Ministersconferentie beleeft volgende week haar einde ERHARD toont zich verzoeningsgezind 6 m Belgisch concern wil onze provincie veroveren y Selwyn Lloyd en Couve de Murville dit weekeinde thuis Britse atoomduikboot Franse politie arresteert Joegoslavische minister m iS§ Overleg over loonvorming Zon-zondag Requiemvan Grom „Ik heb niet het gevoel een beklagenswaardig man te zijn Grote brand in Culemborg ■n Amersfoort drinkt bier Ned. firma's in geweer tegen revolutionaire ontwikkeling Krachtig protest uit Belgrado De wolf van Breskens Lekencomité voor feestgave Prinses schenkt landgoed „Het Loo aan de Staat KLM krijgt eerste Electra Nieuwe figuur in de regering liet weer MET 120 MINIATUUR-WARENHUIZEN ZATERDAG 13 JUNI 1959 83sfe JAARGANG No. 30237 Schade geschat op ruim zes ton Wmmm Oostduitsers laten Fransen vrij Tuinder overleden door spuitmiddel Jubileum mgr. Huibers Instemming betuigd met plan van coadjutor Stichting van den Arbeid maakt opmerkingen Op 17 september Pakistan krijgt nieuwe hoofdstad Walvisvaarder Visser overleden Antilope Suède Jasjes Droog Aan zee BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umulden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie; Dra H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Hoewel de ministers van buitenland se zaken van de Grote Vier gisteren de dreigende crisis in de Geneefse con ferentie althans tijdelijk hebben weten af te wenden en maandag opnieuw in besloten zitting bijeen zullen komen, meent men toch uit enkele aanwijzin gen te kunnen opmaken dat de confe rentie haar laatste week ingaat, aldus meld Reuter. Het ingeschakelde per soneel van de Verenigde Naties te Ge- nève is nl. aangezegd dat het na de volgende week vrijdag zijn gewone werkzaamheden zal kunnen hervatten. Op de voltallige vergadering van gis teren, die drie uren duurde, heeft de Rus Gromyko op verzoek van zijn Amerikaanse ambtgenoot. Herter, zjjn uitleg van de Russische voorstellen herhaald en verzekerd dat Rusland er geenszins een ultimatum of dictaat mee in de zin had. Het was slechts een basisvoorstel voor onderhandelin gen. De westelijke ministers lieten ech ter opnieuw duidelijk uitkomen dat de jongste Russische voorstellen onaan vaardbaar zijn. In gezaghebbende Amerikaanse kringen werd opgemerkt dat het „nutteloos" zou zijn de ministerscon- ferentie_ voort te zetten tenzij Rus land zijn huidige standpunt wijzigt. Gezegd werd dat de vooruitzichten van de conferentie na bijna vijf we ken „zeer somber" zijn nu de Rus sen plotseling eisen dat de Westelijke bezetting in West-Berlijn binnen een jaar wordt beëindigd. Er werd ge zinspeeld op de mogelijkheid dat de Westelijke moogendheden liever een reces dan een afbreken van de conferentie zouden bewerkstelligen. De suggestie werd geopperd dat de onderhandelingen dan op lager ni veau zouden worden voortgezet. Mi nister Herter kan niet eindeloos in Genève blijven, „tenzij er werkelijk kans op succes bestaat". Er is geen wijziging gekomen in het Westelijke standpunt dat werkelijke vorderingen een noodzakelijke voor waarde zijn voor het houden van een topconferentie. De Russische minister verklaarde dat over een topconferentie niet gemarchandeerd mag worden. Hij noemde ieder die geen topconferentie wil, een vijand van de vrede. In Ame rikaanse kringen meende men dat de ze woorden konden worden opgevat als een requiem voor de huidige con ferentie en als een Russiche aankon diging dathet einde van de bespre kingen in zicht is. De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, vroeg zijn Rus sische ambtgenoot de gebeurtenissen van dinsdag en woensdag toen Gromyko zijn onaanvaardbare plan in diende, te „vergeten". De Westelijke ministers hebben tijdens een lunch de burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt meegedeeld, dat zij bij hun besprekingen bovenal dachten aan hun verantwoordelijkheden jegens de bevolking van Berlijn. Brandt is vandaag naar Bonn vertrok ken. De Britse en Franse ministers van Buitenlandse zaken, Slwyn Lloyd en Couve de Murville, zijn uit Genève naar Londen en Parijs gereisd om er tijdens het weekeinde overleg met hun regeringshoofden te plegen. Maandag zullen zij weer in Genève zijn. Couve de Murville verklaarde bij zijn aan komst in Parijs, dat de komende week „beslissend" zal zijn voor de conferen tie in Genève. „Na de nieuwe voor stellen van de Russen bevinden we ons in een zeer moeilijke positie", aldus Couve de Murville. Minister Gromyko heeft tijdens een De Westduitse minister van economi sche zaken, prof. Ludwig Erhard, heeft bij het begrotingsdebat in de Bondsdag verklaard, dat de verklaring van bonds kanselier Adenauer dat hij het kabinet "P. 14 mei reeds had meegedeeld dat erover dacht af zien van het kandidaatschap voor het president schap, de indruk had gewekt, dat hij (Erhard) niet verbaasd kon zijn over het besluit van de kanselier. Erhard zei dat het waar is dat de kanselier een dergelijke verklaring had afgelegd. Op een bijeenkomst van de christen democraten op 26 mei in aanwezigheid van Adenauer was echter na een uit voerige discussie eenstemmig besloten dat het kandidaatschap voor het presi dentschap gehandhaafd zou worden. Daarna had Erhard voor zijn vertrek naar New York nog slechts één onder houd met Adenauer gehad, namelijk op 1 juni en dus kort na de terugkeer van de kanselier uit Amerika. „Bij die gele genheid zei Adenauer geen woord over een nieuwe wijziging van zijn standpunt Daarom geloofde ik vast dat de situ atie sedert de partijvergadering niet ^'a.® gewijzigd." Nochtans maakte hij duidelijk dat hij de begraven strijdbijl niet meer wilde opgraven. Het gaat er alleen om de feiten juist te vermelden", aldus Erhard. Erhard zei dat de oppositie krokodil lentranen heeft gehuild over zijn ge- achade positie. „Laat dat mijn zorg zijn In de afgelopen nacht brak brand uit in het industriecentrum in de oude binnenstad van Culemborg. Het vuur richtte een schade aan van naar schat ting zes ton. Daarvan is een belang rijk deel door verzekering gedekt. On geveer een jjftigta! werknemers is door deze brand werkloos geworden. Hei was ongeveer drie uur toen de bewoners in de omgeving van de fa briekscomplexen werden gewekt door hevige explosies. Direct werd groot alarm gegeven en de Culemborgse brandweercommandant gaf opdracht de brandweren van Geldermalsen en Beusichem om assistentie te verzoeken. De brand is ontstaan in de appara- tenfabriek van de N.V. Siaps, die ge heel uitbrandde. Ondanks het uitge breide blussingswerk het vuur werd bestreden met 20 stralen - kon niet worden voorkomen dat de meubel fabriek Het Centrum ook geheel uitbrandde. Een kleine meubelfabriek, Marco, kreeg flinke brand- en water- rio l00 also°k de opslagplaatsen van va j ors mosterdfabrieken. De garage beer H. alsmede zijn vracht- ."'bgen in vlammen op. Het pand Nederlandse Seinindustrie kreeg fYf"? broliggende panden grote wa terschade. Het blussingswerk werd de gehele morgen voortgezet daar men niet hij de vuurhaard kon komen door de grote rookontwikkeling en het uit slaan van de vlammen. en laten we dat onder elkaar regelen", aldus de minister van economische za ken. Voorts zei hp dat hij in het eco nomische beleid niet altijd zjjn zin zou kunnen krijgen. „Als ik autoritair ben, dan zult u mij precies zo behandelen als de kanselier op donderdag. Er is een gezonde middenweg voor natuurlijk gezag door persoonlijkheid en kennis die natuurlijk moet passen in een demo cratisch bestel. Daar sta ik. Ik heb niet het gevoel een beklagenswaardig man te zijn. Integendeel, ik zal weten hoe ik samen met mijn partij de juiste weg zal nemen." Bij de vergadering van de Bondsdag van gisteren was Adenauer niet aan wezig. De Bondsdag keurde de begroting voor het begrotingsjaar 1959-60 goed. Het totaalcijfer van deze begroting is 39.781 miljoen D.M. en een miljard Mark groter dan dat van het vorige l?ar- De minister van financiën, Franz Etzel, deelde aan het eind van het de bat mee. dat de grotere staatsuitgaven geen hogere belastingen zouden veroor zaken. Als de staatsuitgaven ongeveer van dezelfde omvang blijven als thans zullen er volgens deskundigen, naar hij zei, geen verhogingen van de voornaam ste belastingen nodig zjjn. De begroting werd ter goedkeuring doorgezonden naar de bondsraad. diner besprekingen gevoerd met de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano. Bij deze bespre kingen ten huize van de Westduitse consul-generaal in Genève waren ook de Russische onder-minister Zorin, de Russische ambassadeur in Bonn, Smir- nov, en de leider van de Westduitse delegatie, prof. Grewe aanwezig. De Amerikaanse senator Mike Mans- field heeft gisteren een beroep op de Sovjet-premier, Khroesjtsjev gedaan, om zelf de Westelijke voorstellen in Genève te bestuderen en de onderwerpen te specifice ren die op een topconferentie zouden moeten worden geregeld. De democra tische senator die een van de belang rijkste leden van de Senaatcommissie voor buitenlandse betrekkingen is, zei: „Dit ogenblik vraagt geduld, geen heftig heid. Het vraagt verdraagzaamheid. Groot-Brittannië De Labourpartij heeft bij een tussentijdse verkiezing in Penistone in Yorkshire haar parlements zetel behouden. Zij verloor echter een paar honderd stemmen. (Reuter). Deze tekening laat zien hoe de eerste Britse atoomduikboot, de „Dreadnought", waarvoor prins Philip van Engeland vrijdag op de werf van Vickers Arm strong te Darrow-in-Furness de kiel heeft gelegd, eruit gaat zien. De boot krijgt dezelfde machinerieën als de nieuwste Amerikaanse atoomduikboten van de „skipjack-klasse". Italië De politie van Milaan heeft gisteravond twee vrouwen, van 25 en 36 jaar, gearresteerd die als nonnen verkleed op bedelen uitgingen en een „daginkomen" hadden van 45 gulden. De vrouwen plachten zich te verkleden in de auto van de man van een hunner, die eveneens werd ingerekend. (UPI). In verband met de feestelijkheden in de 700-jarige stad Amersfoort, werd vrij dagmorgen het eerste St. Jorisbier getapt. St. Joris is de schutspatroon van de stad. Nadat het bier gekeurdwas, werd het eerste vaatje aan het stadsbestuur aangeboden. In optocht ging het met een oude vrachtslede door de pittoreske straatjes naar het stadhuis. De oude drinkhoorn bewees goede diensten. De Franse politie heeft de Joegosla vische minister van de vakbeweging, Pavicevic, gisteren na diens aankomst op het vliegveld Orly hij Parys ruim drie uur vastgehouden, aldus heeft de Joegoslavische ambassade te Parys volgens Reuter bekendgemaakt. Vol gens de ambassade werd minister Pa vicevic vrijgelaten nadat de^ ambassade krachtig tegen de aanhouding had ge- De Afrikaanse hyena of „aardwolf" die sinds maandag de omstreken van Bres kens in West-Zeeuws Vlaanderen onveilig heeft gemaakt, heeft zijn brutale op treden het dier verscheurde o.m. een schaap met de dood moeten bekopen Tijdens een donderdag gehouden grootscheepse klopjacht van rijkspolitie en lagers wist opperwachtmeester Arends van de groep rijkspolitie te Breskens het dier met een welgemikt schot neer te leggen. Het bleek inderdaad de hyena te zijn welke op 28 mei j.l. uit een dierenpark te Lokeren in België is ontsnapt en welke reeds eerder in België een kleine paniek had teweeggebracht. „Opper" Arends met twee jagers by de gedode gestreepte rover. protesteerd. De minister is naar Parijs gevlogen om een congres bij te wonen van het onder communistische leiding staande vakverbond. Ambtenaren van het Franse ministerie van buitenland se zaken zeiden gisteravond dat zij geen commentaar op het gebeurde kon den geven. De regering te Belgrado heeft haar ambassadeur te Parijs, Uvalic, gisteren opdracht gegeven een onderhoud met de Franse premier, Debré, aan te vra gen teneinde krachtig tegen de aanhou ding van minister Pavicevic te protes teren. Tezelfdertijd werd de Franse ambassadeur te Belgrado, Brodstra. naar het ministerie van buitenlandse zaken in de Joegoslavische hoofdstad ontboden om een protest van de onder minister van buitenlandse zaken, Bri- lej, in ontvangst te nefnen. De Oostduitse autoriteiten hebben gis teren twee leden van de Franse mili taire politie vrijgelaten, die dinsdag toen z(j een Algerijn op Oostduits ge bied achtervolgden, waren gegrepen, aldus bericht Reuter. De Algerijn was uit een trein gesprongen, die van West-Berlijn naar West-Duitsland reed. De twee gendarmes werden over de grens met de Duitse bondsrepubliek ge zet. In Midlum is in de naHit van donder dag op vrijdag overleden een tuinder, die bij het spuiten in zijn boomgaard met een giftig spuitmiddel, gezicht en handen onvoldoende had beschermd. Het slachtoffer, de 28-jarige fruitkweker D. Hoekstra, werd kort na het spuiten on wel en enkele uren nadien trad de dood in. (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse warenhuizen, middenstanders en grossiers zijn opgeschrikt door een actie van de Belgische onderneming „Priba" om in Nederland te komen tot de ves tiging van ongeveer 120 miniatuur warenhuizen in de provinciesteden. Zij opent vandaag de eerste winkel van dit type in Valkenswaard on der de naam „Uniek". De opzet v.rn de N.V. Priba ge lieerd met de warenhuizen „Au Bon Marché" en „Innovation" is dezelf de als die welke zij sinds 1954 in Bel gië toepast. Zij nodigt zelfstandige mid denstanders, die over bekwaamheid en kredietwaardigheid beschikken, uit om een overeenkomst aan te gaan, waar bij zij hun zelfstandigheid bewaren, doch zich verplichten om tegen bepaalde prij zen en vastgestelde winstmarges het assortiment van „Priba" te gaan ver kopen. „Priba" heeft vooral het oog gericht op de provincieplaatsen, die nog geen warenhuis hebben. De N.V. treedt zelf op als grossier en heeft daartoe reeds een leveringsoevreenkomst geslo ten met een Nederlands concern. Het assortiment van „Priba" zal, naar ver luidt, bestaan uit twintig procent le vensmiddelen. veertig procent textiel en veertig procent huishoudelijke arti kelen. Kleinere trek naar grote stad De Nederlandse warenhuizen zijn door deze ontwikkeling genoodzaakt om eveneens tot actie over te gaan. Het gevaar dreigt namelijk dat de oprich ting van kleine warenhuizen rond de groote steden de koopkracht over de provincie zal verspreiden. De trek naar de grote stad zou kunnen afnemen. Wij vernemen, dat twee grote warenhui zen in Nederland dan ook reeds niet middenstanders in onderhandeling zijn, teneinde de Belgische actie weer stand te bieden. De actie van „Priba" is niet geruis loos verlopen. Tussen de warenhui zen van verschillende Europese landen bestaat een tamelijk intensieve samen werking. Toen „Priba" met zijn Ne derlandse plannen op tafel kwam, heb ben de overige warenhuizen hun sa menwerking met deze N.V. onmiddel lijk gestaakt. In alle kerken van het Haarlemse bis dom is zondag gecollecteerd om geld voor een geschenk voor mgr. Huibers bij diens diamanten priesterfeest op 15 augustus. Die inzameling geschiedde op verzoek en met aanbeveling van de coad- uitor. mgr. Van Dodewaard. Tegelijker tijd had zich een comité gevormd van leken met de bedoeling eveneens de aan bieding van een feestgeschenk voor te bereiden. De initiatiefnemers namen contact op met mgr. Van Dodewaard. Deze juichte het toe, dat het lekenco mité instemming betuigde met de plan nen zoals die ontvöuwd zijn in zijn bis schoppelijke brief. Die plannen behel zen, zoals bekend, het op peil brengen van de outillage der Haarlemse semina ries. Er is nu een ere-comité gevormd ,dat de actie van het werkcomité wil onder steunen. Daarin hebben onder meer zitting genomen de minister-president prof. De Quay, de ministers Cals, Luns, KlomDé. Mariinen en Van Rooy, de staatssecretarissen Schmelzer en Veld kamp, de commissaris der koningin in Noord-Holland. Dr. Prinsen, leden van de Raad van State, van de Hoge Raad. van de Eerste en Tweede Kamer, bur gemeesters, onder wie Mr. Van Hall uit Amsterdam en Mr. Cremers uit Haarlem, hoogleraren en representan ten uit het bedrijfs- en organisatielc ven. Een werkcomité heeft zich belasi met de werkzaamheden, welke de actie met zich mee brengt. Het gironummer van dit comité is 206060 ten name van ir. W. J. L. L. Merkx lid van gedeputeerde staten van Noord-Holland, penningmees ter Ere-comité Diamanten priesterfeest Mgr. J. P. Huibers" te Haarlem. Men zal een lijst, vermeldend alle namen van diegenen, die hun gaven stortten, 15 augustus eveneens aan mgr. Huibers ter hand stellen. In middenstandskringen wordt de ont wikkeling, die door „Priba" in gang ge zet is, even revolutionair genoemd als die van de zelfbedieningszaken en de supermarkets. Men vreest dat de mid denstanders, die ertoe overgaan hun be drijf ten dienste van de grote waren huizen te stellen, hun zelfstandigheid zullen verliezen. Om dat tegen te gaan bezint men zich momenteel op vormen van samenwerking, waardoor de zelf standige middenstanders de nieuwe concurrentievorm het hoofd kunnen bie den. Uiteraard voelen ook de grossiers die nu de warenhuizen als concurrent krijgen, de gang van zaken als een ge vaar voor hun positie. Overeenkomstig de met de regering op zes juni gemaakte afspraak heeft het bestuur van de Stichting van den Arbeid vrijdag uitvoerig aandacht ge schonken aan de door het kabinet voor gestelde uitgangspunten voor de invoe ring van een gedifferentieerde loonvor ming, Het bestuur van de stichting zal begin volgende week een aantal opmer kingen over bedoelde uitgangspunten ter kennis van de regering brengen, opdat zij hiermede rekening kan hou den bp het opstellen van de door haar toegezegde nota aan de Tweede Ka mer. (Van onze Haagse redactie) Prinses Wilhelmina heeft haar bezit tingen behorende tot het landgoed „Het Loo", een aantal in de nabijheid lig gende onroerende goederen en de rech ten op een aantal gebouwen op het Kroondomein overgedragen aan de Staat der Nederlanden. Het doel van deze overdracht is geweest, dat de goe deren als een geheel in stand zullen worden gehouden en het genot van de vruchten daarvan voorbehouden blijft aan diegene van haar nakomelingen, die drager is van de Kroon. De prinses en ook de regering zijn van oor deel dat dit het beste kan Avorden be reikt door het geschonkene onder te brengen bij het Kroondomein, zo zegt minister Zijlstra in de toelichting op het wetsontwerp, waarin de bekrachtiging van de overeenkomst wordt gevraagd. De eerste Lockheed Electra voor de K.L.M., de PH-LLA („Mercurius") is 17 september van dit jaar gereed om aan de vertegenwoordigers van de maatschappij te worden overgedragen. Dit heeft een der directeuren van de Lockheedfabrieken, die momenteel te Parijs vertoeft in verband met de vlieg tuigsalon, medegedeeld. Op 25 of 26 september zal het toestel van Bur- bank naar Schiphol worden overgevlo gen. De machine is reeds in de nieuwe beschildering en zonder de woorden „Vliegende Hollander" uitgevoerd. Het Pakistaanse kabinet heeft gis teren eenstemmig besloten de zetel van de regering te verplaatsen van Karachi naar het Puthwar Plateau, aldus meldt U.P.I. Deze plaats ligt onge veer 1.100 km. ten noorden van de te genwoordige hoofdstad, bjj Rawalpindi. Men verwacht dat de verplaatsing ver scheidene jaren zal duren. Het gehele project is bovendien afhankelijk van verbetering van de buitenlandse de viezen-situatie. Een speciale commissie kwam tot de conclusie dat Karachi weinig ge schikt is als hoofdstad. De bevolking is de laatste jaren toegenomen van 300.000 tot 2.000.000 zielen. De Verenig de Staten, 'Indië en Iran bouwen mo menteel nieuwe ambassades in Karachi. De heer Roolvink heeft door zijn toetreding tot het kabinet-De Quay als staatssecretaris voor Sociale Za ken en Volksgezondheid een afdoende tegenspraak geleverd op de socialis tische beweringen als zou, door het wantrouwen van „de" vakbeweging en van „de" georganiseerde arbeiders, j niemand uit die kring bereid zijn re geringsverantwoordelijkheid te aan vaarden. De secretaris van het CNV onderstreept, door zijn naam te ver binden aan een der kernproblemen van het sociaal-economisch beleid, zijn vertrouwen in dit kabinet; an derzijds brengt hij uiteraard in de re- geringsploeg het vertrouwen in, dat hij persoonlijk tot dusverre genoot. Met dit vertrouwen hangt een an der aspect samen. Zeker niet op de laatste plaats bij de beoordeling van loonpolitieke vragen waartoe thans ook de heer Roolvink geroepen is is het van grote betekenis, als men uit eigen ervaring de sociaal-econo mische en psychologische achtergron den kent van de verlangens, welke in de maatschappij leveyi. Wij willen ze ker niet beweren, dat een juist be grip voor de verlangens van een be paalde groep alleen kan worden ge toond door leden van die groep. De geschiedenis bewijst gelukkig anders. Omgekeerd bestaat natuurlijk ook het gevaar van eenzijdigheid in de visie op de behartiging van het algemeen welzijn voor degene, die jarenlang geroepen was om met grote strijd baarheid de belangen van een bepaal de groep welke dan ook te die nen. Maar de ervaring leert dat deze eenzijdigheid allerminst een „ijzeren wet" is. Dergelijke overwegingen intussen doen niet af aan het grote nut, dat aan de bepaling van wat op dit ter rein het algemeen welzijn in de con crete situatie eist, een zo breed moge lijke zienswijze en ervaring op rege ringsniveau ten grondslag ligtDe komst van de heer Roolvink betekent een verruiming van deze „ervarings basis". Daarover verheugen wij ons. Vrijdag is in Leeuwarden op 67-jarige leeftijd overleden de heer Klaas Visser. Hij was de eerste kapitein op de „Wil lem Barendsz" voor de walvisvaart en ereburger van Schiermonnikoog. Deze onderscheiding heeft hij verworven omdat hij verscheidene, mannen van het eiland heeft weten te bewegen aan de walvisvaart deel te nemen, hetgeen aan de welstand van de bewoners van Schiermonnikoog belangrijk heeft bij gedragen. Advertentie BARTEUORISSIR HAARLEM TEL 13439 Labs6sifiA«r./BU jiQMIweS» Weersverwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Voornamelijk in de noordelijke pro vincies tijdelijk bewolkt. Overigens droog en zonnig weer. Matige wind tussen noord en noordoost. Gematig de temperaturen. Zondag: Zon: 4.20—21.00 Maan: 12.56—20.14 Maandag: Zon: 4.19—21.01 Maan: 14.11—1.11 Juist tegen het weekeinde is er op nieuw eep belangrijke verbetering in getreden in het weer, zodat wij op nieuw van een volop zonnig en zo mers weekeinde kunnen profiteren. Met uitzondering van het noorden en oosten van ons land is er deze week nog maar heel weinig regen geval len zodat in grote gebieden, vooral in het zuiden, de droogte nog aan houdt. De noordoosten wind voert lucht uit zuid-Zweden via de Oostzee naar ons land. De temperatuur stijgt hierin tot ruim 20 gr. C. maar veel warmer zal het dit weekeind niet kunnen worden. Slecht is het weer in Oostenrijk en Zwitserland, waar een depressie met koude lucht regen veroorzaakt en zelfs tot op 1500 m hoogte plaatselijk enige sneeuwval. De toestand boven west- en noord-Europa is zeer stabiel zodat bet fraaie weer ook na zondag nog kan voortduren. Ook zondag fraai en zonnig strand weer. Matige wind tussen noord en noordoost. Zeewater bijna 14 gr. C„ zeer goed zicht. Temperatuur in de middag omstreeks 1820 gr. C. Voor uitzichten: nog aanhoudend fraai strandweer. max. min. neersl. Station Weer temp. temp af gel. 24 uur Den Helder onbewolkt 16 11 0 Ypenburg onbewolkt 16 10 0 Vlissingen half bew. 17 10 0 Eelde onbewolkt 17 10 0 De Bilt onbewolkt 18 8 0 Twente onbewolkt 20 8 0 Eindhoven onbewolkt 19 6 0 Zd.-Limbur mist 18 8 0 Stockholm onbewolkt 23 10 0 Oslo zwaar bew 24 11 0 Kopen*" onbewolkt 21 14 0 Londen onbewolkt 19 6 0 Amsterdam onbewolkt 17 7 0 BrusseJ onbewolkt 19 8 0 Luxembui onbewolkt 16 11 0 Parijs licht oew. 19 10 0 Nice zwaar bew. 22 15 0 Berlijn licht bew. 21 14 0 Frankfor zwaar bew 21 15 0 Münche' regen 10 9 39 Zürich regen 14 9 8 Genève half bew. 17 11 0 Wenen regen 13 10 58 Innsbrui regen 11 7 8 Athene onbewolkt 26 18 0 Rome half bew. 23 11 0 Madrid onbewolkt 29 12 0 Maliorca licht bew 23 13 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1