Prof. Tinbergen ant woordt prof. Witteveen aisMTi) m De Gaulle bloost door overdadige vleierij President citeert Mauriac DE OLVEH VAN 1879 PAUL VLAANDEREN Eis van gelijkblijvend prijsniveau is niet reëel van mij krijgt hij sigaren! De hooioogst is vroeg Twee jaar geëist tegen huisarts Prof. Oud ere doctor te Berlijn V oedseldepots aan uitvalswegen Omzet wegvervoer met 31% gestegen Diamant maar f 30.000 waard Ondanks zijn 68 bewogen jaren Directeur Ned. Orkeststichting Lugubere vondst Achttien maanden voor poging tot doodslag Leraren ongerust \&£g/ PaulM 0 VRIJDAG 19 JUNI 1959 PAGINA 2 Zevenjarig jongetje gestikt Samenwerking univer siteiten en gemeenten In evacuatie-schema bevolkingscentra Acad. ziekenhuizen in Utrecht en Groningen Hogere bijdrage voorgesteld Geen 3 miljoen! DWS-A wint in Luzern P. C. Heuwekemeyer Brits schip in Botnische golf gezonken Kleermaker was al een maand dood Vishandel weigerde haring te kopen „Kop" op de kisten was niet groot genoeg Tsjechische trainer hij Feyenoord? Vragen van Tweede- Kamerlid Tans Brand op Nederlands kustvaartuig LEV ENS V ER ZEKER I N G In het jongste nummer van Econo- misch-Statistische berichten geeft prof. J. Tinbergen een antwoord aan prof. Witteveen, die de S.E.R. verwe ten heeft dat hq met zijn recente ad vies de weg zou wijzen naar een nieuwe inflatie. Het voornaamste verwijt van prof. Witteveen volgens prof. Tinber gen was, dat de S.E.R. vroeger aan vaarde normen voor de loonbepaling over boord zou hebben geworpen om dat zij geen motief boden voor loons verhoging. Daardoor wees de S.E.R. de weg naar een nieuwe inflatie, die vooral ten nadele zou zijn van de ver geten groepen. Bovendien zag prof. Witteveen speciale risico's in de vrijere loonpolitiek. Prof. Tinbergen zegt, dat het betoog van zijn opponent grote aandacht ver dient, enerzijds omdat het weinig waar schijnlijk is, dat hij zich alleen maar vergist heeft, anderzijds omdat hem enige eenzijdigheid kan worden verwe ten en hij bovendien de kwaliteit van de S.E.R.-leden schijnt te onderschat ten. Prof. Tinbergen, die bij het tot standkomen van het advies betrokken geweest is, stelt nu zijn persoonlijk in zicht naast dat van zijn collega. Prof. Tinbergen meent, dat de S.E.R. niet op ongemotiveerde wijze vroegere normen heeft losgelaten. De vroegere normen waren immers welbewust van tijdelijke opzet. Hanteerde men eerst de norm. dat de werknemers evenredig zouden delen in de welvaartsvermeer dering, thans aanvaardt men, dat de loonpolitiek niet op zichzelf staat, doch een onderdeel is van een geheel van maatregelen, gericht op een geheel van doelstellingen. Men tracht een combi natie van maatregelen te vinden, die de combinatie van de doelstellingen zo goed mogelijk belooft te benaderen. Jammer genoeg is de S.E.R. daarbij niet eensgezind geweest. Prof. Witte veen vreest nu dat elke van de drie fevonden combinaties niet voldoet aan én van de economische doelstellingen van de S.E.R., namelijk het vermijden van inflatie. Wat is echter inflatie? vraagt prof. Tinbergen zich af. Men kan immers van verschillende gewenste prijsni- \eau's uitgaan, zoals de kosten van levensonderhoud, het groothandels prijsniveau, het exportprijsniveau etc. Waarschijnlijk vormen de kosten van levensonderhoud het beste crite rium. maar er komt een huurverho ging die die kosten van levensonder houd sterk gaat beïnvloeden. Is het dan wel reëel om te eisen, dat de kosten van levensonderhoud op het zelfde niveau moeten blijven? Dan zouden tegenover de huurverhoging dalingen van de overige prijzen moe ten staan. Mag men dat voor ons land verwachten, juist nu we aan de integratie met andere landen begon nen zijn wier prijspeil duidelijk hoger ligt dan het onze? Het zou wel eens kunnen zijn, dat een constant peil van de kosten van levensonderhoud zelfs met de meest rigoreuze instrumenten niet te verwezenlijken is, waarmee dus het verwijt van prof. Witteveen aan de S.E.R. minder indrukwek kend wordt dan het bij eerste lezing lijkt. Niettemin moet dit verwijt toch niet gebagatelliseerd worden. Er is ook volgens prof. Tinbergen wel re den tot zorg. De impasse die in het S.E.R.-advies fot uitdrukking komt kan men niet be grijpen, als men haar beziet in het kader van de enge conjunctuurpolitie- ke beschouwingswijze die de basis is van het betoog van prof. Witteveen. Er fs een wijder kader nodig om de poli tieke verandering te begrijpen, die zich ten tijde van de adviesopstelling vol trokken heeft. De bestaande inkomen verdeling is o.m. naar christelijke en socialistische maatstaven niet de voor altijd meest bevredigende verdeling. Waar het om gaat Is dit: er moet inderdaad begrip bij de vakbeweging zUn voor de vraagstukken van Witte veen, maar er moet dan ook aan de andere zijde begrip zijn voor de nood zaak van een verdere verandering van de maatschappelijke orde. Hoe kunnen wij door een sluitend feheel van maatregelen en instellingen erelken dat de inkomensverdeling verder genivelleerd wordt zonder eco nomische evenwichten te verbreken? Persoonlijk, aldus prof. Tinbergen, denk ik aan verdere uitbreiding van de onderwijsmogelijkheden, aan het versterken van de prijsconcurrentie, aan het inperken van erfrecht en van de consumptie van kapitaalwinsten, aan het „leven uit onkostenrekening", doch dat zijn slechts voorbeelden en anderen kunnen aan andere mogelijk heden denken. De recente politieke ver schuivingen zijn er de uitdrukking van, dat, op het eerste gezicht, de meningen in ons volk zich van elkaar hebben verwijderd, wanneer het gaat om de meest gewenste maatschappelijke or de. Het zou een grote vergissing zijn te menen, dat de thans aan het bewind zijnde politieke combinatie er geen ga rantie voor is, dat we de maatschap pelijke orde kunnen terugschroeven naar een ouder schema en de verdere structuurwijzigingen uit ons hoofd kun nen zetten. Het is echter mogelijk, dat sommige groepen uit de bevolking deze zaken niet zo duidelijk zien. De S.E.R. kon daarom een belangrijk werk doen, indien hij, in zijn beste tradities van voorheen, tot eensgezinde conclusies zou trachten te komen over deze lange-termijn-maatregelen. Het zou dan minder moeilijk zijn om op korte termijn onnodige prijsstijgingen te voorkomen. Hoewel we, aldus prof. Tinbergen, niet het onderste uit de kan kunnen eisen ten aanzien van een stabiel prijs niveau, moeten we er toch wel zo dicht mogelijk bij komen. Volgens prof. Wit teveen moet de loonsverhoging minder zijn dan die welke de groep C uit de S.E.R. (de socialisten, redactie) becij ferd hebben en minder dan die welke prof. Witteveen becijferd heeft voor de groep A (de confessionelen, redactie) en zelfs van groep B (de liberalen, re dactie). De fundamentele moeilijkheid is echter, dat de doelstelling van prof. Witteveen, namelijk een geringere loon stijging dan door groep C is voorge steld, de bevriezing van de inkomens verdeling voortzet, die op de duur on aanvaardbaar wordt voor de vakbewe ging. Wat de vergeten groepen betreft, zegt prof. Tinbergen, dat deze inder daad door' de verdere prijsstijging zul len worden getroffen. Maar het is naar zijn mening wel goed om te bedenken, dat door de invoering van de A.O.W. de meest flagrante gevallen in een ge heel andere positie zijn gebracht. Er zijn nog wel vergeten groepjes, maar men kan over hen niet op dezelfde wij ze bezorgd zijn als vóór 1957. Advertentie voor vaderdag De zevenjarige Everhardus Steen horst uit de Middelharnisstraat te Rot terdam is gistermiddag door verstikking on. het leven gekomen. Or.der het spe len kreeg hij het erg benauwd en zijn moeder bracht hem in allerijl naar de St. Clara-stichting, waar operatief in grijpen niet baatte. Het ventje overleed in het ziekenhuis. Het bleek, dat hij een plastic boordeknoopje in de lucht pijp had. De hooioogst is vroeg dit jaar. Reeds zijn er verscheidene boeren die de oogst binnen hebben. (Van onze verslaggever) Twee jaar gevangenisstraf met af trek en vjji jaar ontzegging van de be voegdheid om het doktersambt uit te oefenen. Dat eiste donderdagmiddag de oflicier van justitie, mr. R. I,. Heukels, in het houten noodverbltjf van de Am sterdamse rechtbank tegen een zestig jarige Amsterdamse huisarts. Hem waren drie gevallen van abortus criminalis ten laste gelegd. Aan het begin van de zitting stelde president mr. J. Knottenbelt vast, dat verdachte eenmaal eerder is veroor deeld wegens abortus. Door de recht bank tot een gevangenisstraf van een half jaar, waarvan in hoger beroep voor hét Gerechtshof vier maanden af gingen. Het eerste meisje, dat hjj met succes behandelde ën van wie hij 500,- in casseerde, stuurde een Limburgs meis je naar hem toe, dat ook werd geholpen en eveneens 500,. betaalde. Gaf hjj het eerste geval vlot toe, het tweede ontkende de huisarts hardnekkig. Op 25 januari verscheen het derde meisje dat ook al van anderen had vernomen dat de huisarts haar zou kunnen hel pen. De arts zou zich aanvankelijk hebben verzet, maar toen het meisje dreigde zich voor een tram te werpen, toch tot een behandeling zijn overge gaan. Deze geschiedde in zijn onder- zoekkamer op dinsdagavond 27 ja nuari. Het meisje heeft de gevolgen niet doorstaan. Zjj overleed op weg naar een ziekenhuis en de specialist, die de huisarts ijlings te hulp riep, toen hij bemerkte dat het mis ging, kon geen hulp meer bieden. „Embolie" gaf verdachte als doods oorzaak op, zonder er zich van te over tuigen, dat het meisje inderdaad ge storven was. Na de begrafenis werd het stoffelijk overschot opgegraven en vónd op last van de justitie een sectie plaats die tenslotte leidde tot de ar restatie van de huisarts. De verdediger, mr. J. M. Mathuisen, be schreef de figuur van verdachte als iemand, die in zijn leven bijzonder veel tegenslag heeft ondervonden, pas in 1945 zijn artsexamen deed en ook sindsdien vele moeilijkheden kende. De raadsman bepleitte de uiterste clementie. De recht bank zal 23 juni vonnis wijzen. Donderdag heeft de Vrije Unisersiteit te Berlijn prof. dr. P. J. Oud het ere doctoraat in de filosofische faculteit ver leend. De promotie geschiedde door prof. dr. L. Neumann, deken van de filosofische faculteit van genoemde uni versiteit, nadat een overzicht van het wetenschappelijke werk van prof. Oud was gegeven door dr. H. Herzfeld van de afdeling geschiedenis van dë faculteit. Dit eredoctoraat van prof. Oud is het vijftiende, dat deze universiteit verleend heeft. Het eerste werd gegeven aan dr. Th. Heuss, bondspresident van West- Duitsland. Tot nu toe werden alleen aan Duitsers en Amerikanen eredoctoraten verleend. Prof. dr. P. J. Oud heeft bij deze ge legenheid een rede uitgesproken, waar in hij o.m. zei: „Ik beschouw het als een voorrecht, de hulde, die mij hier ge bracht wordt als beoefenaar van het Nederlandse staatsrecht en geduren de de latere jaren vooral van het Nederlandse gemeenterecht, voor een belangrijk gedeelte te kunnen overdra gen juist op dat Nederlandse gemeente recht". Als president van het internationale gemeentencongres, dat op het ogenblik in Berlijn co *resseert, wilde prof. Oud zich niet de gelegenheid laten ontgaan enkele gedachten te wijden aan het zijns inziens zo noodzakelijke, maar nog niet altijd in voldoende mate bestaande ver band tussen de praktijk van het ge meentelijke bestuur en ae wetenschap, zoals die op universitair niveau wordt beoefend. „Het doet m(j genoegen om te kunnen vermelden, dat de internationale ver eniging van gemeenten reeds enkele stappen in de richting van een benade ring tussen universiteit en gemeenten heeft gezet. In samenwerking met de Unesco en met de public administration division van de technical assistance ad ministration van de Tnited Nations wor den onderzoekingen ingesteld en publi caties voorbereid, waarbij hoogleraren van verschillende universiteiten, ge meentelijke bestuurders en functionaris sen van het IULA-secretarlaat nauw samenwerken", aldus prof. Oud, die de hoop koesterde, dat het mogelijk zal z(jn in de naaste toekomst te komen tot nau were betrekkingen tussen universiteiten en gemeenten. Een Canadese boerin heeft donderdag haar 27ste kind gekregen. De 48-jarige moeder en haar zoon maken het goed, aldus meldt Reuter. (Van een verslaggever) Op de ministeries in Den Haag is een plan in voorbereiding om aan de uit valswegen van de grote bevolkings centra voedselvoorraden op te slaan in depots. Men denkt hierbij aan biscuits, welke een duurzaamheid hebben van twaalf jaar. Het project is nog in zijn allereerste stadium van voorbereiding. Pakhuizen moeten nog worden gezocht en de biscuits moeten nog worden ge maakt. Aan het plan liggen geen actuele po litieke gebeurtenissen ten grondslag. Het is slechts een aanvulling op het evacuatie-schema, dat in het kader van de verdedigingsvoorbereidingen al ge ruime tijd gereed ligt. Men heeft over wogen, dat de stedelingen bij een even tuele evacuatie onderweg enige maag vulling nodig hebben, voordat zij hun definitieve bestemming hebben bereikt. Het tekort aan financiële middelen zal de uitvoering van het project enigs zins vertragen. De verzorging is opge dragen aan het departement van Land bouw en Visserij in samenwerking met het departement van Binnenlandse Za ken, waaronder de B.B. ressorteert. (Van onze Haagse redactie) Minister Cals heeft een wetsontwerp ingediend ter verhoging van de bijdra gen in de exploitatiekosten van de stads- en academische ziekenhuizen in Utrecht en Groningen. Bij het samen stellen van de begroting voor 1958 was er van uitgegaan dat de verhoging van de verpleegtarieven voor of op 1 januari 1958 zou kunnen worden inge voerd. Er werd toen door de faculteiten tegen deze verhoging bezwaar gemaakt. De tarieven zijn toen nog eens nauw keurig bestudeerd en het gevolg daar van was dat de verhoging pas per 1 juli kon ingaan. De exploitatiekosten waren daardoor aanzienlijk hoger dan werd verwacht. De hogere lasten voor het rijk kun nen naar het oordeel van de minister worden gecompenseerd door een ge ringere personeelsuitgaven voor de rijksuniversiteiten te Leiden, Gronin gen en Utrecht over 1958. (Van onze verslaggever) Het Nederlandse interrationale weg vervoer heeft in 1958 een omzetstijging van 31 kunnen boeken. De vracht opbrengst was in dat jaar ruim 55,5 mil joen gulden. Het laadvermogen steeg in hetzelfde jaar met ca. 24 De voor zitter van de raad van beheer van de Nederlandse internationale wegvervoer organisatie, de heer Van Donkelaar, kon dit donderdag mededelen op de jaar lijkse vergadering van vergunninghou ders te Utrecht. De directeur van de N.I.W.O., de heer Collette, gaf een overzicht van de moei lijkheden, waarmee de internationale vérvoerders in de verschillende landen te kampen hebben. Zelfs binnen de Beneluxlanden geniet dit vervoér nog geen vrijheid. Volgens de overgangs overeenkomst van het Benelux-unie- verdrag zullen binnen een tijdvak Van ten hoogste drie jaar na de ratificatie geleidelijk de kwantitatieve beperkin gen worden afgeschaft. Maar het Bene- luxverdrag is zelfs nog niet geratifi ceerd, aldus de heer Collette. Gelukkig legt Luxemburg het Nederlandse weg vervoer geen beperkingen op. Voor het rijden naar Zuid-Duitsland, Oost-Frank rijk en Zwitserland is dit van zeer groot belang. De bepalingen In deze landen zijn op zichzelf al belemmerend genoeg. De secretaris van de raad van oeheer, de heer Verbeek, wees op het hangende geschil over de vervoerpolitiek van de Hoge Autoriteit van de EGKS. Neder land en Italië hebben deze zaak voor het Hof van Justitie gebracht omdat zij het beleid van de Hoge Autoriteit in strijd achten met het verdrag. De heer Verbeek verwachtte, dat men in de EEG waar wat het vervoerbeleid betreft alleen nog maar voorpostengevechten zijn geleverd de resultaten van dit beroep zal afwachten, Naar (UPI) meldt is de gróte 314 ka raats ongeslepen diamant die vorige week in het Nederlandse televisiepro gramma getoond werd en waarvan ge zegd werd dat hij drie miljoen gulden waard zou zijn, naar schatting slechts een procent van dat bedrag, 30.000 gul den waard, zo heeft een woordvoerder van de eigenaar, de Londense Diamond Trading Company, meegedeeld. En deze waarde dankt de steen in hoofdzaak aan zijn buitengewone afme tingen. Het is waarschijnlijk een van de grootste stukken boart (een diamant soort van de laagste kwaliteit) die ooit gevonden werd. De Londense firma heeft de steen uit geleend aan een Amsterdamse diamant slijper om zijn grootte, als curiositeit. De firma heeft de steen niet te koop aangeboden en ook niet gezegd, dat het een waardevolle diamant zou zijn, al dus de woordvoerder. DWS-A heeft woensdagavond in Lu zern met 2-1 gewonnen van de club met die naam. Bij dc rust had Luzern de leiding met 1-0, In de 85e minuut moest de wedstrijd gestaakt worden wegens de hevige regenval. (Van onze Parijsê correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De dag van gisteren, waarop te her denken viel, dat generaal De Gaulle op 18 juni 1940 vanuit Londen tot de Fransen de oproep richtte de strijd te gen de Duitse overweldigers voort te zetten „Frankrijk heeft een slag ver loren, maar niet de oorlog" had president De Gaulle bestemd voor het officiële bezoek, dat, zo wil de traditie, nieuw gekozen presidenten van de re publiek aan het gemeentebestuur van Parijs horen te brengen. Het ontvan gende gemeentebestuur was niet com pleet, de communistische raadsleden en hun collega's van de „Union des Forces Democratiques" demonstreerden hun totale oppositie tegen de Vijfde Republiek en de „pouvoir personnel", die zij in het presidentschap van De Gaulle belichaamd zien, met hun af wezigheid. De honneurs werden in het bijzonder waargenomen door de voorzitter van de Parijse gemeenteraad een werke lijke burgemeester kent Parijs niet, de functies worden vervuld door de pre fect van het departement van de Seine die sinds de jongste gemeenteraads verkiezingen een bij de Unie voor de Nieuwe Republiek aangesloten overtuig, de gaullist is, Devraigne, in het parti culiere leven een vermaard gynaecoloog en wat zijn verschijning aangaat bla kend van gezondheid, welstand en voort varend optimisme. Deze richtte tot president De Gaulle een begroetings toespraak in dusdanig prijzende termen, dat, naar sommige toeschouwers menen gezien te hebben, de president ondanks zijn 68 bewogen jaren er rood van aanliep. Daarop was het de beurt van presi dent De Gaulle om het woord te voeren, een bedrijvigheid, waarvan men nu wei weet, dat hij haar gaarne en zonder veel moeite pleegt. Indien hem, aldus De Gaulle, juist de dag van vandaag natuurlijkerwijze aangewézen had gele ken voor het verschuldigde aan het Parijse stadhuis, was dit omdat in grote mate Parijs de gebeurtenissen van 18 juni had geïnspireerd. „Dat de Stadi be roofd werd van haar kroon, vernederd, opgegeven, het kon niet worden toe gelaten. Zwaar had in de oproep gewo gen de gedachte aan de schatten van grootheid, die een wezenlijk bestanddeel zijn van de hoofdstad."'Vervolg'éns ge waagde de president van de langdurige periode van onzekerheid, die het weer meester van zichzelf geworden vader land had doorgemaakt. Maar „op de grondslag der vernieuwde instellingen, ziedaar hoe de Franse macht en groot heid weer herrijzen." „Deze macht en grootheid zijn evenwel", aldus lichtte de generaal toe, „gericht op het wel zijn en de broederschap der mensen". Als een zeer bijzondere, pikante noot, maar deze dan meer bestemd voor binnenlands gebruik, wordt het aange merkt, dat de president een citaat aan haalde van Frangois Mauriac, de geci teerde met name noemend. Het citaat behelsde Mauriacs beschrijving van be zet Parijs: „Ónder de smaad neerge hurkt aan de oever van zijn s.troom,: het gelaat verbergend In de gêstren- felde armen". Men kan Mauriac hou- en voor de meest geziene van alle linkse gaullisten en in het bijzonder voor wat Algerije betreft een van de meest linkse en dus liberale onder hen. Een van de eerste onderscheidingen die De Gaulle na zijn aanvaarding van het presidentiële ambt verleende, was de toekenning aan Frangois Mauriac van het grootkruis van het Legioen van Eer, de hoogste onderscheiding, die Frank rijk heeft te vergeven. Het was een op zienbarend gebaar dat de woede te weeg bracht van de Algerijnse ultra's en integrationisten. En al citeerde generaal De Gaulle Frangois Mauriac gisteren dan ook niet Met ingang van 15 juni j.l. is de heer P C. Heuwekemeyer benoemd tot di recteur van de Nederlandse Orkest stichting tot beheer van het Concert gebouworkest, In verband met deze benoeming is aan de heer Heuwekemeyer op de meest eervolle wijze ontslag verleend als lid van het Concertgebouworkest. Bij de uitoefening van zijn taak wordt hij ter zijde gestaan door de heren M. Flot- huis, artistiek leider, en mr. H. J. Waage, zakelijk leider. Het 1.636 ton mecende Britse vracht schip „Springdale", dat met een lading hout op weg was van Zweden naar Kiel, is donderdag in de Botnische Golf circa 11 km ten zuiden van Umea, in moei lijkheden geraakt en gezonken. Alle aci-ttien opvarenden zijn aan boord ge nomen door het Finse schip „Ingerois", dat op de S.O.S.-seinen van de „Spring dale" was afgekomen. Dit meldt Reuter. in verband met het Algerijnse probleem, met houdt het feit, dat hij hem noemde en citeerde, als welberekend; om niet te zeggenals recidiverend in uitdaging. Of heeft president De Gaulle in de vermaarde schrijver vooral ook willen belonen, dat hij in ,,1'Express", het veel gelezen linkse maar veeleer De Gaulle bestrijdende weekblad, op de hem daar gereserveerde pagina met onwrikbare trouw blijft uitkomen voor zijn „geloof in De Gaulle"? (Van een verslaggever) Winkeliers in de Gravenstraat te Am sterdam hebben donderdag de politie erop attent gemaakt dat een onaange name lucht opsteeg uit een winkelhuisje van een alleenwonende kleermaker. Na dat de winkeldeur, waarop te lezen stónd „wegens vakantie gesloten", was geforceerd, werd in een slaapvertrek het stoffelijk overschot van de bewoner, de 68-jarige W. B. in geklede toestand ge vonden. Men neemt aan dat het lijk daar een maand had gelegen. Het winkeltje van B. bevindt zich in een gestut oud huis, dat reeds geruime tijd geleden onbewoonbaar is verklaard. B. was een alleenwonende vrijgezel, die weinig omgang had met de schaarse be woners van dit typische binnenstad straatje. Het was bekend dat hij wel eens ziek was, waarschijnlijk als gevolg van een hartkwaal. Daarom werd aan vankelijk geen aandacht geschonken aan zijn afwezigheid. Zijn cliëntele bestond hoofdzakelijk uit jongeren van de nabij gelegen Nieuwendijk, die bij hem hun broeken naar de laatste mode lieten ver nauwen. Hoewel het moeilijk nog is na te gaan, neemt de politie aan dat B. een natuur lijke dood is gestorven. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelmlnagast- huis gebracht. In de vishal te IJmuiden bleven don derdagmorgen bij de eerste afslag 480 kisten verse haring van de KW 74 staan. De handel weigerde, op advies van de halc&mmissie, de haring te kopen, omdat ei* niet voldoende ge wicht in dé kisten zóu zitten. De in houd van de halkisten moet 50 kg be dragen, maar de handel is daarbij ge wend de kisten te kopen met een kop er op. Ter controle werd de haring over de weegschaal gehaald, waarbij bleek, dat vier kisten tezamen 213 kg haring bevatten. Desondanks weigerde de handel te kopen, hoewel in de kisten geen ijs meer aanwezig was. Het over wicht was onvoldoende. De factor heeft daarop contact op genomen met de rederij in Katwijk. Deze stemde er in toe de kop op de kisten te verhogen. Dertig kisten ha ring werden aldus over de resterende 450 kisten verdeeld als toegift en pas toen hief de handel de boycot op. De kwestie van het overwicht in de halkisten vormt reeds vele jaren een geschilpunt tussen rederij en handel. De kisten met een kop er op zijn het uitvloeisel van een historisch gegroei de situatie, waarbij de handel deze overmaat eiste ter compensatie van de tussen de vis mogelijk achtergebleven stukken ijs. Toen minister Vondeling, kort na zijn benoeming, een bezoek aan IJmuiden bracht, toonde hij zich over deze situatie ten zeerste verwon derd. Sedertdien heeft deze zaak een punt van discussie uitgemaakt in de contact-commissie rederij-handel. De oplossing wordt thans gezocht in de richting van alle vis over de weeg schaal in de hal brengen, zodat men de zékerheid heeft, dat elke kist 50 kg bevat. Vandaag zal het bestuur van Feijen- oord beslissen over de aanstelling van een nieuwe trainer voor het eerste elf tal. De kans is groot, dat de 48-jarige Tsjech Sabotka het komende seizoen de oefenmeester wordt van de Stadionclub. Donderdagavond woonde de Tsjech de wedstrijd tussen Feijenoord en Sedan bij om de Vriendschapsbeker. Sabotka heeft vóór de oorlog in Slavia gespeeld en was de laatste 13 jaar trainer van ver schillende clubs in Zwitserland. Advertentie Electr. ff. 27.75 Moderne Klokken. Elec- trisch, Mecha nisch en Bim- Bam slag. Alle bekende merken. WAT KAN KAN, KAN KAN ALLLEEN Mk JBkl Reguliersbreestraat 4-6 m „Bij de Munt"- Amsterdam (Van onze correspondent) „Hij liegt, hij liegt." Luidkeels gil lend mengde zich donderdagmorgen een vrouw in de berechting van een Tilburger die voor de Bredase recht bank terecht moest staan wegens po ging tot doodslag op zijn echtgenote op 27 januari te Tilburg gepleegd. De vrouw bevond zich op de publieke tri bune en werd onmiddellijk verwijderd. Op de gang achter de rechtszaal bleel zij zich verzetten en zij moest buiten het gebouw worden gebracht. De verdachte, wiens huwelijk al lang te wensen overliet, had 27 januari aan zijn vrouw geld gevraagd omdat hij nog meer wilde drinken, dan hjj reeds had gedaan. De vrouw weigerde. In de gang van de woning kneep de man haar keel dicht en alleen door hevig verzet slaagde zij erin weg te komen. Langs een slaapkamer en met een wanhoops- sprong dwars door een raam heen, kwam zij op straat terecht, waar voor bijgangers haar hielpen. De verdachte ontkende zijn vróuw te hebben willen doden, maar als getuige gehoord, vertelde de vrouw uitvoerig, dat zij meermalen was mishandeld. Haar verklaringen waren zeer bezwa rend. De officier van justitie achtte, gezien de feiten, poging tot doodslag bewezen en eiste achttien maanden ge vangenisstraf en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De verdachte was al eerder voor waardelijk ter beschikking gesteld. Toen hij zichzelf na de eis aanprees als een ideale echtgenoot ontstond het incident op de publieke tribune. De verdediger, mr. Kalkman uit Roosendaal, zei in zijn pleidooi, dat de verdachte een verschrikkelijke jeugd heeft gehad. Door zjjn moeder werd hij geslagen met een karwats of voor straf opgesloten in een afwateringsputje achter de ouderlijke woning. Uit deze jeugd kwam hij met opvoedings en er felijkheidsfactoren beladen in de maat schappij terecht. Zijn vader had hem gedwongen in de Hitlerjugend te gaan. Later trouwde hij, maar zijn vrouw was toen nog pas zeventien jaar oud en kon de verantwoordelijkheid niet aan. Hij ging naar Korea en werd daar gewond. Terug in ons land kon hij voor zjjn vrouw en twee kinderen geen wo ning vinden. Het huwelijksleven werd een en al ellende. „Hier zijn alle rede nen aanwezig om clementie te gebrui ken," zo besloot pleiter. De officier van justitie benadrukte, dat hier alleen een ter beschikkingstel ling kans biedt om van de verdachte een ander mens te maken. De recht bank deed nog dezelfde dag uitspraak en veroordeelde verdachte conform de eis. Het Tweede Kamerlid Tans (P.v.d.A.) heeft minister Cals de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1) Heeft de minister kennis genomen van de zinsnede in het kort verslag van de vergadering van de raad van leraren van 9 mei 1959, waarin wordt gesteld, dat men de lange duur van de salaris onderhandelingen uiterst funest acht en dat men trachten wil de procedure te bespoedigen? 2) Is het juist, dat zoals in' een motie van de afdeling Amsterdam van de katholieke lerarenvereniging St. Bonaventura dd. 5 juni wordt geconsta teerd de eerste vergadering van het georganiseerd overleg van 28 januari nog steeds niet is gevolgd door een tweede? 3) Is het de minister bekend dat door deze gang van zaken opnieuw ongerustheid en onrust is ontstaan in de kring van leraren? 4) Is de minister niet van oordeel, dat het in het belang van het onderwijs ge wenst zou zijn nog voor het einde van het cursusjaar tot een bevredigend resultaat in de bedoelde besprekingen te komen, en wil de minister dan alles doen om het mogelijk te maken dit resultaat te bereiken? Vanmorgen vroeg is door onbekënde oorzaak brand uitgebroken aan boord van het 399 brt metende kustvaartuig Andromeda, dat aan de Parkkade te Rotterdam ligt. De kombuis en de offi- cieren-messroom brandden geheel uit. De brand werd opgemerkt door surveil lerende politie-agenten, die meteen de slapende bemanning alarmeerden. Per soonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. De brandweer was met twee nevel- en twee lagedruk-stralen de brand na een kwartier meester. De Andromeda, eigendom van M. Moerman te Rotterdam, was gisteren in Rotterdam aangekomen. Advertentie KORTENAERKADE1,'S-GRAVENHAGE. BIJKANTOREN: AMSTERDAM, ARNHEM, EINDHOVEN, 'S-GRAVENHAGE. GRONINGEN, ROTTERDAM, UTRECHT m GETUI6E TRUE LOVE JUFFROUW TRUELOVë.U BENT" WAARSCHIJNLIJK. DE LAATSTE DIE WIJLEN DE HEER JOHN MAXWELL EH.„LEVEND HEEFT GEZIEN, EH..,HE/VA h/EEFTZ/EN STERVEN. WILT U HET HOF MEE- ELEN WAT U ZAG-> ZO WAARLIJK. HELPE /VMJ..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2