Wetenschap helpt Deltawerken Diepste roerselen van de zee komen eindelijk aan het licht Studiedienst ontwikkelt nieuwe methodieken Met helikopters boven de Deltawerken Nieuwe ontwerpen voor vestigingsbesluiten DE C ARNAV ALSMOORD kernfysica, ste reo-fotografie, radar en draad loze golf- registratie Sstt nog niet verklappen hoor! In stadsschouwburg te Amsterdam voorstelling onder Johan de Meester m Voor verkoop van verfsportartikelen grammofoonplaten en bloemen Den Haag in rep en roer Sergeant ge degradeerd met HET BEZOEK VAN KONING BOUDEWIJN Misverstand over Gymnasium eindexamens Wijzigingen alleen voor mondelinge examens S.E.R.-ADVIES GEVRAAGD Door loos alarm door MARTIN MONS Na wacht-incident DONDERDAG 11 JUNI 1959 PAGINA 9 Vader hoopt het Moeder koopt het geeft het Papa krijgt op Vaderdag het droogscheer- apparaat waarvan zijn vrienden hem steeds zeggen dat het zo prima scheert Gegarandeerd mesglad, sneller en comfortabeler. BI Geen „bazararfikel Vergiftiging van Rijnlandwater Mr. Van Gilse: geen strafvervolging Examens (Van onze speciale verslaggever) De zee is een volkomen onberekenbaar element en daarom een onuit puttelijke bron van berekeningen. Er is kans, zo redeneren waterstaat kundigen vermoedelijk, dat de som van al die op zich onbetrouwbare ge gevens een vrij degelijk eindresultaat oplevert, waarop we ons beleid kun nen richten. In elk geval draait de studie-afdeling van de Deltadienst op volle toeren, zozeer zelfs, dat de vloed van cijfermateriaal wel eens over stelpend werd en aan de mannen van de wetenschap moest worden ver zocht, hun inspanningen enigszins te matigen. De studiedienst voor de Deltawerken werd dan ook wel eens spottend de dienst van de interne secretie genoemd, maar de periode van de theorie is nu doorbroken. Onge veer de helft van de staf, verbonden aan de studiedienst, is continu aan het front om onder allerlei weersomstandigheden peilingen te verrichten. Het gaat er bij al deze onderzoekingen om, een beter inzicht te verkrijgen in het gedrag van de golven, het zandtransport, de getijdewerking en ande re zaken, die van belang zijn voor een verantwoorde uitvoering van het Deltaplan. Snelheid is ook bij dit wetenschappe lijke werk een eerste vereiste; de be staande technieken bleken hiertoe te kort te schieten. Er werden zeer pro gressieve gedachten gelanceerd om het tempo op te voeren met als resultaat, dat de studiedienst thans gebruik maakt van de meest moderne middelen, die hun ontstaan ten dele aan het Deltaplan hebben te danken. Hoewel Nederland zijn hele historie met de zee overhoop gelegen heeft, weet men blijkbaar nog steeds niet voldoende van dit grillige element af. Nu geeft de zee geen halve seconde hetzelfde beeld te zien en toch is het noodzakelijk om althans ongeveer het gedrag van de golven en stromen te kunnen voorspellen. In het Haring vliet hebben de deskundigen van de Rijkswaterstaat al een aardig succes geboekt. Honderden waarnemingen en peilingen hadden hun 'n inzicht verschatf in het stroombeeld van de zee, aan de hand waarvan het tracé van de dijk en oe sluizen is bepaald. In het Waterloop kundig Laboratorium in Delft en het openluchtlaboratorium De Voorst in de N.O.-polder werden de gegevens ver werkt in een maquette, en nu blijkt dat de zee zich in de monding van het Haringvliet precies overeenkomstig de verwachtingen gedraagt. Met de tot nu toe gebruikelijke me thoden om metingen te verrichten zijn dus wel goede resultaten te bereiken, maar het grote nadeel is, dat hiervoor veel mensen en materiaal nodig zijn. Een groot aantal boten moet dan op vaste punten aan het onderzoek deel nemen voor simultane waarnemingen en dikwijls komen deskundigen van uiteenlopende gebieden samen. Radar is het verlossende antwoord geweest op dit probleem. De zeevaart ondervindt vaak het bezwaar, dat bij het gebruik van radar op de golf lengte van 8 mm het beeld veel te gedetailleerd op het scherm ver schijnt, compleet met b.v. golfkoppen en regenbuien. Men begrijpt dat juist de mannen van de studiedienst voor dit soort details grote belangstelling hebben. Zo rees de gedachte om radar aan het onderzoek dienstbaar te maken. Op een scherm van 30 cm. kunnen zij nu een straal van 4>A km. nameten op het golfbeeld en het is zelfs mogelijk de golfbewegingen fotografisch vast te leggen. Ook stroomrichting en -snelheid lieten zich op deze manier registreren, ter wijl men vroeger hiervoor op een sextant met toebehoren was aange wezen. Tussen Goeree en Schouwen, midden in het water, zal binnenkort een radar toren verrijzen, speciaal ten behoeve van deze metingen. Eind juli zal de installatie, die op de Kabbelaarsbank in het Brouwershavensegat wordt ge bouwd, in bedrijf komen. Op 14 meter boven de oppervlakte zal de roterende scanner het stroombeeld opvangen en doorgeven naar de weetgierige studie dienst. Maar radar is niet langer het enige moderne middel om de geheimen van de waterbeweging te achterhalen. Een andere grote stap naar automatise ring der waarnemingen was het toepas sen van golfpalen in zee, waaraan een hele apparatuur werd bevestigd om de gegevens draadloos over te seinen. Deze palen staan o.a. bij Katwijk, op vier kilometer uit de kust, en ter hoog te van Haamstede op een afstand van 8 kilometer. Ze hebben een lengte van 14 meter. Op de top bevindt zich een platform met hut voor het bewaren van de instrumenten. Rijkswaterstaat is terecht trots op deze prestatie, die de gegevens veel betrouwbaarder vastlegt dan het menselijk oog. Ook het K.N.M.I. zal profijt kunnen trekken uit de waarnemingen der golfpalen, wan neer het nieuwe station in Zierikzee gevestigd is. De meteorologische dienst zal nauw met de Delta-deskundigen samenwerken. Nog een derde middel om het stroom profiel te bepalen en aan de hand daar van de bewegingen te voorzien, is de inschakeling van straaljagers. Bij een formatie van twee toestellen hebben de piloten soms foto-apparaten aan boord, die electronisch gelijkgeschakeld zijn, waarmee dus op hetzelfde ogenblik een foto genomen kan worden. Uit derge- Twee caissons worden aan elkaar een moeilijk karwei omdat werk nogal hinder heeft van de stromingen. ge- het lijke stereografische platen valt voor de deskundigen veel af te leiden en voor de mannen in de cockpit is het een kleine moeite, reden waarom de luchtmachtstaf dan ook zijn toestem ming heeft gegeven. Er kwam eens een bezorgde heer in een der keten van Rijkswaterstaat in het Deltagebied, die zich afvroeg, of de ingenieurs wel het gevaar beseffen van hun proefnemingen met radio-actief zand. Een der deskundigen stelde hem ten antwoord een wedervraag: „Meneer, hoe durft u dag in dag uit met een polshorloge rond te lopen dat een ver lichte wijzerplaat heeft?" De conclusie uit dit korte gesprek is wel duidelijk: aan het gebruik van radio-actief zand is niet het minste risico verbonden, omdat het in zulke minieme hoeveel heden wordt toegepast. En de voor delen zijn van enorme betekenis. Langs de hele Nederlandse kust, en juist voor al bij de zeegaten, is het zand in onaf gebroken beweging. Het verplaatst zich langs grillige wegen en wekt onver wachte stromingen op, die een eenmaal verkregen beeld weer geheel kunnen verstoren. Er is de Deltadienst alles aan gelegen, iets meer van deze onderzeese zandverstuivingen aan de weet te komen. Het traditionele middel hiertoe is de zandvanger, o.a. de Delftse fles, die wel inzicht geeft, maar niet tot nauwkeurige metingen in staat is. Bo vendien is er bij ruw weer niet mee te werken, wanneer juist de zandtrans- porten het hevigst woeden. Er zijn toen proeven gedaan met gekleurd zand, maar dit verdunde zich dermate, dat hele wagonladingen met deze gekleurde stof nodig zouden zijn voor enigszins betrouwbare peilingen. De kernfysica bracht uitkomst. Een radio-actieve zandkorrel geeft name lijk op de foto een donkere vlek, en het gaat er nu maar om, deze korrel op zijn vlucht temidden van de dui zenden gewone korrels te volgen. Men - t-S s Advertentie kan met dit ultra-moderne middel, dat overigens nog in het beginstadium van ontwikkeling verkeert, een ver dunning toepassen van 1 1 miljoen, hetgeen er in de praktijk op neer komt, dat een Geigerteller een radio actieve korrel terugvindt op vier kante meter. De Deltadienst verwacht aan een hoeveelheid van ongeveer 100 kilo radio-actief zand voorlopig vol doende te hebben. Hoewel de toepassing dus geen ge vaar oplevert voor de volksgezondheid, wordt uiteraard wel aandacht geschon ken aan bijzondere voorzorgsmaatre gelen. De automatisering in de waterbouw is voorts van invloed geweest op de plaatsbepaling in zee, waarbij men nu van radiogolven gebruik maakt. Wan neer men drie ze ders op diverse plaat sen opstelt en op onderling verschillen de frequentie radiogolven laat uitzen den, kan men deze gegevens aan boord van een willekeurig meetschip opvan gen en door vergelijking direct de plants van het schip te weten komen. Rest nog te vermelden als recente vondst een meter, die stroomversnel lingen kan registreren en tegelijk de temperatuur en het zoutgehalte van het water Zo spant de Nederlandse wetenschap samen om met bundeling van alle ken nis en vernuft de zee tot op haar diepste geheimen te doorgronden. De gedra gingen van de zee, de getijbewegingen en de stroomprofielen behoren nog tot een onontgonnen gebied, hoe vertrouwd ons land ook met het verschijnsel water is. En nu staat de wetenschap klaar om met hypermoderne middelen het meest verholen leven, de intiemste roerselen van de zee te ontdekken. Zal onze erf vijand eindelijk tot volledige capitulatie worden gedwongen? Voortdurend storten zandzuigers onder- lossers (een soort zandbakken) vol, die op hun beurt hun lading weer lossen op de plaats, waar de dijk wordt gebouwd. Type Combi met tondeuse, schakelaar, In luxe etui f 59.75 Type Special f 44.75 Nieuw Type Standard 137.60 Uitvoerige shaverfolder nr. 1088 bil Uw handelaar of de imp. N.V. Hapé, A'dam-C„ Tel. 63957. Gev. sinds 1913. Verdere Braun producten: keukenmachines/aapcentrifuges/ moderne radio en tv. apparaten/grammo foons. Hapé producten: Multiaun /tollet- spiegels/bij-luidsprekers/Easyphone.in folder nr. 1189. Het programma van het bezoek dat de Koning der Belgen van 8 tot 11 juli aan Koningin Juliana en Prins Bern- hard zal brengen is thans in grote lij nen vastgesteld. De Koning zal woensdag 8 juli om tien uur per vliegtuig op Schiphol aanko men. Na de begroeting en de inspectie van de erewacht zullen in de Ica-hal de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de leden van de ministerraad en andere hoge autoriteiten worden voorgesteld. Per auto rijdt men naar het Stadionplein, waar de ontvangst namens de gemeente Amsterdam is en waar wordt overgestapt in de rijtuigen voor de tocht naar het koninklijk paleis op de Dam. Na de inspectie van de ere wacht voor het paleis zullen de vorsten op het paleisbalkon verschijnen. Kort daarna zal de Koning een krans leggen bij het nationaal monument op de Dam. Des middags zal het gemeentebe stuur van Amsterdam de vorsten in het stadhuis ontvangen, waar in de raad zaal de gemeenteraad zal worden voor gesteld. Daarna volgt een bezoek aan het Rijksmuseum. De vorsten zullen zich per boot naar de onmiddellijke omgeving van het Rijksmuseum bege ven. In de namiddag is er ten paleize de ontvangst van het corps diplomati que. Een gala-diner in het paleis besluit de dag. Donderdagmorgen 9 juli zal de Ko ning ten paleize een overzicht worden gegeven van de Delta-werken. Per auto '''I'"" V V •;Sv: - v Er blijkt een misverstand geweest te zijn over de consequenties van het wij zigingsbesluit betreffende de eindexa menregeling gymnasium. Men zal de in het K.B. van 14 mei opgesloten wij zigingen dit jaar wel toepassen op de mondelinge eindexamens. De verande ringen waren echter nog niet van kracht bij het schriftelijke gedeelte. Het gebruikelijke verzoek aan de gecom mitteerden om „zoveel mogelijk te wil len zorgen dat de examens volgens de voorschriften zouden worden afgeno men" moet in dit licht worden gezien. De gecommitteerden hebben reeds op 20 mei dus tijdig voor Je mondelinge examens, het wijzigingsbesluit ontvan gen, aldus minister Ca.ls in zijn ant woord op vragen van het Tweede-Ka merlid mej. Nolte (K.V.P). Deze had in haar vragen gesteld dat er mogelijk onzekerheid bij de examens zou zijn veroorzaakt als gevolg van een eerder, vertrouwelijk tot de schoolbesturen ge richte brief, waarin men de wijzigingen aankondigde. Minister Cals zegt, dat het aanbeve ling zou hebben verdiend, indien het wijzigingsbesluit zo tijdig tot stand was gekomen, dat het ook van invloed kon zijn op het schriftelijke deel van de eindexamens van dit jaar Dit is ech ter niet mogelijk gebleken. De wijzigingen houden o.m. in ver lenging van de tijd. die aan de kandi daten voor het Nederlands opstel wordt toegestaan f thans 2uur); verminde ring van het aantal dagen voor het mondeling examen; een tegemoetko ming voor de kandidaten voor het Staatsexamen, die op de eigenlijke examendagen zijn verhinderd, en uit breiding van de vrijstellingsmogelijk heden. De staatssecretaris van economische zaken heeft de commissie Adviezen Vestigingsregelingen van de Sociaal- Economische Raad advies gevraagd over de vaststelling van vestigingsbe sluiten voor de kleinhandel in verfwa ren, in sportartikelen, in grammofoon platen en voor het bloemverkopers- en hoveniersbedrijf. Hem is uit kringen van de betrokken ondernemers be halve door de handelaren in sportarti kelen om een vestigingsbesluit ge vraagd. In een toelichting deelt de staatsse cretaris o.a. mede. dat velerlei oorza ken er toe leiden dat de particulier er steeds meer toe overgaat reparaties en andere werkzaamheden met betrekking tot het interieur van zijn woning zelf te verrichten. Dit brengt met zich me de dat het aantal speciale winkels waar men het daartoe benodigde kan aan schaffen voortdurend stijgt. Kenmer kend is tevens, aldus de toelichting, dat het verzoek om een vestigingsrege ling voor de detailhandel in verfwaren vast te stellen, mede is gedaan door de schilderorganisaties. Hieruit blijkt immers dat naar het oordeel van deze organisaties het „zelf doen" geen voor bijgaand verschijnsel zal zijn. In steeds toenemende mate hebben zich de laat ste tijd ondeskundige personen als de taillist in verfwaren gevestigd, aldus de aanvragers. Met man en macht werken de Neder landse dijkenbouwers op het ogenblik in het Veersegat, de zee-arm tussen Walcheren en Noord-Beveland, aan het leggen van de dam, welke dit water in het kader van het Delta-plan zal moeten afsluiten. Met vereende krachten wordt aan de Bevelandse oever een zinkstuk in elkaar gevlochten. Avondlijk Den Haag stond gisteren gedeeltelijk in rep en roer toen een half dozijn brandweerwagens, lad der- en takelwagens, alsmede een groot aantal politieauto's met hui lende en loeiende claxons met enor me snelheid naar het KLM-gebouw raasden. Nieuwsgierigen stroomden le hoop om te kijken, wat er aan de hand was. Het verkeer bij de Nieuwe Wittebrug was in een oogwenk ge stremd. Politie en brandweer snelden te hulp op een alarm, dat een volbela- den personenauto in de Koninginne gracht zou zijn gereden en onder water verdwenen was. Niemand ter plaatse kon echter inlichtingen geven, zodat de con clusie „loos alarm" alras getrokken werd. Woedend rukten de vijftig a zestig mannen weer in. Ook het pu bliek stak zijn verontwaardiging over de daad der onvindbare veroorza kers van deze opschudding en tijd en materieelverknoeiing niet onder stoelen of banken. 59 Een deel ervan is gesaneerd. Maar in het vierkant dat wordt gevormd door de Catharinastraat, de Domi- nicanessensingel, de Van Deurneweg, de Burgemees ter Chaillotlaan en het Asselbergplein staat die rom mel nog overeind. Bewoond worden die oude caval- jes niet meer, ze zijn in gebruik als werkplaats en Êakhuis. Als iemand nu uit het centrum naar de urgemeester Chaillotlaan of het Asselbergplein wil, steekt hij de Dominicanessensingel over en volgt dan de Catharinastraat of de Van Deurneweg. Dan is hij er in ongeveer twint'g minuten. Maar iemand die in de stad geboren en getogen is, neemt een kortere weg. H(j gaat door het rVagevuur, de Hellekrocht, komt zo in het Kranke Ledensteegje, dat achter de tuinen van het Asselbergplein langs loopt. Dan heb je geen twintig minuten nodig maar hoogstens ze ven." De Officier knikt en Perquin gaat verder: „Agent Van Tilburg had de nacht van zaterdag op zondag buitendienst van twaalf tot drie in het Tuindorp, zo noemen ze in de wandeling de wijk buiten de Do minicanessensingel, Het was hondenweer. Op de sin gel werd hij overvallen door een zware hagelbui en zocht zijn toevlucht in een van de inhammen van de tuinmuur. Daar liep hü tot zijn verbazing tegen de auto van de heer Jansen aan, die daar onbeheerd stond." „Hoe wist hij, dat het mijnheer Jansens auto was?" „Hij is de enige in Sint Odiliënrode, die een His- pano rijdt en ten overvloede heeft Van Tilburg het nummer opgenomen. Hij is een tijdje blijven wach ten, omdat hij de hele geschiedenis vreemd vond. Maar er kwam niemand opdagen en hij kon zijn ronde niet verzuimen enkel omdat mijnheer Jansen verkoos zijn auto onbeheerd op de Dominicanessen- singel te laten staan. Per slot van rekening bestaat er voor die plaats geen parkeerverbod. Kort en goed, de agent Van Tilburg dacht, dat het hem toch eigen lijk niet aanging. En hij volhardde bij die opvatting, toen bij zijn tweede ronde om één uur de wagen er nog stond. Toen hij om halftwee langs kwam was het nog zo, maar om kwart over twee was de wagen verdwenen. Hij zou er verder niet meer aan gedacht hebben als diezelfde avond de moord niet had plaats gehad. Hoewel hü tussen beide feiten geen verband kon zien, achtte hij het toch zijn plicht de geschie denis van de wagen te rapporteren." „Heeft hij verder op zijn rondes nog iets bijzonders opgemerkt?" „Toen hij omstreeks halfeen in het Kranke Leden steegje patrouilleerde, meende hij een lichtschijnsel in de achterkamer van het huis van de gebroeders Kersbergen te zien. Hij ging de tuin in om zich te overtuigen, maar zag niets meer. Hij heeft toen de zaak niet verder onderzocht, omdat hij meende dal het licht van de lantaren, die daar staat, hem parten had gespeeld. Ik voor mij ben overtuigd, dat het door hem geziene schijnsel het aanknippen van hel licht boven het bed van André Kersbergen was, die door het gerucht dat de inbreker maakte, wakker was geworden." „Die agent Van Tilburg, acht u die volkomen be trouwbaar?" „Volkomen, mijnheer de Officier." Mijnheer de Officier sluit even zijn ogen en doel pogingen zijn verwarde gedachte te ordenen. Een cause célèbre! Dit is een cause célèbre. En hij. Van Steenkerken, zal er een hoofdrol in spelen. Hij ziet de dikke letters van de krantenkoppen De magistrale rede van de Officier van Justitie. Het in zijn soberheid indrukwekkende requisitoir van Mr. Van Steenkerken. Jansen neemt natuurlijk een eerste klasse advocaat. Een van die beroemde strafpleiters uit Den Haag of AmsterdamZe zul len het wel op tijdelijke ontoerekenbaarheid zien te gooien. Hoe is de man er toe gekomen? Wat kwam het er op aan al had zijn vrouw een verleden van hier tot de Moerdijkbrug? Als je mevrouw Jansen van Hilgersbeek bentMaar ja, als Je het zo ver gebracht hebt als Jansen, meen je dat je boven de wet staatWacht, die gedachte moet hij vast houden voor zijn requisitoir. Caesarenwaanzin Omstandig poetst hij weer zijn brilleglazen. Neen, hij durft het toch niet aan. Een man als Jansen van Hilgersbeek. Als de bewijzen nu onom stotelijk waren, maar zo, nee, je weet niet welke krachten je oproept. Misschien wel krachten, die je carrière breken. Hardop zegt hij: „Laten we nu eens kijken, inspecteur. We hebben dus: a. het por tret, dat niet het origineel is, maar een afdruk, die in het laatste halfjaar of zo moet zijn gemaakt; b. de ambtsedige verklaring van die agent eh „Van Tilburg, inspecteur." „Van die agent Van Tilburg betreffende die auto en zijn gesprek met de nachtportier; c. de verkla ring van de eigenaar van de Korenschoof betref fende het uur van vertrek van de heer Jansen en de die avond door hem gebruikte wagen; d. de ambtsedige verklaring van die koddebeier, die de Manke ontlast; Tja, en dat is dan geloof ik alles, inspecteur. Alles aanwijzingen, heel sterke aanwij zingen. Als het iemand anders betrof zou ik niet aarzelen omMaar nu het een zo prominent iemand als Jansen van Hilgersbeek betreftHij zucht teleurgesteld. „Allemaal aanwijzingen, inspec teur, maar nog geen enkel doorslaand bewijs. Neen, ik vrees dat ik u onmogelijk een bevel tot inhechte nisneming kan geven. Het is erg jammer, maar ik vrees, dat dit een van die zaken Is, die je wel moet seponeren, hoewel je drommels goed weet wie de dader is." „De zaak seponeren." Pieter Auguste Perquins onderlip schuift weer gevaarlijk naar voren. Hij ziet het dode gezicht van André Kersbergen, de zielige figuur van de griffier, die nu zijn hele leven gedood verfd zal blijven als de moordenaar van Van den Bronck, die had moeten zitten, als er geen „klasse- justitie" bestond, zoals de Gorissens zouden zeggen. De Romboutsen daarentegen zouden zijn ontsnappen aan de wrekende gerechtigheid wijten aan de domme koppigheid, de onbekwaamheid van dat inspecteur- tje. En hij vraagt zich af, welk recht deze Cornells Jansen van Hilgersbeek heeft mensen die hem nooit een strobreed in de weg legden te vermoorden, zoals je een vlo doodknipt of ze, wat misschien nog erger is, zijn lasten te laten dragen. Hij merkt dat de Officier van Justitie aanstalten maakt op te staan, hoort hem nog eens zijn: „Het spijt mij werkelijk" herhalen. (Wordt vervolgd) Wat de kleinhandel in sportartikelen betreft heeft de staatssecretaris over wogen dat het wenselijk is over te gaan tot toepassing van de Vestigingswet Bedrijven 1954 en daarbij het voor dat bedrijf van kracht zijnde vestigingsbe sluit 1950 in te trekken. In het ontwerp-besluit is de definitie van het begrip „sportartikel" verruimd en de vakbekwaamheidseisen zijn meer afgestemd op hetgeen voor de klein handel in sportartikelen noodzakelijk kan worden geacht. Het ontwerp-besluit verstaat onder sport wei kamperen, niet wandelen, hengelen en biljarten, terwijl onder sportartikelen niet vallen vuurwapenen en munitie (xls omschreven in de Vuurwapenwet 1919), caravans en sportrü wielen. De Nederlandse Vereniging van Grammofoon - detailhandelaren vindt het ook wenselijk zekere waarborgen te laten scheppen voor de aanwezigheid van een minimale vakbekwaamheid bij de circa zevenhonderdvtjftig detaillis ten. Ongeveer vierhonderd van deze handelaren drijven de kleinhandel in combinatie met de radiodetailhandel, ongeveer tweehonderd in combinatie met de kleinhandel in tal van artikelen (warenhuizen), terwijl tenslotte onge veer honderd detailhandelaren in gram mofoonplaten een speciale zaak heb ben. De vereniging is van mening dat door het inwilligen van haar verzoek tevens bereikt wordt da de grammo foonplaat niet tot een „bazarartikel" wordt gedegradeerd. De vereniging heeft bij haai' verzoek om vaststelling van een vestigingsbe sluit ook gevraagd daarin op te nemen de eisen betreffende vakbekwaamheid die de vereniging tot dusver heeft ge steld over het op grammofoonplaten opgenomen repertoire. De staatssecre taris heeft tegen inwilliging van opne ming van deze vakbekwaamheidseisen in een eventuele vestigingsregeling grote bezwaren. Naar zijn mening kan een kleinhandelaar die de verscheidene platenmerken en leveranciers daarvan kent en die bovendien de catalogi der leveranciers goed kan hanteren, zijn cliënten volledige service geven. De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. Van Gilse, heeft in een rapport aan het openbaar ministterie als conclusie gesteld, dat tot het instel len van een trafvervolging tegen de veroorzakers van de vergiftiging van het Rijnlandwater nagenoeg geen ter men aanwezig zijn in onze huidige wet geving. vertrekt ons koningspaar met zijn gast daarna naar Rotterdam, waar zij zich bij het clubhuis De Maas aan boord van de Erasmus zullen begeven voor een tocht door de Rotterdamse havens. Na de lunch zal men aan wal gaan en zich per sloep naar het vliegkamp schip Karei Doorman begeven. In drie helikopters zal het gezelschap van het vliegdekschip opstijgen om een tocht boven de Delta-werken te maken. De middag wordt besloten met een kort bezoek aan Noordwijk, de badplaats, waar de Koning in zijn kinderjaren menigmaal verbleef. Per auto rijdt men naar het paleis in Amsterdam te rug. Op uitnodiging van het gemeente bestuur van de hoofdstad zal koning Boudewijn des avonds in de Stads schouwburg een voorstelling bijwo nen van Shakespeare's Troilus en Cressida. Het spel wordt onder regie van Johan de Meester met medewer king van leden van de verschillende Nederlandse toneelgezelschappen als Nederlandse toneelmanifestatie tij dens het Holland Festival 1959 opge voerd. Voor de morgen van vrijdag 10 juli staat het programma nog niet vast. Des middags zal de ministerraad in de Trèveszaal aan het Binnenhof te 's-Gravenhage een noenmaal aanbie den. Het gemeentebestuur van Den Haag biedt een ontvangst aan in het oude stadhuis. Later op de middag zal de Koning zich naar het kasteel Oud-Wassenaar te Wassenaar begeven, waar een receptie voor de Belgische kolonie wordt gehou den. In de Belgische ambassade zal de Koning 's avonds het contra-diner aan de Koningin en de Prins aanbieden. Zaterdag 11 juli wordt per auto van het Huis ten Bosch naar de vliegbasis Ypenburg gereden, waar afscheid van de autoriteiten wordt genomen. Met een Dakota wordt naar het vliegveld Beek gevlogen en vandaar naar Maastricht gereden. Vóór de aankomst op het Vrijthof in Maastricht zal de Koning een krans leggen bij het Belgisch monument te Heer. Ook de Koningin en de Prins zul len een krans leggen. In Maastricht zal men als gasten van de commissaris der koningin het noenmaal gebruiken. In de middag wordt teruggekeerd naar Beek, waar de Koning afscheid zal ne men van de Koningin en de Prins. Met een D.C. 6 vliegt Zijne Majesteit naar Brussel terug. (Van onze Haagse redactie) De drieëntwintigjarige reserve-ser geant die betrokken was bij het wacht- incident bij Zutphen, is door zijn divi- siecommandant gedegradeerd tot de stand van gewoon soldaat. Hij heeft zUi' beklag over deze straf ingediend. Dit beklag zal door de legerkorps-comman dant worden behandeld. De sergeant was samen met de ge wonde korporaal tijdens oefeningen van zijn onderdeel, de B-compagnie van het veertiende bataljon infanterie dinsdag nacht in Wichmond achtergebleven. Het tweetal werd eerst donderdag opgehaald en naar Arnhem vervoerd. De korporaal werd opgenomen in het gewestelijk mi litair hospitaal, de sergeant ging terug naar de Saxen Weimarkazerne, waar hij gelegerd is. Hij is gestraft, omdat hij, meerdere zijnde, geen initiatief heeft getoond, na dat hij met de korporaal was achterge bleven. Het tweetal de korporaal scheen zijn enkel te hebben verstuikt heeft zich verwijderd van de plaats waar het ongeval zich had voorgedaan. De mi litaire wagen die hen kwam ophalen vond hen daarom woensdagmorgen niet. Nadat een vertegenwoordiger, die beide militairen in een boerderij had ontmoet, donderdag de kazerne had opgebeld, kon het tweetal pas worden gehaald. Bij de korporaal heeft men geen bijzondere afwijkingen geconstateerd. Wat er pre cies met zijn enkel is gebeurd, weet men dus nog niet. Hij is nog niet uit het hospitaal ontslagen. Zijn blessure is nog onderwerp van onderzoek. De sergeant verblijft momenteel in de ka zerne. Hij heeft arrest, waarschijnlijk totdat zijn beklag zal zijn behandeld. AMSTERDAM, 10 juni. V.U. Ge slaagd voor het kandidaats examen psychologie mej. Fr. Hieper, Weesp. AMSTERDAM, 10 juni Bevorderd tot arts de heren C. L. Zwaan, Tan Yoe Tjheek (Amsterdam) en D. van Alten (Zaandam). Geslaagd voor het arts examen le ged mej. J. Kreuning, me vrouw S. Bellot-van Dantzig (Amster dam), mej. C. Romeyn (Bussum), mej. J. A. Scholtz (Blaricum) en de heren R. Willemse en G. J. Sehiethart (Am sterdam). 's-GRAVENHAGE, 10 juni Ge slaagd voor het examen ter verkrijging van de staatsbevoegdheid voor heil gymnastiek en massage: de dames Burger-Wisse te Goes; E. J. M. Cre- mers te Sittard; T. J. G. M. Daver- veldt te Utrecht: M. M. A. Dieben te Heerlen; T. J. Douma te Kollum: D. Dudok de Wit te Amsterdam; M. M. B. Duivenstijn te 's-Gravenhage; J. M. v. Di1k te Lisse GRONINGEN, 10 juni. Frans: K. J. Heuvink, Winschoten, kand. geneeskunde Ila: de dames J. D. Reerink, Bussum, W. W. W. Snijders, Harderwijk. J. S. Pasma, Heerenveen, H. J. Dijkhuis, Winschoten en de heren J. A. Marcar, Rotterdam, Ja P. Samson, Leeuwarden, J. W. van Rooy, Hilversum en S. H. Scholte, Assen. NIEUW-GINNEKEN Gymnasium van het seminarie Ypelaar, afd. A: A. M. C. G. van den Boom, C. A. J. M. van Boxel, J. G. C. Broeders, J. J. C. Com missaris, P. Farla, W. J. S. J. van Laar hoven, G. J, M. van Leysen. P. C. de Maat, P. J. J. M. van Overveld, A. G. M. Pelkmans. A. H. J. Swart, J. A. van der Ven, J. A. Vincenten. G. L. M. van Wijk. AMSTERDAM St.-Ignatiuscollege Gymnasium diploma B: T. Raassen, T. Regtien, W. Severin. T. Stokman, A Tromp, B. de Vries, F. van Waes, P van Waes, K. Weesing, P. Wouters. OSS Titus Brandsmalyceum. afde ling Gymnasium. Diploma A: H. v.d. Biggelaar, Wijchen; J. Brouwers, Uden; J. v, Dinter. Megen; A. Drenth (vr.). Oss; M. v. Erp, Sehavk; J. v. Hulst, Heesch: B. Kloeke ivr.). Oss- J. Pikaar (vr.), Oss: P. Vloet, Mill; R. Wolters Met 1 kandidaat wordt het examen voortgezet; 1 kandidaat afgewezen. BREDA O. L. Vr. Lyceum, gymna sium A: de dames: B. Bagchus. H. Boekraad, C. Evers, P. Houben. W. Meeuwissen, C. Paalvast, allen Breda.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9