Parijs beukt op deur van „atoomclub" 4 Douwe Egberts tabak 1 's Lands Kroniek- pijproken Ik heb nooit geweten dat zo lekker kon zijn! „Reclame is doorgaans nog slechter dan produkt zelf" 'A Amerikaans wantrouwen tegenover De Gaulle toegenomen Onderzoek naar bouw van nieuwe radio-telescoop Schepen kunnen ook boven water varen Duitse socialist gearresteerd Spionage-komplot in Denemarken Bezinningscentrum katholieke bio- scoopexploitanten congresseert in Den Bosch Mausoleum in Rijnsburg voor Floris V en andere Hollandse graven Khroesjtsjevs Balkan-tournee Plan van Ned. en Bel gische astronoom Eenzaam avontuur in bergen bij Salzburg Van landverraad beschuldi ffd Ontvanger verduistert bijna twaalf mille Aanslag op Soekarno Sex in de film Verzekeringsagent pleegt fraude WOENSDAG 10 JUNI 1959 PAGINA 7 Als kruisantenne Het begon, toen ik mijn eerste pijp opstak. „Dat was het!", dacht ik. Maar.... hoe onvergelijkelijk lekker pijproken wel kan zijn, merkte ik eerst, toen ik Douwe Egberts tabak ontdekte. Die zachtheid, die milde smaak en geur.... de voorkeur van alle „ervaren" rokers bewijst het: een pijp en D.E. horen bij elkaar l m Tsjechen in Holland Festival „Mimi Aarden is geweldig" In Nederland geld voor ^operagebouw?" VOORLOPIGE HERBEGRAFENIS BUITENLANDSE KRONIEK (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De gespannen verhouding, die tussen de NATO en Frankrijk heerst - in (ei- te reeds sedert president De Gaulle Frankrijks buitenlandse politiek koers deed zetten „naar de Frankrijk toe komende plaats in de wereld, een plaats derhalve onder de allereersten" - is in het algelopen weekeind gedemonstreerd met weer twee nieuwe feiten. Het eer ste is het door de opperbevelhebber van de NATO, Norstad, genomen be sluit om tweehonderd tot dusverre in Frankrijk gestationeerde bommenwer- Sers naar bases in andere Europese ATO-landen over te brengen. Zulks op grond van de nog steeds door de Fran se regering volgehouden weigering om deze bommenwerpers op haar grond gebied atoombommen te laten laden, het geen betekent dat de Franse regering deze atoombommen niet op Frans grondgebied wil laten opslaan. Het tweede daarop gevolgde feit is. dat de Franse regering „gezaghebbend" thans openbare bekendheid heeft gegeven aan haar voornemen om „ten opzichte van de NATO geen nieuwe verplichtingen aan te gaan". (En dus niet, zoals het in de eerste berichten heette, om „geen bijdragen meer in de NATO te leve ren"). Naar de diplomatieke redacteur van de Parijse Monde gisteravond hierbij aantekende, betekent dit „anders ge zegd", dat de Franse regering weigert op haar grondgebied lanceerinrichtin- gen voor atoomraketten van middel bare reikwijdte te accepteren en voor raden atoomwapens te laten opslaan, benevens dat zij niet bereid is mee te doen aan een integratie van de tac tische luchtwapens. Naar voorts in de Monde wordt opge merkt, beperken zich de eisen, die de Franse regering eerst wenst ingewilligd te zien thans niet meer, zoals nog het ge val was in het vertrouwelijk memoran dum van president De Gaulle aan pre sident Eisenhower dd. 24 september 1958, tot de inhetlevenroeping van eengemeenschappelijk Frans-Brits- Amerikaans organisme voor het opstel len van de politieke en militaire stra tegie op wereldschaal en voor het ne men van de beslissing inzake het aan wenden van de atoombom. Zij strekken zich nu ook uit tot het voorbehoudloos steunen van de Franse politiek in Al gerije - hetgeen een verwijzing inhoudt naar de algemene regeringsverklaring waarmede premier Debré vorige week donderdag in de Nationale Vergadering het debat over Algerije inluidde - en tot het mededelen van de geheimen, die Frankrijk nodig heeft voor de vervaar diging van de A- en H-bommen en de inhetlevenroeping van een dubbel vetorecht, een Frans en een Ameri kaans, terzake van het gebruik der eventueel op Franse bodem to baseren atoomwapens. De diplomatieke redacteur van de Monde schrijft tot slot, dat de heer sende „Atlantische malaise" nog wel zal verergeren, zo de drie leden van de „atoomclub" te Genève zouden be sluiten de deuren van de club voor buitenstaanders te sluiten. In hetzelfde nummer van het gezaghebbende Parijse blad doet de correspondent uit de doe ken. dat in de Amerikaanse hoofdstad degenen, die altijd wantrouwend hebben gestaan tegenover president De Gaulle, zich thans in hun wantrouwen weer ge stijfd voelen: voor hen is het jongste Franse gebaar een nieuwe manifesta tie van nationalisme in het raam van de politiek van „grandeur", terwijl Frank rijks vrienden, zij die altijd veel begrip hebben getoond voor Frankrijks aan spraken op gelijkheid op atoomgebied, niet geloven dat de door de Franse regering gekozen weg de juiste is: een uit het buitenland op het Amerikaanse Congres uitgeoefende druk biedt terza ke van wijziging van de wet van 1946 over mededeling van atoomgeheimen weinig uitzicht op succes. En voor wat Algerije betreft, meent genoemde correspondent de officiële Amerikaanse opinie te kunnen resume ren als volgt: „Het is de eindeloze Al gerijnse oorlog, die Frankrijk belet zijn rol van grote mogendheid te spelen en zijn verplichtingen in de boezem van de Atlantische alliantie volledig na te ko men. Indien Frankrijk om de solidari teit van de NATO vraagt, kan het dan tegelijkertijd raadgevingen en adviezen weigeren over een vraagstuk waarbij, door zijn gevolgen, de gehele_ Atlanti sche gemeenschap betrokken is?" De Organisatie v n Europese Eco nomische Samenwerking heeft voorlo pig een bedrag van circa 50.000,- toe gekend voor een voorstudie, welke be oogt te onderzoeken of het mogelijk en gewenst is over te gaan tot de bouw in een der Beneluxlanden van een kruisantenne voor radio-astronomisch onderzoek. De door de O.E.E.S. toege zegde bijdrage beloopt de helft van de voor één jaar benodigde gelden. De an dere helft van de kosten wordt door België en Nederland gedragen. De kruisantenne kan naast de 17 april 1956 te Dwingelo in gebruik genomen radio telescoop een waardevol instrument zijn voor radio-astronomische waarne mingen. Dit heeft het ministerie van O. K. en W. medegedeeld. Het plan betreffende de eventuele bouw van een kruisantenne is uitge gaan van prof. dr. J. H. Oort, hoogle raar in de astronomie aan de rijksuni versiteit te Leiden en directeur van de Sterrenwacht aldaar en van zijn Belgi sche collega prof. dr. P. Bourgeois, di recteur van de sterrenwacht te Ukkel. Over de vraag of tot de bouw van een kruisantenne moet worden overgegaan kan pas worden beslist als het resultaat van de voorstudie, die naar verwacht wordt enige jaren zal duren, bekend is. Evenmin kan op dit moment iets wor den gezegd over de plaats of zelfs maar het land, waar de kruisantenne even tueel zal worden geplaatst. Hierbij zal mede een rol spelen, dat voor het in strument evenals voor de radio-teles coop een terrein moet worden gevon den, dat aan zeer bijzondere eisen vol doet. De 15-jarige Ursula Bauer uit Salz burg heeft een angstig, eenzaam avon tuur overleefd. Zij was vrijdag 29 mei alleen een wandeling in de bergen bij Salzburg gaan maken. Onderweg gleed zij uit en kwam op een over een kloof hangend rotsblok terecht, vanwaar zij echter geen kans -ag naar ae weg terug te klimmen. Negen dagen heeft zij moe derziel alleen op dat rotsblok gezeten. Zij hield zich in leven met wat mos dat op het rotsblok en de bergwand groeide. Zondag werd zij bij toeval ontdekt en kon een inderhaast georganiseerde red dingsexpeditie haar uit haar benarde positie verlossen. Zij was volledig uit geput. Dit meldt AFP. De wetenschappelijke commissie van het Amerikaanse Huis van afge vaardigden heeft dinsdag een verslag van 14 pagina's gepubliceerd over de ontdekking van middelen om voertuigen „drijvend op een kussen van samengeperste lucht" boven de grond te laten rijden. Met hetzelfde prin cipe zou men schepen met grote snelheid boven water kunnen laten varen. Volgens het verslag schijnt de wereld aan het begin te staan van een nieuwe ontwikkeling op het gebied van het vervoer. De Fordfabrieken zijn reeds bezig met de bouw van een wagen, die dank zij de nieuwe vinding op een monorail snelheden tot 320 km per uur zal kunnen bereiken, aldus het rapport. Het Amerikaanse leger en de luchtmacht werken samen met een Canadese vliegtuigfabriek aan een Avrocardie vlak boven de grond, doch ook op grotere hoogte snel zal fcuHUCTl Vll&fJBYl. Het Amerikaanse leger en de marine tonen veel belangstelling voor de nieuwe vinding. De zee-oorlog zou door snelle schepen volgens het nieuwe principe een ware revolutie ondergaan. De marine heeft vooral belangstelling voor amfibievoertuigen, landtngsschepen en voor zeer snelle schepen voor duikbootbestrijding. O De districtssecretaris van de Duitse sociaal-democratische partij te Düren, Buchmann, is gisteren in hechtenis ge nomen omdat hij ervan wordt verdacht landsverraderlijke betrekkingen te on derhouden met de Oostduitse geheime dienst, aldus heeft een ambtenaar van het Hooggerechtshof van de Duitse Bondsrepubliek Reuter meegedeeld. Veertien maanden geleden werd Buch mann districtssecret&ris van zijn party te Düren. Eerder had hij in Oost-Ber- lijn een functie gehad in de Oostduitse sociaal-democratische partij. De Deense politie is volgens U.P.l. achter een spionage-komplot gekomen, dat zich schijnt te ontwikkelen tot een van de grootste affaires, die Denemar ken op dit gebied heeft meegemaakt. Zes Deense staatsburgers, onder wie enkele schippers en een voormalig ver kiezingskandidaat van de communisti sche partij, bevinden zich in de ge vangenis en nog meer arrestaties wor den verwacht. Uit de voorlopige berichten blijkt, dat de spionnen inlichtingen over twee Deense forten hebben verstrekt aan de Oostduitse autoriteiten. Het gaat hier om het Langeland-fort, dat de zuidelijke ingang van de Grote Belt beheerst, en het Stevns-fort, dat de zuidelijke toegangen tot de Sont beheerst. Zowel de Grote Belt als de Sont zijn van groot strategisch belang. In geval van oorlog zou het de voornaamste taak van de NATO in dit gebied zijn de Russische duikboten te beletten langs deze weg de Oostzee te verlaten en de Westelijke scheepvaart aan te vallen. De ontvanger van het polderdistrict „Rijk van Nijmegen, Maas en Waal" is enige tijd geleden uit zijn ambt ont heven wegens onjuist kasbeheer. Des kundigen hebben thans rapport uitge bracht over dit beheer. Gebleken is. al dus het rapport, dat de ontvanger ver duisteringen heeft gepleegd. In de tijd van vijf jaar is een bedrag van 11700 gulden verdwenen. Vier maai per jaar controleerde een verificatiebureau en tweemaal per jaar een ambtenaar van de provincie Gelderland de man. die in middels is ontslagen. Deze controleurs hebben de fraudes nimmer -ontdekt. Arli' f 'unfit Volgens berichten die de Japanse po litie heeft ontvangen, zouden de Suma- traanse rebellen plannen hebben ge maakt om president Soekarno tijdens zijn huidige verblijf in Japan te ver moorden. In politiekringen heerst enige ongerustheid in verband met de dins dag in Zuid-Korea gesloten conferentie van de anti-communistische liga van Zuid-Oost-Azië, die door opstandelingen leiders uit Sumatra is bijgewoond, (Van onze correspondent) Het Bezinningscentrum voor katho lieke bioscoop-exploitanten heett dins dag in Den Bosch een congres geor ganiseerd waarop „De sex in de film" en de „Noodzaak tot bezinning op het gebied van de publiciteit" de onderwer pen van bespreking waren. Voorzitter V. Vermin kon in zijn openingswoord meedelen dat dit Nederlandse initiatief steeds meer buitenlandse belangstelling krijgt. Hij las een brief voor die aan het congres gericht was door de bis schop van Rothenburg, tevens gevol machtigde voor radio en televisie van het Duitse episcopaat, waarin deze met grote vreugde van deze activiteit ge waagde en de hoop uitsprak van een spoedige internationale samenwerking. Drs. J. Stappers van het Hoogveld instituut 'te Nijmegen wees op het ver keerde begrip dat er nog veelal bestaat omtrent de sexualiteit in de film. Men let teveel op het meer of minder ge kleed zijn terwijl het in wezen veel meer gaat om de opvattingen over hu welijks- en gezinsleven. Met een groot aantal titels toonde hij aan dat ook films die in dit opzicht positief zijn, tot de beste filmprodukten kunnen be horen. Doch zolang het grote publiek alleen frivool amusement wenst zal de bioscoop-exploitant op het gehalte van de films weinig invloed kunnen uitoe fenen. Alleen een algehele heropvoeding zal hier uitkomst kunnen brengen. lil Vv.: Wèl heeft de exploitant het heft In handen waar het om de reclame voor de film gaat. Mr. D. Bijdendijk, voor zitter van de centrale filmkeuring constateerde dat het er met die re clame nog slechter voorstaat dan met de films zelf. Men speculeert op af fiches en in advertenties op een on toelaatbare manier op de lagere sen timenten van het publiek door de ne gatieve aspecten met de krachtigste superlatieven aan te prpzen terwijl er zaken gesuggereerd worden die in de film niet of nauwelijks vertoond wor den. Dit is een zaak die de bioscoop exploitant zelf in de hand heeft en voor de katholieke exploitant ligt hier een grote verantwoordelijkheid. Die verantwoordelijkheid is nader uit gewerkt door de bisschop-coadjutor van Den Bosch mgr. W. Bekkers die be toogde dat de bioscoopondernemer be schikt over het meest indringende me dium waarvan hü de keus nauwelijks zelf in de hand heeft. Hij benadert hier mee het publiek in zijn vrijetijdsbeste ding, dat wil zeggen in dat gedeelte van het leven waarmee de meeste men sen zelf het minste raad weten en waar in ze zich juist tot volledig mens zijn moeten ontplooien. In verband met dit alles achtte de coadjutor het werk van het bezinningscentrum van groot be lang en betreurde hij het als Braban der dat het aantal deelnemers uit Bra bant nog zo gering is. Hij vroeg zich af of hier in dit opzicht niet bepaalde men selijke aspecten van zich deden spreken. Aan het eind van de bijeenkomst heeft prof. dr. A. Ariëns die 's morgens ook de H.Mis had opgedragen een sa menvatting van de besprekingen gege ven, hij deelde daarbij mede dat over het onderwerp van de reclame door de Katholieke dagbladpers om een bespre king met het centrum verzocht is. H. THE1N De Nederlandse Opera voert de dramatische opera „Katja Kabanova" van Leos Janatsjek in het Holland Festival uit onder leiding van Tsje chen. Tsjechische opera-solisten van het Nationaal Theater in Praag ver tolken eveneens vier van de hoofdrol len. De eerste gezamenlijke repetities in Amsterdam zijn reeds gehouden. Niet alle Tsjechische medewerkers wa ren bij deze repetities aanwezig. Eni ge leden van het Nationaal Theater zijn pas gisteravond in Neder land aangekomen. De regisseur, de Tsjech Hanus Thein, is over de samen werking met de Nederlandse Opera zeer tevreden. Er doen zich geen gro te problemen voor, naar zijn zeggen. Men voert de opera geheel in het Duits uit. De Tsjechische solisten hebben verscheidene maanden moeten stude ren op de Duitse vertaling. Over de Nederlandse hoofdrolvertolkster Mi mi Aarden is de regisseur meer dan tevreden. Hij vindt haar geweldig. Als dirigent zal optreden de Tsjech Jaroslav Krombholc. De decors zijn van Josef Svoboda, de costuums van Marcel Pokorny. De solisten zijn de sopraan Libuse Domaninska, de alt mezzo-sopraan Ivana Mixova, de te nor Beno Blachut en een van de jong ste leden van de opera van het Na tionaal Theater in Praag, Victor Koci. De opera zal op 16 en 28 juni en op 8 juli in Amsterdam worden uitgevoerd, op 18 juni en 7 juli in Den Haag en op 26 juni in Rotterdam. Mede dank zij de staatsfinanciën bloeit in Tsjechoslowakije de opera kunst. Dagelijks spelen dertien be roepsopera's voor een bevolking van dertien miljoen zielen. De eerste ope ra is die van het Nationaal Theater in Praag, die op een bijna honderd jarige traditie kan bogen. De staat financiert alle dertien operagezelschap pen. De toegangsprijzen zijn gering. Het Nationaal Theater beschikt over enige ensembles en geeft jaarlijks vijfhonderd voorstellingen. Alle kun stenaars en technische medewerkers zijn in dienst van de staat. De belang stelling van het publiek voor de opera voorstellingen is zeer groot. Voor stu denten, militairen en de schooljeugd geeft het Nationaal Theater speciale voorstellingen. Het bereidt momen teel een toernee langs tal van steden in Tsjechoslowakije voor, waaraan vierhonderd leden zullen deelnemen. De opera Katja Kabanova zal dus op 16 juni in Nederlandse première gaan. De Tsjechische medewerkers vinden het een eer en een genoegen aan de opvoering hun aandeel b;j te dragen. Dit klinkt als een frase, maar het is naar onze indruk niet louter een uiting van beleefdheid. Daarvoor zijn deze Tsjechen te veel kunstenaars en te grote liefhebbers van de opera, met een gezond chauvinistische liefde voor de opera's van Tsjechische componisten als Smetana, Dvo rak en Janatsjek. De belangstelling voor de laatste is in Tsjechoslowakije nog steeds groeiende. De interesse voor de opera in het algemeen in dit muzikale land moge blijken uit het feit dat in een korte spanne tijds de Chi nese Opera, het negergezelschap „Eve ryman Opera", de Komische Opera uit Berlijn, de opera van Zagreb en de Berlijnse Staatsopera er gastvoor- stellingen gaven. De regisseur Thein toonde zich zeer verbaasd dat er in Nederland geen operagebouw is. „Is daar geen geld voor?", vroeg hij zich verwonderd af. „In Nederland geen geld voor een opera? Of denkt men er geen geld voor te hebben?" Op hei Qen nu tB hat (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Rijnsburg, het bloe- mendorp boven Lei den, heeft gisteravond be slist, dat de 800 gulden, die nodig 'jn voor de voorlopige herbegrafenis van de graven en gravin nen van Holland, beschik baar mogen worden ge steld. In 1949 is men bij het onderzoek naar de fun damenten van de Rijns- burgse abdij op zestien skeletten gestuit, die be graven moesten zijn naast het altaar in de kapel van de abdij. Dadelijk al sprak men als vermoeden uit, dat men hier te doen had met de stoffelijke overschotten van graven en gravinnen van het Hol landse Huis, die in deze in de middeleeuwen be roemde abdij begraven waren. Historici waren tot dan van mening ge weest, dat deze graven bij het beleg van Leiden ver nield waren. Onder leiding van prof Vliegveld Le Bourget bij Parijs begint 12 juni a.s. de jaarlijkse grote luchtvaurlshow. waarvoor de voorbereidin- Glasbergen uit Amsterdam al in volle gang zijn. Deze foto laat zien hoe technici van het Amerikaanse tactische luchtcommando in Europa werd een uitgebreid ar- vliegveld een TM76A Martin Mace, het nieuwste soort geleide projectiel van de NATÜ, in elkaar zetten voor de cheologisch onderzoek in- tentoon stelling. I gesteld, dat zich wat de biologisch-archeologische gegevens betreft, verplaat ste naar het instituut in Groningen, waar dr. B. K. S. Dijkstra een ampel onderzoek instelde. Na bijna tien jaar is onlangs een rapport gereed geko men; vóór dit officieel zal verschijnen wil dr. Dijk stra de gegevens nog niet vrijgeven. Maar vast staat, dat onder de stoffe lijke resten die van Flo ris de Vijfde zijn en van zijn zoon Jan de Eerste die op zestienjarige leef tijd overleed. Voorts van Ada van Holland, abdis van de Rijnsburger abdij, dochter van graaf Willem de Eerste Ook graaf Wil lem de Zesde, die in Frankrijk gesneuveld is. bevindt zich onder hen De andere stoffelijke res ten zijn waarschijnlijk van familieleden, die in het Hollandse Huis geen rol van betekenis speel den. De bisschop van Utrecht, Boudewijn van Holland, heeft de beroemde abdij van Rijnsburg in 1185 in gewijd. Zij was befaamd, ook buiten de grenzen van Holland. Memorie- stenen in de oude kerk van Rijnsburg wijzen er op, dat de abdis, Ada van Holland en haar vader graaf Willem de Eerste hier begraven zijn. Uit het onderzoek in het archeologisch-biolo- gisch instituut te Gronin- |en is vast komen te staan, dat erfelijke afwij zingen in het gebeente der zestien skeletten wij zen op de familierelatie van de overledenen. Het plan bestaat te Tijnsburg over enige tijd gelijk met de bouw van het nieuwe gemeentehuis - een mausoleum op te richten waar de stoffelijke resten een plaats zullen krijgen. J. Mixova als Varvara Voor de rechtbank te Arnhem heeft dinsdag terecht gestaan een 35-jarige verzekeringsagent uit Puiflijk, die er van wordt verdacht de afgelopen tien jaar een bedrag van 21.000 gulden te hebben verduisterd ten nadele van een levensverzekeringsmaatschappijDe officier van justitie eiste negen maan den gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Verdachte heeft be kend, dat hij als agent-incasseerder van een verzekeringsmaatschappij voor schotten op polissen nam buiten mede weten van de polishouder en ook wel leningen afsloot op naam van verzeker den. Hij zette dan valse handtekeningen. In sommige gevallen had hij polissen afgesloten op naam van mensen, die nergens van wisten. Hij bepaalde dan zelf de premie. Hij verklaarde dit alles te hebben gedaan om tekorten aan te zuiveren. Bijna veertien dagen is de Russi sche premier en partijleider NI- kita Khroesjtsjev buiten de gren zen van de Sovjet-Unie geweest. Tien dagen lang is hij door het kleinste van de communistische satelliet-landen, Al banië, getrokken en aan die tour nee heeft hij nog een bezoek van twee dagen aan Boedapest vastgeknoopt. Over zijn doen en laten in Boedapest is niet veel uitgelekt. De Hongaarse premier, Ference Münnich, bezwoer de journalisten, dat Khroesjtsjevs bezoek een volstrekt informeel karakter droeg en dat de Sovjet-premier uitsluitend was gekomen om uit te rusten en met oude vrienden te praten over koetje» en kalfjes. Men kan echter veilig aan nemen, dat de Russische autocraat ook nog over heel wat andere dingen heeft gesproken, al was het alleen maar om dat er zich de laatste tijd vrij ernstige spanningen hebben ontwikkeld tussen zijn beide grootste Hongaarse vrienden, Münnich en Kadar; omdat de Hongaar se pogingen tot verdere collectivisatie van de landbouw op niets zijn uitgelo pen en omdat de behandeling van de Magyaarse minderheid in Zevenburgen tot ernstige wrijving tussen Boedapest en Boekarest heeft geleid. Over het Albane se deel van Khroesjtsjevs reis zijn de medede lingen heel wat talrijker. De Russische en Albanese pers bureaus hebben samenvattingen gegeven van de talrij ke openbare redevoeringen, die de be zoeker uit Moskou heeft gehouden; de tekst van het gemeenschappelijke slot communiqué is gepubliceerd en tenslot te heeft Khroesjtsjev zelf na zijn te rugkeer in de hoofdstad van de Sovjet- Unie een grote menigte in het Lenin- stadion iets over zijn reis verteld. Nu bestaat de Russische voorlichtingspo- litiek niet alleen in het verzwijgen van naar onze begrippen relevante gebeur tenissen; met zeker even grote vaar digheid concentreert zij zich op een aanhoudende berichtgeving over onder werpen, die men van Russische zijde relevant wil maken. En zo kan het best zijn, dat een belangrijk neven-doel van Khroesjtsjevs bezoek aan Albanië wordt verzwegen en dat het pas over geruime tijd kan worden geïdentifi ceerd. Maar voorlopig staat althans vast, dat Khroesjtsjev tijdens zijn bezoek aan Albanië een groot scheepse poging heeft willen onderne men om Italië en vooral Griekenland ervan te weerhouden Amerikaanse ra ketbases op hun grondgebied toe te laten. Dreigementen waren daarbij zijn voornaamste argumenten. „Natuurlijk," zo betoogde hij, „hebben wij in de Sovjet-Unie raketten, waar mee wij raketbases in de hele wereld kunnen treffen. Maar als er dergelijke bases in Italië en Griekenland mochten komen, dan zie ik niet in, waarom wij niet in de onmiddellijke omgeving van deze beide landen onze tegenmaatre gelen zouden nemen. Van korte afstand schiet men nu eenmaal zuiverder." Tijdens zijn verblijf in Albanië gaf Khroesjtsjev herhaaldelijk te kennen, dat hij eventueel in dat land raket bases wilde inrichten. Maar na zijn terugkeer in Moskou noemde hij ook Bulgarije als zodanig. Het zelfbewust zijn van de Albanese communisten is door de vertoning, die Khroesjtsjev in hun land ten beste heeft gegeven, ken nelijk gestegen. De Albanese premier Mehemet Sjehoe heeft tenminste ver klaard, dat zijn land zal worden „uit gebouwd tot een socialistische vesting aan de Middellandse Zee". Behalve dit concrete doel heeft Khroesjtsjev nog meer willen nastreven. Kennelijk heeft hij anderhalve maand geleden, toen hij in Moskou de Griekse links-socialist Spyros Markezinis ont ving, de indruk gekregen, dat brede lagen van de Griekse bevolking wel ontvankelijk zijn voor een politiek in neutralistische richting. Markezinil heeft waarschijnlijk zijn eigen positie in verhouding tot die van de regering- Karamanlis nogal rooskleurig voorge steld. Maar hoe dan ook, aan hem dan ken wij wellicht Khroesjtsjevs opwek kingen aan het Griekse volk om uit de NATO te treden, af te zien van het verderfelijke Balkan-pact en de specu laties over een eventueel Middellandse Zee-pact Wat Khroesjtsjev als tegenprest» tie voor al deze van Grieken land en eventueel van Italië verwachte concessies heeft aan te bie den, is nogal mager uitgevallen. De schepping van een atoomwapenvrije zone op de Balkan Is nauwelijks nog een verleidelijk perspectief te noemen, aangezien die toestand automatisch uit de aanvaarding van zijn voorstel len voortvloeit. En het politieke kader, waarin dit alles zou moeten worden ge plaatst, het bijeenroepen van een con ferentie van regeringsleiders van de Balkan-landen, is niets anders dan de herhaling van een voorstel, dat al in september 1957 door de Roemeense premier, Chivu Stoica, is gedaan. Het is destijds door Griekenland verworpen op grond van argumenten, die nog steeds van kracht zijn. Stoica wilde in 1957 een bijeenkomst van Albanië, Bulgarije, Joegoslavië, Griekenland, Turkije en Roemenië om van de Balkan een „zone van d# vrede" te maken. Griekenland ant woordde, dat een „rapprochement" pas mogelijk zou zijn, als de oorzaken van de onderlinge wrijving waren weg genomen. Zo hebben Albanië en Bul garije tot dusver geweigerd de Griekse aanspraken op herstelbetalingen in overweging te nemen. Stoica heeft nu, na de duidelijke hint van Khroesjtsjev, zijn oude voorstel hernieuwd, ditmaal voorzien van de slogan, dat het be staan van geschillen eerder een argu ment vóór dan tegen een internationale conferentie vormt. Het ligt voor de hand, dat Joegosla vië in dit spelletje van Khroesjtsjev een voorname rol speelt. Het wordt ge noemd als een van de deelnemers aan Stoica's conferentie en het gedraagt zich ook helemaal overeenkomstig de lijn die door de Sovjet-autocraat is uit gestippeld. Per slot van rekening zijn Khroesjtsjevs uitvallen tegen het Bal kan-pact al lang overbodig geworden door de weigering van Tito om de mi litaire samenwerking met Griekenland en Turkije ook werkelijk gestalte te ge ven. En al vóór de aankomst van Khroesjtsjev in Tirana vervoegde de voorzitter van het Joegoslavische par lement, Peter Stambolic, zich in Athene om tegen de oprichting van raketbases op Grieks grondgebied te opponeren. Geen wonder, dat Khroesjtsjev heeft getracht de oude vete tussen Albanië en Joegoslavië tot beschaafde propor ties terug te brengen. Maar de Alba nese partyleider, Enver Hoxha, die in zijn haat Jegens Tito ook al nooit maat wist te houden, is nu in het andere uiterste vervallen: „De vriendschap tussen de volkeren van Joegoslavië en Albanië", zo verklaarde hy in Tirana, „berust op een eeuwenoude broeder schap, die nog is versterkt door de stryd tegen een gemeenschappeiyke v-yand. De imperialisten, die verdeeld heid tussen onze broedervolken zouden willen zaaien, mogen bedenken, dat zU een verschrikkelijk fiasco tegemoet gaan". Neen, voor subtiel tegenspel heeft Khroesjtsjev aan zyn politieke vrien den in Tirana niet veel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7