Amsterdamstraat, na asfaltering, heropend Plaats gebouw brandweer stuit op bezwaren Haarlems Zilver geëxposeerd in Frans Halsmuseum Politie neemt proeven met scooters Jaarstukken zonder discussie goedgekeurd FEEST IN HAARLEM-OOST Voorrang voor de Markerwaard Vrees voor ontsiering dorpsbeeld Burgemeester van Haarlem opent tentoonstelling Bekeruitreiking aan Hoogovens Uitbreiding Hoogovens en Breedband zo mogelijk via zelffinanciering WOENSDAG 17 JUNI 1959 PAGINA 3 R.-k. E.H.B.O. St.-Bernardus" Inpoldering van Zuid- Flevoland van evengroot belang Zegening van vervoer middelen JUBILEUM BIJ WASSERIJ RHEE RAAD HAARLEMMERLIEDE Haarlem e.o. Films Muziek Diversen Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem |fl In de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum werd gistermid dag voor een illuster gezelschap de tentoonstelling van Haarlems Zilver geopend, ingericht bij gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Stichting Elias Voet in de zuidelijke verbindingsgang. De voorzitter van de jubilerende stichting, jhr. A. van Lennep, memoreerde wat deze in stelling die tot doel heeft de weten schap omtrent de goud- en zilver smeedkunst uit vroeger eeuwen te bevorderen en er belangstelling voor te wekken, sinds haar oprichting heeft bereikt. Aan vele publicaties en inventarisaties van o.m. de ko ninklijke collecties heeft zij haar deskundige medewerking verleend evenals aan een indrukwekkende lijst van tentoonstellingen op haar terrein. Vo:r de leden, omvattend museale wetenschapsmensen, anti quairs en particuliere verzamelaars, heeft zij vele excursies en lezingen georganiseerd. Zomercompetitie waterpolo In 2e helft 1961 ca. 800 a 1000 man nodig V rachtautobestuurder achtervolgt wielrijder Fiets vernield Bejaarde vrouw tegen scooter gelopen „Slang" ingerekend WIELRENNEN Eddy Riethoff wint vijfde avondrit „Schoten" krijgt nieuwe sportvelden ZOMERATTRAGTIES VOOR DE JEUGD Leerlingenuitvoering Coby Riemersma Kamerlid J. C. Corver (V.V.D.) beëdigd Aanbesteding woning bouw Glipper Dreef Modernisering Vier sprong J ubileum-voetbaltoer nooi van Bloemen- daalse politiesportclub Feestelijke bijeen komsten voor scholieren PRODUKTSCHAP SIERGEWASSEN Snijbloemen-export naar West-Duitsland Zandwinningsplannen Beurs van Amsterdam Beurs van IN k Enige duizenden Haarlem-,ooster lingen" waren gisteravond samenge stroomd in de Amsterdamstraat om ge tuige te zijn van de feestelijke herope ning van deze „Kalverstraat van Haar lem-oost", na de riolering en asphal- tering, die de straat maanden lang vrij wel ontoegankelijk hadden gemaakt. Daar waren op de eerste plaats de hon derden kinderen, juichend en zingend, in lichte zomerkleren; daar waren ook de winkeliers, de leden van de winke liersvereniging ,,De Amsterdamstraat" die deze feestelijke gebeurtenis geor ganiseerd hadden. En daar waren ten slotte de vele omwonenden, feestelijk en vrolijk, want ieder voelde wel dat dit moment voor de Amsterdamstraat, maar feitelijk voor heel Haarlem-oost van grote betekenis was. Van die vreugde getuigde de Amster damstraat ondubbelzinnig door van al le woningen en winkels uitbundig te vlaggen. Daarvan getuigde ook de voorzitter van de winkeliersvereniging, de heer s. Verstraten, die de wet houders Schippers en Happé, alsmede de directeur van Openbare Werken, ir. Ch. van der Vlis en ir. D. de Lange, verwelkomde en eraan herinnerde dat bij het uiteinde van de Amsterdam straat nabü de Amsterdamse Poort, in de Spaanse jaren, destijds tachtig jaar gevochten is om het doel te bereiken, 'e Amsterdamstraters hebben slechts dertig jaar behoeven te vechten om de ze asphaltering te krijgen. „We mogen dus nog niet mopperen". Ansje Vos mocht tenslotte met een kussen met schaar komen om wethouder Happé de gelegenheid te geven zijn tailleursga ven op het witte lint te beproeven, dat keurig werd opgehouden door Carla de Graaf en Minca Jansen. De wethouder vond het juist, dat zo wel de wethouder van Economische Zaken, als die van Stadsontwikkeling bij deze her-openstelling aanwezig wa ren. De vernieuwde Amsterdamstraat is in economisch opzicht van belang voor de winkeliers en wat de stadsont wikkeling betreft is zij een aanwinst voor heel Haarlem-oost. Het stemde hem gelukkig, dat hij met één schare- knip een einde kon maken aan de zor gen en de ellende, die de Amsterdam straat heeft moeten doormaken om ein delijk de veelbegeerde asphaltering deelachtig te worden. De daad bij het woord voegend, knipte hij het lint door en onder het luid applaus der omstan ders trokken bestuur en genodigden achter de harmonie „Crescendo" de ff Maandagavond werd in gebouw „Ro- I senhage" aan de Hoof manstraat door I dokter J. M. Segaar examen afgeno men voor het verwerven van het een- i heidsdiploma E.H.B.O. Van de 22 cur sisten behaalden 19 het diploma. Op geanimeerde wijze maakte dokter Se- faar de behaalde resultaten bekend. [ij drong er op aan in de toekomst de oefen-avonden trouw te blijven be zoeken om de opgedane kennis op peil te houden en de vaardigheid te ver groten. vernieuwde Amsterdamstraat in, waar zij in het jeugdhuis werden onthaald op een goed gevuld glas, gepresenteerd door charmante Amsterdamstraatdoch- ters. Ook daar wilde wethouder Happé nog iets zeggen. „Zoals we vanavond van louter vreugde allemaal met de muziek zijn meegelopen, hoop ik dat u allemaal in de toekomst ook zal meelopen" zei de wethouder, die her innerde aan een toespraak die hij ruim een jaar geleden in hetzelfde jeugdhuis had gehouden voor een groot aantal verontruste Amsterdam straters. De moeilijkheden rond de riolering hadden toen juist plaats ge had. Toen is gezegd, dat men bij de gemeente niet moet komen aanklop pen om vergoeding van de norma le schade, die elke winkelier onder vindt wanneer zijn straat verbeterd wordt. „Wanneer straks juist door dat de straat verbeterd is, de om zetten stijgen, dan verwachten wij ook niet ,dat u die méérwinst bij de gemeente komt afdragen om in an dere straten weer asphalteringen mo gelijk te maken". Hij wenste de Am sterdamstraat geluk en voorspoed en de winkeliers verhoogde welvaart. De voorzitter van het wijkcomité Haarlem-oost, de heer Loppersum, ves tigde de aandacht op de aanwinst, die de vernieuwde Amsterdamstraat bete kent voor heel Haarlem-oost. Dit stads deel is heel lang een eiland geweest, aldus de heer Loppersum. De gemeente breidde uit naar het noorden en ver gat het oosten. Nu wordt Parkwijk aangelegd en de gemeente moet dus nu wel aandacht aan Haarlem-oost be steden. „Laten we ervan profiteren", merkte hij op en hij wees en passant op de vele wensen die op het gebied van straatverbetering nog leven: de Dubbele Buurt, de Slachthuisstraat. Voorzitter Verstraten sprak een dank woord en gaf nog een kort historisch overzicht over de dertigjarigeasphal- teringsgeschiedenis van de Amster damstraat. Intussen blijkt wel, dat de asphalte ring ook een stimulerende invloed uit oefent op de winkeliers zelf. Bij de Schoonheidscommissie zijn reeds ver schillende plannen ingediend tot ver bouwing van winkelpanden in deze straat. Het is dus beslist niet uitgeslo ten, dat binnen afzienbare tijd de Am sterdamstraat met recht én reden de naam van „Kalverstraat van Haarlem oost" kan dragen. In de komende da gen hebben de kinderen van de Am sterdamstraters nog feestelijkheden te goed in verband met de wederopen- stelling van de straat. Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze editie kenden berichten, heb ben Provinciale Staten van Noord-Hol land zich in meerderheid uitgesproken voor eerdere inpoldering van de Mar kerwaard. Met 39-16 stemme nwerd de motie-Laan (K.V.P.), onder meer ge steund door de statenleden Cornelissen (V.V.D.) en Wiese (Arb.) aanvaard, in welke motie er bij de landsregering op aangedrongen wordt met voorrang te blijven werken aan de inpoldering van de Markerwaard, overeenkomstig de reeds in 1955 aanvaarde voorrang van die inpoldering boven Zuid-Flevoland. Met algemene stemmen namen de statenleden echter ook een motie- Roelse (Arb.) aan, waarin gesteld wordt, dat beide polders van evenveel belang zijn voor de provincie Noord- Holland en dat ze vóór 1980 voltooid moeten zjjn. Vóór de motie-Laan stemden de leden van de K.V.P.-fractie en de meerder heid van deP.v.d.A. De gedeputeerde Westermann (Arb.) en Rustige (Prot.- Chr.) stemden tegen. De commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen, had de vergadering stem ming over de moties ten sterkste ont raden. Hjj vond het beter, indien slechts de notulen van het in de vergadering naur voren gebrachte ter kennis van de minister zouden worden gebracht. (Ongecorrigeerd) Vrijdag 19 juni, 's avonds van acht uur tot half negen en zondagmiddag 21 juni van twee tot vier uur zullen op het plein voor de kathedrale basiliek van Sint Bavo te Haarlem vrachtwa gens, autoscooters, motoren, brommers en andere vervoermiddelen gezegend worden. De plechtigheid is ge organiseerd door de katholieke vereni ging van handelsvertegenwoordigers enz. „Sint Christoffel". Maandag 15 juni herdacht de heer W. Prins de dag waarop hij 35 jaar als chauffeur-besteller in dienst was bij wasserij Fa. G. Rhee Zoon te Heem stede. Bij gelegenheid hiervan werd de jubilaris door de directie gehuldigd. De heer G. Rhee prees de grote werk lust en toewijding waarmee de heer Prins zijn werkzaamheden heeft ver richt. Als blijk van waardering werd de jubilaris een prachtig televisieappa raat aangeboden. Het feest is in huise lijke kring gevierd. Op de openbare vergadering van de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, welke dinsdagavond in het raadhuis te Halfweg werd gehou den, zijn met uitzondering van het voorstel tot verkoop van grond en op stallen aan de Ringvaart, alle voorstel len van B. en W. met algemene stem men aangenomen. Na een beraadslaging achter gesloten deuren, die meer dan een uur heeft geduurd, hebben B. en W. besloten het voorstel tot verkoop van grond aan de Ringvaart terug te nemen. De voordracht aan de raad tot beschik baarstelling van een krediet voor de brandweergarage vond instemming bij de raad. Minder tevreden was de raad echter over. de plaats. De door B. en W. voorgestelde plaats voor de bouw van een brandweergarage is een stuk grond ten zuiden van de Julianastraat, tussen de dr. Schaepman- straat en Oranje Nassaustraat. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling op deze plaats een buurt huis neer te zetten, maar aangezien deze plannen volgens de voorzitter wel nimmer verwezenlijkt zullen worden, heeft men het terrein als toekomstige parkeerplaats bedoeld. De heer Doeven (K.V.P.) was van mening dat een der gelijk gebouw op deze plaats niet past en uit de sfeer van de dorpskern valt. De heer Gijzel (P.v.d.A.) vond de op zet tot de bouw van zo'n groot com plex, met maar liefst vier garages wel wat uitgaan boven de behoefte van een kleine gemeente. Hij achtte het even eens minder gebruikelijk een brand weergarage op de mooiste plek van het dorp, de „brink" te zetten. Als tweede mogelijkheid bracht hij naar voren het terrein op de hoek van de Irenestraat. Weliswaar moesten dan twee woningen worden prijsgegeven, maar dit werd teniet gedaan doordat op het garage complex drie flatwoningen worden ge plaatst. Ook vroeg hij de aandacht van de raad voor het industrieterrein, dat gezien de ligging evenzeer in aanmer king komt. Daardoor vervalt echter de bouw van een huizencomplex van 18 woningwet-woningen. De burgemeester, drs. J. J. M. Visser merkte op dat het, gezien de aard en omvang van de industrie in de gemeen te, een vereiste van de brandweerin spectie is dat drie eenheden aanwezig zijn. „En wij mogen ons de luxe van een vierde garage niet beperken". Het voorstel, te beschikken over het terrein aan de Irenestraat moet wor den afgewezen, daar de oppervlakte van CINEMA PALACE: Ketenen van de haat, 18 jaar; 2. 4.15, 7 „n 9.15 uur. Do alleen In avondvoorstellingen: Charles Chaplin als „De dictator", 14 jaar. FRANS HALS: T.m. do.: Sterne uber Co lombo (2e deel), 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Do.-cycius: Bernardine, a. 1. LIDO: Paspoort der schande, str. volw.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Vrijheren van het woud, a. I. (2e week);1 2 en 8 uur. REMBRANDT: De glimlach van een zomer nacht, volw.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: T.m. do.: De goudrovers, 18 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Een huis vol heksen, 14 jaar; 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Wo. en do. 8.15 uur: Kind hearts and coromets, 18 jaar. Donderdag 18 juni Concertgebouw, 8.15 uur: Zomerconcert door het N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam. So liste: Tiny Bresser, piano. Programma: Symfonie Concertante voor viool, cello, hobo en fagot, Haydn; Pianoconcert, Mo zart; Fantasie pour orchestre, Lekeu; Ma mère l'oye, Ravel. Grote Kerk, 3—4 uur: Orgelconcert door Piet Kee. Woensdag 17 Juni Bavogebouw, Smedestraat, 8 uur: Verga dering K.A.B. Donderdag 18 juni Brlnkmann, Grote Markt, 10.30 uur: Jaarvergadering Katholieke Bejaardenbond. Raadhuis Bloemendaal, 2.15 uur: Gemeen teraad Bloemendaal. IJMUIDEN. Woensdag 17 juni Hoog water: 12.26 u. Laag water: 7.42 u. en 20.25 u. Donderdag 18 juni Hoog water: 0.56 u. en 13.31 u. Laag water: 8.47 u. en 21.28 u. BEVALLEN van een zoon: E. H. Thoolen-Sanders, E. E. E. Hetem-de Vreede, J. Stijger-Crezée; van een doch ter: M. P. Bunnik-Smits, M. M. Steen- kist-Gieliam, H. P. Licht-v. d. Bosch. GEHUWD: H. J. Verleur en J. Baas, J L. Bijl en G. Strijbis. BEVALLEN van een zoon: A. H. Snel-Bont; C. H. Erbrink-Repko; A. M. Winkel-Knoop; J. Th. Koetsier- Koole; C. Blansert-Balk; E. M. Dries- sen-Floris; R. A. Spook-Greitemann; B. A. W. Klijn-van Hees; J. C. Op- meer-ZuiderduijnC. M. van Leeuwen- Vrenegoor; M. Janssen-Koopman; L. Enderman-Blom; C. M. van den Berg- Duivenvoorden; BEVALLEN van een dochter: S. P. Bellaart-Fricke; J. J. Goeman-Brug- huis; W. G. Steegman-Bos; A. M. Th. van Zalen-van Huffel; G. F. de Rooij- Sernee; A. van der Ploeg-Balm; A. J. van der Elst-MeeuwissenM. A. Laar man-Sloof. ONDERTROUWD: W. F. de Ruiter en S. J. Versteeg, B. Mantel en H. Klop, H. van de Steege en E. van Dijck, P. J Gelaudie en M. Stoehr. Gehuwd: P. H. M. G. Jassen en E. W. M. Muschter. OVERLEDEN; W. van der Steen, 91 3- Gasthuisvest; J. M. Koks-Kamp, 70 j., Wagenweg; J. Erenst-Vegter, 57 j„ Haze- Paterslaan; M. A. Oerlemans-Goddrie, j., Ramplaan; Th. G. Hoos, 67 j., Mrt. v. Heemskerkstraat; D. van der Meer, 60 j., Graafschapstraat: H. Kra nendonk, 76 j., Zomervaart; H. M. •-Prokkelenburg, 69 j„ Gasthuisvest. Overleden: W. van 't Hof, 85 j., Berkenstraat; J. C. H. de Boer, 43 j„ Gasthuisvest; C. den Hartog, 77 j„ Oosterhoutlaan; J. van Opzeeland, 82 J-, Schotersingel; E. Buurman, 66 j., Hasselaersplein; J. E. van Paasschen, 70 j., Koudenhorn; J. A. M. Schintz, 35 J-, Mv. Heemskerkstraat. m In de naam van de stichting is de Haarlemmer mr. Elias Voet eer bewe zen voor zijn baanbrekend werk voor het oude zilver. Voor de toekomst som de spreker een aantal wensen op, voor eerst met betrekking tot de her-invoe ring van stadsmerken en wijziging van de keuringsvoorschriften van 1955, wel ke kostbare antieke stukken veelal met een gehalte onder het 835/1000 buiten de wet stellen. In de wetenschap pelijke sector ligt er een groot terrein braak: studies over de Rotterdamse, de Dordtse en de Utrechtse meesters van het zilver dienen ondernomen te wor den. De recente oorlogservaringen hebben de noodzaak van het doubleren van zekere stukken duidelijk aange toond. In zijn dankwoorden betrok de voor zitter zijn voorganger dr. H. E. van Gelder, directie en personeel van het museum in 't bijzonder mej. C. van Hees, het gemeentebestuur van Haar lem, de leden van de stichting die spe ciale bemoeienis hebben gehad met de expositie: de dames mevr. M. Duyvené- de Wit, freule Harinxma thoe Slodten en de heren P. Voet en K. Citroen. Haarlems burgemeester toonde zich in zijn openingswoord verheugd over deze jubileumtentoonstelling in Haar lem. Maar gezien de naam Elias Voet, die bij ons klinkt als een klok, is dat eigenlijk wel logisch. B. en W. hebben dan ook geen ogenblik geaarzeld, aldus de burgemeester, hun bijdrage te leve ren en een subsidie te verstrekken. Het is deze stichting die ons heeft attent gemaakt op het Haarlems zilver, dat wij thans stelselmatig trachten te ver werven. In dank voor deze inspiratie en in de hoop op deze weg voort te gaan verklaarde mr. Cremers de ten toonstelling voor geopend. Vanmorgen zjjn op Hoogovens in het kader van de veiligheidsweek de be kers voor „goed huishouden" uitge reikt. In feestelijke stoet, met de Hoog ovenharmonie voorop, werden de be kers gebracht naar de centrale werk plaats en naar de buizengieterij. De be drijfsdirecteur, ir. F. W. E. Spies, heeft de bekers uitgereikt. Bij beide afdelingen gaf het gunstige ongeval- lencijfer de doorslag voor het toekennen van de bekers. De waterpolo uitslagen in de zomer competitie van de Koninklijke Neder landse Zwembond, welke wedstrijden gisteravond zijn gespeeld, zijn: Dames derde klasse C: Haarlem-DWR 6-0, da mes reserve tweede klasse A DWT 2- HZC 2 6-0, reserve tweede klasse B: DWT 4-DWT 3 2-6. Heren tweede klasse E: De Zijl 1-DWR 1 3-5, heren reserve tweede klasse C: Haarlem 2-DWR 2 7-1 Competitie kring Haarlem: Afdeling AM II: DWT b-NVA 3-4, afdeling AJ II: DWT-NVA 2-9. De aangekondigde grote uitbreidings plannen bij Hoogovens en Breedband zullen in totaal ca. f 142,5 miljoen aan investeringen vergen. Breedband zal naar „Samen", maandblad voor directie en personeel van Hoogovens en aangesloten bedrijven, meedeelt, met een tweede koudbandwalserij worden uitgerust. De produktie van koudgewalste plaat kan dan worden gebracht op circa 530.000 ton. Hiermee ontwikkelt Breedband zich tot een groot bedrijf. Het benodigde ie- drag van circa f 108 min hoopt men uit de interne middelen te kunnen verkrij gen. Mocht dit niet mogelijk blijken, dan zal bij Breedband nieuw vermogen moe ten worden aangetrokken. Bij Hoogovens begint in augustus a.s. het z.g. beperkte 4-hoogovenbedrijf. De jaarproduktie zal daardoor 1,2 min ton ruw ijzer en 1,33 min ton staal kunnen worden. Eind 1961 zal de produktie van ruw ijzer kunnen stijgen tot 1,4 min ton en die van staal tot 1,6 min ton per jaar. Voorbereidende maatregelen zullen wor den genomen voor de bouw van een vijfde hoogoven. De f 36,5 min, die met de investeringen bij Hoogovens gemoeid zullen zijn, verwacht de directie uit eigen middelen te kunnen verkrijgen. Als voorwaarde voor de gehele verdere ontwikkeling blijft gelden, dat de pro- dukten tegen rendabele prijzen in de toekomst verkocht zullen kunnen wor den. Bij Breedband kan de produktie van vertind blik met 40.000 ton stijgen tot 170.000 ton per jaar. Hoogoven 5 is geprojecteerd westelijk van de bestaande ovens en zal vrijwel het spiegelbeeld gaan vormen van de grote hoogoven 4. Men hoopt te berei ken dat hoogoven 5 bedrijfsklaar zal zijn op het moment dat oven 4 uit de pro duktie moet worden genomen voor de periodieke vernieuwing van de bemet- seling. Naar schatting zullen er voor de nieuwe uitbreidingen in de tweede helft van 1961 in totaal circa 800 tot 1000 man nodig zijn. De directie heeft het gevoel dat dit punt geen struikelblok zal vor men. 305 m2 absolüut te klein is. Hij was van mening dat de brandweergarage een utiliteitsgebouw is, dat niet achteruit- geschoven moet worden door een min derwaardige plaatsing. Hij stelde voor de schets als schets te aanvaarden. „Het geheel zal nog wel een ander aspect krijgen, waarvoor het ontwerp in vei lige handen van de architect zal zijn". De heer Van Bruggen (K.V.P.) toonde alle respect voor de tekening, maar vond „vier deurtjes op een rijtje" niet mooi. In tweede instantie merkte de heer Van Lieshout (K.V.P.) op: „Zoals uit de tekening van de toren blijkt, krijgen wij nu ook een kolenkit. Als het instru ment er eenmaal staat, dan komt het er niet meer vandaan". Na de behandeling door de raad werd het voorstel tot plaatsing van de brandweergarage aan de Julianastraat met algemene stem men aangenomen. De vergadering werd in besloten zitting nog voortgezet. De beschikbaarstelling van een bij drage in de onderhoudskosten van het Liewegje werd door de heer Doeven iets te laag geacht. Hij stelde voor het benodigde bedrag van f 1865 te delen met het polderschap. De voorzitter merkte echter op dat het polderschap slechts om een bijdrage van f 600 had gevraagd. Ter hoogte van het sportfondsenbad bij het Frederikspark te Haarlem heeft de bestuurder van een vrachtauto gis teravond omstreeks kwart voor acht, na een wilde jacht, het rijwiel van een 20-jarige scholier met zijn rechter voor wiel kapot gereden. De jongen wist er nog tijdig af te springen. De scholier zou, toen hij het Frede rikspark in wilde slaan geen voorrang hebben verleend aan een vrachtauto, die eveneens in die richting wilde rij den. De wielrijder zou de vrachtauto echter niet hebben opgemerjt. Ont stemd hierover is de vrachtautobestuur der, luid claxonerend, achter de jongen aangereden. Bij het sportfondsenbad haalde hij de scholier in, raakte de fiets en reed erover heen. De politie stelt een onderzoek in. In de Spaarnewouderstraat te Haarlem is gisteravond om tien minuten voor acht een 83-jarige vrouw, toen zij bij het oversteken van de rijweg niet vol doende op het verkeer 'lette, door een scooter aangereden en op het wegdek gevallen. De voetgangster liep daarbij een hersenschudding op en is per zie kenauto naar het Grote Gasthuis ver voerd, waar zij is opgenomen. De scoo terbestuurder kreeg slechts lichte schaafwonden. Een inwoonster van de Indischestraat te Haarlem maakte gistermorgen om streeks elf uur bij het Politiebureau Noord melding van een slang die in haar tuin kroop. Het dier is door een agent naar het bureau gebracht, waar bij nader onderzoek bleek, dat men met een hazelworm te doen had. De vijfde klassementsrit van de zo meravondcompetitie, welke gisteravond door de Haarlemse wielerclub „De Kam pioen" in het „Van der Aartsportpark" werd gehouden, is gewonnen door de snelle Eddy Riethoff. Hij wist in de verschillende sprints tien punten meer te 1behalen dan zijn grootste rivaal Aad Straver. Er is in deze vijfde rit, waarvoor na genoeg alle A- en B-klassers aan de start verschenen, een verkwikkende strijd ge leverd. Vooral de minder snelle sprin ters, zoals André Rukers, Bouma, Van Tintelen, Peter de Jong en Van Dijk, lieten zich daarbij niet onbetuigd en probeerden regelmatig met ontsnap pingen aan de puntjes te komen. Van Dijk sprong 400 meter vóór de finish nogmaals uit het peloton om het dub bel tellende slotklassement te winnen en zich zodoende van de derde plaats te verzekeren. Voor de overwinning of de tweede plaats kon hij Riethoff en Straver, die de meeste punten hadden vergaard, toen al niet meer bedreigen. De uitslag luidt: 1. E. Riethoff 35 pnt., de 60 km in 1 uur 28 min. en 21 sec.; 2. A. Straver 25 pnt.; 3. A. van Dijk 15 pnt.; 4. Th. Bouma 13 pnt.; 5. A. Koonings 13 pnt.; 6. B. Bogaard 8 pnt.; 7. R. Hen driks 8 pnt.; 8. H. Peters 7 pnt.; 9. E. Sminia 7 pnt.; 10 P. de Jong 5 pnt. Een wedstrijd voor C-klassers over 30 km leverde het navolgende resultaat op; 1. Vergers in 44 min. en 58 sec.; 2. Jan sen; 3. Van Kaam; 4. Assema; 5. Croese. Door de reorganisatie van het Delft plein zal een gedeelte van de sportvel den van de Haarlemse voetbalvereni ging „Schoten" verloren gaan. Na con tact met het rijk te hebben opgenomen heeft de gemeente de toezegging gekre gen, dat de gemeente binnenkort de beschikking zal kunnen krijgen over een deel van de in die buurt gelegen mili taire sportvelden. De kosten van het inrichten van deze velden voor „Scho ten" worden geraamd op 39.500,-. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor dit crediet beschikbaar te stellen. De Sportraad, dë Raad voor de Jeugd en de gemeentelijke dienst voor Sport en Jeugdzaken gaan deze zomer een aantal attracties organiseren voor de jeugd, vooral gedurende het laatste deel van de vakantie. Gebleken is, dat een groot aantal kinderen jaarlijks in de vakantie met hun vrije tijd geen raad weten. Voor dit doel vragen B. en W. de raad om een bedrag van f 3.000,-. In het Krelagehuis wordt een veel zijdig sportprogramma in elkaar gezet, terwijl excursies zijn geprojecteerd naar de Kennemerduinen. De kinderen zullen zich gedurende een week met allerlei creatieve verrichtingen bezig houden, en de toneelgroep „Arena" gaat een aan tal kindervoorstellingen verzorgen. Leerlingen van de muziekschool Coby Riemersma zullen donderdag 25 juni, 's avonds om half acht, in de tuinzaal van het concertgebouw te Haarlem hun hun jaarlijkse concert geven. De Haarlemse politie neemt sedert enkele dagen intensieve proeven om na te gaan in hoeverre scooters kunnen worden ingeschakeld in de straatsur veillance. Daarvoor zijn twee scooters van verschillend type in gebruik die door twee politiemensen regelmatig worden beproefd. De proef duurt nog een dag of tien en dan wordt een rap port opgemaakt aan de hand waarvan besloten wordt of tot aanschaffing zal worden overgegaan. Naar commissaris A. L. de Boer ons desgevraagd mede deelde, bestaat er over de vraag of de Haarlemse politie met scooters zal wor den uitgerust geen verschil van mening meer. Belangrijk is welk type zich het beste voor de surveillancewerkzaam heden leent. Het is de bedoeling dat op zo kort mogelijke termijn zes van deze lichte en handige voertuigjes worden aangekocht. Daarmee is een bedrag van ongeveer 12.000 gemoeid. (Van onze Haagse redactie) Als lid van de Tweede Kamer is gis termiddag beëdigd de heer J. C. Corver, wethouder van Heemstede en tot nu toe inspecteur-directeur voor de ar beidsvoorziening in de provincie Noord- Holland. De heer Corver is lid van de WD-fractie en volgt als zodanig de vice-minister-president drs. Korthals als Kamerlid op. Vanmorgen heeft in het Verversings huis van het wandelbos Groenendael te Heemstede de aanbesteding plaats ge had van de bouw van 47 woningen, 2 winkels en 6 garages aan de Glipper Dreef. Er waren eenendertig inschrij vers. De hoogste was de bouwonderne ming C. H. ten Broeke uit IJmuiden voor een bedrag van 910.000, de laag ste was C. Overdevest uit Rijnsaters- woude voor een bedrag van 740.400. De gunning is aangehouden. In zijn ver gadering van 28 mei voteerde de ge meenteraad van Heemstede voor het bouwrijp maken van de grond een be drag van bijna een miljoen gulden. Sedert de goedkeuring van Gedepu teerde staten van Noord-Holland voor de uitvoering van dit werk is verkre gen, wordt met grote voortvarendheid gewerkt om de verkeerssituatie bij de Viersprong in Aerdenhout te verbeteren. De weg om het oude tolhuis „de Ha- ringbuys" heen heeft zijn profiel reeds verkregen. Het toekomstige trottoir is reeds van tegels voorzien. De vlucht heuvel aan de zijde van de Ooster duinweg is opgeruimd en de handwij zers van het daarop staande ANWB- bord zijn tijdelijk tegen de hekken der omringende huizen geplaatst. Voor een betere verkeersgeleiding bleek het ook noodzakelijk aan het begin van de Zandvoorterweg (dus westelijk van de Viersprong) enige veranderingen te ma ken. Daarmee is men thans druk doen de. Zaterdag 20 juni om kwart voor twee zullen de leerlingen van de elementai re afdeling der Stichting Muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst een uitvoering in de Stadsschouwburg geven. De Politie sportclub Bloemendaal be staat in het najaar dertig jaar en ter gelegenheid hiervan worden een aan tal sportevenementen gehouden. Als derde sportfestijn gold dinsdag een voetbaltoernooi dat werd gespeeld op de velden van de B.V.C. „Bloemen daal" aan de Br?derodelaan. Het werd gedeeltelijk bijgewoond door o.m. de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, en door de oud-voorzitter van de P.S.C.B.. de heer H. L. A. van de Pavert. Deze kon na zijn ernstige ziekte voor het eerst weer van zijn belangstelling blijk ge ven. Na afloop van het zeer geslaagde en gezellige toernooi reikte de voorzitter van de P.S.C.B., de inspecteur van po litie J. L. de Rave, die des morgens eveneens het toernooi geopend had. de prijzen uit. Op de eerste plaats eindig de de combinatie Soest-Zeist met zes punten en deze politiemannen verwier ven daarmee de beker. Een lauwertak was beschikbaar gesteld voor de op de tweede en derde plaats eindigende elf tallen. Deze eindigden met een gelijk aantal punten (vijf), zodat doelschop- pen de beslissing moesten brengen. Bloe mendaal werd tweede en Velsen derde. Uit deze omgeving eindigde het team van het korps uit Zandvoort met nul punten op de vijfde plaats. Namens de vele tientallen deelnemers dankte de heer J. Ninaber uit Velsen de organi satoren van het toernooi. Vrijdag neemt een aantal leden van de P.S.C.B. deel aan de nationale kam pioenschappen hengelen, die onder aus piciën van de sport- en schietvereni ging van de politie in Heemstede wor den gehouden in de Ringvaart onder Vijfhuizen. Als vierde evenement bij de lustrumviering van de P.S.C.B. staan op 3 juli viswedstrijden op het program ma, die gehouden zullen worden in de Leidschevaart onder Vogelenzang. Voor de geslaagde candidaten van i het in maart en mei gehouden schrif- i telijk en praktisch deel van het Onder- wijsverkeersexamen zullen deze week in het parochiehuis „Domi" aan het Zand voorterpad in Overveen drie fees telijke bijeenkomsten worden gehouden. Donderdag- en vrijdagmiddag zijn er middagbijeenkomsten om half twee. Vrijdagmorgen is er bovendien een och tendsamenkomst ont half tien en deze zal worden bijgewoond door de burge meester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller. Er zullen films van het Verbond voor Veilig Verkeer wor den vertoond, onder leiding van de in specteur van politie de heer J. L. de Rave zal een wedstrijd tussen de scho len inzake hun verkeerskennis worden gehouden en tenslotte zal een gooche laar optreden. Bij het weggaan krijgen de kinderen een tractatie. Uit het door de heer J. T. van Steen- wijk, secretaris van de Onderwijsver- keerscommissie in Bloemendaal, opge stelde overzicht blijkt, dat van de 7aa deelnemende kinderen er 547 zijn ge slaagd voor het volledig examen; hier voor moesten 117 scholiertjes worden afgewezen. Het aantal geslaagde, res pectievelijk afgewezen aantal leerlin gen is voor alleen het schriftelijk exa men 13-7; voor alleen het schrifte lijk en voetgangersexamen 3-1; en voor alleen het wielrijders- en voet gangersexamen 6- 6. Van alle deel nemers slaagden voor het volledig exa men zonder het maken van fouten achttien van de 700 candidaten; dit aantal is lager dan in voorgaande ja ren. Deze meisjes en jongens zullen als gewoonlijk een extra verrassing krijgen. I De openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor Siergewassen, die dinsdagmiddag in Den Haag werd gehouden, heeft slechts een uur ge duurd. De accountantsrapporten inzake de jaarrekeningen 1958 van de Commis sie Wetenschappelijk Onderzoek van het Centraal Bloembollencomité, de Com missie Onpersoonlijke Reclame van het C.B.C. èn die van het Centraal Bloem bollen Comité zelf werden zonder een enkele op- of aanmerking aanvaard. Inzake het door de Commissie van Bijstand voor de bloembollen voorge stelde prijzensysteem Bloembollen Oogst 1960 waren van een 12-tal vrije organi saties, alsmede van het Landbouwschap en het Bedrijfschap voor de Bloembol- lenhandel adviezen ingekomen. Uit deze verzameling trok de voorzitter, dr. A. J. Verhage, de conclusie, dat aan de Com missie van Bijstand verzocht kon wor den de voorgestelde regeling nader uit te werken. Dat neemt niet weg, dat er nog verschillende organisaties waren die een afwijkend advies uitbrachten. Blijkens het feit dat zij er niet over in discussie traden konden de bestuurs leden zich met de conclusie van de voorzitter verenigen. Een gemengde onderhandelingscom missie op ministerieel niveau is met be trekking tot de export van snijbloemen naar West-Duitsland 4 juni in Scheve- ningen bijeen geweest en daar zijn twee overeenkomsten gesloten. Eén, ge tekend door de beide ministers van Landbouw, regelende de uitvoer naar Duitsland op globaal contingent en een tweede tussen het P.V.S. en de Duitse organisaties over betalingsregeling en -voorwaarden. Een commissie zal dan nog rapport uitbrengen over het vraag stuk van het transport. Blijkens de over eenkomst is het dit jaar mogelijk ge durende de maand augustus Hollandse anjers en leliebloemen naar West- Duitsland te exporteren tot een bedrag van 300.000 Mark. De heer L. Sterringa (Mere.) maakte bezwaar tegen de limitering van de ex port tussen 1 en 31 augustus tot het tweetal soorten en tot het genoemde bedrag. Hij wilde niet nakaarten, maar zou toch liever aan het ingenomen standpunt hebben vastgehouden. Dr. Verhage zei, dat de moeilijkheid is, dat in de na-oorlogse jaren allerlei bi-late rale overeenkomsten zijn gesloten die langzamerhand in E.E.G.-verband een geheel moeten gaan worden. De vraag is nu, moeten alle bi-laterale overeen komsten maar meteen over boord. Hij gelooft dat het verstandig is het voor beeld van het E.E.G.-verdrag te volgen en te trachten dit soort bi-laterale over eenkomsten geleidelijk te gaan afbre ken. Ook b.v. om marktverstoring te voorkomen. De heer Sterringa had echter het ge voel dat andere landen de bepalingen van het E.E.G.-verdrag zó zullen uit leggen dat ze er andere maatregelen kunnen inpassen. We zullen ons toch maar moeten plaatsen in de E.E.G.-ge dachte. De heer L. B. Roelofs (A.N.A.B.) zei, dat de Nederlandse regering aan de Westduitse heeft laten weten dat er bezwaren zijn tegen de bi-laterale overeenkomst inzake de bolbloemen. Zal dit ten aanzien van de overeen komst snijbloemen ook niet gebeuren? Hierop antwoordde de heer Meereboer (Min. v. Landb.) dat het descrimine- rende karakter geleidelijk aan moet verdwijnen. Bij de rondvraag vestigde de heer Sterringa de aandacht op de plannen tot zandwinning in de Haarlemmer meerpolder en vroeg of het niet mede de taak is van het P.V.S., wanneer zulks gevaren voor cultuur en export mee brengt, zich daartegen te verzetten. De heer P. Stokman (N.C.L.B.) meen de, dat het P.V.S. dat wel kan doen, maar dan in samenwerking met de er bij betrokken vrije organisaties. Dr. Verhage was het daar mee eens. (Niet officiële koersen) 4% Ned. 1958 4% Ned. 1959 3% Ned 1953 Staffel 1947 3Va Ned. 1956 3%, Ned. 1948 3W Ned 1950 3% Ned 1954 3(4 Ned. 1955 D B.N.G. Won.bouwJ 6 Ned. Handel Mij Ceri Amsterdam Rubber H.V.A. Senembah-MlJ AJC.U Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell Mt) Fokker v. Gelder Hoogovens MOUer Co. Philips Gero.bez Unilever Bllllton 2e Kon Petroleum 50 Holl Amerika Lijn KJ—M Kon Ned Stoom b Mil K.P.M Ned. Stoomv MQ y Ommeren Ned. Scheepvaart Una Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrteven '58 2Va Amsterdam '56 2(4 Amsterdam '56 D 2(4 Rotterdam '57 Alb Heijn kl obi 4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper KX.J1 Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U-S Steel Vorig opening Slot 17/6 100% 100% 97% 94% 92% 93 88% 87% 88% 90% 112 220 94 152 147% 190 344% 327% 228 551 173 160 285 225% 512 295 627% 610% 557% 530% 264 160.20 157.80 148 144% 130 150 246 138% 136% 117% 81 95% 98% 132 A V 15/6 16/6 63% 62% 52% 52% 65% 65 80' 79e 50 49% 108% 106% 33 33% 46% 45 63% 62%e 75 74%e 42% 41% 79% 79% 71 70% 56 56% 50% 501/4 25V4 24% 971/4 96 aming: gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3