Toestand voor de boeren nog niet alarmerend regent orders bij leveranciers van beregeningsinstallaties Het Toeristen balans vorig jaar actief Rood stempel in paspoort van Duitse nozems 's Lands Kroniek- O' 1 Toch in vaders voetstappen ■l'!!l!»I4l J PHILIPS Autoradio PHILIPS 1 PHILIPSL- PHILIPS L_ AutoradiO -J PHILIPS L— AutoradiO De macht der eenheid Vierde divisie oefent in Zuid-Nederland Melk uit de automaat DE UITZONDERLIJKE DROOGTE de Een lach voor één; een traan voor de ander TORADlO Vreemdelingen brachten drie honderd miljoen deviezen binnen AUTO RADlO Bij misdraging in ons land niet meer toegelaten Een Rembrandt ontdekt i :#ai k ANVV-CONGRES IN FEESTEND ASSEN MIDDELBARE AKTEN RESA-HILVERSUM J Mr. J. M. Kan ZATERDAG 13 JUNI 1959 PAGINA 5 Tienduizend man Panta Rei": omvangrijkste manoeuvre dit jaar Menzies dit jaar naar Indonesië Reünie van schrik kei- jarigenin Purmerend Vele Staatsmijnen krijgen hoofddirectie HWemmers wordt president-directeur Mevr. Christos toch naar gevangenis Gekocht voor 18.000 gulden hij Sotheby Eerste gebouw voor schoolretraites in grote stad Mooi initiatief van Paters Salesianen Rijswijk krijgt de primeur Ouders sleepten dochter uit gesticht Door Arnhemse kanton rechter veroordeeld Advertentie Kost u minder dan V* cent per hm Er wordt heel wat geklaagd over geloofsafval, al dan niet geruis loos, en ontkerstening der sa menleving. Helaas is daar alle reden toe. Maar wij mogen bij deze som berheid toch vooral niet vergeten, 9at hoe langer hoe meer geloofsge noten het verlangen in zich voelen groeien naar een echte, verantwoor de geloofsbeleving. Dat is de zonzij de van de geestelijke crisis, die de huidige mensheid doormaakt. Laten Mj die toch niet onderschatten. Velen lezen met oprechte belangstelling de baarlijk uitstekende boeken, die te genwoordig op dit gebied verschij nen, verdiepingsbijeenkomsten, veel ei met aansluitende discussie, wor den druk bezocht en voor talrijke pri- vé-gesprekken is godsdienst en wat ermee samenhangt een graag geko zen onderwerp. Dat alles geeft hoop. Maar de totaal andere benadering van dit thema, die tegenwoordig de luiste wordt geacht, is oorzaak dat Velen, ondanks alle goede wil, zich nog vrij onwennig voelen in deze nieu we geestelijke atmosfeer. Men heeft het gevoel niet duidelijk de weg te zien, die men gaan moet. Er wordt Plotseling zo geheel verschillend over de van ouds vertrouwde zaken ge dacht, geschreven en gepraat, dat men de indruk krijgt zijn houvast kwijt te zijn. Het is niet onze bedoeling deze in gewikkelde problematiek hier te behandelen. Daarvoor staan talloze goede publicaties ter beschikking. Wij villen vandaag, als een bescheiden Wegwijzer, de aandacht richten op een bepaald facet van deze omvang rijke kwestie, dat ons uitermate be langrijk lijkt, omdat het de kern van de zaak betreft. Vaak hoort men zeggen, dat on kerkelijkheid nog niet hetzelfde is als ongelovigheid. Wij zijn het daarmee ten volle eens. Maar wanneer deze uitspraak wordt gebruikt (liever zeg gen wij: misbruikt) om de overbodig heid der Kerk aan te tonen en het ge loof in God voldoende te achten, dan kunnen wij daar alleen maar een be slist neen tegenover plaatsen. God heeft nu eenmaal de Kerk in het le ven geroepen als de normale, voor ieder noodzakelijke heilsinstel- ling. Dat hebben wij eenvoudig te ac cepteren. Dat het woord „normaal" inhoudt, dat, wie uit schuldeloze on wetendheid, of te goeder trouw dwa lend t.a.v. de waarheid van Chris tus' ene Kerk, niet tot die Kerk be hoort, daarom nog niet per se van het hei] wordt uitgesloten, gaan wij hier voorbij omdat dit thema buiten onze opzet valt. Waarop wij willen wijzen is, dat ve len hedentendage geen raad meer we- met de Kerk. Men heeft daar ve is zg. redenen voor. Wij gaan daar hu niet op in. Een ding staat voor °ns vast; wie zo denkt heeft geen goed begrip van de Kerk. Deze fou tieve opvatting hangt zo niet in alle dan toch in verreweg de meeste ge- Vallen samen met het feit, dat men niet weet of niet wil inzien, dat de Kerk behalve goddelijk ook menselijk is. Die menselijke kant moge dan nog zoveel kritiek wekken, haar godde lijke kant wordt daardoor niet in het minst geraakt. En die hebben wij al len nodig. Nog steeds als bescheiden wegwij zer willen wij vandaag alleen deze ge dachte formuleren. Wie in de huidige geestelijke crisis zijn weg wil vinden kan niet heter doen dan zich zo ern stig mogelijk te verdiepen in het mys terie der Kerk. Er bestaat daarover lectuur in overvloed. Een waarlijk voortreffelijk boek is wel „De brui loft van het Lam". Beschouwingen over het mysterie der Kerk door H de Lubac S.J (uitgave H. Nelissen. ïsilthoven). Een andere, meer prak tisch gerichte manier om de Kerk be ter te begriinen is meedoen met het Apostolaat des Gebeds (Graafse Weg li Nijmegen). Volkomen terecht heeft men het Apostolaat des Gebeds een leerschool van kerkbesef ge noemd. De bedoeling is alle leden bid dend en denkend te doen medewer ken aan de zending der Kerk, de uit breiding van het Godsrijk op aarde. Daartoe formuleert Z.H. de Paus elke maand een gebedsintentie, die pre cies afgestemd is op de grote geeste lijke nood van heel de mensheid. Bij monde van de Paus treedt de Kerk elke maand de meest actuele nood tegemoet vanuit haar opdracht Chris tus' verlossing voort te zetten, uit te breiden en te bestendigen. De maandelijkse documentatie van het Apostolaat des Gebeds verklaart uit voerig, steeds vanuit de taak der Kerk, de bedoelingen en achtergron den van elke pauselijke intentie. Als voorbeeld moge dienen de in tentie van deze maand. De Paus spoort alle gelovigen daarin aan te bidden, dat door de verering van bet H. Hart vrede en naastenliefde bioge heersen onder de mensen. Het *a] wel geen nader betoog behoeven, dat vrede en naastenliefde niet lou- in het menselijke en politieke vlak liggen, maar ten nauwste sa menhangen met onze verhouding U° v. God. Dit punt is zeer essentieel. gevaar is heus niet denkbeeldig, dat het tweede gebod overbeklem- I^ond wordt ter koste van het eerste. rcde is geen afwezigheid van oor- maar aanwezigheid van God. l'ede en naastenliefde zijn slechts Jogelijk als de mens de vrede met j?°d bewaart in liefde tot Hem. aarom bidden wij, speciaal in ju- jjh de maand, die toegewijd is aan "dj H. Hart, dat vrede en liefde op aarde mogen heersen door de ver ering van Christus' Hart. Hieraan voegt de documentatie onmiddellijk rlu v.erklaring toe van de juiste be- ïnl® *"1 aard van de H. Hartde- .9"®- Deze verklaring is zeer belang rijk in verband met de vele moeilijk heden, die tegenwoordig een ant woord behoeven op het gebied van het godsdienstig leven. Vervolgens wordt aan de hand van de wereldsituatie een beeld getekend Van de feitelijke politieke situatie, Vaarin ook de rassendiscriminatie en In de laatste volle week van juni zal in Zuid-Nederland de omvangrijkste ie- geroefening van dit jaar worden uitge voerd. De 4e divisie verplaatst zich op maandag 22 juni naar het gebied tussen Venlo, Nijmegen, 's Hertogenbosch en Helmond om zich tussen Beugen en Grubbenvorst aan de Maas te oefenen in de rivierverdediging, de rivierover gang en het vertragend gevecht. Vrij dag 26 juni keren de onderdelen naar de garnizoenen terug. Aan deze oefe ning, genaamd „Panta Rei", nomen 10.000 man deel met 1800 voertuigen. Naar U.P.I. uit Canberra meldt, heeft de Australische vice-premier Mc- Ewen meegedeeld, dat premier Robert Menzies nog in de loop van dit jaar een bezoek zal brengen aan Indonesië. De bijzonderheden van het bezoek moe ten nog geregeld worden. Een Apeldoornse zuivelfabriek heeft bij wijze van proef een melkautomaat op gesteld bij een benzinetankstation. Na inworp van een kwartje ontvangt men een in papier verpakte halve liter gekoelde melk. De capaciteit van de automaat is IS0 zakjes. De abnormale droogte van de laatste tijd betekent niet voor iedereen een ge noegen en uiteraard behoren tot dege nen, die er verdriet aan beleven, de boeren. De eerste sappige berichten over agrarische armetierigheden heb ben reeds in de pers gecirculeerd met foto's van de uitgedroogde grond, die barsten vertoont waar je een fiets in teletijpehand W. kunt stallen. We hebben vrijdag 'n goed deel van de dag het oor aan de tele foon gevlijd om uit verschillende delen van het land de bevindingen van deskun digen te beluisteren. We zijn tot de con clusie kunnen komen, dat de toestand nog niet alarmerend mag worden ge noemd, al zijn er bepaalde gebieden waar men met reden schijnt te mogen klagen. Dat zijn dan vooral de hogere en lichtere gronden, die het water niet goed vasthouden. In die gebieden is de toestand speciaal ernstig voor de boeren die niet over een beregenlngsinstallatie beschikken. Waar dat wel het geval is valt de schade ook op de lichtere land bouwgronden wel mee. Wat de groente en fruitteelt betreft valt er over de ge hele linie eigenlijk maar weinig te kla gen. De ernstigste klachten verneemt men over de rogge, die in het oosten en zuiden van het land hier en daar niet Advertentie Nu in prijs verlaagd het anti-semitisme terecht een plaats krijgen, een situatie, die aantoont hoever de mensheid nog van de wa re vrede verwijderd is. Ondanks alle goede bedoelingen en goede wil, schieten ook in de vrije wereld de po gingen om een ware en duurzame vrede te bewerken te kort. Is zo'n vrede eigenlijk wel mogelijk op onze aarde? Geestelijke een-wording is daarvoor zeker voorwaarde. Maar deze een heid eist een hoger beginsel dan al leen dat van „lotsverbondenheid bin nen het vlak van ruimte en tijd". Sinds er meer dan 19 eeuwen gele den „van boven af" ingegrepen werd is onze wereld veranderd. Er is een nieuwe band. die ons onderling bindt, de liefdeband in Christus als kinde ren van Zijn Vader. Christus is de zichtbaar geworden liefde van de Va der, de mensgeworden bekommernis van God om het geluk van allen en van ieder afzonderlijk. Alleen in de erkenning en aanvaarding van de ze liefde van Christus zal de mens heid veranderen in het door God be doelde gezin, waarvan de leden om wille van de liefde tot de gemeen schappelijke Vader en oudste Broe der ook in vrede en liefde met elkaar willen en kunnen leven. Maar ook zelfs in het streven naar dit prachtige ^oe] staat onze zondig heid, onze met het leven op aarde es sentieel verbonden onvolkomen heid, ons in de weg. De volmaakte vrede is ons hier niet gegeven. Wel moeten wij daarnaar streven met al onze krachten. Daarvoor is op de al lereerste plaats samenwerking en eenheid nodig. Daarin ligt onze kracht. Alleen geestelijke eenheid biedt garantie voor een leefbaar be staan op aarde. De hoogste eenheid ligt in d. eenheid der genade, in 't oprecht beleven van onze bovenna tuurlijke saamhorigheid en onderlin ge verantwoordelijkheid. Als Katho lieken zijn wij de wereld het voor beeld der echte eenheid schuldig. Vóór alles moeten wij daarom bidden, speciaal om inzicht in de Kerk als middel tot die eenheid. Dat bedoelt de Paus met deze maand-intentie Hoe de Kerk door God uitgerust is met alle voorwaarden voor die een heid hopen wij in enkele volgende ar tikelen nader te verklaren. tot korrelzetting is gekomen en op an dere plaatsen „noodrijp" is geworden, hetgeen betekent, dat er wel een rijpen de maar veel te kleine korrel is ont staan. Ook haver en gerst zijn in vele gebieden in groei achtergebleven. Als de komende tijd wat rijker aan regen is kan dit aan de oogst nog wel veel goed doen maar vast staat niettemin, dat de ze gewassen een flinke klap hebben ge kregen. Ze hebben de regen dus heel hard nodig. Zo is het ook met de bieten. Deze plant is momenteel nog klein en heeft dus nog niet zo veel water nodig gehad maar naarmate de groei er in komt zal haar lot in hoge mate worden bepaald door de regenval van de komende we ken, aangezien de watervoorraad in de zandgronden alleen niet voldoende zou kunnen zijn om een goede oogst te ga randeren. Hierbij komt, dat de droogte de kansen op luisvorming in de bieten bladeren vergroot terwijl tevens alle voorwaarden aanwezig zijn voor het ont staan van de gevreesde vergelingsziek- te. Er moet dus meer dan anders met verdelgingsmiddelen worden gespoten. Wat het gras betreft heeft de droog te een lach en een traan teweegge bracht. Op vele korte weidegronden in de zandgebieden staan de zaken er niet zo best voor. Het gras wil niet zo goed groeien, waardoor de boeren soms de koeien in het hooiland moe ten brengen, hetgeen natuurlijk de ko mende winter zijn weerslag heeft in de ruwvoederpositie van deze bedre ven. Over het algemeen is men ech ter over de hooi-opbrengst tevreden. Dat is met name het geval op de klei gronden waar men veel vroeger en sneller heeft kunnen hooien dan ande re jaren het geval is. Na al die natte zomers Een zeer gunstige tijd beleven moo- menteel de leveranciers van berege ningsinstallaties. Hoewel de boeren over het algemeen reeds veel meer dan vroeger van deze installaties gebruik maken, liep de verkoop de laatste ja ren toch niet zo goed, aangezien we natte zomers hebben beleefd. Nu ech ter de droogte langere tijd stand houdt wordt het velen duidelijk, dat ook in ons land een gebrek aan neerslag min stens zoveel schade kan aanrichten als wateroverlast. Zo komen de laatste t\jd vele bestellingen bij de handelaars in de betrekkelijk kostbare beregeningsin stallaties binnen. Zo veel, dat zij het niet kunnen bijbenen en een flinke le- veringstijd moeten bedingen. In tegenstelling tot de landbouwsec tor beschikt men in de sectoren van groente en fruit reeds over gegevens op centraal niveau, wat verklaarbaar is aangezien deze produkten over veilin gen worden verkocht, hetgeen de toe stand veel overzichtelijker maakt. Een woordvoerder van het Produktschap voor groenten en fruit schetste ons de situatie als „helemaal niet alarme rend". De aardbeien, zo zei hij, dreig den aanvankelijk wat aan de kleine kant te bliiven. maar de regen van de laat ste dagen heeft daar veel goed aan ge daan. omdat de aardbei juist tijdens de rijping vooral water nodig heeft. De aardbeienoogst valt dus mee. Dat ls ook het geval met de opengrondsgroen- te zoals sla en andijvie. Er zijn door de droogte nogal wat insecten, zodat de bestrijding wat moeilijk is. maar daar blijft men tijdens de natte perioden evenmin van verschoond. Appelen en peren Zowel droge als natte klimaatsom standigheden brengen immers hun eigen moeilijkheden mee. Dat blijkt bijvoor beeld ook bij het harde fruit, zoals appe len en peren. Als het nat is ligt daar de schurft op de loer. Ais het droog ls worden de appelen bedreigd door spint. Vooral in Zeeland heeft men daar nog al wat last van, vooral omdat men er nog niet zo goed achter is hoe spint het meest doeltreffend kan worden bestre den. Maar over het algemeen heffen de voordelen en de nadelen van natte en droge perioden elkaar wel ongeveer op. Voor het moment is het belangrijk ste, dat de groei van het harde fruit door de droogte nog niet wordt be dreigd, aangezien de fruitbomen zo diep wortelen, dat zij voorlopig ondanks de droogte hun natje nog wel binnen kry'gen. Uit andere dan officiële tuinbouw- A rivpftcnti' Pasklaar voor üw wagen kringen vernamen wij, dat de tuin ders eigenlijk bijzonder tevreden mo gen zijn met de ingetreden droogte aangezien hun oogst zo groot dreig de te worden dat ze op de veiling niet zulke beste prijzen zou hebben ge maakt. Hier ligt uiteraard het grote verschil tussen de tuinbouwsector en de landbouwsector. Een geringe fruitoogst kan op de veiling toch nog prijzen opbrengen, die ook een droog jaar financieel dragelijk maken. B£j produkten als melk en granen, die weliswaar een gegarandeerde op brengst hebben, doch daarentegen niet kunnen profiteren van een vrije prijsuitloop naar boven, ligt dit finan ciële aspect natuurlijk geheel anders. Daarom nemen wü wel aan, dat er momenteel op de lichtere landbouw gronden boeren zijn die met recht en reden klagen. Dat wij de situatie in het begin van dit bericht daarom niet als alarmerend hebben geschetst geldt be paald niet voor hen. Althans zeker niet voor de dag van vandaag. Hoe liet er volgende week uitziet kan natuurlijk niemand vertellen. Misschien regent het dan dagen achtereen pjjpestelen, waardoor het klachtengamnia van de agrarische bevolking zich onherken baar zal hebben gewijzigd. Wie dan leeft, wie dan klaagt. Purmerend zal in juli van het vol gend jaar een reünie van „schrikkelja- rigen" houden. B. en W. zullen de reü nisten officieel ontvangen en een feest dag aanbieden. Het ligt in de bedoeling deze reünie om de vier jaar te herha len. Er zijn reeds 150 „schrikkeljari- gen", waaronder enkele buitenlanders, die belangstelling hebben getoond. Assen ls vrijdag, en vandaag con- gresstad. Midden in de drukte van de festiviteiten ter viering van het zeven de eeuwfeest van de gemeente en het 150 jaar „stad ~ijn" bezoeken tientallen officials van Verenigingen voor Vreem delingenverkeer Assen omdat de Alge mene Ned. Vereniging voor Vreemde lingenverkeer het tweedaagse congres in deze stad houdt. De vrolijk opge smukte Drentse hoofdstad kon niet aantrekkelijker zijn voor deze vreem delingen verkeersdeskundigen. Aan de vergadering ging vrijdag een ontvangst vooraf door het prov. be stuur in het Provinciehuis. De commis saris van de koningin, mr. J. Cramer, gaf duidelijk te kennen dat ook het pro vinciaal bestuur verantwoordelijkheid gevoelt op het gebied waarop de A.N. V.V. zich beweegt. De voorzitter van de A.N.V.V., prof. ir. H. C. J. H. Gelis- sen uit Maastricht zei, dat bevordering van het vreemdelingenverkeer indirect de Industriële export stimuleert Zeer verheugd was hü dat de toeris tenbalans In 1958 voor het eerst sinds vele jaren actief Iff geweest. Het vreemdelingenbezoek bracht ons land 299 miljoen gulden binnen de gren zen. Nederlanders gaven In datzelfde jaar 293 miljoen gulden aan buiten landse reizen uit. Deze bedragen belo pen ongeveer 2,5 percent van onze tota le export aan goederen, waarmee het commerciële belang van het vreemde lingenverkeer wel getekend is- wensen Vele wensen blijven nog bestaan, zo als het uithangen van menu's aan res taurants, een uniform fooiensysteem, het afschaffen van demi-pensions, uit breiden van openbare toiletten, stimu leren van het maken van verantwoorde souvenirs, het open stellen van protes tantse kerken op werkdagen, het ver minderen van sluitingsuren van musea en winkels en het zondag openstellen van althans enige winkels. Ofschoon geen aanzienlijke stijging van het binnenlandse toerisme in 1959 kan worden verwacht, staan onze toe ristische papieren voor dit jaar, naar het zich laat aanzien, goed. Toch waarschuwde de voorzitter tegen een dreigende achterstand in logies-acco- Advertentie A rhiprivnn, Oók met transistors modatie. De Vereniging van V.V.V.-di recteuren juicht de bouw van Hiltonho- tels met regeringsgaranties zeer sterk toe. Ir. R. van de Waal, hoofd van het bu reau Recreatie en Natuurbescherming van de rijksdienst voor het nationale plan, schatte dat in de komende twin tig tot dertig jaar 250.000 a 300.000 nieuwe slaapplaatsen nodig zijn. Uit het jaarverslag van de A.N.V.V. blijkt, dat vorig jaar het aantal over nachtingen in vergelijking tot 1957 met 7 percent steeg tot 2.867.000, waarvan 28.7 percent van Duitsers, 14 percent van Engelsen, 13,5 percent van Ame rikanen en voor het overige Scandina- viers (7,5), Fransen en Belgen (6 en 5,5,), geallieerde militaire verlofgan gers (5), Zwiters (4) en Italianen (2,5). Advertentie Frant, Duits, Engels en Ned. M.O.A. De kortste en voordeligste opleiding (Bakende Schriftelijke Cursus) Blijkens een publicatie in het staats blad is bij K.B. bepaald, dat met in gang van 14 juni het bestuur van de staatsmijnen in Limburg voortaan zal berusten bij een hoofddirectie en dat de voorzitter hiervan de persoonlijke ti tel van president-directeur zal voeren. Tot leden van de nieuwe hoofddirec tie zijn benoemd de huidige directeuren van de staatsmijnen. De heer H. H. Wemmers zal voortaan de titel van president-directeur voeren en de heren A. C. J. Rottier, F. M. J. Jansen. J. J. S. A. J. M. van Aken en A. Helleman» de titel van hoofddirecteur. Zij zijn thans nog directeur. Tot directeur zijn nu benoemd, van de mijnbedrijven ir. M. J. A. Bergstein, van de chemische bedrijven ir. J. P. M. van Waes en van de centrale tech nische diensten ir. W. E. van Os. Het Londense Hof van Beroep heeft de gevangenisstraf van twee maanden, waartoe de 89-jarige mevrouw Eftihia Christos was veroordeeld omdat zij bij verdiensten niet had opgegeven aan de ondersteuningsraad, gehalveerd, aldus bericht Reuter. De veroordeling van me vrouw Christos, een weduwe met vier kinderen, had in Engeland veel ont stemming gewekt, vooral toen bekend werd, dat zjj haar bijverdiensten ge bruikte om extra kleding en voedsel te kopen voor drie van haar kinderen, die aan t.b.c. lijden. BONN, vrijdagmiddag Duitse jongelui, die zich tijdens een oponthoud in Nederland misdragen, krijgen voortaan een rood stempel In hun paspoort. Voor de rest van het jaar zullen zij de Nederlands-Duitse grens dan niet meer mogen overschrijden. Dit heeft de burgemeester van Win terswijk aldus de „Westfalische All- gemeine Zeitung" de heer Vlam, het hoofd van de politie in het West- duitse grensplaatsje Vreden medege deeld. Politie en douane hadden al reeds gedurende de Pinksterdagen tot ver scherpte maatregelen moeten beslui ten. De Nederlandse grensbeambten laten geen Duitse jongelui meer over de grens die niet voldoende geld bij zich hebben of wier papieren niet he lemaal in orde zijn. Aan de grensover gangen werden het afgelopen weekeinde 125 Westduitse nozems teruggestuurd. Ook de Westduitse politie heeft haar waakzaamheid versterkt. Zij zette in het plaatsje Eimsdetten enkele tien tallen kilometers van Enschede gele gen en blijkbaar de „stad van her komst" van een paar raddraaiers een val. Zij sloot de brommers, scoo ters en motorrijwielen van de „Halb- starken" van wie men had gehoord, f Veertien dagen geleden heeft de Brit Leslie Hand voor een kunsthandelaar een schilderij van 18.000 gulden gekocht in het veilinghuis Sotheby te Londen. Donderdag verklaarden deskundigen, die het doek hadden schoongemaakt, dat het een zelfportret van Rembrandt was, dat gemakkelijk twee ton had kun- nen opbrengen. Het schilderij is vol gens Hand geschilderd in 1628 of 1629. Rembrandt Was toen vooraan In de twintig. Advertentie Voor muziek, nieuws en weerbericht. „Naar maat' voor elke wagen bouwjaar. Een eerste druk van Goya's „Los ca- prichos", dat 80 platen telt, ging don derdag bij Sotheby weg voor ruim 29.500 gulden. Voorts werden gravures, etsen en prenten geveild uit de nalaten schap van de Amerikaanse staalmag- naat Irwin Laughlin. Een van de hoog ste prijzen werd betaald voor een paar gravures van de Franse schilder Wat- Iteau (16841721). De gravures kwamen in het bezit van een Amerikaanse anti quair voor ruim 28.500 gulden. Onopvallend, bijna ongemerkt, hebben de paters Salesianen van Don Bosco zich in de afge lopen zes jaar in de drie grote ste den Amsterdam, Rotterdam en Den Haag gevestigd. Sedert een jaar wer ken in Amsterdam twee paters in het jeugdwerk en voor de Italianen. Twee jaar leiden anderen in Rotterdam „Huize Savio". Er werken nu zeven Salesianen, van wie vier priesters, in dit internaat voor studenten. In Den Haag hebben zij na zes jaar werken volledig vaste voet gekregen. Dat bljjkt uit het feit dat zij zondag op het landgoed „Den Burgh" in Rijswijk de eerste steen leggen voor het definitie ve gebouw voor het jeugdwerk dat de paters Salesianen hier op de rand van Den Haag en Rijswijk doen. Als dit gebouw gereed is zal daarmee de eerste gelegenheid voor het geven van schoolretraites in een grote stad zijn gerealiseerd. Want voor een belang rijk deel zal het gebouw voor dit doel worden gebezigd. Het plan omvat vijf clublokalen, die men met behulp van harmonicawanden in tweeën kan delen, een vergader zaal tevens koffiekamer, een discus siezaal, twee bibliotheken, een ka pel voor ongeveer vijftig personen, een recreatiezaal en een toneelzaal te vens filmzaal, die aan vierhonderdvijf tig personen plaats zal bieden. Het ge bouw is ontworpen door de architec ten ir. J. Buys, J. Lursen en A. van Haaren. Het complex is in carré-vorm ontworpen en zal in laagbouw worden uitgevoerd. Het gebouw zal liggen in de groenstrook die Rijswijk van Den Haag gescheiden houdt. Het front is zestig meter lang. De vleugels zijn elk 30 meter.. Er komen ook kamers voor de leiders van het jeugdwerk en het retraitewerk. Het gebouw zal in totaal omstreeks vijf ton kosten. De oprichting ervan zal een welkome aan vulling betekenen van het bestaande gebouw van de paters Salesianen, het landhuis „Den Burgh". Overdag zal het gebouw voor re traites en verdiepingsdagen worden gebruikt. Leerlingen van de hoogste klassen van lagere scholen, ULO'S, Technische Scholen en Uitgebreid Technische Scholen zullen hiervoor naar Rijswijk komen. Overdag zijn ze dan op het landgoed van de paters Salesianen en 's avonds gaan ze naar huis. Het grote voordeel van een dergelijke retraite boven een retraite op school is dat de jongens helemaal uit de normale schoolsfeer zjin en dat zij bovendien echt buiten zijn. Het complex Den Burgh bevat sportvelden, grasgazons, een flinke tuin en een vijver. En de kosten van dergelijke retraites blijven beperkt. De eerste opzet van de bouw betrof het open jeugdwerk, dat de paters Sa lesianen met veel succes doen. In to taal negenhonderd jongens uit Den Haag, Rijswijk en Voorburg staan in geschreven als geregelde bezoekers van de hijeenkomsten. Het open jeugdwerk is een combinatie van in stuif en club. Meer dan vijfhonderd van de inge schreven jongens zijn lid van een of meer van de zeventien clubs die er be staan. Deze clubs lopen qua karakter zeer uiteen. Zjj omvatten zo ongeveer alle vormingsmogelijkheden. Er is een groep die zich in de Katholieke Actie verdiept, een andere beoefent muziek, handenarbeid of binnensport, zoals ta feltennis Er zijn verder onder meer een filmclub en enige godsdienstclubs. De paters Salesianen doen behalve dit open jeugdwerk ook nog baanbre kend werk in Den Haag en omgeving op het gebied van het godsdienston derwijs aan jongens die niet-katholieke scholen bezoeken. Met toestemming van de betrokken pastoors bezoeken enige paters al enige jaren de gezin nen met dergelijke jongens. Zij ge ven dar aan huis godsdienstonderwijs. Dit deel van het werk is nog maar be scheiden van karakter. Maar het werk terrein is, vooral in de grote steden, op dit gebied nog zeer groot. dat zij voornemens waren een Invasie in Nederland te ondernemen gedu rende het weekeinde op en adviseerde de nozems hun leren jasjes te verruilen voor een fatsoenlijk kostuum en naar de kapper te gaan om hun tot de lengte van een modern dameskapsel uitge groeide haren te laten knippen. De in vasie ging niet door. Voor de politierechter ln Arnhem stond vrijdag terecht een 43-jarige be tonwerker uit Einmeti, die ervan ver dacht wordt op 7 januari jl. zijn 16- jarige dochter met medewerking van zijn vrouw te hebben bevrijd uit de krankzinnigeninrichting in Woifheze. De vrouw, die ook was gedagvaard, was niet verschenen. De politierechter veroordeelde het echtpaar tot 40 boe te en een week gevangenisstraf voor waardelijk. De man was gewapend met een mes en de vrouw met een deurkruk, toen zij het gesloten paviljoen van de krank zinnigeninrichting waren binnengedron gen. Zij sleepten.ondanks het verzet van twee doktoren, de dochter mee naar buiten. De vader zei bezwaar te hebben gehad tegen de opname van zijn dochter in de inrichting. Zij was volgens hem kerngezond. De politie rechter: „Lichamelijk wel, maar u weet net zo goed als ik, dat er afwij kingen zijn. Volgens het rapport was ze al op het slechte pad.". Oud-minister Kan, die in de Haagse politieke we reld een legendarische figuur is geweest, heeft op zijn kinderen een merkwaardige po litieke invloed uitgeoefend. Een is er beroemd geworden door politieke karikaturen in zijn A.B.C.-Cabaret. De ander, mr. J. M. Kan, is na een ambtelijke loopbaan, die tot de top van secretaris-generaal voerde, met ingang van 1 oktober benoemd tot lid van de Raad van State, het hoogste adviescollege van de Kroon. Een zeer invloedrijke en een zeer eervolle functie dus, die de bekroning vormt van een leven van hard en toegewijd wer ken. Mr. Kan herinnert zich, dat zijn vader, die onder Ruys de Beerenbrouck eveneens vele jaren secretaris-generaal was, aan hetzelfde „Binnenlandse Zaken", die functie als volgt omschreef: „Het is als wiel- rijden achter grote motoren. Je kunt enorm snel rijden, maar als je je gangmaker kwijtraakt, is het meteen uit." Een secretaris-generaal moet de gang van het hele departe ment bijhouden. Het is een man* tenPdfensted slaat. D^'se/retaris-generaal moet alles ^^^Jt^'even is tegelijk verantwoordelijk voor de Personeelszaken en voor ^t; aei^l van alle inlichtingen over de voetangels en klemmen, die een minister op zijn weg kan tegenkomen. 'in de'vele jaren, die hij in die functie heeft gewerkt, heeft mr. Kan zyn veelzijdige kennis in voortreffelijke, heldere en ook openhartige artikelen neergelegd, die wel mede oorzaak zullen zijn geweest van het feit. dat hy zevenmaal is gevraagd om professor te worden. Hij prefereerde echter de praktijk van het staatsrecht boven de abstracte wetenschap. Het is met. die opvolging van vader Kan destijds heel vreemd gegaan. Het drukke leven van de overbelaste staatsman bracht in het gezin eerder een tegenzin tegen het beroep. Mr. Kan wees in zijn eerste ambtelijke jaren een belangrijke promotiekans aun net departement waar zijn vader werkte, resoluut af. Hij wilde niet precies in diens voetstappen treden en bleef op Verkeer en Waterstaat. Eerst toen mr. Kan sr. reeös vele jaren weg was, wilde hij erop ingaan, omdat hij toen kwam a.s veel gevraagd deskundige, niet als onvolger van de hoogst merkwaardige oud-minister, die eveneens zijn loopbaan als Staatsraad had beëindigd. Deze laatste ivas een man van beminnelijke eenvoud, en zeer sportief. Om vijf uur 's morgens stond hii op. om de trein van zes uur naar Drente te nemen en daar dagen lang de problemen van de werklozen van nabij te leren kennen. Hij weigerde stelseljfnatig om in een auto te rijden. Minis ter Kan kwam op de fiets naar het torentje van Thorbecke. De publici- teitswaarde van dit vervoermiddel was groter dan hij zelf wist en wenste Op dit laatste punt komt de zoon precies overeen met de vader. „Waar kan ik mijn fiets stallen als ik lid van de Raad van State word", was een van de eerste vragen die hij onlangs gesteld heeft. Een van de feiten die de nieuwe Staatsraad verontrust, is de tendens naar het geven van een politiek karakter aan het ambtelijke apparaat, die na de oorlog in Nederland begint door te dringen. Mr. Kan prefereert verre het Engelse systeem, waarbij het van zelf spreekt dal hetzelfde apparaat, dat onder de Conservatieven dient, onder Labour de nationalisatie uitwerkt. Het ambtelijk apparaat moet a-politiek blijven, is een van zijn beginselen. Zijn opvolger aan Binnenlandse Zaken zal de gelukkige resultaten van het in praktijk brengen daarvan aantreffen: er zijn weinig departementen waar de sfeer zo goed is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5