DAF vervaardigt gepantserd personeelsvoertuig voor leger Ook AMERIKA heeft voor het nieuwe belangstelling produkt Uitzending dienstplich tigen naar Nieuw-Guinea Voortreffelijke opvoering van Janacek s Katja Kabanova Muziekdrama van even persoonlijke als geïnspireerde kracht Schamele Nederlandse vertoning Scarborough E E maastrichts Zelfde hobby als de minister CALLAS ALS MEDEA in Buitengewone kwaliteiten Vader steekt met bajonet naar baby Gevolgen voor de duur der eerste oefening? De decors ware meesterstukken Pater Placidus O.F.M. Cap. f Door Utrechtse politie gearresteerd CAgenda van heti Holland-F estivalI Mgr. Van Dodewaard naar Hoorn r.v. sphinx-cmwant Antwerpenaar steelt voor 50 miljoen Bfrs aan diamanten Fietser aangereden en gedood Drs. G. Stubenrouch WOENSDAG 17 JUNI 1959 PAGINA 5 (tflISS Festivalweek in Britse badplaats Langer dan de „Masireechier Staar" zingt 5EWE RK ft et nieuwe gepantserde D.A.F.-voertuig van de Koninklijke Landmacht kan hellingen tot vijfenveertig graden nemen. (Van een speciale verslaggever) samenwerking tussen de D.A.F.- *itofabrieken en de militaire autoritei- op het gebied van de fabricage van •Militaire voertuigen, die al van ver voor de tweede wereldoorlog dateert, heeft geleid tot nieuwe belangrijke or ders. De D.A.F.-fabrieken zullen een ®ieuw zes tons voertuig in serieproduk- "e in verschillende versies gaan ver vaardigen en zij zullen met de aanloop- Peoduktie beginnen van een nieuw ge pantserd terreinvoertuig voor perso- ®eelsvervoer. Dit laatste voertuig is in de afgelopen jaren ontwikkeld. Het prototy pe is aan uitgebreide proefnemingen onderworpen en voldoet bijzonder. Dit Voertuig rijdt op luchtbanden maar 7®®ft terreineigenschappen die voor de '"lrups voertuigen nauwelijks onder- °®n. Het buitenland, ook Amerika *®tt al grote belangstelling getoond ^°0r dit nieuwe produkt van de Neder- a®dse industrie. ftet achtwielige gepantserde perso- Moelsvoertuig is gebouwd om te worden «ebruikt voor het snel verplaatsen van tirailleurgroep, een groep infante risten dus, of een mortiergroep. De bij- oitdere eigenschappen van dit voertuig ®'s de oepantsering en de grote terrein- aardigheid, maken het mogelijk de sol daten dieper in het frontgebied in te *®tten. De wagen is zo gemaakt dat de ®°ldaten zeer snel kunnen uitstappen en ?ventueel zelfs al van de wagen uit aan gevecht kunnen deelnemen. De wagen heeft een bepantsering te gen infanteriewapens van klein kali ber en scherven van artillerieprojectie- Jen en biedt enige extra bescherming tegen de uitwerking van atoomwa pens. De luiken van boven en de deu ren van achteren kunnen zeer snel worden geopend en gesloten Het voertuig dat het nummer YP-408 heeft gekregen, is. evenals de al lang in gebruik zijnde D.A.F.-artillerietrek- *?r, uitgevoerd met zeswielaandrij- ring. Maar het wordt op vier wielen °estuurd. voertuig kan eenvoudig aan het •voi nde onderhouds- en bevoorradings- y®teem van de Koninklijke Landmacht orden toegevoegd. Bij de constructie i-p.Sebruik gemaakt van een groot aan- ax onderdelen van de bestaande artil- epetrekker. Deze trekker heeft zes xelen en twee steunwielen die achter b^«v2or^Je vrU hangend zijn aange- ^acht. Deze steunwielen zijn bij de *£■-408 omlaag gebracht. Het gewicht de opbouw is daardoor over acht "•alen verdeeld. Het voertuig weegt ne- jton ton en heeft een zes-cylinder mo- 'r met verhoogde compressie. De mo- ijr is uitgerust met een vijf versnel len S5al< en een reductiebak. Daardoor an het voertuig snelheden maken van w7ee tot negentig kilometer per uur. De uring, op v;er wjelen is hydraulisch w®fracbtigd. Snel wenden is daardoor ?°geltjk. De draaicirkel is maar acht en meter. De totale hoogte is een meter tachtig. Volledig bemand en uitgerust kan het voertuig hellingen tot vijfenveertig gra den nemen. Zonder speciale voorzienin gen kan men met de wagen door hon derdtwintig centimeter diep water rij den, mèt bijzondere voorzieningen door water, dat een meter zestig diep is. Twaalf personen kunnen er in plaats nemen, inclusief chauffeur en comman dant. Deze beide militairen zitten voor in. Als het voertuig gesloten is, beschik ken beiden over een periscoop. Verder is er een radio-zend- en ontvang-instal- latie aangebracht in de cabine. Voor ventilatie, verlichting en verwarming is gezorgd en zelfs de asbakjes voor de soldaten zijn niet vergeten. Uiter aard zijn de wielen voorzien van speci ale gevechtsbanden. Een oefenrit, bedoeld als demonstra tie, heeft ons geleerd, dat het nieuwe gepantserde voertuig over buitengewo ne kwaliteiten beschikt. De vering is uitstekend, zelfs op de zware, droog gevallen grond van een ven. Bij het rijden door elkaar opvolgende kuilen voelt men lichte schokken, die met an dere terreinvoertuigen veel moeilijker te verwerken zijn. Het voertuig is bijzon der snel, en bijzonder wendbaar en trekt geweldig, ook in moeilijk terrein. D.A.F. begint met de aanloopproduktie van het voertuig. Onder typenummer YA 616 wordt ver der door de DAF-fabrieken een zeswie- lig aangedreven terreinvoertuig voor het vervoeren van zware lasten en voor het trekken van zware veld- en luchtdoel artillerie vervaardigd. De order voor de serieproduktie is eind vorige maand voor de koninklijke landmacht ge plaatst. Het draagvermogen in het terrein bedraagt zes ton. Over de weg kan tien ton vervoerd worden met de ze wagen. In verband met de toepas sing van dit voertuig bij de verschil- (Van onze Utrechtse redacteur) Na een twist met zijn eveneens 18-jarige vrouw heeft een 18-jarige expeditieknecht in Utrecht gepoogd in de woning van zijn schoonouders aan de Spinozaweg de baby, die nog slechts zeventien dagen oud was. met een bajonet te doden. Hij stak het wa pen viermaal door de kap van de kinder wagen, die in de gang stond, gelukkig zon der de kleine te raken. Het echtpaar, dat geen woning heeft, brengt de nachten door in een tehuis voor daklozen. Overdag zijn zij gewoonlijk bij de ouders van de man in de Ononstraat. Daar hadden zij ruzie gekregen en de vrouw verliet de woning met haar kinde ren; zij heeft er ook nog een van een jaar. Later keerde zij met het oudste kind naar de Orionstraat terug met de bood schap, dat haar man maar voor dit kind moest zorgen. De vader werd bij zijn thuiskomst daarover zo woedend, dat hij een bajonet uit de schuur haalde en naar het huis van zijn schoonouders ging, waar een zusje van zijn vrouw hem open deed en hij de steken in de kinderwagen toebracht. Hij is door de politie in verze kerde bewaring gesteld. (Van onze Haagse redactie) ge socialistische Tweede Kamer- in hebben de regering gevraagd „of beleid ten aanzien van Nieuw- <5 "et beleid ten aanzien van Nieuw- gjtoea verandering is gekomen op *eitvan aan de regermg bekende tiSke omstandigheden". De vraag Kam gesteld in het verslag van de W6wJer naar aanleiding van het ont- ■Wet v?t wÜziging van de dienstplicht tij Het verbod om landmachtdienst- WeLt g-en naar Nieuw-Guinea en de Jij™, hit te zenden, zou door deze wij- worden geschrapt. Sinds de wii- ZiBiri- w°rden geschrapt. Sinds de wij deze Xan de grondwet in 1956 kunnen ders enstplichtigen reeds overal el- d - gorden ingezet. De aanpassing van dienstplichtwet aan de gewijzigde is toen echter achterwege ge- j0611 tijdens het laatste kabinet- ik Is,2? regering het met het oog op Pohtteke situatie rond Nieuw-Gui nea noodzakelijk achtte de defensie van dit; gebiedsdeel te versterken moest mi nister Staf vrijwilligers oproepen. De P.v.d.A. heeft zich sindsdien voortdu rend tegen wijziging van de dienst plichtwet verzet. De thans gestelde vraag wordt ge motiveerd met een verwijzing naar de regeringsverklaring waarin wordt ge zegd „dat de aandrang op een spoedige behandeling van het wijzigingsontwerp onder meer verband houdt met de door de regering voorgestane politiek ten aanzien van Nieuw-Guinea". Tevens wordt gevraagd of de regering de bedoeling heeft bij eventuele uitzen ding van dienstplichtigen voor hen ook de duur van de eerste oefening te ver lengen. Deze mogelijkheid is namelijk in de dienstplichtwet uitdrukkelijk vast gelegd. lende legereenheden zijn er enkele uit voeringen ontwikkeld en gebouwd, al le gebaseerd op het universele chassis, namelijk de vrachtauto, de artillerie trekker, de kip-auto, de middelzware takelauto en tenslotte de trekker voor 20 tot 25 tons opleggers. Evenals al le andere voertuigen is de YA 616 ge construeerd aan de hand van de door de NATO gestelde eisen ten aanzien van toepassing, bouw, prestaties, capa citeiten en veiligheid. Tenslotte heeft het leger een proefbestelling geplaatst voor vijf DAF-personenauto's. Met een prach tige voorstelling van Janaceks „Kat ja Kabanova" heeft de Neder landse Opera dins dag te Amsterdam haar eerste aandeel geleverd in he. Holland Festival. De opvoering droeg grotendeels het stempel van het Nationale Theater te Praag. Slechts kleinere rollen werden door Nederlandse artiesten vervuld. Onze Tsjechische gasten zijn grote kun stenaars. Gisteravond hebben zij onder leiding van hun meesterlijke eerste di rigent Jaroslav Krombholc in Amster dam een triomf gevierd met Janaceks aangrijpende partituur. Anders dan bij de vijftien jaar oudere „Jenufa" is „Katja Kabanova" muzikaal aanmerkelijk sterker dan dramatisch. In Jenufa houden die beide elementen elkander niet alleen in evenwicht, doch zij gaan een volmaakte integratie aan. In Katja Kabanova wordt men herin nerd aan de zwakke dramatische af komst van het stuk: Ostrowsky's „De storm" of „Het onweer". Dit is een an tiek geworden stuk, waarvan Janacek zoveel mogelijk de quintessens in het licht heeft gesteld, aldus het realisti sche gegeven omduidend tot symboli sche waarden. Zijn thema is hier hetzelfde als het altijd bij hem is: het onvervulde men selijke verlangen naar liefde, geperso nifieerd in de hoofdpersoon, een zuive re, goede vrouw, die aan de liefdeloos heid van haar omgeving te gronde gaat. De omgeving, de wereld waarin Katja leeft, is voornamelijk getekend in haar schoonmoeder Kabanicha, die op haar beurt de verpersoonlijking is van het matriarchaat met zijn hysterische heerszucht in een onvrij, dom en van vooroordelen verstard wereldje in een negentiende-eeuws Russisch provincie nest aan de Wolga. Bij de onbeduiden de, volledig aan zijn moeder gebonden man, Tichon, vindt Katja slechts te leurstelling. Zij begaat een misstap met een jongeman, in wie zij het ideaal van haar liefde belichaamt. Het berouw Geen Arabische vrouwdoch Maria Callas, gefotografeerd tijdens de repetitie van Cherubini's opgra „Medea" in de Koninklijke Opera te Londen. Maria Callas vertolkt de titelrol."Vanavond is de première van een serie van vijf voorstellingen. Daarna neemt de zangeres enige dagen vakantie, alvorens zij in het Concert gebouw te Amsterdam zal optreden. daarover vergiftigt ook deze liefde. Dit brengt een ander door Janacek met voorliefde gecultiveerd thema in het geding: de openlijke schuldbelijdenis. Terwijl een onweer zich ontlaadt, be kent Katja haar schuld aan de schoon moeder en de dorpsgenoten, doch bij de mensen vindt zij begrip noch vergeving. Ten laatste verdrinkt zij zich in de Wolga, en ook dat is te zien als een tragische sublimering. De in haar macht eeuwig onbewogen voortstro- mende Wolga is het symbool van de buiten de menselijke wil doorstaande levensstroom, waarin ook Katja Kaba nova is opgenomen en waarin zij haar einde, dat is haar oplossing vindt. Het valt niet te ontkennen, dat Janacek symbolische tragiek geforceerd heeft uit een sterk daterende „tranche de vie". Katja's wereld is onbelangrijk ge worden en haar tragiek is geen waar- lijke tragiek. Zij begaat een misstap, maar werkelijk geen misdaad, en dat zij daar zo vreselijk onder lijden moet, is alleen maar het gevolg van acciden tele achterlijke toestanden. Het maakt haar zielig, maar niet tragisch. In Jenufa komt uit de misstap van de heldin die op zichzelf zo zwaar weegt als zij nu eenmaal in een be sloten dorpsgemeenschap doet een misdaad voort: een kindermoord, die door haar pleegmoeder wordt gedaan, en deze misdaad brengt een andere mis daad, of liever gezegd een hoofdzonde aan het licht: de hoogmoed, die de pleegmoeder tot een kindermoordenares maakt. Kostelnicka in Jenufa is de wer kelijke hoofdpersoon en een tragische figuur. Deze belangrijke, menselijk zeer boeiende inhoud, die Jenufa heeft, verschaft aan het drama een sterke, gesloten vorm in drie echte be drijven, terwijl het in Katja Kabanova maar blijft bij geëxalteerd beleefde na righeid, die geen waarljjke dramatische vorm kan vinden en in korte taferelen voorbijtrekt. De schoonmoeder is een serpent, een karikatuur van een wijf. De mensen, die zich door haar laten treiteren, zijn in werkelijkheid niet be ter dan sukkels, wier schaapachtig scrupuleuze onderworpenheid gelogen straft wordt door de pleegdochter van dezelfde vrouwelijke draak, die eenvou dig met haar minnaar de vrijheid neemt ook een symbolisch bedoelde tegenstelling, doch in de vluchtig ge schetste karakters van deze personen te banaal om aan de draagwijdte van het symbool te kunnen toekomen. Bij dit onbeduidende gegeven is het des te opmerkelijker te ervaren, welk een meesterlijke muziek het Jandcek in de pen heeft gegeven. Zijn in Je nufa fundamenteel gevormde en se dertdien verder ontwikkelde stijl is in Katja Kabanova tot volle rijpheid ge komen, die hem in staat stelt de pro blematiek van het gegeven op louter muzikale wijze te boven te komen. Het is echter niet alleen een kwestie van meesterschap in de ambachtelij ke zin, die Janacek tot zulk een prach tige partituur heeft gebracht. Met het groeien der jaren is hij steeds geëmo- tioneerder geworden. Zijn stijl schijnt wel inzonderheid zo sterk gerijpt te zijn onder de impuls van de enorme gevoelsstromen, die door hem trok ken. Misschien is die ernstige stijl van hem, gekenmerkt door zijn kleine motivisch-melodische patronen met de grote wendigheid, die zij toelaat, ook wel bij uitstek als drager van zijn heftige, kort oplopende en dan weer in een andere waarde verschietende emoties. Zeker is, dat vergeleken met Katja Kabanova Jenufa een strak klassiek stuk lijkt en daarin zijn toch oak al enorme gevoelsontladingen gaande. In Katja Kabanova treft deze disposi tie van de ouder wordende Jandcek bijzonder gelukkig samen met het dra ma, omdat Jandcek de situatie gemeen lijk grandioos redt door een overwe gend lyrische muziek, waartoe de vene- ratie, die hij zqn heldin kennelijk toe draagt. hem overvloedig inspireert. Wat hij om haar heen Iaat horen, is van een ontroerende pracht en raakt het hart diep door zijn oprechte bewo genheid, zoals trouwens de hele parti tuur van de eerste maten af, gespeeld door het diep klinkende strijkkwintet aangrijpt door de oprechte ernst van haar expressie. Met meesterhand heeft Janacek tel kens de vele abrupte wendingen in de dramatische situatie getroffen. Het tweede liefdespaar geeft hem een nieu we aanleiding voor zijn lyriek, maar die houdt'h;j in een geheel andere stijl, (Van onze Londense correspondent) Behalve de Haarlemse meisjes, die tijdens deze Nederlandse Festival- week bezig zijn de badplaats Scarborough stormenderhand te veroveren, hebben wij ook vele burgemeesters gezien. Het is natuurlijk mogelijk dat deze feestweek van En gelse zijde is overschat. Het is eveneens mogelijk, maar veel meer waarschijnlijk, dat zij van Nederlandse zijde is onderschat, ofschoon ik weet dat de Nederlandse Kamer van Koophandel in Londen haar best heeft gedaan onze handel en industrie over te halen de gelegenheid te be nutten. Rondweg gesproken was de Nederlandse handels beurs, welke in Scarborough wordt gehouden ter gelegen heid van het Nederlandfesti val, een schamele vertoning. En men kon zich moeilijk onttrekken aan een gevoel van gêne, toen bleek bij de officiële opening door onze persattaché op maandagmid dag dat een aantal burge meesters van de voornaam ste steden van het Graaf schap Yorkshire en belen dende graafschappen, zoals de burgemeesters van York, Bradford, Sheffield, Leeds, Newcastle, het nodig en beleefd achtten om met hun collega wan Scarborough de opening van de beurs bij te wonen. De beurs was niet de aanwezigheid van zoveel burgemeesters waard. Wat er was was goed. Wat ontbrak was een schande. Van Neder landse industriële en com merciële zijde was het argu ment, naar ik vernam van de zijde van hen die vergeefs getracht hebben meer be langstelling te wekken in ons land, dat een badplaats de moeite niet waard was van een goede „show". n wat voor een bad plaats! Twee baaien, een vissershaven, huizen die reikhalzend omhoog klim men langs de klippen, klim mende parken en, bij deze van onze matrozen die aan wal waren gegaan van de „Limburg", welk schip ge durende de eerste dagen buitengaats lag om vervol gens te worden afgelost door het Britse fregatschip de „Scarborough". Talrijke win kels, welke handelden in stoffen, dameshoeden of bloe men. hadden van de gelegen heid gebruik gemaakt om etalages te maken in de Ne derlandse driekleur. In een gelegenheid, langs de pro menade een weelde van Ne derlandse vlaggen en, merk waardig genoeg, vlaggen van Amsterdam. In de nogal def tige stad hadden vele zaken hun best gedaan blijk te ge ven van hun goede wil. In de toonkamer van de plaat selijke gasindustrie heette het zelfs in onvervalst Ne derlands dat ook in Neder land wijze vrouwen koken op gas. En bij de haven, waar men ons een twee-meter- lange kabeljauw toonde, von den wij een cafeetje waai het, eveneens in onvervalst Nederlands, heette dat men er belegde broodjes kon ko pen. Overal in de stad en tot boven op de klippen aan de voet van de oude kasteel ruïne zagen wij de uniform van de grootste zaken ver toonde een Amsterdamse diamantslijper zijn kunst; in een andere zaak maakte een Nederlandse klompenmaker klompen. r was ook nog een toe vallig element in dit festival. Geheel onaf hankelijk van dit feest was namelijk aan het eind van de vorige week de Neder landse kustvaarder „Friend ship" van de Rotterdamse rederij W. H. James Co. de haven van Scarborough binnengelopen. Dit schip van 850 ton bracht een lading hout uit Finland en is het grootste schip dat ooit de haven van Scarborough is binnengelopen. Men hoopt in Scarborough dat men meer kustvaarders zal kunnen aan trekken in het haventje, dat tot heden uitsluitend lig plaats bood voor vissers scheepjes en jachten. Van daar dat de komst van de „Friendship" met zijn niets vermoedende kapitein Kete laar groot opzien wekte. Ka pitein Ketelaar maakte van de gelegenheid gebruik om het fraaie, twee jaar oude vrachtschip open te stellen voor het publiek in ruil voor een vrijwillige bijdrage voor de Britse reddingboot-orga nisatie. De eerste twee da gen leverden tweehonderd en vijftig gulden op voor dit doeleinde. De eerste machi nist, Pieter Bergman, had de handen vol om wat hij be titelde als „de jonge apen" uit zijn machinekamer te houden. Ik heb natuurlijk aan boord van dit Nederlands schip in een Engelse haven een Nederlandse borrel ge dronken met de kapitein, stuurman enmachinist. En mij wachtte een bijzonder aangename verrassing, de liefste welke ik in Scarbo rough heb ondergaan, met uitzondering natuurlijk van de Haarlemse bijdrage. Op weg naar de machinekamer zag ik de tweede stuurman bezig met het schoonmaken van haring, verse haring, welke de eerste machinist cadeau had gekregen van de plaatselijke vissers en welke onder zijn toezicht waren gekaakt. Daar heb ik vroom met de kapitein, de eerste machinist en een vaderland se collega de haringen bij de staart genomen en volgens oud ritueel genuttigd. van een volksliedachtige eenvoud. De dubbele liefdesscène van de beide pa ren in het bos mag een schoolvoor beeld in de muziek-dramatische litera tuur heten. Het is echter ook weer niet zo, dat Janacek de dramatiek van de handeling wegdrukt onder zijn lyriek. Integendeel, de laatste bloeit telkens op tussen de scheurende, vervaarlijke klank, waarin het orkest een noodlottige gedoemdheid suggereert, die een aan zienlijk groter drama waardig zou zijn, dan hier in werkelijkheid aan de orde is. Zo heeft men dan een muziekdrama van een even persoonlijke als geïnspi reerde kracht, met dien vertande, dat de muziek op zichzelf een drama speelt, waar het toneel verre bij achter blijft. De opvoering was, zoals gezegd, voor treffelijk. Jaroslav Krombholc bracht het Opera-orkest tot prestaties, die zich evenzeer onderscheiden door soe pele' beweeglijkheid als door klankrijk dom. Hij was de waarlijke beweger van het drama, die op de scène volledig steun vond in zijn artiesten: de stra lend gezongen, uitsluitend in de zang uitgebeelde Katja van Libuse Domanins- ka, haar welluidende, indringend ge- timbreerde minnaar van Beno Blachut, de met grote stemmiddelen gegeven schoonmoeder van Mimi Aarden, het andere liefdespaar van Viktor Koci en Ivana Mixova; voorts Rudolf Kat, Gee Smith en nog enkele kleine rollen onder de kennelijk ingrijpende hand van de regisseur Hanus Thein tot zeer opmer kelijke dramatische prestaties ge bracht. De decors van Josef Svoboda hebben niet in de laatste plaats bijgedragen tot dit schone resultaat. Ofschoon rea listisch in uitgangspunt waren zij irre- eel, sterk ruimte scheppend en met een indringende suggestie van de poëti sche sfeer. Zij waren meesterstukken van opera-decor: precies gemaakt in het karakter van de muziek en het wij de, schoon enigszins onbestemde per spectief. dat zij zo fascinerende opent. LEO HANEKROOT Donderdag 18 juni Amsterdam: Stadsschouwburg. 7 uur: Tristan und Isolde (Wagnervereniging). Den Haag: Geb. v. K. en W„ 8.15 uur: Katja Kabanova (Ned. Opera). Utrecht: Stadsschouwburg, 8.15 uur: Ne derlands Ballet. Groningen: Stadsschouwburg, 8 uur: Eury- dice (Grenier de Toulouse). Delft: Prinsenhof, 8.15 uur: Elckerlyc (Ned. Comedie). Zondag 21 juni wordt het veertigjarig bestaan van de katholieke school voor U.L.O., Hoorn en omgeving gevierd. De katholieke U.L.O.-school te Hoorn was destijds de eerste school voor katholiek vervolgonderwijs in Noord-Holland bo ven het IJ en voorziet in het onderwijs voor leerlingen uit Hoorn en twintig omliggende parochies. Zondag tien uur zal in de dekenale kerk te Hoorn een pontifikale H. Mis worden opgedragen door mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop-coadjutor van het bisdom Haar lem. De bisschop-coadjutor zal ook aan wezig zjjn op de officiële receptie die in het Park zal worden gehouden. Advertentie De „Mastreechter Staar", het be roemde, vèr over onze grenzen be kende zangkoor, bestaat al ruim 75 jaar. Toch is de Maastrichtse Aardewerk- Industrie nog ouder, daar Petrus Regout 125 jaar geleden de grond-, slag van deze industrie legde. Thans werken meer dan 4000 men- sen in de fabriekscomplexen van de N.V. Sphinx-Céramique v/h Petrus Regout aan de vervaardiging van het beroemde Maastrichts Aarde werk. Er zou een loflied te zingen zijn op de sterke kwaliteit, de moderne vormgeving, de aantrekkelijke kien-, ren en decoraties van het Maas trichts Aardewerk. Het is waarde- werkLet op deze merken, dan,/ heef» V een goed product. en dan natourkjfc ran V/H PETROS REGOtn. de Tengevolge van een beroerte is dins dag op 76-jarige leeftijd overleden de bekende historicus pater Placidus O.F.M. Cap., in dc wereld Petrus Pen- nings. Pater Placidus maakte filosofische en theologische studies aan diverse kloosters en werd in 1908 te 's-Herto- genboseh tot priester gewijd. Van 1911 tot 1924 was hij leraar aan het seminarie te Langeweg, waar hij voornamelijk geschiedenis doceerde. Pater Placidus behaalde in Tilburg de middelbare akte geschiedenis en kwam, na dertien jaar in Langeweg werkzaam te zijn geweest, naar Breda, waar hij twaalf jaar rector van het Willibrordushuis is geweest. Van Bre da uit bezocht hij voor historische pu- blikaties regelmatig de rijksarchieven in Brussel, Den Haag en het gemeente archief in Breda, die hem de gegevens verschaften voor zijn geschiedkundige verhandelingen. De 37-jarige Antwerpse diamanthandelaar Isaac Sperber is gisteren in Antwerpen bij verstek veroordeeld tot zeven jaar gevange nisstraf wegens verduistering van diaman ten ter waarde van vijftig miljoen Belgische franc, aldus meldt U.P.I. Er is een arresta tiebevel tegen hem uitgevaardigd en hij zal een boete moeten betalen van 1.006.000 franc. Dinsdag is de 53-jarige J. O. de Weerd uit de Allard Piersonstraat te Rotterdam door een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij reed op zijn fiets in die straat gelijk op met een bestelauto. Ter hoogte van het Mathe- nesserplein ging hij zonder richting aan te geven links voor de auto langs. Hij werd aangereden en liep daarbij een schedelbasisfractuur op. Bij aankomst in het Westerziekenhuis bleek, dat hij was overleden. Advertentie Kwaliteitsproduct vin do Wybort-Fabrlikan. 70 no 80 et alléén bij Apothekers en Orogistan T~\ e nieuwe staatssecretaris i aan het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen drs. G. Stuben- rouch uit Breda, is een man, die gedegen kennis vooral van de problemen van het middel baar onderwijs, paart aan een grote werklust en gestage ijver en Breda ziet deze wethouder van onderwijs, culturele zaken en sport dan ook node gaan. „Na mr. Toxopeus wordt ook deze briljant uit de Bredase raads- kroon gelicht en overgeplaatst naar Den Haag," zei een mis troostig Bredanaar van beteke nis, toen hij van deze benoe ming kennis kreeg. Breda voelt zich zo langza merhand echt ongelukkig. Het Haagje van het zuiden heeft graag wat over voor het offi ciële Den Haag maar het wil toch ook nog wel voor de eigen toekomst blijven zorgen. Daarmee is niets discriminerends gezegd van hen, die in Breda achter blijven, maar een feit is, dat de beste figuren in de regerings- vloeg zijn opgenomen. Wethouder Stubenrouch heeft voor deze klachten een harte lijke lach en alle begrip, maar liij gaat toch met veel enthou- siasme in Den Haag werken. Met vrouw en vijf kinderen blijft hij, voor lopig zeker, in Breda wonen. Geboren in Nijmegen waar zijn uit Bergen op Zoom afkomstige vader leraar bij het middelbaar onderwijs was een zeer goed leraar kwam hij in 1946 naar Breda waar hij Brabander met de Brabanders is geworden. Drs. Stubenrouch is geen man van het spek takelstuk. Hij is een harde werker, die als wethouder voor het onderwijs in Breda met veel élan heeft gewerkt, zowel voor de dringend noodzake lijke scholenbouw en- uitbreiding als voor de opvoering van het peil. Aan het fraaie en benijdenswaardige culturele centrum De Beyerd heeft hij het zijne bijgedragen. En wanneer Breda zo rond 1970 aan de geplande 160 hectaren sportveld toe is, dan is dat voor een belangrijk deel ook zijn werk. Drs. Stubenrouch heeft graag met de pers te doen, maar ziet dan kans op een beminnelijke manier vlot te praten, zonder veel te zeggen. „Ik blaas niet graag hoog van de toren. Liever bekijk ik eerst grondig de situatie om zorgvuldig vast te stellen wat er mogelijk is. En dat probeer ik dan zo goed mogelijk te doen," zegt hij. Op deze rustige wijze heeft hij sinds 1952 ook leiding gegeven aa.n de kring Tilburg van de K.V.P., een niet gemakkelijk voorzitterschap in een gewest vol problemen. Als de diplomatieke, tactische werker kent men hem ook in het partijbestuur van de K.V.P. Over zijn taak als staats secretaris kon hij nog niets zeggen. Hij is wel bij uitstek deskundig op het terrein van het v.h.m.o. en het h.o. En dat zal het dus wel worden. Een niet geringe opgave. Om dit vele werk fit te kunnen doen, blijft hij, als het enigszins kan, zijn aandacht en schaarse vrije tijd besteden aan zijn hobby: fotograferen en filmen. En dan vooral het filmen van zijn vijf kinderen. Dezelfde hobby als de minister van O. K. en W. heeft en dat acht de staatssecretaris kennelijk een goed voorteken voor de komende samenwerking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5