PLASTI- COLOR R.-k. Harmonie St. Michaël bestaat vijftig jaar Uitgegroeid tot een hechte muziekvereniging Vijfhonderd donateurs Beelden in het park van de fraaie forensenplaats Badhoevedorp DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL H V 4 OKTOBER IN HEEMSTEDE KUNST LANGS DE OPENBARE WEG SLEUTEL WEG? Kwart eeuw elektrisch Ting-Tang Onderwijs voorstellen Twee hulplokalen voor Hildeb r andmulo Haarlem huurt een stukje Spaarne Subsidie voor Petrus en Paulskerk Gemeentelijke overheid begrijpt haar taak ZATERDAG 13 JUNI 1959 PAGINA 3 Goede start Geslaagd voor E.H.B.O.- examen In uniform Hooggestemd G.S.W.-ARBEID BIJ HOUT EN PLANTSOENEN „DE SLEUTELSPECIALIST" Haarlemse politierechter Bemiddeling van N.K.S. De beelden Het koper en zilver van de muziekinstrumenten van de r.-k. harmqnie Sint Michaël te Heemstede zal dit jaar met een symbolisch vleugje goud worden opgewreven. Want op 4 oktober het feest van Sint Franciscus bestaat de harmonie precies vijftig jaar. Het feest wordt ingeluid met een reeks concerten, die in de eerste week van september elke avond op het Raadhuisplein worden gegeven. Aan deze muzikale manifestatie wer ken harmonieën uit Haarlem, Lisse en Beverwijk mede. Op de dag van de herdenking wordt 's morgens in de parochiekerk van Sint Bavo door de geestelijk adviseur een H. Mis opgedragen, die opgeluisterd wordt met muziek van de blazers van de harmonie. Daarna is er een gemeenschappe lijk ontbijt, 's middags in het gebouw Nieuw Berkenrode een receptie en 'n avonds een feestavond voor de leden en hun dames. De Heemsteedse katholieke harmo nie is onder de schutse van de aarts engel Michaël voor wie de leden een bijzondere verering koesteren in de loop van vijftig jaar uitgegroeid tot een hechte vereniging, waarin de mu ziek met liefde wordt beoefend. Boven dien, zo hebben wij uit de mond van enkele bestuursleden opgetekend, heerst er een goede sfeer, die geen a-tonale klank duldt. De harmonie telt op het ogenblik drieënzestig leden, die zich geschraagd weten door meer dan vijfhonderd enthousiaste donateurs. De oudste van hen is de tweeënzeventigja- rige heer N. P. van der Brug, die de bas speelt en de jongste de tienjarige pistonblazer Leó Tesselaar. Zij en de andere leden van de harmonie vergas ten de Heemstedenaren regelmatig op een stukje pittige marsmuziek, luiste ren bijzondere plechtigheden (b.v. priesterfeesten) op en trakteren elk jaar hun donateurs op een feestconcert in het Minerva-theater. Het leven van Sint Michaël is altijd nauw verbonden geweest met dat van de Heemsteedse afdeling van de KAB, vroeger r.-k. Volksbond geheten. Zij is er ook uit ontstaan en ten leven ge wekt door de heren Th. Tellings, A. van Glabbeek en C. Floris. Zij is te be schouwen als de pendant van de r.-k. toneelvereniging ,,Door Eendracht Sterk" het huidige HAT die in het begin van deze eeuw belast was met de opluistering van de jaarfeesten van de Volksbond. Toen men van oordeel was, dat er op die feesten ook wel eens een nootje mocht worden gekraakt sta ken de heren Tellings, Van galbbeek en Floris de koppen bij elkaar, uit wel ke handeling op 4 oktober 1909 Sint Michaël werd geboren. Aanvankelijk zouden de leden van de nieuwe ver eniging zich ook wijden aan de zang, maar al spoedig bleek, dat op dat ter rein weinig eer zou zijn te behalen. Al van het begin af aan heeft de aartsengel Michaël zich een voortref felijk schutspatroon getoond. In minder dan geen tijd telde de harmonie één endertig leden, die onder de bezielende leiding van de heer Tellings van Advertentie VRAAG FOLDER EN KLEURADVIES POSTBUS 8032 - AMSTERDAM PLASTIC0L0R: 'n kwaliteitsprodukt van PIETER SCHOEN - ZAANDAM Var> de afdeling Heemstede van de E.H.B.O. zijn weer een twintigtal leden opgegaan voor het eenheidsdiplo ma van de E.H.B.O. waarvoor de vol gende leden geslaagd zijn. e. zusters Philippa, Perugrina, Ca- tnarina, Philothea, Ancilla, de broeders ransiscus, Gerardus. Bernardus, Alexi us. e" de dames W. Stolwijk, Th. v. Z-ui, M. Huysmans, E. Melchior, J. Koo- men en E. Schuitemaker. Thorn in Limburg geboortig repe teerden, dat de stukken eraf vlogen. De vereniging was nog geen jaar oud, toen de bezoekers van de jaarfeesten van de Volksbond bedolven werden on der een muzikale confetti van de heer lijkste soort. Ook werd ongeveer tezelfder tijd de eerste serenade gebracht. Zij die haar in ontvangst namen waren ae heer en mevrouw Preijde, die hun zilveren bruiloft vierden. De heer Preijde was er zo van ondersteboven, dat nij spon taan het (aardse) beschermheerschap van Sint Michaël op zich nam. Nu ja, wat kon bint Micnaël toen ong ge beuren? Zowel boven als beneden wa ren de belangen van de vereniging in goede handen. De muzikanten werden er zelfs een beetje ovrmoedig door, want nog in hetzelfde jaar togen zij op concours. Het eerste, vanwaar zij zonder prijs, zonder eervolle vermel ding thuis kwamen. Er moest nog ijve riger, nog intensiever worden gerepe teerd, zo moet bet parool van de kwie ke 'Tellings geluid nebben. De ouderen onder de leuen zullen zich de repeti ties op zondag na kerketijd nog wel Herinneren in ae smederij van Van der Asdonk of in de klompenmakerij van SpijKer. Dat er tijdens dit soort bij eenkomsten spijkers met koppen wer den geslagen Kwam op het concours in Dordrecht het jaar daarop wel dui delijk aan het licht. Sint Michaël ging voor het eerst met een echte medaille naar huis. Dit metaal vormde het be gin van een hele serie ere-tekenen, die allemaal met trots op het vaandei wer den gespeld. Van toen af ging Sint Mi chaël opwaarts. In Beverwyx speelde de vereniging in de derde afdeling. Dat was in lyj.9 na vier nutteloze oorlogs jaren. Een paar jaar later kwam zij uit in de tweede afdeling tijdens een concours in Alkmaar; een eerste prijs voor het lezen, a vue. In 1925 droeg de heer Tellings het directiestokje over aan de heer ti. W. Holmeester, die de vereniging naar grote muzikale bloei leidde, nu slaag- ae erin de_ prestaties zo hoog op te voe ren, dat Sint Michaël al spoedig in de afdeling Uitmuntendheid mocht uitko men. Het twintigjarig bestaan werd met grote luister gevierd. Aan een luisterrijk concours namen niet minder dan zesentwintig harmonie-orkesten deel. Na de tweede wereldoorlog de heer Preijde en^ diens opvolger als beschermheer dr. E. A. M. Droog wa ren inmiddels overleden pakten de angelieke muzikanten stevig aan. De eerste repetitie werd op 17 mei 1945 al weer gehouden. Een paar weken la ter nam de heer J. B. Laimböck het beschermheerschap op zich, zodat al les weer bij het oude was. Twee jaar later overleed de heer Hofmeester en dat was voor de vereniging een bij zonder zware slag. Hij werd opgevolgd aanvankelijk door de heer J. Kikke en later door de heer S. A. Noom. Thans leidt de heer H. N. van Ossenbruggen de harmonie. Een der hoogtepunten uit de na-oor- logse periode van Sint Michaël was het moment, waarop de leden voor het eerst in uniform verschenen. Dat was op 21 april 1954. Een dieptepunt be reikte de vereniging een jaar of twee geleden toen nog maar vijfentwintig leden onder haar banier waren ge schaard. Er werd op de katholieke scholen van Heemstede luide de lof trompet op de harmonie gestoken, het geen tot gevolg had, dat Sint Michaël de steun kreeg van vijftien adspirant- muzikanten. Op het ogenblik zjjn er weer acht in opleiding. Met de vereniging viert de éénen- zeventigjarige heer A. Gozeling zijn gouden feest. Hij is nog de enige, die vanaf de oprichting zijn partij ih de harmonie meeblaast. Hij kan zich nog als de dag van gisteren herinneren, dat mgr. A. J. Callier bij de eerste steenlegging van het seminarie Hage- veld op 2 mei 1922 welke plechtig heid Sint Michaël muzikaal opluister de zei: ,,als ik had geweten, dat Sint Michaël haar koperen jubileum vierde, had ik dat heugelijke feit in Geschaard rond het vaandel po seerden de leden van de r.-k. harmonie Sint Michaël te Heem stede ongeveer zevenenveertig jaar geleden voor de fotograaf. Sint Michaël was toen al een hechte vereniging, zoals de foto duidelijk laat zien. de ingemetselde bul laten opnemen." De heer Gozeling heeft vier zoons, die in de harmonie spelen. Een van hen woont in Sassenheim, maar toont zich een trouw lid, evenals enkele andere leden, die in Haarlem-Noord, Schalk wijk en Vogelenzang woonachtig zijn. Een andere zoon van de heer Goze ling hanteert thans de voorzittersha mer. Ofschoon Sint Michaël altijd ge streefd heeft naar het hoogst bereik bare zou zij thans maar wat graag een toontje lager willen zingen. Een van de grootste problemen is het in strumentarium. Vele instrumenten zijn even oud als de vereniging. Daar komt bij, dat zij 'allemaal in de zogenaamde hoge stemming liggen. Meer en meer wordt het bij de harmonieën gebruik met instrumenten van lage stemming te spelen. Indien Sint Michaël daartoe zou overgaan betekent dat een uitga ve van ongeveer 10.000 tot 15.000. Dit bedrag wil het bestuur niet bijeen krijgen door middel van bedel-acties. Het met de pet-rond-gaan is haar Vreemd, hoezeer dit manuaal ook bij muzikanten past. Het is ervan over tuigd, dat er in Heemstede genoeg mensen te vinden zijn, die de harmo nie een bijzonder gul hart toedragen. Als voorbeeld noemt het de vijfhonderd donateurs, onder wie mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, die regelmatig door de dames Van Deursen en Westerho ven worden bezocht. Bij de vermelding van het giro nummer 138035 koestert het bestuur hooggestemde" verwachtingen om trent de vrijgevigheid van de Heem steedse ingezetenen. Het met goud omrande blazoen van Sint Michaël moge voor hen een garantie zijn. Voor de uitbreiding van de Hilde- brand-mulo aan de Generaal Spoorlaan met twee klassen, vragen B. en W. van Haarlem de raad om ,f 40.500,-. Door de toeneming van het aantal leerlingen moest de school opnieuw worden uit gebreid. De bouw van definitieve schoolgebouwen kan voorlopig nog niet plaatsvinden, zodat opnieuw twee hou ten noodlokalen moeten worden bijge bouwd. Om de voorgenomen bouw van een gymnastiekzaal ten behoeve van het middelbaar onderwijs te kunnen reali seren, willen B. en W. een stuk grond nabij de Oosterhoutlaan, toebehorend aan de stichting „Spaar en Hout" aan kopen voor 600. B. en W. vragen de raad dit bedrag ter beschikking te wil len stellen. Ook verzoeken B. en W. de raad de bevoegdheid tot het aanstellen van tij delijke leerkrachten bij het VHMO aan hun College te willen delegeren. Vaak moeten leraren, die zich aanbieden, op korte termijn worden aangesteld om dat zij anders elders gaan sollicite ren. Bjj het huidige gebrek aan lera ren is dit onvermijdelijk. Ook in andere onderwijssectoren heeft de raad de be noemingsbevoegdheid van tijdelijke leerkrachten reeds aan B. en W. gede legeerd. De directeur van de dienst voor Den Hout en de Plantsoenen wil in dit jaar nog enige werkloze handarbeiders te werk stellen met toepassing van de G.S.W.-regeling. Deze arbeiders zul len het talud moeten herstellen en de beschoeiing moeten maken langs de sloot aan de oostzijde van de Noorder begraafplaats, terwijl zjj bovendien het talud aan de Vijverlaan zullen moeten herstellen. Deze arbeiders zullen zodanig worden ingedeeld, dat ze 1,29 per uur ver dienen. In totaal zullen 17.033,90 nodig zjjjn wegens lonen, en sociale lasten en 2500 wegens materiaalkosten etc. Het rijk subsidieert ingevolge de G.S.W.- regeling voor 90 pet. in de kosten, zo dat de gemeente nog zal moeten bij dragen 4.205. B. en W. vragen de raad nu dit bedrag ter beschikking te willen stellen. Om de reeds lang geleden gereed ge komen uitmonding van de nooduitlaat van het stamriool in de Zaanenstraat op de definitieve plaats te kunnen aan brengen, moest de verbreding van de Spaarndamseweg 29 meter in zuidelij ke richting worden uitgebreid. Daar voor had men 336 m2 van het waterop pervlak van het Spaarne nodig. Het rijk wil deze grond voorlopig voor tien jaar aan Haarlem verhuren voor 30 per jaar. Voor gebruik van het water moet 50 inééns betaald worden en wel volgens het desbetreffende raadsvoorstel van B. en W. van Haar- I lem vóór 1 januari 1959. B. en W. vragen de raad een desbetreffende overeenkomst met het rijk goed te keuren. Thans is gebleken, dat de stichtings- kosten van de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus in Haarlem noord 1.037.000 hebben bedragen Van dit bedrag komt 864.233 in aanmer king voor de berekening van het ge meentelijk subsidie. Volgens de Veror dening op subsidies in kerkebouw, zal de gemeente Haarlem voor maximaal 75.000 bijdragen in de werkelijke stichtingskosten. Aan de raad stellen B. en W. derhalve voor een bedrag van 75.000 ter beschikking te stellen voor dit doel. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 In een betrekkelijk jonge polder als de Haarlemmermeer, waarin nog te weinig traditie is om daaruit cul tuur te doen spruiten, biedt ook de de centralisatie van een hoofddorp en een aantal nevendorpen weinig kans tot de gemeenschapsvorming waarop cultuur moet steunen. In zo'n uitgestrekt ge bied van gemechaniseerde landbouw en voortgaande industrialisatie heeft een louter economische doelgemeenschap die met materiële maten meet betere kansen. Een overheid die ten deze haar taak begrijpt verleent aan iedere cul turele activiteit die in haar gebied op bloeit steun en zoekt gelegenheden om door culturele manifestaties de bevol king in dit opzicht te stimuleren. De overheid van de Haarlemmermeer geeft in dat opzicht inderdaad blijk van positief begrip. Behalve de opdracht aan Gerrit Riet veld tot de bouw van een aula is een ac tueel voorbeeld daarvan, dat deze zo mer in het park aan de Burgemeester van Amersfoordtlaan een twintigtal beelden van hedendaagse Nederlandse kunstenaars zijn opgesteld. Samenwer king daartoe is gezocht naar buiten toe met de deskundige Nederlandse Kunst stichting die zich ten doel stelt het con tact te leggen tussen de hedendaagse kunstbeoefening in ons land en het pu bliek, en, in eigen gelederen, met de aannemer H. Bakker wiens bouwbe- Voor de Haarlemse Politierechter, mr. J. G. Petersen, stonden hedenmorgen twee broers terecht, die als eigenaars van een groentehandel ervan beschul digd werden goederen te hebben ver kocht waarop vanwege faillisse ment, beslag was gelegd, met het oog merk van de inkomsten de crediteuren te betalen. Dit laatste werd door de officier, mr. J. J. Bredius in twijfel ge trokken. Hij eiste tegen beide verdach ten, één van hen bij verstek, een geld boete van f200.- subsidiair 40 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van twee jaar. De politierechter veroordeel de beiden tot f 100- subsidiair 30 dagen en 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tot een geldboete van f 100.- subsi diair 30 dagen, een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden met ecu proeftijd van 3 jaar en plaatsing voor drie jaar onder toezicht van de Reclasseringsraad, veroordeelde de po litierechter een 22-jarige dienstbode uit Haarlem, die gedurende enkele maan den bij stukjes en beetjes geld had weggenomen uit de brandkast van haar werkgever. Bij het stofzuigen had zij de sleutelbos gevonden en daarvan het brandkastsleuteltje zorgvuldig bewaard. In korte tijd was het bedrag van de diefstallen opgelopen tot ruim f 1000.-. De Raadsman, mr. C. F. M. van Koppen wees erop, dat het nimmer in de be doeling van verdachte heeft gelegen het geld te eigen bate aan te wenden, maar dat zij het gehele bedrag bewaarde in een laatje van haar bureau. Het zou steeds haar bedoeling zijn geweest om betrapt te worden, maar aangezien dit nimmer het geval was, moest zij wel doorgaan met het weghalen van geld. „Omdat ze altijd zo lelijk en wan trouwend keken, wilden we die winkel meisjes een hak zetten", verklaarden twee dievegges, die ervan beschuldigd werden goederen te hebben gestolen in een zelfbedieningswinkel te Haarlem. „Diefstal in vereniging" noemde de of ficier het, „stelen, niet om de heb, maar om een toezichthoudster te grazen te nemen; een sport die in zelfbedie ningswinkels niet te tollereren is". Beide winkeldievegges werden veroor deeld tot een boete van f 60.- subsidiair 15 dagen hechtenis. Wethouder-zijn vraagt in onze dagen de inzet van de gehe le persoon gedurende de ge hele dag. Vroeger was het deels een erebaantje, dat de man-in- kwestie enerzijds veel autoriteit bezorgde, anderzijds hem slechts verplichtte zo af en toen rond te neuzen in het stadhuis om zijn houderschap van de wet te illustre ren. Dat is nu allemaal anders ge worden. De werkzaamheden en verantwoordelijkheden zijn, zeker voor wat Haarlem betreft, nu zo groot, dat de wethouder op een volle dagtaak moet rekenen. Vol gens de wet van Parkinson en die van de Politiek telt Haarlem nu zelfs vijf wethouders, die met een dikke portefeuille op zak lopen, in dien men daaraan geen lucratieve bij-gedachten wil koppelen. Nu is er onder het Haarlemse kwintet een wethouder, wiens zor gen niemand te licht mag nemen. Hij houdt de wacht bij de gemeen telijke geldkist, een ondankbare onderneming, omdat de bodem constant zichtbaar is. En bleef het daar nu maar bij. De tekorten van Haarlem stijgen met het jaar, en niemand van ons, die er zich feite lijk druk om maakt. Wij laten de man rustig alleen sjouwen en tob ben, en hij moet maar zien door het leven te komen, gebukt onder en geplaagd door een enorme schuldenlast. Vorig jaar waren dat zes miljoen harde guldens, en dit jaar is iedereen opgeschrikt door het bericht, dat ons gezamenlijk tekort vermoedelijk naar de negen miljoen loopt. Misschien gaan we zelfs failliet en komen u en ik on der curatele te staan. De wethouder moet van dat be richt geschrokken zijn. Ik heb ten minste in andere bladen moeten lezen, dat B. en W. een publikatie „betreuren in een plaatselijk blad, waarin een cijfer genoemd wordt van negen miljoen, omdat dit cij fer op zijn minst genomen zeer voorbarig zou zijn en een onjuiste indruk vestigt." Afgezien van de vraag, of de causale bijzin terug slaat op het „betreuren" of op „het noemen van een cijfer", heeft het mij verbijsterd, dat het mijn lijfblad was, dat het tekort voor 1960 in een prachtig afgerond ge tal publiceerde, en aldus de toorn des wethouders op zijn nek had ge haald. Ik kan me indenken, dat hij nu niet meer de bakker wil zijn, die zoete broodjes bakt, en meteen ferm van repliek heeft gediend via andere spreekbuizen. Een krant kan ze soms te bruin bakken. Maar intussen zit de wethouder met het probleem, te zorgen, dat het tekort géén negen miljoen wordt, wil hij het gelijk aan zijn kant houden. Het mag acht mil joen of tien miljoen worden, maar zeker geen negen. Het zullen er Wel tien worden, want ik kan me niet voorstellen, dat bij een tekort van acht de wethouder er persoon lijk één miljoen zal bij passen om het bericht in mijn lijfblad waar te maken. Zo lucratief is het wet houdersbaantje nu ook weer niet. eel wat lucratiever moet de functie zijn van Antonius van Padua, zo heilig en zo goed, die vandaag weer glorieert tussen alle lieve heiligen Gods en in de paterskerken. Hij is de hemelse bakker van het Sint Antonius- brood, waartoe onze voorouders reeds iedere week de ingrediënten aandroegen. Devotionele deskundi gen verbazen zich erover, dat de populariteit van de Paduaanse wonderdoener stand houdt, terwijl zovele kerkleraars, belijders en martelaren de belangstelling voor hun persoon zien slinken. Ik ge loof, dat de Paduaan de enige in de eeuwigheid is, die met zijn lijd is meegegaan. En daarin schuilt het geheim van zijn populariteit. Hij is zelfs in staat te glimla chen, wanneer de tijd met hem zo ver meegaat, dat hij het carica- turale middelpunt wordt van een al te vrijmoedig cabaretliedje, dat maar met de pet gooit naar zijn betekenis. Hij voelt zich minder gechoqueerd dan wij, omdat hij weet, dat ook een cabarettier ten slotte bij hem terecht komt, wan neer hij voor een vol le zaal plotseling zijn tekst kwijt is. drijf een groot aandeel heeft in de nieuwbouw van o.a. Badhoevedorp en in de omgeving van het park juist een fraai flatgebouw-winkelcentrum heeft neergezet, dat in het stadium van af werking verkeert. De heer Bakker is bereid gevonden als Maecenas te fun geren. De Nederlandse Kunststichting heeft op het gebied van openbare exposities de nodige ervaring en kan over de me dewerking beschikken van de meest vooraanstaande kunstenaars in den lande. Sinds de oprichting van deze particuliere instelling in 1951 heeft zij reeds vijfentwintig tentoonstellingen waaronder die op Keukenhof georga niseerd, waarbij werk van 191 beeld houwers betrokken is geweest. Als ver goeding voor de bruiklenen is hierbij aan de kunstenaars in totaal 45.000,- uitgekeerd. Behalve exposities, van beeldhouw werken, zo vertelde ons de heer H. L. Swart, directeur der Stichting, worden ook in bedrijven en in openbare ge bouwen schilderwerken door haar ge ëxposeerd. In vele gevallen bemiddelt de N.K.S. bij de aankoop van of de op dracht tot een kunstwerk door bedrijf of overheid. Voor het beeld van Jacob en de engel dat Ben Guntenaar zo juist beëindigd heeft en dat dezer dagen in Hoofddorp geplaatst zal worden is de opdracht eveneens via de N.K.S. tot stand gekomen. Het gemeentebestuur is voornel mens bij het ontwerpen van nieuwe uitbreiding der woonkernen en het projecteren van openbare gebouwen een bedrag te bestemmen voor artis tieke verfraaiing. In afwachting van de vorming van een eigen openbaar kunstbezit staat daar dan in het park van het zeer fraaie forensendorp Badhoevedorp een schat aan geleende sculpturen welke de inwoners te zijner tijd zeker ongaarne zullen willen missen. Door de beschikbare collectie is de keuze zo uitgevallen, dat aan veelsoor tige voorkeuren in de publieke waar dering wordt tegemoet gekomen. Hoe wel een opvoedkundige bedoeling niet vooropgestaan heeft is gelegenheid ge geven tot de kennismaking met uiteen lopende kunstrichtingen. De onopzette lijke herhaaldelijke ontmoeting met al lerhande voorbeelden van sculptuur zo wisselend in belichting en atmosfeer zal niet nalaten de waardering ook tot de minder vertrouwde stijlen en minder toegankelijke werken te verrui men. De burgerij mag het trio van overheid-initiatiefneemster, stichting organisatrice en financier uit burgerzin dan ook prijzen om dit ogenschijnlijk zo speelse plan dat in feite een werk van culturele vorming is, te hebben verwezenlijkt. Uit de catalogus, verkrijgbaar bij de aan het park gelegen politiepost, komt men de namen van de beelden en hun makers te weten. Er zijn bij de opge stelde sculpturen heel bekende, die steeds op vele tentoonstellingen de aandacht hebben getrokken, prijzen hebben verworven of van wie werken in eigendom van het Rijk zijn overge gaan. Heel duidelijk zijn in onz.e herinnering achtergebleven de gespannen, gerekte David-figuur van Pieters en het por tret van Paul Koning van zijn vrouw Wendela als een reeds haast klassiek voorbeeld van een type vrouw van on ze tijd. Het vervaarlijke Zwijn tussen takkige struiken van Siegers en de daar dichtbij geplaatste Musicerende figuren van Snoeck zal menigeen verrassen, maar de vele aspecten van de Taurus van Schalier en de strijdende Jacob en de engel van Ubbo Scheffer zullen even min nalaten voorkeuren op te wekken. Het zeer eenvoudige, in schoonheid ontroerende beeldje Vrouw met vogel van Rudy Rooyackers: hoe krachtig van bouw en hoe zachtmoedig van ge baar tevens, beelden wij hierbij af. De plaatsing van het hele arrange ment in het park is organisch en fan tasierijk, en dus met veel kennis van zaken gedaan. L. T. Een der fraaie beelden, „Vrouw met vogel" van Rudy Rooyackers, op de expositie, die aan de burge meester Amersfoordtlaan te Bad hoevedorp wordt gehouden. ijfentwintig jaar geleden werd een eeuwenoude Haarlemse tra ditie gemechaniseerd. Op 14 ju ni 1934 om negen uur, het moet toen een zomerse avond geweest zijn, be gonnen de Damiaatjes in de Groote Kerkstoren voor het eerst elektrisch te spelen. Een half uur lang, zoals te doen gebruikelijk sinds onheuglijke tijden. Een schokkende verandering was het dus niet bepaald. Misschien wel voor de stads-klokkeluider, die tot dan toe iedere avond tegen negenen de torentrap moest beklimmen en een half uur lang aan het klokketouw zwengelen. De man zal wel enorme spierbundels gekregen hebben van die eentonige gymnastiek, en het moet hem stellig aangegrepen hebben, dat een simpele schakelaar zijn rit mische handwerk kon vervangen. De Damiaatjes bleven wat ze waren, alleraardigste klokjes, die groter zijn, dan men, zo te horen, zou denken. Ze gingen bepaald geen toontje lager zin gen na hun elektrificatie Wel zongen ze van toen af een toontje minder. Maar die vermindering was alleen hoorbaar voor degenen, die opmer kingsgave paren aan een muzikaal ge voel. En de Haarlemmers beginnen hun Damiaatjes pas opmerkzaam te horen vanaf het moment, dat het mo notone gelui tot een obsessie wordt. Bijvoorbeeld tijdens een lezing of ver gadering in de buurt van de Groote Kerk, of op de zeldzame avonden, dat men tijdens de Damiaatjesmobilisa- tie van de terrasjes kan genieten. De geëlektrificeerde Damiaatjes spelen slechts twee tonen: ting-tang. Met handaandrijving speelden ze er drie: ting-tang-tong. Die derde klank „tong" werd veroorzaakt, doordat de klepel wat na bleef slingeren en nog eens tegen de kiokkemantel aankwam. Dat kan sinds de mechanisatie niet meer. De eleclromotor werkt precie zer dan de nauwkeurigste klokkelui- der. Het klokKctouw, dat die functio naris handig in beweging bracht, liet op zijn beu» t de klok om haar as draaien waard o» de kiokkemantel als het ware tegen de klepel viel. Het touwtre;:h«>l g.ng uiteraard onregel matigerorodet klokkeluider er bij al zijn ongetv: uieïae nauwgezetheid voor paste een machine te zijn. De elektromotor daarentegen brengt niet de klokjes in beweging, maar de kle pels regelmatig en perfect. Als het kan, perfectioneren Haarlemmers graag De Damiaatjes herinneren dat weet iedere Haarlemmer aan de slag bij Damiate, een heldenstukje tij dens de Kruistochten. De Haarlem mers, die er in die tijd zelfs al ge weest zouden zijn, moeten onder aan voering van graaf Willem I en omdat Dieu le veut" uiterst dapper tegen de goddeloze Saracenen (die durfden te beweren, dat „Dieu ne le veut pas") gevochten hebben. Aan de Haarlem mers moet het te danken zijn. dat de Egyptische stad Damiate (of Damiet- te) in 1219 ingenomen werd. De klok jes zouden toen als overwinnings-tro- fee mee naar hus genomen zijn. Allemaal niet waar, beweren (niet- Haarlemse) historici. De klokjes zijn in de 16e eeuw door een Haarlemse kopergieter vervaardigd. Dat blijkt uit de rekeningen in het stadsarchief. Maar in ieder geval herinneren de klokjes geëlektrificeerd of niet aan Haarlemse heldhaftigheid. Want ook al zouden er nooit Haarlemmers in Damiate geweest zijn, dan nog is er moed voor nodig, om eeuwenlang en avond aan avond dertig minuten lang klokjes te luiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3