Erhard wenst niet met Adenauer te poseren KRUIS VAN DE BROEDERSCHAP Nachtelijke interpellatie Zes personen verdronken VAN HEMELRIJCK MET TOMATEN BEKOGELD Adenauer verwacht klein succes in Genève Londen en Parijs in mineur Markerwaard of Zuid-Flevoland? OP HANDEN GEDRAGEN „Dat zou de mensen een slechte smaak in de mond geven Twee kandidaten voor O. K. en W. Brand op Brits kabelschip Vader redt zijn zoontje en komt zelf om In de Belgische Congo Blanken schreeuwen: „Je hebt ons aan de Afrikanen verkocht De Hoop binnen met vlag halfstok Sergeant-vlieger terug op zijn basis liet Projectiel ontploft C.D.U. KIEST PRESIDENTSKANDIDAAT êtw! weer MAANDAG 15 JUNI 1959 83sfe JAARGANG No. 30238 H. Vader: Concilie moet de Kerk reorganiseren S taatssecre tarissen Drs. G. C. Stubenrouch en mr. IJ. Scholten Alle opvarenden zouden gered zijn - Westduitsers houden Oostberlijners aan In Scheveningen: Geen terugkeer naar oude methoden der pri est er-arhei d ers Clementie voor aan randers van neger meisje mUKKIÓ wjoreyououif. Suède damesjasjes in kleuren Koeler Het weer in Europa Jongen ernstig gewond Voor muziekconcours overleden BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon. Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red Ümuldem Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wrectle: J. W. Boerrlgter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie! Ore H. v. RUN en W Severln. HAARLE ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- 1 jgte Omroepers 16 cents per mm -hoogte. De administratie behoudt rich het recht voot advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen. De Westduitse minister van econo mische zaken, Ludwig Erhard, heeft de conventie van de Beierse C.S.U. (de Beierse afdeling van de Westduitse christen-democratische partij) te Miin- chen zaterdag verlaten enkele minuten, voordat bondskanselier Adenauer er zou aankomen. Hij zei dat hij niet zou terugkeren, ook niet om c7en met Adenauer te poseren voor de foto grafen. „Dat zou te zeer een pose zijn", zei hy. „We kunnen onze moeilijkheden niet oplossen door ons samen te laten fotograferen. Dat zou de mensen een slechte smaak in de mond geven". Er hard is door zijn Beierse partijgenoten ovationeel toegejuicht. „Zoals u allen", zei hij, „heb ik een Beiers tempera ment, waar ik de laatste dagen wat moeite mee heb gehad. De wereld situatie en in het bijzonder de toe nemende spanning om Berlijn lieten echter niet toe een interne crisis te riskeren. Het is meer dan ooit nodig een te blijven". Hij is nu naar zijn buitenverblijf in de omgeving van Mün- ehen gegaan. De verdeling van de 1.038 man daten in de z.g. „Bundesversamm- lung" (de Bondsdag plus een gelijk aantal, evenredig aangewezen ver tegenwoordigers der Landdagen der Westduitse deelstaten), die op 1 juli de nieuwe president van de Bonds republiek moet kiezen, is thans be kend. De C.D.U.-C.S.U. heeft er 517 en komt dus drie stemmen aan de absolute meerderheid te kort. Haar coalitiegenote in de Bonnse regering, de Deutsche Partei, heeft echter 24 mandaten, zodat de kandidaat der beide partijen als alle afgevaar digden zich bij de geheime stemming aan de partijdiscipline houden reeds bij de eerste stemming kan worden gekozen. De S.P.D., de Vrije democraten, de Vluchtelingen-partij en de „Bayernpartei" hebben de reste rende 497 mandaten. De vraag is nog steeds, of de „Bun- desversammlung" in Berlijn zal bijeen komen en of dit op 1 juli zal geschie den. De meerderheid der politieke par tijen in Bonn is voor Berlijn Burge meester Willy Brandt van West-Berlijn is van een bezoek aan de Amerikaanse minister van_ buitenlandse zaken. Her ter, in Genève teruggekeerd en ver zekerde in Bonn de bondsdagpresident, Eugen Gerstenmaier, dat de Westelijke Grote Drie geen bezwaren tegen een presidentsverkiezing in Berlijn hebben kenbaar gemaakt. Ze hebben er niets over gezegd, positief noch negatief. Bonn zal deze week hierover beslissen, ook over de definitieve datum der con vocatie. Het de C.D.U. nastaande week blad Rheinische Merkur heeft het voor stel gedaan, dat de politieke partijen toch nog eens moeten trachten een ge meenschappelijke kandidaat voor het presidentschap te vinden, waardoor de persoon van de nieuwe president bui ten de partijenstrijd zou kunnen blijven. Het C.D.U.-C.S.U.-kiescollege verga dert vandaag in Bonn om voor de der de maal (na prof. Erhard en bonds kanselier Adenauer) een presidentskan didaat te zoeken. Van de vele namen, die worden genoemd, hoort men die van (de protestantse) Bondsdagvoor zitter Gerstenmaier en van (de katho lieke) C.D.U.-C. S.U.-fractieleider dr. Krone (een Berlyner overigens) het veelvuldigst. De aanpassing van de Kerk aan de eisen van de tegenwoordige tijd is de eerste taak van het te houden Oecu menisch Concilie, aldus zei Paus Jo annes XXIH gistermorgen tijdens een audiëntie tot de studenten van het Griekse college in Rome. De hernieu wing van de verhoudingen binnen de Kerk moet de voorwaarde zijn van alle pogingen om tot eenheid te komen. Dan eerst kan men een duidelijk beeld aan de afgescheiden kerken geven, aldus de H. Vader. (K.N.P.) i-mtm fV-É (Van onze correspondent) Enkele dagen na de beëdiging van de heer S. van den Bergh tot minister van Defensie kregen enkele leden van de studentenvereniging St. Jans- brug te Delft op hun sociëteit in het holst van de nacht een diepgaand meningsverschil over een defensie-aangelegenheid. Een voortvarend debater van het dispuut belde toen minister Van den Bergh uit zijn bed en verzocht hem zo vriendelijk te zijn deze aangelegen heid even uit de doeken te doen en zijn mening te formuleren. Dat de minister, hiervoor uit zijn eerste slaap gewekt, zich na een paar hartige opmerkingen weer in zijn nachtelijke veste terugtrok, zal niemand, ook de studenten niet, hem euvel duiden. De laatsten begrepen bovendien, dat hun nachtelijke interpellatie wel een nadere toelichting behoefde. Dies togen zij naar Den Haag om de minister in alle deemoed en blijkbaar op zulk een ontwapenende wijze hun excuses aan te bieden, dat deze beloofde zijn visie op het menings verschil te komen geven. Lang hebben de studenten hierop niet behoeven te wachten. Vrijdag werd het beloofde dispuut gehouden op de sociëteit St. Jansbrug. Na bij zijn aankomst enkele schoten te hebben gelost met een speelgoed pistool en te zijn onthaald op een portie gebak uit een taart, waarop te lezen stond „Roomboter is gezond", was het spoedig „botertje tot de boom" tussen de minister en de studenten. Er volgde een ongedwongen en geanimeerde discussie, waarbij de mi nister toezegde een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om de officiersopleiding voor ingenieurs te bekorten. Het onder jongeren voor komende pessimisme ten aanzien van een derde Wereldoorlog achtte hij ongegrond en ongezond. Paus Joannes XXIII wordt in de Sint Pieter gedragen naar een houten kruis symbool van de wereldbroeders chap, dat zal worden opgericht op het noordelijkste punt van Europa, de Noordkaap in Noorwegen. Nadat de H Vader het kruis had aezeaend werden de voorbereidingen getroffen voor het transport over een afstand van meer dan 16.000 km. Schoolkinderen van het dorpje Casella di Serramazzoni bij Bologna hebben het initiatief tot de plaatsing van dit kruis genomen. (Van onze parlementaire redacteur) Zeer binnenkort kan nu ook de benoe ming verwacht worden van twee staats secretarissen by het ministerie van O. J&iw ?Smist£r Cals in onderhan- Ot?' C' StubenTOUCh, Wet- houder van O. K en W. in Breda, en met mr. IJ. Scholten, secretaris van de Hervormde Jeugdraad te Amsterdam Eerstgenoemde zal mogeiyk een deei van de onderwijszaken voor zijn reke ning nemen, de tweede zal zich met sport, jeugdzaken, pers, radio, monu mentenzorg, natuurbescherming enz. §aan bezighouden en dus vermoedebjk S® taak van mr. Höppener overnemen, ■hie minister heeft kennelijk besloten om haast een katholieke staatssecretaris pok iemand van een andere richting aan te trekken. Mr. Scholten is voorzitter van de A.M.V.J. en is tot dusver nog vi„ m de politiek werkzaam geweest, w»* Politiek als een geestver want van de C.H. beschouwen. De heer Stubenrouch is een bekende SJ1 z®er actieve partijgenoot van de K.V.P. Als voorzitter van de kieskring Tilburg heeft hp in het zuiden een voor- treffelyke naam gemaakt. In 1946 heeft hy in zyn geboorteplaats Nymegen aan de r.-k. Universiteit het doctoraal exa men gedaan in de klassieke talen en letteren en is daarna te Breda leraar geworden aan het O.L. Vrouwe Lyceum. Hij kwam er in 1949 in de gemeenteraad en nam in 1952 van dr. Veldkamp het voorzitterschap van de katholieke raads fractie over. Hij is lid van de party- raad van de K.V.P. en heeft zitting in net curatorium van de r.-k. Universiteit. De heer Stubenrouch is 41 jaar. Aan boord van het 4534 ton metende Britse kabelschip .Ocean Layc" Is va nacht brand litgebroken. Zo snel greep het vuur om zich heen, dat de gezag voerder om kwart over twee zijn be manning opdracht gaf in de boten te gaan. Het schip bevond zich toen op mijlen ten westen van Ouessant. Tal ^an Schepen vingen de noodseinen van e .Ocean Layer" op en wijzigden hun °ers. Het 5326 ton metende Duitse mo- °rschip „Flavia" bereik' als eerste de Plaats van de ramp. Dat was kort voor half vier. ,Pe. "Flavia" sla-gde er niet alleen in lnz'ttenden van de iei reddings- oien van de .Ocean Layer" aan boord nemen, maar ook nog twee zeelieden is aan boord van het brandende schip geblpven Volgens de laatste be- ricnten zijn nu aile opvarenden van het ■Britse kabelschip in veiligheid. Lady Eden, die met haar echtgenoot een twaalfdaagse zeilvakantie heeft door gebracht, waarbij zij bij een poging aan land te springen haar enkel verstuikte, wordt hier bij de aankomst in Southampton door twee zeelieden van het jacht naar de wachtende auto gebracht. Zij zal de gekwetste enkel enige dagen vol ledige rust moeten geven voor zij weer zal kunnen lopen. Bij het baden op het strand te Cad- zand zijn zaterdagmiddag omstreeks vijf uur drie personen om het leven gekomen, twee meisjes van espectieve- lijk 13 en 14 jaar en een 30-jarige man. De meisjes waren zaterdagmiddag met een groep jongeren naar het vor mingscentrum Hedenesse gekomen om daar een weekend door te brengen. Zij waren met hun leidsters vertrokken naar het badstrand te Cadzand om daar strundspelen te houden. Er stond een vrij stevige golfslag en een landwind. Waarschijniyk zijn de meisjes onbekend geweest me* de gevaren ter plaatse en hebben zij zich te ver in zee begeven. De 13-jarige M Weststrate uit 's Heer Arendskerke op iuid-Beveland en haar 14 jarig vriendinnetje H. Eversdijk, eveneens uit 's Heer Arendskerke ver dwenen in de golven. De 30-jarige heer C. Ossewaarde, echtgenoot van een der leidsters, begaf zich onmiddellijk in zee. maar voor de ogen van zijn vrouw ver dronk hij eveneen.. De stoffelijke over schotten zijn tot dusver nog niet ge borgen. Gistermiddag omstreeks half vut is de 18-jarige Arie Knoppert, wonende Engelselaan 14 te Voorhout, by het ba den in zee te Noordwük verdronken De jongen, die de zwemkunst niet meester was, is iir een mui terechtge komen. Zijn vriend Henny Dekker heeft nog pogingen gedaan de drenke ling te redden, echter tevergeefs. Ais tragische van dit geval zij ge meld dat een zestal vrienden en vrien dinnen in de nabijheid waren van dit ongeval, o.a. een zuster, terwijl hun vader en moeder met vakantie in Lim burg vertoefden. De 37-]arige hee E. van den Besse- laar uit Boxtel is zaterdagmiddag na het redden van zijn negenjarig zoontje verdronken. Hij was met de jongen gaan vissen in Beerze De jongen tuimelde op een gegeven ogenblik in hei ter plaatse vrij diepe riviertje. Zijn vade-i sprong hem meteen na, greep hem en slaagde er n zijn kind boven water te houden. Te hulp gescheten vissers stuken de jongen een hengelstok toe, waaraan hij op de wal werd getrokken. Plotseling verdween de vader toen onder water Hij is daaruit later leven- 'e opgehaald. F achtjarige jongen uit Emmen viel zaterdagmiddag spelenderwijs van een b ug en kwam in het Oranjekanaal te recht De jongen, die niet kon zwem men. verdronk. Westduitse douanebeambten nebben een Oostduitser aangehouden die de leiding had bij de vrijlating van twee Franse gendarmes De Oostduitse regering heeft onmiddellijke vUlating gevraagd Van Westduitse zijde is meegedeeld dat overwogen wordt een aan klacht tegen de Oostduitser in te dienen we gens verzet tegen het gezag en het uiten van bedreigingen De Franse gendarmes waren dinsdag aangehouden nadat zit bij West- Berlijn uit een trein waren gesprongen om een ontsnapte Algerijn te achtervolgen Het tweejarig zoontje van de familie Menke uit Ulft is zaterdagmiddag bij een ongeluk om het leven gekomen. Het kind kwam by het spelen te vallen en kwam met het hoofdje terecht onder het wie] van een passerende orgelwa gen. Daarby liep het ernstige hoofd wonden op. Kort na het ongeluk is het kind overleden. j y/ ny"r'\ De Belgische minister van koloniën, Maurice van Hemelrijck, is zaterdag bij een bezoek aan de Oostcongolese stad Bukavu door blanken bekogeld met to maten, aldus meldt United Press Inter national, maar de inlandse bevolking, die hem „minister van de onafhanke lijkheid" noemt, juichte hem toe. Ze ventig blanken blokkeerden de weg met auto's, brachten de wagen waarin de minister zat met zijn vrouw en de gou verneur van de Belgische Congo, Hen drik Cornelis, tot staan, gooiden met tomaten en schreeuwden „Ga naar huis", en „Je hebt ons verkocht aan de Afri kanen". De politie verspreidde de be togers zonder arrestaties te maken. Later, op een receptie, bood een in landse vrouw de minister een boeket bloemen aan. Hij bedankte haar met een kus op beide wangen en zei toen tegen een groep Europeanen die zwijgend stonden toe te kijken: „Laat dat een voorbeeld zijn voor u" Op andere plaatsen in de Belgische Congo hebben Europeanen tegen Van Hemelrijcks onafhankeiykheidsplan in fases geprotesteerd door weg te blijven van recepties. Volgens het plan van de minister, die hierin krachtig gesteund wordt door de Belgis he regering, zul len dit jaar nog Congolezen die belasting betalen of financiële verantwoordelijk heid dragen, deel kunnen nemen aan gemeenteraadsverkiezingen. Tegen 1960 moet de kolonie een soort parlement hebben. Vee] Europeanen in de Congo en ook Met d vlag halfstok is het hospitaal kerkschip De Hoop vanmorgen de ha ven van Scheveningen binnengelopen. Aan boord bevond zich het stoffelijk overschot van de op vrijdagavond ten gevolge van een beroerte overleden 60- jarige Jan de Vreugd, machinist van de motorlogger Bertha, de KW 38 uit Katwük. Het hospitaalkerkschip had vanmor gen nog vijf andere, ernstig zieke pa tiënten aan boord. Op de reis, waarvan De Hoop nu is teruggekeerd, is de 20.000ste patiënt be handeld sinds de indienststelling van het hospitaalkerkschip 60 jaar geleden. De besprekingen welke kardinaal Feltin met paus Joannes XXIII en ho ge Vaticaanse kringen heeft gevoerd, hebben er volgens het K.N.P. niet toe geleid dat het experiment van de priester-arbeiders in zün oude vorm te rugkeert. Kringen die de kardinaal zeer na staan, hebben doen weten, dat in plaats van de oude methode thans nieu we wegen voorgesteld zün om de ar beiders in de bedrijven zelf zielzorge lijk te benaderen. Men heeft op grond van de ervaringen met nieuwe metho den in het tie de France gedacht aan intense samenwerking tussen de paro- chiegeestelykheid, de bedryfszielzor- gers en de katholieke lekenorganisa ties. in Brussel gaat dit veel te vlug. Op merkelijk is, dat koning Boudewijn de minister voor zijn vertrek naar de Bel gische Congo deze keer niet in audiëntie ontving. Volgens mededeling van de voorlichtings dienst van de luchtmacht heeft de sergeant vlieger M., die 6 juni na een aangezegde straf van zijn post verdween, zich zondag morgen zeven uur hij de vliegbasis Woens- drecht gemeld. De Koninklijke Marechaussee heeft hem in voorlopig arrest gesteld. Aan het ongeoorloofd afwezig zijn van de sergeant-vlieger ging een reeks moeilijkhe den vooraf, beginnende met de verdenking, dat hij na een noodlanding een vliegtuig on beheerd zou hebben laten staan, gevolgd door het vermoeden, dat hij aan een dag bladcorrespondent gegevens over deze affaire zou hebben verstrekt. Toen hem 6 juni acht dagen arrest werd aangezegd verdween hij van zijn basis, doch poogde zich later schrif telijk met zijn commandant in verbinding te stellen. Of hieruit verder contact voortvloei de is niet bekend. Vier blanke jongemannen, respectie velijk 23, 20, 18 en 16 jaar oud, zijn door een jury te Tallahassee in de Ame rikaanse staat Florida schuldig be vonden aan de ontvoering en de aan randing van een 19-jarige negerstudente. Tegelijkertijd echter deed de jury de aanbeveling clementie te betrachten en dat. betekent, dat de rechter, als hij over een maand zijn vonnis velt, niet de dood straf over het viertal kan uitspreken. De maximum-straf voor de vier jonge mannen is nu levenslang. In negerkringen merkt men volgens AFP op, dat in Florida nog geen enkele blanke wegens aanranding van een negervrouw ter dood is veroordeeld. Daarentegen wachten op het ogenblik vier negers op hun terechtstelling we gens aanranding van blanke vrouwen. Sedert 1924 zijn voor een dergelijk feit 37 negers terechtgesteld. De Britse en Franse ministers van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd en Couve de Murville, hebben tijdens dit weekeinde Genève verlaten teneinde met hun chefs van gedachten te wisse len over de voortgang van de confe rentie tussen Oost en West, aldus meldt United Press International. Van morgen heeft Selwyn Lloyd in Londen nog een byeenkomst van het Britse ka binet bijgewoond, waarop de regering Engelands houding tegenover de Rus sische eisen heeft vastgesteld. Premier Macmillan heeft in een redevoering voor de conservatieve partij In noord- Londen zaterdag gewaarschuwd dat de Beriynse kwestie nog ernstig kan wor den als Rusland zün dreigementen over het sluiten van een apart vredes verdrag met Oost-Duitsland niet aan zienlijk" wijzigt. Couve de Murville heeft zaterdag een voi uur met presi dent De Gaulle van Frankryfe in het Elysée gesproken. Na het onderhoud werd geen communiqué uitgegeven. De minister weigerde Iets aan de pers te zeggen. Toen hij in Parijs aankwam was hy uitermate pessimistisch over het verloop van de Geneefse conferen tie gestemd. Bondskanselier Adenauer heeft gis teren op een bijeenkomst van de Bei erse afdeling der christen-democrati sche party te München verklaard dat de conferentie te Genève tot een klein succes zou leiden, „juist genoeg dat er voor de Sovjet-Unie een topconfe rentie mogelijk wordt gemaakt." De toespraak ging voornamelijk over bui tenlandse kwesties. Adenauer zei dat de verdeling van Duitsland geen realiteit is. en dat 95 procent van de Oostduitse bevolking geen communist is. „Wij spreken al- tüd van hereniging maar w;j moeten eigeniyk spreken van bevrijding uit de slavernij", aldus Adenauer, hierbij doe lend op de Oostduitsers. De bondskan selier was van mening dat de rooms- katholieke kerk en de protestantse ker ken vrijuit moeten spreken over de christenvervolging die op he» ogenblik in Oost-Duitsland aan de gang is. „Hierover is niet genoeg bekend." Adenauer was er niet van overtuigd dat de nereniging van Duitsland spoe dig een feit zal zijn. „De gang van zaken te Genève bewilst dat mijn op vatting juist is." Hij zei voorts dat bet Duitse volk geroepen is om in de voorste gelede ren te staan in de strijd voor de be scherming van West-Europa tegen het atheïstische com .nun isme De West duitse economie en die van de an dere landen van de E.E.G staan de Russische ambities in de weg, aldus Adenauer, die erop wees dat de Rus sische druk op het Westen in niets verschilt van de druk die de Tsaren in hun tyd op het Westen pleegden uit te oefenen. Over de binnenlandse aangelegenheden van de bondsrepu bliek merkte Adenauer op dat de een heid van de christen-democraten ge handhaafd is gebleven. In een dicta toriaal geregeerd land zyn geen me ningsverschillen. Maar in een land dat democratisch wordt geregeerd, moe ten er natuurlijk meningsverschillen zyn. „Wij bespreken deze. waarna de eenheid wordt hersteld," aldus Ade nauer. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL, 13439 «ipseaÉSaa8(tKONiNca«iB»- wskhqxm Tewmima Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselende bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Ma tige nu en dan vry krachtige noord westelijke wind. Gematigde tempera turen. Zon: 4.19-21.01. Maan: 14.11-1.11. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. 24 uur Den Helder onbewolkt 16 12 0 Ypenburg onbewolkt 17 7 0 Vlissingen onbewolkt 16 11 0 Eelde licht bew. 17 5 0 De Bilt onbewolkt 19 5 0 Twente mist 22 6 0 Eindhoven mist 22 5 0 Zd.-Lim hu onbewolkt 22 7 9 Stockholm half bew 20 12 0 Oslo licht bew 23 12 0 Kopenhage regenbui 2(- 11 0.1 Londen onbewolkt 22 8 0 Amsterdan onbewolkt 18 7 0 Brussel onbewolkt 21 8 0 Luxembur onbewolkt 18 11 0 Parijs onbewolkt 22 10 0 Nice half bew 21 15 0 Per lijn onbevolkt 24 10 0 Frankfort licht bew 23 13 0 München zwaar bew 17 8 0 Zürich half bew. 20 9 0 Genève onbewolkt 23 11 0 Wenen half bew. 20 12 0.4 Innsbruck zwaar bew. 15 10 3 Rome zwaar bew. 25 15 0 Morgen zullen de Staten van Noord-Holland zich erover rpoeten uitspreken of voorrang verleend dient te worden aan de inpoldering van Zuid-Flevoland dan wel aan die van de Markerwaard. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft - nadat het college van Gedeputeerde Staten zich aanvankelijk voor de prioriteit van de inpoldering van de Marker waard had uitgesproken andermaal om de mening van het College ge vraagd. Hoewel er in de feitelijke si tuatie niets veranderd was, heeft een minderheid in het College zich thans uitgesproken voor prioriteit van de inpoldering van Zuid-Flevoland. De kans, dat een groot deel der Staten zich achter deze mening zal scharen, is niet gering. Voor noordelijk Noord-Holland zou een dergelijke beslissing echter uiterst nadelig zijn. De inpoldering van de Markerwaard zou tegelijkertijd een ontsluiting van het Noordhollandse noorderkwartier noodzakelijk met zich meebrengen en die ontsluiting is beslist noodzakelijk geworden. Het noorderkwartier mag gerust be schouwd worden en wordt in of ficiële kringen ook beschouwd als een achtergebleven gebied, waar Piid- dels industrialisatie welvaart gebracht moet worden. De huidige situatie, die o.m. inhoudt, dat vele arbeids krachten uit het noorderkwartier da gelijks pendelen naar de Zaanstreek en de IJmond, kan alleen maar als hoogst ongewenst worden beschouwd- De inpoldering van Zuid-Flevoland is eveneens van groot belang, maar dat belang is toch van geringer bete kenis dan de inpoldering van de Mar kerwaard. Door de inpoldering van Zuid-Flevoland kan aan het Gooi een belangrijke expansiemogelijkheid worden geboden. In feite betekent dit, dat de Randstad Holland een uitbrei ding ondergaat in noord-oostelijke richting. Voor het Gooi is dit geen oplossing. Het Gooi zal vol blijven en zal wellichi voller worden. Zuid- Flevoland zal vol worden. Terwijl, wanneer men begint met de inpolde ring van de Markerwaard, een nieuw ontwikkelingsgebied tot groei ge bracht zal worden, los van de reeds overbelaste Randstad. Is het dar niet beter de uitbreiding van de Randstad voor zover nodig ter ontlasting van het Gooi te zoeken in oostelijke richting en tegelijkertijd in Noord- Holland een nieuw ontwikkelingsge bied tot ontginning te brengen? Het gevaar, dat men bij de inpol dering van Zuid-Flevoland voorlopig zal blijven steken, en dat de Marker waard de eerste tientallen jaren niet ingepolderd zal worden, is beslist niet denkbeeldig. De financiële toestand van het rijk is niet rooskleurig en alle inpolderingszin is de eerste jaren ge richt op de voltooiing van het Delta plan. Dat is ook de reden, dat men niet zowel de inpoldering van de Markerwaard als die van Zuid-Flevo land tegelijkertijd ter hand kan ne men. Het komt ons voort, dat de plot selinge voorkeur van een deel van G.S. van Noord-Holland voor de in poldering van Zuid-Flevoland vooral door financiële motieven wordt inge geven- Het zou wel eens kunnen blij ken, dat dit soort zuinigheid de wijs heid ten aanzien van de bevolking van het Noorderkwartier bedriegt. Zaterdagmiddag vond de elfjarige C. P. uit Amsterdam bij het spelen in de duinen een hem onbekend voorwerp. Toen hij later in het caravankamp „De Duimand" waar hij logeerde terugkeerde, liet hij het voor werp vallen, waardoor het ontplofte Met zeer ernstige verwondingen aan beide benen werd de jongen naar het marine hospitaal te Overveen vervoerd. Zaterdagavond bleek het levensgevaar te zijn geweken. Een paar kampbewoners werden door rondvliegende scherven licht gewond en een caravan werd beschadigd. Tijdens het internationale federatief muziekconcours te Numegen, dat werd georganiseerd door de Nijmeegse post- harmonie op het Valkhof te Nijmegen heeft zich een tragisch incident voorge daan. Even voordat de muziekvereni ging ..Bergoss" uil Oss zou optreden in de tweede atdeling fanfare, werd de leden meegedeeld dat hun dirigent, de 45-jarige heer J. van Hel voort, plotse ling was overleden. Het bleek dat een hartverlamming een einde aan zün le ven had gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1