Bewonderenswaardig resultaat na 10 jaar werken pracht en praal herrezen Bronzen deuren van Manzii. Mataré en Schneider-Manzel Behandeling van wetsontwerp opnieuw uitgesteld? NIEUW LEERLING-ANALIST EEN VR0UWEL. KRACHT Kapel te goed voor Bruckner JAN TONGENAAR VEILIGHEIDSTRAP Socialisten willen nieuwe vragen stellen Kastekort van I 2200 gulden WIJZIGING DIENSTPLICHTWET ZATERDAG 13 JUNI 1959 PAGINA 12 1 rrrtt r iiiUtï KONiNQsrn.igxi rei. mu7^ -naarum Damnieuws van VKD Nationaal Judo toernooi Eindexamens Triniteits- lyceum Haarlem ZEILSCH00L „NIEUWKOOP" „De Volkswagen" In mei hebben een week lang in de volledig herstelde Salzburgse dom de bazuinen geschald. Befaamde orkesten, koren en solisten uit Oostenrijk lieten de feestelijkste muziek van Mozart, Haydn en Beethoven weerklinken. Hoogwaardigheidsbekleders uit heel het land waren bij de plechtige heropening van de dom aanwezig. Bij het betreden van dit extatisch barokke godshuis hadden zij de adem ingehouden. Maar bij de eerste oogopslag hadden zij al gezien, dat de dom nog schoner, heerlijker was geworden dan voor de fatale bom inslagen op 14 oktober 1944. Dit ongeluk, dat de Oostenrijkers toen sterk aangreep, mocht men nu onbekommerd vergeten. Onbekom merd? We hebben Salzburgers horen zeggen, dat het noodlot spookt op de plaats waar hun trotse dom verrijst. Sinds de dagen van St. Rupert en St. Vergil is de kerk steeds weer door verwoestingen en branden getroffen. De in mei j.l. gereed gekomen herbouw is de elfde sinds de achtste eeuw. Hij is moeizaam verlopen. Veertien jaar heeft men onafgebroken aan het herstel gewerkt. De opperbouw meester, Karl Holey, is intussen overleden. Een metselaar en een beeldhouwer zijn verongelukt. De benodigde gelden en materia len heeft men in het verarmde Oostenrijk van alle kanten bijeen gebedeld. Dank zij het ijveren van de aartsbisschop, dr. Andreas Rohracher, en de vorstelijke giften en vrijwillige arbeid van tallozen heeft men nu dit feest met pronkende liturgie en muzikale weelde kunnen vieren. Men moet bewondering hebben voor de krachts inspanning. En de kunstenaars en technici, die met gezegende handen aan de dom hebben gewerkt, mag men prijzen. f 59.90 Luxe- en huishoudelijke artikelen Op handelskantoor te Heemstede Schaken j* „Het Witte Paard" „Driehoek" volleybal toernooi Boekhouder spoorloos verdtvenen Jezuïeten-opleiding een jaar bekort VSmSmméw#- De Salzburgse dom (rechts) die Solaris in de zeventiende eeuw bouwde op de fundamenten van de oude Romaanse kerk, steekt net boven het stadsprofiel uit. SALZBURGER DOM m nieuwe Voor de onderlinge competitie van V.K.D., de Haarlemse katholieke dam vereniging, werden de volgende par tijen gespeeld: A. Masteling-H. Rump 0-2, Th. v. Wort-H. Sassen 1-1, Th. Kok- A. Masteling 1-1, H. Rump-H. Sassen 1-1, alle vier afgebroken partijen, J. Lucas-D. Rump 1-1, J. v. Rooden-P. Beelen 0-2. Hebben deze uitslagen in het eerste tiental geen noemenswaardige ver schuivingen tot gevolg, aan de top van het tweede wordt de spanning steeds groter. Door zijn laatste partij tegen outsider Beelen te verliezen heeft Van Rooden zijn geriefelijke voorsprong ver loren zien gaan. Bovendien is hij thans overgeleverd aan de resultaten, die zijn twee concurrenten, Lucas en Rump, in hun resterende partijen zullen behalen. Zij brachten elkaar slechts de mini- mumschade toe: remise. Lucas zal vrij zeker 2 uit 2 veroveren, waardoor hij boven Van Rooden eindigt en zeker van promotie is. Om hetzelfde resultaat te bereiken zal D. Rump 6 uit 4 moeten maken. De ranglijst ziet er als volgt uit: 1 J. v. Rooden 2. J. Lucas 3. G. Hesselman 4. D. Rump 5. P. Beelen 6. A. v. d. Vorst 7. V. Andringa 8. A. Meyer Zondag 14 juni ofganiseren de Judo specialisten van het C.I.O.S. een groot nationaal Judo-toernooi in de grote Do- jo van de heer Nauwelaerts de Age aan de Bloemendaalseweg 152 te Bloemen- daal. Er hebben zich ruim 150 Judo ka's ingeschreven. Bij de eindexamens der gymnasium afdeling van het Haarlemse Triniteits- lycéum behaalden de volgende heren het bèta-diploma: G. P. van Galen en J. F. L. Peerboom te Haarlem, L. J. M. Coebergh te Overveen; M. J. W. M. Ellis en B. J. Niessink te Heem stede; A. L. M. In der Rieden te Sant poort; C. N. M. Keulemans te Eind hoven; H. L. van Noort te Noordwjj- kerhout en L. J. W. Verpaalen te Ben- nebroek. Alle kandidaten zijn ge slaagd. biedt U een heerlijke vakan tie op het water voor t 100 per week (voll. pension en lessen lnbegr.). Toertochten op de rivieren en het IJssei- meer voor f 125.— per week. Gratis geïll. prosp. onder no. 54, Dorpsstraat 116, Nieuw koop. Tel. 01725459. 14 6 6 2 18 12 5 7 0 17 14 5 6 3 16 10 5 3 2 13 11 5 1 5 11 8 5 0 3 10 13 2 3 8 7 14 1 2 11 4 Erkende Rijschool Amsterdam Haarlem 89504 TELEFOON 60588 Volkswagens 59 Gratis halen en brengen Theorie met filmbeelden Tevens Eerste Erkende Rijschool MET DAF-PERS. WAGENS De eerste bom bij de luchtaanval op Salzburg viel op de domkoepel. Het hoofdaltaar, de wandschilderingen en fresco's, de kansel, de koorbanken, het orgel, de bisschopsgraven in de krypte, het stucwerk van de koepel, dat alles van magnifieke makelij, werden of ernstig beschadigd of totaal vernield. Jonge theologanten begonnen met het ruimen van het puin: marmer, stenen, hout, ko per, lijngewaden.... Toen men na de oorlog tot de wederopbouw besloot, ble ken er ook andere vernieuwingen nood zakelijk. Zo veel mogelijk zou alles in de oorspronkelijke staat worden terug gebracht, dat wil zeggen: in de toestand van honderd jaar geleden. In 1859 was men aan het restaureren geslagen nadat de dom door een brand getroffen was, en deze restauratie mocht niet in alle opzichten gelukkig heten. Deze keer wilde men het zeer nauwgezet doen en bovendien voor de toegangs poorten, de kansel en het koorgestoelte een eigentijdse vormgeving verkrijgen. Alvorens aan de wederopbouw te be ginnen, moest men de gehele geschiede nis van het godshuis opnieuw bestude ren en alle beschikbare beschrijvingen en afbeeldingen vergaren. De kerk die in de achtste eeuw op deze plaats gebouwd was, had in zevenhonderd jaar zoveel verwoesten de aanslagen moeten verwerken, dat omstreeks 1600 de aartsbisschop haar liet afbreken. De beroemde paleizen- bouwer Vincenzo Scamozzi gaf hij op dracht een nieuw plan te tekenen. Deze kwam met een dusdanig ambi tieus plan voor de dag (een kerk bijna zo groot als de St.-Pieter in Rome), dat de volgende bisschop er een zonde van hoogmoed in zag. De opvolger liet een andere beroemde architect van die tijd, Santino Solaris, een iet- iiiniiiiiiMiiiiiHiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiim iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiimiuimiiiiiii wat bescheidener ontwerp vervaardi gen. Het is de dom van Solaris die heden ten dage de twee stemmigste pleinen van Salzburg afsluit. De koe pel en de twee torens steken maar net boven het stadsprofiel uit. Niettemin vormt deze kerk. met de St.-Stefans kathedraal van Wenen, de trots van Oostenrijk. In 1628 werd het bouwwerk, dat rust te op de fundamenten van de Romaanse kerk, ingewijd. De inwijdingsfeesten van toen, met de vereerde aanwezigheid van aartsbisschoppen, keurvorsten en hertogen, tartten elke beschrijving. Ter wijl de vreugdesalvo's vanuit het bastion op de rots over de stad daverden, trok beneden door de triomfbogen een lange processie met banieren, kruisen, reliek schrijnen, toortsen en praalwagens. De hofkapel speelde; knapen, als Engelen „gekleed" zongen en strooiden bloemen. In de dom voerde men een speciaal ge schreven inwijdingsmis van Benevoli uit met 16 kastraten, vier koren, groot orkest en twee orgels. Waarlijk, zoveel pracht misstond de schepping van Sola ris niet. Het kerkinterieur was van een stralende majesteit. De schilderingen van Arsenio Mascagni, Ignazio Solari en Francesco da Siena behoorden tot de verrukkelijkste uitingen van de Renais sance. De krullende lijsten en festoenen van het stucwerk schitterden als sneeuw. De dom bezat nog een rijkdom aan kerksieraden uit de Romaanse tijd. Er kwamen later nog kostbare geschenken van Keizer Heinrich II en Koning Ste fan van Hongarije bij. De kerk verwierf ook het „orgel met de 101 stemmen", dat Het sneeuwwitte stucwerk van de koepel, dat in '44 door een bominslag totaal werd verwoest, heeft zijn verblindende glans herkregen. Rechts de nieuw ont worpen kansel van Toni SchneiderManzel. De poort van de Hoop is ontworpen door Ewald Mataré. In het brons neeft hij wit-geglazuurde steentjes verwerkt. Mataré heeft ook de nieuwe deuren voor de Keulse dom ontworpen. architectonisch en muzikaal tot de schoonste van Europa behoorde. De nieuwe Salzburgse dom kreeg een aardbeving en twee branden te door staan. En niet te vergeten vier restau raties, waarvan vooral de negentiende- eeuwse de oorspronkelijke vormgeving aantastte. In de loop van de tijd ver grauwden natuurlijk ook het stucwerk en de kleuren der schilderingen. Op de oude pracht is echter weer nieuwe glans komen te liggen na de recente herstel lingswerkzaamheden. Deze restauratie, annex herbouw heeft zo'n vijf miljoen gulden gekost, hetgeen niet bijzonder veel is. (De restauratie van de niet ver nielde Nieuwe Kerk in Amsterdam zal waarschijnlijk een groter bedrag ver gen.) Men heeft dan ook dankbaar kun nen profiteren van de offerbereidheid van kunstenaars, arbeiders en leveran ciers, die soms met minimale vergoedin gen tevreden waren. De wedergeboorte van de dom is een wonder van menselijk kunnen. Er zijn ook een aantal wezenlijke ver nieuwingen aangebracht, waarmee het bouwwerk nog aan luister gewonnen heeft De Salzburgse beeldhouwer Toni Schneider-Manzel heeft een nieuwe kansel ontworpen. Deze acht hoekige kansel met bronzen reliëfs rust op een marmeren Andreaskruis. Onmiddellijk aanvaardt men dit nieu we element dat zich zo voortreffelijk in het ruimtelijke geheel voegt en zo sprekend de harmonische verhoudin gen aanvult. Nog opmerkelijker zijn de drie nieuwe bronzen toegangspoor ten in de facade. De hoofdpoort, de poort van de Liefde, is uit handen gekomen van de vermaarde Milanees Manzü. De poort van het Geloof aan de linkerzijde (geschonken door de Oos tenrijkse bankiers) is weer van Toni Schneider-Manzel. De poort van de Hoop (een geschenk van Bertha Krupp von Bohlen-Halbach) is door de grijze Düsseldorfse meester Ewald Mataré vervaardigd. Hij verwerkte in het brons witte geglazuurde steentjes, waarmee hij een heel levendig effect bereikte. Is een bezoek aan de herrezen dom een fascinerende belevenis, het bij wonen van de hoogmis is een sensa tie, althans voor ons Nederlanders. Op de zondag van ons bezoek zagen wij buiten aangekondigd dat men de „Or- gelmesse" van Haydn op het pro gramma had geplaatst. De jubelende uitvoering, door koor, solisten en or kest, overtrof de stoutste verwachtin gen. „Behoort dit tot de liturgische mu ziek?" hebben wij een Oostenrijkse priester gevraagd. „Neen", zei hij, „maar zouden wij ons niet aan deze muzikale weelde te bui ten gaan, dan zouden wij nauwelijks een sterveling naar de mis in de dom trek ken". Bij zo'n mededeling verbleekt wel iets van de glans van dit zo hemels lijkende bouwwerk. De Oostenrijker die wij van onze pijnlijke verwondering deelgenoot maakten, beaamde dit. „Ons land komt voor de kunst heel wat sneller in het geweer dan voor bijvoorbeeld de cha- ritas". Overigens vormden de concert uitvoeringen tijdens de hoogmissen voor hem geen probleem. „In diesen heiligen Hallen...." zei hij, „is sedert de inrichting orkestrale muziek gespeeld van de allergrootste meesters". In vroeger jaren zorgde de hofkapel van de aartsbisschop voor de uitvoering van de misgezangen, te genwoordig is het Mozarteumorkest de begeleider. Zou men dat anders willen in de kerk waar Mozart ge doopt werd en zijn vader Leopold vice-kapelmeester was? Verwacht men anders in een kerk waar de jonge Wolfgang Mozart en Michael Haydn concertmeester waren en organist? Welke andere muziek zou men er wil len horen dan de gezangen die door Mozart en Haydn speciaal voor deze dom gecomponeerd werden? „Geachte heer", besloot onze gesprekspartner, „Anton Bruckner heeft gesolliciteerd naar de functie van Domkapelmeister van deze dom. Maar de kapel achtte zich te goed voor hem". HENK SUÈR Theo Pollemans De belevenissen von een Jongen tijdens de grote watersnood van 1953. In die verschrikkelijke februarinacht. verliest Jan Tongenaar zijn ouders en zijn broers. Hij is de enige, die over-- blijft uit 't kleine huisje aan de dijk. Dit prachtig geschreven boek is bestemd voor jongens en meisjes van 10-15 jaar PRIJS GEBONDEN f 2.50 in de boekhandel verkrijgbaar N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM 'n Nieuw, practisch product: voor uw veiligheid, mevrouw! Met omsluitende steunbeugel - geen vingers knellen, want anti-aul-scharnieren - vergroot platform - grotere stabiliteit en anti-slip doppen. Moderne efficiënte vormgeving op z'n best Geheel nieuw ontwerpen HAARLEMSE ANALISTENCURSUS (v/h onder leiding van Dr. J. A. v. d. Andel) AVONDCURSUS TER OPLEIDING VOOR HET EXAMEN Inlichtingen, aanmelding en prospectus bij Drs. H. H. van Iddekinge, Duinoordstraat 58, Haarlem, Telef. 50910. gevraagd voor mechanische administratie leeftijd 1718 jaar. Brieven onder nummer 29556. (Van onze Haagse redactie) De behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet voor de komende week op de agenda van de Tweede Kamer geplaatst zal waarschijnlijk opnieuw moeten worden uitgesteld. De voorgestelde wijziging houdt een aanpassing in aan de enige jaren geleden gewijzigde grondwet. Uit zending van dienstplichtigen naar de rijksdelen in de west en naar Nieuw- Guinea stuit sinds 1956 niet meer op grondwettelijke bezwaren, maar nog wel op enkele bepalingen in de dienst plichtwet. Minister Staf heeft daarom enige tijd geleden een wijziging van deze laatste voorgesteld, waartegen van PvdA-zijde bezwaar wordt ge maakt. Niettemin was het ontwerp op de Kameragenda geplaatst omdat de schriftelijke voorbereiding op het uitbrengen van eindverslag na ge heel is voltooid. Er is ook een belang rijke meerderheid die het regerings voorstel steunt. De socialistische leden van de de fensiecommissie, de heren Wierda en Blom, hebben nu echter verzocht een aantal nieuwe vragen in het eindver slag op te nemen, omdat h.i. de mede delingen van de ministerpresident in de regeringsverklaring „aanleiding zouden nebben gegeven tot opmerkin gen". In de regeringsverklaring wordt echter alleen gezegd dat de regering prijs stelt op een spoedige behandeling van het ontwerp. De heren Wierda en Blom willen bovendien weten wat de consequenties van het voorstel zullen zijn op den duur van de eerste oefe ning. De defensiecommissie zal dins dag over het socialistische verzoek vergaderen. Hoewel de meerderheid zeker geen nut ziet in het stellen van De eerste bom bij een luchtaanval op Salzburg in oktober '44 trof de koepel. Stucwerk, koorbanken, hoofdaltaar, bisschopsgraven, enz. werden verwoest. nadere vragen aan de regering is het toch met gebruikelijk dat een dergelijk verzoek van de minderheid wordt af gewezen. Het zal er daarom wel op uitlopen dat de openbare behandeline moet worden uitgesteld tot minister Van den Berg de gelegenheid heeft gehad op de vragen te antwoorden. In groep 1 van de onderlinge wed strijden van de R.K. Schaakclub s.Het Witte Paard" kwam Huneker, door zelf te winnen en door de onverwacht» nederlaag van Hopman tegen Hoog land, op de 5e plaats. Reeuwijk bleef door een nederlaag tegen van der Spek in de onderste regionen. In groep 2 maakten de koplopers geen fouten, maar doordat Banken één partij won en Joosten wederom ver dienstelijk werk verrichtte door van Brohet te winnen, is Banken thans tot de 5e plaats opgeklommen. In groep 3 was het van Schie, die door zijn zege weer een plaatsje steeg. De uitslagen waren: Haverkort-Huneker 0-1, Hoog land-Hopman 1-0, v. d. Spek-Reeuwijk 1-0, v. d. Meer-E. Ouddeken >/ay, Brohet-Joosten 0-1, Banken-Raapen- horst 1-0, v. d.Berg-E. Ouddeken O-l, v. d. Meer-v. d. Stoop Sr. 1-0, Banken- Chr. Ouddeken 0-1, v. Schie-Puts 1-0, Huyboom-v. d. Stoop Jr. 1-0, v. d. Vel- de-Bleekemolen 1-0, de Bont-Holtkamp '/2V3, R. Mossinkoff-Baas 0-1. v. Keu- len-v. d. Stoop Jr. 0-1, Pulles-Holt- kamp 0-1. Op het terrein van de speeltuin „Oosterkwartier" aan de Zomervaart wordt zondag het „Driehoek" volley bal-toernooi gehouden, georganiseerd door de volleybal-vereniging „W.I.K." Aan dit verenigings-toernooi, dat voor de vierde maal plaats vindt, ne men naast de organiserende vereniging de dames- en herenploegen van Gios, OVRA, DSS en Spaarnestad uit Haar lem, Smash uit Rotterdam en het Am- stelveense St.-Martinus deel. Het toernooi begint om 12.00 uur en de laatste van de 42 wedstrijden zal om ongeveer half zes eindigen. Een 25-jarige boekhouder-kassier, werkzaam bij een Amsterdams filiaal van een in Heerlen gevestigde limonade- fabriek, is sinds maandag j.l. voortvluch tig, nadat bij een accountantscontrole een tekort van circa 2200 gulden in zijn kas was ontdekt. Terstond nadat er aangifte bij de politie wegens verduiste ring was gedaan, bleek de jongeman spoorloos te zijn verdwenen. De opleidingstij d der Jzuïeten in Ne derland zal van 1 september af met een jaar worden bekort. Dit heeft de provinciaal, dr. J. Westermann S.J. medegedeeld na een bespreking op het generalaat te Rome. Het junioraat van een jaar, dat volgde na het tweejarig noviciaat wordt afgeschaft. De reden van deze beslissing ligt o.a. in pet feit, dat een al te lange vorming zich wreekt een minder ontvankelijkheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 12