KETENEN VAN DE HAAT, spannende film van Stanley Kramer VREUGDE AAN ALLE KANTEN. 't Silver Stoepke Uitreiking verkeersdiploma's in Heemstede uxailex DE GLIMLACH VAN EEN ZOMERNACHT H Rijnland stelt voorwaarden voor zandwinning in de Haarlemmermeer Om de Haarlemse schaaktitel Een huis vol heksen Sterne über Colombo Paspoort der schande Reprises en prolongatie Films in Roxy knv.b. hfC-VFC A. Herfst behaalt opnieuw winst c;roen Co. Cinema Palace Toneel Muziek Radio Moors Studio Frans Hals Lido Nog tien parkeerhavens langs de Zeeweg Bejaardentehuis H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Rembrandt HET RIJK WIL AAN BEZWAREN TEGEMOET KOMEN L. Nelissen benoemd tot hoofdleraar Toonkunst-muziekschool Uitstekende leerlingen avond door pupillen van Jo Vincent ZATERDAG 13 JUNI 1959 PAGINA 2 Haarlem e.o Films Diversen Apotheken en dokters- diensten Zondagsdienst garage bedrijven Waterstanden Het langverbeide diploma is gehaald. En nu, als klap op de vuurpijl: DAT MODERNE, MOOIE HORLOGE, U weet 't heeft 't Burgerlijke Stand Haarlem WASSERIJ DUYN De Ideale zonwering Fa. J. P. SENFT ZN. ZAADHANDEL JAK R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN lilil Conservatorium Maastricht Aanvang zondagmiddag half drie Vissterfte POW-R-MATIC Oliebranders CENTRALE VERWARMING FILMJOURNAAL Blank en zwart geketend in de film Ketenen van de haat". CINEMA PALACE: Ketenen van de haat, 18 jaar; 2, 4.15, 7 ua 9.15 uur. Do. alleen in avondvoorstellingen: Charles Chaplin als „De dictator", 14 jaar. BRANS HALS: T.m. ma.: Sterne über Co lombo (le deel), 14 jaar. Di. t.m. do.: Sterne über Colombo (2e week). Do.-cyclus: Bernardine, a. 1. Za. 2, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. deel), 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en .9.15 uur. Di. één avondvoorstelling 8 uur. LIDO: Paspoort der schande, str. volw.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Vrijheren van het woud, a. L (2e Ma. t.m. do. 2 en 8 uur. REMBRANDT: De glimlach van een zomer nacht, volw.; 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. ROXY: T.m. zo.: Het pantermeisje, 14 j. Ma. tun. do.: De goudrovers, 18 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Een huis vol heksen, 14 jaar; 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: De vrouw die tweemaal leef de, 18 jaar. Za. en zo. 7 en 9.15 uur. Za. 2.30 en zo. 2 en 4.15 uur: Paradijs onder de horizon, a. 1. Ma. en di. 8.15 uur: Drie mannen in de 6neeuw, a. L Wo. en do. 8.15 uur: Kind hearts and coronets, 18 jaar. Zondag 14 Juni Openluchttheater, Bloemendaal, 8.15 uur: Toneelgroep Theater met Iphigeneia in Aulis, van Euripides. Zondag 14 Juni Concertgebouw, 12 uur: K.A.B. Zangcon cours Santpoort, Sabastraat, 1 uur: Marscon cours Soli Deo Gloria. Treslong, Hillegom: Muziekconcours. Maandag 15 Juni Grote Kerk, 7 uur: Excursie o.l.v. Peters naar Beiaard. Arie Advertentie PHILIPS TELEVISIE - RADIO erkend gediplomeerd KRUISSTRAAT 38, HAARLEM Tel 14809 Haarlem Apotheken: Marnix-Apotheek, Mamix- straat 65, tel. 56357; fa. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Apotheek Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Doktersdienst: Indien geen hulp van huis erts belle men fa. Mathöt, tel. 11990. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Tandartsen: J. W. van der Noordaa, Ju- lianalaan 51, tel. 53257. Dierenarts: J. Jongkind, Kenaupark 13, tel. 14524. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197. Doktersdienst: W. E. Ulrtci, Spiegelen- burghlaan 20, tel. 40404. Bloemendaal Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, tel. 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. 8284. Doktersdienst: H. Immink, Bloemendaalse weg 126, tel. 57753. Heemstede Apotheken: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: G. Nout. Camplaan 20, tel. 38763; J. van Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 38377. Overveen Apotheken: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: D. Heeringa, Militairenweg 18, tel. 56409. Zandvoort Apotheken: Zandvoortse Apoth-aek, Halte straat 8, tel. 2389. Doktersdienst: P. Vijlbrief, Hogeweg 43, teL 3355; H. K. van Es, Kostverlorenstraat 4, tel. 2058. Santpoort Artsen: M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. 025608410. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergerlaan 42, Santpoort, tel. 025608284, en Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalseweg 85, tel. 02500-22181. Haarlem: Garage J. van der Vossen, Bo termarkt 5, tel. 10399-20449. Bloemendaal: Gebr. Beekman, Bloemen daalseweg 54, tel. 54601. IJMUIDEN Zondag 14 juni Hoog water: 9.00 u. en 21.31 u. Laag water: 4.20 u. en 16.50 u. Maanstand: Eerste kwartier 6.22 u. Stanley Kramer, die tot dusver voor namelijk als producer is opgetreden, heeft als regisseur van The defiant ones voldoende talent getoond om bijzondere belangstelling te kunnen wekken. Hij vertelt een boeiend verhaal en houdt de spanning er in. Dat verhaal is natuur lijk weer „ontleend", de spanning is van hemzelf. Twee gevangenen, een neger en een blanke, aan elkaar geketend, nemen de vlucht na een botsing van de gevangenis wagen, waarin zij met enkele andere boeven worden vervoerd. Zij haten el kaar. Hier zijn twee vertegenwoordigers van tegengestelde rassen onverbreek baar aan elkaar gebonden. Dag en nacht, terwijl zij door de politie en de honden worden opgejaagd, zijn ze in eikaars gedwongen gezelschap. Ais de een valt, valt de ander. Als ze gaan inbreken om voedsel te zoeken en werktuigen om hun boeien te vernietigen, moeten ze het samen doen. Herhaaldelijk leidt hun gedwongen samenzijn tot ruzies en vechtpartijen, die nooit beslist kunnen worden. Samen moeten ze hun ver schrikkelijke avonturen doormaken. Nu en dan ontsnappen ze ternauwernood aan een gewelddadige dood. Maar als ze eindelijk van elkaar verlost zijn, zijn ze toch gedoemd samen te blijven uit een soort besef dat ze zelf nog niet thuis kunnen brengen. Zo komen ze op een eenzame boerderij terecht, waar een jonge vrouw woont met haar zoontje. Haar man heeft haar maanden geleden in de steek gelaten. Ze zoekt een avon tuur met de blanke jongen en wijst de neger, die ze haat, de kortste weg naar de vrijheid, dwars door een moeras, dat zijn dood moet worden. Zodra de blanke jongen deze opzet ontdekt, laat hij de vrouw in de steek om zijn kameraad na te jagen. Hij weet hem in te halen en samen zullen ze een poging doen om een passerende goederentrein te beklim men. Maar de blanke haalt het niet en de neger blijft bij hem. Dan zijn politie en honden in de buurt. Een weemoedig negerlied zingend wacht de zwarte man zijn lot, terwijl zijn vriend uitgeput in zijn armen ligt. De zuurzoete idylle met de boeren vrouw lijkt een al te opzettelijk inter mezzo, dat omwille van de sensatie of de „sex" is aangebracht en in alle geval overbodig genoemd moet worden. Ook zonder die schat zou het drama kwellend genoeg geweest zijn, kwellender zelfs, want haar verschyner. breekt de strak heid van het verhaal. Maar in veel tafe relen weet Kramer een fataliteit te leggen, die onontkoombaar is. De strek king is duidelijk genoeg een aanklacht tegen de rassenhaat. De opzettelijkheid van de geboeide afhankelijkheid der twee mannen belet de regisseur niet, het probleem scherp te stellen. Gaandeweg gaat men de opzettelijkheid voelen als een noodzakelijkheid. Zo is Ihe defiant ones een harde film geworden, die een gevoelig onderwerp moedig aanpakt en met talent behandelt. De film draait in Cinema Palace. Achttien jaar. De Amerikaanse regisseur Richard Quine heeft het toneelstuk van John van Druten, dat het uiterst onwaar schijnlijke verhaal vertelt van heksen die midden in New York huizen, ver filmd. Een nogal gewaagde onder neming, daar de toneelafkomst moeilijk te loochenen valt. Alles draait om het verhaal, dat bepaald te lang is en in herhalingen vervalt, maar dat van tijd tot tijd een komische inslag heeft. Quine bereikt in zijn spel met de zwarte kater en de jonge vrouw wel eens een min of meer filmische vorm geving, maar voor het overige moet hij het vooral van het spel van Kim Novak en James Stewart hebben. De film is in zeker opzicht toch wel amusant. Voor boven de veertien in Studio. Advertentie Wie Sterne über Colombo gaat zien, moet rekening houden met enorm veel spektakel. De Duitsers hebben er eens flink wat geld tegenaan gesmeten met als resultaat: een kleurenfilm over ma- haradja's, tempeldanseressen, een beeld schone hogeschoolrijdster van konin klijke bloede, een circus met olifanten, tijgers, clowns, schurken en weldoeners etc. Deze „hutspot" voldoet nauwelijks ondanks alle pracht en praal. Het is allemaal nogal sentimenteel. Toegang voor boven de veertien jaar. Vanaf dins dag draait in Frans Hals het tweede deel van deze film. Het enige van dit filmpje dat niet om wraak roept is de Nederlandse titel, die de inhoud redelijk dekt. Het gaat over de handel in blanke slavinnen in Lon den, waar een souteneur een eerzaam Frans meisje in zijn luguber bedrijf tracht te betrekken. Maar daar is Eddie Constantine. ditmaal een taxichauffeur, die met zijn collega's in het geweer komt. Een felle kloppartij wordt gevolgd door een angstig avontuur op een dak goot. vanwaar de boef natuurlijk te plet ter valt. Eddie houdt er een vrouw van over en een van zijn collega's is intus sen de beste maatjes geworden met een meisje van twijfelachtige reputatie. Een rommelig geheel, dat strikt volwassenen zouden kunnen gaan zien in Lido. Luxor zet nog pen week de vertoning voort van de Belgische filmdocumen- t iire over Congo, „Vrijheren van het woud". A.l. Tot en met zondagavond wordt in Minerva de thri.1 r „De vrouw die tweemaal leefde" van Hitchcock nog eens vertoond. 18 j. Morgenmiddag draait er voor de jeugd „Paradijs onder de horizon". A.l. Maandag- en dinsdag avond wordt „Drie mannen in de sneeuw" gedraaid. A.l. Woensdag- en donderdagavond vertoont men ;,Kind hearts and coronets". 18 j. Natuurschoon in velerlei vorm kan men tot en met zondagavond genieten in Roxy, waar de film „Het Panter meisje" gedraaid wordt. Het meisje leeft in de jungle, waar ze genadeloos en zonder pardon overgeleverd is aan de Koning Gorilla niet de histori sche, maar toch ook een echt beest. De ontdekking van een rijke diamantmijn in het oerwoud veroorzaakt een reeks van misdaden. Misdadige blanke man nen brengen niets dan narigheid, ook voor het pantermeisje. De misdaden blijven goddank niet ongestraft. Toe gang 14 jaar. „Goudrovers" heet de film, die van af maandag in de Kleine Houtstraat te zien valt. Uitermate misdadige mensen dwongen een eerzame met zijn leven borg te staan voor een misdaad, die hij niet eens beging. Zwaar bewaakt door die boeven zwierf hij door de genadeloze woestijn, achtervolgd door hen, die zijn vrienden hadden moeten zijn. Triest. Maar gelukkig straft ook hier het kwaad zijn meester. Wie dat nog niet wist en toch al veertien jaar is, kan er heel wat van opsteken. waarnaar al zo lang verlangend werd uitgekeken. Dat moet een PRISMA-UNION, INDUS of REMOVA zijn. Reeds vanaf f49.50 water- en stofdicht-shockproof. Het huis met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 49 Tel. 20049 Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal stellen de raad voor een krediet van 7.500 te voteren voor de aanleg van nog tien parkeerhavens langs de Zeeweg. Gebleken is, dat daar aan behoefte bestaat, omdat er nogal eens auto's geparkeerd worden in de bermen, hoewel daarvoor een stopver bod geldt. B. en W. van Bloemendaal stellen de raad voor zich akkoord te verkla ren met het door de stichting bejaar dentehuis De Rijp ingediende plan tot inrichting en verbouwing van het ge lijknamige Bloemendaalse buiten tot dat doel. Er zullen ongeveer 245 bejaar den kunnen worden gehuisvest. Het col lege stelt de raad echter voor een voor behoud te maken, voor wat de goed keuring betreft, voor de bouw van een vleugel, die te dicht bij de Bloemen daalseweg zou zijn ontworpen. BEVALLEN van een zoon: C. I. F. Reitz-van Bergem; K. Mudde-Provoost. BEVALLEN van een dochter: B. A. van Egmond-Mulder. OVERLEDEN: T. Hagedoorn-van Ko- ningsbruggen. 48 j. Pepynstraat. GEHUWD: G. van der Veen en A. M. Bultman: F. Taschetti en G. E. ter Haar; J. F. Lindeman en T. Heese mans. Advertentie A M S T K K O A E V A It T 20 TE I„ 11053 Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H„ 11 en 12 u. St. Antonius, N. Groenmarkt: 6.30, 7.30 8.30 H.. 10, 11, 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H., 11 en 18 uur (Avondmis). O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6, 7.30, 9, 10.30 H„ 12 uur. St. Jan, A'damstraat: 6.15, 7, 8.15. 9.30 H.. 11 en 12.15 uur. H. Hart, Kleverpark: 6.30. 7.45, 9. 10.30 H. en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 6.30, 7.45, 9.15 H„ 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9 H.. 10.45, 12 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten, Rijks straatweg: 6.30, 7.30, 8 45 H„ 10.15, 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en Paulus: 7, 8.30, 10 H„ 11.45 uur. BLOEMENDAAL, Allerh. Drieëenheid: 7.30, 9. H„ 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9 H. en 11 uur. AERDENHOUT: 7.30, 9 H. en 11 uur. ZANDVOORT: 6.30, 7.30, 9 H.. 11 u. Huis in de Duinen 8.30 uur. OVERVEEN: 7. 8. 9 H., 10.30 en 11.30 u. HEEMSTEDE (H.Bavo): 6.30, 7.30, 8.30, 9.40 H., 11 en 12 uur. HEEMSTEDE (O. L. Vr. Hemelvaart): 6.45, 7.45, 8.40 H., 10, 11 en 12 uur. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. Vrijdagmiddag verschenen op het to neel van het Minerva Theater in Heem stede twaalf even trotse als glundere jongens en meisjes, die door de burge meester van Heemstede, mr, A. G. A. ridder van Rappard, voor het voetlicht waren gehaald. Zy zyn namelijk de enige deelnemers aan het onlangs ge houden verkeersexamen geweest, die zowel het schriftelijke als praktische gedeelte hebben afgelegd zonder een enkel foutje te maken. Uit handen van de burgemeester ontvingen zij hiervoor het behaalde verkeersdiploma met het daarbij behorende insigne, plus een ver snapering als extra beloning vöor hun uitsekende prestatie. De uitblinkers waren: van de Siiit Antoniusschool: Yvonne Kapitein; van de Crayenster- school: Pieter Dik, Cedric Vonk en Wil ly Kooolhaas; van de Dreefschool: Jan Teunisse; van de Jacobaschool: Jan Kees Koot, Loek Prins, Jos van Vught, Nico Cramer en Ted Badouz en van de Sint Jozefschool: Leo Kapiteyn en Jan Vink. De uitreiking geschiedde tijdens de feestelijk getinte bijeenkoomst, die in Heemstede telkens na de verkeersexa- mens wordt gehouden en waarvoor dan Advertentie OSOEFONteitD HANOCLSMEIK (aluminium jaloezieën» Dekoratie! Duurzaam en Praktisch Nassautaan 76 - Tel. 10743 Haarlem Als wij de aankondigingen mogen ge loven, dan zou niets de schoonheid van de film „De glimlach van een zomer nacht" kunnen aantasten. Dit is het oordeel van een Engelse collega, die een ogenblikje buiten zinnen is ge raakt, vermoedelijk omdat hij behoort tot de moedigen, die onmiddellijk aan het juichen slaan, als zij een film ont moeten, die erg Zweeds is, waaronder zij verstaan: erg gewaagd, erg broeierig en erg erotisch. Nu, het hoeft ditmaal volstrekt niet, want de film van Ingmar Bergman is dit alles maar in geringe mate, zelfs op zijn meest gewaagde ogenblikken, om dat het koude cynisme, waarmee Berg man zijn spel bedrijft, al die andere kwaliteiten overstemt. De titel is dan ook fout; de glimlach is veeleer een ge grinnik om wat de mensen elkaar wijs maken, om het geluk, de liefde, de dood en het leven. Het is dus een spelletje, dat altijd wel succes garandeert, voor al als men wat slordig speelt met erotische symbolen, en dat spel weet te houden binnen de orde der a-morali teit Dat cynisme redt de film van verdrinking en is zo meesterlijk bedre ven, dat men wel van voortreffelijk vakwerk spreken mag, dat overigens meer dan eens door fragmenten toneel- matigheid wordt onderbroken. Een kleine opsomming zal de lezer duidelijk maken, dat Bergman een he leboel „smakelijk" materiaal tot zijn beschikking heeft gehad. Wij ontmoeten in zijn film een advocaat, wiens theolo giserende zoon uit zijn eerste huwelijk enkele jaren ouder is dan zijn, des ad vocaten, tweede vrouw. Aan een vrien din. een frivole actrice, vertelt de man, Advertentie SPEKSTRAAT 5 TELEF 16061 dat hij al twee jaar met dat jonge meisje getrouwd is. Dat wil zeggen: eigenlijk niet getrouwd. Het vrouwtje, lees: het meisje, is onbewust verliefd op de zoon, maar ontdekt dat pas na een ietwat koddige poging tot zelfmoord. Aan het einde van het verhaal nemen zij samen de vlucht. Maar intussen ma ken wij ook kennis met een militaire en zelfs militante graaf, die weer op zijn manier de liefde van zijn vrouw onbe antwoord laat en evenals de advocaat zijn troost zoekt bij de actrice. En voorts is daar nog de dienstbode, die vergeefse moeite doet om de suffe zoon te verleiden, maar tenslotte met een koetsier in het hooi schuilgaat. Dat ge beurt aan het einde van een nacht, waarin de moeder van de actrice, een uitermate cynische oude tante, op haar landgoed, vrucht van de erotische be drijvigheid in haar jeugd, opgemelde dramatis personae aan een diner bij elkaar heeft gebracht. Aan tafel worden alle denkbare spitsheden, hatelijkheden en vooral cynismen te berde gebracht, die de oplossing van alle intrigetjes aan de hand doen. Waarna de koetsier in zijn hooiberg aan het filosoferen slaat over de dwazen, de verliefden en alle anderen, voor wie de zomernacht heet te glimlachen. Die woorden van de dichterlijke dikzak slaan als een tang op een varken, om de juiste uitdruk king te gebruiken. Want er is geen dichterlijkheid aan dit alles te beleven. Wèl een geraffineerd cynisch spel met mensen en menselijke gevoelens, een zo geraffineerd spel, dat wij bereid zijn, een flits van de wijsheid te er kennen in de strekking van de film, die al dat gedoe van die onbelangrijke in dividuen op de hak schijnt te nemen. Rembrandt. Volw. alle geslaagde deelnemers worden uit genodigd. Ditmaal werd deze middag ook nog bjjgewoond door mevrouw L. C. A. C. van Rappard-Mundt, de echtgenote van de burgemeester; de hoofd-inspecteur en korpschef van de Heemsteedse politie, de heer A. Berent- sen; de leden van de commissie voor verkeersexamens en het onderwijzend personeel. Bovendien had op het bal kon een aantal leden van de Heem steedse verkeerspolitie plaatsgenomen. Zoals gebruikelijk werd deze bijeen komst ingeleid door burgemeester van Rappard, die enigszins tot zijn teleur stelling moest vaststellen, dat de re sultaten dit jaar minder gunstig zijn geweest dan in 1958. HU constateerde dit aan de hand van de volgende cij fers: Schriftelijk examen 501 deelne mers (in 1958 577). Afgewezen 21 (11). Geslaagd 480(566). Nul fouten 43(83). Praktisch examen 475 deelnemers (in 1958 556). Afgewezen 29(33). Geslaagd 446(523). Nul fouten over beide exa mens 12(23). Na deze cijfers te hebben genoemd verklaarde de burgemeester er van overtuigd te zijn dat dezelfde krant, die morgen de namen der twaalf uit blinkers bevat, op een andere plaats weer een aantal verkeersongelukken zal moeten vermelden, waarbij sommi ge met dodelijke afloop. Want in ons land eist het verkeer dagelijks gemid deld drie doden en duizenden gewon den per jaar. Vandaar dat deze ver keersexamens werden ingesteld om de jeugd reeds vroeg op de gevaren van de weg te wijzen en de kinderen het grote belang van een voorzichtig weg gebruik bij te brengen. Daarom eiste de burgemeester van alle aanwezigen de belofte, dat zij het geleerde ook in de toekomst in praktijk zullen brengen, om zich daarbij stipt aan de verkeers regels te houden. Op welke vraag de kinderen met een daverend „JA!" rea geerden. Even enthousiast was de jeugd met het uitbrengen van een drie werf „Hoerah!" aan het adres van de Heemsteedse verkeerspolitie, nadat de burgemeester erop had gewezen, dat de politiemannen opnieuw het bewijs hebben geleverd de grote helpers van de jeugd te zijn. Tenslotte richtte de burgemeester zich tot broeder Willibrord, het hoofd van de Jacobaschool, die wegens zijn benoeming tot hoofd van een ULO- school voor zijn functie in de commis sie voor verkeersexamens heeft moe ten bedanken. De burgemeester be tuigde hem zijn grote erkentelijkheid voor alle betoonde medewerking en hij hoopte dan ook, dat zijn enthousiasme niet vergeefs zou blijken, Een compli ment, dat broeder Willibrord hoffelijk doorgaf aan zijn beide medewerkers, broeder Adrianus en de heer Breeuwer. Het resterende gedeelte van deze mid dag werd gevuld met een attractief flimproogramma. In de verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland op 10 juni te Leiden is de rekening over 1958, sluitend met een batig saldo van 259.000,- vastgesteld. Agendapunten zoals een begrotings wijziging voor 1958, de staat van af- en overschrijving van en op posten der begroting 1958, een wachtgeldregeling voor de dijkgraaf, vernieuwing van een grondhuurovereenkomst met de Vereni ging Veiling Tuinbouwprodukten te Rynsburg, en enige bezwaarschriften tegen Rijnlands omslag lokten geen dis cussie uit. Bij de mededelingen werd beantwoord een vraag van de hoofdingeland, de heer Van Haaster, over de plannen tot het graven van een meer in de Haar- lemniermeerpolder. Medegedeeld is, dat de plannen beogen een zandput van ongeveer 50 ha met een diepte van on geveer 20 meter beneden het maaiveld. Het ligt in de bedoeling ten behoeve van het zandvervoer een toeieidingska- naal te maken naar de Ringvaart en twee sluizen ter overwinning van het verval van 3.50 meter. De vereniging Proefstation voor de Bloembollencultuur te Lissë heeft be zwaar tegen de plannen als er kans bestaat voor schade aan de bolgewas sen in de omgeving en heeft bezwaar tegen het opzetten van het peil in de put (hetgeen de zoute kwel kan tegen gaan) wegens gevaar voor de grond waterstanden in dè omtrek. Een rapport van de directeur van het rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening ver meldt dat de stijghoogte van het diepe grondwater reikt tot 4.25 h 4.30 meter beneden N.A.P. De toeneming van de zoute opwaartse kwelstroming kan wor den tegengegaan door de putwaterstand 10 cm hoger te handhaven dan het peil De heer Louk Nelissen, die ais leraar schoolmuziek aan het Triniteitslyceum en r.k. meisjeslyceum „Sancta Ma ria" te Haarlem en als dirigent aan het parochiële koor van de O.L.Vrouw Hemeivaartkerk te Heemstede is verbonden, is dezer dagen benoemd tot hoofdleraar voor schoolmuziek en alge mene muziek-paedagogie aan het con servatorium te Maastricht. Na in 1951 „cum laude" te zijn ge slaagd voor de orgelstudie aan het Amsterdamse conservatorium en in 1952 het diploma te hebben behaald voor schoolmuziek, als leerling van proof, dr. J. Smits van Waesberghe S.J., kreeg de heer Nelissen in 1954 zijn aan stelling als leraar schoolmuziek aan de beide katholieke Haarlemse lycea en belastte hy zich in 1955 met de leiding van het parochie koor van O.L.Vrouw Hemelvaart Vooral in deze laatste functie heeft hij vele welluidende suc cessen mogen boeken, welke mede aan leiding waren voor het kerkbestuur om haast te maken met de restauratie van het orgel, dat sindsdien de zangers steunt in hun streven naar nog betere resultaten. De heer Nelissen zal zijn functies aan de scholen en aan het zangkoor blijven vervullen, ook al omdat hij in Heemstede blijft wonen. Advertentia PROMOTIE-WEDSTRIJD 1e klasse Spanjaardslaan In de strijd om de Haarlemse schaak titel heeft A. Herfst in de vijfde ronde opnieuw duidelijk gemaakt dat het hem ernst is zijn titel te heroveren. Ditmaal trof hij de lang niet zwakke H. Duisen- berg op zijn weg, die aanvankelijk wel bevredigend spel kreeg. Door het grote tijdsverbruik raakten beide spelers jl- f2. echter in hevige tijdnood. In deze fase I Je R h l van de str«d bleek Herfst beduidend nosscner sterker dan zijn rivaal en stelde denuisenheho winst veilig. De huidige kampioen F. A.6 Spinhoven blijft op een misstap van J ïunck Herfst hopen. Voor alle zekerheid iracht hij zijn eigen partij tegen H. Bosscher, na fel verweer van de laatste, W. de MunckN. Huyboom remise; J. Bonkenburg—T. Slagt afgebroken in gunstige stelling voor Bonkenburg. De ranglijst ziet er nu als volgt uit: A. Herfst F. A. Spinhoven J. Bonkenburg N. Huyboom W. Mazee 5 5 4 4 5 4 4 5 4 4 4% WA 2 <4 2>A 2% 2 1% 1% 1 Vandaag worden de volgende partijen ot winst. Eerder leverde ook de afge- gespeeld: W. Mazee-J. de Munck, A. iroken partij met N. Huyboom hem hel Herfst-P. Roubos, H. Bosscher-H. Dui- volle pond op. De Halfweg-voorvechter T. Slagt kon met zijn vreemde opening tegen J. Bon- senberg, T. Slagt-F. A. Spinhoven en N. Huyboom-J. Bonkenburg. Bij de eerste klassers werden de vol gende resultaten behaald: G. v. d. Stoop kenburg geen succes boeken en kwam _p Verdonck 0-1, J. Broket-R. P. v. d. na lastige verwikkelingen tot een on- Kasteele 1-0, P. Pancras-H. C. Hons- gunstig staande afgebroken partij. De beek 0-1 en G. van Langelaar-W. Krij- uitslagen van de gespeelde partijen lui den: N. Huyboom—F. A. Spinhoven 01, N. HuyboomP. Roubos afgebr., in gewonnen stelling voor Huyboom; W. MazeeH. Duisenberg afgebr. in betere stelling voor Mazee; A. Herfst F. A. Spinhoven I0; H. BosscherT. Slagt remise; J. W. de MunckJ. Bon kenburg 0—1; F. A. SpinhovenH. Bos scher 10; H. DuisenbergA. Herfst 9-1; P. Roubos—W. M. Mazee 1—0; J. nen remise. De stand luidt nu; W. Krijnen 5 2 3 WA G. van Langelaar 5 3 1 1 WA P. Verdonck 5 3 1 1 WA H. C, Honsbeek 5 3 2 3 J. Broket 5 2 3 2 G. v. d. Stoop 5 2 3 2 P. Pancras 5 1 1 3 l Vi R. P. v. d. Kasteele 5 2 3 1 van het diepe grondwater. Bij een put waterstand van 4.15 a 4.20 meter be neden N.A.P. die dus ongeveer 0.35 m hoger is dan het polderpeil ter plaatse zal ten gevolge van zijdelingse in filtratie in de omringende zandgronden waterverlies optreden; die waterverlies zou kunnen worden aangevuld door wa- terinlating uit de Ringvaart. Dit water verlies wordt door voornoemde direc teur zo gering geacht dat dit voor de waterhuishouding van Rijnland en de Haarlemmermeerpolder geen bezwaren kan opleveren. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat is in zijn beschou wingen over deze rapporten bereid maatregelen te treffen om de toene ming van het zoutbezwaar tegen te gaan en om dagelijkse fluctuaties van het peil in de omliggende sloten zo veel mogelijk te beperken. In het streekplan „Zuid-Kennemer- land" hébben de bij de voorgenomen zandwinning betrokken gronden een agrarische bestemming. Voordat van provinciale zijde een vergunning kan worden verleend moet daarom de be stemming van de gronden worden ge wijzigd. De wijziging van het streekplan is aan de orde geweest in de vergade ring van de Staten van Noord-Holland van 26 mei. In deze vergadering is nog geen beslissing genomen. De streek planwijziging werd ter nadere bestude ring verwezen naar een commissie uit de Staten. In de Statenvergadering van 16 juni kan, zoals bekend, een besluit worden verwacht. Daargelaten op dit ogenblik d* kwestie van de hoeveelheden water die gemoeid zijn met het aanvullen van het putwater met Rijnlands boe zemwater en het ontvangen van het waterbezwaar op Rijnlands boezem, meent Rijnlands bestuur de eis te moeten stellen, dat het zoutgehalte van de lozing het cijfer van 300 mg-1 niet te boven mag gaan. De vergunning voor de lozing en het maken van de sluizen zal door Rijnland niet worden verleend, alvo rens zekerheid omtrent dit punt is verkregen aan de hand van een rap port betreffende de gevolgen voor het ondergrondse water. De plannen als zodanig geven Rijnland aanleiding tot zorg, omdat op dit ogenblik nog geen gefundeerd rapport ter beschikking staat over de hydrologische gevolgen van de zandwinning. Aangezien Rijnland er reeds jaren lang op uit is om de zoutbelasting op de boezem te verminderen en deswege offers, soms grote offers worden ge vraagd van particulieren en industrieën möetën ook in dit geval hoge eisen worden gesteld. De heer Van Haaster uitte zijn waar dering erover, dat het plan de aandacht van het dagelijks bestuur heeft eri on derstreepte nog eens, dat men in d« Haarlemmermeer en omgeving tetl zeerste beducht is voor verzilting. In verband met de mededeling in de verenigde vergadering van 27 mei over de vissterfte merkte de heer Van Haas ter vervolgens nog op, dat hij in over weging heeft gegeven bij Keur te ver bieden, dat een stortplaats voor vuilnis in open verbinding met Rijnlands boe zem staat. De heer Van Wassenaer van Catwyck herinnerde in dit verband nog aan de door hem geopperde vraag, of zoet water-inlating vanuit het IJsselmeer mogelijk is. De dijkgraaf antwoordde, dat deze kwestie bij het college in studie is. Advertentie BLOEMENDAAL TELEF. 54855 In de muziekschool van Toonkunst aan de Nieuwe Gracht werd gister avond een uitvoering gegeven door leerlingen van Jo Vincent. Zoals te ver wachten was, waren alle prestaties minstens goed. Er was echter ook veel dat boven de middelmaat reikte. Bij alle discipelen is bovendien te consta teren dat het onderricht van de be roemde zangeres sublieme pedagogi sche kwaliteiten bevat. Daarmee wil len we niet zeggen dat de meeste exe cutanten het tot podiumvermaardheid zullen brengen; dat is bij velen trou wens ook helemaal niet de bedoeling, evenmin als bij leerlingen die aan een muziekschool piano of viool studeren. Men kan, zonder over een prachtige stem te beschikken, het onder goede leiding tot een verantwoord artistiek resultaat brengen dat in intieme kring zeker zijn waarde heeft. Er gaat bo vendien niets boven zelf zingen en zelf muziek maken. Denk bijvoorbeeld aan de Muiderkring. Het programma was in tegennstel- ling tot bijna alle leerlingenavonden niet overladen. Er waren lyrische en dramatische zangeressen, serene stem metjes en een exotische vertolker van Negro-spirituals. Alles werd met stijl begrip geïnterpreteerd. Purcell, Han del, Gluck, Mozart, Schubert, Mendels sohn, Brahms en Franck. Het simpele liedje van Catharina van Rennes deed het zoals het gezongen werd ook wel goed. Jo Vincent had de sympathieke geste om in enige duetten waarin een leerling wegens verkoud heid was uitgevallen, zelf de partij te zingen, wat voor alle aanwezigen een groot voorrecht was. Het werd dan ook ten zeerste geapprecieerd. Een bloemenhulde viel de kunstena res en de begeleidster ten deel. T. de Vr. Advertentie LEERT STENO „GROOT E" rmn WILHELMINASTR. 47 - TEL. 18441 De Bloemendaalse wethouder Wild* Meyboom is maandag verhinderd ziJn spreekuur te houden. In plaats daarvan is hij dinsdagavond van zeven tot nege" uur te spreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2