Beleggers hoogte v bezinnen zich op an het koerspeil Leguanen Een gevleugelde reizigster Landing op Normandië EERSTE KANAALVLUCHT Cheshire-kaas DE T CARN A V ALSMOORD MAPRO Aantal studenten in Tilburg stijgend EVEN AANDACHT VOOR Metalen toren in stationshal viel om VAN LANSCHOT BANKBOEKJES DE BEURSWEEK OP BEZOEK BIJ DE EENDJES door MARTIN MONS GORDIJNSPIRAAL ZATERDAG 13 JUNI 1959 PAGINA 15 i li wmmxs&mm R.-k. economische hoge school Maastrichtse informatrice kreeg schrik van haar leven ENGELSE LINTJES REGEN Liturgische weekkalender Geert koersrisico. Gemakkelijk beschikbaar geven rente Geen kosten. 1737 Storten en opnemen kunt U aan onze kasmaar ook zeer eenvoudig via de giro. Vraag - telefonisch, schrif telijk of aan onze kas - de folder „Bankboekjes" 7 BANKIERS A Let op de gele bi» I Voor het dacht dat honderd jaar geleden de eerst in de grondslag voor het Rode Kruis-werk geschiedenis werd gelegd. Op 2t juni a.s. als op het der filatelie slagveld van Solferino in aanwezigheid zullen de van vertegenwoordigers van Rode Verenigde Kruis-organisalies van meer dan 80 lan- Staten en den een monument zal worden onthuld, - Canada een komen een 30 Ore (rood) waarvan U postzegel uitgeven, welke voor beide naast de kop: ..Even aandacht voor landen van eenzelfde tekening is. Aan- postzegels" een afdruk aantreft cn een leiding hiertoe is de officiële opening van de St. Laurence Seaway, die met enorme kosten en in gezamenlijk over leg tussen beide staten tot stand is ge komen. Door een nieuw sluizenstelsel heeft 60 Ore (blauw) in omloop, waarop een wereldbol voorkomt, omspannen met rode kruis vlaggen. De 5 Ore toeslag op elke zegel is bestemd voor het Deense Rode Kruis. West-Duitslané het gebied van de Grote Meren met S no plaatsen als Chicago, Detroit en Cleve- land een rechtstreekse verbinding met X?u®f de zeehavens in andere werelddelen ge kregen. Op 25 april 1.1. werd de nieuwe vaarweg reeds voor het scheepvaartver keer geopend, doch de plechtige inge bruikstelling zal op 26 juni a.s. plaats vinden, wanneer koningin Elizabeth en president Eisenhower aan boord van het Engelse koninklijke jacht „Brittannia" van Montreal uit de officiële ope ningsvaart zullen maken. De speciaal uit te geven postzegels, voor Canada een 5 ct. (40 miljoen) en voor de Ver. Sta ten een 4 ct. (120 miljoen exempla ren), dragen de in eengestrengelde ANA D A emblemen van de beide naties, de x,';< Hamburg gehouden „Interposta" bracht een tweetal herinne ringszegels (10 5 Pf en 20 10 Pf.) met als afbeelding de eerste postzegels van 1859 van Ham burg en van Lübeck. Voor laatstegenoem- de koos men de be roemde foutdruk van de 2 Schilling zegel; bij nauwkeurige beschouwing leest men n.l. als inschrift „Zwei ein halb", terwijl de vier hoekcijfers 2 Sch. aangeven. iz;rd« Finland. Een 75 Mk. werd in omloop gebracht met als tekening het stuw meer van de Pyhakoski - elektriciteits werken. Ned. Nieuw-Guinea. De nieuwe aan vullende waarden 7, 12 en 17 ct. (met a.s „maple leaf" voor Canada en de adelaar kroonduif) zijn van 1 juli a.s. af ook voor de Verenigde Staten, het geheel aan de filatelistenloketten hier te lande tegen een achtergrond van eén kaart verkrijgbaar, van het merengebied. Australië. Op 5 ju ni 1.1. verscheen bij de herdenking van het feit dat Queens land een eeuw ge leden zelfbestuur kreeg, een 4 d. waar op men het parle mentsgebouw in Brisbane ziet met in de linkerbovenhoek het wapen van de jubilerende staat. Denemarken. Evenals in Zweden zal ook hier postaal het feit worden her- tmm&ss Ver. Arabische Rep. De onlangs te Cairo gehouden eerste Arabische petroleumconferen- tie was o.m. aan leiding tot de emis sie van een 10 m. (blauw) met een ooortoren en een pijpleiding tegen de achtergrond van een wereldbol, waarop het gebied van genoemde re publiek is gete kend. Tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van de raad van toezicht van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg, heeft de president-curator, mr. M. P. L. Steenberghe, vastgesteld, dat de stijging van het totale aantal studenten met 40 zeer gunstig afsteekt bij de lan delijke cijfers. Immers landelijk toonde de sociale wetenschappen een terug gang van 4 procent terwijl Tilburg een vooruitgang geboekt heeft van 63 pro cent. Landelijk is er voor de econo mische wetenschappen een stilstand ge constateerd, en Tilburg heeft een voor uitgang met 22 procent. Vrijdagochtend is in de stationshal te Maastricht een der toren-units van de Chemische en mechanische stofbestrjj- dingsonderneming te Amsterdam, die in de stationshal staan opgesteld met het oog op het reinigen van de plafonds en de bogen, omgevallen. De slag van de val der metalen torenconstructie was in de grote hal enorm hard. Het ongeveer twaalf meter hoge gevaarte, dat binnen een afgezette ruimte voor de kaartjesloketten stond, is dwars door de hal op het inlichtingenkantoor van de N. S. terecht gekomen, waar de dienstdoende informatrice uiteraard de schrik van haar leven kreeg. Ook de heer J. Otten uit Maastricht die op de tweede van de vijf in deze unit opge stapelde secties stond, besefte eerst niet wat er gebeurde. Hij liet zich met het aanvankelijk langzaam hellend gevaar te meegaan en pas toen de toren ge vallen was en in drie stukken brak, liet hij zich, gelukkig van slechts enkele meters hoogte, vallen. Hij kwam er wondergoed af met slechts enkele kneuzingen. De Amsterdammer Wim Ridder, die aan de voet van de toren stond, kreeg een lichte shock. Deskun digen van de arbeidsinspectie te Maas tricht en de politie-recherche stellen een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. De jaarlijkse lintjesregen in Enge land heeft onderscheiding opgeleverd voor o.m. de acteur Michael Redgrave, de cartoonist Carl Ronald Giles, de ko miek Bud Flanagan en de voetballer Billy Wright. Redgrave is thans knight in the order of the British empire (O.B.E.). Bud Flanagan wordt commander of the British empire (C.B.E.). Gile s krijgt een O.B.E. Billy Wright ontvangt een C.B.E. De Amsterdamse effectenbeurs is in de afgelopen week flink in beweging ge weest. Na de opmerkelijke krachttoer van vorige week maandag deden zich eigenlijk direct al vermoeidheidsver schijnselen voor die tenslotte aan het eind van de week op een duidelijke in zinking uitliepen. Daarop is dinsdag j.l. een nieuwe en zwaardere inzinking ge volgd, maar met de injectie van bepaalde speculatieve krachten was de markt deze donderdag al weer te boven en het zijn per. saldo dan ook alleen de hernieuwde verliezen van gisteren geweest die de koersen van A.K.U., Philips en Unilever met 16 a 17 punten in ongunstige zin van de noteringen van vorige week vrijdag deden afwijken. Aandelen Koninklijke Olie zijn de af gelopen week f 3.60 in koers gedaald, maar hier kan niet van een reactie op een voorafgegane stijging worden gé- sproken om de eenvoudige reden dat Advertentie het oliefonds aan de jongste nausse nog in het geheel geen deel heeft gehad. De verklaring voor dit achterblijven ligt, zoals duidelijk is, in het feit dat de situatie op de oliemarkt nog steeds niet voldoende is opgeklaard. Wanneer men de mate waarin A.K.U., Philips en Unilever van de flauwe stem ming hebben geleden overziet, dan blijkt het met die flauwte nogal los te lopen. Van meer importantie zijn de verschil len, wanneer men de koersen van giste ren vergelijkt met de hoogste prijzen welke tot dusverre in dit jaar voor ge noemde fondsen zijn gemaakt. Deze recordprijzen kwamen alle tot stand in de „brandwillige" markt van maandag 1 juni. Ten opzichte van de laagste koersen van dit jaar bestaat echter nog •en imposante afstand. A.K.U. Philips Unilever Kon. Olie 12/6 '59 349 633 569 161 5/6 '59 365 650 585 164 hoogste laagste 1959 1959 382 682 618 189 255 448 432 159 Natuurlijk stelt men zich de vraag hoe het nu verder met de koersontwikkeling zal gaan; maar het antwoord daarop is even natuurlijk niet te geven. Vast stond dat op de zeer langdurige en forse koers stijging te eniger tijd een reactie zou volgen. De koersen kunnen niet blijven stijgen, of - zoals men het ter beurze in een fraaie beeldspraak uitdrukt - de bomen groeien niet tot in de hemel. Maar de moeilijkheid is dat niemand kan zeggen hoe hoog die hemel is. Het is een bekend verschijnsel dat men in de hausse zijn maatstaven steeds pleegt te verlengen. Als men op rende mentsbasis niet aan zijn maat komt, wordt de price-earnings ratio (verhou ding tussen koers en winst per aandeel) er bij gehaald en als dat nog niet vol doende is gaat men naar de cash flow (winst plus afschrijvingen) kijken. Wonneer men zijn oor bij de Neder landse belegger te luisteren legt dan ZONDAG 21 Juni: 5e zondag na Pink steren; eigen mis; 2 geb. H. Aloysius; (■Haarlem2 geb. H. Engelmundus); credo; v. d. H. Drieëenheid; groen. MAAN- jJAG: H. Paulinus. bisschop-belijder; eigen mis; Wit. DINSDAGVigilie van H. Joan- S™ de Doper; eigen mis; paars. WOENS- Geboorte van de H. Joannes de Do- P«r; e gen mis; credo. wit DONDERDAG; y Guhelmus, abt; mis Os justi; (Utrecht: Adelbert); wit. Haarlem en Rot- ™Jn: H. Adelbert, belijder; mis Os Justi; T„?_ H Gulielmis; wit. VRIJDAG: H.H. .e" Paulus, martelaren; eigen mis; DAGl M'S Van 0' L' Vr. OP zaterdag; pref. v. O. L. Vr., wit. ZONDAG ®e zondag na Pinksteren; eigen ty v-jt 6eb. H. Irenaeus; credo; pref. v. d. Lmeeenheid; groen. til iiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiniiini::;:;X oiiiiiiiiinifiiiiifiHimiii ;]lllltlllll(IIMimillllHIII tikel door dr. E. F. Jacobi in het fraai schaal. Daarna wordt het gat dichtge- uitgevoerde „Artis" tijdschrift. maakt en keert het dier zo snel moge- Ook op de takken en zelfs over de Hjk terug naar de minder onveilige bos boomkruinen kunnen ze zeer snel voor- sen. Als de jongen uitkomen, graven uitkomen, hetgeen doorgaans alleen ge- ze zich zelf door het zand naar buiten, beurt als ze voor gevaar moeten vluch- Ze schijnen de eerste tijd vooral van Het zijn bijzonder mooie en ook won- ten. Want voor het verkrijgen van hun dierlijk voedsel te leven zoals insekten, derlijke dieren, de groene leguanen, voedsel, hebben ze deze snelheid niet wormen, slakken en dergelijke kost. met een kam op de rug, een keelzak nodig. De leguanen zijn voornamelijk De groene leguaan is de grootste van en, vooral als ze pas zijn verveld, planteneters, die van bladeren, knop- de leguanen. Hij schijnt wel twee meter prachtig heldergroen van kleur. Deze pen en vruchten leven met als aanvul- lang te kunnen worden, maar daarvan kleur geeft een uitstekende camoufla- ling wat zich daar aan insekten op en is dan bijna anderhalve meter staart, ge en maakt ze bijna onvindbaar tus- in bevindt. De mannetjes komen hun Alle overige soorten, ongeveer 700, zon sen de wirwar van takken en blade- woongebied nooit uit, maar de wijfjes kleiner. ren van het altijd groene oerwoud van moeten het beschermende bos wel ver- Leguanen hebben een zeer typische tropisch Zuid-Amerika, waar ze vooral laten om voor nakomelingen te zor- verspreiding. Ze komen over heel Ame- langs de rivieroevers zijn te vinden. In gen. In september of later zoeken ze rika voor en op het eiland Madagas- Suriname zijn ze algemeen en ook op het vlakke open land op, waar ze naar car ten oosten van Afrika, roen de de Antillen komen ze voor. Bij voor- zandige plaatsen trekken - vaak zijn eerste blanken onder Columbus Zuid- keur schijnen zij zich boven het water het de duinen langs de kust - om in Amerika bezochten, werden zo door op te houden en, net als de waranen, het vochtige zand een hol te graven, vriendelok gezinde Indianen reeds om zijn het bijzonder handige en snelle dui- Aan het wat ruimere einde van een haald op in hete as gebraden leguanen kers en zwemmers, tijdens welke be- gang van vijftig zestig centimeter - iguana zeiden de Indianen en zo komt zigheid ze de poten tegen het lichaam lengte, leggen ze vijftien tot twintig "6 aan zon Latijnse naam - maar ze houden en zich voortbewegen met de eieren, die de grootte van een duive hoo-ronon mot R.root ™-nt 1 ™r <mnrt zeer lange staart, lezen wij in een ar- ei hebben en een zachte, leerachtige Mooie foto van een legnaam. minui begrepen niet direct wat voor soort dier het was. Vandaar dat ze enige tijd later met grote moeite een kroko dil vingen, maar deze stonk volgens het verhaal bü het opensnijden zo sterk naar muskus, dat ze zich maar niet aan het vlees waagden. In Artis zijn altijd groene leguanen te vinden, omdat ze uit Suriname ge makkelijk zijn te verkrijgen. Vroeger leefden ze nooit erg lang, maar sinds ze de mogelijkheid hebben zich te koes teren in de straling van een gewone gloeilamp, die de zonnestraling ver vangt, gaat het veel beter. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiii Normandië! In die veelbewogen zo mermaanden van het jaar 1944 luister de vrijwel iedere rechtgeaarde Neder lander vol spanning naar de berichten, die via radio Oranje doordrongen in ons bezette vaderland. De geallieerde legers waren geland op de Normandi- sche kust, de vrijheid was in zicht. Schoolatlassen werden te voorschijn ge haald en de gelukkigen, die beschik ten over een detailkaart prikten deze vol met kleine vlaggetjes, die gelijke tred hielden met het voortrukkende le ger. Het ligt nu wei ver achter ons, dat „Kom" zegt het gansje Fridolien, „ik ga eens bij de eenden zien. Hoor ze daar eens vrolijk kwaken! Kom ik ga een praatje maken. Fietje, ga je met mij mee?" „Nou en of" roept Fiet. Okee Ploem, daar gaan zij in het water, naar het luid en blij gesnater van de grote eendenschaar. O, wat enig is het daar.' Kijk, se spelen trekkebeentje. „Kopje onder" schreeuwt er eentje, en dan duiken allen weg. „Ha" juicht Fiet, „wat grappig zegl Mogen wij met jullie spelen?" „Kom maar op, 't kan mij niet schelen" schreeuwt het eendje Spillebeen, en hij hapt in Fietjes teen. „Foei" lacht Fiet, „jou stoute rakker! Maar ik zal je krijgen makker.'" En ze trekt hem bij zijn poot naar het midden van de sloot. „Ik zwem liever op mijn eentje. Laat toch los!" roept Spillebeentje. „Niets daarvan" zegt Fridolien, die het grapje heeft gezien. „Spillebeentje, niet zo wringen. Eerst moet jij een liedje zingen!" „Ach" roept Spillebeen, „kwek, kwek Ach, ik zit hier net voor gek! Maar vooruit, ik zal wel kwelen, 't kan me lekker toch niks schelen.' En hij zingt een prachtig lied, over kikkers in het riet. „Grof!" zegt Fridolien kieskeurig. „Nee" roept Fietje, „het is fleurig.' Spillebeentje, het klinkt fijn, leer mij even het refrein!" „Fiet, hoe kun je'. Het is treurig! Foei" roept Fridolien humeurig. „Nou, ik ga meteen naar huis." „Best" zegt Fiet. „De groeten thuis!' VERA WITTE jaar 1944. Natuurlijk, men denkt nog wel eens terug aan die grootse landing iiuiiiimililllillllimimHlillliimimiliimiiliilllllllimilimi en aan de offers, die Normandie heeft vloog, door de de Azoren, onderzocht na hun aan- moeten brengen, maar bü het maken zame streken, die welhaast een ieder smakelijke komst met de C.P.A. op het vliegveld van vakantieplannen schuift men het bekoren. Daar zijn de grote badplaat- groene Normandische land helaas al sen als Deauville en Trouville. Maar stak de argeloze te vaak achteloos terzüde. Erg jam- ook zijn er de kleine vissersplaatsjes. Eens op een keer. wet beveiligd voor een braadpan-dood, het sterkste, maar ook van Montreal, het gelukkigste kippetje ter wereld van Zonder te kijken Montreal terug naar de Azoren, terwijl douanière haar hand in een van de mer, want deze vruchtbare kustprovin- En wanneer men zich tüdelük wenst haar goud-bruin geroosterde familiele- Portugese koffers en gaf daarop een cie met zün golvende heuvels, zijn fie- terug te trekken in de stilte van een den de hoofdschotel vormden voor het doordringende gil die alle hoeken van re kathedralen, zijn helwitte stranden geheimzinnig woud, dan kan men daar- diner in het vliegtuig de „Empress of bet onderzoek-lokaal vulde. Omstan- en zijn weelde aan appelbomen, is ze- voor gaan naar het Forêt d'Ecouves. Lisbon" van de Canadian Pacific Air- ders stormden op de vrouw af om te ker zo aantrekkelijk als andere stre- waar schichtige herten de wandelaars lines die op deze route vliegt. ontdekken wat wel di oorzaak van haar ken. Normandië is één van die zeld- gadeslaan. Deze hoogst merkwaardige geschie- smarten kon zün en om haar in deze denis van dit uitermate geharde, en ook moeilüke ogenblikken bü te staan. iimiiilliiiimiliiiliiililimiliimiillilinniimiiinilllliiiilllimiiiiiliilliiHiimiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiimmiiiHiiiiiiiiiiiiiiimimii zeer bereisde Portuge ;e hennetje begon slechts met bevende vingers kon zij feitelijk toen een vrouwelijke Canadese naar de koffer wüzen. douane-beambte de bagage van een pn zjet, enigszins verfomfaaid en Portugees paartje uit Santa Maria op opgevouwen, maar toch met statige iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM pasjes stapte een origineel Portugees hennetje uit de koffer, keek verbaasd om zich heen, klapte een paar keer met de vleugeltjes in de Canadese lucht en strekte vermoeid haar pootjes, waarna zü Üverig toilet begon te maken. Deze krachtige kippentelg had het na melijk bestaan om de 4200 km lange Cheshire is een van de beste van oude Engelse vlucht niet alleen geheel zonder voedsel kaas heeft Cheshire de wereld nog veel te ma|r bovendien hog in meer te bieden Verscholen tussen de een bevroren bagageruim dat op de graafschappen van Wales en de Ierse 7000 m vlieghoogt| niet onder druk had Zee ligt Cheshire, een streek vol tegen- ges(-aan om tenslotte wel niet geheel stellingen. De industrie is er behoorlijk ontwik keld, doch rondom en tussen moderne steden liggen nog steeds ongerepte ge bieden; oude steden en vreemde dorp- fris, maar dan toch monter en gezond dit evenement te overleven. „Tok-tok" zei het hennetje. ,,Ay-ay" zei het Portugese paartje. Alles we), jes, welke heel wat vrediger aandoen «jaar wat nu was de vrwg. Volgens de dan vele van de meer beroemde toeris ten-centra. Al meer dan 2000 jaar is Cheshire de ambtenaren van het ministerie van Landbouw kon d pluimvee Canada niet binnen zonder vaccinatie-papie ren: „een snelle dood, de pot, of een Het originele vliegtuigje van Blériot. FIRMA J poort naar Wales en het noorden. De retourtje" was hun enig somber com Romeinen zagen dit al in en bouwden mentaar. De C.P \.-officials voel- een groot fort te Deva, het tegenwoor- den wej jets voor een lekker soepje, dige Chester. Van daaruit bouwden zij maar moesten daarvoor de toestem hun prachtige rechte wegen door het mjng van (je eigenaars nebben. „Nai omringende land. Sindsdien reizen de menier" zei de kleine Portugees, „het jaar eeleden dat vlooe* hii ontving 1000 pond. Blériot. morden °het westen of ^naar" de* zeeha 'es oens lieveliengs-kiepje, zai gehoort de Franse luchtvaartpionier Louis Blé- bewonderd en onophoudelü'k toegejuicht noorden, het westen ot naar de zeeha- bal dle familie" En daarmee was dan rio(. alg eerste vliegtuig Het Kanaal door alle lagen en standen der Franse vens' ook de^ dood en de pot van jie ^baan, overstak. samenleving, wachtte ontelbare feest- maaltüden en huldigingen van sport- In de vroege morgen steeg hq met een cjubs en bewonderaaars. De Franse re- „0ei" vliegtuigje, waarin een 3-cylinder gerjng benoemde hem tot ridder in het -r portlieveling achterlaten, die daarna 22 P.K. motor was bevestigd, by Ca- Leeioen van Eer Blériot was met één Chester was het Deva (fort) van de drie dagen lang goed verzorgd op het lais aan de Franse kust op, nagestaard s] beroemd Romeinen. Heden ten dage is deze stad Canadese .liegveld achterbleef: een door belangstellenden, die er het hunne maar thans door de van dachten! Maar het lukte wonder- Later begon hü zich toe te leggen op tegen braadpan of wel; met een snelheid van 40 mülen per de constructie van vliegtuigen en tij uur bereikte Blériot de Engelse kust. dens de wereldoorlog 1914-'18 groeiden Na* een oneindig aantal vergaderin- Na een goed landingsterrein achter Blériot's fabrieken uit tot een groot '•-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, Telefoon 8851* Eindhoven, Keizersgracht 17, Telefoon 27442* Tilburg, Stationstraat 17. (toekomstig adres). Een van de meest typische dingen zün zodat alleen het retourtje overbleef. de meren, die over de streek verspreid Na een hartverscheurend afscheid 0 liggen en tot de schoonheid van land en moest het Portugezenechtpaar hun im- klein vliegtuigje, waarin een 3-cylinder dorp het hunne büdragen - - - - ■- Chester was het Deva Romeinen. Heden ten dag niet alleen beroemd om de overblijfse- Kip-zonder-land, len van die dagen, doch als een van de wet beschermd mooiste middeleeuwse steden van En- kookpot. geland. Het centrum wordt nog steeds Na een oneinc.-0 omgeven door de rood zandstenen gen en briefschrijverijen werd sino- het kasteel van Dover te hebben gevon- bedrüf en had de Franse regering een stadswallen, van waar men een schitte- rita Kip in een comfortabel kist-ver- den, daalde het toestel kalm en zon- onmisbare hulp aan de vroegere avia- rend uitzicht heeft op het oude Chester, blijf aan boord gebracht van een C.P.A.- der de minste stoornis. Blériot had de teur (want vliegen deed hü toen met De straten zün vol met schilderachti- vliegtuig op weg terug naar Portugal, vlucht Calais-Dover in de tijd van 27 meer), ge halfhouten gebouwen waarvan de Onderweg stopte het op de Azoren en minuten volbracht! In optocht bracht i„rhtvnnrt nam - - - „The Rows" genaamd ons gevllugeld vriendinnetje was weer men de vliegenier naar het hotel. Met In de,geschiedenis der luditvaart nam bestaan uit een dub- thuis, met dit verschil echter dat zü deze vlucht won Blenot de prijs welke Loms Blenot (in1936 ij.i__jjun* /i T\oiiv TV/Tail" u/ac hpmnpriiKe Diaats in. meest bekende zün. Deze „rows" bel'e rij"oude" winkeltjes* achter 'een d^'terugreis'^Vfgelegd had op een wijze door het dagblad „Daily Mail" was plaats inj hij is overdekt straatgedeelte, n.l. een rü op welke waardig was voor zo een ge- uitgeloofd aan degene die voor de eer- wer en als ^ïateur een der groo - harde en bereisde kip. ste maal met succes het Kanaal over- baanbrekers geweesi. straathoogte en een er boven. iniiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiintiiiii IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIillimHIlIHIIIUIIIIIlilllllllllHIIHIIIIIIHIIIIIIHIIIMIIIIIIHIIIIIHIIIIIIII'll'lllHI'l'HH'IIIIIIHUlll' blijkt dat men het koerspeil van de aandelen in het algemeen hoog resp. te hoog vindt. Het is hemdan ook in zekere zin slechts opgedrongen door de invloed van de buitenlandse aankopen die op onze beurs hebben plaatsgevon den. Dit maakt de interne positie van de markt, die toch al zwaar op Wall Street leunt, natuurlijk niet sterker. In het algemeen lijkt de situatie echter niet direct alarmerend, al zijn er ongetwij feld ook uitwassen die tot nadenken stemmen. Kopers dienen daarbij boven dien te bedenken dat, zoals in de afge lopen week nog weer is gebleken, op flauwe dagen geen liefhebbers voor de lokale waarden zijn te vinden, hetgeen als een extra waarschuwing tegen spe culatieve operaties mag worden aange voerd. SVi% Stafl. "47 3% Inv. crt. N 3% Ned. 1962-C B% Won bw '5" A dam Rubb a.VA A.K.U. Ver. Dell Miji Van Gelder Z Hoogovens Müller Co Ned Ksbell Philips Unilever Wilt Ptlenro Kon Petr K.L.M. Holl -Am Ltlr K.N SM Van Ommerer N Srheenv 1 laagste doogste laatste versed koers koers tildv t o v 12 Juni 92% 93 92 IJ 97% 97 Va 97,1 ft 9711 97J8 97% Z ft HU? 112 112 2 92 99% 96% Z 1 149 158 153% 3% 343''2 368% 349% _15% 174.50 184.50 177.50 - 8.00 234 245 234 —16 495 530 509% 5% 303 V? 310% 305 —21 394 400 394 —16 613 V- 852 633 —15 564 592% 568% —10% 202 211% 205% 5% 160 164 160.05 3.75 122 127 123.50 3.50 158% 162% 159 - 3% 150 155% 150% 4% 242 249 245V2 138% 141% 139% - Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 1 24.869.475. Obligaties f 16.329.679. Deze week (voorl.) Aandelen 19.586.918. Obligaties j 13.946.968. 61 Neen, van dat portret, dat waren van die inspec teur, noe heet hü ook weer, maar routinevragen ge weest. Hoe zou zo'n mannetje, zo'n simpel recher- cheurtje, het in zijn hoofd krijgen een Jansen van Hil- gersbeek te verdenken vanZelfs in zijn gedach ten weigert hü het woord vorm te geven. Maar die geschiedenis met Kersbergen, dat was een fout geweest. Als dat bord: „Wegens afwezig heid tot en met maandag gesloten" er maar niet gestaan had. Of als hü maar langs de Chaillotlaan naar de soos was gereden in plaats van over het AsselbergpleinDan leefde de oude Kersbergen nog. Maar toen hü eenmaal dat bord gezien had Het had zo gemakkelük geleken, gewoonweg kinder spel. Als die inspecteur Perquin, ja zo heette hü. Perquin, van hem een afdruk van dat portret kreeg, dan zou men helemaal geen verband meer kunnen leggen tussen hem en die geschiedenis met Van den Bronck. Dat vervloekte bordhü had ge dacht, dat hjj alleen in huis was en toen opeens, die oude manHü zou nu nog leven, die oude Kersbergen, als hü maar rustig in zün bed was ge bleven. Neen, ook al was hij uit zijn bed gekomen, leven zou hij toch nog, had hü de indringer maar niet herkend en luid zijn naam geroepen: „Mijnheer Jansen, wat.... wat doet.... mijnheer Jan...." Cornelis Jansen van Hilgersbeek strükt zich met de hand over het voorhoofd. Kom, hü moet hier niet langer aan denken. Hij heeft het per slot van rekening niet gewildEigenlük was het niet zün schuld geweest, maar die van het noodlot, als je dan grote woorden wou gebruiken. Laat hü zijn ge dachten liever bü zjjn werk houden. Die fusie zal nog heel wat werk meebrengen. Hü zal in de gefusionneerde fabrieken dezelfde gunstige pensioenregeling doordrqven, die zijn mensen bü de „Verenigde" al hadden. In elke fabriek, die door de „Verenigde Textiel" werd gecontroleerd, zouden de voorzieningen voor ziekte en invaliditeit uniform worden. Ja, en dan stichting van modelziekenhuizen waar dat nodig was en uitbreiding van bestaande met zalen, speciaal bestemd voor de arbeiders van de bij het concern geïncorporeerde fabrieken. Dan was er de sanatoriumkwestie, dat fonds moest wor den uitgebreid. O, ja, en hü zal het aantal beurzen voor Delft verdubbelen en er ook drie stichten voor de Ecole Polytechnique te Parijs. Misschien meer. meer dan drie. Mün hemel, hü zat vol plannen. Als nu eerst deze dag maar „Münheer, neemt u mü de storing niet kwalijk, maar daar is die inspecteur weer." „Ik heb toch gezegd, Verstraten, dat ik niet ge stoord kan worden?" Het is natuurlijk alleen maar een formaliteit, sim pele routinevragen. Maar hü ziet de man nu een maal liever niet. Hü mag hem niet, die inspecteur Perquin met zün verlegen gezicht en zqn opmerk zame ogen. „Ja, münheer, maar münheer Wiltink kan hem niet weg krijgen," zegt de secretaris nerveus. ,,Hühü weigert eenvoudig te gaan voor hü u gesproken heeft." Münheer Jansen van Hilgersbeek legt zqn sigaar neer. Het is eenvoudig belachelük, dat hü zich ner veus voelt. Dat mannetje is niets dan een doodge wone dienstklopper. Er is geen reden tot ongerust heid. De man heeft niet het minste bewüs, hij kan eenvoudig geen bewüs hebben. HÜ kan hem het al bum laten zien, waar het portret uitgescheurd is Hü kanEnfin, hü moet nu maar even door de zure appel heenbij ten, dan is alles ook voorgoed achter de rug. „Laat münheer dan maar hier komen, maar waar schuw hem, dat ik niet veel tüd heb." Cornelis Jansen van Hilgersbeek ziet niet op als Perquin binnenkomt. Laat dat dienstkloppertje maar eens een tfjdje staan.- Hoe meer dat kereltje met zijn figuur verlegen raakt hoe beter. Maar het ge luid van een stoel, die zeer nadrukkelük verplaatst wordt, dwingt hem op te zien. Dat inspecteurtje heeft zün uitnodiging om plaats te nemen niet ge dwee en bescheiden afgewacht, maar een stoel vlak tegenover hem aan het bureau geplant, waarop hü kalm is gaan zitten. Münheer Jansen van Hilgersbeek voelt een onbe stemde malaise, maar hü haalt met koele verba zing de wenkbrauwen op en zegt: „Vindt u zelf ook niet dat u wel wat onbescheiden veel van mün geduld en mün kostbare tüd vergt, inspecteuren Hü laat zjjn stem wegsterven en maakt een vaag handgebaar als wou hü te kennen geven, dat het onthouden van zo'n kleinigheid als de naam van een inspecteurtje van de recherche moeilük van hem kan worden verwacht. „Neen," zegt dat inspecteurtje kortaf, „gegeven de zaak waarvoor ik kom." „Ik veronderstel dat het dezelfde zaak ts, waar voor u al eens eerder bü mü was. Het is jammer, dat ze die ook maar niet aan commissaris Lange- laar in handen hebben gegeven, hü boekt tenminste resultaten. Neemt u mü mün openhartigheid niet kwalük, maar aan aanwü'zingen om uw opdracht tot een goed einde te brengen heeft het u zeker niet ontbroken.". „Neen, die kreeg ik eerder te veel dan te weinig, verdacht veel, münheer Jansen." De ander haalt de schouders op; „Daar kan ik niet over oordelen, inspecteur. Het enige wat ik u zeggen kan is, dat ik u bü uw vorige bezoek alles heb medegedeeld wat ik wist. Het is niet mün schuld dat dit eigenlük niets was. En ik heb mün hele huis ondersteboven gehaald om dat portret te vinden, dat u zo hoog nodig moest heb ben. Hoewel ik later hoorde, dat u al een of meer exemplaren er van in uw bezit had. Het spüt mü» maar ik kan werkelük niet meer voor u doen." Hij staat op, maar Pieter Perquin volgt zün voor beeld niet. (Wordt vervolgd) Advertentie MAPRO-spiraal is sterk en soep» en overal in huis te gebruiken. Voor Uw gordijnen, de was, Uw garderobe enz. Enorm proctisch, eenvoudig te be vestigen en te verwijderen. méér mogelijkheden met ned. octrooi 74341

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 15