „adem van de zee" verder kan worden afgesneden. Over een oppervlakte van vijftig hectare heeft de mens hier vaste grond onder de voe ten, een onherbergzaam eiland van lou ter zand en asfalt, dat een belangrijk bruggehoofd vormt in de stugge, lang ademige strijd tegen het water. Deze eerste basis temidden van het nog vrij in- en uitstromende Haringvliet is maar een hulpmiddel voor de amputatie van de zeearm, maar betekent toch al een grote overwinning. Het was een van de Advertentie moeilijkste onderdelen in het schema van de afsluiting. Nu de ringdijk voltooid is en het water er uitgepompt, kunnen de voor bereidingen beginnen voor de bouw van het sluizencomplex, een karwei dat uniek is in de geschiedenis van de toch indrukwekkende Nederlandse waterbouwkunde. Bij gebrek aan enig voorbeeld van deze aard zijn de tech nici nog altijd niet klaar met hun be rekeningen. Steeds weer worden ver anderingen in het plan aangebracht, hoewel de grote lijn wel vaststaat. Een der jongste ontwikkelingen is de gedachte om aan beide kanten van de sluizenreeks woelkelders te constru eren in de aansluitende dijken, waarin de kracht van het aanstormende wa ter zal kunnen breken. Het geweld van de zee speelt namelijk vooral bij de sluizen een grote en gevaarlijke rol. De dijken zullen deze kracht wel kunnen keren. Zij verheffen zich lang zaam glooiend uit het water en de golven krijgen alle gelegenheid om te gen deze heuvels tot bedaren te ko men. Anders is het met de uitwate ringssluizen, die zich als een muur in de zee bevinden en dus het volle gewicht krijgen te weerstaan. Men heeft berekend, dat de schuiven, waar mee de 17 sluizen aan beide zijden worden uitgerust, per strekkende me ter een druk van maximaal 130 ton zullen kunnen verduren, ofwel bijna 7300 ton per schuif. Momenteel hebben 12 heistellingen in de bouwput al omstreeks 2500 heipalen de bodem van het Haringvliet inge- dreund, een aantal dat nog met enige tienduizenden zal aangroeien van aller lei lengte. Dit betonnen woud zal het gewicht moeten torsen van bijna 550.000 ton staal en beton, waaruit het sluizen complex wordt geconstrueerd. Zoals be kend zal deze reeks zich uitstrekken over een lengte van ruim een kilometer, telkens onderbroken door 5 li meter brede pijlers. Het heffen van de in to taal 34 segmentschuiven zal langs hy draulische weg geschieden. Overigens zullen de sluizen meestal gesloten zijn. alleen wanneer ijs of veel opperwater afgevoerd moet worden, zal de getij- beweging in het Haringvliet weer wor den hersteld. De Rijkswaterstaat heeft bij het ont werpen van de afsluiting ook rekening gehouden met de visserij, niet alleen met de vissers van Stellendam en Goe dereede, die door een schutsluis de zee op kunnen, maar zelfs met de visstand in het Haringvliet. Na 1968, wanneer ook de dammen aan weerszijden vol tooid zullen zijn, zou het onder normale omstandigheden voor de vissen onmo gelijk zijn nog binnen te komen. Daarom zijn in zes der pijlers ope ningen aangebracht, die als schutslui zen zijn te beschouwen. Door zachte lokstromen wil men nu de vissen aantrekken, die immers graag tegen de stroom op willen zwemmen. Wanneer zij eenmaal binnen zijn, wordt aan de landzijde de schutsluis ontsloten en kunnen de vissen hun tocht vervolgen. Dan is nog een speciale voorziening getroffen om zout water via riolen in de landhoofden weer te lozen. Deze riooltunnels zijn zo wijd, dat een auto er gemakkelijk door heen zou kunnen. Maar yoor al deze tekeningen en blauwdrukken in beton en staal zijn omgezet, moet men zich nog enorme krachtsinspanningen getroosten. Om blijvend „in den droge", zoals dat in het waterstaatkundig jargon heet, te kunnen werken, moet de bouwput voort durend bemalen worden door bijna 1400 bronnen. Gedurende de gehele bouw tijd der sluizen, vermoedelijk zes jaar, zal dit bemalingssysteem per uur 6000 kuub water naar buiten lozen Eist deze voorziening dus al grote zorg, het kunstmatige eiland in het Haring vliet kan het niet stellen zonder an dere kostbare toebehoren, zoals een eigen waterleiding vanaf Stellendam en een electrische centrale. Deze laatste krachtbron is bijna klaar en kan vol doende spanning leveren om een stad van 100.000 inwoners van stroom te voor zien. In 1964 zal het gelid van sluizen gereedkomen. Begin vorige maand is het werk officieel opgedragen aan de Een van de bezwaren die wel ge maakt worden tegen de thans in Am sterdam congresserende International Fertility Organization is, dat bij de hui dige stand der wetenschap te weinig nieuwe ontdekkingen te verwachten zijn om een afzonderlijke internationale or ganisatie te rechtvaardigen. Het ant woord daarop luidt, dat de I.F.A. ook niet op de eerste plaats naar nieuwe ontdekkingen streeft. Haar doel is be vordering van de wetenschappelijk ge fundeerde hulp voor kinderloze echt paren; zij wil nauwkeurig de weten schappelijke feiten vaststellen en mis bruiken of verkeerde behandeling voor komen. Van dubieuze opvattingen en praktijken, die soms de kop opsteken, wil zij de schadelijke gevolgen vermin deren. Dit lijkt haar te bereiken door een internationale, openlijke gedachten- wisseling over de verschillende proble men, die met voortplanting en onvrucht baarheid samenhangen. Deze gedach- tenwisseling komt voor een belangrijk deel en op grote schaal tot stand tijdens internationale congressen, waarvan thans het derde in Amsterdam gehouden wordt, en op regionale bijeenkomsten, waarvan er tien zijn gehouden. Boven dien verschijnen er geregeld publica ties, waarin o.m. de resultaten van speurwerk worden beschreven. De I.F.A. specialiseert zich dus op het terrein dat in haar naam staat aan gegeven, maar streeft er niettemin naar de op dat terrein bestaande specialisa ties tot elkaar en met elkaar in even wicht te brengen. Buiten de fysieke fak- toren kunnen nog andere een rol spe len, waardoor het onjuist kan zijn de onvruchtbaarheid te willen cureren zon der naar mogelijk dieper liggende oor zaken te zoeken. Een serie heistellingen, nodig voor de 22000 palen in de bouwput van het Haringvliet. Met de bouw van een definitief secre tariaatsgebouw voor de Jaarbeurs op het Utrechtse Vredenburg ter vervan ging van het lelijke houten gebouwtje schijnt het nog steeds niet te vlotten. Enige tijd geleden was er reeds sprake van, dat het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid daartoe de vereiste vergunning had gegeven. De directie van de Kon. Ned. Jaarbeurs verklaarde toen daarvan niets te we ten. Thans wordt toegegeven, dal de vergunning van het ministerie ontvan gen is. Maar de gemeente heeft nog niet haar goedkeuring gegeven. Het raadslid, de heer C. G. Bekke ring (K.V.P.), heeft schriftelijk aan B. en W. gevraagd of er eventueel be paalde oorzaken te noemen zijn, die de aanvang van de bouw vertragen. Gaat het er mogelijk weer om, zo informeert de heer Bekkering verder, of aan het Vredenburg gebouwd zal worden dan wel aan de Croeselaan? Zondag hebben opsporingsambtenaren van de PTT in samenwerking met de rijkspolitie te Dedemsvaart de clandes tiene zender „de grote onbekende" op gespoord en in beslag genomen. Proces verbaal werd opgemaakt tegen een 22- jarige inwoner van Dedemsvaart. De viering van het 50-jarig bestaang- feest van de Snelverkeer» Onthouders Vereniging is gisteren in Utrecht be gonnen met de algemene vergadering van de S.O.V. Vandaag combineerde men de herdenking met het 24ste con gres van de Internationale Federatie van Spoorwegdrankbestrijders Vereni gingen. Op de algemene vergadering deelde de voorzitter van de S.O.V., de heer R. de Boer mede, dat de accijns- opbrengsten van alcoholhoudende dran ken zich in stijgende lijn bewegen. De vooruitgang in de verkoop van bier in 1958 moet, meende hij, voornamelijk worden toegeschreven aan de toene ming van het „huisgebruik". Hij noem de de verplaatsing van het drank- verbruik van het café naar het gezin zeer gevaarlijk, met name voor de op groeiende jeugd. De heer de Boer sprak de hoop uit, dat de stichting in dit jubileumjaar haar vijftigste alcoholvrije kantine zal kun nen openen. Thans zijn er 46 kantines in exploitatie, die vorig jaar voor ruim 1,3 miljoen gulden omzetten. De minis ter van verkeer en waterstaat heeft de S.O.V. verzocht in Drachten, aan de nieuwe snelverkeersweg E 43, een pleisterplaat* te exploiteren. Een vertegenwoordiger van het Ver bond voor Veilig Verkeer vertelde dat er in 1956 7773 mensen onherroepelijk veroordeeld waren voor verkeersover tredingen. Ongeveer 73 procent van de veroordelingen was wegens het rijden onder invloed van alcoholgebruik. Dit percentage daalde in 1957 en 1958 tot respectievelijk 69,2 en 64. Spreker trok hieruit de conclusie, dat de bestrijders van het alcoholgebruik bij snelverkeer niet tevergeefs arbeiden, maar dat hun taak nog lang niet vol bracht is. De directeur van de Stichting voor Sociale Bijstand aan Spoorwegperso neel vestigde de aandacht op de steeds toenemende reclame voor het gebruik van alcohol.' De „verborgen verleiders" trachten ook de drinkgewoonten om te buigen. Zij suggereren de mensen, dat het achterlijk en ongastvrij is, wanneer zij niet een drankvoorraadje in huis hebben, zo zei hp. Hij vroeg zich af of het niet nodig is dat de drankbestrij ders meer openlijk voor hun mening uit komen om ook de jeugd voor hun idea len warm te kunnen maken, De specialisaties, die bij deze proble men een rol kunnen spelen, vindt men terug in de verschillende secties van het congres. Na de openingszitting, maandagmorgen in het Concertgebouw te Amsterdam, werden in een algemene zitting de psycho-sexuologische proble men besproken, die men bij onvrucht baarheid kan ontmoeten. Bij kinderloze huwelijken, zo werd betoogd, zou na het medisch een psychologisch dan wel psychiatrisch onderzoek moeten volgen, waarbij de echtgenoten in hun gehele persoonlijkheid beschouwd worden en niet uitsluitend volgens de huidige over- gespecialiseerde methodes. Onvrucht baarheid heeft soms psychische oor zaken. Sociale toestanden en andere milieufaktoren doen hun invloed gel den. Het is nuttig dat echtgenoten in dit soort problemen inzicht krijgen. Een tweede onderwerp van de eerste dag was het wetenschappelijk onderzoek naar de dierlijke voortplanting, waar over een aantal mededelingen werden gedaan. Na afloop van deze bijeenkom sten was er in de avonduren een offi ciële ontvangst door de regering en het stadsbestuur in het Rijksmuseum. De Congregatie der Vrouwen van Bethanië heeft in haar onlangs gehou den kapittel een wijziging in haar con stituties aangebracht. Deze wijziging, die thans door de kerkelijke overheid is goedgekeurd, houdt in, dat alle aparte groepering i zullen worden opgeheven. Tevens zullen alle leden voortaan in het Moederhuis dezelfde kleding dragen als in het apostolisch werk, nl. de ge wone burgerkleding. De regen die gistermiddag in oost- Brabant begon te vallen, heeft de boe ren op de droge zandgronden hoop ge geven, dat de aardappelen- en bieten- oogst nog gered zal worden. Vannacht waren de regenhoeveelheden echter nog uiterst klein. Voor de haver komt de regen op tal van plaatsen te Iaat en ook de grasoogst is in grote gebieden mislukt: ook weilanden zijn volkomen verdord en het zal vele weken düren, eer het gras zich zal herstellen. De droogte is ook voor de Brabantse ker sentelers een stropin het algemeen zijn de vruchten zo klein gebleven, dat ze het plukken niet waard zijn, zo dat men ze aan de bomen laat hangen. Zondag is in het gemeenteziekenhuis te Den Helder overleden de oud-mensen redder Jan Kuiper. Hij bereikte de leef tijd van 75 jaar. Hij trok reeds jong ter redding uit, eerst met zijn eigen vlet, later met de boot van de K.N.Z.H.R.M. Zijn eerste redding verrichtte hij op 18-jarige leef tijd. In zijn gevechten tegen huizenhoge golven en grondzeeën redde hij tezamen met anderen meer dan honderd mensen levens. De heer Kuiper was lid van de oud-reddersvereniging „Moed, Volhar ding en Zelfopoffering". T ngenieur Wijnand Jan van der Eb, hoofdingenieur A. bij de directie Bruggen van de Rijkswaterstaat te Den Haag, is winnaar van de gouden speurwerkmedaille voor 1959 van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Hiermee heeft het Koninklijk Instituut van In genieurs het vernuft en de pro- duktieve arbeid van deze civiel ingenieur eens heel speciaal in het licht der schijnwerpers wil len plaatsen. Prof. ir. C. G. J Vreedenburgh heeft tijdens de algemene vergadering van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs gemotiveerd waarom ir. Van der Eb voor deze prijs werd voorgedragen. Eenieder, die de „gulden speurder" niet van nabij kent, staat verbaasd over 's mans research-werk in de loop der jaren. Van der Eb is het type van de ware civiel ingenieur, alge meen physisch en wiskundig geschoold, die ieder technisch probleem van welke aard dat ook moge zijn weet te analyse ren en schematiseren en daar voor een praktische oplossing weet te vinden. De wiskundige methoden gebruikt hij als een bekwaam chirurg zijn instru menten, daarbij geleid door speurzin en intuïtie. Reeds als student aan de Technische Hogeschool te Bandoeng, waar hij van 1922-25 voor civielingenieur studeerde, gaf Van der Eb blijk van een uitgesproken aanleg voor staalconstructies in het algemeen en de bruggenbouw in het bijzonder. Als afstudeerwerk maakte hij geheel vrij willig een compleet project van een grote spoorwegbrug volgens het type van de Haarmanbrug over de Serajoerivier. In 1926 werd hij geplaatst bij de Dienst voor Constructie en Bruggenbouw der Staatsspoorwegen in Nederlandsch Indië. Hier bekwaamde de jonge ingenieur zich verder in de theorie en praktijk van de staalbouw. In het bijzonder slaagde hij er in belangrijke bijdragen te leveren voor een meer economische en rationele bouw van verschillende typen van spoorbruggen. In Nederlandsch Indië ver richtte Van der Eb reeds veel wetenschappelijk werk. Zo mogen met ere genoemd worden zijn theoretisch en experimenteel onderzoek van brug- trillingen, van vermoeiingsverschijnselen in taaie staalsoorten en van de knikzekerheid van voegloos spoor. Zelfs onder moeilijke omstandigheden verzette hij zijn geest door ontwerpen te vervaardigen. In de Soeka Miskin gevangenis, waar hij in 1944 door de Japanners werd opgesloten, bedacht hij een zeer snel rijdend treintype met nagenoeg geheel opgeheven vetergang en hoge rijkwaliteit, door toepassing van de stabiliserende werking van een gyroscoop. Nader hand werd over dit ontwerp contact gezocht met de M.A.N.-Werke te Neurenberg, die de constructie weliswaar zeer interessant en uitvoerbaar achtte, maar helaas te duur vond. Na de tweede wereldoorlog kwam Van der Eb naar Nederland. In 1947 trad hij in dienst van de Werkgroep Gewapend Beton- en Staalconstruc ties van T.N.O. (later Instituut T.N.O. voor Bouwmaterialen en Bouwcon structies). Hij nam deel aan speuropdrachten van de meest uiteenlopende aard en er verschenen van zijn hand zo'n 29 rapporten. Speciaal moge hier worden vermeld zijn omvangrijke studie over een nieuwe berekeningswijze van cirkelcylindrische schalen. In 1954 veranderde Van der Eb van werkkring. Hij werd geplaatst btj de Directie Bruggen van de Rijkswaterstaat en belast met het ontwerpen van verschillende grote bruggen. In deze functie kon hij zijn theoretische studies afwisselen met praktijkwerkzaamheden. Zo ontwierp ir. Van der Eb de brug te Venlo met een overspanning van 60 m de eerste verbonden staal-betonconstructie in Nederland de brug te Rhenen met een over spanning van 143 m, de eerste orthotrope-plaatconstructie in Nederland. Ook ontwierp hij de IJ-brug te Schellingwoude (overspanning 105 m), de Wilhelminabrug te Maastricht (105 m overspanning), de hoofdbrug te Rheden (105 m overspanning), de brug te Gorkum (170 m overspanning), de Van Brienenoordbrug bij IJsselmonde (overspanning 287 m), de storm vloedkering te Krimpen en die te Zeeburg. Bij deze werken wist ir. Van der Eb in vele gevallen door verfijnde berekening en meer rationele con structies aanzienlijke materiaalbesparingen te verkrijgen. Uiteraard waren hiervoor omvangrijke studies nodig. Te veel en voor de leek te technisch om op te sommen, maar alle getuigend van een veelzijdige technische kennis. Heel terecht sprak dan ook zijn mentor prof. Vreedenburgh in zijn felicitatietoespraak de hoop uit, dat ons land nog vele jaren de vruchten moge plukken van zijn vernuft en productieve arbeid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5