Keerp H unt in de loonpolitiek D Hart van Brabant" is in Tilburg in opbouw Eerste Kamer kritiseert adres van hoogleraren Kerkelijk en burgerlijk huwelijk Verruiming van studierechten voor gymnasiasten DE CARNAVALSMOORD Verlaging leerlingenschaal krijgt fiat „Goede dag voor onderwijs99 Attracties: wonderpaleisBal Bona parteGina LollobrigidaMiss Benelux en heliport Zeldzaam grote diamant in Amsterdam De Navis weer vlot 1 VIJFENTWINTIG INTERESSANTE HALLEN 55 ONDERWIJZERS NAAR UNIVERSITEIT Vanavond voor televisie Ontspoorde man krijgt vijf jaar Indonesische zaakgelas tigde bij prof. De Quay PRISMA Geen handschoenen aan Chef-monteur door stroom gedood Bij herstel van straat verlichting in Oosterhout Naar bergingshaven gesleept Lijdt niet langer Opstandelingen in Indonesische consul Eerste Kamer aanvaardt door MARTIN MONS WOENSDAG 10 JUNI 1959 PAGINA 3 Voor rechtbank Leeuwarden (Van een medewerker) et perscommuniqué van de rege ring over het loonoverleg van za terdag 6 juni geeft weliswaar en kele punten van zekerheid, maar laat toch nog vele vragen onbeantwoord. Men kan zich afvragen wat het bete kent dat verschillende vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven ,,op open wijze een belangrijk aantal vragen hebben gesteld, waarop van regerings wege werd geantwoord." Moeten we hieruit afleiden dat het antwoord van de regering minder concreet was dan de vragen? De tekst van het commu niqué doet zulks vermoeden. Op zich is dat natuurlijk niet zo vreemd, wan neer we bedenken dat dit eerste over leg geschiedt op een moment, dat we het keerpunt in de naoorlogse loonpo litiek mogen noemen. Dat is de zeker heid, waarover we zojuist spraken. Vanaf een nog niet vastgesteld mo ment zal het Nederlandse bedrijfsle ven meer dan na de oorlog het geval was, zelf kunnen bepalen zij het dan onder de nodige beperkende voorwaar den welke lonen zullen worden uit betaald. Hiermede is een reeds lang gekoesterde wens van de KVP en niet alleen van de KVP, maar evenzeer van de KAB en het CNV, alsook van de confessionele werkgeversorganisa ties in vervulling gegaan. Er bestond onzerzijds grote vrees dat het nieuw geopende overleg zou bete kenen dat de beslissing over het mo ment waarop met de vrijere loonvor ming kon worden begonnen weer voor geruime tijd zou zijn opgeschort. Deze ongerustheid is in belangrijke mate weggenomen, niet alleen omdat de re gering zich aan haar woord heeft ge houden en reeds een week na het Ka merdebat het overleg met het bedrijfs leven begon, maar ook om de daarbij gestelde punten. We hebben niet de in druk dat hiermee een eindeloze dis cussie is geopend over een hele serie spelregels, welke eerst moeten worden vastgesteld alvorens iets kan worden ondernomen. Van zucht naar perfectio nisme geeft het regeringscommuniqué geen blijk. e regeringsverklaring zelf was over de sector loonpolitiek vaag. De discussies en met name de tussenkomst bij die discussies van de heer Romme brachten al meer klaar heid. Zeker werd toen, dat het begin van de welvaartsverbeterende maatre gelen in ieder geval zoj liggen vóór een eventuele lastenverzwaring tenge volge van melkprijsstijging en huur verhoging. Maar helemaal duidelijk werd nog niet of de regering voor combinatie A had gekozen. Met com binatie A bedoelen wij de serie maat regelen, aanbevolen door een meerder heid van de SER, waarbij werd ge vorderd dat welvaartsstijging moest hebben plaatsgevonden vóór een nieu we huurverhoging zou worden vastge steld. En ook in dit opzicht is er nog geen volledige klaarheid na het loon overleg van jongstleden zaterdag. Met name over de datum waarop bepaalde maatregelen ten voordele van de werk nemers kunnen z ij n genomen be staat nog geen zekerheid. Het commu niqué zegt te dien aanzien: „In het al gemeen zouden wijzigingen in de lonen pas kunnen worden aangebracht bij afloop van de collectieve arbeidsover eenkomst. Voor langlopende CAO's zou een maximum termijn worden ge steld." Men weet dat de vakbeweging gevorderd heeft invoering bij het aflo pen van een CAO of uiterlijk op 1 januari 1960. Ook over de datum waarop de huur verhoging zal ingaan en wanneer de melkprijs zal worden verhoogd wordt niets gezegd. Evenmin wordt gespro ken over de wijze waarop een melk prijsverhoging zal worden gecompen seerd en dus is nog geen aandacht ge schonken, althans volgens de publika- ties, aan het voorstel van combinatie A om de compensatie voor de melk prijsstijging te vinden in een per 1 juli a.s. in te voeren verhoging voor de kinderbijslag. Ook over de vermindering van het loonverschil in de gemeenteklassen, de toeslagen op de sociale verzekeringen, de positie van de ambtenaren wordt nog niets gezegd. Dit zijn enige vragen die toch wel op korte termijn tot een ant woord dwingen. Als een betrekkelijk zwak punt zien we ook de verplichting die op de be trokken bedrijfsgenoten wordt gelegd om tegenover het college van rijksbe middelaars aannemelijk te maken dat een loonsverhoging niet tot prijsstijging zal leiden. Het is goed vast te stellen enerzijds dat uiteraard hiermede de lei ders van de arbeidersvakbeweging een grote mate van verantwoordelijkheid op zich zien gelegd, anderzijds evenwel dat zij deze verantwoordelijkheid slechts ten dele kunnen dragen omdat tenslotte niet zij het zijn die de prijzen vaststel len; zij beïnvloeden ze hoogstens. Daar om verheugt het in het communiqué te lezen, dat de regering voornemens is haar greep op de prijzen zo nodig te versterken Een ander vraagstuk blijft de positie van het college van rijksbemiddelaars. Het is namelijk zo dat als in een be drijfstak geen overeenstemming over de mogelijkheid en de omvang van een loonsverhoging mogelijk blijkt, dat dan regeling bindend kan worden opgelegd waarbij van de thans geldende loon- richtlijnen zal kunnen worden afge weken. Men ziet: er blijven vele vragen, maar het verheugt ons oprecht dat de regering zo ernstig voornemens blijkt het toege zegd overleg met de Staten-Generaal nog vóór het zomerreces van de Kamer rond te maken. Dan is het woord aan het bedrijfsleven, het woord maar nog meer de verantwoordelijkheid. En dat is het gezonde in deze ontwikkelingsgang Het paviljoen van de provincie Noord-Brabant. De koepel wordt niet, zoals op deze maquette, doorzichtig, maar van wit plastic. (Van onze onderwijsredacteur) In de Eerste Kamer is gisteren van diverse zijden voldoening geuit over de onderwijspassage in de regeringsver klaring. Minister Cals kreeg daarenboven veel waardering voor het wetsontwerp inzake de toekomstige verlaging van de leerlingenschaal en voor het wets ontwerp inzake de toelating van onder wijzers en bezitters van middelbare ak ten tot universitaire examens. Beide ontwerpen zijn z.h.s. aanvaard. Men sprak van een goede dag voor het la ger onderwijs. Het project voor de leerlingenschaal behelst het verwijderen van wettelijke barrières, waardoor het mogelijk wordt in de jaren 1962-1968 in drie fazen een belangrijke verlaging van de schaal tot stand te brengen. Bij de behande ling in de Tweede Kamer heeft dr. Ti- lanus (CH) dit wetsontwerp een „on verantwoorde schijnvertoning" genoemd. Zijn politieke geestverwant in de Eer ste Kamer, de heer Van Hulst, distan- cieerde zich niet duidelijk van deze scherpe uitspraak hij zei de forme le bezwaren van de heer Tilanus te delen maar hij stond kennelijk toch heel wat meer welwillend tegenover het wetsontwerp. De heer Derksen (KVP) noemde het ontwerp een stuk onderwijs beleid op lange termijn. Mr. de Roos (P.v.d.A.) acht het plan van essenti lil het Leypark aar de Ringbaan- Zuid in Tilburg is een begin gemaakt met de opbouw van de 25 hallen en paviljoens, waarin van 24 juli tot 16 augustus de tentoonstelling „Hart van Brabant" wordt ingericht. Het wordt een grote demonstratie van hetgeen in de afgelopen anderhalve eeuw in Til burg 150 jaar stad en omgeving is gegroeid, op de eerste plaats op het gebied van de industrie. Maar ook de landbouw krijgt er een ereplaats en voorts etaleert men wat de streek te bieden heeft op het gebied van toe risme, onderwijs en cultuur. Bij dit alles komt een groots opgezet vermaak- centrum, waar de bezoekers 24 dagen lang van gevarieerd amusement kun nen genieten, van een oer-oud Brabants gildenfeest tot en met de verkiezing van Miss Benelux. Volgens de plannen kiest een jury onder voorzitterschap van Gina Lollobrigida deze jonge- wfaxmtm De steen van drie miljoen (Van onze correspondent) Wegens het te vondeling leggen van een kind In een pand aan de Archime- desweg te Amsterdam in maart 1958, het oplichten van een veehouder te Bolsward voor een bedrag van bijna f 30.000 en het verwekken van abortus is een 45-jarige vertegenwoordiger uit Leeuwarden woensdagochtend door de Leeuwarder rechtbank veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de rege ring. Dit vonnis is geheel overeenkom- itig de eis van de officier van justitie. De Indohesische zaakgelastigde in Ne- ierland, de heer M. Maramis, heeft linsdag een onderhoud gehad met de minister-president, prof. dr. J. E. de Juay, in diens kabinet. Het bezoek van le heer Maramis dat een kennismaking net prof. De Quay beoogde, verliep vol lens mededelingen van Indonesische :ijde in een zeer aangename sfeer. Het leeft een half uur geduurd. Een zeldzaam voorkomende grote ru we diamant van 314 karaat (62,8gr) met een voorzichtig geschatte waarde van tenminste drie miljoen gulden be vindt zich op het ogenblik bij een sinds 1876 te Amsterdam gevestigde diamant firma. De Diamond Trading Company de wereldverkoop-organisatie voor ruwe diamant te Londen heeft deze steen, die een unicum in zijn soort is en nog geen eigen naam heeft, aan de firma „op zicht" gegeven. De directeur van de firma zal proberen hem te ko pen. Binnen vier weken valt hierover de beslissing. Ongeveer anderhalf jaar geleden is de steen bij de normale produktie van ®elL ,n'.tn in Zuid-Afrika gevonden. Za terdagmorgen j.I. is hq per vliegtuig mt Londen naar Amsterdam gebracht en vanavond wordt de diamant voor de televisie getoond. Daarvoor zijn speciale veiligheidsmaatregelen getrof fen. De steen is uiteraard verzekerd, doch de directeur van de firma wilde het bedrag met noemen. Wordt de steen gekocht dan zal de directeur hem zelf kloven, want hij wil de verantwoorde lijkheid voor deze bewerking één klap op de beitel bjj het kloven kan fataal of succesvol zijn niet aan een ander overlaten. Het zou na de befaamde Cullinandia- mant, die een halve eeuw geleden in Amsterdam werd bewerkt en waarvan de twee grootste stenen resp. in de scepter en de Engelse kroon werden geplaatst, de tweede grote steen zijn, welke in de hoofdstad wordt gekloofd. Er kunnen twee grote stenen van ge maakt worden, beide met een waarde van ongeveer een miljoen gulden. En daarnaast een aantal kleinere stenen, die een waarde kunnen hebben van zelfs miljoen gulden en waarnaar een grote vraag bestaat. Vooral Oos terse potentaten zijn kopers van grote stenen. dame uit enkele Nederlandse strand- nimfen en uit de missen „België" en „Luxemburg" met haar „reserve's". Een van de belangrijkste afdelingen wordt natuurlijk het textielpaviljoen, waar men de ontwikkeling van deze typisch Tilburgse industrie van hand werk tot automation zal kunnen volgen. Daarbjj demonstreert men de tegen stelling in werkmethoden, maar ook herinnert men aan de vroegere arbeids voorwaarden en omstandigheden. Voorts krijgt de leder- en schoenen industrie een apart paviljoen, waar een moderne schoenfabriek in bedrijf zal zijn, die per dag 150 paar damesschoe nen zal produceren. Een derde hal geeft een overzicht van de overige Brabantse nijverheid, voornamelijk de metaalsector. Een paviljoen „Wonen" zal het oude en nieuwe interieur naast elkaar stellen en in foto's en maquet tes een indruk geven van de woning bouw vroeger en nu. De N.C.B. zal het landbouwpaviljoen verzorgen, dat evenals op de Expo een boerderij met levend vee zal omvatten. Voor de vrouw komt er een „wonderpaleis", waar zij alles zal vinden wat zij zich in de moderne huishouding maar wen sen kan. Voorts richt men paviljoens voor onderwijs, kunst en historie in. Plastic halve bol Een van de mooiste afdelingen wordt die van de provincie Noord-Brabant, van de ontwerpers Wim Crouwel en Wim Strijbosch. Ze zal bestaan uit een open gaanderij, welke summier het motief van de inzending aangeeft, en een tent van wit plastic in de vorm van een halve bol ventilatoren met lucht houden haar overeind waarin men een beeld krijgt van Bra bant met zijn snel ontplooiende indus trie, zijn groeiende bevolkingscentra en zijn voorzieningen op het gebied van onderwijs, sport en cultuur. Het uitgaanscentrum omvat een ca fé-restaurant voor 1500 gasten, met aan een vijver een terras van dezelfde capaciteit en met twee openlucht-dans vloeren. In de vijver zullen op een po dium elke middag en avond show- en dansorkesten optreden. Rondom het restaurant staan een tiental kleine re tentjes, o.a. een Parijse bistro, een Beiers bierkeldertje en een Brussels stamineeke. Men kan hier tot 2 uur 's nachts te recht. Een grote avondlijke festiviteit wordt het „Bal Bonaparte", waarop een heuse nazaat van Lodewijk Na poleon die Tilburg 150 jaar geleden stadsrechten heeft gegeven van de partij zal zijn. De tentoonstelling zal bereikbaar zijn via een dubbele Bailyburg, die door de genie over de Ringbaan-Zuid wordt ge slagen. Voorts kan men de tentoonstel ling bereiken per helicopter (uit Brus sel en Eindhoven) er komt op het ter rein een tijdelijke heliport, vanwaar men ook rondvluchten zal kunnen ma ken! i'Mf... De opbouw van „Hart van Brabant" ele betekenis voor het onderwijs, omdat het de vernieuwing bevordert, de aan trekkelijkheid van het onderwijzersbe- roep verhoogt en het rendement van het onderwijs verbetert. Minister Cals verklaarde, dat wan neer men geen plan zou ontwerpen voor een verlaging van de schaal, er straks een overschot aan onderwijzers zal zijn. Aan de klank van dit woord moet men wel weer even wennen, nadat er zoveel jaren alleen maar sprake is geweest van het onderwijzerstekort. Op het precies afwerken van het ont worpen verlagingsschema wil de minis ter zich echter nog niet vastleggen. De bouwvoorzieningen spelen een belang rijke rol bij de verlaging van de leer lingenschaal en men moet uiteraard ook rekening houden met de behoeften van het voortgezet en het hoger onderwijs. Bij de behandeling van het wetsont werp betreffende de toelating van onderwijzers en bezitters van MO-akten tot universitaire examens ontmoette de bewindsman nog minder bezwaren. Voor zover er kanttekeningen werden ge maakt ging het er hoofdzakelijk om, dat men voor de onderwijzers ruimere faciliteiten bepleitte dan de toelating alleen tot de examens in de pedagogiek en de psychologie. Niet in goede aarde Naar aanleiding van het artikel Kerkelijk en burgerlijk huwelijk in Uw blad van donderdag 4 juni 1959 moge ondergetekende opmerken. Het canonieke recht wil uniformiteit in de huwelijksbeletselen. Daarom kan een bisschop of andere particuliere wetgever geen huwelijksbeletsel stellen voor zijn bisdom of voor zijn gebied en kan door een gewoonte geen be staand huwelijksbeletsel worden afge schaft of een worden ingevoerd. Zie Can. C. 1040 en C. 1041. Indien het ontbreken van het voor afgaande burgerlijk huwelijk een belet sel zou worden voor een te sluiten ker kelijk huwelijk, zou de bestaande situa tie niet veranderen. Want de Kerk zal dispenseren van deze wet, indien het zieleheil, dat de hoogste wet is, dit vordert. Zij is daartoe in dit geval ver plicht De kritiek richtte zich meer op het bekende adres van 23 hoogleraren, die zich hebben uitgesproken tégen de toe lating van de onderwijzers. Dit adres is bij de Eerste Kamer bepaald niet in goede aarde gevallen. De heer Van Hulst noemde het met name bedroevend, dat de professoren hebben gesteld, dat de outillage der paedagogische en psychologische uni versitaire opleidingen thans reeds on toereikend is en dat de onhoudbare toe stand nog verergeren zou als er weer nieuwe studenten tot de studie van de ze vakken worden aangemoedigd. Men vraagt merkwaardigerwijze niet om verbetering van de outillage, doch om het buitensluiten van de onder wijzers. De christelijk-historische spreker zei voorts, dat men voorzichtig moet zijn met bet spreken over „de ondergang van de universiteit". In de loop der ja ren is bij verschillende gelegenheden die ondergang reeds voorspeld zonder dat deze een feit geworden is. „Reële gevaren" Naar het oordeel van prof. Glelen (KVP) is het heel reëel|Wanneer men spreekt over de gevaren, verbonden aan de toelating van onderwijzers tot de universitaire examens. Als men daar bij dan maar niet vergeet, dat die ge varen zich evenzeer voordoen bij dege nen, die uit het VHMO komen! De heer Derksen (KVP) weer erop. dat er reeds geklaagd wordt over te weinig aktenstudie bij de onderwijzers. Men behoeft er dus niet bevreesd voor te zijn, dat er te veel onderwijzers naar de burgerlijk gehuwd met een katholie- „uiversiteit zullen gaan. ke man, deze man daarna kerkelijk Mevr. Schouwenaar-Franssen (WD) gaf als haar gereserveerd oordeel, dat men de nieuwe kweekschool nog enige tijd moeten laten om zich te consolide ren alvorens zij rijp is om abituriën ten af te leveren aan de universiteit. De WD-fractie liet aantekenen, dat zij te gen het wetsontwerp was. Mevr. Schou- wenaar stipuleerde echter, dat dit niet wilde zeggen: tegen de onderwijzers. Advertentie - - V- het goede anker-horloge [let op het rode y? driehoekje ziet huwen met een vrouw, die tevo ren met deze man in overspel heeft samengeleefd, en zich daaraan ergert, lijkt het mij moeilijk vol te houden, dat deze niet-katholieke vrouw onre delijk handelt. Het zieleheil van de niet-katholieke vrouw is naar mijn gevoelen van min stens evenveel waarde als het ziele heil van de katholieke man, die eens zijn kanoniekrechteiijk niet bindend, doch burgerrechtelijk wel bindend, woord van huwelijkstrouw aan de niet- katholieke vrouw gegeven heeft. MR. K. VAN RIJCKEVORSEJ Een 63-jarige chef-monteur van de afdeling elektriciteitsdistributie van het G.E.B. te Oosterhout is maandagavond overleden, nadat hij nabij de boerderij van J. Wouters in aanraking was ge komen met een elektriciteitsleiding aan de Leijsendwarsstraat, waarop een spanning stond van 220 volt. Eerder op de dag was daar in de omgeving een autobestuurder tegen een paal van de straatverlichting gereden, waardoor deze verlichting, - hetgeen in de avonduren bleek was uitgeval len. Een van de bewoners van de Leij sendwarsstraat heeft de chef gebeld met het verzoek de verlichting te her stellen. Deze kwam met een assistent monteur en samen trachtten zij 't man kement op te sporen. Daartoe contro leerden zij diverse lantaarnpalen. De assistent deed dit met handschoenen aan, zijn chef niet. De brandweer haal de het slachtoffer met een brandweer ladder naar beneden, waarna een arts de dood constateerde. Om 5 uur vannacht is de Nederlandse kustvaarder Navis, die dinsdagmorgen lek sloeg op de Noordpier bij IJmuiden, van het strand vlot gekomen en naar de bergingshaven gesleept. Tot in de nacht hebben duikers de soms één tot anderhalve meter lange scheuren met houten keggen afgedicht. Een groot aantal pompen was aan boord gebracht en toen deze vannacht om drie uur met donderend geraas hun werk begonnen, werd per uur meer dan 1500 ton water uit het schip geslagen. Tegen vijf uur was het schip zo goed als helemaal droog. De sleepboten Junior en Assis tent trokken daarna de kustvaarder van het strand. In de bergingshaven kwa men vanmorgen twee stoomkranen en lichters langszij. De 742 ton lading ijze ren blokken en rollen zullen gelost wor den en gaan terug naar de Breedband, waar er bij een tijdige behandeling mo gelijk nog veel van te redden zal zijn. Na de lossing wordt de Navis naar Am sterdam gesleept. Advertentie door reumatieK spit ischias, hoofd- en zenuwpijnen Neemt Togai dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschade lijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95 f 2.40 en f 8.88 tcht. i O 11' Daarmede kan samengaan en gaat S>MQÜP0rC OeUVCl0,611 men, dat wij de Nederlandse wet O I O samen, respecteren. Maar het lagere moet nu eenmaal wijken voor het hogere. Die zich daaraan ergert, handelt onredelijk. Met de ergernis die voortvloeit uit on wetendheid of kwade wil, kan helaas geen rekening worden gehouden. F. VAN WELIE, Vredestraat 6, Nijmegen. Mr. K. van Rijckevorsel antwoordt hierop: De Kerk kan en mag inderdaad dispenseren van een kerkelijke wet, maar heeft, althans in Nederland, geen bevoegdheid om rechtsgeldig te dispenseren van de burgerlijke wet, die beoogt, dat geen kerkelijk huwe lijk gesloten wordt tussen partijen, die burgerlijk niet met elkaar kunnen hu wen, omdat een der partijen burger lijk is gehuwd met een ander dan de gene met wie hij of zij kerkelijk wil huwen. Indien een niet-katholieke vrouw, De Indonesische consul-generaal te Singapore, brigade-generaal Djatikusu- mo, heeft vandaag aan Reuter ver klaard, dat Indonesische opstandelingen, die in Singapore verblijven, regelmatig Indonesische diplomaten in deze stad bedreigen. De opstandelingen zijn nog steeds actief, ook in het maken van pro paganda met de bedoeling sympathie bij de bevolking te winnen, aldus de consul- generaal. Hij verklaarde aan journalisten ook zelf regelmatig bedreigingen te ontvan gen, inhoudende, dat hij zou worden ontvoerd en gedood. „Zulke bedreigingen ontvang ik minstens tweemaal per dag en zij be ginnen mij te vervelen", zo verklaarde de brigade-generaal tenslotte. Bezitters van het diploma gymna sium-bèta kunnen examen gaan doen in de faculteit der letteren en wijsbe geerte (behalve in de klassieke taai en letterkunde) en bezitters van het diploma gymnasium-alpha kunnen (na een gunstig verlopen toetsing van hun kennis in natuur- en scheikunde en in de biologie) examen gaan doen in de faculteit der geneeskunde. De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp, waarin deze verruimingen van de stu dierechten der gymnasium-abituriën ten zijn vastgelegd, z.h.s. aanvaard. Alleen de V.V.D..fractie liet aante kenen, dat zij geacht wenste te worden tegen het wetsontwerp te hebben ge- 58 „Natuurlek niet, mijnheer de Officier. In het tijdje dat ik commissaris Langelaar meemaak heb ik wel geleerd, dat hij te rechter noch te linker ziet, als hij eenmaal een theorie heeft. De man is een ezel met oogkleppen. Deze moord is helemaal geen roof moord, mijnheer de Officier. En die kerels uit dat woonwagenkamp hebben er niets mee te maken. En dat kan ik u bewijzen, als u maar eens rustig naar me luisteren wilt. Ais 't u blieft, daar en daar en daar en daar. Als u zo vriendelijk wilt zijn, die eens te bekijken." Met van pijnlijke verbazing kollende ogen blikt mijnheer de Officier op de vier portretten, die in specteur Pieter Auguste Perquin zo maar even op het bureaublad voor hem neerkwakt. „Uu vergeet zich, inspecteur," zegt hij en voegt er dan driftig aan toe: „Wat ter wereld wilt u dat ik zie in vier eendere jeugdportretten van me vrouw Jansen van Hilgersbeek?" „Ze zijn niet eender, mijnheer de Officier en het is mevrouw Jansen niet." „Ah, is het dat fameuze portret, dat in die taxi gevonden werd? Waarom gooit u mij vier afdrukken er van op zo'n verregaand onhebbelijke wijze voor mijn neus?" „Ik hoop, dat u mijn gedrag wilt verontschuldi genIk heb gisteren een zware dag gehad en Maar om op die portretten terug te komen, zij le veren het directe en overtuigende bewijs, dat Jansen van Hilgersbeek de moordenaar van Kersbergen is." „Ja, neemt u me niet kwalijk, inspecteur," weer komt het zeemleertje te voorschijn, „maar die por tretten moeten zo veel bewijzen. De moord op de kantonrechter en nu weer „De ene moord is een uitvloeisel van de andere, mijnheer de Officier. Ik zou graag willen, dat u dil portret hier eens vergeleek met de andere. Ziet u dat, om van andere kleine verschillen te zwijgen, het papier heel anders is?" „Tjaik kan er weinigWacht, u heeft ge lijk, het papier is anders." „Dat papier, mijnheer de Officier, is nog geen jaar in de handel." „Zodat?" „Zodat dit portret onmogelijk met de andere kan zijn afgedrukt, maar van recente datum moet zijn." „Ja?" De Officier gaat geïnteresseerd rechtop zit ten. „Het negatief is echter hetzelfde. Dat negatief was in het bezit van de fotograaf. In de nacht van zaterdag op zondag werd deze vermoord en zijn ma teriaal, foto's, negatieven, enz. vernield. Zondagmor gen bezorgde de chauffeur van mijnheer Jansen van Hilgersbeek mij een pakje, waarin zich deze afdruk bevond. Ik geloof dat hieruit slechts één conclusie te trekken valt." „Niet zo haastig, inspecteur, wat ik verzoeken mag. Ik wil graag toegeven, dat deze zaak aspecten vertoont, dieMaar als mijnheer Jansen voor de tijd van de moord een aannemelijk alibi heeft Zoals ik u ai heb gezegd met betrekking tot de zaak Van den Bronck, aan theorieën, al zijn ze nog zo voortreffelijk, hebben we niets. Vooral niet waar het om een man als mijnheer Jansen gaat. Bewijzen, inspecteur, bewijzen." „Als u nog meer bewijzen wenst, mijnheer de Of ficier, dan kan ik u verzekeren, dat het de heer Jansen moeite zal kosten zich een aannemelijk alibi te verschaffen voor de uren van halftwaalf tot half- drie." „Werkelijk? Laat u dan maar eens horen, inspec teur." Als dat manneke denkt, dat hij zich de vingers zal branden om hem de kans te geven de juistheid van zijn theorieën te bewijzen, vergist hij zich, denkt de Officier. Enfin, hij moet hem maar laten uitpraten. Als er toch iets in mocht zitten, stellen ze je later nog in gebreke. Berustend vlijt hij de vingers met de zacht glanzenden nagels weer tegen elkaar. „Mijnheer Jansen verliet, volgens getuigenis van de hotelier en anderen, om kwart voor twaalven de sociëteit in de „Korenschoof". Hij had geen chauf feur bij zich, maar reed zelf zijn bruine Hispano-Sui- za. Tot zover is er niets abnormaals. Maar nu komt het. Hoewel hij dus op zijn gewone tijd. tussen half twaalf en twaalf uur, de „Korenschoof" verliet, is hij niet voor vijf uur in de morgen op kasteel Hil gersbeek teruggekeerd. Voor de uren tussen half- drie en vijf heeft hij een alibi, dat hem echter m.i. eer belast, hij bracht ze door in de fabriek en wel in het laboratorium, waar een uitstekende, goed ge outilleerde donkere kamer is. Wat echter de bijna drie uren betreft, die verliepen tussen zijn vertrek uit de „Korenschoof" en zijn aankomst in de fa briek „Ik begrijp het al, die tijd is een volkomen blank, maar het zou me niet verwonderen, inspecteur, als mijnheer Jansen dat met een goed sluitend alibi wist te vullen. Wat die afdruk betreft, hij kan de foto graaf wel kort geleden verzocht hebben, die voor hem te maken. Als hij zo erg aan dat portret gehecht was en het ging misschien verblekenHet kan alles doodonschuldig zijn." „De fotograaf ontkent ooit dit papier in zijn ate lier gebruikt te hebben, mijnheer de Officier. En wat dat goed sluitend alibi betreft, de agent Van Til burg deelde mij mee, dat de bruine auto van de heer Jansen de bewuste nacht van twaalf tot kwart over (twee op de Dominicanessensingel heeft ge staan." „Neem me niet kwalijk, inspecteur, maar ik kan het gewicht van die verklaring niet inzien. Die ver moorde fotograaf woonde toch op het Asselbergplein, nietwaar? Dat is toch in het nieuwe gedeelte? En de Dominicanessensingel is er toch een aardig eindje vandaan, zou ik zo zeggen." „Niet voor iemand, die de stad goed kent, mijn heer de Officier. Sta me toe u de topografie te ver klaren. Een groot deel van de oude omwalling wordt gevormd door de Dominicanessensingel. Langs een deel daarvan loopt de tuinmuur van het klooster, die een erg onregelmatig beloop heeft met diepe inham men. Buiten de wallen lag vóór de stadsuitbreiding van 1900 een warnet van slopjes en stegen. (Wordt vervolgd) stemd. De woordvoerdster van deze fractie, mevr. Schouwenaar-Franssen, noemde het wetsvoortsel een stapje in het drijfzand. Naar haar mening ge schiedt de verruiming van de studie rechten te partieel, onoverzichtelijk en onevenwichtig. De bèta's kunnen nu al le universitaire examens afleggen, be halve die in de theologie en de oude talen. De bèta-inrichting krijgt hierdoor een grotere aantrekkingskracht. Het gevolg zal zijn, dat deze afdeling be volkt zal worden door minder uitge sproken bêta-leerlingen. Dit acht mevr. Schouwenaar een verarming voor het gymnasium. Minister Cals wees in zijn verde diging van het ontwerp de gedachte van de hand, dat er een rechtstreeks verband zou bestaan tussen de stu dierechten van een afdeling en het percentage leerlingen voor die af deling. Men onderschat in deze re denering de invloed van de „beze ten" leraren, aldus de bewindsman. Mevrouw Schouwenaar en dr. de Rijk (PvdA) hielden echter staande, dat die relatie tussen studierechten en aan tallen leerlingen wel degelijk bestaat. De keuze van een studierichting wordt overwegend bepaald door de vraag wat men na die richting kan doen, aldus de heer De Rijk. Moeilijk had mr. Cals het bij de be handeling van dit wetsontwerp niet. De kwestie van de verruiming der stu dierechten is zo langzamerhand uitge praat en het debat in de Eerste Kamer leverde dan ook niet veel nieuwe ge zichtspunten meer. De heer Algra (A.R.) waarschuwde er voor en hij werd hierin gevolgd door prof. Gielen (KVP) dat men de tegenstelling tussen alpha's en bèta's niet te zeer moet accentueren. Het gaat immers in beide gevallen om typische gymnasium-leerlingen. Zo nu en dan werd in de discussies even betrokken het wetsontwerp tot het verlenen van grotere vrijheid van inrichting van het onderwijs, een ont werp, dat al sinds oktober 1957 bij de Tweede Kamer ligt. Dit wetsvoorstel wil de mogelijkheid openen op het eind examen gym-alpha de wiskunde te laten vallen en op het eindexamen-bèta Grieks of een moderne taal. Men heeft het in dit verband nogal eens over een Grieksloos gymnasium, een term, die de minister, naar hij gis teren deed blijken, niet graag ge bruikt ziet. Het was begrijpelijk, dat in een debat over het gymnasium dit wetsontwerp door de gedachten speel de, maar de Eerste Kamer weerstond in het algemeen aan de verleiding om bij de kwestie van de studierechten in te gaan op het wezen van de klassie ke vorming. Aan de eigenlijke gym nasiale opleiding wordt door verruiming van de stndierechten niets veranderd, zo zei de heer Van Hulst (CH) en in deze geest werd het ontwerp aanvaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3