III NOLTEN WIL WEER NAAR DE TOUR DE FRANCE ATLETIEK JEU GD TEGEN WEST-DUITSLAND f m Zuurbrand Op de maag DE T CARNAVALSMOORD hoeft niet langer te duren dan nodig om TWEE RENNIES op te zuigen Daarom bedelde99 hij voor een plaats in Ronde van Zwitserland Rus Tal winnaar in Zürich Wilkes doet mee tegen Real Madrid Thans 69 spelers op transferlijst DE KUUR li1® DINSDAG 9 JUNI 1959 PAGINA 6 I Anquetil doet mee Start Nencini niet in Italiaanse ploeg? Omloop Twaalf Kantons Luxemburgs succes Gligoric komt een half punt te kort UW TAFELWATER Vooi familiegebruik, in i/i literschroefflessen Amsterdams elftal 13 spelers geselecteerd Van der Kuil en Vonhoff de grootste troeven99 Kosten zijn te hoog Aruba kan Elinkwijk niet ontvangen Toni Sailer uit de wedstrijdsport UW TAFELDRANK. Voor familiegebruik, in 1/1 literschroefflessen Veel belangstelling voor „Kieler Woche" Oefenwedstrijden voor mej. Marinkelle en Maris Profs van Kramer weer naar Scheveningen Russisch zwemdorado Dank zij gift van K.N.V.B. Schermequipe gaat naar Boedapest Lemster zeilcrack naar Europees kampioen schap te SPA MONOPOLE, S.A. Voor Wimbledon Goris en Van de Weg in schiftingstoernooi Zomercompetitie K.N.Z.B. door MARTIN MO NS V. (Wordt vervolgd) Engelse zege in eerste testmatch Schaatswedstrijden in Oslo en Davos Damesploeg tegen Italië Plannen voor Europese voetbalpool SoebandrioGeen geweld tegen Ned. Nieuw-Guinea" Bulgaarse gezant in Argentinië uitgewezen Drielandentrofee waarin hij 's zondags startte, stapte hij in zijn auto en reed regelrecht naar Zürich. En bij zijn thuiskomst bleek hij zijn eerste doel te hebben bereikt: de zekerheid, dat hij zal starten in de Ronde van Zwit serland, die van '1 tot 18 juni a.s. wordt gehouden. Nolten weet wat hem boven het hoofd hangt: een enorm lastige etappenkoers. Maar hij weet óók, dat het voor hem een kwestie is van „er op of er onder". In de Ronde van Zwitserland wil hij bewijzen, dat hij als etapperenner nog niet is afgeschreven. Lukt het hem dit bewijs te leveren, dan wil hij méér: een plaats in de Tourploeg, het ideaal dat hem reeds voor ogen stond, toen hij dit jaar opnieuw zijn racekarretje ge reed maakte voor vele, slopende kilo meters. (Van onze sportcorrespondent) Bij de verschillende wielrenners, die azen op een plaatsje in de ploeg voor de Tour de France, heeft zich een „nieuwe" figuur gevoegd: Jan Nolten uit Elsloo, destijds dé grote revelatie van de Nederlandse wielrenners. Ken ners zagen jaren geleden in hem een potentieel Tour-winnaar. Nolten zelf bepaalde zich tot enkele spectaculaire krachtsexplosies, maar bleef over het algemeen de in hem gestelde ver wachtingen beschamen. Herhaaldelijk is er al sprake geweest van een „come back" van de lange coureur, maar tenslotte slaagde Nolten er nooit in de beloften in te lossen. Hij kreeg bovendien te kampen met tegen slagen in het transportbedrijf, waarin hij zijn toekomst meende te zien en tenslotte werd hij ook enige tijd uitge schakeld door een hem overkomen auto- ongevaL Maar op het ogenblik ziet het er toch naar uit, dat Nolten kost-wat-kost op nieuw wil „doorbreken". Zijn eerste succes is een plaats in de Nederlandse ploeg voor de Ronde van Zwitserland. Die uitverkiezing viel hem waarachtig niet in de schoot! Jan Nolten corres pondeerde en telefoneerde persoonlijk met de organisatoren in Zwitserland en hij liep de deur plat bij ploegleider Sjefke Janssen, eveneens woonachtig in Elsloo, om diens medewerking bij het verwerven van een plaatsje in de ploeg voor de Ronde van Zwitserland. Het wilde maar niet lukken. Toen toonde Nolten zich een kerel, bereid voor zijn laatste kans te vech ten. Nauwelijks teruggekeerd van de Een donkere wolk aan de Franse wie- lerhemel is opgetrokken. Jacques An quetil heeft er in toegestemd te rijden in de officiële Franse ploeg in de Tour de France. Dit besluit werd genomen na een gesprek onder vier ogen met Philippe Potin, zoon van de oprichter van de firma met een serie kruideniers zaken, door welke Anquetil gesteund wordt. Op 27 mei nog. toen Anquetil in de Italiaanse „Giro" reed, had hij met klem gezegd dat hij niet in dezelf de ploeg zou rijden met Roger Rivière. Het ziet er naar uit dat zowel Anquetil als Rivière in de nationale ploeg zal worden gekozen, hoewel Rivières pres tatie in de Dauphiné Liberé niet groots was. Minder zeker is of Anquetil bereid is samen te werken met zijn rivaal. Maar in sportkringen gelooft men dat monsieur Potin, van wie de franken moeten komen voor Anquetil, ook dit varkentje zal wassen. De Italiaanse ploeg voor de Tour de France krijgt langzamerhand gestalte Al fredo Binda, de ploegleider van de Azzurri, heeft reeds negen renners definitief op zijn lijstje staan: Baldini, Favero, Ronchini, Fambianco, Falaschi, Baffi, Padovan, Gis mond! en Catalano. De controverse BaldiniFavero is dus kennelijk uit de Wereld. Verder valt het op, dat Gastone Nencini niet wordt ge noemd. Nencini blijkt volkomen uit vorm te zijn en hij neeft zelf gezegd niet veel voor de Tour te voelen. Advertentie Van Nelle bestellen! De Luxemburger Bruno Martinato heeft de Omloop van de Twaalf Kan tons, een etappe-wegwedstrijd voor amateurs, gewonnen. Hij werd maan dag in de derde en laatste etappe, van Diekirch naar Luxemburg (149km), 9e, wat voldoende was om zijn leidende po sitie in het algemene klassement te be houden. De bestgeplaatste Nederlander in de eindrangschikking is Harry Kis- ters, die op ruim 6 minuten 8e staat. De uitslag van de derde etappe was: 1. Jacobs (Lux.) de 149 km in 4 uur 15 min. 45 sec.; 2. Sintges (Belg.) 4.16.00; 3. Coppens (Belg.) z.t.; 4. Vandenber- ghen (Belg.) z.t. In het grote peloton, dat ex aequo in dezelfde tijd als Sintges 12e werd ge plaatst, bevonden zich de Nederlanders Kisters, Paas, Hermans en Knops. Eindklassement luidde; 1. Martinato (Lux.) in 12 uur 4 min. 57 sec.; 2. Bec- chi (It.) 12.05.18; 3. Jaoobs (Lux.) 12.07.25 4. Rusconi (Belg.) 12.08.37 8. Kisters (Ned.) 12.11.02; 11. Paas (Ned.) 12.13.23; 16. Hermans (Ned.) 12.15.12; 17. Knops (Ned.) 12.15.45. De 24-jarige Rus Mikhail Tal is win naar geworden van he sterk bezette in ternationale schaaktoernooi te Zürich, doordat de Joegoslaaf Gligoric er niet in geslaagd is zijn afgebroken partij uit de vijftiende en laatste ronde, tegen Kupper, in een overwinning om te zet ten. Met een remise moest hij volstaan en hierdoor kwam hij een halve punl te kort om naast Tal te komen. E-.i mooie tweede plaats viel Gligoric nu ten deel en de rangvolgorde is ge lijk aan die van het interzonr.le toer nooi in 1958 te Bad Portoroz. De derde plaats wordt gedeeld door de Ameri kaan Fischer en de Rus Keres, twee spelers, die zich eveneens hebben ge plaatst voor het kandidatentoernooi, dat in het najaar in Joegoslavië wordt ge houden. Tal bracht ook het grootste aantal overwinningen op zijn naam, namelijk 10, terwijl Keres het kleinste aantal nederlagen leed, namelijk een. Niet min der dan zeven remises kreeg Keres achter zijn naam. De uitslagen van de afgebroken partijen uit de vijftiende ronde waren: KupperGligoric li14, UnzickerDückstein 10, KeresOlafs- son li14, KellerWalther 10. Eindstand: 1. Tal (Rusland) 1114 pnt., 2. Gligoric (Joeg.) 11 pnt., 3/4 Fischer (Ver. St.) en Keres (Rusland) beiden 1014 pnt., 5/6 Larsen (Den.) en Un zicker (Duitsl.) beiden 912 pnt., 7. Barc- za (Hong.) 8!i pnt., 8. Olafsson (IJs land) 8 pnt., 9. Kupper (Zwits.) 7 pnt., 10/11 Bhend (Zwits.) en Donner (Ned.), beiden 614 pnt., 12. Keiler (Zwits.) 6 pnt., 13/14 Dückstein (Oost.) en Walther (Zwits.) beiden 5 pnt., 15/16 Blau (Zwits.) en Nievergelt (Zwits.) beiden 214 pnt. Advertentie SPA Voor de landenontmoetingen Nederland—West-Duitsland jongens en meis jes, die op zondag 21 juni a.s. te Gelsenkirchen gehouden worden, zijn de Nederlandse teams als volgt samengesteld: MEISJES, 100 m.: A. Tamerus (Zaanland, Zaandam), I. Vrijburg (Meeuwen, Den Haag) en G. Hesel (De LAT, Amsterdam). 80 m. hordenloop: L. Hinten (K en K, Tilburg), J. Kapteyn (Blauw Wit, Amsterdam) en A. Kinwei (Minerva, Rotterdam). Verspringen: M. Theune (Marathon, Vlissingen), L. Hinten en A. Kinwei. Hoogspringen: C. de Kinder (Union, Nijmegen), A. de Jong (Athleta, Grouw) en M. Kort (Hollandia, Rotterdam). Speerwerpen: M. Hof (Avon, Heerlen), L. Allard (ADA, Amsterdam) en T. Bergman (Prins Hendrik, Vught). Discuswerpen: L. Bohling (Sagitta, Amsterdam), C. van Wijk (DEM, Beverwijk) en E. Schot (Delta Sport, Zierikzee). Kogelstoten: I. Roeken (Thor, Roosendaal), C. van Wijk en L. Bohling. 4 x 100 m. estafette: A. Tamerus, I. Vrijburg, G. Hesel en M. Theune. Algemeen leider: W. Dijkstra. Technische leiding: J. H. Moerman, ir. P. C. Tissot var. Patot en mevr. A. Gerritsen-de Vries. JONGENS, 100 m.: Mock (AAC, Amsterdam) en Vasse (Pegasus, Gro ningen). 200 m.: Beker (Holland, Leiden) en Van Crugten (LDA, Den Haag). 400 m.: Vissers (Haarlem) en Dekkers (Union, Nijmegen). 800 m.: Van Uden (Frederik van Schaesberg, Schaesberg) en De Vries (AAC, Amsterdam). 1500 m.: Konings (Zaanland, Zaandam) en Spaan (Minerva, Rotterdam). 3000 m.: Vos (Avon, Heerlen) en Tausch (Union, Nijmegen). 110 m. horden: Vissers en Miltenburg (Union, Nijmegen). Verspringen: Van der Vuurst de Vries (SIOS, Wassenaar) en Meeuwse (Haarlem) Hoogspringen: De Gruyl (DOS, Rotterdam) en Niehorster (Pro Patria, Rotterdam). Polsstokhoogspringen: Gelens (K en K, Tilburg) en Evers (Sprint, Breda) Speerwerpen: Brouwer (Olympic, Apeldoorn) en Slaman (AAC, A'dam) Discuswerpen: Verschuren (PSV, Eindhoven) en Slaman. Kogelstoten: Verschuren en Van Megen (Quick, Nijmegen). 4 x 100 m. estafette: Mock, Beker, Vasse en Van Crugten. 4 x 400 m. estafette: Vissers, Dekkers, Smit (Holland, Leiden) en De Gruyter (Estafette, Amsterdam). Masseur is E. J. Wijburg. Advertentie Van Nelle bestellen! De afdeling Amsterdam van de K.N.V.B. heeft 13 spelers uitgenodigd voor een centrale training als voorbe reiding voor de wedstrijd van het Am sterdams elftal tegen Real Madrid op 30 juni a.s. Op drie donderdagavonden zullen de geselecteerden en enige gast- spelers het is reeds zeker dat Faas Wilkes zal meespelen onder leiding van trainer Donnenfeld in het Olym pisch stadion oefenen. De 13 geselecteerden zijn: d.: Van Raalte (BI. Wit) en Hoogerman (Ajax); a.: Van der Klink (BI. Wit), Ouderland (Ajax) en De Jong (DWS A'dam); m.: Althof (BI. Wit), Muller (Ajax), Enge lander (BI. Wit) en Euwes (BI. Wit): v.: Van der Kuil (Ajax), Vonhoff (DWS A'dam), Seelen (Ajax) en Schenkel (DWS A'dam). Het aantal spelers dat op de trans ferlijst is geplaatst bedraagt thans 69. Het grootste aantal dat ter „verkoop" wordt aangeboden komt van de twee Amsterdamse voetbalclubs Ajax en DWS-Amsterdam. Deze ploegen bieden elk acht spelers ter verkoop aan. De grootste en wellicht ook duurste troe ven bij het spel van loven en bieden, zijn Van der Kuil en Vonhoff. Wat de kleine Ajaxied betreft bestaat er kans dat Feijenoord een Dod zal doen. De Rotterdamse sterrenformatie heeft zijn reserve-doelman Panman en zijn ex- spil Van der Hoek op de transferlijst geplaatst. Bij Sportclub Enschede lo- Êen de beide Moddejonges, de Hongaar eres en Oonk kans om te vertrekken. Van de lagere clubs zijn bij DHC de gebroeders van Miert op de transfer lijst geplaatst. Bij het Noordamsterdam se Vole wijekers ondergingen doelman Mouw en de spelers Gongrijp en Van Alphen dit lot. Haarlem wil afstand doen van Dege- naar, Killian, en Brokx, KFC van Hendriks en Driehuis, RCH van Kruyer en Henke en Stormvogels van Brom, Venus en Van der Meer. Opnieuw is de Westindische toemee van Elinkwijk in gevaar gekomen. De Arubaanse voetbalbond heeft medege deeld de Utrechtse ere-divisieclub we gens de hoge kosten niet te kunnen ontvangen. Daardoor zal de trip naar de Nederlandse Antillen geen door gang vinden. Of de reis naar Suri name nu ook niet zal doorgaan, is nog niet bekend. Het bericht heeft bij Elinkwijk grote teleurstelling verwekt. Het is mogelijk, dat de Surinaamse or ganisatoren thans eveneens terugschrik ken voor de financiële konsekwenties, die nu geheel voor hun rekening komen. Advertentie Van Nelle bestellen! Toni Sailer, de populaire Oostenrijk se skiër, zal niet meer in wedstrijden uitkomen. HU zal zelfs zijn drie Olym pische titels van Cortina d'Ampezzo volgend jaar in Squaw Valley niet ver dedigen. Sailer deed deze verrassende mededeling maandagavond, tijdens een interview voor de Beierse televisie. „Der Blitz aus Kitz" kwam reeds en kele malen in moeilijkheden omdat men hem verweet dat hij door zijn popula riteit als de beste skiër aller tijden een filmcontract had gekregen en dat niet zijn acteer-talent, doch alleen zijn fabelachtige ski-techniek dit contract rechtvaardigden. Tot tweemaal toe verscheen Toni voor de commissie voor 't amateurisme van de internationale ski-federatie. Beide malen werd verwacht dat Sailer zijn amateur-status zou verliezen, zodat hp niet meer in Olympische wedstrij den zou kunnen uitkomen. De commis sie kwam echter nog steeds niet tot een definitieve beslissing. Daarvoor heeft de charmante Oostenrijker nu zelf maar gezorgd. Advertentie Van Nelle bestellen! Ter gelegenheid van zijn afscheid als voorzitter van de A.N.V.V. zal aan oud minister mr. dr. L. N. Deckers op de jaarvergadering van de Algemene Verga dering van V.V.V.'s, die dit jaar te Assen zal worden gehouden op 12 juni a.s., een bronzen borstbeeld worden aangeboden namens alle plaatselijke V.V.V.- afdelingen. Dit beeld werd gemaakt door de beeldhouwer Peter Roovers en gegoten door de bronsgieterij Binders en Schmidt te Haarlem. Mr. Deckers zal tijdens de jaarvergadering het beeld weer overdragen aan de nieuwe voorzitter van de A.N.V.V. die het een plaats zal geven in het hoofdkantoor te Den Haag. Adverte-u tie SPA Ook dit jaar is de belangstelling voor de „Kieler Woche" die van 21 tot 28 juni wordt gehouden, bijzonder groot. Niet minder dan 448 zeilers, uit 16 lan den, hebben ervoor ingeschreven. Neder land verleden jaar bijzonder succes rijk is ook nu door een groot aan tal prominente zeilers vertegenwoordigd. Vast staat al dat in de Draken klas se zullen uitkomen van Duyll (Bus- sum), Bier (Laren), Groot (Aalsmeer) Warners (Amsterdam) en drie Draken van de Koninklijke Marine. In de Flying Dutchman klasse zul len o.m. Oerlemans (Rotterdam) Boe- schoten (Oud-Loosdrecht) en Heike Blok (Den Haag) aan de start ver schijnen. Wim Maarse (Aalsmeer), Leo Gerhards (Amsterdam) en Hans Sleeswük (Bussum) komen voorts uit in de Finnjollenklasse. Teneinde meer oefening te krijgen op gras, voordat het toernooi te Wimble don begint, zullen mej. F. Marinkelle en Maris deelnemen aan twee toer nooien in Engeland, n.l. deze week aan dat te Bristol, volgende week aan dat van Queens Club, het bekende voor spel van Wimbledon. Mochten onze spelers niet direct tot het grote toernooi van Wimbledon worden toegelaten, dan zullen zij uit de aard der zaak inplaats van op Queens Club aan het schiftings- toernooi moeten deelnemen. De kans hierop is echter niet groot. Ook dit jaar zullen de sterke profs van Kramer wedstrijden in ons land spelen, n.l. op zaterdag 29 en zondag 30 augustus op de M.E.T.S. te Scheve- ningen. Ditmaal zullen het geen exhibi tie-wedstrijden zijn, doch onderdeel van een toernooi in etappen. Negen profs spelen n.l. in twee ploegen in verschil lende steden van Europa tegen elkaar om „de grote prijs van Europa". De laat ste vier (verkregen door punten uit die wedstrijden) zullen in de eindgroep om bedoelde prijs te Parijs spelen. In Moskou wordt een zwembad ge bouwd dat, komvormig en met een middenlijn van 130 meter, het grootste van het vasteland zal worden. Het bas sin wordt gemaakt van gewapend be ton met een zachte deklaag aan de kant van de zwemmers. Rondom het bassin komen zeven paviljoens, stranden en kiezeloevers. Een prettige mededeling op de jaarlijkse algemene vergadering van de K.N.S.B. was, dat aan de dit jaar te Boedapest te houden wedstrijden om de wereldkampioenschappen schermen kan worden deelgenomen, dank zij een gift van f 6.000 van de K.N.V.B. uit de Totopot. De deelneming is daarom zo belangrijk, omdat de resultaten van Boe dapest vrijwel beslissend zullen zijn of de schermers al dan niet in 1960 naar Rome zullen gaan. Een dringend beroep werd op de leden gedaan om door vrijwilige betaling van een gulden mee te helpen die even tuele uitzending naar Rome mogelijk te ma ken. Staande de vergadering zegde de Konink lijke Onderofficiers Schermbond hiervoor f 50 toe. De Olympische voorbereidingscom missie van de Koninklijke Nederland- sche Verbonden Watersportverenigin gen heeft het bestuur voorgesteld U. Ja ger (Lemmer) in te schrijven voor het Europees kampioenschap 2 mans- zwaardboten, dat van 27 juli t.m. 2 au gustus in de Flying Dutchmanklasse te Juelsminde (Denemarken) wordt ge houden. Voor het Europees kampioen schap 1 manszwaardboten heeft de Olympische voorbereidingscommissie drie kandidaten geselecteerd, nl. Koos de Jong (Rotterdam), H. Sleeswyk (Bussum) en W. Maarse (Aalsmeer). De definitieve beslissing wie van de ze drie zeilers zal worden afgevaardigd naar het kampioenschap, dat van 27 tot 30 augustus op de Silsersee (Zwit serland) wordt gevaren, wordt op ad vies van de commissie aangehouden tot na de „Kieler Woche" die van 21 tot 28 juni wordt gehouden. Advertentie Behandeling van HARTZIEKTEN door NATUURLIJKE KOOLZUUB- en van REUMATISCHE AANDOE NINGEN door MODDERBADEN. Ook voor ziekten van bloedsomloop en bloedvaten aan te bevelen. Inlichtingen: Concessiehouder van de Badinrichting te Spa. Advertentie Van Nelle bestellen! Twee van de zes spelers, die voor het tennistoernooi te Wimbledon zijn inge schreven, zullen moeten uitkomen in het schiftingstoernooi, dat aan Wimble don voorafgaat, nl. Goris en H. van de Weg. De anderen: mej. F. Marinkelle, mej. Moritz, Maris en Van Eijsden zijn direct tot het grote toernooi toegelaten, ook in de dubbelspelen. Mej. Moritz en Schneider komen uit in het internatio nale jeugdtoernooi dat in de tweede week van Wimbledon wordt gehouden. Uitslagen van de wedstrijden, maan dagavond gespeeld voor de zomercom- Eetitie van de KNZB, luiden: lames: eerste klasse: RDZ-De Rob ben 0-9. Heren: eerste klasse B: PSV-GZC 1-4. Eerste klasse C: Neptunus (Amers foort)-De Walvis 15-3. UZSC-Zwem- lust 2-8. Advertentie Van Nelle bestellen! Advertentie Zuurbrand op de maag wordt veelal veroorzaakt doordat Uw maag nu en dan meer maagzuur pro duceert dan voor de spijs vertering nodig is. Dat overtollig maagzuur Is de oorzaak van Uw kwaal. Nu kunt U niet „de kraan dichtdraaien" In een frac tie van een seconde. Maar wat U wel kunt - en heel vlug ook, door een Rennie te nemen - is de wonder lijke sensatie beleven, dat de pijn onmiddellijk zakt. Vanaf het allereerste mo ment dat U een Rennie op zuigt en de zuurblussende ingrediënten aan de maag worden toegevoerd, in Uw eigen speeksel, waar ze onmiddellijk aan het werk gaan om Uw pijn te stillen. Daar gaan ze mee door tot alle overtollig zuur vol komen geneutraliseerd is. Daarom passen Rennies op de grote meerderheid van zuurbrandlijders - in feite vinden meer mensen baat bij Rennies dan bij enig ander maagtablet. De eerste de beste keer dat U last krijgt van zuur brand - probeer Rennies. De pijn zal beginnen te zakken in minder tijd dan gij nodig had, om deze ad vertentie te lezen. Ren nies zijn overal verkrijg baar, bij Apothekers en Drogisten. 57 HOOFDSTUK XXIV De bruingrijze jaloezie-gordijnen zijn geheel neer gelaten, zodat ze op de lage vensterbanken liggen als een gekreukelde barrière, goor als de smelten de sneeuw daarbuiten. Door de naakte hoge ramen, die uitzien op een stille straat, waar onder druipende bomen een paar in zwarte huikmantels gewikkelde vrouwtjes voorbij glippen, valt kil en kleurloos het daglicht. De officier van Justitie leunt achterover in zijn bureaustoel, zijn kale schedel glanst als oud ivoor. Om zijn mond speelt een trekje als rook hij iets vies, achter de fonkelende brilleglazen turen zijn grauwe ogen afkeurend naar inspecteur Pieter Per- quin. De Officier houdt niet van die buitenbeentjes. Geef hem maar een normaal, eenvoudig politieman zonder buitenissigheden. Een kerel, die zijn orders opvolgt en geen crltiek, ook geen zwijgende, uitoefent op zijn meerderen. „Ja, kijkt u eens, inspecteur", de vingertoppen van beide keurig verzorgde handen vlijen zich tegen el kaar met het gebaar van een gothieke heilige. „Ik heb alle respect voor uw werk. U heeft uit weinig gegevens veel opgebouwd. Ik vrees zelfs té veel. Wat u mij hier brengt zijn aanwijzingen, kan aanwijzin gen vormen liever gezegd, maar een wettig en overtuigend bewijs er uit te distilleren, dat, mijn waarde inspecteur, is onmogelijk. Vergeet u niet, dat het hier een persoon betreft van zo groot aan zien, van een dergelijk gewicht, dat de grootste omzichtigheid geboden isHij zwijgt even, zijn vingers bladerend in Perquins rapport. „Als ervaren politieman zult u het toch ongetwijfeld met mij eens zijn, nietwaar?" Mijnheer de Officier neemt zijn glim mend lorgnetje af, haalt een zeemleertje te voor schijn en begint de vlekkeloze glazen te poetsen. „Zoals gezegd, wat ontbreekt is het overtuigend be wijs. En dus Zorgvuldig plaatst mijnheer de Officier de bril weer op zijn welgevormde neus. Haastig neemt Pieter Perquin zijn kans waar. „Ik ben het volkomen met u eens, mijnheer de Officier. Ik kom dan ook geen arrestatiebevel voor mijnheer Jansen van Hilgersbeek vragen in verband met de moord op Jhr. Van den Bronck, maar van de foto graaf Kersbergen." Totaal getikt denkt mijnheer de Officier en zegt dan langzaam en heel duidelijk, zoals men tegen een klein kind spreekt: „Mijn waarde inspecteur, dat is toch onzin, de moordenaar van Kersbergen zit al een paar dagen achter slot en grendel. Commissaris Langelaar werkt vlugger en accurater dan u, zeker, omdat hij niet zoveel geestelijke ballast heeft." „Neemt u mij niet kwalijk, mijnheer de Officier, maar dan heeft men u verkeerd ingelicht." „Mij verkeerd ingelicht? Een ogenblik, inspecteur." Zenuwachtig morrelen zijn vingers aan de knoppen van het telefoontoestel op zijn bureau. „Hallo, hen jij daar, Brugmans? Maak me eens zo gauw moge lijk een verbinding met het bureau van Sint Odiliën- rode. Neen, nee, inspecteur, voor we deze zaak ver der bespreken moet ik eerst weten hoe de vork aan <je stsel zit En mijnheer de Officier neemt zich vast voor als zijn inlichtingen wél juist zijn en de dader, zoals men hem meedeelde, werkelijk vast zit, dadelijk de no dige stappen te doen voor de opneming van inspec teur Pieter Auguste Perquin in een inrichting voor Zenuwpatiënten. Beiden zwijgen zjj. De Officier van Justitie leunt weer achterover in zijn stoel, devingertoppen van beide handen vlijen zich weer tegen elkaar, een bruggetje van roze vlees. Achter zijn glimmende brilleglazen staren zijn ogen ontevreden voorbij Pieter Auguste Perquin in het niets. De inspecteur zit kaarsrecht, de handen om de stoelleuningen gekrampt zijn onderlip steekt verder dan ooit naar voren in onverzettelijke koppigheid. Zo wachten ze tot het schrille telefoonbelletje Sint Odilienrode aankondigt. „Commissaris Langelaar? Wat zegt u. Gorissen? Ik ken geen Gorissen. Niets mee te maken, ik heb commissaris Langelaar zelf nocug. u spreekt met de Officier van Justitie." Weer heerst er een poosje stilte, mijnheer de Offi cier betrommelt ongeduldig met zpn lange, gepolijste nagels het bureau. „Ah, commissaris hoe staat het met die moord op die fotograaf Kersbergen? Een gewone roof moord, zegt u? O juist, die woonwagens op de Gaan- derse hei. Aha, onze oude vriend de Manke. Prach tig, prachtig. U is er dus al in geslaagd dat mooie alibi te breken? Vier verklaringen, dat hij die nacht op de tijd van de moord niet in het kamp was? Schit terend werk, commissaris, mijn compliment." Hij legt de hoorn op de haak en keert zich weer naar Perquin: „U heeft het gehoord, inspecteur, een gewone roofmoord. Het opgegeven alibi van de ver dachte blijkt vals. De ingesloten verdachte is een be rucht individu, dat al vaak met de strafrechter in aanraking is geweest. Als u nu nog niet overtuigd is, ga ik me werkelijk afvragen „Neen, het spijt me, mijnheer de Officier, ik ben helemaal niet overtuigd. Commissaris Langelaar is een driedubbel overgehaalde ezel, die niet verder ziet dan zqn neus lang is. Ten eerste heeft die kostelijke verdachte van hem wel een alibi voor de tijd van de moord „Waarom kwam hi) dan met een vals voor de dag?" „Omdat dat echte hem ook In de nesten bracht. Hij was namelijk toen de moord plaats had aan het stropen op de Gaanderse hei en werd achterna ge zeten door een koddebeier. Dat blijkt nu achteraf zijn geluk. Of zou commissaris Langelaar misschien wil len beweren dat aan de ambtsedelijke verklaring van die koddebeier geen waarde moet worden gehecht?" „Van die verklaring heb ik nog niets gehoord," zegt de Officier. Engeland heeft de eerste testmatch tegen Indië, die te Nottingham werd ge speeld, met een inning en 59 runs ge wonnen. In antwoord op de 422 runs van de Engelse batslieden, scoorde het elftal van Indië in totaal slechts 363 runs. In de eerste innings zorgde het Indiase team voor 206 runs, in de twee de innings brachten de gasten het zelfs niet verder dan 157 punten. De verde diging van Indië schoot schromelijk te kort in de strijd tegen de voortreffe lijke Engelse bowlers. Daardoor viel de beslissing al halverwege de voor laatste dag van de wedstrijd. Brian Statham en Freddie Trueman, de En gelse fastbowlers, namen 13 van de 1» wickets. Statham kwam tot de voor treffelijke cijfers van 7 voor 77 en ook Trueman was bijzonder succesrijk, hij veroverde 6 wickets voor 89 runs. Indië had nog de pech met slechts tien man te moeten batteh, aangezien Chandra Borde tijdens de eerste innings een vinger brak. Aan het begin van de vierde dag wees het scorebord 96 voor 4 aan. De zés laatste wickets brachten niet meer dan 61 punten op, zodat het team voor 157 all out was. Slechts Vijay Manjrekar, die 44 runs scoorde, en Dat- tu Gaekwad (31 runs) zagen tenminste kans geruime tijd de Engelse bowlery te weerstaan. Toen dit tweetal was te ruggekeerd naar het paviljoen was de strijd heel snel beslist. De Nederlander H. Roos, voorzitter van de technische commissie hardrijden lang® baan van de K.N.S.B., is zaterdag op het congres van de ISU in Tours (Frankrijk) ook gekozen tot president van de techni sche commissie hardrijden van de inter nationale bond. De heer Roos was reeds lid van deze commissie. Op het congres wer den ook de data en plaatsen voor de ver schillende Europese en wereldkampioen schappen vastgesteld. De ISU-kalender ziet er als volgt uit: 23 en 24 januari 1960 in Oslo, Europese kampioenschappen hardrij' den heren; 6 en 7 februari Goeteborg, we reldkampioenschap hardrijden dames; 6 en 7 februari Davos, wereldkampioenschap hardrijden heren; 4 tot 7 februari Müncheft of Garmisch Partenkirchen, Europese kam pioenschappen kunstrijden 2 tot 4 maart Vancouver, wereldkampioenschappen kunst rijden. De natianale technische commissie van de Koninklijke Nederlandsche At- letiekunie heeft de Nederlandse dames- ploeg samengesteld, die zondag 21 juni te Maastricht tegen Italië uitkomt. 100 m' Joke Bijleveld (Celebes, Den Haag) en Hannie Bloemhof (Palthene, Arnhem). 200 m; Hannie Bloemhof en Ellen Ort (Atmodes, Haarlem). 400 m: Ine ter LaakSpijk (RKEAV, Enschede) en Elly Nieuwpoort (HAV, Den Helder). 800 m: Gerda Kraam (Bataven, Leiden) en Jo Knaap (Beemster, ZO Beemster). 80 m horden: Willie BakerCysouW (Marathon, Vlissingen) en Toos Mutter (Memphis, Enschede). Verspr.: Wemmy SpierenburgScholtmeyer (Memphis, Enschede) en Joke Bijleveld. Hoogspr.: Nel Zwier (Olympia, Wieringerwaafd) en Dini Hobers (GAC, Hilversum). Speerwerpen: Wil van Montfoort (OSS- VOLO, 's-Hertogenbosch) en Greet Ver sterVan Zelm (ADA, Amsterdam). Discuswerpen: Corrie van den Bosch (Taxandria, Oisterwijk) en Corrie Huy- gen (Hollandia, Rotterdam). Kogel stoten: Dini Hobers en Corrie van den Bosch. 4 x 100 meter estafette: wordt samengesteld uit: Joke Bijleveld. Han nie Bloemhof, Ellen Ort, Ine ter Laak Spijk en Nannie Haase (LDA, Den Haag). Bestuursleden van voetbalpools uit negen Europese landen zijn de vorige week in Zweden en in Finland bijeen gekomen om de mogelijkheden tot in stelling van een Europese voetbalpool, die veel grotere prijzen zou kunnen uitkeren dan de nationale pools, te be spreken. Aan de conferentie werd deel genomen door afgevaardigden van voet balpool-organisaties uit Spanje, Italië, Zwitserland, de Scandinavische landen en West-Duitsland. Italië en Spanje ble ken de grootste belangstelling te hebben voor de Europese pool, terwijl de Scan dinavische landen eerst enige lopend» problemen opgelost wilden zien. De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, heeft gis teren de verzekering van zijn regering, dat geen geweld zou worden gebruikt bij de realisering van haar aanspraak op westelijk Nieuw-Guinea, herhaald. Volgens een verklaring van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft hü dit gedaan in een onderhoud van drie kwartier met de Britse staatssecre taris van buitenlandse zaken, John Pro- fumo. In deze verklaring werd voorts ge zegd, dat Profumo dr. Soebandrio had meegedeeld, dat de Britse regering „dit aanvaardde als de vastgestelde politiek van de Indonesische regering". De Brit se regering zou zo had Profumo dui delijk gemaakt zeker niet aan Indo nesische zijde staan als de Indonesische regering haar toevlucht zou nemen tot geweld om deze kwestie te regelen. Elke leverantie van Britse wapens of uitrusting aan Indonesië geschiedde uiteraard op voorwaarde dat zij niet zouden worden gebruikt voor agressieve doeleinden", aldus meldt Reuter. Dr. Soebandrio is in Londen op door reis van de V.S. naar Cairo. De Bulgaarse gezant in Argentinië i' persona non grata verklaard, aldus be richt Reuter. De gezant, de zesde Oost- europese diplomaat die in de afgelopen twee maanden op beschuldiging van in menging in Argentinië's binnenlands aangelegenheden is uitgewezen, had me een geheime radiozender boodschapPe in code verzonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 6