Vastberaden Herter stelt Gromyko de wet WESTEN onderhandelt niet onder druk Herter: Binnen vier uur kan ik uit Genève weg zijn Khroesjtsjev houdt voet bij stuk Adenauer wakkert vlammen van koude oorlog Ontsnapte aard wolf bij Breskens geveld ONTMOETINGSCENTRUM VOOR HET ONDERWIJS Felle aanval van Ollenhauer C.D.Umoet zich van Adenauer ontdoen Kapitein ter zee P. de Jong staatssecretaris Defensie IN DE BONDSDAG Proefvlucht van vliegende schotel Komend najaar: Nieuwe leider van Bond zonder Naam Rood-China weert Ned. vliegers Kanselier Scheele op Schiphol t IS V& F.' pUtcMfomi-iiMMtïini Mr. Roolvink verwacht aan Sociale Zaken liet weer Redevoering in Riga ISA DRIJFJACHT VAN TWEE UUR Boven de Solent BRITSE raket met succes gelanceerd Pater K. Knibbeler volgt pater W. Loop op STUURMAJA COHEN Nederlandse schepen voor Indonesië Zonnig Aan zee Het weer in Europa VRIJDAG 12 JUNI 1959 83ste JAARGANG No. 30236 EXCL. GOUDEN RINGEN FALCON Nylon Regenjassen BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant, Beverwijk Breestraal 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red Umulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ©lrectle: J. W. Boerrlgter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie; Drs- H. v. RUN en W Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonde; opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. In overleg met zijn Britse en Franse ambtgenoten heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Herter, gistermiddag te Genève een privé-on- derhoud met de Rus Gromyko gehad, aldus meldt United Press International. Volgens een Westerse verklaring die na afloop van de bespreking werd uitgege ven, heeft Herter de Russische minis ter op de hoogte gebracht van de ern stige bezorgdheid van zijn Westelijke collega's over de ontwikkelingen op de conferentie gedurende de afgelopen paar dagen en de invloed daarvan op de thans aan de gang zijnde onderhandelin gen. Er is geen reces besproken. Doch Herter heeft aan Gromyko duidelijk ge maakt dat de besprekingen van de eerst komende dagen het resultaat van de conferentie zullen bepalen. De Brit Lloyd en de Fransman Couve de Mur- ville zijn voornemens per vliegtuig naar huis te reizen voor overleg, na de ple naire zitting van vandaag, maar hun plan is maandag terug te zijn. Volgens U.P.I. vond het gesprek tus sen Herter en Gromyko in een stroeve, welhaast onvriendelijke atmosfeer plaats. Gromyko stond er op alleen Rus sisch te spreken. Bij zijn ontmoetingen met de drie collegae spreekt hij gewoon lijk Engels, welke taal hij goed beheerst. Maar ditmaal stond Gromyko er op Rus sisch te spreken en wenste hij dat al les wat Herter zei in het Russisch ver taald werd. In krachtige taal vertelde Herter de Rus nogmaals dat de Westerse mogend heden niet zullen onderhandelen onder bedreiging of druk. Ook maakte de Amerikaan duidelijk dat de voorstellen welke Gromyko woensdag officieel ge daan heeft, volkomen onaanvaardbaar zijn als basis voor onderhandelingen. Naar Amerikaanse mening bevatte de reactie van Gromyko op de verklaring van Herter geen enkel nieuw aspect. Herter vertelde Gromyko dat hij (Her ter) binnen vier uur een vliegtuig ge reed kan hebben voor de thuisreis, ten zij de dreigementen der communisten worden ingetrokken. Maar tijdens het gesprek van ruim zeven kwartier heeft de Rus geen blijk gegeven dat hij ge neigd is het nieuwe ultimatum los te la ten. Na het overleg met Gromyko heeft Herter nog ruim een uur met zijn col lega's Selwyn Lloyd en Couve de Mur- ville gesproken. In diplomatieke krin gen heeft U.P.I. vernomen dat het Wes ten misschien bereid zal zijn de confe rentie te onderbreken, indien Gromyko meer tijd voor Rusland wenst zich nog eens op zijn dreigementen te bezinnen. Of de conferentie al dan niet wordt voortgezet hangt thans af van de reactie van het Kremlin op de koele taal welke Hertex gisteren gebezigd heeft. In Wes telijke kringen verwachtmen dat die reactie misschien pas volgende week be schikbaar is. Om middernacht heeft een Ameri kaanse woordvoerder nog een perscon ferentie bijeengeroepen om berichten recht te zetten volgens welke Herters vliegtuig voor vertrek gereed wordt ge houden, aldus meldt Reuter. Het vlieg tuig slaat in Washington en is zover ge reed dat het vier uur nadat het bevel daartoe is gekomen, naar Genève kan vertrekken. Maandag is deze maatregel getroffen. De woordvoerder nam aan dat Herter wegens het pessimisme van de afgelopen dagen besloten had de maatregel te treffen. De woordvoerder ontkende echter ten stelligste dat Her- ter gisteren Gromyko heeft medege deeld dat zijn vliegtuig gereed staat. Hij sprak nog meer geruchten, kenne lijk afkomstig uit Sovjetkringen, tegen. Zo heeft Herter geen ultimatum aan Gromyko gesteld en niet verklaard dat hij nog maar drie dagen wil onderhan delen. Voorts sprak de Amerikaanse woordvoerder een bericht tegen dat Herter en Gromyko in het weekeinde nog een keer met elkaar zouden spre ken. Donderdagmiddag is de nieuwe Ja panse ambassadeur voor Nederland Z. E Akina Miyazaki aangekomen. Premier Khroesjtsjev van de Sovjet- Unie heeft gisteren op een bijeenkomst te Riga de hoofdstad van Letland die werd bijgewoond door ongeveer 100.000 mensen, verklaard dat hy het betreurt dat het Westen de jongste Russische voorstellen o.» aanvaardbaar acht en de bezetting van West-Berlijn wil handhaven, aldus meldt Reuter. „Blijkbaar willen de V.S. en de andere Westelijke mogendheden hun politiek die gebaseerd is op machtsposities, voortzetten. Deze politiek is uitgedacht door Dulles die echter tegen het einde van zijn leven begon in te zien dat deze politiek onlogisch is", aldus Khroesj tsjev. De Russische premier, die naar Riga was gereisd in gezelschap van de Oostduitse afvaardiging, stelde in zijn rede voor Scandinavië en het Oostzee gebied tot een kern- en raketwapenvrije zone te maken. „Ik hoop", zo vervolgde Khroesj tsjev, „dat men in Noorwegen en De nemarken oegrijpt wat ik bedoel als ik zeg dat deze landen in het Atlan tische blok zijn gesleept als gevolg van een misverstand. Om het maar eens ronduit te zeggen: welke band kan er bestaan tussen deze landen en de NATO, waar de gang van zaken en het tempo steeds meer bepaald worden door de Westduitse militaris ten die deze landen in het verleden onder hun laarzen hebben vertrapt" De man die op het ogenblik achter deze Westelijke machtspolitiek staat, is bondskanselier Adenauer, aldus Khroesjtsjev. Maar Adenauer doet met zijn pogingen om bondskanselier te blijven zichzelf de das om. Hij tracht zelfs niet te verbergen dat hij als bondskanselier voornemens is de vlammen van de koude oorlog aan te wakkeren. Het gaat er echter niet om welke functie Adenauer bekleedt, maar wie er achter hem staan. Ade nauer wordt gesteund door mannen die met hem blijven vasthouden aan de „failliete" machtsposities, aldus Khroesjtsjev. Over de betrekkingen l issen de Sov- jit-Unie en Finland merkte de Rus sische premier op da' deze goed zijn hoewel er in Finland nog steeds be paalde groeperingen rondom Tanner de voorzitter van de Finse sociaal-de mocratische partij zijn, die de Finse politiek in een andere richting willen drijven. „Als wij over deze dingen pra ten, proberen sommige mensen ons te beschuldigen van inmenging in Fin- (Van onze correspondent) Na een drijfjacht van twee uur, waaraan dertig met knuppels gewapende boeren uit de omgeving van Breskens, negen jagers met jachtgeweren en drie wachtmeesters van de Rijkspolitie met karabünen deelnamen, is het roofdier, dat in d.e nacht ran maandag op dinsdag te Nieuwersluis onder Breskens een schaap verscheurde, een aardwolf. donderdagmiddag om vier uur op een perceel erwten in de polder Oud-Breskens door twee karahynsrboten en een lawine hagel geveld. Het kadaver bracht men nog gisteravond naar Lokeren bij Gent in België. De aardwolf, een uit Afrika afkomstig roofdier, dat tot de hyena-achtigen behoort, is inderdaad het veertien dagen geleden uit het dierenpark te Lokeren ontvluchte exem plaar Hoewel men kort na de ontvluchting in België verschillende klop jachten organiseerde, mochten onze zuiderburen er niet tn slagen het dier te vaneen of te doden. De aardwolf is zo groot als een volgroeide krachtige herdershond en grijs van kieur met donkere strepen. Men vervoerde het kadaver per auto naar het gemeentehuis van Breskens, waar burgemeester J. A. Eekhout zich in verbinding stelde met de eigenaar van de dierentuin te Lokeren. die het roofdier zelf in Kenya had gevangen. De directeur had een beloning van ?000 franc uitgeloofd voor degene die het dier onschadelük maakte en 5000 franc voor degene die de aardwolf levend zou vangen lands binnenlandse aangelegenheden", aldus Khroesjtsjev. „Maar dit is geen inmenging. Het is slechts de uitdruk king van onze bezorgdheid voor de hechtheid en oprechtheid van de be trekkingen tussen beide landen. Wij zijn er echter van overtuigd dat het Finse volk, ondanks de pogingen van Tanner en zijn volgelingen, begrip heeft voor de noodzaak om in vrede te leven met het Russische volk. De Russische premier stelde in dit vei'band Finland ten voorbeeld aan de Scandinavische landen. Wij moeten omstandigheden scheppen die de agressieve machten zo veel mogelijk isoleren", aldus Khroesj- tjev. Premier Grotewohl van Oost-Duits- land hield eveneens een toespraak. Hij verklaarde dat het sluiten van een vre desverdrag met Duitsland daarom zo be langrijk is omdat West-Duitsland het centrum is geworden van een nieuwe oorlogsdreiging. Hij hield voorts een pleidooi voor het sluiten van niet-aan- valsverdragen. Niet alleen de twee Duitse staten moeten een dergeliik ver drag sluiten, maar ook de landen die aan de Oostzee grenzen, aldus Grote wohl. Mi- Voor de eerste maal in publiek heeft de Britse „vliegende schotel" gevlogen. De Britse vliegende schotel heeft gis termiddag een proefvlucht boven de Solent, een zeearm tussen het eiland Wight en Engeland, gemaakt, aldus be richt A.F.P. De vlucht duurde twintig minuten. Het toestel dat zich op dertig centimeter boven de zeespiegel op een luchtkussen voortbewoog, werd bege leid door talrijke vaartuigen. De snel heid van de vliegende schotel was niet groter dan die van een wandelaar. De vliegende schotel is door Saunders Roe met ongeveer anderhalf miljoen gulden regeringssteun vervaardigd. De maatschappij is voornemens grotere mo dellen te bouwen. Over twee tot drie jaar zal waarschijnlijk een model van tussen de veertig en de vijftig ton ge reed komen. Een woordvoerder van Saunders Roe zei op e. i persconferen tie: Hoe groter het voertuig is hoe eco nomischer. Later zal men gaan werken aan modellen van 400 en 1000 ton. Ook het vervaardigen van een 10.000 tonner zou tot de mogelijkheden behoren. Voor een voertuig van 100.000 ton van an derhalve kilometer lengte zou een mo tor nodig zijn die twee miljoen PK ont wikkelt. Het luchtkussen zou dan ruim twintig meter hoog moeten ziin. De be drijfskosten van een reuzenschotel voor passagiersvervoer zouden gelijk of goed koper zijn dan die van vliegtuigen. Op de proefbasis voor raketten van Woomera is gisteren de derde Britse Black Knight" met succes gelanceerd, aldus een mededeling van de Australi sche minister van defensie. De raket bereikte een hoogte van 800 km tegen een hoogte van 480 en 560 km van de eerste twee raketten die in september en maart werden afgeschoten, aldus bericht Reuter. (Van onze onderwijsredacteur) In het komend najaar is, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de op richting te verwachten van een „ont moetingscentrum voor het onderwijs" Het doel van dit centrum is de onder scheidene onderwysgroeperingen teza men te brengen voor overleg over algemene onderwerpen van onderwijs beleid. Op een kortgeleden te Amsterdam onder voorzitterschap van prof dr Ph J. Idenburg gehouden vergadering, waarbij vrijwel alle landelijke organi saties "waren vertegenwoordigd, kwam men in grote lijnen tot overeenstem ming over het concept van ie grond slagen voor het ontmoetingscentrum. Dit concept is opgesteld door een commis sie, waarin zitting hadden dr. A. la Fleur prof. dr. H- Robbers, mr. A. de Roos en drs. C. J. M. H. Souren als secretaris Het ontmoetingscentrum is voortge komen uit een initiatief, dat aanvanke lijk verder reikte, [n de jaren 1956-1957 streefde men naar de oprichting van een „Nationale Raad voor het Ónder- wijs". Dit streven is niet verwerkelijkt onder meer omdat men van confessio nele zijden bezwaren maakte tegen de gedachte c deze raad een toporgaan zou worden voor he. onderwijs. Na langdurige voorbereidingen heeft men elkaar thans gevonden op de basis, dat. er een gesprekscentrum zal komen, waardoor er een nationaal contact ont staat tussen de verschillende onderwijs organisaties en -groeperingen. Tot nu toe heeft een dergelijk contact ontbro ken met als gevolg, dat de uitzonderlijk grote diversiteit van meningen, die zich in onderwijskringen bij tai van onder werpen voordoet, zelden of nooit tot een sluitend geheel mt. Het ziet er naar uit. dat het ontmoe tingscentrum 'e orm zal krijgen van een vereniging. De deelnemers aan het (vrijblijvende) overleg mag men dan zien als verbindingsofficieren met de diverse organisaties en instellingen, die hen hebben aangewezen. Het aantal leden van het centrum staat nog niet vast; vermoedelijk wordt het een col lege van enkele tientallen personen De statuten en het huishoudelijk re glement van het ontmoetingscentrum worden thans opgesteld door een com missie, waarin zitting hebben rnr. J. J Hangelbroek, secretaris van de School raad voor de scholen met de Bijbel, de heer Jac. Lootsma, voorzitter van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging en mr. C. E Schelfhout, adjunct-direc teur van het r.-k. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. Het ligt in de b-doeling op 12 oktober de oprichtings vergadering te houden Enige maanden geleden, toen pater W. Loop het tiende jaar begon als spre ker van iet Lichtbaken en geestelijk leider van de Bond zonder Naam, heeft hij de competente instanties verzocht, te worden ontheien van zijn taak en te worden vervangen door een opvol ger, omdat hij overtuigd is, dat het Lichtbaken en de Bond zonder Naam behoefte hebben aan voortdurende ver nieuwing en in verband daarmee ook tijdige persoonswisseling. Als opvolger is inmiddels benoemd: pater K. Knibbeler, Montfortaan. Pater Loop zal zaterdag 13 en 20 juni zijn besluit toelichten in het Lichtba ken via de K.R.O. om tien minuten voor half acht. Zondag 21 juni is de, overdracht van de bondsleiding in het Concertgebouw te Haarlem. Die dag zal er een afscheidsreceptie worden ge houden van 12 uur tot 2.30 uur. Wti vernemen nog, dat pater Loop een studie zal gaan maken over de mo derne philosophie en theologie met de bedoeling om tot enkele puhlikaties te komen over de hedendaagse christelij ke wereldbeschouwing en de leer van zijn ordestichter Grignion de Montfort. (Van onze correspondent in Bonn) Voor de Westduitse Bondsdag is gister middag de op een na laatste acte opge voerd van het drama-Adenauer. De laatste acte begint maandag, wanneer het college van zestig vooraanstaande C.D.U.-C.S.U.-politici bijeenkomt om een nieuwe presidentskandidaat te kiezen. De voorzitter van de socialistische partij, Erich Ollenhauer, heeft bij de behande ling in derde en laatste lezing van de begroting voor (ie bondskanselarij een felle aanval op de bondskanselier en de C.D.U.-C.S.U. gedaan, naar aanleiding van het besluit van Adenauer regerings chef te blijven en zich niet voor het presidentschap verkiesbaar te stellen. Naar aanleiding van de gebeurtenissen sinds 4 juni, toen Adenauers besluit be kend werd, sprak Ollenhauer over „de ruïnes van het vertrouwen in de bonds republiek", waarop de wereld thans neerkijkt, over Adenauers „frivole spel" met de twee hoogste functies in de Westduitse staat, het president- en het kanselierschap, ivaardoor het vertrou wen in West-Duitsland, zijn politieke instellingen en leiders ernstig is ge schaad, en over Adenauers minachting voor parlement. „Van vandaag af is Adenauer niet meer de kanselier, die hij een week ge leden nog was. Politiek gezien betekent dat, dat de Adenauer-er- ten einde is. Het zal voor Adenauer een bitter poli tiek einde worden", aldus Ollenhauer, die voorts zei dat de overweldigende meerderheid van het Westduitse volk op het ogenblik tegen het aanblijven van Adenauer als bondskanselier is en geen eenmansstaat en eenzijdige besluiten wenst, maar respect voor de democratie. „Adenauers handelwijze heeft in het buitenland grote schade aangericht Men vraagt zich daar af, of West-Duitsland nu eigenlijk een democratie is, of dat alles maar schijn is geweest." Ollenhauer zei tenslotte, dat de meerderheidspartij in West-Duitsland, de C.D.U.-C.S.U., de weg zal moeten wijzen uit de vertrou wenscrisis, die ten aanzien van de bonds republiek is ontstaan. De enige oplos sing, volgens Ollenhauer: de C.D.U.- C.S.U. moet zich van Adenauer ontdoen Namens de C.D.U.-C.S.U. wees de fractieleider, Heinrich Krone de kritiek van Ollenhauer van de hand en ried hem aan de hand eerst eens in eigen boezem te steken. Krone haalde vele oude koei en uit de sloot: het plan voor Duitsland der S.P.D., de suggestie der socialisti sche studenten dat Bonn met Pankov moet gaan praten, het bezoek van negen socialistische hoofdredacteuren aan Mos kou die aldaar de Russische premier. Khroesjtsjev, met „kameraad" aanspra ken, de woorden van een (oud-commu nistisch) S.P.D. -hoofdbestuurslid dat men om een hereniging van Duitsland te bereiken „een beetje socialisme maar op de koop toe moet nemen" en diens weigering om samen met de C.D.U.- C.S.U een gemeenschappelijk front tegen het communisme te maken. Krone zei dat het succes van West-Duitslands na-oorlogse politiek onverbrekelijk is verbonden met de naam van Adenauer en dat de C.D.U.-C.S.U. er niet aan denkt hem aan de dijk te zetten. Onder zijn leiding en met dezelfde medewerkers zal de politiek worden voortgezet. Bondskanselier Adenauer zelf kantte zich bewogen tegen de verklaring van Ollenhauer. dat hij (de bondskanselier) „geen innerlijke verhouding iegens de democratie" had en wees erop, dat hij in zijn hele leven had bewezen demo craat te zijn. Adenauer zei voorts, dat men in zijn partij nog respect heeft voor het geweten. En met zijn wijsvinger op de S.P.D wijzende, eindigde Adenauer „Een ding wil ik. u nog zeggen De ver antwoording is het moeilijkste element in macht Op grond van die verantwoor ding heb ik mijn besluit genomenr Toen Adenauer zei dat hij op 14 mei op een bijeenkomst van het kabinet die ook werd bijgewoond door Erhard reeds te kennen had gegeven dat hij plannen had bondskanselier te blijven riepen de socialisten: „Wie liegt er nu?" Erhard, die eerder had gezegd dat de bekend making van Adenauers besluit voor hem als een verrassing was gekomen, ver toonde bij deze woorden van de bonds kanselier tekenen van verwondering Toen ontstond er verwarring in de Bondsdag. Later heeft een woordvoer der van het ministerie van economische zaken gezegd, dat in de notulen van de door Adenauer bedoelde vergadering geen melding wordt gemaakt van een dergelijke opmerking. Toen Erhard later naar Amerika vertrok, verkeerde hij in de waan dat Adenauer president wilde worden. De woordvoerder voegde er aan toe niet te geloven dat Adenauers nieuwe verklaring zal leiden tot een nieuw geschil tussen Adenauer er, Erhard, Advertentie JUWELIERS - Houtplein IS HORLOGERS De premier van Communistisch Chi na heeft aan leden van een Ceylonesê delegatie die onderhandelingen heeft gevoerd over een luchtlijn van Colombo naar Kanton medegedeeld, dat vlieg tuigen van „Air Ceylon" op de lyn Colombo-Kanton geen Nederlanders on der de leden van de bemanning mogen hebben, aldus bericht een blad in Co lombo. De kanselier van de diplomatieke ver tegenwoordiging van Nederland te Dja karta, de heer N. J. Scheele, is don derdag met zijn echtgenote uit Singa pore op Schiphol aangekomen. Ruim anderhalve maand geleden werd het uitreisvisum van de heer Scheele op het laatste ogenblik door de Indone sische autoriteiten ingetrokken. Hij zou 16 april met zijn vrouw Indonesië heb ben verlaten. Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Op korte termijn worden thans enige benoemingen van staatssecretarissen verwacht in het nieuwe kabinet. De mi nister van Defensie, de heer S. van den Bergh, heeft de kapitein ter zee P. S. G. de Jong aangezocht '-oor de functie van staatssecretaris van Defen sie. De heer De Jong is katholiek. De staatssecretaris-in-spe is 44 jaar oud en heeft zich als jong marine officier in de tweede wereldoorlog bij zonder onderscheiden bij het onderzee bootwapen. Verschillende kruisen zijn hem van geallieerde en Nederlandse zij de uitgereikt. Hij is adjudant in buiten gewone dienst van H. M. de Koningin. Generaal b.d. M. R. H. Calmeyer, lid van de CH-fractie in de Tweede Kamer, is eveneens gepolst voor het staatssecre tariaat. Hij zou land- en luchtmacht te behartigen krygen. Het is niet uitge sloten dat nog een derde staatssecretaris wordt benoemd. Het gaat er dus naar uitzien, dat minister Van den Bergh de traditie in zoverre zal voortzetten, dat hy als staatssecretarissen naast zich figuren aantrekt die niet tot zijn politieke geest verwanten behoren. Conclusies, dat het polsen van een marineman als staatssecretaris zou betekenen, dat er nu weer een staats secretaris van marine komt, worden in politieke kring als voorbarig ge- kwalificeeerd Het moet niet uitgeslo ten worden geacht, dat de heer De Jong toch in een horizontale opzet een functie als staatssecretaris zal krijgen. Eigenlijk heeft vice-admiraal Moorman, de staatssecretaris van marine onder ir. Staf, destijds hier voor reeds een precedent geschapen. Hy is onder minister s'Jacob staats secretaris voor personeel geweest, zowel voor oorlog als voor marine. Een vraag is in hoeverre de minis ter de gehele organisatie van de defen sie zou willen ombuigen in horizonta le richting. Het is bekend dat de heer Van den Bergh bij zyn komst niet erg voor een horizontale opbouw was ge porteerd, maar dat hij enige maan den studie meent nodig te hebben om na te gaan, of de gedecideerde ideeën die hy hieromtrent nit het bedrijfsle ven medebracht, ook passen op het overheidsapparaat. Zyn voorganger, ir. Staf, had zich de laatste tyd al dui delijk uitgesproken voor een geleidelij ke overgang naar de horizontale op bouw. Ook de heer Calmeyer is daar in liet parlement een voorstander van gebleken. Men moet deze zaak in zijn juiste proporties zien. Het betekent na tuurlijk niet, dat de drie krijgsmacht- onderdelen in alles zullen gaan samen vloeien. Deze blijven ongetwijfeld naast elkaar staan. Het gaat slechts om kwes ties van organisatie en ambtelijke lei ding. De minister van onderwijs zal dezer dagen zijn keus bepalen voor een op volger van mr. Höppener, de vroe gere staatssecretaris voor jeugdzaken, radio en televisie, monumentenzorg, natuurbescherming, enz Wellicht Aiordt ook op onderwijs nog een tweede staatssecretaris aangetrokken voor onderw'iszaken. Naar verluidt zou mr. Cals van plan zijn zelf zijn hoofdaandacht te gaan richten op de wetgeving rond het voortgezet en ho ger onderwijs en de contacten met het buitenland. Ook op sociale zaken is de benoeming te verwachten van een staatssecretaris. Men neemt algemeen aan dat yet mr. B. Roolvink zal zijn. De heer Roolvink is secretaris van het Christelijk Natio naal Vakverbond. Hii zal zeker op de ee: o plaats minister mr. dr. Van Rooy gaan assisteren voor zaken van loon politiek. Advertentie De scheepvaartmaatschappij van Zuid- Celebes heeft van de regering in Dja karta toestemming gekregen om van Nederland zes schepen te kopen, zo verneemt Reuter uit Makassar. De sche. pen zullen 1200 ton meten. Zij zijn be stemd voor de kustvaart. •BARTEUORIS5TR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSSSTR/\AT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM T4L 223596 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en overwegend zonnig weer met zwakke tot matige noordooste lijke wind en hogere temperaturen overdag. Zon: 4.20-21.00. Maan: 11.43-00.18. Een matige wind tussen noord en noordoost. Zeewater bijna 14 graden C Goed zicht. Temperatuur in de middag ongeveer 18 graden C. Vooruitzichten aanhoudend zonnig en mooi strandweer. max. mm neersl Station Weer temp temp afgel 24 uur Den Heidei licht bew. 16 11 0 Ypenburg licht bew. 16 8 0 Vlissirigen licht bew 18 9 0 EeJde onbewolkt 15 6 0.5 De BUt onbewolkt 17 3 1 Twente onbewolkt 17 5 4 Eindhoven onbewolkt 18 2 0.2 Zd.-Limbu licht bew. 17 5 0 Stockholm zwaar bew. 20 14 0 üsJo onbewolkt 21 10 6 Kopen' licht bew 16 13 0 Londen geheeJ bew 20 14 0 Amsterdam onbewolkt 16 6 0 Brussel onbewolkt 19 5 0 Luxembur onbewolkt 15 6 1 Darijs onbewolkt 20 8 0 Nice zwaar bew 23 17 0.1 Berlijn zwaar bew. 17 11 0.3 F rank tor zwaar bew 17 9 0.1 Münch'en regen 15 7 1 Ztirich regenbui 16 7 0.1 Genève licht bew. 20 9 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1