Tour-debutant KOOL is snel omhoog geklommen t Van den Borgh klimt op naar de zesde plaats BOBBY FISHER HEEFT IN ZÜRICH DE ZEGE LATEN GLIPPEN c J Hongaarse officier bij de Cavalerie traint Neder landse ruiters E DE CARNAVALSMOORD Twee jaar eerder van de partij dan ik verwacht had Damfinale start met surprises „Rangschikking" voor Wimbledon Zwitsers bouwen mee aan de over winning van Tal Von Hazslinszky instrueert ook leden van de Koninklijke Familie De Haan start in het criterium van Man „Challenge Mondial" zonder Deslauriers RONDE VAN ZWITSERLAND Real Madrid biedt te weinig vooi Didi VVGA-spelers niet in R-team MARTIN MONS Concours Hippique mèt Russen Spanjaard Goyoaga verslaat Olympische kampioen Winkler Zege voor paard van koningin Elizabeth WOENSDAG 17 JUNI 1959 PAGINA 7 RDG en Gezellig Samenzijn verliezen eerste wedstrijd Begin juli in Monaco Olmedo en Christine Truman op voorste plan Britse wielerploeg voor wereldkampioen schappen OLMEDO WIL GEEN PROFCONTRACT Gerinkel met de beurs Met Wilkes ook Zaro en Schmidt naar Fortuna? RUSSISCHE ATLETEN OP DREEF door J. H. DONNER door In Pare des Princes Concours Hippique Parijs MP (Van onze correspondent) De Delftse wielerwereld is maar wat blij met de uitverkiezing van Bram Kool tot lid van de Tour de France- ploeg. Het is nog nooit in de geschie denis van de Wielervereniging De Mol voorgekomen dat een van haar oudle den tot het Tour-elltecorps mocht toe treden. Bij degenen die, nu 6 jaar ge leden, Bram hebben meegemaakt heeft het verwondering gewekt, dat deze wei nig belovende renner zo snel omhoog is gekomen. „Kun je je het voorstellen?" vragen ze zich af. In dat ene jaar dat Bram lid was van De Mol, heeft hij niets ge presteerd, dat zou kunnen wijzen op een snelle wielercarrière. Op zijn 16-de jaar kwam de jonge timmerman als nieuwe ling bij De Mol. Hij had een oud fietsje waarmee hij ging trainen. Nog goed kan voorzitter Ribbelink zich herinne ren hoe Bram het er af bracht in de Zilveren Molenwedstrijd te Zaandam. Na 500 meter zakte hij al af en vanuit de verte kon men duidelijk zien hoe hij langs de polderwegen aan de staart bleef hangen van zijn 6-mansploeg. Van Bram Kool verwachtte men niet anders. Hij miste de souplesse om te imponeren.' Wat men toen echter ook goed zag was zijn enorme wil en door zettingsvermogen. „Een soort van Est" zo beschouwt men de 22-jarige tourren ner; een goed klimmer, die in Bulga rije en in talrijke courses in België klimervaring heeft opgedaan. Ook de Limburgse Couberg is gesneden koek voor hem, hoewel hij hier nooit triom fen heeft behaald. Kool is een geboren Delftenaar Del- venaar heet dat op zijn Delfts maar is zelden of nooit in Delft te vinden. Sinds 5 jaar is hij lid van de Haagse Wielerclub De Spartaan, waar hjj ach-, tereenvolgens zijn nieuwelingenjaar doormaakte en vervolgens de amateur- en onafhankelijkenstatus doorliep. Als onafhankelijke ook reed hij zondag nog de Ronde van Gelderland, waarbij hij als winnaar uit de bus kwam. Het was de laatste van een reeks overwinningen, die hem als de enige debutant op de Tourzetel hebben geplaatst. In chroriologische volgorde noemen wij de ronde van het Witte Dorp in Rotterdam, de Olympiatour in '57 en '58, waarin hij resp. 10de en 11de werd De 22-jarige Delftenaar Bram Kool is en voorts reed hij in de ronden van 5nj verrast over zijn uitverkiezing voor België en Bulgarije. De voornaamste cle Nelux Tour de France-ploeg. Zijn springplank echte- was zijn prima rij- grote doorzettingsvermogen en fclim- den m de Dauphine Libere. Natuurlijk is ervarina geven hem sterke wapens in hijzelf benieuwd hoe hq het er af zal - - brengen in de Ronde van Nederland, de laatste grote wedstrijd voor de Tour. Zelf heeft Bram nooit gedacht dat hij zo snel in de grote Franse wegwedstrijd terecht zou komen. Zo kwam zijn uit verkiezing voor hem als een volkomen verrassing. Overigens is Bram niet voor éen kleintje vervaard: hij heeft zelfs al eens hardhandig kennis gemaakt met de Westlandse trein. Hij kwam er zonder kleurscheuren af, maar kon alleen niet meerijden bij de nieuwelingenkampioen schappen in Zandvoort. Een snel reac tievermogen zal hem ook op de barre parcoursen van Zuid-Frankrijk best van pas komen. De halve competitie om het club kampioenschap van ATederland dam men is met twee daverende verras singen begonnen. Landskampioen RDG uit Den Haag werd in Utrecht door de Leeuwarder damclub met 13-7 verpletterd, terwijl het Rotter damse Constant iedereen verbaasde door in Amsterdam Gezellig Samen zijn, de club der meesters, een ne derlaag met 12-8 toe te brengen. De twee grote favorieten struikelden derhalve in de eerste ronde. De nederlaag van de residentie-dam mers is nog wel te verklaren. De grote Haagse speelde met een deerlijk geha vend team, zonder Huisman, Kinnegen, Van Mill en Springer. Constant ging met revanche-intenties naar Amsterdam. Het vorig seizoen had Gezellig Samenzijn in de finale met vijf invallers de zege behaald. Na twee uur strijd was er nog sprake van een licht Amsterdams overwicht. Daarna echter bewaarde Constant in lastiger te hanteren posities het even wicht, terwijl het in gelijkwaardige stellingen fel op winst speelde. handen voor de strijd op de barre Franse wegen. Alex Olmedo, de uit Peru afkomsti ge speler van het Amerikaanse Davis Cup-team, en de Britse speelster Christine Truman zijn als eersten ge plaatst voor het heren en dames enkel spel van de tenniskampioenschappen van Wimbledon, die maandag 22 juni beginnen. De volgende spelers en speelsters werden geplaatst: heren enkelspel: 1. Alex Olmedo (V.S.); 2. Neale Fraser (Austr); 3. Nicola Pietrangeli (It.); 4. Bobby Wilson (G.B.); 5. Barry Mac- kay (V.S.); 6. Luis Ayala (Chili); 7. Kurt Nielsen (Den.); 8. Roy Emerson (Austr.) Dames enkelspel: 1. Christine Truman (G.B.); 2. Angela Mortimer (G.B.); 3. J. G. Fleitz (V.S.); 4. Dar- lene Hard (V.S.); 5. Sandra Reynolds (Z.-Afr.); 6. Maria Esther Bueno (Braz) 7. Sally Moore (V.S.); 8. Ann Haydon (G.B.) Emerson en Fraser werden als eer sten geplaatst bij het heren dubbelspel, Jeanne Arth en Darlene Hard bij het dames dubbelspel en de Engels-Mexi caanse combinatie Knight-Yola Rami rez bij het gemengd dubbelspel. Heren dubbelspel: 1. Emerson en Fraser: 2. Pietrangeli en Orlando Si- rola (It.); 3. Mackay en Olmedo; 4. Rod Laver en Bob Mark (Austr.) da mes dubbelspel: 1. Jeanne Arth en Dar lene Hard (V.S.); 2. Yola Ramirez en Rosa Maris Reyes (Mex.); 3. J. G. Fleitz en Christine Truman; 4. Sandra Reynolds en René Schuurman (Z.-Afr). Gemengd dubbelspel 1. Billy Knight (G.B.) en Yola Ramirez; 2. Fraser en Maria Esther Buenos; 3. Laver en Darlene Hard; 4. Ron Howe (Austr.) en Sally Moore. De Britse wielerbond heeft reeds nu de ploeg bekend gemaakt, die zal uit komen In de wereldkampioenschappen wielrennen, die van 8 tot 16 augustus in Nederland worden gehouden. De ge selecteerden zijn: Seggar, Holmes, Bradley, Denson en Perks. Voor de sprint amateurs zal een keuze worden emaakt uit zes renners: n.l. Binch, i ar ton, Handley, Cater, Dacey en Mil lard. De Nederlandse renner Jo dt Haan zal deelnemen aan het criterium van het eiland Man, dat vandaag wordt ge houden. Behalve De Haan zullen o.a. de Fransen Anquetil, Geminiani, de Italianen Boni, Sasserno en Coppi en de Luxemburger Gaul starten. Aan de „Challenge Mondial", het of ficiële damkandidatentoernooi, waar van de winnaar wereldkampioen Koe- perman zal mogen ontmoeten, zal van 30 juni tot 5 juli te Monaco worden gehouden. Inschrijvingen zijn binnenge komen van Fanelli (Italië), De Descal- lar (Marokko), Delhom (Frankrijk), Verpoest (België) ir. Van Dijk (Neder land) en Guignard (Zwitserland). Officieel is van Rusland nog geen definitieve inschrijving ontvangen, het geen wel het gevolg zal zijn van het feit, dat in de juis' beëindigde strijd om het kampioenschap van Rusland de titel houder de 22-jarige Korchow gelijk is geëindigd met Stanowcky, zodat een herkamp nodig is geworden. De Italiaan Fanelli is door de internationale dam- bond geweigerd, omdat zijn bond niet aan de verplichtingen heeft voldaan. Jammer genoeg heeft Canada dit keer van het recht vai. deelneming geen gebruik gemaakt, omdat zijn twee sterk ste spelers niet beschikbaar zijn. Des lauriers moet na een oogoperatie een oog missen en Dagenars heeft een ver keersongeval gehad. Hij ligt met een gebroken knieschijf in het ziekenhuis. De Peruaanse tennisspeler Olmedo. die het heren-enkelspel won van de internationale kampioenschappen van Australië en een groot aandeel had in het veroveren van de Davis Cup door £merika op Australië, heeft een aan- tn, Y.an Jack Kramer om toe te treden me Zv!n tenniscircus" afgewezen. Kra- had hem met ingang van novem a-s. een contract van 50 a 100.000 dollars aangeboden. iiiiiiiiiiiiii(HiiiiiitiiiiiiiiiHiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iimiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zeven renners hebben In de vijfde etappe van de ronde van Zwitserland hun posities aanzienlijk verbeterd door op de ruige top van de St. Gothard en later op de col du Susten guldig naar tijdwinst te grijpen. Onder hen was on ze landgenoot Van den Borgh, die door zijn zevende plaats twee concurrenten voorbijschoof en de zesde plaats in het algemeen klassement bereikte. Ook de Duitser Junkermann was bij de kop lopers. Hij heeft daardoor nog vaster de teugels in handen genomen. Baha- montes was gisteren de etappe-winnaar. De Spanjaard bevocht zijn zege op drie kilometer van de finish, toen hij zich losmaakte van de Zwitser Ruegg, die hij kort tevoren had ingehaald. Reeds dadelijk na de start volgde een gecombineerde aanval van Anglade, Dotto en Tinazzi op de leiderstrui van Junkermann, maar de Duitser reageer de zo fel, dat hij even verder, in de af daling naar Airoio, een voorsprong had van 25 seconden op een groepje met Bahamontes, Anglade, Dotto, Tinazzi en Van den Borgh, die goed was mee gegaan. Tussen Junkermann en dit groepje bevond zich Ruegg, die aan de voet van de St. Gothard de leiding over nam. Op de top kwam Ruegg door met een voorsprong van 2 min 10 sec op Bahamontes, Junkermann was derde op 3 mm 05. Tijdens de beklimming van de col du Susten werd Ruegg ingehaald door Bahamontes en la ter ook door Junkermann. Op één km van de top ontdeed Bahamontes zich van zijn metgezellen, maar in de af daling werd hij weer ingelopen. Ook Tinazzi, Dotto en Anglade kwamen weer bij- Martin van den Borgh was intussen in zijn eentje aan de achtervolging be gonnen en na een briljante solorace van ruim 20 km kreeg hij aansluiting met de koplopers. Tijdens de laatste beklimming naar Kandersteg ontsnap te Ruegg uit de kopgroep, maar hij werd kort voor de finish door Baha montes achterhaald. Tinazzi, Dotto en Anglade waren inmiddels enigszins te ruggevallen. Ook Van den Borgh moest de tol be talen voor zijn grote krachtsinspanning. Onze landgenoot wist echter de schade te beperken tot een kleine twee minu ten en als zevende over de eindstreep te gaan. De overige Nederlanders za ten in het hoekje waar de slagen vie len. Vooral Jan Nolten, die met een achterstand van bijna 27 minuten als 38e finishte. Onder de renners die de strijd hebben gestaakt, waren de Ita lianen Defilippis, Brandolini en Uliana, de Belgen Planckaert en Van Aerde en de Spanjaard Iturat. 39 renners zijn vandaag van start gegaan. De uitslag was: 1. Bahamontes (Span je) 7.25.31; 2. Ruegg (Zwits) 7.25.37; 3. Junkermann (Did) 7.25.49: 4. An glade (Fr) 7.26.42; 5. Tinazzi (It) z.t.; 6. Dotto (Fr) 7.26.47; 7. Van den Borgh (Ned) 7.27.22; 8. Bacalo (Spanje) 7.38 04; 9. Oelibrandt (België) 7.38.35; 10. Graf (Zwits) z.t. De overige Nederlanders bezetten de volgende plaatsen: 23. Piet van Est 7.38.57; 30. Van Wetten 7.42.01; 31. Van Breenen 7.43.00; 38. Nolten 7.52.17. Het algemeen klassement luidt: 1. Junkermann 25.58.10; 2. Tinazzi 26.08. 21.; 3. Anglade 26.08.29 4. Bahamontes 26.09.25; 5. Dotto 26.12.57: 6. Van den Borgh 26.29.04; 7. Gimmi (Zwits) 26.33 37; 8. Fischerkeller (Did) 26.37.36. De plaatsen van onze overige landgeno ten zijn: 30. v. Wetten 27.05.09; 31. Van Breenen 27.05.26; 36. Piet van Est 27.24.09; 37. Nolten 2.7.29.08. In het bergklassement leidt Bahamon tes, Van den Borgh is zesde. Door een overwinning (3—1) op Va lencia in de halve finale van de Spaan se bekercompetitie heeft Granada zich geplaatst voor de eindstrijd, waarin de ploeg zal uitkomen tegen Barcelona. i Tijdens een afscheidsfeestje van school had kroonprins Carl Gustaaf van Zweden de rol van Richard Leeuwenhart voor zijn rekening genomen. Na afloop van de voorstelling was de prins boos op zijn zusters Desideree rechtsen prinses Bir- gitta (midden), omdat zij hem uitlachten voor de fouten, die hij tijdens zijn optreden had gemaakt. Drie van de beroemdste Braziliaanse voetballers, spil Bellini, Orlando en rechtsbinnen Didi zullen waarschijnlijk hun landgenoten Mazzola (F.C. Milan), Vava (Atletico Madrid) en Joel (Valen cia) naar Europa volgen. Orlando en Didi zouden zijn benaderd door Real Madrid, terwijl Barcelona interesse zou hebben voor Bellini. Onderhandelingen over transfers zijn op het ogenblik gaande. Een van de bestuursleden van Botafogo heeft verklaard, dat het be drag, dat Real Madrid voor Didi heeft geboden (ongeveer 380.000 gulden) te laag is. Later werd bekend dat spit Bellini defi nitief naar Barcelona gaat en Orlando naar Real Madrid. Dit verklaarde de voorzitter van Vasco di Gama dinsdagavond laat in Rio de Janeiro. Hij noemde ook het bedrag van de transfers. Vasco di Gama zal voor beide spelers een bedrag van 5 miljoen peseta's ontvangen, dit is ongeveer 450.000 gulden. Het staat thans vast, dat Faas Wilkes andermaal uit Spanje naar Nederland zal terugkeren. Wilkes tekende een contract voor Fortuna '54 en keert dus volgend seizoen terug op de Nederlandse voetbalvelden. Na een vakantie in Italië hoopt hij zich in Augustus met zijn gezin in Geleen te vestigen. Behalve voor de Willem P-speler Za ro, voor wiens transfer besprekingen gaande zijn, zou Fortuna ook belang stelling hebben voor Schmidt van Ajax Daartegenover is Ravenstein op de transferlijst geplaatst. Intussen staat het ook vast, dat Spi- kowski van VVV overgaat naar de Zuid- duitse oberliga-club Wormatia te Worms, naar verluidt voor een bedrag van DM 70.0n. Het bestuur van WV wenst zich echter over de hoogte van het transferbedrag niet uit te laten. De V.V.G.A.-werper Nico Brands en eerste honkman Ruud Kok zullen don derdag niet in het Nederlandse B-ne gental uitkomen, dat in Utrecht tegen een Amerikaanse honkbalploeg speelt. V.V.G.A., dat van het bondsbestuur een duidelijke uitspraak wenste na de inci denten, welke zich tijdens de wedstrijd E.H.S.-V.V.G.A. hebben voorgedaan, heeft ondanks dat er al een onderzoek is ingesteld, nog niets hiervan gehoord Tot zolang zullen er geen V.V.G.A.-spe lers voor vertegenwoordigende honkbal teams beschikbaar worden gesteld. Tijdens de Spartakiade, die maandag is beëindigd, hebben Russische atleten opvallende prestaties geleverd. Zo won Igor Kachkarov het hoogspringen met een sprong van 2,10 meter en bracht Oleg Fedossejev, de houder van het wereldrecord, met 16,24 meter het num mer hink-stap-springen op zijn naam. Fedossejev zegevierde bij het versprin gen met een sprong van 7,60 meter. Het kogelslingeren was voor Vassily Roudenkov, die tot 65,56 meter kwam. Zeer spannend is het tournooi in Zürich aan het slot geworden. U heeft het in dit blad kunnen volgen. Na las een loeiende orkaan door het tournooi gewoed te hebben werd Tal tenslotte nog een halt toe geroepen en wist zelfs Bobby Fisher nog voor het einde een gelijke stand met hem te bereiken. Maar enige Zwitsers, die verder in het tournooi geen grote rol gespeeld hebben, heb ben toen Tal toch nog aan een eerste plaats geholpen. En weer, evenals in Portoroz, was Gligoric tweede, vlak achter hem met slechts een half punt minder. Bobby Fisher had het tournooi ook kunnen winnen, maar hij faalde op de valreep. Hoezeer hij de sympathie van het publiek had, dijkt wel hieruit, dat, toen hij zijn voorlaatste partij te gen Keiler opgaf, de Zwitsers hun land genoot feliciteerden, maar het applaus, waar zij zo kwistig mee waren in deze wedstrijd, bleef achterwege. Het blijft nog altijd een vreemd gezicht, deze 16- jarige grootmeester. In zijn vrjje tijd leest hij Tarzan en Dr. Fu-man-chu. Na zijn onafgebroken reeks triomphen dit jaar, het kampioen schap van de V.S. boven Reshevsky, een tweede plaats in Mar del Plata en een ongeflatteerde 3e en 4e plaats in Zürich samen met Keres, geldt hij nu als een kanshebber in het komende kandidatentournooi. Op de 5e en 6e plaats vinden we Larsen en Unzicker. Zij hebben zich beiden na een slecht be gin met een indrukwekkende eindspurt weten te redden. Na tien ronden ston den Unzicker, Larsen en ik nog gelijk met 51/ punt. Zij hebben toen 4 uit 5 gescoord: ik kwam niet verder dan 1 uit 5. Barcza en Olafsson bleven beneden de maat en verknoeiden enige partijen. Voor mijzelf is de wedstrijd een volsla gen débacle geworden. Achteraf zijn er wel redenen te vinden. Zo heb ik ge merkt, dat men een dergelijke wed strijd niet meer zonder duchtige voor bereiding kan spelen. Opvallend was, dat ik steeds zo slecht uit de opening kwam, hetzij met wit, hetzij met zwart. Vroe ger was juist de opening mijn sterke punt. Bovendien heb ik nog enige grote domheden begaan. Tegen Gligoric gaf ik remise in gewonnen stelling en in de laatste ronde capituleerde ik zelfs in (Van onze verslaggever) en eenvoudig man in een lichte regenjas en met een bruine hoed. Tijdens het gesprek knijpt hij zijn ogen stijf dicht als een fijnproe ver, die geniet van de maaltijd. Soms zwerft zijn blik over ons heen naar paard en ruiter. „Te hoge zit en een beetje stijf", mompelt hjj, „maar de jongen heeft aanleg." Wij hadden eigenlijk een andere mening en keken daarom wat onzeker achter ons. „Ja.... nu u het zegt. het kan wel iets worden," veranderden wij naden kend van inzicht. De heer G. von Haszlinszky, luitenant-kolonel b.d. der Cavalerie bij de Koninklijke Hongaar se Garde, de laatste vijf iaar trainer van de beste Hongaarse ruiters en thans instructeur en adviseur b(j de Nederlandse Hippische Sportbond, Is te deskundig om niet „mee te gaan" met zjjn oordeel. In het Haagse Westbroekpark, waar de heer Von Hazslinszky afgelopen za terdag en zondag naar „klasse" speur de onder de deelnemers aan het na tionaal Concours Hippique, hebben wij hem voorzichtig horen praten over de toekomst van de nationale ruitersport. In gebrekkig Duits „over een jaar hoop ik uw taai machtig te zijn" en met drukke gebaren. „Ik ben hier pas sinds 26 maart en er valt nog zo weinig definitief te zeggen." „En de Olympische Spelen?" proberen wij ter loops. ..Dat is erg ver weg. Eerst dit t ®YZ]6 landgenote Marinkelle ls in de ronde dames enkelspel van de ten- ljh,b2510.enschaPPen van Londen uitge- scnaKeid door de Zuidafrikaanse Joan Cross De cijfers waren 6—2, 6—0. 64 „Nu onderschat u onze vriend Van den Bronck, inspecteur. Hij was hardig genoeg om zijn spelle tje te spelen op een wijze, die de politie geen vat op hem gaf. En denkt u als 't u blieft niet, dat ik berouw heb over de dood van dat reptiel." H|j steekt weer een sigaret op. „En ook niet over de dood van André Kersbergen, over uw moord op een weerloze oude man?" Jansen van Hilgersbeek schudt het hoofd. „Ook daarover niet. Zeker, ik vond het zielig. De man had me nooit iets in de weg gelegd en ik mocht hem werkelijk. Maar het ging om hem of mij. En u zult me toch moeten toegeven, dat ik voor de wereld heel wat meer waarde heb dan een klein steedse fotograaf van diep in de zeventig, een man. voor wie elke nieuwe dag toegift was op zijn lange leven. André Kersbergen had meer dan het hem toekomend deel gehad. Begrijpt u mij goed, niet, dat ik het met genoegen gedaan heb, maar het was noodzakelijk. Als ik, zoals nu onlangs weer. een aantal fabrieken tot een fusie dwing, vallen er ook spaanders. Betreurenswaardig maar onver- mijdeliik Ik geloof niet, inspecteur, dat er verder meer vee) te zeggen valt. Hoe ik mij dat alibi van de nacht van dinsdag op Aswoensdag verschaf te, daar is u geloof ik ook al achter gekomen. Ik vlei mi), dat ik over het geheel de -aak noga) behoorlijk in elkaar had gezet. Maar ja, ik speelde nu eenmaal met een zware handicap: Rosalie Ver- coors. Gelooft u. dat het toeval was, dat ik dat portret, dat ik ai die jaren sinds haar dood bij me heb gedragen in die taxi verloor? Ik voor mij geloof niet in het toeval, inspecteur. Enfin, en nu zult u zeker wel een keurig in de vorm getikte en ondertekende bekentenis van me willen hebben. Met dat doel is u immers gekomen en daarvoor heeft u ongetwijfeld die man meege bracht. En dan zal ik zeker ingesloten worden, zo noemt men dat immers, in de gevangenis te Breda. Acht u handboeien absoluut noodzakelijk? Ik voor mij zou liefst zoveel mogelijk alle opzien vermijden. Zo lang het gaat natuurlijk. Binnen een paar da gen zegt toch Keel Sint Odiliënrode, dat het altijd wel heeft geweten, dat het met die Kees Jansen nog eens raar zou aflopen. Als zo'n jongetje uit de Peperstraat het zover brengt, kan dat nooit eerlijk gegaan zijn. Nu, dan beginnen we maar. Maar sta me toe. dat ik eerst eens even spui, je kunt hier de rook snijden." Brigadier Dekker springt overeind, maar Jansen van Hilgersbeek wuift hem terug: „Doe geen moeite, agent." Met twee lange stappen is hij bij de grote open slaande ramen achter het bureau. „Inspecteur", gilt Dekker, „kijk uit, inspecteur." Door het open raam horen ze een geluid als werd iets weeks met geweld tegen een hard oppervlak ge smakt, dan volgt een luid door elkaar schreeuwen van verschrikte stemmen. Brigadier Dekker rent de kamer uit, Pieter Per- quin hoort door de deur die hij open liet het suizen van de lift. Zelf blijft hij roerloos zitten. Een val van vier verdiepingen, wat valt er dan nog te doen? Er stijgt een sterke weerzin in hem tegen het jagers instinct van de brigadier, dat hem zo hals over kop naar dat vreselijke beneden drijft. Pieter Auguste Perquin vermag geen teleurstelling te voelen en voor de zoveelste maai wordt hij zich bewust dat hij in het diepst van zijn hart geen jager is, alleen maar een ontcijferaar van puzzles en zoeker van de weg door doolhoven. Zodra het raadsel is opgelost, de weg uit de doolhof gevonden, komt hij tot Ket be wustzijn dat hij met levende, voelende mensen heeft gespeeld Dan komt het medelijden en de morele ka ter. „Mijnheer Jansen deed het raam open, omdat het hier zo vol rook stond," zegt hij tegen de secretaris, die verschrikt naar binnen komt. „Ik kan me jigcn- iijk niet goed realiseren, wat er nu precies gebeur de. Hij moet op een of andere manier zijn evenwicht hebben verloren De secretaris knikt: „Ik heb altijd wel gedacht, dat er op een goede dag iets gebeuren zou, maar niet dit, neen, zo had ik het me niet voorgesteld." Perquin kijkt hem vragend aan. „De dokter had ai zo vaak gewaarschuwd, dat hij het kalm aan moest doen met zijn hart, inspecteur. Maar, u weet hoe mijnheer Jan sen was, hij wist niet van remmen. Daarom ben ik altijd bang geweest voor een plotselinge dood, een hartverlamming. Maar dat hij zoHij heeft zeker een van zijn duizelingen gekregen, terwij] hij het raam openmaakte." Pieter Auguste Perquin knikt. „Wat u me daar ver telt, verklaart het gebeurde volkomen, mijnheer „Verstraten, inspecteur." „Mijnheer Verstraten," herhaalt hij en bedenkt dat het eigenlijk bij deze verklaring maar blijven moet. Waarom zou hij Cornelis Jansen niet be sparen wat altijd zijn grote vrees is geweest: prestige verlies? Keesje Jansen, wiens enige waardemeter Sint Odiliënrode was, zoals de oude juffrouw Derksen zei. Ze wist veel, die oude schooljuffrouw, maar ook hier waren toch in laatste instantie dingen geweest, die zij niet wist. Het laatste weten we nooit. De beide portretten op het grote bureau schijnen in toestem mende resignatie te glimlachen. Van buiten klinkt de sirene van de fabrieksambu- lance, die wat er nog rest van Cornelis Jansen ver voert naar het kasteel Hilgersbeek. Ja, het moet zo maar blijven. De Manke moeten ze wel laten lopen na de verklaring van de kodde beier. En Smeenk zullen ze wel een promotie geven, die hem rehabiliteert en zo min of meer schade loos stelt voor de geleden ellende. Alleen Jacques Kersbergen die zal het laatste dee] van de korte weg, die hem nog overblijft, alleen moeten gaan. Maar daar kan niemand en niets ter wereld iets aan veranderen. „Neen, het moet maar zo blijven," denkt Pieter Auguste Perquin, en leunt, de ogen gesloten, het hoofd tegen de stoelleuning. Hij voelt zich moe, leeg, een beetje duizelig. EINDE. seizoen de Europese jeugdkampioen schappen van 20-25 juli in Londen en dan de grote concoursen in Aken. Rot terdam en Genève. Eigenlijk kan men in november pas de balans opmaken en aan de Spelen gaan denken." Officieel heeft de N.H.S. de deskun dige uit het land der Magyaren be doeld voor de training van de Olympi sche équipe, maar de vroegere Hon gaarse officier .kan en wij zich niet beperken tot de enkeling Alle dagen van de week vertoeft hfj in de ring: in Den Haag. Amsterdam, Wassenaar, Nijmegen en ook een dag op de Hoge Wal voor instructies aan de leden van de Koninklijke Familie Een grote foul Veel aandacht besteedt hij aan de jeugd. „Oudere, ervaren ruiters ad viseer ik natuurliik ook wel, maar hun manier van rijden en houding zijn dikwijls moeilijk te veranderen. Het gaat er in Nederland vooral om de luiste instelling te kweken bil de jongeren, Zij zijn meestal zo enthou siast en gefascineerd door de sport, dat zij direct willen meedoen in de springconcoursen. En dat is 'de grote fout. Het is noodzakelijk eerst de grondbeginselen na langdurige oefe ning onder de knie te krijgen: de goede zit, de beheersing over het paard, het gelijkmatig rijden. Daar na kan men een keer gaan denken aan het springen en eventueel de dressuur." Belangrijk voor de komende Olym piade is volgens de heer Von Hazslinsz ky, qf Nederland over geschikt mate riaal kan beschikken. „Dat is het grote verschil met de concurrenten. Zij stu ren naar dergelijke evenementen paar den van wereldklasse, want het is een feit, dat zelfs de beste ruiter met een slecht paard niets kan beginnen." Ook voor Londen speelt deze factor 'n voorname rol. Op 12 juli zal in En schede scherp wor. den toegezien hoe de sterkste jeugd- rijders zich zullen weren, waarna de finitief de natio nale ploeg haar formatie krijgt. Voorlopig staan Rob de Jong, Elske Mouw, Marianne Eichholtz, Lance Huet en Rob Kou- wenberg op de no minatie, maar als de prestaties onder de maat blijven, gaat er misschien niemand naar Lon den. Hoe echter de re sultaten dit seizoen ook zullen uitval- len, vast staat, dat de Nederlandse ruiters en amazo nes onder leiding van een capabele oefenmeester druk in training zijn om in Rome gunstige „cijfers" te beha len. een positie die zo niet gewonnen dan toch zeer goed bleek te zijn. Vijfde had ik wel gedacht te kun nen worden. Zo optimistisch was dat nu ook weer niet, maar dan moet men beter spelen. Ik werd 10 en 11 gedeeld. Het was wel opvallend dat in dit tournooi eigenlijk iedereen slecht speelde, uitgezonderd Tal en Gligoric. Vooral Keres kwam herhaaldelijk in een verloren stelling. Toch bleef hij tenslotte de man met de minste ne derlagen. Olafsson, die in het kandi datentournooi zal moeten uitkomen, maakte veel fouten. Over het alge meen werden zeer veel goed opgezette partijen door grove fouten en knoeie rijen beslist. Maar het was een glorieuze schaak gebeurtenis, waarmede de „Zür- cher Schachgesellschaft", die zich zelf als de oudste schaakvereniging van Europa beschouwt, alle eer heeft ingelegd. In het Pare des Princes is maandag avond het „Fête mondiale du cheval", het internationale concours hippique van Parijs, begonnen, dat tot en met zendag 21 juni duurt. Op het program ma staat ook het Europees kampioen schap voor springruiters. Voor de eerste keer nemen er Russen aan deze wed strijden deel. Het eerste nummer van de avond, een internationaal springconcours om de prijs van het Bois de Boulogne, werd gewonnen door de Italiaanse kapi tein Raimondo d'Inzeo met Merano, die een foutloos parcours maakte in 71.8 sec Op de tweede plaats kwam de Engelse Dawn Wofford met Hollandia, die eveneens nul fouten noteerde, maar meer tijd nodig had (78 sec.) en als derde eindigde de Amerikaan Morris met Night Owl (0-79.6 sec.). Het tweede nummer, de prijs van Alma, een jachtspringconcours over 13 hindernissen waaronder 2 dubbelspron- gen, dat bijzonder veel handigheid van de deelnemers vergde, werd bij ver rassing gewonnen door Bertrand du Breui) (Frankrijk), die met Heliane in S3.2 sec. rondkwam, 0.3 seconde sneller dan The Rock van Piero d'Inzeo. Op de derde plaats kwam Alfons Luetke- Westhues met Atoll (83.9 sec.). Dinsdagavond is in Parijs het Euro pees kampioenschap voor springruiter» begonnen. De uitslag van de eerste proef, een jachtspringconcours ob fou- ten en tijd (tabel a) luidt: 1. Francisco Goyoaga (Spanje) met Toscanella 0 str. pt. 85 sec.; 2. Hans Gunther Winkler (Duitsland) met Halla 0 str. pt 86 6 ,3'.„ Pierre Jonqueres d'Öriola (rrankrqk) met Virtuoso 0 str. pt 90 9 sec.; 4. Pietro d'Inzeo (Italië) met ^j™guay 3 str. pt. 99.2 sec.; 5. Fritz Thiedemann (Duitsland) met Retina 4 str. pt. 85.1 sec. De Nederlandse deelnemers Harry Wouters van den Oudenweyer (Eist) met Hubertus en Rebel en Bertie Uyten- daal (Breda) met Hanko en Source Bleue, traden op de eerste dag niet op de voorgrond. De beide paarden van Wouters vielen uit. Het jachtconcours was bijzonder zwaar. Bij de dertien hindernissen be vonden zich drie dubbeisprongen en de maximale rijtijd was maar 108 secon den Van Europa's beste springruiters slaagden slechts drie erin foutloos rond te komen. De Spanjaard Govoaga die met snelle wendingen tot eén tiid van 85 seconden kwam. was zelfs de Olympische kampioen Winkler met ziin beroemde Halla te sterk. De vier jaar oude hengst Rugosa, eigen dom van de Engelsman Harry Joël, heeft op de baan van 'Ascot de As cot Stakes, een ren over 2% mijl met handicap gewonnen. De St. James Pal- ce Stakes, een ren voor driejarige heng sten over een mijl, leverde een zege op voor Above Suspicion, een paard van koningin Elizabeth, die de races bij woonde. De jockey was Haary Carr. Hij bracht Above Suspencion meer dan twee lengtes voor de rest van het veld door de finishpalen. De heer G. von Hazslinszky, luitenant kolonel der Cavalerie bij de Koninklijke Hongaarse Garde b.d., heeft in de jaren vóór de tweede wereldoorlog de dres suur tot in de perfectie beoefend. Alt leerling van de Weense rijschool, later werd hij leraar bij de Hongaarse, sloeg hij te paard een voortreffelijk figuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7