Het Amsterdams Ballet krijgt gemeente-subsidie ANTIEK KLEINOOD m wp-ï 1 HAAT TEGEN FAMILIE LEIDT TOT DOODSLAG Albert Heijn behaalde hogere winst over 1958 Teken- en schrijfwedstrijd voor de schooljeugd h l)c fZGgj wtfv Wacht niet te lang Wethouder De Roos: „Er wachten ons nog vele moeilijkheden' Rijverbod voor Halbstarke Kinderuitzendins: in één verband? Koekje geen luxe-artikel Tien jaar geëist wegens opzettelijke aanrijding Bevredigende uitkomsten over 1959 verwacht Rechtbank laat echtpaar vrij Elf kandidaten voor de Tour Radio- en televisie-uitzendingen en geldinzamelingen ERIC DE NOORMAN DONDERDAG 11 JUNI 1959 PAGINA 2 Hoofdstedelijke raad „om" (Van een verslaggever) Gehoor gevend aan een drin gend verzoek van de wethouder voor Kunstzaken, mr. A. de Roos, heeft de Amsterdamse raad woensdagmiddag zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel om een subsidie van f 268.000 te verlenen aan de Stichting „Het Amster dams Ballet". Uit de raad werd weliswaar opgemerkt dat dit sub sidie terecht zou komen bij een balletgezelschap zonder officieel erkende directie en met een be stuur, dat waarschijnlijk in meer derheid zal aftreden, doch men had begrip voor het argument, dat er nauwelijks een andere keus was. Twee jaar geweerd uit ons land Helikopters voor Nieuw- Guinea-expeditie zijn weer in de lucht O Fusie met huisves tingscomité verwacht Bakkers willen van omzetbelasting af NEGEN MAANDEN VOOR OPLICHTER Ex-P.T.T.-besteller veroordeeld Suites - Rechtbank in Leeuwarden Onbegrijpelijke dag vaarding Nederland met acht of negen man? Iraakse officieren ter dood veroordeeld Unesco-centrum Nederland 10 jaar „Consumentenbond heeft te stedelijke visie Produktie van rundvlees in geding Lentz (H.B.S.) als amateur naar Sparta Felle brand in Groningse muziek handel ^Olympiade" in het Gooi Verkenners spelen in Griekse stijl Courses Nooddorp "124 Eric klemt de tanden op elkaarAls hij het bewustzijn zou „vliezen is het met hem gebeurd. In snelle opeenvolging zendt hij de Ierse ruiters zijn pijlen tegemoet, terwijl de mannen aan de bosrand zich even min onbetuigd laten, en zet het vervolgens op een lopen. Ieder moment verwacht hij de snelle hoefslag van een paard achter zich te horen, maar er gebeurt niets en wonder boven wonder bereikt hy weliswaar buiten adem en met een bijna krachteloze arm, maar heelhuids de bescherming van de bosrand, waar Svein en enkele boogschutters hem al opwachten. „Ze brengen eerst hun mooie koning in veiligheid," bromt Svein, de Ieren gadeslaande, „je had je niet zo druk hoeven maken, Noorman, ze keken amper naar jou. Eén van die kerels dat moet wel een beste ruiter ge weest zijn greep onder het rijden Criffan in zijn nekvel en trok hem in het zadel. Kijk, nu gaan ze er vandoor." Zwijgend staren ze de Ieren na, die zonder op of om te zien zich terugtrekken met hun koning. In de verte klinkt een hoornsignaal. „Daar heb je het weer," gromt Svein. „Eerst hun koning, dan wij, hèhè. Het zal een mooi gevecht worden." „Geen pijlen meer, lang niet genoeg zwaarden voor al deze mannen," zegt de Noorman bitter. „Ik heb m'n helm nog," grijnst de lange Sakser monter, „en zolang ik die op mijn harde kop heb, kan er nooit veel gebeuren." „Nu, er mag wel een wonder gebeuren, als we hier ooit levend uit willen komen," antwoordt Eric. „Dan gebeurt er zeker ook een wonder," zegt de onver beterlijke Svein, „dat mag best eens /oor een keertje. Het is anders zo'n dooie boel, zogezegd." De Noorman luistert niet meer naar het gepraat van zijn vriend. Uit de richting van de Ierse ruiterij klinkt een luid ru moer, vermengd met de .doffe tonen van een strijdhoorn. „Laat dat won der gauw komen," zegt de Noorman met grimmige spot, „of de Ierse rui terij is er eerder, en dan vertellen wij het geen van allen na, vrees ik. Wethouder de Roos deelde voor de aanvang van de discussie mede, dat men bij de uitvoering van de motie- Brinkgreve waarin aanstelling van de heer Johan Verdoner naast mevrouw Mascha ter Weeme in de artistieke lei ding werd geëist op moeilijkheden was gestuit. Het bestuur van de stich ting heeft namelijk medegedeeld, dat het de heer Verdoner niet zal aanstel len. Verdere onderhandelingen waren niet mogelijk, omdat de voorzitter van het bestuur, mr. B. A. van Schaik, evenals enige leden in het buitenland vertoeft. Eerst na zijn terugkeer kun nen de besprekingen worden voortge zet. Bovendien is er geen enkele zeker heid dat men erin zal slagen een twee hoofdige leiding te noemen. Dit hangt, zo zei de wethouder, van bei de leiders af. De wethouder gaf hierme de uiting aan het gerucht, dat in geval van aanstelling van de heer Verdoner, mevrouw ter Weeme zich zou terug trekken. Wethouder de Roos beloofde echter, dat hij de raad van de verdere De politierechter te Zutphen heeft een Duitse jongen uit Essen, een zoge naamde „Halbstarke", veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek en ontzegging van het recht motorrijtuigen te besturen in Neder land voor de tijd van twee jaar. De officier van justitie had drie maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. De jongen was 1 mei in Winterswijk onder invloed met een auto een horlogewinkel binnengereden. Hij had geen rijbewijs. Bij de expeditie naar het Sterrenge bergte op Nieuw-Guinea zijn nu twee helikopterbemanningen, elk drie man sterk, van „Aero-Contractors" in func tie, zodat het vliegbedrijf met de beide helikopters weer volledig kan worden uitgevoerd. De eerst uitgezonden bemanning is van ziekte hersteld, met uitzondering van gezagvoerder Zijlstra, die nog in het ziekenhuis te Hollandia ligt. Een reserve-bemanning is aangekomen en aan het werk gegaan. Gezagvoerder Warman van de reserve-bemanning heeft de leiding van het vliegbedrijf overgenomen. De bemanningen bevin den zich te Tanah Merah. Volgende week woensdag wordt voor de katholieke kinderuitzending in de bisdommen Haarlem en Rotterdam een dag van grote betekenis. Dan zal de in het Vondelpark-paviljoen te Amsterdam bijeen te komen ledenvergadering een uitspraak doen over een bestuursvoor stel, om deze vereniging een fusie te doen aangaan met dat deel van het r.-k. huisvestingscomité dat de kinder uitzending verzorgt. Deze kinderuitzen ding is de hoofdtaak van het huisves tingscomité. Wanneer dit voorstel wordt aangeno men, komt de katholieke kinderuitzen ding in Nederland in één verband Daar voor zal het nodig zijn, een nieuwe organisatie op te richten. Eenvoudig is deze fusie niet, want het huisvestingscomité is een louter uit zendende vereniging, d.w.z. zij zendt daarvoor in aanmerking komende kin deren naar verschillende onder ander beheer staande huizen. De organisatie in de bisdommen Haarlem en Rotter dam heeft eenzelfde taak, maar is bo vendien ontvangende vereniging, d.w.z. zij exploiteert eigen huizen in Bakkum, Boxtel en Zeist. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling voor het beheer van de eigen drie huizen een aparte stichting in het leven te roepen. De hoofdzetel van de nieuwe centrale uitzendvereniging zou te 's Hertogenbosch worden gevestigd. met het opgeven van Uw vakantie-adres. U kunt dit NU DIREKT doen, of, wanneer dit niet mogelijk is, dan toch uiterlijk EEN WEEK VOOR UW VERTREK. Wij zullen er gaarne voor zorgen dat U Uw lijfblad op Uw vakantie-adres ontvangt, maar mogen wij dan op Uw medewerking rekenen? Wilt U voor Uw opgave ge bruik maken van een BRIEF KAART en, wanneer U week- abonnee bent, het verschul digde abonnementsgeld over de vakantie-periode vooruit aan de bezorger voldoen? De administratie. ontwikkeling op de hoogte zal houden. Mocht blijken dat de motie-Brinkgreve onuitvoerbaar is, dan zou hij nadere voorstellen doen. Uit de reacties bleek, dat de raads- fracties met het uitzicht op de vele pro blemen, die nog op komst zijn, gee:; lust hadden om de jonge stichting ook direct in financiële zorgen te storten Men voteerde dus unaniem de vele dans-tonnen. De heer Brinkgreve (K.V.P.) sprak enige schampere woor- den over de brief van de Vereniging van Danskunstenaars, waarin op matiging van de overheidsinmenging in het kunstbeleid was aangedrongen. „De zelfde vereniging, die nu vraagt om een grotere autonomie van de stich tingsbesturen ten opzichte van de sub- didiërende overheid, heeft nog niet zo lang geleden gevraagd om alle kunst besturen op te ruimen," constateerdi de heer Brinkgreve. Spreker ging ak koord met het subsidie onder het voor behoud dat het college van B. en W. duidelijk gebonden zal zijn aan de door de wethouder gedane toezeggingen. De heer den uyi (P.v.d.A.) toonde zich weinig gerust op hetgeen de nu komen de onderhandelingen zullen opleveren. „Wjj hebben allemaal fouten ge maakt," zei hij openhartig. Naar zijn mening dient de overheid zich van di recte inmenging in kunstzaken te ont houden. Er waren echter sprekers ge noeg om hem eraan te herinneren, dat de concentratiepoging een uitvloeisel was van de motie, die door hem een jaar geleden was ingediend. Nadat de raad nog geruime tijd over de schuldvraag had gekibbeld, besloot wethouder de Roos de discussies met een beschouwing over de vele moeilijk heden die nog te wachten zjjn voordat het prille dansboompje is uitgegroeid tot een hechte waardevolle eik zoals het Concertgebouw. „Wjj moeten leren geven en nemen," zei hij hoopvol. „Hoofdzaak is dat wij op weg zijn De voorzitter van de Nederlandse banketbakkersvereniging de heer K. H. Hofsteenge zei dinsdag in een openings toespraak tot het jaarlijkse congres van zijn organisatie in Dordrecht dat de bedrijfsresultaten in de banketbak kerij niet iedereen tot tevredenheid stemmen. In dit verband bepleitte hij nauwere samnwerking en collegiali teit. Van de in het afgelopen verenigings jaar bereikte resultaten noemde hij de stichting van een bedrijfspensioenfonds en het vakonderwijs. De vergadering nam een voorstel van de afdeling Twente aan stappen te doen ondernemen bij de regering om de omzetbelasting op koekjes af geschaft te krijgen. Zij overwoog dat een koekje niet meer als luxe artikel is te beschouwen. Men zal voorts be kijken of een tweede internationale gebak express zal moeten worden op gericht, omdat de bestaande niet naar wens zou functioneren. De Amsterdamse rechtbank heeft een 26-jarige kantoorbediende wegens po ging tot oplichting, diefstal en valsheid in geschrifte veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en voorwaardelijke terbeschikkingstelling aan de regering met een proeftijd van drie jaar. H}j heeft zich als substituut officier van justitie uitgegeven en o.m. ge tracht van een Amsterdamse journa list geld los te praten. Wegens diefstal van poststukken heeft de Amsterdamse rechtbank een 25-jarige oud PTT-besteller uit Amster dam veroordeeld tot 12 maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Twee maanden van de straf zijn voorwaardelijk. Hij heeft zich in het tijdvak van 1957 tot 1959 als besteller bij de PTT, waar hij inmiddels is ontslagen, op een post kantoor in Amsterdam-Zuid de inhoud van pakketten en brieven toegeëigend. Mm Op de tentoonstelling van Britse handelaren in antiek, welke woensdag is begonnen in het Grosvenor House te Londen, is dit bijouterieën-doosje in de vorm van een paarlemoeren postkoets te zien, dat heel wat oogt Aan de bok zitten haakjes voor het ophangen van ringen, in het rijtuig kunnen andere sieraden worden opgeborgen. Het opklapbare lederen dak bevat een naainecessaire. (Van onze correspondent) De officier van justitie bij de Leeu warder rechtbank, mr. W. H. Kuipers eiste woensdag tien jaar gevangenis straf en voorwaardelijke terbeschik kingstelling tegen een 37-jarige vee houder uit Garijp. Hij stond terecht omdat hij in november van het afge lopen jaar de 21-jarige Jouke Kloos terman, eveneens uit Garijp, met een auto heeft aangereden waardoor het slachtoffer verdoofd in een sloot te recht kwam en verdronk. Deze tragische affaire, in verband waarmee de president van de rechtbank, mr. M. J. van Maanen, zijn leedwezen uitsprak jegens de familie Kloosterman en de verloofde van het slachtoffer, is een gevolg van een jarenlange dooi de veehouder gekoesterde haat. Ver dachte was aanvankelijk dikke vrienden met Jacob Kloosterman, een broer van het slachtoffer. Deze trouwde en dat was een bron waaruit de man zijn haat voortdurend voedde. Hij smeet ruiten in en richtte zich, toen Jacob emigreerde naar Amerika, tegen diens jongere broer Jouke. Op de avond van het drama had verdachte eerst in een café enkele glazen kruidenbitter en bier gedronken en daarna reed hij met een door hem gehuurde Amerikaanse wagen terug naar Garijp. Onderweg had hij, zo gaf hij voor de rechtbank toe, nog gedacht: „Als ik Jouke voor de bumper krijg, krijgt hij een opdonder." In Garijp parkeerde hij de aut op het erf van een woning naast die van Joukes verloofde. Toen hij zijn slachtoffer op de f' ts zag stappen, om naar huis te gaan, ret hij hem achter op en raakte hem met opzet. Direct daarna waarschuwde hij een arts en de rijkspolitie. Toen men ter plaatse kwam werd het stoffelijk overschot van Jouke in een sloot gevonden op zeven meter afstand van de fiets. De president merkte op: „Die opdof fer is enorm hard aangekomen". Vol gens een verklaring van de wachtmees ter L. Anjema rook verdachte toen hij kwam waarschuwen naar drank. Vol gens een rapport van dr. J. Zelden- rust heeft Jouke bij de aanrijding een hersenschudding met een plaatselijke bloeding en enkele wondjes aan de slaap opgelopen, waardoor hij in een toestand van verdoving kan zijn ge raakt maar tengevolge waarvan hij niet om het leven is gekomen. Dr. Zelden- rust heeft geconstateerd dat de dood door verdrinking is ingetreden. De veehouder, die reeds vaker voor de Leeuwarder rechtbank heeft terecht gestaan en herhaalde malen werd ver oordeeld wegens mishandeling van o.a Jacob Kloosterman, gaf de feiten zacht sprekend toe. Hij bevestigde dat hij i Albert Heijn te Zaandam (met doch terondernemingen) heeft over het boek jaar 1958 een saldo exploitatierekening behaald van 12.662.122 (10.595.166)Af schrijvingen vergden 6.794.168 (5.715.761), terwyi aan interest (incl. uitkeringen op klantenobligaties) een bedrag van ƒ1.787.352 (1.524.057) betaald werd. Vennootschapsbelasting heeft 1.300.000 (1.200.000) bedragen. Hierna resteert een saldo winst na aftrek be lastingen groot ƒ2.780.603 (2.155.347). Voorges'eld wordt, zoals bekend, een dividend uit te keren van 12 (11) en voor reserveringen te bestemmen een bedrag van 999.569. De uitkering op de klantenobligaties zal 7% (7) bedragen. In 1958 werd de invloed van de be stedingsbeperking in de kruideniersbe- drijven meer dan gecompenseerd door groeiende bedrijfsdrukte. De berekende prijsindex vertoont in de loop van het verslagjaar een geringe daling. On danks het feit, dat de bruto-marges niet toenamen, kon door stijgende om zetten het netto overschot niet onbe langrijk vergroot worden. Het bedrijf beschikte aan het einde van het jaar over 362 verkoopplaatsen, waarvan 79 zelfbedieningszaken en 6 supermarts. De modernisering van het distributie apparaat wordt met kracht voortgezet, hetgeen leidt tot grotere arbeidsproduk. tiviteit in deze sector. De steeds stijgende omzetten dwingen eveneens tot verdere modernisering en uitbreiding van de centrale fabrieken en magazijnen te Zaandam. Voorberei dingen zijn getroffen om in dit ruimte gebrek te voorzien door stichting van een gebouwencomplex voor centrale op slag en expeditie te Zaandam. Het spaarsysteem voor de klanten blijft zich verheugen in grote belangstelling van het publiek. Door de onderhandse emissie van nom. 192.000 aandelen i.v.m. de over name van het gehele aandelenpakket American Lunchroom te Amsterdam is de agio-reserve toegenomen tot 833.899 (584.299). De gang van zaken in de restaurants was in 1958 gunstig en de invloed van de bestedingsbeperking bleek van zeer voorbijgaande aard. Onder leiding van Formosa is de exploitatie van The American Lunchroom voorlopig op de oude voet voortgezet. Ten behoeve van belangrijke verbouwingen en verbete ringen in de inrichting is het bedrijf tijdelijk (de directie hoopt tot het na jaar) gesloten. Het consumptieijsbedrijf kon opnieuw een bescheiden winst boeken. Een be langrijke verbetering van fabrieken en kantoren is dit jaar voltooid. Ook voor de komende tyd zal voor het gehele concern een zeer hoge inves- terings-activiteit geboden biyven. De ontwikkeling van omzetten en resul taten gedurende de eerste maanden van het lopende jaar 1959 geeft de directie het vertrouwen dat ook dit jaar bevre digende uitkomsten verwacht mogen worden een hekel had aan Jouke, vooral in verband met de voorgeschiedenis van deze zaak. De president zei: „Wij hebben hier reeds eerder reconstateerd dat het schrikbewind dat u jegens de familie K. voerde niet kon worden getolereerd. Straffen en vermaningen konden u niet tot inkeer brengen". Toen verdachte zei dat hij niet de bedoeling had gehad te doden, zei de president: „Dat is moge lijk, maar hier staat een stroom van berichten tegenover dat je je bedreigend hebt uitgelaten tegenover de familie K". Een getuige uit Bergum bevestigde dat verdachte al eerder had gezegd: „Als ik een van die familie voor de auto krjg, gaat ie eraan". De haat van verdachte schijnt nog te zijn gevoed door het feit dat hij Jacob Klooster man in 1953, toen hij zelf wegens mis handeling van Jacob uit de gevangenis kwam, had gemaand om de f 20 boete die hem bovendien was opgelegd te ver goeden, hetgeen Jacob had geweigerd. Bij die gelegenheid zou verdachte heb ben gezegd: „Het is december, maar je zal nog dit jaar sterven" De officier van justitie achtte het be- grypeiyk, dat deze zaak in de wjjde om trek grote verontwaardiging en afgrij zen heeft gewekt. Hy noemde het een uitermate gemene manier om meege sleept door haat op een argeloze fiet ser in te rijden. De officier gaf een overzicht van de levensloop van ver dachte, waaruit bleek, dat hy in het be drijf van zijn vader werkte en slechts weinig zakgeld kreeg. Hy telde in het dorp niet voor vol mee, werd eenzaam, gebruikte drank, doch vond bij de fa milie Kloosterman gezelligheid, totdat vader Kloosterman hem de deur wees. Daar lag het begin, aldus de officier, van een hele serie acties. Verdachte dook overal op, bedreigde, sloeg en stompte en de familie Kloosterman leef de permanent in spanning. Volgens de officier heeft de veehouder onvoldoen de kritisch denkvermogen en projec teerde hy al zijn onlustgevoelens op de familie Kloosterman. Hy zei in 1953 al: „Ze kunnen om een van jullie nog wel eens moeten huilen. Ik heb er acht jaar voor over". En de laatste tijd kwam zelfs de gedachte by hem op om een revolver te kopen. De officier kwam toen tot de eis van tien jaar wegens doodslag. Hy achtte tevens het plegen van ontucht met min derjarige jongens bewezen en merkte in zijn requisitoir voorts nog op, dat er by de verdachte geen sprake is van stoornis van de geestvermogens. De verdediger mr. K. Schootstra meende, dat er bq deze hele tragische affaire eigenlijk sprake was van het geven van een pak slaag met behulp van een auto. Hy zei ervan overtuigd te zyn, dat de man deze afloop niet heeft gewild en concludeerde, dat hy veroordeeld zou kunnen worden wegens mishandeling met voorbedachte rade. De uitspraak werd na re. en dupliek bepaald op 24 juni. De Amsterdamse rechtbank heeft de onmiddeliyke invryheidstelling gelast van een 33-jarige Amsterdammer en zün 30-jarige vrouw. De officier van justitie had twee jaar respectieveiyk acht maanden gevangenisstraf tegen deze beide verdachten geëist wegens oplichting van een Amsterdamse juwe liersfirma voor 5460,- en van een han delaar voor 9000. De rechtbank kwam tot deze uitspraak op grond van de ,,on- begrypeiykheid van de dagvaarding". Voor de verdediger van het echtpaar, mr. W. K. S. van Haastert, was deze beslissing een verrassing. Zowel ver dachten als getuigen zullen opnieuw voor de rechtbank moeten verschonen. De sportcommissie van de KNWU heeft elf renners geselecteerd, uit wie de acht of negen man zullen worden ge kozen voor de Nelux-ploeg voor de Ron de van Frankrijk. De elf Nederlanders, uit wie de acht of negen renners voor de ploeg zul len worden gekozen, zUn (In affabett- sche volgorde): Martin van den Borgh, Piet v. d. Brekel, Piet Damen, Piet van Est, Daan de Groot, Piet de Jongh, Jaap Kersten, Bram Kool, Michel Stolker, Gerard Vergoossen en Gerrit Voorting. Na overleg tussen Klaas Büchly en de ploegleider, de Luxemburger Gold- schmidt, dat einde dezer week in Lu xemburg zal plaats hebben, zal het Ne derlandse contingent van de Nelux- ploeg definitief worden vastgesteld. Voor Luxemburg zullen in ieder geval uitkomen Charly Gaul, Schmidt en Ern- zer. Het is echter onzeker, of de Lu xemburger Bolzan zal kunnen uitkomen in verband met een kortgeleden by een val opgelopen blessure. Daarom staat het nog niet ast, of de Nederlandse formatie uit acht of negen renners zal bestaan. Als Bolzan niet start, zal diens plaats door een Nederlander worden in genomen. Een Iraakse rechtbank heeft gister avond vier officieren van het Iraakse leger ter dood veroordeeld wegens deel neming aan de mislukte opstand te Mo- soel tegen de regering van generaal- majoor Abdoel Karim Kassem, aldus méldt Reuter. Vijf andgre officieren kregen levenslang dwangarbeid. Volgens de tenlastelegging hebben de negen officieren getracht met de hulp van een ander land de wettige regering te vervangen. De Verenigde Arabische Republiek heeft de opstandelingen met wapens en radiomateriaal gesteund, al dus dat stuk. Het Unesco-centrum Nederland be staat op 11 oktober a.s. tien jaar. Za terdag 10 oktober zal in Amsterdam een landelijke herdenking worden ge organiseerd. De nieuwe directeur-gene raal van de Unesco, Vittorino Verone se, is uitgenodigd deze herdenking by te wonen. In de kleine zaal van het concertge bouw te Amsterdam wordt vrpdag- avond 3 juli a.s. onder auspiciën van de ambassade van Indië en in samen werking met Record master folklore te Den Haag door het Unesco-centrum een Indische muziekavond gegeven, waar de Indische grootmeester Ustad Ali Akbar Kahn de sarod zal bespelen. De voorzitter van de Asiatic music circle, de violist Yehudi Menuhin, zal donderdagavond 2 juli Ali Akbar Kahn op diens m Den Haag te geven concert inleiden. Menuhin zal hoogstwaar- schqniyk ook op het concert te Am sterdam aanwezig zqn. Op initiatief van de secretaris van het Amsterdams schriftmuseum, de heer P. E. A. Lindeman, zal begin september a.s. een nationale teken- en schrpfwedstryd voor de schooljeugd van Nederland, de Nederlandse Antil len en Suriname worden gehouden en wel in het teken van het 10-jarig be staan van het Unesco-centrum. Daar voor is reeds medewerking verkregen van vele gemeenteiyke autoriteiten en voorts van de stichting „Culturele sa menwerking Suriname en de Neder landse Antillen". Ter voorbereiding van deze wedstrijd zal een „wedstryd- krant voor Nederland" in een oplage van 40.000 exemplaren worden uitgege ven. Ook radio en televisie zullen aan dacht besteden aan het 10-jarig bestaan van het Unesco-centrum. Medio juli zal in een televisieuitzending in de serie „Hoe leef ik ineen Pakistan-pro- gramma worden uitgezonden. Op 10 juli zal in een radiouitzending een pro gramma over Libye worden gebracht, samengesteld door Gabri de Wagt en Bob Uschi, met medewerking van dr. Jager Gerlings, hoofdconservator van het Koninkiyk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Voor de samenstelling van dit programma, alsmede voor een schoolradio, en vrouwenprogramma, zullen zq eind juni een bezoek aan 99 Een artikel in het orgaan van de Ne derlandse Consumentenbond, „De Con sumentengids", is woensdag op de ver gadering te Utrecht van het produkt- schap voor vee en vlees uitvoerig be sproken. In de gids werd geklaagd over de styging van de rundvleesprijzen. Boven dien werd erin verklaard, dat de hou ding van het produktschap te eenzijdig is en dat het zich meer moet instellen op de vraag naar mager rundvlees'. De voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, merkte in verband hiermee op, dat de genoemde prpsstyging een gevolg is van de export-vermindering uit Argentinië, van de toeneming van het verbruik van mager vlees en van het Sulfietverbod. Naar zyn mening stelt de Consumen tenbond de zaken iets te simplistisch voor, omdat men denkt nat de produktie van rundvlees een industriële onder neming is. Het produktschap kan niet de natuur beïnvloeden, zo zei de heer De Veer, maar de Consumentenbond geeft biyk van een bijzonder stedelijke visie op een natuurlqk produkt. In de veehouderij-bedreven kan men de pro duktie nu eenmaal niet iedere week aan passen by de veranderingen in de vraag. Hy raadde de bond aan, de consumen ten te adviseren, zich neer te richten op het goedkopere varkens- en schapen vlees, Hij voegde hieraan toe, dat de Consumentenbond er verstandig aan zou doen, zich een medewerker aan te schaf fen die wat dichter bp de natuur en bij de praktpk staat, en geen kritische ar tikelen te publiceren, alvorens zich door deskundigen te hebben laten voorlichten. Het produktschap heeft 2 juli een ge sprek met de Consumentenbond over de onderhavige kwestie. Lentz, de 19-jarige rechtsbuiten van H.B.S., zal overschrijving aanvragen naar Sparta. Lentz, die twee seizoenen in het eerste elftal van de Haagse ver eniging heeft gespeeld en die ook reeds deel heeft uitgemaakt van vertegen woordigende amateurteams, zal amateur blijven en overgaan naar de amateur afdeling van Sparta. Libye brengen. Het doel van dit pro gramma over Libye is een indruk te geven van het werk van de hulporga nisaties der Verenigde Naties in een minder ontwikkeld gebied. Er zpn in ons land diverse geldinza melingen gehouden voor Unesco-pro- jecten, o.a, in Groningen, Utrecht en Amsterdam. De actie onder de schooljeugd „Am sterdam voor Bombay" duurt nog voort. Nadat de opbrengst van deze actie op 1 juli via de radio bekend zal zün gemaakt, zal onder het motto „Help de kinderen" een beroep op de burgerp van de hoofdstad worden ge daan om een bijdrage te geven voor de bouw van een vleugel aan het kinder hospitaal te Bombay. Het Unesco-cen trum heeft voorts 10.000 gulden ont vangen voor de emigrantenkampen in Israël. In korte tijd heeft woensdag een felle brand de bovenverdiepingen van mu ziekhandel H. P. Vink in de Heere straat 91 te Groningen goeddeels ver woest. De schade die door verzeke ring wordt gedekt wordt geraamd op ongeveer f 30.000. De slaapkamers en de bovengelegen magazijnruimten gingen verloren, de zolder brandde ge heel uit. De woonkamer en de pas ge moderniseerde winkel leden ernstige waterschade. Het vuur ontstond op een van de klei ne slaapkamers. Snel grepen de vlam men om zich heen en in een ommezien, lekten zij gretig naar buiten. De brand weer bestreed het vuur met groot ma terieel, twee miststralen en drie grote stralen op de waterleiding, want het gevaar voor uitbreiding in dit dicht bebouwde winkelcentrum was groot. De belangstelling van het publiek wa» groot, zodat het verkeer volledig stag neerde. Waarschijnlijk is de brand ont staan doordat een kind op een rommel- kamertje met vuur heeft gespeeld. De nablussing duurde vele uren. Zaterdagmiddag a.s. zullen Olympi sche Spelen, in de styi waarin deze tweeduizend jaar geleden in Grieken land werden gehouden, op Nederland se bodem herleven. Honderden verken ners uit het Gooi en omgeving zullen dan in een „stadion" dat op de Loos- drechtse heide bij Hilversum is uitge zet in verscheidene sporten wedijveren om te zien wie tenslotte als kampioen de oiyfkrans krügt uitgereikt. Het initiatief daartoe is genomen door een Hilversumse padvindersgroep „De Argonauten" die o.a. aldus haar der de lustrum wil vieren. Enkele weken geleden zpn herauten van de Argonau ten rondgegaan om de heilige vrede tus sen alle Gooise verkennersgroepen af te kondigen, zodat deze zich rustig voor de wedstrpd hebben kunnen trai nen. Zaterdag zullen zp nu hun beste atleten afvaardigen voor een vijfkamp in oud-Griekse stijl. Olympische ceremonieën zullen voor afgaan, zoals het ontsteken van het hei lig vuur en het afleggen van de Olym pische belofte. Ook de prijsuitreiking in het „prytaneum" en het daarop vol gende „symposium" (feestmaaltyd) zullen in Olympische stijl geschieden. De uitslagen van de op woensdag ge houden draverpen te Nootdorp: Lyonprijs 1680 m.: 1 Xenia Scott P. (A. G. Heskes) 2.37.4-1.-34.8; 2. Wilna Illustra; 3. Willie Messidor; Tot winner 1.50 pl. 1.30, 1.50, 1.80, gek. 3,50, cov. 5,60. Bordeauxprjjs 1660 m. Ie serie 1. For ges (A. G. Heskes) 2.21.5-1.22.3: 2. Vic tor Hanover; 3. Norton Williams; Tot winn 4,90, pl 2,10. 1,90 gek. 5,40, cov 4,40. 2e serie: 1. Vanity Hanover (M. Ver gay) 2.23.3-1.26.4 2. Partout; 3. Pro motor O; Tot winn ƒ1,50 pl. ƒ1,20, 1,50, gek. cov. 3.40. Finale: 1- Forges (A. G. Heskes) 2.22-1.22.5; 2. Sonja Heny; 3. Promotor 0; Tot winn 2,20 pl 1,40, 2,10, 4,10, gek ƒ11,30; Cov ƒ6,40. Reinsprys 2380 m: 1. Ureka (C. Swart) 3.36.9-1.29.6; 2. William Axkit; 3. X Mie- ke Hollandia. Tot winn 31,— pl 3,20, 1,60, 1,30, gek. 26,70 COV. 3,50. Chartres prys 2380 m.: 1. Morning Star C (W. M Lange) 3.38.3-1.28.1, 2. d'Israel L B, '3. Sador B, Tot. winn. 13,50 pl. 9,80, 3,80, gek. 72,10. Cov. ƒ14,80. Totalisator Omzet 58.427,50. Op de slotzitting van het 16de vete rinaire congres te Madrid is besloten een internationale veterinaire vereni ging op te richten, met een secretariaat in Utrecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2