Directeur P. V. de Wit Officier Oranje-Nassau p f Vooral ballet in het Bloemen- daals openluchttheater damespantalons EXPRESS p de tong MISTER Laatste concert in César Franck-cyclus MISTER Eenvoudig, maar aantrekkelijk program voor zomerseizoen Demonstratie Kennemer Ballet Studio MISTER Noordwijkerhout bouwt aan seminarie Bij afscheid van stadsbibliotheek Haarlem e.o. Muziek ACCORDEONS Sor iScltsller Afscheid en welkom Bij St.-Notburga-groep WIE IS WOENSDAG 10 JUNI 1959 PAGINA 5 mmmwm Films Diversen Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem Rijksstraatweg 59 Select 80 bas, 5 reg. nu 254.—. Aanrijding op Spanjaardslaan Jongetje gered uit water van de Burgwal Uitgeester politie contra Haarlemmer Keurslagerij aan de Kruisweg f. 1 mm?* Klucht van de koe 11.95 Stichting Elias Voet Excursie naar Beiaard van Grote Kerk ECONOMISCHE POLITIERECHTER HAARLEM Katholieke bloembollen kwekers gaan vergaderen i I Er was eens WAT DOEI C. D. Rijke veertig jaar bij de P.T.T. Auto tegen benzine pomp in Bennebroek Scooterrijder gewond Aanrijding op Haar lemmerstraat Beurs van Amsterdam Beurs van New York Tijdens de vergadering van B. en W. van Haarlem heeft de burgemees ter, mr. O. P. F. M. Cremers gisteren aan de directeur van de Stadsbiblio theek, de heer P. V. de Wit, meege deeld, dat hij ter gelegenheid van zijn afscheid benoemd is tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De heer De Wit, die weinig de openbaarheid heeft gezocht, zal vrijdagavond in de intie- hie kring van zijn personeel afscheid hemen in de stadhuisvleugel, waar de Stadsbibliotheek gevestigd is. De burgemeester heeft uitvoerig stil- 'Welly van Keeken, een veertien jarige leerling van het Haarlems Lo- renizlyceum, gaat begin augustus, samen met nog tien jongens en meis jes van zijn leeftijd, afkomstig uit andere Europese landen, een weekje naar Engeland, d.w.z. naar Londen en omgeving als gast van een Britse organisatie, die de zuivel-cohsumptie propageert. De jonge Haarlemmer heeft niets minder dan de eerste prijs behaald in de opstelwedstrijd, die door het Nederlands Zuivelbureau uitgeschre ven was over de vraag: „Waarom drink ik melk?". Opstellen maken doet de jonge Haarlemmer graag en blijkbaar ook goed. Het liefst scnrijft hij korte ver halen en hij denkt erover, daar later, als hij zijn eindejamen heeft gedaan hij zit nu in de 2e klas) mee door te gaan. Of anders iets in de muziek, maar dan de klassieke. Van banale muziek houdt Welly niet. Des te meer van het melk drinken. Hij was heel positief in zijn beantwoording van de opstel-vraag van het Nederlands Zuivelbureau. „Omdat ik fit wil zijn en blijven." De vraag, of hij melk lekker vindt of niet, laat hij buiten beschouwing. Men zou daaruit iets af kunnen leiden. In ieder geval dat hij de melk drinkt voor zijn gezond heid ontbreekt het hem zo te zien niet. CINEMA PALACE: The big country, 14 J.; 2 en 7.30 uur. FRANS HALS: Meisjes op bestelling, ontr. LIDO: Sahara, 18 j.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Vrijheren van het woud, a. 1. Do.-cycius: Vrouwenbungalow, str. volw. T.m. do. 2 en 8 uur. REMBRANDT: De geheimzinnige passagier, 14 jaar; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: T.m. do.: De charge der Vaquero's, 14 jaar 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Als de kraanvogels overvliegen, 14 jaar. Vooraf Rembrandt: 2.15. 7. 9.15 u. MINERVA: Wo.: Koningin Christina, 18 J.; 815 uur- Do.: De nachten var. Caberla, volw.; 8.15 u. Woensdag 10 Juni Concertgebouw, 8 uur:'Concert door het Kon. Mannenkoor Sint Caecilia o.l.v. Anton de Beer. Stadsschouwburg, 8 uur: Muziekschool Toonkunst, leerlingenuitvoering. Donderdag 11 Juni Concertgebouw, 8.15 uur: Zomerconcert door het N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam, m.m.v. Kon. Mannenkoor Zang en Vriend schap. Werken van Handel, Rameau, Brahms en Schubert. Grote Kerk, 34 uur: Orgelconcert door Piet Kee. Grote Kerk, 89 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Woensdag 10 Juni Minerva-theater, 8.15 uur: Heemsteedse Kunstkring. Ledenvergadering, waarna le zing met lichtbeelden over Siam door de heer ir. C. Wijdooge. IJMUIDEN. Woensdag 10 juni Hoog water: 5.57 u. en 18.19 u. Laag water: 1.37 u. en 13.52 u. Donderdag 11 juni Hoog water: 6.33 u. en 18.57 u. Laag water: 2.11 u. en 14.29 u. BEVALLEN van een zoon: G. E. Nie sing-Burghout; T. F. van der Hoff-San- ders; M. E. Schaar-Schutijser; M- Bou- man-BoogaardE. H. van Gulik-Kol- der; G. Spronk-Bosma. BEVALLEN van een dochter: W. M. Veenings-Schouw; A. Kortekaas-Rus- man; M. C. H. Poestkoke-de Zoete; E. M. L. van Lent-SchulteG. Hazebroek- van Vastenhoven. ONDERTROUWD: C. Lange veld en J. C. Spoor; C. T. M. Smit en H. J. Poppe; H. A. A. Allard en M. C. T. Borst. GETROUWD: G. J. Vader en M. C. Stegeman; G. L. Janszen en E. Broek- huil. OVERLEDEN: M. J. P. Schouten-van Oplooi, 8 7j., Hagestraat. Advertentie gestaan bij de betekenis van het 25- jarig directeurschap van de heer De Wit. Hij heeft eraan herinnerd dat de ze stille, teruggetrokken levende man in Haarlem het initiatief heeft geno men tot de stichting van een jeugd bibliotheek van de Stadsbibliotheek, waarvan er nu reeds vier bestaan, als ook tot de oprichting van een muziek bibliotheek. Veel is er in de loop van die 25 jaar veranderd. Sedert 1934, toen de heer De Wit in Haarlem in dienst van de Stadsbibliotheek trad, is het hele apparaat gereorganiseerd; de boekenschat werd opnieuw gecatalogi seerd, er werden nieuwe filialen opge richt, wisselbibliotheken in het leven geroepen en altijd heeft de heer De Wit ervoor geijverd het publiek en de bibliotheek nader tot elkaar te bren gen. Voorlopig zit de Stadsbibliotheek nog in het stadhuis, maar eigenlijk is zij er reeds jaren uitgegroeid. Steeds heeft men met kunst- en vliegmiddelen nieu we ruimten moeten scheppen om de boekenschat te kunnen herbergen. Een belangrijk deel is nu ondergebracht in de Vleeshal. Straks zal dat anders worden. Nu de plannen voor de bouw van een nieuw politiebureau aan de Raaks van de baan zijn, omdat Haar lem de Koudenhomkazerne terugkrijgt, is een nieuw gebouw voor de Stads bibliotheek geprojecteerd aan het nieu we plein dat straks in de omgeving van de Raaks zal worden aangelegd. En, als de nodige bewilligingen wor den gegeven, zal in samenwerking met de r.-k. Leeszaal en Bibliotheek aan het Marsmanplein in Delftwijk een ge meenschappelijk filiaal worden ge opend. De heer De Wit zal ook na zijn pen sionering die al drie jaar is uitge steld om een geschikte opvolger te kunnen vinden in onze omgeving blijven werken. Hij is immers ook nog directeur van de leeszalen en biblio theken in Zandvoort en Heemstede, en daar gaat hij nog niet weg. Maar hij woont in Wolfheze bij Zwolle. Daar zal hij kunnen genieten van de boeken die hem het dierbaarst zijn: werken op het gebied van land- en volkenkun de, beschavingsgeschiedenis en theo logie. Het is de hele mens, de mens in zijn omgeving, die hem be lang inboezemt. Van talrijke verenigingen en bestu ren op het gebied van het leeszaalwe zen maakt de heer De Wit deel uit. Hij is in die kringen een man van groot gezag. Zo is hij bestuurslid van de Centrale Vereniging van Openbare Leeszalen en Bibliotheken en voorzit ter van de Centrale van Plattelandsbi bliotheken in Noordholland, Alkmaar en West-Friesland. Gistermorgen omstreeks half twaalf is op de Spanjaardslaan ter hoogte van de Beelslaan in Haarlem een 20-jarige wielrijdster, toen zij vanaf het rijwiel pad, dat aan de linkerkant van de weg loopt, naar rechts de Beelslaan in wil de slaan, door een personenauto aange reden. Zij viel hierbij op de motorkap en vervolgens op het wegdek. Met een linkerbovenbeenfractuur is zijn naar het Grote Gasthuis overgebracht. Gistermiddag om kwart voor twee is een vierjarig jongetje uit de Hagestraat spelenderwijs door een ander kind in het water geduwd. Hoewel zij niet kon zwemmen, is de 27-jarige moeder het kind onmiddellijk nagesprongen, ge volgd door een 42-jarige groentehande laar. Hij wist het kind, dat reeds twee maal onder water was gegaan, op het droge te brengen. Per G.G.D. is het jongetje naar het Grote Gasthuis over gebracht, waar het ter observatie is op genomen. De Haarlemmer H. werd er op hard handige wijze aan herinnerd dat eigen rechter spelen nu eenmaal niet gaat. De knaap die op zijn brommer reed en de 16-jarige leeftijd nog niet had be reikt, werd door de Rijkspolitie aange houden waarna bleek dat de brommer niet beschikte over deugdelijke rem men. Daarom werd het rijwiel veilig opgeborgen. Zo veilig was dit ook weer niet en de Haarlemmer meende zich m het bezit te stellen van de brommer. Op haar beurt nam de politie hier geen genoegen, wat de Haarlemmer zo ver droot dat hij weerspannig werd en het slot was dat hij op het Uitgeester politie bureau belandde, zij het zonder brom mer. Advertentie X Gisteravond vond in de Grote Kerk de tweede uitvoering van de César Franck-cyclus plaats door Piet Kee. Zeer vele minnaars van orgelmuziek warennaar dit concert getogen om, misschien met enige weemoed, voor het laatst klanken te horen die met de ko mende restauratie onherroepelijk ver dwijnen. We denken aan de zo milde clarinet, aan de serene gamba. Is het orgel in de huidige staat die ondanks het barokkarakter toch qua intonatie bij de labialen romantische elementen bevat zeker niet ideaal voor het ver tolken van de werken van Franck. na de restauratie zal dit styiistisch volkomen onmogelijk, in ieder geval niet verant woord zijn. Piet Kee opende de avond met een rijke verklanking van het indrukwek kende Eerste Choral. Het lichte tempo rubato dat hij soms toepaste was van goede werking. Een kleine vergissing met de pedaalkoppel deed aan het ge heel geen afbreuk. Het moeilijkste stuk van Franck voor dit orgel is wel de Pastorale, niet tech nisch gezien, doch estetisch. De com ponist heeft dit opus aan Aristide Ca- vaillé Coll opgedragen uit bewondering voor zijn sublieme tongspelen, respec tievelijk de trompette-harmonique op het récit. Dit moest op -Mt oude instru ment wel een desillusie bezorgen. Piet Kee wendde een regaal van het boven- klavier aan, wat we in ieder geval be ter achten dan het gebruik van de trompet op het hoofdmanuaal, zoals Marcel Dupré een vijfentwintig jaar ge leden deed. Met het „Grande Dieu Symphonique" heeft Franck meegedaan aan de toen maals heersende zucht naar orgelsym- phonieën (Widor c.s.). Het is ze ker niet zijn beste werk, doch het bevat naast uiterlijke effecten wonderschone angelieke episoden. Piet Kee heeft het magistraal gespeeld. T. de Vr. Morgenavond om acht uur wordt in het volkomen gemoderniseerde pand Kruisweg 37 de nieuwe slagerij van de „Keurslager" Piet Goossens geopend. Het is het tweede bedrijf van de heer Goossens. De nieuwe slagerij is uiterst modern ingericht, met koelvitrines en een afdeling zelfbediening. Kabouters en gidsen van de Sint Notburga-groep in de Sint Josephparo- chie te Haarlem waren gisteravond bij een in haar hut aan de Parklaan, waar zij afscheid hebben genomen van guido Guus Aarts, en adjuto Fien Ebbing heb ben verwelkomd. De leidster van de groep, guido Ria Nelissen, sprak een kort woord ter opening, waarna mejuf frouw Jet Roozekrans als commissares se de nieuwe adjuto installeeerde met enkele passende woorden. De aalmoezenier, kapelaan H. van 't Hart, toonde zich verheugd met de nieuwe leidster, die reeds heeft laten zien, dat zij wat voor haar leidster schap over heeft. Guido Nelissen sprak woorden van gelukwens en maakte van de gelegenheid gebruik om afscheid te nemen van Guus Aarts. Zij memoreer de, hoe nu de laatste der dochteren Aarts de jeugdbeweging verlaat. In 1945 werden Anneke, Irene en Guus lid van de gidsenbeweging. De eerste werd later welpenleidster, de tweede werd leidster bij de kabouters. De scheidende guido werd geprezen om haar trouw en opgewekte leiding en men zou haar immer dankbaar blijven om de wijze, waarop zij iedere keer letterlijk de toon aangaf. Mevrouw Aarts, die mede aan wezig was, werd bedankt om haar mee leven, de verloofde van de guido, die inmiddels haar bruidegom is gewor den, voor zijn onbaatzuchtigheid, waar mede hij meer dan eens in een week einde de guido aan de gidsen „afstond". Met haar woorden van dank getuigde guido Nelissen, dat men er nog aan zal moeten wennen, dat de naam Aarts niet meer voorkomt in de jeugdbeweging van de Sint Josephparochle. Zij bood tenslotte een ingelijste afbeelding van Sint Notburga als geschenk aan. Er werden nog enkele stukjes geacteerd, waarna de senioren op geestige wijze het afscheid vierden en op een origine le manier een huishoudelijk cadeau offreerden. Er werd een vrolijke levens loop gezongen, de aalmoezenier sprak een hartelijk dankwoord en tenslotte liet Guus Aarts in een kort woord uitkomen dat zij altijd met plezier onder de gidsen gewerkt had en dat zij met talloze pret tige herinneringen de groep nu vaar wel kon zeggen. OVERSTROMING Tijdens riool werkzaamheden in de Kloosterstraat te Haarlem is gistermiddag omstreeks zes uur een afsluitring losgeraakt, waar door een grote hoeveelheid water over de straat spoelde. Advertentie X tS Het bestuur van het Bloemendaalse Openluchttheater heeft zijn plannen voor het komende zomerseizoen ont vouwd. Eenvoudige plannen weliswaar, maar niettemin aantrekkelijke. Een voudig moest men wel zijn na het moeilijke seizoen van vorig jaar. Het weer en de voorstellingen zijn toen niet erg meegevallen, zodat men met een aanzienlijk deficit de rekening moest afsluiten. Het Openluchttheater beschikt weliswaar over een zekere re serve, maar het bestuur heeft het toch meer verantwoord geacht om het dit jaar maar weer wat kalmer aan te doen. Op toneelgebied heeft men dit jaar de blik helemaal niet naar over de grens gericht. Men houdt het dit jaar bij de Arnhemse toneelgroep Theater, die ko mende zondagavond en volgende week zaterdagavond openluchtvoorsteilingen geeft van Euripides „Iphigeneia in Aulis", dat aan het eind van het afge lopen toneelseizoen reeds als zaalvoor stelling Is uitgebracht. De voorstelling van zaterdag 20 juni zal tegen geredu ceerde prijzen toegankelijk zyn voor de leden van „Geloof en Wetenschap". Op 22 augustus keert „Theater" in Bloe- mendaal terug, maar nu met de „Mid- zomemachtsdroom" van Shakespeare, die twee jaar geleden reeds in het Openluchttheater te zien is geweest, maar die toen zoveel belangstelling en waardering trok, dat een reprise ge rechtvaardigd bleek. Deze week zaterdagavond zou de to neelgroep „Ensemble" Shakespeare's „Getemde Feeks" komen spelen, maar ais gevolg van bijzondere omstandighe den kon de groep haar verplichtingen niet nakomen. De Jeugdtoneelgroep „Arena" komt op 8 augustus onder lei ding van Erik Vos „De Schelmenstre ken van Scapin" spelen van Molière. Het arrangeren van speciale school voorstellingen voor de middelbare schooljeugd is dit jaar niet mogelijk gebleken, maar wel zullen tijdens de avondvoorstellingen een beperkt aantal plaatsen tegen gereduceerde prijzen be schikbaar zijn voor studerenden. Op balletgebied is er weer heel wat te beleven dit seizoen. Op 9 augustus komt het Western Theatre Ballet; op 11 juli het Ballet der Lage Landen, dat in deze samenstelling zijn laatste voorstelling geeft, want de groep wordt met andere gezelschappen om gesmolten tot een nieuw ensemble. Op 29 augustus presenteert zich het Ne derlands Danstheater, dat eveneens ontstaan is uit een samensmelting van bestaande groepen, voornamelijk het Nederlands Ballet. De Spaanse dansgroep „Oldarra", die vier jaar geleden in het Bloemendaalse thea ter optrad, komt op 2 juli terug. En op 1 augustus wordt in samenwer king met de Commissie Culturele Contacten uit Amsterdam een dans avond georganiseerd, te geven door een folkloristische dansgroep uit El- zas-Lotharingen. De balletschool van Maud Kooi presenteert zich op 10 juli. Op 19 juli verzorgen o.m. Peter Schilperoord, Beryl Bryden, Nelson Williams en The Storktovvn Dixie Kids een internationale jazz-show. Het har moniegezelschap „Arti et Religioni" komt op 3 juli in het openluchttheater een concert met taptoe geven, terwijl wederom in samenwerking met de Rob de Vries en Annie de Lange in Shakespeare's „Midzomernachtsdroom" dat de Arnhemse toneelgroep Theater op 22 augustus in het Bloemendaalse open luchttheater komt spelen. Commissie Culturele Contacten uit Amsterdam op 30 juli een Schotse Drumband een show komt geven. Op zondagmiddagen worden weer de lang zamerhand zeer populair geworden grammofoonplatenconcerten gegeven. Vanzelfsprekend heeft het Bloemen daalse Openluchttheater weer enkele kindervoorstellingen geprojecteerd. Op 28 juni organiseert de katholieke In stuif in het openluchttheater een be sloten bal champêtre. Wanneer dit een succes wordt, is het de bedoeling om ook openbare balavonden te gaan ge ven. Op het toneel zal een dansvloer worden gelegd, maar ook bij het pa viljoen. De omgeving leent zich uiter aard uitstekend voor een dergelijk fes tijn. Diezelfde dag zal ,'s middags weer een Hervormde jeugddienst worden ge houden in het openluchttheater. In vogelvlucht is dit het komende program: gevarieerd, eenvoudig, maar toch aantrekkelijk. Bovendien is er het openluchttheater zelf, dat meer dan aantrekkelijk is om er een wandeling heen te maken. Te vaak vergeet men, dat er hier in kort bestek een prachtig stuk natuur te zien is. Westelijk van het theater zelf vindt men niet minder dan acht bunder prachtig duingebied, vanwaar af men ver in de richting van de zee kan zien en een prachtig uitzicht heeft over de omgeving. Er zijn nog wel meer plannen, maar het is nog niet helemaal zeker dat die ge realiseerd kunnen worden. Men denkt erover om op bepaalde dagen door de Haarlemse amateur-tonelisten Breero's „Klucht van de Koe" te laten spelen, die deze amateurs ook onlangs tijdens de oud-Hollandse kermis ter gelegen heid van het Congres van de Vereni- fing van Nederlandse Gemeenten in de tadsdoelen te Haarlem onder leiding van Jan Kraakman hebben gespeeld. Het is de bedoeling, dat deze voorstel lingen, die slechts drie kwartier du ren, tegen een gering entree toeganke lijk worden gesteld. In gezelschap van een der leraressen, mejuffrouw M. Nelissen, zijn gisteren, Corrie Brama, Agnes Vrolijk en Tineke Bouwmeester, leerlingen van de katho lieke landbouwhuishoudschool te Noordwijkerhout, op bezoek geweest bij mgr. M. A. Jansende bisschop van Rotterdam. Het kwartet was een deputatie van de schoolgemeenschap, die enkele weken geleden een tentoonstelling en een fancy-fair had georganiseerd. De baten waren bestemd voor het nieuw klein seminarie, dat nu te Noordwijkerhout in aanbouw is. Het batig saldo bedroeg f 1075.-, een bedrag, waarmede mgr. Jansen bijzonder in zijn schik was. Op rijm maakte Agnes Vrolijk de bedoeling van het geschenk duidelijk, waarna mgr. Jansen behalve het geschenk ook eentaart kreeg aangeboden, die op school was gemaakt. De bisschop toonde zich zeer verrast en dankte de schoolgemeen schap hartelijk voor dit sympathieke gebaar, dat getuigde van meeleven met de noden van het bisdom. Mgr. Jansen sneed tenslotte de taart aan om zijn gasten van de lekkernij mee te laten genieten. De demonstratie door leerlingen van de Kennemer Ballet Studio, zaterdag avond in de Haarlemse stadsschouw burg, is weer een grote familiereünie geworden, tijdens welke de toeschou wers hun plezier beleeft hebben aan de verrichtingen der kleintjes en aan de met nadruk gebrachte prestaties der groteren. Het beeld is feitelijk ieder jaar hetzelfde, en toch probeert de leiding van de school er ieder jaar wat anders van te maken. Zij verdient in zoverre al een compliment, dat ze er oprecht naar streeft en er meestal ook in slaagt om zoveel mogelijk variatie in het programma te brengen. Dat is op (zichzelf al een kunst. Bij vorige uitvoe ringen wezen wij er reeds op, hoe het probleem van „iedereen-op-de-plan- ken" tot een improvisatie dwingt, die niettemin grote beperkingen oplegt. Wat er gedaan wordt, moet enerzijds in het bereik der executanten liggen, anderzijds moeten bepaalde normen ge hanteerd worden om de voorstelling op niveau te houden. Het gevolg is ten slotte, zeker in de groep der jongeren, een compromis, waardoor het minste talent niet al te zeer detoneert maar de ietwat begaafden niet opvallend kunnen excelleren. De ouderen hebben zich intussen geselecteerd. Met hen is een programma uit te voeren, dat al thans de sfeer van het echte ballet be nadert. Verreweg de meeste discipelen waren ondergebracht in dertien nationalitei ten en zij dansten de wereld rond in dertien dansen, een compositie van G. en M. Tschernoff en J. L. Zielstra. Het idee en de uitwerking waren bijzonder aardig, en boden voldoende mogelijkhe den om de beginoefeningen practisch te verwezenlijken. Het was alleen wat té serieus en men had wat ons betreft de anecdote meer kansen kunnen ge ven. De onschuld echter, waarin fout jes gemaakt werden, waren op zichzelf anecdotisch. De overige nummers, die de meer of vergevorderden dansten, waren uiter aard meer gedisciplineerd en getuig den van oprechte toewijding. Dat bleek bij voorbeeld in de „Sonate", Beetho- ven-Tschernoff, die zelfs bij het ontbre ken van een gave afwerking een goede stijl liet zien. De „Etude", Haydn-Ziel- stra, mocht dan geen boeiend geval zijn, de meisjes gingen er geheel in op en bekroonden haar „studie" met suc ces. „Het aanzoek", Tschaikofski-Ziel- stra, vergde weliswaar te veel inspan ning om een ontspannend slot te kun nen zijn, maar de wijze, waarop dit bal let ten uitvoer kwam, toonde weer eens wat er onder goede, d.i. critische, lei ding te bereiken valt. Onze voorkeur ging die avond echter uit naar de „Pas de deux",een compositie van Zielstra op muziek van Von Weber, die door Klaartje Keuzenkamp met Albert Kos ter als partner heel zuiver en met veel gevoel voor expressie werd gedanst. W. H. Advertentie exclusief - voordelig van de (donderdag 11 juni tot donderdag 18 juni 1959) VROLIJK STREEPDESSIN onontbeerlijk voor vakantie, maten 34 t/m 42, Alleen deze week: MODEHUIS LAILA, Gen. Cronjéstr. 120, Haarlem De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zal dinsdag 16 juni 's middags om vier uur in het Frans Halsmuseum een tentoonstelling openen van Haarlems Zilver. De expositie wordt gehouden ter gelegenheid van het ju bileum van de Stichting Elias Voet, tot het bevorderen van de wetenschap om trent en het wekken van belangstelling voor de Nederlandse goud- en zilver smeedkunst uit vroeger eeuwen. Voor belangstellenden wordt gele genheid gegeven onder de deskundige leiding van de stadsbeiaardier de heer Ari Peters deel te nemen aan excur sies naar de beiaard van de Grote Kerk, waarbij de speeltrommel en het stokkenklavier kunnen worden bezich tigd. De excursies worden gehouden op de maandagen, 15 en 29 juni, 27 juli en 7 september des avonds van 7-8 uur. Toegangsbewijzen dienen vooraf aan de kosterij van de kerk. Oude Groen markt 23, te worden afgehaald. Tot een geldboete van 600,-, waar van 300,- voorwaardelijk, subsidiair 2 maanden, veroordeelde maandagmid dag de economische politierechter mr. J. D. Vink, een 46-jarige motor- en rij wielhandelaar uit Haarlem, die er van beschuldigd werd rijwielen en brom fietsen op afbetaling te hebben gele verd, zonder dat er was voldaan aan de contante aanbetaling. De officier mr. J. Wiarda, was van mening dat een zeer zware straf op zijn plaats zou zijn, daar de boetes tot op heden geen af schrikwekkend voorbeeld zijn geweest. De officier vroeg zich af waarom er an ders een afbetalingsbeschikking was opgesteld. Om het algemeen uitgeven van geld af te remmen en om excessen te voorkomen. De zaak tegen een 43-jarige winkelier uit Beverwijk, die ervan beschuldigd werd de arbeidsovereenkomst met een werknemer te hebben beëindigd, zon der hem vooreerst mededeling te heb ben gedaan op welke gronden hij in dienst was genomen. De werknemer zou als chef-slager zijn aangenomen voor een zaak in Alkmaar, echter met de mededeling dat hij allereerst een proeftijd moest doormaken. De werk nemer verklaarde echter dat er nim mer over een proeftijd is gesproken. „Al zet u het mes op mijn strot, ik ben niet voor proef aangenomen." De poli tierechter meende dat schorsing nood zakelijk was om de verdachte alsnog ge legenheid te geven schriftelijke bewij zen naar voren te brengen. Ook een chef uit Zaandam zal nog gehoord wor den. Tot 25,- subsidiair 5 dagen werd ver oordeeld een 45-jarige loodgieter uit Haarlem, die ervan beschuldigd werd zijn arbeidsverhouding met een loodgie- tersbedrijf in Driehuis te hebben beëin digd, zonder dat hem daartoe vergun ning was verleend. De werkgever vond dat bij controle het werk niet vorderde, waarop de loodgieter zei, dat er maar een mannetje bij moest komen. De werkgever meende dat de oorzaak ech ter lag in het feit dat de verdachte in de avonduren werkzaamheden voor een ander uitvoerde, waardoor hij de vol gende dag niet 100 pet op het werk kwam. In een conflict, dat hierdoor was ontstaan, zou de werknemer hebben ge zegd: „Ik smeer 'm toch". Verdachte kon niet aannemelijk maken dat hem ontslag was gegeven. De zaak tegen een 41-jarige leerhan delaar uit Heemstede, die een overtre ding had begaan tegen de Wet Autover voer goederen, zal voor onderzoek wor den aangehouden. Verdachte werd er van beschuldigd zonder de vereiste ver gunning een partij goederen, volgens zijn zeggen monsters leer en rubber, te hebben vervoerd. Een boete van 50,- subsidiair 10 dagen hechtenis kreeg een 46-jarige transportondernemer uit IJmuiden, die in zijn vrachtauto een partij vis had vervoerd boven het toe gestane gewicht, waarvoor geen ver gunning aanwezig was. De officier noemde dit weer een typisch voorbeeld van „beunhazerij" en vond een straf dan ook op zijn plaats. Ook zonder vergunningen had een 35- jarige transportondernemer zijn wagen laten rijden. De officier merkte echter op dat er tientallen vergunningen wor den geweigerd en dat het maar eens uit moest zijn om met meer materieel te werken dan waarvoor het bedrijf aan tonnage beschikt. Aangezien het hier vijf overtredingen betrof werden ver dachte vijf geldboeten ieder van 25,- opgelegd. De politierechter confor meerde zich aan deze eis. Eveneens is aangehouden de zaak te gen een 30-jarige kuikenbroeder uit Wormerveer die ervan verdacht werd in februari een aantal slachtkuikens te hebben geleverd waarbij hij geen afle veringsformulier heeft overhandigd. De kuikens waren bestemd geweest voor Italië en mochten in Nederland niet worden verhandeld. Maandag, 22 juni 's morgens om half elf worden in café-restaurant Brink- mann te Haarlei achtereenvolgens ge houden de groepsvergaderingen van de hyacintentelers, de narcissentelers en van de tulpentelers, verenigd in de Ka tholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf. Op de ver gaderingen zal de vaststelling van de omvang van het teelrecht voor het ko mende seizoen aan de orde gesteld wor den. Advertentie RIPOLIN (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten de verant woordelijkheid der Redactie. Anoniem ingezonden brieven worden terzijde ge legd). Er was eenseen postagentschap dat geen intercommunale telefoongids bezat. Wij ontdekten het in het goede Haarlem-noord, op een plaats waar overigens reeds sinds jaar en dag het P.T.T.-embleem aan de gevel hangt. Of wij even in deel I mochten kijken? De juffrouw achter het loketje zag ons aan alsof ze zeer twijfelde aan on ze verstandelijke vermogens. Ze fronste de donkere brauwen en zei: het Haarlemse, bedoelt u zeker." Wij repliceerden dat wij gaarne dui delijkheid omtrent enkele nummers in het Eindhovense hadden, aangezien ons particuliere boek spoorloos was. ,Neen," sprak ze toen zeer beslist, „dat hebben we hier niet." Haarlem J. SEIJFFER A ivertentie x G. D. Rijke veertig jaar bij P.T.T. Zaterdag 14 juni hoopt de heer G. B. Rijke de dag te herdenken, dat hij veer tig jaar geleden bij de P.T.T. in dienst trad. De heer Rijke was in 1936 één der oprichters van de Postharmonie, toen nog Postfanfare, te Alkmaar en was jarenlang penningmeester van de ze vereniging. Op het post- en telegraaf kantoor te Alkmaar bekleedde hij de functie van chef afdeling expeditie en bestelling. Van de veertig dienstjaren heeft de heer Rijke er ongeveer dertig voor de Inspectie der P.T.T. in Haar lem door de gehele provincie Noord- Holland gereisd. Hedenmorgen half negen is een 44- jarige autobestuurster uit Bennebroek op de rijksstraatweg te Bennebroek met haar wagen tegen een dubbele ben zinepomp gereden, toen zij de weg wil de oversteken om benzine te tanken. Zij liet enige haar achterop rijdende auto's passeren en is, toen zij meende, dat de weg vrij was, overgestoken. Daarbij heeft zij vermoedelijk een uit tegenovergestelde richting komende scooter, bestuurd door een 31-jarige in genieur uit Haarlem, niet gezien, welk voertuig tegen de rechterzijde van de personenauto botste. De scooter-rijder is met een vleeswond aan het linker been naar het Grote Gasthuis te Haar lem overgebracht. De benzinepompen werden omgereden. De politie heeft de zaak in onderzoek. Hedenmorgen om zeven uur is een 20-jarige wielrijdster, toen zij op het rijwielpad van de Haarlemmerstraat te Hillegom, ter hoogte van de „Stich ting Vogelenzang" reed, met een haar achterop rijdende bromfiets in botsing gekomen en gevallen. De duopassagie- re van de bromfiets brak hierbij haar linker kuitbeen en is overgebracht naar de Maria Stichting te Haarlem. (Niet officiële koersen) Vorig opening Slot 10/8 10014 10014 97A 94',4 - 92H 93 A 8814 8714 8714 8914 111% 223 9214 9414 150 1514 189 394% 350 250 558 177.30 176 282 235 512 304 615% 627 566 56914 25414 161.30 162.40 15814 16014 125 15014 152 133 150 244 138% 13914 U714 8214 9514 97% 13014 414 Ned. 1958 414 Ned. 1959 3% Ned 1953 Staffel 1947 314 Ned. 1956 314 Ned. 1948 314 Ned 1950 314 Ned 1954 314 Ned. 1955 D B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned Handel Mij Cert Amsterdam Rubber H.VA. Senembah-MlJ. AJK.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Dell Ml) Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bei Unilever Btlllton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn K.L.M. Kon. Ned Stoomb MU K.P.M. Ned. Stoom» MIJ v Ommeren Ned Scheepvaart Unie Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven '58 214 Amsterdam '66 214 Amsterdam '56 II 2% Rotterdam '57 Alb Helln kl obl 4 Anaconda Coppej Bethlehem Stee] Chrysler Corp General Electric Genera) Motors Kennecott Copper KX.M Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutcb Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S Steel 8/6 63% 5014 64s/» 80 49% 108% 32% 46.14 63% 7134 42% 82 87% 55% 51% 26% 9214 Stemming: 9/6 62% 5014 64% 78(4 49 108% 32% 4614 62% 72 42% 79 67% 54% 51 25% 92% gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5