„Gelijke kansen" bij het hoger onderwijs Afwijkende meningen van officiële standpunten Anjeractie rond de verjaardag van de Prins ELCKERLYC voor het tiende jaar in Delft KIEKEN Percentage studerenden kan van vier tot tien stijgen Viool-vader van velen „Commando- wisseling^ Bond Zonder Naam Vaderdag geknipt om te VRIJDAG 19 JUNI 1959 PAGINA 3 Rapport van de dr. Wiardi Beekman Stichting besproken ENQUêTE VAN PLEINGROEP Dr. C. Pompe overleden Oxfords eredoctoraat voor prof. Geyl □Agenda van heti Holland-F estivalI „Franc nouveau" moet „nouveau franc" zijn Bij zwemmen ver dronken De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak In Haarlems Concert gebouw Spanjaarden negeren stakingsoproep MADURODAM Roberto Arias inag naar Brazilië JONKER FOTO TOE STEL Z|jn er in onze maatschappij reser ves van intellect, die het nemen van speciale maatregelen rechtvaardigen? Met deze vraag en het geven van een antwoord daaarop hebben zich reeds ve len lang bezig gehouden. Een staats commissie onder voorzitterschap van oud-minister prof. dr. Th. Kutten heeft daarover advies aan de regering uit gebracht. De dr. Wiardi Beckmah-stichting van de P.v.d.A heeft daarop haar eigen zienswijze gegeven in een rapport „Ge lijke kansen", waaraan donderdag een bijeenkomst te Utrecht was gew|jd. Prot. P. de Wolff ontkende, dat een groter deelneming aan het hoger onder wijs tot verlaging van de intellectuele standaard zou leiden. H|j acht een stij ging van het percentage der bevolking, dat studeert van vier tot tien procent mogelijk. Evenmin is hij bevreesd, dat, zoals wel wordt beweerd, een sterke ontwik keling van het hoger onderwijs ertoe zou leiden, dat b.v. in het jaar 2000 de maatschappij door het intellect wordt beheerst. Eerder ziet hij daarin een tendens tot egalisatie. Hij ontkende, dat de intellectuele capaciteiten van de maatschappelijke groeperingen sterk zouden verschillen en ziet in de huidige selectie niet dezelfde mogelijkheden voor hoger, middelbaar en lager milieu. Het aantal studenten uit deze milieus per 1000 is respectievelijk 87,14 en 1. Gezien de stijgende behoefte aan academisch gevormden, vooral in de exacte wetenschappen, waarmee ech ter ook de behoefte in de speculatieve vakken geleidelijk toeneemt, ziet hij de eerste tien jaar het beschikbare aanbod te gering. In de daarop vol gende tien jaar zou misschien van een klein overschot sprake kunnen zijn. Van de vrije academische beroepen ls nog niet één procent afkomstig uit het arbeidersmilieu, zo bleek uit een enquête van het Leids sociologisch Instituut. De grootste mogelijkheid van stijging over een afstand van twee ge neraties is te vinden onder de leraren, van wie zeven procent uit arbeiders kringen voortkomt. Dit deelde prof. F. van Heek mee, die in de weerstanden tegen verticale sociale mobiliteit resten ziet van een sociaal terminisme, dat de bestaande selectie ziet als een produkt van de standenstructuur. In dit verband viel h|j het rapport van de St.-Adelberts- vereniging aan, dat zeker geen rechts grond nóch een actuele aanleiding ziet voor stimulering van het deelnemen aan het hoger onderwijs van begaafden uit het arbeidersmilieu. Eerlijkheids halve zei prof. Van Heek er wel bij, dat dit rapport van vóór de tweede wereld oorlog was en niet representatief voor de opvattingen in katholieke kring. Bij de discussies verklaarde prof. Rutten een onvervreemdbaar en af dwingbaar recht op hoger onderwijs, zoals het rapport van de Wiardi Beekman-stichting noemt, niet te er kennen. Een optimum van sociale stijging ziet prof. van Heek verder in ons land ze ker niet bereikt en z.i. tonen beschik bare cijfers aan. dat reserves van be gaafdheid in lagere sociale milieus op onvoldoende wijze worden aangeboord. Hier speelt z.i. niet alleen de finan ciële factor een rol, maar het hangt ook samen met de vrees voor een te sterke invloed van sociaal stijgenden. Een andere factor is een te sterke geo grafische concentratie van het hoger onderwijs Vooral middelbare en lagere milieus zouden van een spreiding pro fiteren. Tenslotte beval prof. Van Heek voorlichting van de ouders van be gaafden aan via beroepskeuzebureaus, onderwijzers en schoolhoofden, vooraf gaande aan een betere selectie-proce dure. Drs. A. R. Vermeer stelde voor ge lijkheid van kansen of gelijkheid van ontwikkelingsmogelijkheden primair het rechtvaardigheidsaspect en zag in een jaarlijks transfer van inkomsten uit de overheidskas via beurzen en renteloze voorschotten een correctie van een verdeling van inkomens. In renteloze voorschotten ziet h|j een discriminatie van studenten uit een so ciaal-zwak milieu en naast een gelijk studieloon wenste h|j eeu studiekosten vergoeding, die varieert met het in komen van de betrokken ouders. Be zwaar heeft h|j tegen de studieaftrek- regeling bij de belasting, omdat men hiervan meer profiteert naarmate hef inkomen groter is. Prof. Rutten zag als grootste moei lijkheid hoe h|j aan het gevaar van eenzijdigheid zou ontkomen en stelde als drie voorname punten: 1. dat de samenleving sociale verantwoorde lijkheid heeft ieder, die bekwaam is hoger onderwijs te volgen, daartoe in staat te stellen: 2. dat het hoger onderwijs op peil moet blijven, waar voor vooral het stafpersoneel aan zienlijk moet worden uitgebreid: 3. dat de samenleving óók ervoor ver antwoordelijk is, dat jonge mensen niet worden gelokt op wegen, waar langs ze geen maatschappelijk bestaan kunnen vinden. Dit is net zo goed een kwestie van sociale rechtvaardig heid als het eerste. Het bezwaar tegen een renteloos voor schot kon prof. Rutten niet onderschrij ven. Iets anders is, wanneer het rente loos voorschot een last betekent, die gaat drukken, maar prof. Rutten kon met zekerheid zeggen, dat dit de laatste jaren niet voorkomt. Advertentie eze recente opname van het Koninklijk Gezin is door H. M. de Konin- i Qin en Z. K. H. Prins Bernhard exclusief ter beschikking gesteld van het Prins Bernhard Fonds. Zoals men weet, speelt de anjer-actie in ons land rondom de verjaardag van de Prins op 29 juni; „Anjergelden" worden als subsidie gegeven aan culturele ondernemingen met het doel de zelfwerkzaamheid op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur te bevorderen. Sinds de bevrijding zijn reeds vele initiatieven met een uit kering verblijd, waarbij werkobjecten van de meest uiteenlopende aard zowel studiereizen als restauraties van schilderijen, de aanschaf van een geluidsinstallatie door een toneelgroep als het vervaardigen van gesproken boeken voor blinden. Een charmant lachende Prins, als altijd een onberispe lijk witte anjer op de revers, laat zich hier temidden van de Koninklijke Familie zien als enthousiast fotograaf en filmer. Een liefhebberij, waar ook de omgeving veel plezier van heeft. Prinses Marijke bekijkt een kleurendia, die ongetwijfeld interessante reisherinneringen vasthoudt. (Foto M. C. Meyboom) 4 rlrcrterinf- Binnen de in tieme beslotenheid van het zes eeu wen oude Prinsen hof ging donder dag onder een koele avondhemel de eerste van de f/garajg^jggSf zes Elckerlyc-voor- stellingen, welke jaarlijks in het ka der van het Hol land Festival te Delft worden gegeven. Voor het tiende jaar in successie vormden de oude muren van het histo rische St.-Aagtenklooster en een kleine zomerhof de entourage voor het zo boeiend beschreven duel tussen de na tuurlijk» er. bovennatuurlijke krachten van die mens in het aangezicht van de dood. Dat dit spel waarin poëtische schoonheid en waarachtigheid ondeel baar met elkaar zijn verweven, in een vorm, welke voor geen enkel klassiek drama onderdoet zo lang kon stand houden op het programma van het Festival moet ongetwijfeld worden toe- Adverte ntie Het bureau van de hoge commissaris van vluchtelingen der Verenigde Na ties deelt mede, dat plotseling na een operatie is overleden dr. C. Pompe, adjunct-vertegenwoordiger in Duits land. H|j overleed gisteren in het stads en akademisch ziekenhuis te Utrecht. Dr. Pompe werd geboren 21 november 1925, hjj studeerde rechten aan de uni versiteit te Utrecht, aan de Haagse academie voor internationaal recht en aan de universiteit te Parijs. H|j was voorzitter van „Pax Romana" van 1949 tot 1950. Van 1951 af was h|j bij het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken werkzaam. Een jaar later kwam hjj in dienst van de hoge com missaris der Verenigde Naties voor vluchtelingen. Hjj werd adjunct-verte genwoordiger in Frankrijk, later ver tegenwoordiger in Egypte, in 1957 ging hij naar Oostenrijk en in april 1959 werd h|1 adjunct-vertegenwoordi ger in Duitsland. Aan prof. dr. P. C. A. Geyl zal op 24 juni a.s. een eredoctoraat verleend worden in de faculteit der letteren aan de universiteit van Oxford. geschreven aan de doorwrochte ver beelding van de Elckerlyc-figuur, die Hnn Bentz van den Berg telkenjare met zoveel verve creëert, als aan de beproefde regie van Johan de Meester Bentz van den Berg heeft ook nu over tuigend bewezen, hoezeer hij Elckerlyc (de mens) in zijn dienste roerselen kent. Doorleefd, als gold het de eerste maal, speelde hij naar de climax en vond hij opnieuw de bewogen accen ten om een ganse scala van emoties uit te beelden. Zijn beurtelings vleiende en heftig weerstrevende samenspraak met Die Doot. zijn exclamaties van zelfbe klag als Neef. Maghe. Tgelt en Tgoet hem in de steek laten, zijn deemoed en boetvaardigheid bij de inkeer, behoor den in hun menselijkheid "tot de hoogte punten. Meegesleept door zijn voorbeeld is het hele gezelschap tot een zeer gave voor stelling gekomen. Indrukwekkend ver tolkte Johan Schmitz de Stem van God. Gerijpt tot volle kracht bracht André van den Heuvel met grote waardigheid de verzen van Die Doot tot leven. Kennisse en Deugt werden respec tievelijk door Ellen Vogel en Ank van der Moer subtiel ten tonele gevoerd, terwijl Henk Rigters weer zijn leven dige verbeelding van Tgqet ten beste gaf. Henk van Ulsen als gast van de Nederlandse Comedie bracht als Ghe- selscap de eerste vonk in het spel, ter wijl Lous Hensen de verzen over de waardigheid van de priester vol ex pressie voordroeg. Regisseur en spelers van de Neder landse Comedie hebben bij de tiende verjaardag van de Elckerlyc nadrukke lijk een huldiging van de hand ge wezen, maar de 50.000 mensen die tot dusver van de opvoeringen getuige zijn geweest, zullen hen ongetwijfeld dank baar zijn voor de onvergetelijke avond welke zij hen met dit juweel van de Nederjandse literatuur uit de Middel eeuwen hebben geschonken. J. G. Zaterdag 20 juni Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Eurydice (Grenier de Toulouse). Delft: Prinsenhof, 9.15 uur: Elckerlyc (Ned. Comedie). ^en... om foto-artikelen te geven!) (Van onze Par|jse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Zoals alie Franse bladen hebben w|j ook begin deze week bericht, dat op 15 juli aanstaande de eerste bankbil jetten luidend in „francs nouveaux" ten tonele gaan verschijnen. Het Fran se ministerie heeft eergisteren ver zocht om rechtzitting van een allerwe- ge ingeslopen fout. De nieuwe franc heet niet „franc nouveau", maar „nou veau franc". Hetgeen taalkundig ook door de beugel kan, nfaar vooral be oogt fraude onmogelijk te maken. Cheques namelijk gesteld in zonder meer „franc", oude lichte franc der halve zouden, zo heeft men op fi nanciën bedacht, begunstigden in de verleiding kunnen brengen om achter het woordje „frene" het woordje „nou veau" aan te brengen, daarmee de waarde verhonderdvoudigend. De gekozen terminologie „nouveau franc" sluit daarentegen een dergelij ke oplichtersmanipulatie uit, daar het ais onmogelijk moet gelden, dat tussen de vermelding van de hoeveelheid te betalen francs en het woordje francs, nog plaats zou z|jn voor inlassing van het woordje nouveau. Het is duidelijk en dus: „nouveau franc". W|j maken voorts van de gelegen heid gebruik om een door ons persoon lijk begane vergissing in het bericht van dinsdag te herstellen. W|j maak ten melding van op een later tijdstip in omloop te brengen nieuwe munt stukken van 100 en van 50 franc nieuw. Dit moest z|jn 10 en 5 franc (respectie velijk ongeveer 7,50 gulden en 3,75 gul den). Zeiden w|j niet, dat rekenen in Frankrijk gedurende overgangspe riode tot verwikkelingen aanleiding zou geven? Donderdagmiddag is in de Waal on der het Betuwse Gent bij Nijmegen de 16-jarige J. P. uit Angeren bij het zwemmen verdronken. Hij was met drie vrienden van gelijke leeftijd uitgegaan om een bad te gaan nemen in de Waal. Bij het zwemmen verdween hij plotse ling in de diepte en kwam niet meer boven. (Van onze Haagse redacteur) De „Pleingroep" van pater S. Jelsma c.s. heeft onlangs een onderzoek inge steld naar wat men noemt „nieuwe houdingen en verhoudingen". Men wilde nagaan in hoeverre het gewijzigde we reldbeeld andere en nieuwe denkbeelden vraagt van mensen en groepen: passen onze maatschappelijke en politieke ka ders nog bij de werkelijkheid van van daag en z|jn hnn doelstelling en pro gramma's voldoende vernieuwd? Aan de desbetreffende enquête is deelgeno men door 690 personen: predikanten, onderwijzers, lezers van het blad „Plein 1959", studenten, deelnemers aan volks hogeschoolcursussen enz. Naar gods dienst en levensbeschouwing was de deeinemersgroep samengesteld als volgt: rooms-katholiek 41)4 procent, protestant 40 procent, buitenkerkelijk 16 procent, „overigen" 2)4 procent. De indeling naar de door de deelnemers opgegeven politieke voorkeur was: P.v. d.A. 19)4 procent, P.S.P. 11% procent, K.V.P. 27 procent, V.V.D. 11 procent, A.R. 8 procent, C.H.U. 7 procent, „ove rigen" 1 procent, „zonder voorkeur" 15 procent. Men w|}st er op, dat de enquête geens zins de pretentie heeft een alleszins verantwoorde steekproef onder het Ne derlandse volk te zijn, doch men meent, dat het binnengekomen materiaal vol doende aanwijzingen bevat voor de wen- sel|jkheid om op het genoemde terrein verdere onderzoekingen te verrichten. Zo bleek er b|j opmerkelijk veel deel- nemers aan de enquête kritiek te be staan op de partij, waar zij de voor keur aan geven, op hun levensbeschou welijke groep of kerk en op hun ljjf- i blad. De percentages b|j de vraag „kri tiek op de partij" luiden: K.V.P. 72% procent, P.v.d.A. 80 procent, V.V.D. 73% procent. A.R. 75 procent, C.H.U. 65 i procent, P.S.P. 31)4 procent en „overi- i gen" 80 procent. Bij „kritiek op levens- beschouwelijke groep of kerk": r.-k. 72 procent, protestanten 75 procent, huma nisten 50 procent, „overigen" 47% pro cent. „Kritiek op de krant": r.-k. 73 procent, protestanten 75% procent, hu manisten 78% procent, buitenkerkelijken 62% procent, „overigen" 77% procent. Erkend wordt, dat de gestelde vragen van dien aard waren, dat ze een zekere suggestie inzake kritiek inhielden, doch men voert aan, dat de kritiek ook ge motiveerd moest worden en dat overi gens uit de antwoorden op andere vra gen ook blijkt, dat de geënquêteerden het inderdaad lang niet alt|jd eens zijn met het officiële standpunt van de groe pering, waar z|j zich het meest verwant mee voelen. Enkele van de opmerkelijkste uitkom sten der enquête zijn, dat slechts 40 procent van de deelnemers zich gepor teerd toonde voor het huidige radio- j bestel en riet meer dan 40% procent voor handhaving van de Nederlandse i soevereiniteit over Nieuw-Guinea. Het blanco stemmen van de Nederlandse de- legatie toen in de V.N. een afkeurende resolutie inzake het Zuidafrikaanse ras- senbeleid aan de orde kwam, werd door 72 procent van de deelnemers onjuist geacht. 34 procent van de geënquêteer- I den meende, dat het Westen het voor- 1 beeld zou moeten geven met „atoom- ontwapening". 62% procent var de deelnemers achtte het onjuist, dat com munistisch China niet wordt toegelaten tot de Verenigde Naties. Op de waag of men het betaalbaar acht, dat één procent van ons nationaal inkomen (f 300 miljoen) beschikbaar wordt ge steld voor de onderontwikkelde gebie den, werd door 66% procent van de ge- enquêteerden een bevestigend antwoord gegeven. De vraag of de middelen hier voor gevonden moeten worden door be lastingverhoging leverde de volgende uitslag op: K.V.P. 32, P.v.d.A. 49%, V.V.D. 25, A.R. 36, C.H.U. 33, P.S.P. 27%, overigen 20 en daklozen 23 procent. Tenslotte verdienen vermelding de kwalifikaties, die men desgevraagd heeft gegeven aan de westerse wereld. Hierbij konden meerdere kwalifikaties worden gegeven. 25% procent van de deelnemers legde de nadruk op het ,,vr|je" westen, 11% procent op het „ka pitalistische" westen, 16% procent op het „democratische" westen. 37% pro cent op het „materialistische"' westen, 4 procent op het „christelijke" westen en 2% procent op het „beschaafde" westen. De Pleingroep gaat in oktober van dit jaar te Den Haag een weekend van sympathisanten houden. In het najaar zal ook begonnen worden met een „plein-akademie", zo werd gisteren op een persconferentie medegedeeld. Op 20 juni en de daarop volgende zaterdagen in juli worden voor het gebouw van de Hoge Raad te Den Haag weer de be kende „pleinpreken" gehouden. Een tweede serie volgt in september. Men werkt aan een plan voor sociale activi teiten in Den Haag. Er is thans ook een Pleingroep in Zwolle, waar pater Michaël Hensen O.P. pleinpreken houdt, terwijl in Heerlen, Amsterdam, Hilver sum, de Zaanstreek en Maastricht plan nen ontwikkeld worden voor soortgelijke activiteiten als die, welke in Den Haag thans reeds meer dan v|jf jaar onder nomen worden. De Pleinbeweging richt zich met name op oecumenische ont moetingen, sociale arbeid, wereldge- rechtigheid en internationale coöperatie, liturgische vernieuwing en bezinning op het thema oorlog en vrede. Advertentie Het zal een groot feest wor den, zaterdagavond in het Am sterdamse Concertgebouw, en onder de feestgangers zullen waarschijnlijk meer violisten zijn dan waar ter wereld ook op dat moment. Oscar Back, de tachtigjarige, om wie het die avond gaat, is er heel rustig onder. Vijf jaar geleden wilde onze grootste vioolpedagoog van een openbare viering van zijn verjaardag niet horen. En nog acht hij het geen verdienste, om tachtig of honderd te worden Maar deze keer hebben toege wijde vrienden hem toch wel een beetje klemgezet. En na enig praten over en weer kon de heer Back zich met zo'n offi ciële vierig wel verzoenen. Zelf had hij het programma vier „epochemachende" vioolconcer ten op één avond in elkaar gezet. Het zou zonder twijfel een historische gebeurtenis geworden zijn; het overlijden van Eduard van Beinum echter was een van ie voornaamste redenen, waarom men het programma van dit huldigingsconcert enigszins heeft moeten insnoeien. Ferdinand Leitner, meer dan druk nu hij ook Klemperer vervangt, zal Bach, Badings en Brahms diri geren. Vier leerlingen van Back men heeft het in de krant kunnen lezen zullen hun leermeester die avond een bijzondere muzikale hulde brengen. Willem Noske speelt Bach, Krebbers en Olof speten het hun opgedragen Dubbelconcert van Badings, en Jean-Louis Stmirop sluit de rij met Brahms. Het Concertgebouworkest, waar ook zo wat leerlingen inzitten, zorgt voor de begeleiding. Het concert was reeds uitverkocht, voordat de openbare verkoop begon. Vanuit New York zelfs werden plaatsen besteld. Ook aan koninklijke belangstelling zal het niet ontbreken: H. M. Koningin Elisabeth van België, die meermalen in huize Back te gast is geweest, heeft lang van tevoren haar komst toegezegd. De heer Back intussen wacht rustig op wat komen gaat. oprecht blij zoveel goede vrienden weer te zullen zien, en ook een beetje geamuseerd om alle drukte, die met deze grootscheepse reünie gepaard gaat. Zijn huis. een paviljoen lijkt het meer, aan de rand van een niet-vermoed tennisveld in het hart van het oude Zuid, staat nog vol met de bloemen, die zijn ver jaardag vorige week dinsdag kwamen opluisteren. Talloze krantenmensen zijn er intussen geweest, die geschreven hebben over zijn leven als viool pedagoog. Sinds veertig jaar woont de heer Back in Nederland. In alle vaderlandse orkesten zijn leerlingen van hem te vinden. Veertien bezetten de plaats van concertmeester in de diverse ensembles. En allemaal dragen zij de herinnering mee aan een strenge, maar tactvolle viool-vader in Amsterdam, die voor zijn begaafde leerlingen zelfs zulke onwrikbaarheden als schoolroosters wist te doen wijzigen. Met als heilzaam gevolg, dat de leerling in kwestie twee taken volbracht., zonder zich door een van beide gehinderd te voelen. Men weet dat Oscar Back onverzettelijk kan zijn. maar hij komt zijn leerlingen met zoveel hartelijke humor tegemoet, dat men die strengheid niet als een juk ervaart. Wie er al aan zijn wieg gestaan mogen hebben: er moet één typisch- Weense fee zijn geweest, die hem iets van de eeuwige jeugd heeft mee gegeven. Alles aan Back is verender, lichter dan wie hem niet kent vermoeden zou. Hij studeert, hoewel zijn voorkeur naar hun muziek niet uitgaat, de modernen, om zijn leerlingen „voor dertig jaar vooruit" stof mee te kunnen geven. De laatste jaren is er uit de kring van zijn discipelen een kleine groep ontstaan, die zich op het lesgeven toelegt. Zo zal de traditie in stand gehouden worden. Dat wil niet zeggen dat Oscar Back niet nog lang hoopt les te geven. Nu nog, na al die jaren verwondert hij zich over de aapachtige handigheid, waarmee talentvolle kleine kinderen de viool hanteren, spelenderwijs dingen leren, die een volwassene nauwelijks be vatten kan. Begaafdheid bestaat in zoveel graden, en Back is de eerste die zich daar dagelijks over verwondert. Maar hij is ook degene, die met al dat talent, zestig jaar lang, voortreffelijk raad heeft geweten. Zondagmiddag zal in het Haarlemse concertgebouw de „commandowisse ling" plaats hebben van de Bond zon der Naam. Pater W. Loop zal het stuurwiel overgeven aan pater K. Knib- beler. Maar dat zal met de nodige feestelijkheid gepaard gaan en ieder die wil mag er bij zijn mits het concertgebouw groot genoeg is om al len te bevatten. Wie zeker van een plaats wil z|jn kan voor een plaatsbe wijs terecht b|j het bureau van de Bond zonder Naam. Na de afscheidsreceptie van pater Loop, die van twaalf uur tot half drie zal duren, begint om drie uur een feeste lijk en gevarieerd programma van lichte muziek dat zal worden verzorgd door het Métropole-orkest onder ieiding van Bram de Roo. Tussen de muzika le bedrijven door zal mr. L. Minder- op uit Den Haag namens de leden en medewerkers van de Bond zonder Naam een kort woord tot de scheiden de pater Loop richten. Deze zal daarna z|jn opvolger installeren, welke laatste een kort aanvaardingswoord zal spre ken. Om de tegenstelling tussen de sfeer binnen de concertgebouwmuren en het wellicht nog altijd stralende zomerweer te verzachten, hebben de organistoren de keuze op een licht muziekprogram ma laten vallen en heeft men zich ver zekerd van de zonnige aanwezigheid van Hanny Lips, die de verbindende tekst voor haar rekening neemt De Spaanse arbeiders hebben giste ren een oproep van de verboden com munistische partij voor een algemene staking van 24 uur b|jna geheel gene geerd, aldus meldt Reuter. De staking was bedoeld als protest tegen de hoge kosten van levensonderhoud en als steun voor de eisen tot een algehele amnestie voor politieke gevangenen en verbannenen. Slechts op twee plaatsen is gestaakt, namelijk in een scooter- fabriek te Madrid en in een mijn bij Berga in de provincie Barcelona. Advertentie Kom naar het onvergetelijke miniatuurstadie!.:: Den Haag Schevenjngën Panama heeft de Braziliaanse am bassadeur meegedeeld dat dr. Roberto Arias, die betrokken was b|j de jong ste mislukte opstand, een vrijgeleide zal krijgen om naar Brazilië te gaan. Dit zal binnen enige dagen gebeuren. Dr. Arias, die ambassadeur in Enge land is geweest en echtgenoot is van Dame Margot Fonteyn, de Britse dan seres, zocht z|jn toevlucht in de Brazi liaanse ambassade in de stad Panama na een beweerde samenzwering om de Panamese regering omver te werpen. Naar verluidt is Dame Margot van plan binnenkort naar Rio te gaan om zich b|j haar echtgenoot te voegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3