OOSTENRIJK op zijn hoede voor W er eld j eugdf estiv al Communistische opzet door vrije jeugdbeweging aan de kaak gesteld MINISTER v. ROOY: machinist en ruiter Waarom bent U dan toch minister geworden? MONTY's dubbelganger Britse oorlogsgrapjes GROOTSCHEEPSE SOVJET-SHOW GROOT 1 DAT IX NOVA ET VETERA ZATERDAG 13 JUNI 1959 PAGINA 11 gebedenboek Ned. toerist in Spanje verongelukt ZILFA PLEET H. van LOON MACMILLAfSl ONTMOETTt 'NAPOlfON Het gezin van minister Van Rooy: van links vaar rechts: Yvonne (8 jaar), mevrouw Van Rooy, Paula (18 jaar), Irene (12 jaar) en minister Van Rooy. ,,p Prince de Ligne. die in vals Z«P. aiiemaal op communistisch 1\ /T en heeft eerst het voorneme Van de Prince de Ligne, die in Brussel is geboren maar als overtuigd Wener aan zijn eind is gekomen, herinnert ieder zich de uit spraak: „Het Congres van Wenen danst, maar toch maakt het geen vor deringen." Veel minder bekend is een ander woord van hem: „Ik houd van verstrooide mensen. Verstrooidheid wijst op gedachten en goedheid. Hom- me en boosaardige mensen zijn altijd op hun qui-vive". Duizenden en dui zenden Oostenrijkse jongeren zijn nu al maanden lang bezig hun gedachten te ordenen en hun aandacht te concen treren op het Wereldjeugdfestival, dat zich van 26 juli tot 4 augustus in We nen zal afspelen. De zes vorige festi- De man die burgemeester wilde worden J~ k heb deze minister met een vleugje bewondering zitten bestuderen, naarmate het gesprek vorderde. Ik heb zitten bedenken: hoe is het ■*- mogelijk, dat deze man, die het schoonste ambt bekleedde dat er vol gens ons bestaat, namelijk het ambt van burgervader, dit zo ineens prijs geeft voor het harde vak van de politiek. Want naar dat burgemeesters ambt heeft hij vanaf zijn jeugd welbewust gestreefd. Zoals een andere jongen van gymnasium of H.B.S. zegt: ik wil civiel ingenieur worden of geoloog, zo zei minister Van Rooy in die dagen: ik wil burgemeester wor den! Verstandig man. Het is een van de mooiste ambten, die er zijn. Hij zegt tegen mij: er zit een sociale inslag in. Je krijgt te maken met mensen. Met moeilijkheden van mensen. Die moet je trachten op te vangen. Met vriendelijkheid, met begrip en met liefde. Dat is het mooie van dat ambt. En nu is die hele burgemeestercarrière die eigenlijk al een bekroning had gevonden in de dynamische stad Eindhoven, ineens afgebroken voor het nog al ongewisse ministersambt. Want laten we wel wezen: het ministers ambt i s ongewis. Als er morgen bij wijze van spreken een wetsontwerp in de Kamer wordt behandeld, waaraan de minister zijn politieke leven ver bindt en de Kamer wil er niet aan, dan heeft hij alleen of de hele club maar te verdwijnen. En wat gebeurt er met een afgetreden minister? Die moet eenvoudig zien een ander baantje te krijgen. Nou ja, hij krijgt nog wel een jaar of wat wachtgeld, of er wordt hem ook nog wel eens een ander baantje aangeboden, óók weer als burgemeester of zo iets, maar dat lukt óók niet altijd. Zelfs een minister heeft het niet altijd voor het zeggen. Minister van Rooy wilde dan bur gemeester worden. Men ziet het de ze vriendelijke man niet af, dat hij zo welbewust naar zo iets heeft ge streefd. Hij lijkt zo op het eerste gezicht te zacht van aard en te goedmoedig van karakter om te vechten voor een particulier ideaal. In een gesprek als dit bemerk je ineens, dat een gezin met één kind voor dat kind toch niet die ideale jeugd geeft. Zijn vader was de bekende gy naecoloog, professor aan de Amster damse universiteit, de opvolger van prof. Treub. En daar was in die da gen nogal het een en ander over te doen. Een katholiek als opvolger van Treub aan de Amsterdamse univer siteit. De minister herinnert zich dat nog goed. Al die herrie en agitatie in de Nederlandse pers. Zijn va der was eerst vrouwenarts m Rot terdam. In Rotterdam is hij ook ge- horen. Zijn vader was daar ook lid van de r.-k. Staatspartij en lid van de gemeenteraad. En hjj vertelt mij nu, dat deze ook leider was van de rechtse fracties. Dat was toen in de dagen van de rechtse coalitie nog mogelijk. Zjjn grootvader had nog meegewerkt •an de Maasbode, die schreef daarin onder de naam „Verax". In 1917 verhuist hij naar Haarlem, waar zijn vader directeur is geworden van een Vrouwenkliniek. Twee jaar later wordt hij uitverkozen als opvol ger van prof. Treub. Intussen vertelt hij mij, dat zijn ambtgenoot van Buitenlandse Zaken, Jozef Luns, in Rotterdam hij was toen dus een jaar of vijf een boe zemvriendje van hem was. We speelden samen met een drie- wielertje op het trottoir van de 's Gra- vendijkwal. En nu samen minister. Maar hij weet nü nog hoe bezorgd zijn moeder voor hem was. Het komt hierop neer: als er vijf straten verder een kind hoestte, werd hij door de dok ter onderzocht. Als hij even kuch te moest hij thuis blijven en toen hjj met Kerstmis ziek was moest hij naar Zwitserland. Zij verhuisden zelfs naar Overveen, omdat daar de lucht beter was. Hij ging daar op het Triniteits- college. Daar maakte hij de HBS af. En daar na maakte ik een fout, zegt hp mq. Ik had een technische knobbel. En toen dacht ik, dat ik in Delft moest gaan studeren. Maar die techniek was bij mij alleen maar een hobby en daarom maakte ik, zegt hij, de zelfde fout als de man, die postze gels verzamelt en denkt, dat hu daarom een baan moet zoeken bij de PTT. Maar na een jaar had hij het in de gaten. Toen ging hij eerst in dienst. Eén jaar op de school voor reserve-officieren in Ede. Hij kon toen eens rustig piekeren over zijn toekomst. Het was mijn vader, zegt hij, die mijn sociale belangstelling wekte. Hij ging toen rechten stude ren met de doelbewuste opzet om burgemeester te worden. Hij werd burgemeester. En zijn tech nische hobby bleef zijn hobby. Dat bleek later, toen hij burgemeester was Van Venlo. Het nieuwe viaduct was klaar, dat een onderdeel was van de nieuwe spoorwegwerken. Burgemeester Van Rooy reed zelf de eerste trein erover UJ een levensgrote, echte locomotief. En niet zo maar aan het handje van de mai inist, maar echt alleen. Later toen het nieuwe station in ge bruik werd genomen, bestuurde hij zelf de eers*~ dieseltrein van Roermond naar Venlo. Een andere hobby van hem is paard rijden. Op d° - hij, heb ik mijn vrouw leren kennen. Hij was namelijk lid van de Amster damse Rij sociëteit en onder leiding van kolonel Keppel Hesseling werd er een tocht gemaakt naar Hongarije. Het is opeens alleen maar grappig, dat ik toevallig weet, wanneer dat is geweest en waar hij in Hongarije was. Dat was namelijk in 1934 en zij waren daar in het Zuiden o.a. in Kiskörös, naar ik vermoedde. En wij vinden alle twee, datde wereld toch maar klein is. Maar goed: Marie, Jacqueline Muller, een Amsterdamse apothekers dochter, maakte die reis óók mee. Een jaar later naar Polen wéér en toen was het dan toch echt raak. Zij kwamen zo'n beetje verloofd uit Polen terug. Of zij soms te paard zijn getrouwd heb ik maar niet gevraagd. Maar intussen werd er toen ernst met de studie gemaakt. In '37 studeert hij af in Utrecht en wordt hij volontair in Castricum. In '38 promoveert hij in Amsterdam. Hij had om burgemeester te kunnen wor den eerst eens zijn licht opgestoken bij de toenmalige minister van Buiten- Minister Van Rooy met zijn vrouw in de ambtelijke woning te Eindhoven. ken ook onder. Maar de bevolking van Hontenisse wist, dat men dan zijn huis zou leeghalen, dus dat deed de bevol king maar zelf en de hele inventaris van de burgemeesterswoning werd hier en daar ondergebracht. Die onderduikperiode was een hele Odyssee. Van Hontenisse naar Bergeyk, van Bergeyk naar Eindho ven, van Eindhoven naar Heemstede, van Heemstede haar Aalst en van Aalst tenslotte naar Deurne. Toen kwam de bevrijding in september 1944. In 1945 wordt hij burgemeester van Etten en Leur, in 1952 van Venlo en 1 mei 1957 van Eindhoven. Wat fascineerde deze man zo in het burgemeestersambt? Hij zegt: er is niets in het maatschappelijk le ven of je komt er als burgemeester mee in aanraking. En dan is het de kunst aan dat ambt inhoud te geven. Maar wat moet hem dan hebben landse Zaken van Boeyen, die hem aanraadde eerst eens secretaris te worden van een staatscommissie. Hij werd toen adjunct-secretaris van de Staatscommissie voor de herziening van de Woningwet. Toen zou er dan getrouwd worden in augustus 1939. Alles was klaar voor het huwelijk en voor de huwelijksreis, die naar Rome zou gaan. En niet eens te paard. Maar toen kwam ineens de mobilisa tie. De, reserve-luitenant werd opge roepen. De huwelijksreis werd uitge steld. Zij trouwden toen toch, in septem ber. Maar in plaats van per trein naar Rome werd het een huwelijksreis in een treintje op de Spoorwegtentoon stelling in Amsterdam ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Neder- landsche Spoorwegen. Maar intussen was hij gemobili seerd. Er waren verschillende burge meestersvacatures, waarop hij als ambtenaar te Castricum solliciteer de. En toen kreeg hij het bericht dat hjj met ingang van 15 november 1939 was benoemd tot burgemeester van Hontenisse. Hij vroeg dus ontslag uit de dienst. Dat kon als burgemeester. Maar het was net in de tijd, dat ko ningin Wilhelmina en koning Leopold van België hun goede diensten aan boden om alsnog de oorlogsdreiging te verhinderen. Het was juist op het ogenblik, waarop de inval van Hitier werd verwacht, namelijk op 11 no vember. Zijn verzoek om ontslag uit de dienst werd afgewezen, er kon met die dreiging boven ons hoofd geen officier worden gemist, zei men. De pas benoemde burgemees ter van Hontenisse had toen visioe nen, dat hij al gesneuveld zou zijn, voordat hjj zijn ambt zou hebben aanvaard. Het is allemaal goed uitgepakt. Hit- Ier hield zich, de burgemeester van Hontenisse terwille, nog even koest en de nieuwe burgemeester kreeg ontslag uit de dienst en werd op 15 november geïnstalleerd. Tot 1943 kon hij daar zijn ambt uitoefenen. Toen kwamen de Duitsers hem halen en moest hjj on derduiken. Ook in Hontenisse kende men de Duitse methoden. Bij gebrek aan beter nam men dan maar vrouw en kinderen gevangen om de man te dwingen zich te melden. Dus die do- bewogen dit schone ambt, dat hij zo zeer ambieerde, op te geven voor een ongewisse politieke loopbaan? Weet u eigenlijk wel, wat u begon nen bent, heb ik minister Van Rooy op de man af gevraagd. Hij zegt: men komt in zijn leven voor gewetensvolle beslissingen te staan, die men eigenlijk niet gaarne neemt, maar die men moet nemen. En op een dag moet men dan zelfs contre coeur wel eens een beslissing nemen. Maar u moet wel begrijpen, dat Sociale Zaken een interessant en veelzijdig departement is. Het gaat hier over de arbeidsgelegenheid, over de uitbouw van de sociale ver zekering; op bepaalde onderdelen is er heus nog het een en ande rte doen. Denk maar eens aan de Invalidi teitswet, de Kinderbijslagwet, aan een regeling bij langdurige ziekten, waarbij wij bijvoorbeeld bij Frank rijk vergeleken nog ver ten achter zijn. Er zijn nog allerlei mogelijk heden te verwezenlijken. Met het verder gaande leven komen weer nieuwe problemen naar voren als bij voorbeeld de vereenzaming van de bejaarden, ook dat is een sociaal maatschappelijk probleem. Kortom: zo zegt hij, wij moeten aan het Nederlandse Volk laten zien, dat met dit kabinet een sociale politiek te voeren is. Zo zijn er zaken als de emigratie, welke pas gestalte krijgt als men be denkt. dat de bevolking per jaar met 125.000 mensen toeneemt. Dat wil zeg gen: iedere acht jaar een miljoen mensen erbij en dat natuurlijk regel matig versneld. Dus in minder dan acht jaar. De grote kwestie is natuurlijk die van de loonpolitiek, zegt hij. Een ge differentieerde loonpolitiek zal de werknemers meer kans geven te pro fiteren van de goede gang van zaken in de bedrijven. En uit zijn burgemeesterstijd Toen hij in '45 in Etten en Leur kwam heerste daar de grootste werkloosheid. Hij is toen begonnen met industrieën aan te trekken. Er kwamen zeven nieuwe industrieën in zijn burgemeestertijd. Nu zijn het er al weer veel meer en de werkloos heid is opgeheven. In Venlo kreeg hij met problemen van de wederopbouw te maken. Een nieuw station, een verkeersviaduct, waarover hjj zelf de eerste trein voerde. In 1952 in Venlo, zegt hij nu, kreeg ik voor het eerst weer met Duitsers te doen. Ik vond dat eerst niet leuk, maar Ven lo is een grensplaats, waar zelfs het voornaamste geldverkeer vóór 1914 in marken werd bedreven. Massa's Duitsers kwamen daar kopen. Er is daar een café „Nationaal". De vier de mei was ook daar de dag van de nationale ramp. Maar op de zevende mei waren de Duitsers wel zo ver standig om niet te komen. Dat was de dag van de bevrijding van Neder land. Men zei dan in Venlo,' ,,'t sted- je van plezier": 4 mei is de dag van de nationale ramp, zeven mei een ramp voor „Nationaal". Daar heb ik, zegt hij, geleerd, hoe dwaas eigenlijk een grens is. Er zijn nog aardige herinneringen. Zoals het afscheid van keizer Haile Selassie, die bij zijn vertrek bij Venlo de grens overging, begeleid door een Nederlandse hoffunctionaris. Er was gezegd, dat daar op het station de gou verneur van Limburg en de burge meester van Venlo officieel afscheid van de keizer zouden nemen en hem eenvaas zouden aanbieden. Maar die functionaris had verstaan een vaars en had zich geen raad geweten. Zjjn oudste dochter Paula bood de kei zer toen bloemen aan en werd beloond met een gouden muntje. Grappig was ook na de bevrijding de belevenis in Hontenisse, toen hij daar pas weer was teruggekeerd. Er was toen een vergadering in West Vlaanderen, met name in Aardenburg. En daar zag de burgemeester in een winkeltje nieuwe haring. Dat was een tractatie in die dagen en hjj kocht er drie om mee naar huis te nemen. Die zelfde avond om elf uur stond er een vrachtauto vopr zijn huis in Hontenis se met 5000 kilo haring, zo maar open en bloot er op gegooid. De burgemeester heeft dat toen maar laten afladen bij een brouwe rij, waar men de haringen goed kon houden op ijs en de dieren werden de volgende dag aan de bevolking uitgedeeld. Het was een presentje van het Militair Gezag. FRANS SCHNEIDERS vals zijn allemaal op communistisch grondgebied gehouden en het is dus een hele gebeurtenis, dat het zevende zal plaatshebben in een „kapita listisch" land. De communistische pro pagandisten en agitatoren verwachten van dit zevende festival zeker niet minder en eerder méér nut dan van de vorige. Zij hopen te bewijzen, dat de Sovjet-propaganda en de Sovjet-cul tuur ook buiten hun directe machtsbe reik vermogen te epateren en te over tuigen. Zij hopen méér deelnemers te trekken, omdat nu niemand nog de aarzeling behoeft te overwinnen, die een reis naar communistisch grondge bied nu eenmaal altijd veroorzaakt. En tenslotte zal de aan lager wal ge raakte inheemse Oostenrijkse commu nistische beweging uit deze groot scheepse manifestatie in Wenen mis schien nog enige kracht kunnen pu ren. Want grootscheeps wordt het: het voltallige Symfonie-orkest en het Bal let van Leningrad komen naar Wenen. Uit alle delen van de wereld worden in totaal 3500 musici verwacht, die als solisten of in groepsverband zullen optreden. Het organisatie-comité stelt niet minder dan 800 uitvoeringen, con certen en tentoonstellingen in het voor uitzicht. Er komen orkesten uit Argen tinië, Engeland en Hongarije, een cir cus uit communistisch China, muziek gezelschappen uit Senegal en de Bel gische Congo en het marionettenthea ter uit Praag. In totaal worden in We nen 17.000 deelnemers uit alle delen van de wereld verwacht. En de leiders van de vrije Oosten rijkse jeugdbeweging, die er zich eerst vruchteloos tegen hebben ver zet dat hun regering toestemming voor dit Wereldjeugdfestival verleen de, zijn thans volop bezig te voor komen, dat de communisten straks in Wenen een gemakkelijk succes zul len behalen. De neutraliteit, die Oostenrijk sinds de afsluiting van het Staatsverdrag verplicht is in acht te nemen, heeft het de regering in Wenen onmogelijk gemaakt de communisten en hun me de-reizigers te verbieden het festival op Oostenrijks grondgebied te houden. De talrijke betogingen van de niet- communistische jeugdorganisaties en de stakingen van studenten en hoogje- raren, die een dergelijk verbod juist beoogden en die het festival reeds naar Praag wilden verwijzen, zijn dus voor niets geweest. Het is echter bepaald niet zo, dat de Oostenrijkse jeugd na deze eerste onvermijdelijke nederlaag het hoofd in de schoot heeft gelegd. Alle jeugdbewegingen op de com munistische „Freie Oesterreichische Jugend", die het kapitale ledental van 2.000 telt, na hebben zich verenigd in de z.g. Oesterreichischer Bundesju- gendring. Zjj geven een blad uit, de „Stimme der Jugend", en tijdens het festival zullen zij alles in het werk stellen om de bezoekers uit de niet- communistische landen te behoeden tegen en eventueel te bevrijden van de misvattingen, die hun op het festi val worden aangepraat. Advertentie ÉÊN~VOORtREFFELkW Men heeft eerst het voornemen ge had met de communistische de legaties in hun geheel of met afzonderlijke leden in discussie te tre den. Maanden geleden verschenen op alle mogelijke congressen en studie bijeenkomsten in Europa en Amerika, waar over aard en wezen van het communisme werd gesproken, al jon ge Oostenrijkers, die zich, soms op eigen kosten, wilden toeristen voor de mondelinge strijd. Maar dat plan is intussen opgegeven. In de eerste plaats kan men in enkele maanden niet inhalen,wat men in vele jaren heeft verzuimd over het communisme te leren. In de tweede plaats hebben de organisatoren van het festival er zorg voor gedragen, dat de delegaties uit Oosteuropese landen hoofdzakelijk bestaan uit geharde communisten, die waarschijnlijk ook voor meer ervaren debaters lastige tegenstanders zouden zijn. Tenslotte worden deze communis ten bijna allemaal ondergebracht in woonboten op de Donau,_ waar het moeilijk zal zijn met hen in contact te komen. Alle aandacht gaat dus uit naar de festivalgangers uit de niet-com- munistische landen. Zij zullen alle informaties krijgen over de vrije èn over de communistische wereld, die zij maar wensen. En die informaties zullen heus niet alleen bestaan uit papieren en brochures. Wenen zelf geeft immers al een levendig en aan trekkelijk beeld van de westelijke wereld en op niet al te grote afstand van de stad kunnen de bezoekers een blik slaan op de mijnenvelden en de uitkijktorens, die het „socialistische paradijs" omzomen. Verder legt de Bundesjugendring er zich op toe het bewjjs te leveren, dat de opzet en de organisatie van het fes tival geheel in communistische handen is. Het is al bekend geworden, dat de Russische regering een subsidie van een kleine vijftien miljoen gulden be schikbaar heeft gesteld. De technische organisatie van het zevende Wereld jeugdfestival is toevertrouwd aan een reeks onschuldig uitziende firma's die in feite communistische camouflage organisaties zjjn. In „Stimme der Ju gend" worden er drie genoemd: „Es tate", het „Reisebüro Josefstadt" en „Metros". Deze firma's zijn gevestigd in drie gebouwen aan de Möllwald- platz in Wenen (vierde district), die tijdens de Russische bezetting van Oos tenrijk het hoofdkwartier vormden van de geheime politie. Trouwens die hele Möllwaldplatz is een trefpunt van het internationale communisme en het moet de communistische heren bepaald niet aangenaam zijn, dat de „Stimme der Jugend" daarop zo sterk het licht laat vallen. En ook de geest drift, waarmee ontelbare jongeren straks zullen proberen evenzeer op hun qui-vive te zijn als de communisten, zal de organisatoren van het zevende Wereldjeugdfestival nog menigmaal doen wensen, dat de regering-Raab des tijds maar was bezweken onder de pro testen van de vrije Oostenrijkse jeugd. De 31-jarige Nederlander A. J., die donderdag bij een auto-ongeluk in de buurt van Madrid gewond werd, is in een ziekenhuis in Madrid overleden. Hij was op vakantie in Spanje. De Engelsen verstaan bij uitstek de kunst de oorlogsdrama's, zelfs de meest serieuze in hun films met een zekere lichtzinnigheid uit te beelden. Een leuke methode die de verdienste heeft,, de lachers op te wekken oop hun hand te komen. Maar wie er geen aan leg voor heeft moet de methode uit dc weg gaan, wil hij geen kans lopen be lachelijk te worden. In de Engelse films komt het zelden voor dat volk, vloot of leger belachelijk voor de dag komt. Het geheim van de aanstekelijkheid der Britse filmgrapjes is vermoedelijk te vinden in de nonchalante manier, waarop de heren langs hun neus weg ondeugende glossen ten beste geven, heilige huisjes aanranden en nationale fouten etaleren. Soms schuilt er in die gecamoufleerde eerlijkheid ten aanzien van de eigen zeden en gewoonten een tikkeltje arrogantie, vooral als de film helden een gezicht trekken alsof ze zeggen wilden: wij kunnen ons dat ver oorloven, ziet u. Nu is dat nog waar óók. Men kan zich moeilijk een gezel schap Duitsers voorstellen die over ei gen land en volk praten zoals de Brit ten dat doen, zonder beschaamd te worden over het gebrek aan eerbied voor de Heimat en al wat er heilig aan wordt genoemd. Die Britse hebbelijkheid, die velen hun benijden en allen bewonderen, speelt een vlotte rol in de film Monty's dubbelganger. Eigenlijk heet de film Ik was Monty's dubbelganger, die een letterlijke vertaling is van de Engelse titel, zonder evenwel te vermelden welke zeepsoort aan het wassen te pas is gekomen. Het verhaal is over de hele wereld bekend. Terwijl aan de- Engelse kust de grote invasie werd voorbereid on der leiding van Montgomery, vertoefde in Noord-Afrika een dubbelganger van de maarschalk, die natuurlijk werd op gemerkt door de Duitse spionage, het- êeen de bedoeling was. Zo hebben de luitsers althans rekening gehouden met de mogelijkheid dat de invasie zou paalts hebben in 't zuiden van Europa, zodat ze hun krachten moesten verde len. Ze zijn erin gevlogen, zoals we al len weten en wij zijn er wèl bij ge varen. Welnu: dit verhaal wordt ons in een film voorgezet. We maken kennis met een toneelspeler in militaire dienst, die op Montgomery lijkt en tot zijn dubbel ganger wordt opgeleid. Hjj moet voort^ rdurend onopgemerkt in de buurt van de maarschalk vertoeven en zijn hou ding en spraak bestuderen. Daarna moet hij in Nooord-Afrika officieel als Montgomery optreden soms onder de hachelijkstc omstandigheden. Duitse spionnen seinen naar Berlijn. De truc j lukt. De Duitsers ontvoeren zelfs de pseudo-maarschalk, die daarna weer j door de Britten wordt ontzet. En als S alles achter de rug is, zit de pseudo met zijn twee chefs in een Londense bioscoop te kijken naar een film over i de echte invasie met de echte Montgo mery. Of nu die hele geschiedenis, die John Guillermin in zijn film vertelt, histo risch verantwoord is, weten wij niet. Als het niet zo is, dan had hij misschien die gangsterachtige episode van Mon ty's ontvoering kunnen bekorten of weglaten. Daar wordt de film namelijk bijna ongeloofwaardig door de bloedige wending die het verhaal neemt en die geen humor meer toelaat. Is die epi sode wel historisch, dan valt er weinig tegen in te brengen. Maar hoe dit alles ook zjj, we heb ben in Monty's dubbelganger weer een stukje oorlogsgeschiedenis zien herle ven, dat in z\jn bijna kwajongensachti ge opzet meer lijkt op een verzinsel dan op een barre werkelijkheid, die het is geweest. Vermakelijk is de film in alle „Monty", na ontvoering door de Duitsers weer door de Engelsen ontzet in de geval. film „Monty's dubbelganger". Dbg. modem bestek Advertentie BAKSTEEN Zn. Westewagenstraat 70 Van KEMPEN, BEGEEF Lijnbaan 77 YQg Meent 14 LUCARDIE Nieuwe Binnenweg 94 (NADRUK VERBODEN)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 11