Tienduizenden BANTOES plunderen Durban Uit woede dat ze geen bier mogen brouwen Maand uitstel van Geneefs overleg? Herters vliegtuig staat voor vertrek gereed Paul Vlaanderen Tweede Kamer aanvaardt de dienstplichtwet Socialistisch amendement op vele gronden gekraakt Amerikaanse Senaat verwerpt ministerkeuze van Eisenhower Lewis Strauss moet ministerie van handel weer verlaten Oproer in Zuid-Afrika Nog steeds geen staatssecretaris Russen jagen op Iraans vliegtuig „Commissaris Van Thier Tien jaar gevangene Het weer. Vrouwen bestormen bierhallen Nieuw stripverhaal Voor Marine Hachelijke momenten op rondvaartboot Koningin Elizabeth in Canada Nieuwe telescoop op UtrechtseSterren wacht Uitzending militairen naar N.-Guinea Door trein gegrepen en gedood m ieè.MORRIS"üeforeifou êm/f Iets warmer REISKOFFERS en TASSEN VRIJDAG 19 JUNI 1959 o 83sfe JAARGANG No. 30242 m Mf/ Italiaanse Mohairvesten 39 75 Aan zee Het weer in E uropa BUREAU SMEDESTRAA1 5 HAARLEM Telefoon* Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen. 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red Omuldeni Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 1. W Boerrlgter en Mr W A M van der Kallen Hoofdredactie: Ore H v RUN en W Severln. HAARLE ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- toogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Duizenden oproerige inboorlingen hebben van de Zuidafrikaanse zeehaven Durban giseren een stad der verschrik king gemaakt, waarin enerzijds de Ban toes geweld pleegden en plunderden en anderzijds de politie zich van haar ge- Weren, bajonetten en knuppels bedien de om toch maar de toestand -meester te kunnen blijven. Volgens de laatste berichten, die AFP In Londen heeft ontvangen, verkeert Durban nagenoeg in staat van beleg. Vijftigduizend Bantoes zouden zich van daag gekeerd hebben tegen politie en leger. De onlusten zouden zieli uitbrei den. Tot dusver ziin er drie Bantoes als gesneuveld ongegeven, maar volgens de meeste waarnemers is het aantal slacht offers waarschijnlijk veel gr< 'sr. Aan de zijde van de politie zijn er al leen maar een paar gewonden, van wie er twee in het ziekenhuis moesten wor den opgenomen. Een van die twee had een kogelwond in de rug. Men vreest echter, dat het aantal slachtoffers gro ter is dan op het ogenblik bekend is, als gevolg van de woeste stormloop van een 80.000 tot 40.000 Bantoe-mannen en -vrouwen, die over een afstand van vijf tien kilometer wild van woede door de stad renden, de politie met hun blote handen aanvielen, met eigen gemaakte revolvers en met „knobkerries", het traditionele Bantoe-wapen. De menigte Bestormde winkels en magazijnen, stak een aantal gemeentelijke gebouwen in brand, wierp een versperring on op een grote verbindingsweg buiten de stad en gooide met stenen naar Euro pese auto's. De onlusten braken uit, toen vijfdui zend gillende vrouwen de bierhallen in Cato Manor, door de stad gedreven, aa"vieien en er grote schade in aan richtten. Cato Manor is een krottenstad flan de noordrand van Durban gelegen. De vrouwen gingen tot die actie over, omdat de politie nieuwe maatregelen had genomen om een einde te maken aan de vervaardiging van de mane- schijndrank, die de vrouwen zelf brou wen. De politie opende het vuur met auto matische wapens en geweren, toen het traangas niet in staat b'eek, de vrouwen uiteen te jagen. Zij rukte met getrokken bajonet en stokken op en spaarde vrou wen, die op de grond waren gevallen, niet. Maar mannelijke inboorlingen, van Wie er sommigen vuurwapenen bij zich hadden, begonnen toen aan het gevecht deel te nemen en toen breidden de on lusten zich spoedig van Cato Manor naar het oosten en zuiden van Dur ban uit. Gisteravond laat werd gemeld, dat een groep inboorlingenleiders contact opgenomen had met een hoge politie autoriteit en voorgesteld had om be sprekingen te houden over de manier, waarop een einde zou kunnen worden gemaakt aan de golf van geweld en aan het bloedvergieten. Vernomen werd, dat blanke gezinnen Uit hun huizen in de voorsteden weg vluchtten en het centrum van de stad binnenstroomden om daar bescher ming te zoeken tegen plunderende henden inboorlingen. De stad heeft een beroep gedaan op het leger en gemeld wordt, dat pantserwagens klaar staan op te treden, als het de politie niet zou gelukken, de situatie stevig in handen te krijgen. Het geweld duurt nog steeds voort, pe politie meldde zelfs dat de toestand in Cato Manor weer slechter is gewor den. Een grote groep Afrikanen, die naar een commissariaat van politie op rukte, is door versterkingen uiteenge slagen. Andere agenten proberen door te breken naar een bierhal, door de iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii Afrikanen belegerd, waarin een journa list en verscheidene agenten opgesloten zitten. Volgens de laatste berichten staat die bierhal in brand. In Chesterville hebben, naar verno men wordt, inboorlingen een politie post, gemeentelijke gebouwen, een school, huizen en bussen in brand ge stoken. Durban is het toneel geweest van de ernstigste rassen-onlusten in de Zuid afrikaanse geschiedenis, op 13. en 14 ja nuari 1948. Die onlusten braken uit. na dat een inboorlingenkind door een In dische chauffeur van een autobus was aangevallen en het gerucht de ronde had gedaan, dat het kind gedood was. Bij de onlusten, die daarop volgden, werden 83 inboorlingen, 53 Indiërs en 30 Europeanen gewond. „De stad Durban", zo schrijft de Man chester Guardian vanmorgen, „komt een hoge plaats toe op de lijst van mense lijke vulkanen De bierkwestie speelt in het stadsleven van Afrika een grote en irriterende rol. Het brouwen van kaffer-bier wordt in de plattelandsdis tricten volgens de traditie gedaan door de vrouwen van elk gezin. In de steden J daarentegen heeft men het thuis brou wen dikwijls verboden in verband met een gemeentelijk monopolie, dat ten dele is gebaseerd op hygiënische gron den en ten dele op de overweging, dat de winsten van gemeentelijke bierhallen worden gebruikt om bepaalde gemeen telijke diensten in de Afrikaanse wijken te bekostigen". „Het systeem is zeer impopulair. De prijs van het gemeente-bier is hoog. De vrouwen klagen erover, dat hun man nen er te veel geld voor uitgeven en anderzijds, dat zij zelf als gevolg van het monopolie een traditioneel en winst gevend handeitje kwijtraken. De Afri kanen vinden ook. dat men hen aldus laat betalen voor diensten, die althans ten dele door hun meer welgestelde buren bekostigd zouden moeten worden" „Het is derhalve duidelijk, dat men bij voorkeur zijn woede koelt op de bierhallen, in het bijzonder wanneer, zoals in dit geval, hoeveelheden illegaal gebrouwen bier terwille van het mono polie worden vernietigd. Er is zoveel stof voor algemene ontevredenheid in het leven der Afrikanen, dat een klein in cident gemakkelijk, net als een vonk, die op droog gras valt, tot een verwoes tende bosbrand kan leiden", aldus de Manchester Guardian. De Westelijke ministers van buiten landse zzken hebben de kwestie van een mogelijk uitstel der Geneefse con ferentie met de Rus Gromyko opgeno men, aldus bericht Reuter. Volgens Franse kringen in Genève heeft de Sovjet-minister de gedachte niet ver worpen. Het uitstel zou dan een maand duren. Gromyko heeft gisteren opnieuw geen uitsluitsel gegeven over het Wes telijk memorandum ten aanzien van Berlijn. Hij verzocht gisteren de zit ting tot vandaag uit te stellen, waarmee zijn Westelijke collega's schoorvoetend instemden. Gromyko deelde zijn verzoek mee aan zijn Britse ambtgenoo'. Lloyd, met wie hij gisteren het noenmaal heeft gebruikt. Lloyd heeft daarna met de Amerikaanse en de Franse minister van buitenlandse zaken. Herter en Couve de Murville, gesproken. De Westelijke ministers be sloten bet verzoek in te willigen. De /edereen kent PAUL VLAANDE REN, al was het alleen reeds door de veel beluisterde radio hoorspelen. Weinigen zullen echter weten dat de schepper van de Paul- V laanderen-verhalen een bekwaam Engels auteur is (Francis Durbridge), die niet alleen de tot een wereld succes geworden radiohoorspelen schree] maar ook teksten voor Paul Vlaandert n-strips. Wij zijn in de gelegenheid zulk een strip met ingang van vandaag te pu bliceren ter ontspanning van de le zer, die zich een ogenblik zal willen ontdoen van de dagelijkse realiteit door eens te vluchten in de schuil hoek van de boeiende fictie. Dat het inderdaad een boeiende strip is zal geen nader betoog behoeven: men maakt kennis met allerhand myste- fieuze misdadigheid, maar vooral dai.fc zij de hulp van zijn vrouw Ina meet de scherpzinnige meester-de- I tective Paul Vlaanderen de misdadi- Ver flkens te ontmaskeren en daar door de misdadigheid te bestrijden. Men zie voor de eerste aflevering 'dan de nieuwe strip JUFFROUW TRUELOVE'S OBSESSIE") elders tn het nummer van vandaag. De ver trouwde en bij ve e lezers geliefde Lnc-strip zal er voor moeten wij- }en-.Maar het is te verwachten dat c zijner tijd, na het Paul Vlaande- ren-mtermezzo, Eric zijn rentrée zal maken. (Van onze Haagse redactie) Vandaag wordt de nieuwbenoemde staatssecretaris van Land- en Lucht- macht, generaal buiten dienst M. Cal- meyer. op Soestdijk door H. M. de Ko ningin beëdigd. Er is nog steeds onzekerheid over de vraag, wie minister Van den Bergh ter zijde zal staan voor de marinezaken. Er was gisteren grote activiteit rond deze kwestie. De minister van Defen sie bracht, nog voordat hij in de Twee de Kamer de dienstplichtwet kwam verdedigen, een bezoek aan prof. De Quay, om hem verslag uit te brengen van de onderhandelingen met kapitein ter zee De Jong. Er is niet het minst in marinekringen grote belangstelling voor de afloop der besprekingen Het feit, dat generaal b.d Calmeyer nr de finitief benoemd is. bewijst, dat de zaak zich toespitst op de vraag, in hoeverre een staatssecretaris voor marine wer kelijk tot eigen beheer van marinezaken, ook wat de financiering betreft, in staat zal zijn Aanvankelijk was er sprake van, dat de benoeming van de heer Cal meyer zou staan of vallen met die van kapitein ter zee De Jong. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de minister tot een compromis bereid zal zijn. (Van onze correspondent) Midden in het Veerse Gat hebben 85 vakantiegangers uit Aalsmeer donder dag enkele spannende momenten be leefd. Dat was toen zij met een rondvaart boot, waarmee dit grote gezelschap naar de' Deltawerken was geweest, terug keerden naar Veere. Halfweg sloeg de motor namelijk plotseling af er was geen olie meer en kwam deze rond vaartboot van rederij Delta uit Helle- v^etsluit stuurloos op t golven te lig gen. In angstige spanning -.ager de pas sagiers hoe de sterke noordwestenwind en de krachtige ebstroom hun vaartuig naar zee dreven. De 65-jarige gepen sioneerde zeeloods J. R. uit Vlissingen trachtte tevergeefs de 120 paardekrach- ten van de motor nieuw leven in te blazen. Zodoende restte schipper R. nog slechts één ding en dat was met vlagge- seinen een toevallig passerend vissers vaartuig te alarmeren. Het was de Veere III onder commando van schipper F. Bout, die tenslotte een eind kon ma ken aan de angstige spanning van *8e 85 vakantiegangers. Het schip werd naar de Veerse haven gesleept, waar de vakatiegangers opgelucht voet aan wal zetten. ministers komen vanmiddag bijeen. Volgens een Amerikaanse woordvoer der heeft Gromyko tijdens zijn lunch met Lloyd niet duidelijk gemaakt waar om hij uitstel wenst. Diplomatieke waar nemers hebben gisteren te Genève ge zegd dat naar hun oordeel het lot var de ministersconferentie afhangt van belangrijke besprekingen die op het ogenblik te Moskou worden gevoerd. Het vliegtuig van Herter is gisteren uit de Verenigde Staten te Genève aan gekomen. Volgens een verklaring van de Amerikaanse afvaardiging te Genève heeft minister Herter het toestel, een „Constellation" van de militaire lucht- transport.dienst, naar Genève laten ko men opdat het klaar staat voor zijn terugkeer naar de Verenigde Staten. Ui* de aankom,st van de machine mag, aldus de Amerikaanse verklaring, niet de gevolgtrekking worden getrokken dat Herter de conferentie als geëindigd ziet. Het wachten is op het volledige oor deel van Gromvko over de jongste Wes telijke voorstellen. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zjjn gisteren te St.-Johns op Newfoundland aangekomen voor een reis van 24000 kilometer door Canada, aldus meldt Reuter. Zij reisden in een ,Comet"-straa! verkeersvliegtuig. Twee Russische straaljagers hebben woensdag een Iraans passagiersvlieg tuig over de grens gejaagd nadat het het Oostduitse luchtruim had geschon den. Dit heeft een woordvoerder van de Engelse ambassade in Bonn mee gedeeld. Het toestel, een Dakota, was op weg van Kopenhagen naar Frank fort. Onmiddellijk nadaf-'bekend was dat het Iraanse toestel hover Oostdufts grondgebied was stegen twee Engelse straaljagers bp, die aan de zonegrens wachtten. Zij vingen de Dakota op toen het toestel iveer boven West-Duitsland was. Donderdagochtend is de nieuwe Koepel van de Sterrenwacht te Utrecht in gebruik gesteld. De foto toont het interieur van de nieuwe koepel met de van Stratenkijker met de waarneemster mej. C. Knoppers en de uitvinder en ont werper van de kijker de heer N. van Straten. Op de Sterrenwacht van de rijks universiteit te Utrecht zijn donderdag in aanwezigheid van een klein aantal genodigden de nieuwe koepel en de spiegeltelescoop in gebruik genomen, die op de oostertoren van het bolwerk zijn geplaats.t. De koepel, gebouwd door Werkspoor, is gemaakt van plastic en aan de binnenzijde bespoten met een dikke laag asbest. Deze voor het eerst toegepaste constructie heefi onder an dere het voordeel van goede warmte- isolatie. De telescoop heeft een spiegel van 40 cm, geslepen op het Yerkes obser vatory te Chicago. De montering is ont worpen en uitgevoerd door de heren N van Straten en J. van den Broek in de eigen instrumentmakerij van de Sterrenwacht. De constructie die sterk van de gebruikelijke afwijkt, verge makkelijkt in hoge mate het werk van de waarnemer. De kijker is in de eerste plaats be doeld voor foto-elektrisch werk aan veranderlijke sterren. Men kan daarbij gebruik maken van een enkele en een dubbele fotometer, ontworpen door dr. De Jager. Aldus wordt met moderne middelen het onderzoek voortgezet, dat prof, A. A. Nijland en dr. L. van der Ent jaren geleden aan de Utrechtse Sterrenwacht hebben uitgevoerd. (Van onze Haagse redactie) Dr. Kortenhorst zal de Tweede Kamer vermoedelijk niet bijeenroe pen vóór 7 juli, wanneer de interpel latie wordt gehouden over de vraag of het verdrag inzake kernenergie voor militair gebruik wel zonder meer voor kennisgeving door de Sta- ten-Generaal kan worden aangeno men. De president nam van een van de leden, mr. F. J. M. van Thiel, op een bijzondere manier afscheid. „Dag meneer de commissaris", klonk het door de microfoon, toen er na de vergaderine handen werden gedrukt. Mr. Van Thiel wm-dt genoemd als mogelijke opvolger van prof. De Quay als commissaris van de Konin gin in Noord-Brabant. (Van onze parlementaire redacteur) Het voorstel van de regering, de dienstplichtwet aan de reeds in 1956 veranderde grondwet aan te passen, heeft gemakkelijk de goedkeuring van de Tweede Kamer gekregen. Het kreeg een ruime meerderheid van 73 tegen 41 stemmen. Socialisten communisten en pacifisten verenigden zich tegen de rest van de Kamer en toonden duidelijk wan trouwen tegen de plannen van de rege ring. Minister Van den Bergh, die bij zijn debuut in de Kamer even uitgleed op het glibberige uad der parlementaire procedure (hij wilde een amendement overnemen dat nog niet in behandeling was), was zeer resoluut in zijn verkla ringen omtrent de Nieuw-Guineapoli- tiek. „Nieuw Guinea is een gebiedsdeel van Nederland. Wij moeten direct maatregelen kunnen nemen voor de vei ligheid van dat land. Er mag daar on der geen voorwaarde een militair va cuum kunnen ontstaan". Hij herinnerde voorts aan de plicht tot bescherming van de bevolking, waaronder zich ook 18.000 Nederlanders bevinden. Voorts nam de minister scherp stel ling tegen een socialistisch amendement, dat iedere opdracht aan militairen bui ten het rijk in Europa nauwkeurig wil de laten omschrijven in een K.B., waar op de Kamer dan gemakkelijk controle zou kunnen uitoefenen. Zo'n K.B. zou drie weken moeten wachten op uitvoe ring. nadat het in het Staatsblad is ver schenen. Er zou precies in moeten staan welke eenheden voor dienst overzee worden aangewezen en wat voor dien sten die precies zouden moeten verrich ten. Een allerprettigst amendement voor een eventuele militaire tegenstander in de toekomst, die zich dan haarfijn op de hoogte kan stellen van plannen die de minister heeft. Het amendement werd nog op talloze andere gronden gekraakt, maar dat ver hinderde oud-minister Suurhoff niet, hef aan te grijpen bij de verdediging van het standpunt van zijn fractie, die im mers een wetsontwerp wilde verwer pen dat nog door het kabinet-Drees was ingediend. De heer Suurhoff rafelde de verantwoordelijkheid voor het indienen en die van het afhandelen van het ont werp uit elkaar. Voor het eerste nam hij als oud-lid van het kabinet-Drees de verantwoordelijkheid wel op zich hij kon moeilijk anders maar nu er een zo „redelijk" amendement was ingediend was hij gerechtigd om met zijn politieke vrienden tegen het wetsontwerp te stem men. Hij voegde er de merkwaardige re denering aan toe, dat hij een dergelijk amendement wanneer het destijds was ingediend, in het kabinet en zeker bij zijn ambtgenoot van defensie zou heh ben verdedigd. „Ook bij Drees?" interrumpeerde prof. Romme, die daardoor de nadruk legde op het feit, dat dr. Drees destijds geen gelegenheid heeft voorbij laten gaan om de redelijkheid aan te tonen zowel van het Nieuw-Guinea-beleid van zijn kabi net als van de aanpassing van de dienst plichtwet aan de reeds lang daarvoor gewijzigde grondwet. De partijen die in het parlement de meerderheid vormen hebben niet nage laten de socialisten te wijzen op hun to tale koerswijziging ten opzichte van dit wetsontwerp, waartegen zij vóór hun Fakkeldragersdag preludium op dr kabinetscrisis nooit enig bezwaar heb ben gemaakt. De heer Berkhouwer (VVD) vroeg zich af, of het plotseling maken van bezwaren tegen een ontwerp, dat slechts een logische ontwikkeling is van wat in 1956 in de Grondwet is neergelegd, eigenlijk nog wel loyale op positie kan worden genoemd. Mr. Van Rijckevorsel (KVP) hield de PvdA de uitlating van hun medelid, de heer Van der Goes van Naters voor, die bij de behandeling van de grond wetsherziening „handhaving van de on afhankelijkheid van het Rijk" als norm had aangevoerd en de grondwetswijzi ging daarom ook als een volkomen lo gische zaak had voorgesteld. Het wetsontwerp is ten slotte geamen deerd volgens een voorstel van de heer Van Rijckevorsel, waarmede minister Van den Bergh zich geheel kon vereni gen. Zodoende is thans vastgelegd, dat dienstplichtigen voor diensten buiten Europa kunnen worden bestemd: in ge val van oorlog of oorlogsgevaar, of in andere buitengewone omstandigheden, wanneer de Kroon daartoe machtiging verleent en voorts in gewone tijdfen, wanneer geen abnormale oefentijd ver wacht hoeft te worden. Met dezelfde grote meerderheid waarmede het socia listisch amendement bij zitten en opstaan werd verworpen werd het amendement- Van Rijckevorsel aanvaard. De 47-jarige gehuwde H. H. Walthuis uit Borne, die in dienst bij een schil dersbedrijf uit Arnhem bezig was met onderhoudswerk aan de spoorbrug over de Schipbeek nabij Deventer in de lijn Deventer-Zutphen, is donderdag door een passerende trein geraakt. Hij kwam ernstig gewond in de Schipbeek terecht. Zijn^ mede-arbeiders haalden hem direkt uit het water, doch zijn ver wondingen waren zodanig, dat hij ter plaatse overleed. Het slachtoffer laat een vrouw en zes kinderen na. Geen der arbeiders heeft het sein, dat een spoorwegbeambte bü het nade ren van een trein moet geven, gehoord. De spoorwegbeambte kreeg ;en shock. Advertentie De Amerikaanse Senaat, waarin de Democraten met 64 van de 98 zetels de boventoon voeren, heeft president Eisenhower vanmorgen een ernstige nederlaag doen lijden. Een voorstel van de president om de benoeming te be krachtigen van de gewezen voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Lewis Strauss, tot minis- LEW1S STRAUSS ter van handel, werd met 49 tegen 46 stemmen verworpe.i. Het is voor het eerst sinds 1925, dat een presidentiële benoeming niet de goedkeuring van de Senaat heeft gekregen. Strauss zal nu het werk, dat hij in november jl. is he- gonnen, moeten neerleggen. De benoeming van Strauss is al ge ruime tijd onderwerp geweest van hef tige kritiek, vooral van Democratische zijde. Voor een deel baseerde men zich op het beleid, dat Strauss als voorzitter van de commissie voor atoomenergie heeft gevoerd. Maar tijdens de „hearings", waarbij Strauss vragen van diverse senatoren moest beantwoorden, stelde een groot aantal Democraten vast, dat de kan didaat-minister „onjuiste of ontwij kende antwoorden" gaf. Men verweet hem bovendien, dat het hem aan tact ontbrak voor de omgang met het Congres. Bij de stemming van vanmorgen keer den zich 48 Democraten, waaronder vier die in aanmerking komen als kandidaat voor het presidentschap, en één Repu blikein, senator William Langer (North Dakota), tegen Strauss. Na de bekendmaking van het besluit van de Senaat verklaarde Strauss dank baar te zijn voor het vertrouwen dat de president, enkele senatoren en anderen in hern gesteld hadden. „Ik heb mijn best gedaan om de na tionale veiligheid van de V S. te ver dedigen door soms voor het welzijn van het land maatregelen te nemen die niet altijd gewaardeerd werden. Ik verlaat mijn post in de overtuiging dat de ge schiedenis mij recht zal doen", aldus Strauss. BARItUtwisSIR™ HAARLEM TEL' 1343S. - tEiPS£ST(!AAI (BIJ. KONING3RIÜN) AMgEtoA"-»1'. «ATOfc Verwachting tot zaterdagavond opgemaakt te 11.15 uur) Koude nacht met kans op nacht vorst. Morgenmiddag iets hogere temperaturen dan vandaag, weinig bewolking en zwakke wind. Zon: 4.19-21.03. Maan; 20.24-4.20. Het droge en zonnige weer houdt aan. De temperatuur zal de komende dagen een stijging ondergaan. Vannacht zal het echter, evenals de afgelooen nacht, opnieuw koud worden, waarbij plaatse lij' nachtvorst niet is uitgesloten. Een nieuw hogedruk-gebied brengt ook morgen droog en zonnig strandweer. Zwakke wind uit noordelijke richting. Temperatuur wordt in de middag iets hoger, namelijk 17-20 gr. C. Goed zicht. Vooruitzichten: een zonnig strand-week end. max min neersi Station Weer temp temp afgel 24 uur Den Heidei zwaar bew. 17 8 0 Vpenourg licht bew. 19 7 0 Vlissingen onbewolkt 20 10 0 Eeide zwaar bew. 18 4 0 De Bilt onbewolkt 21 4 0 Twente licht bew. 23 4 0 Eindhoven onbewolkt 25 5 0 Zd.-Limburg onbewolkt 26 8 0 Stockholm onbewolkt 21 10 0 üsio half bew. 18 9 0 Kopenhagen licht bew. 20 7 0 Loncen onbewolkt 22 9 0 Anisi' rdam licht bew. 19 6 0 Brussel onbewolkt 25 8 0 Luxemburg onbewolkt 26 11 0 Parijs onbewolkt 28 13 0 Nice half bew. 23 17 0 Berlijn licht bew. 29 12 0.1 Frankfort onbewolkt 29 16 0 München zwaar bew. 26 15 0 Zürich licht bew. 26 13 1 Genéve Jicht bew. 27 12 0 Wenen zwaar bew. 25 14 0 Innsbruck zwaar bew. 28 9 0.3 Rome licht bew. 30 15 0 Madrid onbewolkt 32 15 0 Mallorca zwaar bew. 31 19 0 Advertentie Vandaag is het tien jaar geleden, dat de aartsbisschop van Praag, mgr. Josef Beran, door de Tsjechoslowaakse communisten gevangen is genomen. De totali taire staat was altijd zijn vijand geweest. Tijdens de Tweede Wereldoorlog moest hij zijn verzet tegen het nationaal-socialisme bekopen met een verblijf in het concentratiekamp Dachau. En in februari 1948 verborg hij zijn misnoegen over de communistische staatsgreep niet. Zonder aarzelen suspendeerde hij mgr. Plojhar, die een compromis met de communisten zocht en thans nog optreedt als Tsjechoslowaaks minister van volksgezondheid. Mgr. Beran bleef onver schrokken uiting geven aan zijn bekommerdheid over het lot van de Kerk. Op 18 juni 1949 begaf hij zich naar het klooster Strahov, waar hij voor de laatste mmm keer verklaarde dat hij nooit zou capituleren voor de eisen van zijn tegen- SClf If H y EWTlI.lK standers. Daags daarop maakten communistische demonstranten het hem onmo- mrm gelijk tijdens de Sacramentsprocessie in de St.-Vitus-dom het woord te nemen. Later op de dag werd hij in zijn residentie onder huisarrest geplaatst. Twee jaar later werd de aartsbisschop naar een onbekende verblijfplaats overgebracht. De Osservatore Romano schreef dezer dagen over hem: „Zijn naam en zijn persoon hebben een symbolische waarde. Tien jaar geleden kwam van zijn lippen de laatste openlijke verdediging van de bedreigde en aangetaste vrijheid van gods dienst. (Hij legde aan de dag) ....een vastberaden en kalme moed; dezelfde christelijke moed, die hem staande hield in Dachau, berokkende hem de haat der communisten." GROTE HOUTSTRAAT 51 In VULCAN FIBER Een keuze CORD en LEDER Uit 1000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1