Waterstaatkundige tradities overboord IN HET VEËRSEGAT HEEFT HET DELTAPLAN ZIJN PROEFKEUREN E DIRECTEUREN VERDACHT VAN OMKOPERIJ „Nog twee miljoen gezinnen zonder privé-vermogen Stroomsnelheden eisen speciale methodiek 4-voudige werking... exita geneeskracht! Chefarine 4 Pater „Fles" helpt de armen Drie eilanden in 1960 verbonden Schrootaf faire voor Haagse rechtbank Bezwaren tegen spreiding van aandelenbezit CONTACT DRAADLOOS Festivaluitzendingen door de K.R.O. WOENSDAG 10 JUNI 1959 PAGINA 9 (Van onze speciale verslaggever) Dat de zee het water tussen Walcheren en Noord-Beve land dankbaar placht te be nutten om eens naar hartelust uit te razen, blijkt wel uit de namen Schaar van Onrust en Onrust plaat, twee zandbanken die aan deze invalspoort zijn gelegen. Aan dit meestal dartele, maar soms wrede spel gaat een definitief einde komen. Het zijn nu in zekere zin de ingenieurs van de Rijkswaterstaat, die een spel be drijven, menselijkerwijs in de zekerheid, dat zij het zullen win nen. De afsluiting van het Veer- segat, die momenteel in volle gang is, kan beschouwd worden als een leerschool. Het team van de Deltadienst, dat voor dit on derdeel van het beveiligingsoffen sief de verantwoordelijkheid draagt, past hier vele nieuwe werkmethoden en materialen toe om in de kortst mogelijke tijd het degelijkste resultaat te kunnen boeken. De klassieke middelen schieten aan dit front tekort. Zij vergen te veel tijd en aangezien de stroming in het Veersegat vrij sterk kan zijn, is het zaak in hoog tempo de brede inham af te gren delen. De spanning belooft zich toe te spitsen wanneer het laatste sluitgat wordt gedicht met be hulp van grote betonnen caissons. „Ga er toch eens op uit" Elvis Presley kan weer dienst doen Drs. Schmelzer voor Kath. Werkgevers Geschoolde technici nodig door automatic Christelijke Bedrijfs- groepen Centrale tegen onnodige zondagsarbeid Oud-minister Staf lid Eerste Kamer Onderzoek en onder wijs hij Euratom EERSTE HUIZEN AL GEBOUWD Mis op Koempoelan voor T.V. Boordje los Vanavond Hondurese onder scheidingen voor Koningin en minister Luns Mgr. v. Waeyenbergh doet. honoris-causa Examens Landdag koordirigenten Een van de moeilijkste opgaven in de waterbouwkunde was eeuwenlang het construeren van een dijk op een beweeglijke zandbodem. Niet alleen, dat de eigenlijke fundatie veel proble men oproept, vooral in de monding van een zeearm, maar het bewerken van de bodem heeft direct consequen ties in het stroomrégime. Er vormen zich niet vermoede geulen en zand- Advertentie 4 middelen tezamen werken aneller, krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordi tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4" elk op zichzelf al beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. &UIIMCI nciuuuiv{« BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, •rant die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaroi. De rechtbank te Arnhem heeft dins dagmorgen een Nijmeegse radiomon teur veroordeeld tot een gevangenis straf van negen maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. ,,Ga er toch eens uit", had hij op 12 februari tot zijn vader gezegd. Deze was tot zijn schade op het voorstel van zijn zoon ingegaan. Toen hij terug kwam, vond hij zijn radiozaak onbeheerd en de geld kist ledig. De zoon was met de inhoud van 1800 gulden zelf in Amsterdam aan de zwier gegaan. Elvis Presley, momenteel soldaat in het Amerikaanse leger, is uit een mili tair hospitaal in Frankfort ontslagen, waar hij behandeld is wegens amandel ontsteking. Zes dagen geleden werd hij in het hospitaal opgenomen met hoge koorts en een pijnlijke keel. Per schip wordt het rijshout aangevoerd, waarvan de zinkstukken gevlochten wor den, die in het Veersegat worden neer gelaten. banken, er ontstaan stroomversnellin gen en 'de dijkbouwer ziet zich ge plaatst voor allerlei onverwachte situ aties. In het Veersegat is aan de eigen lijke bouw een uitgebreide studie voor afgegaan, die het vertrouwen wettigt, dat de waterstaat niet door verrassin gen wordt overvallen. Maar als voor waarde daartoe geldt, dat er continuï teit is in de werkzaamheden. Alles moet in elkaar grijpen en de zee mag geen kans krijgen voor haar grillig spel. Anders zou de ingreep van de mens tot noodlottige gevolgen kunnen leiden. Terwijl voor de afsluiting van de v x-'-x-v-xx-L. Met draglines en ander groot materiaal, zoals zandzuigers, wordt het grote werk krachtig aangepakt. (Van onze correspondent) Van de dertig miljard aan belastbaar particulier vermogen was op 1 januari 1955 nog de helft in handen van twaall en een half procent van de vermogen- bezitters. Het totaal aantal aangeslage- nen in de vermogensbelasting bedroeg slechts vijf procent van de Nederlandse bevolking. Dat betekent dus dat de helft van het belastbaar particulier vermo gen in handen was van ruim 0,6 procent van de bevolking en dat van de 2.500.000 gezinnen in Nederland er twee miljoen zijn zonder noemenswaardig privé vermogen. Een vergelijking met 1950 leert, dat er ten aanzien van de spreiding geen vooruitgang is geboekt. Ondanks alle verbeteringen, die voor de arbeiders zpn bereikt, hoopt het bezit zich nog steeds op in de handen van weinigen al kan men het bezit in de vorm van pensioen aanspraken en sociale zekerheden niet in cijfers uitdrukken. Indien men een begin zou kunnen maken met de vor ming van industriële mede-eigendom en men van arbeiderszijde bereid is het bezit niet te consumeren, zal men kun nen delen in de groei van het vermo gen. Aldus staatssecretaris drs. W. Schmelzer op een gisteravond in Eind hoven gehouden vergadering van de Kath. Werkgevers in het bisdom Den Bosch. Hij betoogde verder dat zowel bij de werkgevers als bij de werkne mers nog bezwaren leven tegen het spreiden van het aandelenbezit. De vrees van de werknemers voor te groot risico kan worden opgevangen door col lectief aandelenbezit via beleggings maatschappijen. Een van de aanwezige ondernemers deelde mee, dat bij de K.A.B. een beleggingsmaatschappij in oprichting is. Op briljante wijze verdedigde de staatssecretaris aan de hand van de ka tholieke maatschappijleer de bedrqfsge- meenschap, waar arbeid, kapitaal en leiding gelijkberechtigd zijn. ,,Als het niet zou lukken de arbeiders binnen af- xienbare tijd mede-eigenaren te maken van de produktiemiddelen, zie ik het somber in, want dan rijst de vraag of de revolutionaire krachten in toom ge houden kunnen worden," zo zei drs. Schmelzer. „De verdere mechanisatie en door voering van de automatie is o.a. nodig wanneer wjj ernst willen maken met onze hulp aan de achtergebleven gebie den en om sterk te staan in de econo mische strijd tussen oost en west. Het groeiend gebrek aan werkkrachten in fabrieken, kantoren en inrichtingen als sanatoria en ziekenhuizen, en de te ver wachten invoering van de verkorte ar beidsweek, dwingen tot het invoeren van arbeidbesparende methoden. Om de invoering van de automatie mogelijk te maken is er een grote behoefte aan technisch geschoold personeel, op alle niveaus. Het bedrijfsleven zal door eigen opleiding en door subsidies de mogelijkheden tot verdere opleiding en vorming moeten openstellen. Het is een van de taken van de vakbeweging om van haar kant de leden op de noodza kelijkheid van deze opleiding te wijzen. Dit betoogde ïr. W. J. Boot gisteren op de in Scheveningen voortgezette ver gadering van de Christelijke Bedrijfs groepen Centrale. De voorzitter deelde nog mede, dat het hoofdbestuur reeds jaren actief is om onnodige zondags- arbeid tegen te gaan^ De vraag „wat mag en wat niet mag" is echter uiterst moeilijk te beantwoorden. Daarom komt men ook niet gemakkelijk tot een ge dragslijn. De oud-minister van oorlog en marine, ir. C. Staf :s dinsdag geïnstalleerd als lid van de Eerste Kamer. Hij werd benoemd in de vacature welke was ont staan door het overlijden van de chris- telijk-historische senator mr. dr. G. Kolff. Pluimpot voor het eerst en met suc ces gebruik is gemaakt van nylon (met zand gevulde) zakken, heeft de Deltadienst bij het Veersegat deze synthetische stof voor andere doelein den toegepast, tot nu toe met minder succes. Er was namelijk een machine geconstrueerd, die, voortgesleept door een drijvende bok, over de bodem van het water nylonnetten uitrolde. Deze netten dienden als bodemversterking, maar al gauw bleek, dat zich op de nylonvloer grote hoeveelheden zand op hoopten. Dit nu was niet de bedoeling, want direct op de netten zou een laag stortsteen worden aangebracht ter ver sterking van het fundament. Aan de hand van dit ene voorbeeld valt al te concluderen, dat een opgevoerd tem po conditio sine qua non is voor het slagen van dit Deltawerk. De Rijkswa terstaat heeft daarop de netten maar weer opgehaald en men wacht nu tot aan beide zijden van de plaats, die voor de matten is uitgekozen, een geul is uitgebaggerd, waarin zich, naar men hoopt, het over de bodem bewe gende zand zal neervlijen. In septem ber zal een nieuwe poging worden on dernomen. De matten zijn gemaakt van een AKU-vezel, hebben een opper vlakte van 75 bij 18 meter en kosten per stuk ongeveer 10.000. Aan de kant van Noord-Brabant is de dijk al bijna klaar. Hij heeft een lengte van 1700 meter. Over dit kar wei is ongeveer een jaar gedaan. De breedte bedraagt niet minder dan 170 meter. Asfalt is het materiaal, waar mee deze wering wordt geconsolideerd. Het water is nu nog open over een lengte van slechts enkele honderden meters, maar in dit gedeelte zal het de komende tijd spannen. Wanneer de dijkvakken aan de kant van Walcheren en van Noord-Beveland met speciale caissons met een gewicht van onge veer 170.000 kilogram zullen zijn afge rond zij moeten om verzanding te voorkomen een eindweegs in zee ste ken komt het kardinale punt in deze hele afdamming aan bod: de dichting van het sluitgat. Dan zal de gehele indrukwekkende vloot van werksche pen rondom de sleuf van 320 meter geconcentreerd zijn. De stroomsnelheid in het vernauwde Veersegat zal om streeks die tijd aanzienlijk toenemen en het zand op de bodem zal tegen een dergelijke zuiging niet bestand zijn; het verplaatst zich in massa met de getijbewegingen. Dan is het de taak van de circa dertig nylonmatten om deze ontgronding tegen te gaan. Eerst zal de bodem worden be strooid met een tapijt stortsteen, wel licht al met een speciale machine, die voor dit doel is ontworpen. Daar op worden dan de matten gespreid en deze krijgen op hun beurt een versterking met een laag grove stort steen. Als de ingenieurs dit nuttig oordelen, zal dit misschien ook het ogenblik zijn, waarop het nieuwe pro cédé, om vloeibaar asfalt onder wa ter uit te storten, in toepassing komt. Men zou hiermee in staat zijn, de steenlaag aaneen te kitten tot een hechte massa. Indien hierop dan nog een hoeveelheid basaltblokken wordt neergelaten, is wel een tamelijk be trouwbaar fundament gelegd voor de definitieve stop op het Veersegat: een reeks zware betonnen caissons van een bijzonder type. Dit bijzondere type moest ook al weer ontwikkeld worden wegens de hoge stroomsnelheden, die het sluitgat in het laatste stadium te verwerken krijgt. Bij een snelheid van 1 meter per seconde blijft over het algemeen het bodemzand nog liggen, maar men heeft berekend, dat de stroom in de kritieke periode een vaart zal hebben van 3 meter per seconde, ofwel ruim 10 kilometer per uur. Wanneer men onder deze omstandigheden de 7 cais sons van elk 45 meter breed in het gat zou plaatsen, zouden de betonnen, 7000 ton wegende gevaarten na korte tijd worden weggespoeld, waarbij ver moedelijk ook de fundering ernstig te lijden zou hebben. Om dit te voorko men zijn open zijwanden in de sluit- blokken aangebracht, die gedurende de plaatsing het water vrije doortocht bieden. De getijbeweging wordt dus nauwelijks aangetast. Zodra alle cais sons op hun plaats liggen, worden de zijwanden gelijktijdig met kleppen ge sloten en zal het Veersegat niet lan ger het Veersegat meer zijn. Dit triom fale moment wordt in de loop van 1960 verwacmt. Een jaar later is de gehele dam gereed. Het Deltaproject tussen Walcheren en Noord-Beveland is bij uitstek de plaats, waar gepionierd wordt, waar waterbouwkundige tradities noodge dwongen aan kant worden gezet Een vergelijking met de Afsluitdijk gaat niet langer op. Werd deze prestatie van de Nederlandse waterstaat nog voorna melijk met zinkstukken en keileem tot stand gebracht, de Deltadammen vra- fen heel ander materiaal, zoals zand, eton en asfalt. Een ander verschil is gelegen in de getijbewegingen. In het IJsselmeer bedroeg het verval 90 cen timeter, in het Veersegat is het onge veer 2.80 meter. De rjjshoutwerkers kunnen het tempo der werkzaamheden niet vol gen; er is gebrek aan dit soort men sen en bovendien krimpt het griend- areaal steeds meer in. Er moest dus wel naar iets anders uitgezien worden, dat de klassieke zinkstukken kon vervangen, want in het Veerse gat moet niet minder dan 170.000 m2 bodembedekking worden aange bracht. En in de Oosterschelde wacht een oppervlakte van 3 miljoen vier kante meter om te worden versterkt. Overigens is de afdamming van de Oosterschelde in 1978 als laatste Delta-onderdeel een werk van de zelfde omvang als de bouw van de Afsluitdijk, maar, zoals al is aange toond. van geheel andere orde. De dam in het Veersegat zal gelijk klaarkomen met de secundaire dam in de Zandkreek, dus in 1961, Deze laatste dam is in aanbouw tussen Noord- en Zuid-Beveland, zodat tussen beide dammen een binnenwater ont staat, dat ideaal voor de watersport belooft te worden. Het krijgt een op pervlakte van 1900 hectare, terwijl ook nog 2000 ha land aangewonnen kan worden. De ervaring, opgedaan bij de uitvoering van dit drie-eilandenplan, zal te stade komen bij de afsluitingen van het Brouwershavensegat en de Oosterschelde, wanneer het werkelijk volle ernst is. Twee directeuren van de Zeeuwse Metaal-maatschappij NV, een 47-jarige inwoner uit Vlissingen en een 40-jarige ingezetene uit Middelburg hebben dins dag voor de rechtbank te 's-Gravenha- ge terecht gestaan voor hun aandeel in de schrootaffaire. Zoals bekend heeft de rechtbank de derde directeur, een 33-jarige Pool vorig jaar veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en één maand, waarna het Hof hem in beroep veroordeelde tot achttien maan den gevangenisstraf. De officier van justitie vorderde dins dag tegen de eerste verdachte wiens handelingen hij even strafwaardig als die van de Pool vond, een gevangenis straf van één jaar en zes maanden en tegen de tweede, die zijns inziens gun stig afstak tegenover de beide andere directeuren een gevangenisstraf van één jaar. waarvan vier maanden voor waardelijk, beiden wegens het mede- plegen van het omkopen van een amb tenaar. Deze ambtenaar, een ex-refe rendaris die vorig jaar reeds is veroor deeld, had geld aangenomen en daar voor zogenaamde derdelandsverklarin- gen afgegeven voor schroot van scheepswrakken, zodat volgens deze verklaring het schroot afkomstig zou zijn uit een land buiten de EKSG. De directeur uit Vlissingen vertelde dat hij wel had begrepen dat de Pool iets deed wat hij niet mocht doen. Eens had hij voor hem een brief waarin geld zat aan de ambtenaar ter hand gesteld. De andere directeur zeide o.m., dat de Pool hem terloops iets had verteld over de omkoperij. Het geld dat deze uit de kas nam hiervoor tienduizenden gul dens verantwoordde hij met valse boekingen. Er waren drie raadslieden. Mr. W. L. Weijl stelde dat de verklaringen die de ambtenaren had afgegeven geen zo genaamde derdelandsverklaringen wa ren geweest. Dit was gebleken bij de behandeling van de schrootaffaire in de Tweede Kamer. Maar de officier van justitie wierp hiertegen op dat men aan deze verklaringen wel evenveel waarde zou kunnen hechten en dat het departement van Economische Zaken geen andere verklaringen dan die aan de metaalmaatschappij waren afgege ven, opmaakt. Mr. A. Mout ging in op de juridische kant van de zaak en mr. Van der Wehl besprak het rapport dat over de Middelburgse directeur was uit gebracht. De rechtbank zal over veertien da gen vonnis wijzen. De voorlichtingsdienst van de Euro pese gemeenschap deelt mede dat voor de uitvoering van het onderzoek- en onderwijsprogramma van Euratom con tracten zullen worden gesloten met na tionale of internationale instellingen. Deze contracten zullen stipuleren, dat een groep medewerkers van Euratom aan de uitvoering deelneemt. In het bij zonder zullen de nu in de gemeenschap werkende of in aanbouw zijnde hoge- fluxreactoren worden gebruikt naarma te zij ter beschikking van de gemeen schap worden gesteld. Over verschillende contracten worden onderhandelingen gevoerd. Teneinde omvang en inrichting van het gemeen schappelijk onderzoekcentrum te kunnen bepalen houdt de Euratomcommissie rekening met concrete offertes die zij heeft ontvangen en waarover nu be sprekingen worden gevoerd. De com missie hoopt dat deze onderhandelin gen het uiteindelijk mogelijk zullen ma ken dat de werkzaamheden van het cen trum in afzonderlijke inrichtingen wor den verricht. Richard Wagner's opera „Tristan und Isolde", die onder auspiciën van de Wagnervereniging in het kader van het Holland Festival maandag a.s. zal wor den uitgevoerd in het Gebouw voor K. en W. te Den Haag, wordt in het radio programma van de KRO uitgezonden. De uitzending van het eerste en tweede bedrijf vindt volgende week dinsdag plaats, het derde bedrijf volgt de zon dag daarna. Internationale beroemdheden als de tenor Ramon Vinay, de sopraan Mar tha Mödl, de mezzo-sopraan Ira Ma- Colijnsplaat^ ==go o s t E R Wissekerke Vrouwe n pold e NOORD Kamperland Kortgene^^ Scrooskerke Vee re =-ZANDKREE Katse Veer wolphaartsdijk Middelburg Arnemuiden VEL (Van onze correspondent in Spanje) Een jonge en energieke Spaanse pater vraagt zijn landgenoten om lege fles sen. Dat doet die patei al jaren, zodat Spanje hem kent als „Padre Botella" Pater Fles. Zijn eigenlijke naam is men vergeten Wat moet - pater met lege flessen? Hij bouwt er huizen van voor de arm- sten var Madrid, hij wil er hele wijken mee bou wen voor zijn straatarme vrienden, die kreperen in grotten en sloppen, in krotten en bouwvallen, en die niet alleen van hon ger, maar ook van kou en vocht dreigen om te komen. „Pater Fles" heeft een doeltreffende organi satie opgebouwd en die heeft miljoenen flesser binnengebracht. Van de opbrengst daarvan zijn de eerste huizen al verrezen Er moet ook nog een kerk komen en de Spanjaar den geven hun energieke Pater Fles een goede kans dat die er komt. Spanje heeft flessen ge noeg. Er zal waarschijn lijk geen tweede land te vinden zijn, waar zoveel wordt gedronken ais ir Spanje De miljoenen li ters drank, die laarlijks door Spaanse keien gaan komen uit flessen, die men gemeenlijk weggooit. Want in Spanje betaalt men slechts voor enkele soorten flessen statiegeld. Het zou een enorme or ganisatie vergen om lege flessen in Spanje weer op te halen. Vanwege de be paald ruime consumptie zouden de drankfabrie ken aan speciale lege-fles- sen-treinen nog niet vol doende hebben om al dat glas op te halen. Daarom gaan in Spanje lege fles sen de vuilnisbak in. Dat wil niet zeggen dal de Spaanse drankfabrie ken er niet in geïnteres seerd zouden zijn hun flessen terug te krijgen Maar dan alleen ais ze gebracht worden Er zijn In Spanje lieden die daai een levenstaak van ma ken. Die schuimen de vuilnisbelten af, die trek ken met oor ezels voort gezeulde karren langs buizen en kroegen op zoek naar lee glas Dat ma ken ze schoon en zender bet aan de drankfabrie ken terug Voor ai di< noette ontvangen zij een peseta, dat is zeven cent per fles. Pater Fles heeft dit beroep met een edel doel tot het zijne gemaakt en het moet gezegd, met suc ces. Hij behoort ongetwij feld tot de grootste fles- senhandelaars van West- Europa. Een weinig testa- mentische bezigheid, dat moet gezegd zijn. Sterker nog, hij draait de bijbelse geschiedenis om. Want zo het eerste wonder bestond uit het vullen van de lege wijnvaten op de bruiloft van Canaan, koestert Pa ter Fles daar althans geen merkbare interesse voor. Hem gaat het slechts om de lege vaten, om miljoe nen daarvan. Een legertje helpers of fert alle vrije tijd op, om langs huizen, fabrieken en café's van Madrid te gaan. op zoek naar flessen, ogenschijnlijk waardeloos, maar een kapitaal voor Pater Fles. De toeschou wers van de jaarlijkse wedstrijden tussen de elf tallen van Barcelona en Madrid in het monster achtige Madrileense sta dion zullen niet beseffen dat zij met hun dorst ook de nood van Pater Fles lessen. Want de zeker honderdduizend bezoekers laten zo'n slordige 50.000 lessen achter, die dank baar door Pater Fles en zijn gevolg worden ver zameld. laniuk en de bas Joseph Grendl werken aan deze uitvoering mee. Behalve deze opera zal de KRO nog een aantal andere muzikale evenemen ten van het Holland Festival in de loop van de komende maanden uitzenden en wel het concert door het Rotterdams Philharmonisch Orkest en Koor onder leiding van Eduard Flipse te Rotter dam met op het programma de 2e Sym- phonie van Gustav Mahler, het concert door het Radio Philharmonisch Orkest onder leiding van Bernard Haitink, dat in het Concertgebouw o.a. de Canta ta Profana van Bartók en de Sacre du Printemps" van Strawinsky uitvoert, het optreden met werken van Mozart, Flothuis en Mendelssohn van het Hol lands Strijkkwartet, het concert door het Concertgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink met het Toon kunstkoor en solisten, waarbij o.a. het Te Deum van Handel en de 2e Sym- phonie van Bruckner worden uitge voerd, de Nederlandse Opera te Am sterdam met de opera „Suor Angelica" van Puccini en het concert door het Residentie-orkest in de Scheveningse Kurzaal onder leiding van Sir John Barbirolli. Mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coad jutor van Den Bosch, zal op het Natio naal Buitencentrum Gilwell St. Wal- rick te Overasselt bij gelegenheid van de Nationale Koempoelan van de Ver kenners der KJB een H. Mis opdragen en tevens de predikatie houden. De gehele plechtigheid wordt zondag a.s. onder regie van Wim Bary door de K.R.O.-televisie uitgezonden. Na af loop voert Joop Reinboud enkele ge sprekken met hoofdaalmoezenier J. v. d. Meulen, hoofdcommissaris mr. F. I. B. Janssens en enkele deelnemers aan de Koempoelan. Onder de luchtige titel „Boordje los" gaat de K.R.O. op zomerse zaterdag avonden voor het eerste volgende week zaterdag een niet minder luchtig zomeramusement uitzenden, waarin be kende artiesten liedjes uit eigen reper toire voor de microfoon zullen zingen. Aan de eerste uitzending werken mee Philippine Aeckerlin, Nelly Wiegel, Ru- die Blitz en Henk Elsink. De muzikale leiding van het programma, dat wordt verzorgd door Leo Nelissen, is in han den van Harry Bannink. De leerlingen van de Arnhemse To neelschool, die van het jaar eind examen hebben gedaan, voeren van avond in het TV-programma van de N.C.R.V., onder regie van Peter Koen, een gedeelte op van „John Walker", een spel van Gerhart Hermann Mos- tar, dat is bewerkt door Goets Koczus- zek en vertaald door Bert Voeten. Voor af worden het derde filmverslag uitge zonden van Alfred van Sprang over de expeditie naar het Sterrengebergte en „Achter de schermen", de vijfde afle vering uit de serie Disneyland met fragmenten uit de films „Sneeuwwitje", ..Fantasia" en „Bambi". Een reportage in het radioprogram ma van de NCRV van de Nationale Caivtjnherdenking in de Westerkerk te Amsterdam wordt vanavond gevolgd door een uitvoering, op grammofoonpla ten. van de Romance in G, opus 26, van Svendsen door de Nordwest Deutsche Philharmonie onder leiding varl Wil helm Schuchter, m.m.v. Max Kay- ser, viool. Na „Het Rad van Avon tuur", de muzikale luisterwedstrijd on der réhactie van A. Herckenrath en N. Dekker en een reportage door Alfred De Hondurese minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Andres Alvarado Puerto, heeft tijdens een receptie op d« Hondurese ambassade in 's-Graven- hage dinsdagavond het grootkruis in de orde van Generaal Francisco Mo- razam uitgereikt aan minister Luns. De Hondurese minister, die in Ne derland vertoeft voor besprekingen met advocaten ter voorbereiding van de behandeling door het Internationaal Gerechtshof van het grensgeschil Hon duras-Nicaragua, had eerder op de dag grootlint in de orde overhandigd aan H.M. koningin Juliana. Vertegenwoordigers van het Interna tionaal Gerechtshof, de regering en van hoofden van diplomatieke missies in Nederland, woonden de receptie bi). Dr. Puerto zei minister Luns te be schouwen als „een van de meest com petente diplomaten van Nederland". Hij maakte gewag van de goede be trekkingen tussen Honduras en Neder land en noemde als voorbeeld hiervan het handelsverdrag van zijn land met de Beneluxlanden. De onderscheiding die minister Luns is verleend, is inge steld ter nagedachtenis van „de groot ste held van midden-Amerika", aldus dr. Puerto. Mgr. van Waeyenbergh, hulpbisschop van Mechelen en rector-magnificus van de katholieke universiteit van Leuven, is naar de Verenigde Staten vertrokken. Daar is hem vandaag een doctoraat honoris causa van de katholieke Ford ham-universiteit te New York aange boden. Mgr. van Waeyenbergh is tevens voorzitter van de Internationale Fede ratie van Katholieke Universiteiten. AMSTERDAM, 8 juni; St. Nicolaas- lyceum. Na verlengd examen slaagde voor het eindexamen gymnasium A: L. Hoenson; voor het eindexamen gym nasium B: M. Valkenburg. AMSTERDAM, 9 juni Geslaagd voor het doet. examen Engels mej. M. A. v. d. Made (Amsterdam). Voor het doet. examen Frans de heren F. A. Roth en L. F. M. Bianchi (Amster dam). Voor het cand. examen Frans mej. A. M. Ujlaki (Amsterdam) en met lof mej. C. M. Heidenreich (Zand- voort. AMSTERDAM. 9 juni Geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskun de 2e gedeelte: R. E. Abraham, We nen; mej. C. J. Albada, Groningen; P. G. Barth, Wenen: A. E. Becker, Curagao; mej. H. E. Bouwkuis, Rotter dam; J. E. v. d. Eijken, Deventer; A. R. Kühler, Djakarta; S. Lerner, New York; mej. H. L. M. Th. Martens, Hoensbroek; mevr. Tan Tjong Tik-Han, Tulubgagung; Tj. H. The, Ampenan: J. W. Viersma, Bloemendaal; J. R. Viskoper, Eindhoven: mej. L. Th. We- terman, Deventer; E. Boekhoff, M. C. O. Fehmers, mej. M. Th Grimberg, M. J. Janse, J. Stork, H. H. Themans, C. J. J. Westermann, allen te Amster dam. GRONINGEN, 9 juni kand. ge neeskunde 3a: F. H. M. Sufls, Sittard, H. M. W. M. Martens. Valkenburg; Q. Ylvisaker, Sogndal (Noorwegen); T. v. d. Werf, Leeuwarden; J. Westerdijk, Garsthuizen; J. K. Puite, Zuidlaren. WAGENINGEN, 9 juni Bevorderd tot doctor in de landbouwkunde: ir. R. A. H. Legro, geboren te Kotaradja (Indonesië), op proefschrift „The cy- tologicai background of cyclamen bree ding". Promotor was professor dr. ir. S. J. Wellensiek. Ir. M. S. Kamel, ge boren te El Sharkia (Egypte), op een proefschrift: „A physiological study of solar shading and density effects on the growth and the efficiency of solar energy conversion in some field crops". Promotor was prof. dr. E. C. Wassink Van de 24 kandidaten voor het diploma onderwijzer slaagden de volgende leer lingen van de r.-k. kweekschool Thomas Morus: de heren: E. Anthony, W. de Bekker; J. Doeleman; B. Falbru; K. Haak, L. v. Haasteren. Fr. Houtsma, W. Kalb, G. Kuipers, H. Lottman, L. Mackenbach, A. Odijk, R. Provence, D. Quant, J. de Smit, K. Spitse, P. Sonder, G. Stolk, M. Stomp, W. Stubbe, J. van Twist, T. Weck. Afgewezen werden twee kandidaten. In samenwerking met de St.-Grego- riusvereniging zendt de K.R.O. zondag 14 juni een programma uit, dat getiteld is „Psallentes in unum". Dit program ma heeft betrekking op de landdag van de kerkkoordirigenten, welke die dag in Tivoli te Utrecht wordt gehouden. Advertentie klontert smaak! héérlijk Krachtige Kost voor het Kind! van Sprang over de expeditie naar het Sterrengebergte besluit het meisjes koor „Sweet Sixteen" onder leiding van Lex Karsemeijer de avond. In het radioprogramma van de VARA kan men luisteren naar een hoorspel, dat Max Gunderman naar een verhaal van Leo Tolstoi bewerkte onder de ti tel „Hoeveel aarde heeft de mens no dig?" De vertaling is van Frans van Mastrigt en S. de Vries jr. voert de re gie. Later op de avond zendt de VARA eigen opnamen uit van een concert, dat Nan Merriman, alt en Felix de Nobel, piano, op 18 februari jl. hebben gegeven in het Concertgebouw te Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9