Katholieke bejaarden Haarlem bijeen Ledental in grote steden nog te gering in m Haags Gerechtshof houdt zitting op landwegje Landbouw nog niet gerust 's Lands Kroniek' Fraudes op grote schaal bij melkfabriek in Groningen DRAADLOOS CONTACT Grappig blijspel met teleur stellend slot DE EILANDER DAG PUZZLE De Valera tot president van Ierland gekozen Heeft douane Belgische smokkelaar op Nederlands grondgebied gezien? gezondheid Voorzichtigheid met vrijere loonpolitiek bepleit Ign. Grollenberg O.P. overleden Tweeëntwintig man staan terecht Vanavond J Meisje Venmans mag in België blijven KLAAS TOXOPEUS Nieuwe kolder van Asser Onderscheiding voor pastoor Van Alphen VRIJDAG 19 JUNI 1959 PAGINA 7 ^en roeien Internationale Seaweek in Den Helder en Medemblik Militaire vijfkamp, zeilen Turnhoutse uitspraak tegen die van Bredase rechtbank Examens ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE door Advertentie De algemene jaarvergadering van de Katholieke Bond van Bejaarden en Ge pensioneerden in de bisdommen Haar lem en Rotterdam, welke donderdag 18 juni in calé-restaurant Brinkmann te Haarlem werd gehouden, is door de bondsvoorzitter de heer W. J. Hese laars geopend met een pleidooi voor beter begrip voor het werk van de be jaardenbond. Hij was van mening, dat gezien het maatschappelijk werk dat wordt verricht, de bond zeker recht heeft ingeschakeld te worden bji de ver strekking van rijkssubsidies. Voor een bond met 15.000 leden is een bedrag van 50.000 van gemeentewege wel zeer aan de lage kant. Spreker vond, dat de bejaarden door eigen organisatie werkzaam moeten zijn kan de eigen problemen, om actief deel te nemen aan het maatschappelijk leven. Hü stelde voor aan de bisschop pen van Haarlem en Rotterdam een telegram te zenden, waarin de bond zou getuigen van gehoorzaamheid aan het gezag der bisschoppen. Zo ook aan de Minister van Maatschappelijk Werk. mejuffrouw Dr. M. Klompé. waarin zij dankten voor de belangstelling het be- jaardenwerk betoond en de belangen van de bond bij voortduring in de aan dacht aanbevolen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek duidelijk de groei van de bond. Het totaal aantal nieuw ingeschrevenen in 1958 bedroeg 1988. Een afgevaardigde van Amster dam vroeg zich echter af, waarom het aantal leden in de grote steden zo ge ring is. Wordt het woord beiaard" synoniem gesteld met ,,arm"? De af deling Grootebroek vond de afdracht van 50 procent van de contributie aan de Algemene Unie wel wat erg hoog. Van de 8 cent die van de afdelingen per lid per maand worden ontvangen gaan vier cent naar de Unie. Dit be drag zou op de begroting zelfs nog met een halve cent worden verhoogd. De voorzitter merkte op, dat men op dringend verzoek was overgegaan om in plaats van zes in het vervolg elf nummers van het blad „Levensavond" uit te geven, waardoor de feitelijke kos ten omhoog zullen gaan. „De afdelingen hebben zelf gewild dat „Levensavond" frequenter zou gaan verschijnen. Ik stel dan ook voor, de begroting goed te keuren en de contributie te handha ven zoals die was". De heer Th. Steinmetz, voorzitter van de Nationale Unie, schetste de or ganisatie van de bejaarden als een maatschappelijk werk, dat recht heeft op subsidie. Hij ging In op de vraag die elk lid moet stellen: „Waarom ben ik lid van een Bejaardenbond". Niet in de eerste plaats voor de sociëteits avonden, maar veeleer ook om de godsdienstig zedelijke, de sociaal-econo mische en de sociaal hygiënosche be langen, om daardoor de persoonlijkheid te houden, of, zo men die kwijt is, terug te krijgen. Al werken de bejaarden niet meer actief in de produktie mee, toch kunnen zij nog deel uitmaken van het produktie-proces. Ziekte en armoe de zjjn niet zo erg voor een bejaarde ais leegheid. Maar al te vaak horen we: „Als we de sociëteit niet meer heb ben kunnen we wel opdoeken", uitla tingen waaruit blijkt dat men de bete kenis van de bond niet begrijpt. Te veel denkt men aan de sociëteit en te weinig aan het algemeen maatschappe lijk werk." Bjj de bestuursverkiezing werd met 72 van de 103 uitgebrachte stemmen De kandidaat van de Ierse regerings partij Fianna Fail, De Valera, is bjj een woensdag gehouden verkiezing tot president van de Ierse republiek geko zen als opvolger van de 76-jarige O'Kelly, aldus melden Reuter en AFP. Hjj kreeg 538.058 stemmen tegen gene raal Maceoin, de kandidaat van de op positiepartij Fine Gael, 417.482. De Va lera was woensdagavond in verband met de presidentsverkiezing als mi nister-president afgetreden. tot nieuw bestuurslid gekozen de heer G. Förrer, secretaris van de afdeling Hillegom. Hiermee is voorzien in de va cature die was ontstaan door het af treden van de heer A. Augustinus uit Lisse. De voorstellen van de afdelingen Noordwijk, die het bondsbestuur vroeg maatregelen te treffen inzake de bepa ling van de A.O.W. bjj overlijden, en Berkel, betreffende de klachten over het steeds hoger worden van de premie voor het Ziekenfonds zijn door de'bond doorgegeven aan het Unie-bestuur. Het voorstel van de afdeling Purmerend om aan de Nederlandse vervoersbedrijven te verzoeken een reiskostenreductie in te stellen, werd geacht op korte termijn niet landelijk verwezenlijkt te kunnen worden. De heer J. Korting, diocesaan voor zitter van het KAB-bestuur in de bis dommen Haarlem en Rotterdam en se cretaris van de Raad van Overleg, sprak tijdens een lunch zijn grote waar dering uit voor het werk van de Be jaardenbond. Hjj verzekerde bij het Hoofdbestuur te zullen aandringen op een grotere morele en financiële steun. In vurige bewoordingen tenslotte schetste de geestelijk adviseur van de Bejaardenbond, pater A. v. Dieren O.P., het doel van de bond, die voor alle bejaarden werkt, niet slechts voor hen die aangesloten zijn. „Wij staan in de maatschappij voor alle bejaarden, en daarom ben ik lid." NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND Vandaag hield de Katholieke Ne derlandse Boeren-en Tuindersbond in Den Bosch de jaarlijkse algemene ver gadering. In zijn openingsrede zei voor zitter Mertens van oordeel te zijn, dat een verlaging van de garantieprijzen welke niet gebaseerd zou zijn op la gere kostprijzen maar alleen op de wens van de regering om de uitgaven van de schatkist te beperken, onaan vaardbaar is. Met een dergelijke ver laging zou de ,,ruk aan de bel" van 1957 ongedaan worden gemaakt. De heer Mertens wees de nog steeds ge hoord suggestie van de hand als zou de Nederlandse melkprijs hoog zijn we gens een produktiviteitstekort bij de landbouw. Onze boer ontvangt voor zijn zuivelpakket niet meer dan in andere landen en als wij de produktiviteits- stijging gebruken om de lonen van de landarbeiders te verhogen kan die stij ging niet tegelijkertijd worden gebruikt voor het verlagen van de prijzen. Met voldoening heeft de heer Mertens vastgesteld, dat de verschillende Twee de-Kamerfracties bij de behandeling van de regeringsnota in het geweer zijn gekomen voor de landbouw. Het ant woord van de regering heeft, aldus spre ker, onze ongerustheid helaas niet hele maal kunnen wegnemen, maar wij ho pen, dat de regering aan de gerecht vaardigd verlangens van de landbouw tegemoet zal komen. Van verschillende zijden wordt aangedrongen op het ge ven van prioriteit voor de verruiming van de bestedingen, verhoging van de lonen etc, maar dit mag niet bete kenen, dat de landbouw in de hoek wordt gedrongen. De heer Mertens pleitte voor de voortzetting van de uit voering van cultuurtechnische werken, gepaard met een verbetering en uit breiding van onderwijs, voorlichting en onderzoek. Het zou een fatale misstap zijn wanneer de regering hierop ging bezuinigen. Met betrekking tot de vrijere loon vorming meende hjj tot voorzichtigheid gezien de geringe ruimte en het knapper worden van de arbeidsmarkt. Nu reeds wijzen de tekenen erop, dat het door het Planbureau geraamde overschot in 1959 op de betalingsbalans niet zal wor den gehaald. De ruimte voor welvaarts verbetering is beperkt door de nood zaak om door huurverhoging te werken aan een oplossing van het huurvraag- stuk. Het zou onverantwoord zijn om deze oplossing opnieuw in gevaar te brengen. Wij zijn. aldus spreker, er Jaarlijks wordt er, bij toerbeurt in een der deelnemende landen, een in ternationale Seaweek ofwel Semaine de la Mer gehouden. Ditmaal is Ne derland voor de organisatie hiervan aangezocht. Deze Seaweek moet wor den gezien als een week, waarin ver tegenwoordigers van maritieme strijd krachten van verschillende landen zich met elkaar meten in bepaalde takken van sport. Er wordt deelge nomen door België, Griekenland, Ita lië, Nederland, Noorwegen, de Ver enigde Arabische Republiek en Zwe den. De wedstrijden worden deels In Den Helder en deels in Medemblik gehouden. In laatstgenoemde plaats wordt gezeild en geroeid. Zulks met het oog op onder meer eventueel min der gunstig weer, waarbij men niet op de open zee zou kunnen varen. In het Marine Sportpark in Den Helder wordt dan de maritieme vijfkamp ge houden. Deze omvat de onderdelen: hindernisbaan. reddend zwemmen over 75 meter, proeve van zeeman schap, hindernis-zwemmen 125 meter en amphibische cross-country. Tegelijk met deze Seaweek organi seert het comité ontwikkeling en ont spanning van de Marine de jaarlijkse militaire sportweek. Dit houdt in een driekamp tussen de Nederlandse land-, zee- en luchtstrijdkrachten op de on derdelen voetbal, basketball, hockey en schermen. De wedstrijden zullen worden opgeluisterd door plaatselijke muziekkorpsen, drumbands en de marinekapel Willemsoord. Teneinde de animo voor het bezoe ken van de stad in deze week nog te vergroten heeft de stichting „Den Helder Marinestad" nog een aantal andere wedstrijden aangetrokken en anderzijds zelf georganiseerd. Zo zul len o.m. in deze week op het Juliana- plein in Den Helder de nationale rol- schaatswedstrijden (op tweewielige rolschaatsen) worden verreden. Aan dit onderdeel zullen o.a. deelnemen Wim van der Voort, Jan Heitbrink, Cockie van der Eist, Egbert van 't Oever en vele bekende elfsteden- rijders. Klaas Boot, de Nederlandse turnkampioen, geeft een demonstratie trampoline. Op het programma staan voorts wedstrijden zevenhandbal, wa terskidemonstraties en de jaarlijkse kanaalzwemtocht over twee kilometer in het Noordhollands kanaal. niet van overtuigd, dat dit aan werk nemerszijde voldoende beseft wordt. De voorzitter benadrukte, dat ook in de landbouw de stijging van de pro- duktiviteit moet kunnen worden benut voor de verbetering van de arbeidsvoor waarden. Zou de regering dit niet toe staan omdat zij door een verlaging van de garantieprijzen de lasten van schat kist zou willen verlagen, dan is dat een onaanvaardbare politiek, die tot onhoud bare spanningen moet leiden. De heer Mertens wees er verder op, dat de be loning niet meer gebonden moet worden aan de algemene loonindex, maar aan de beloning van de landarbeiders. Als de regering hiertoe wil overgaan, zal de KNBTB gaarne haar steun aan de nieuwe loonpolitiek willen geven. Ir. C. Boon, economisch adviseur van de Belgische Boerenbond en ir. J. M. A. Penders, inspecteur van de landbouwvoorlichting, gaven vervol gens hun visie op het probleem van de gemengde bedrijven. De heer Boon wees op de grote ver anderingen die de landbouw in de naaste toekomst zal ondergaan. Het afvloeien van arbeidskrachten naar de industrie zal een prikkel zijn tot ver dere mechanisering welke de leefbaar- heidsgrens van de bedrijven zal ver hogen. Uit het landbouwbeleid moeten daarom alle verstarrende elementen verdwijnen, zoals die op het gebied van pacht- en grondprijzen, teeltbe- heersingen etc. Daarnaast is nodig een opvoering van voorlichting en on derwijs, horizontale integratie door sa menwerking tussen de boeren onder ling, verticale produktie-integratie en een aanpassing van het landbouwkre diet. Ir. Penders hield een vergelijkbaar betoog. Het gemengde bedrijf zal vol gens hem tot een zekere ontmenging moeten geraken om door specialisatie en intensivering tot grotere produkti- viteit te komen. Ook hij vestigde de aandacht op de noodzaak van voor lichting, cultuurtechnische werken en de verticale integratie. (Van onze correspondent) In de ouderdom van 74 jaar is gis teren in het r.-k. ziekenhuis te Arnhem overleden pater lector Ign. M. Grollen- berg O.P. (Jan H. Th. H.), die vooral bekendheid heeft verworven door zijn jarenlange arbeid in het bestuur van Sobriëtas voor de geheelonthoudings- en soberheidsgedachte. Hij was vroeger ook hoofdredacteur van het maandblad van de katholieke drankbestrijdingsorganisa- tie, tegenwoordlig de D.A.M. geheten. Stad en land trok hij af om voor dit doel te spreken en te preken. HH werd 54 jaar geleden in de orde van St. Do- minicus opgenomen en in 1911 priester gewijd. Daarna was hij leraar aan het St. Dominicuscollege te Nijmegen, waar hij de zang voor de studenten heeft ge leid. De laatste jaren liet zijn gezond heid te wensen over en verbleef hij in het Dominicanenklooster te Huissen, waar maandag de uitvaart is en het stoffelijk overschot wordt bijgezet in de grafkelder. De president van het Turnhoutse ge rechtshof heeft beslist dat Josee Ven mans in België zal blijven. Hiermee heeft hij de zienswijze van de procu reur des konings in deze kwestie on derstreept, die meende dat er geen reden tot ingrijpen is. Met deze uit spraak is voor België het lot bezegeld van het vierjarige Nederlandse meisje, dat in het pleeggezin De Beukelaer te Rijkevorsel is opgenomen met toe stemming van de moeder, maar tegen de zin van de Bredase raad voor kin derbescherming, die het kind naar Ne derland wil halen. De uitspraak van de Turnhoutse pre sident steunt op een notawisseling van 1913 tussen België en Nederland en met name op de bepaling dat teruggeleiding in het belang van het kind moet zijn. De Bredase raad van kinderbescher ming heeft het voornemen overleg te plegen met het ministerie van Justitie om te bewerkstelligen dat het vonnis, destijds door de Bredase rechtbank ter zake geveld, executoir wordt verklaard. Dit tracht de raad te bereiken op grond van het Belgisch-Nederlandse verdrag van 1925 betreffende de tenuitvoerleg ging van een gerechtelijke beslissing. De Bredase rechtbank heeft indertijd het kind aan de Bredase raad voor kinder bescherming toevertrouwd en de voog dij van de moeder geschorst. Het Turn houtse hof heeft deze uitspraak zonder meer naast zich neergelegd. „Hier was ik, toen ik verdachte zag aankomen. Hij kwam van Nederlands gebied", zei de douaneman tegen de president van de Economische Kamer van het Haagse gerechtshof, mr. Bijle- veldt. Tussen een handvol Nederlandse en Belgisch boeren stonden de Haagse heren rond het middaguur op een rulle zandweg onder St. Jansteen. Een zand weg, die al weet dat geen mens in Nederland beschreven staat als Oude straat II en die in België bekend is als de Lekenstraat. Aan de ene kant van de weg groeit Nederlands koren, aan de andere kant Belgisch; aan de ene kant staan Nederlandse boerderijen, en aan de andere kant Belgische. De „weg" is, krachtens een tractaat van 1843, een „vrijstraat", waar de grens in de lengte overheen ligt. De vrijstraat loopt aan beide kanten België in; een kort dwars- pad geeft verbinding met de Neder- lanndse Julianastraat van de gemeente St. Jansteen. Er is echter nog een tweede verbin ding met het Nederlandse wegennet: het erf van de heer Vonk. Daarover zou op 8 augustus van het vorig jaar een Belg met 200 kg Nederlandse boter in zijn auto de vrijstraat opgereden zijn, om tweehonderd meter verder zijn erf op te rijden, dat aan de Belgische zijde van de grensweg ligt. Hij zou dus be trapt zijn op het clandestien invoeren oftewel smokkelen van Nederlandse boter naar België. Verdachte ontkende dit: hij was niet van het Nederlandse erf gekomen, maar uit België. Via de Lekenstraat, alias Oudgstraat II, was hij naar zijn huis gerèden. Met 200 kg Nederlandse boter, dat kon hij moeilijk ontkennen. Maar ingevoerd had hij ze niet. De douane man kon dat wel denken, maar hij had het niet kunnen zien: daarvoor stond hij te ongunstig. „Dus u stond hier", zei de president. „Rijd u dan eens van het erf de weg op". De zwarte wagen verdween via het verbindingswegje naar de Juliana straat, het edelachtbare gezelschap in een verstikkende stofwolk achterlatend. De leden van het hof, die de behande ling van de zaak een half jaar hadden uitgesteld en een urenlange reis hadden f emaakt om dit te kunnen zien, tuur- en gespannen in de verte, samen met de boeren, de verdachte, de verdediger en de aanwezige journalisten. En inder daad: daar draaide de wagen, dui delijk zichtbaar, de grensweg op. „Nu moet u nog eens gewoon over de weg komen aanrijden", zei de president. De douaneman vertrok naar België en kwam even later duidelijk op de grens weg in zicht. „Maar hier was de douane niet toen de verdachte eraan kwam. Dat was veel verder terug", hield een van de buurtbewoners, kroongetuige a dé charge vol. Het gezelschap wandelde 50 meter terug en volgde daarbij een heel flauwe, haast onzichtbare knik van de weg. „Hier, bij deze boom, stonden ze, want hier hielden ze mij aan". De president vroeg de proef te her halen. Tweemaal verdween de zwarte wagen weer en tweemaal kwam hij op precies dezelfde manier aanrijden; het afrijden van het erf was hier niet te zien: er stonden enkele bosjes voor die het uitzicht belemmerden. Dat moesten ze in augustus van het vorig jaar dus ook gedaan hebben. De douanier-verba lisant hield vol, dat hij zich destijds op de plaats bevond, waar het hof het eerst had gestaan. Tevoren had hij inderdaad op deze plek de getuige aan gehouden, die daar met paard en wagen passeerde, maar daarna was hij met zijn collega verder gereden en toén kwam de verdachte wagen in zicht. Van het Nederlanndse erf. „Niet waar", zei de getuige. „Ze stonden nog met mij De Groninger rechtbank heeft donder dag de fraudes bij de melkfabriek van de DOMO In Groningen behandeld. Daarvoor had zij de hele dag uitge trokken. Van 1955 af, toen de fabriek van de Lejjmpf in Groningen werd overgenomen door de DOMO, hebben enkele tientallen werknemers meer dan 109.000 liter losse melk, flessen melk en melkprodukten als vla, yoghurt, pap en slagroom, onrechtmatig aan de melk fabriek onttrokken. De slijters, venters, tappers en chauffeurs kwamen hiertoe, omdat zij. volgens hun zeggen, het geld zo broodnodig hadden, aangezien hun salarissen over het algemeen na de overname door de DOMO aanzienlijk waren achteruit gegaan. Zij konden bij de DOMO geen overuren meer maken. Het zich onrechtmatig toeëigenen van melk werd de verdachten, niet minder dan 22 man, al bijzonder gemakkelijk gemaakt door de weinige controle, die er van de zijde van de directie op het personeel werd uitgeoefend. In de tap perij werd op forse schaal fraude ge pleegd, omdat twee tappers door het overhalen van een handeltje melk uit een tant konden laten stromen zonder dat deze melk door een controlemeter- tje werd geregistreerd. Zo vloeiden in do loop van slechts enige jaren meer dan 100.000 liter melk weg in de bus sen, die de tappers speciaal hiervoor neerzetten. De extra melk werd aan slijters, venters en chauffeurs verstrekt, die het voor de normale prijs verkoch ten. De winst, die op deze wijze werd gemaakt, werd gedeeld. Maar niet alleen op de tapperij werd geknoeid, ook bij de koelcellen werd fraude gepleegd. Kratten vol flessen melk en melkprodukten gaven de koel celbedienden mee aan de verkopers zonder dat deze kratten op de fabriek werden verantwoord. Ook hier werd de zoete winst gedeeld. De extra lege flessen raakte men gemakkelijk aan anderen kwijt, zodat ook het statiegeld bij de winst kon worden geschreven. Ook chauffeurs zaten in het complot door melk te vervoeren, die niet op de fabriek was geregistreerd. Hun stil zwijgen werd uiteraard beloond. De officier van justitie eiste straffen, die varieerden van enkele weken voorwaar delijke gevangenisstraf met geldboetes tot gevangenisstraffen van twaalf maan den met aftrek. Uitspraak 2 juli. te praten toen de wagen er al aan kwam". De heren van het hof hadden het gezien. Of ze hun droge keel wilden verfrissen, vroeg de verdachte, die als gastheer wilde optreden. Nee, de heren giingen maar liever door naar Terneu- zen. Daar werd de zaak in het kanton gerecht voortgezet. Waarom verdachte aanvankelijk be kend had, dat hij uit Nederland gekomen was? „Ik heb dat maar gezegd, omdat ze gedreigd hadden: als je niet bekent, fa je mee naar Middelburg", zei de elg. De procureur-generaal, mr. Kist, vond dat maar eigenaardig. Hij was er van overtuigd, dat verdachte het feit had gepleegd. Hij grondde deze mening allereerst op het proces-verbaal. Bovendien: verdachte had, toen hjj op zijn eigen erf werd aangehouden, aanvankelijk gezegd, dat hij niets in zijn auto had. Toen bleek, dat er 200 kg boter in zat, had hij bekend. Als je werkelijk onschuldig bent, zeg je niet, dat je het gedaan hebt. De poging, die verdachte gedaan heeft om een ambte naar in functie om te kopen hij zou de douanier 1000 hebben aange boden met de vraag of hij dan van de zaak af was vond hij een bewijs te meer. De eis luidde conform het vonnis van de Middelburgse politierechter 100 boete subsidiair 1 maand hech tenis met verbeurdverklaring van boter en auto. De verdediger, mr. P. Adriaansen uit Middelburg, was het hof dankbaar, dat het de reis naar St. Jansteen had willen maken, maar over het proces verbaal was hij niet te spreken. Men heeft hier achtervolging van willen maken, maar er was geen sprake van achtervolging, dus de douane had niet het recht, op Belgisch gebied te gaan opereren (dit mag volgens een tractaat met België alleen bij achtervolgingen). Bovendien waren de ambtenaren buiten hun bevoegdhed gegaan, door (de schuur van) het huis te betreden. De arrestatie was volgens de verdediger niet rechtsgeldig, want men had ver dachte moeten overgeven aan de Bel gische douane. Voorts wees mr. Adri aansen erop, dat de weg volgens de conventie van 1843 gemeenschappelijk bezit is van Nederland en België; daar om mag op deze weg geen visitatie plaatsvinden. Hjj geloofde tenslotte niet, dat de douaniers in hun proces-verbaal een juiste weergave hadden gegeven; ze hebben zich, zo meende de verde diger, te veel laten leiden door vermoe dens. Over de poging tot omkoping wordt in het proces-verbaal niet gerept, die moet dus buiten de zaak gehouden worden. Mocht het hof toch tot een veroordeling komen, dan vroeg hij de verbeurdverklaring niet te laten gelden voor de auto. Het hof bepaalde de uitspraak hierna op 26 juni. DELFT Technische Hogeschool: Gepromoveerd tot doctor in de techni sche wetenschap ir. A. van Loon op een proefschrift getiteld „Invloed van sterische belemmering van mesomerie op de absorptiespectra van amino-azo- verbindingen in neutraal en zuur milieu". 'S GRAVENHAGE Heilgymnastiek en massage de dames J. van Egmond, Rotterdam; N. de Jong, Groningen; J. Keljzer, Amsterdam; H. Kiestra. Ha ren; en M. Korpershoek, Den Haag. De heren R. Fuchs, Utrecht; J. van den Heuvel, Groningen: A. J. Heijink, Rotterdam; P. J. Hildering, Oegst- geest; W. Hochstenbach. Hengelo: L. van der Hoek, Delft; P. Holthuizer, Nijmegen: A. van den Hoogen, Breda; C. Hunsel, Amsterdam. ROTTERDAM, Economische Hoge school Doet. econ. wetenschappen W. van Veelen, Zwijndrecht; O. Kraak, Nieuw Beverland; A. Weiland, Rotter dam; Soekandar, Rotterdam: A. Ooms, Krimpen aan de Lek en J. Prudon, Delft. AMSTERDAM, Gem. Universiteit Kand. econ. de her^n L. Minderop. R. Snoeker, J. F. Steêman, H. J. Lim, Amsterdam; en H. West, Haarlem. Doet. Spaans mej. A. Sillevis, Am sterdam. Kand. Ned. L. Ross en met lof E. K. Grootes, Amsterdam. Kand. Frans mej. M. C. Bakker. Amsterdam. Kand. wis- en natuurkunde D. van La- desteyn, Velsen. Doet. wisk. W. A. Verloren van Themaat, Amsterdam. Doet. biologie, met lof, S. Parma, Amsterdam. AMSTERDAM, 18 juni Kand. ge schiedenis: J. Davidse, Goes. Doet. ge neeskunde: G. C. v. d. Bos. Laren (N.-H.); G. J. Brouwer, Zutphen; A. J. Otto. Dordrecht; mej. K. M. Pruissen, Hoofddorp. Doet. scheikunde: R. Visser, Hoofddorp. Kand. wis- en natuurkunde F: mej. T. Andrée, Harderwijk; A. Hee- ringa, Lioessens. Doet. klassieke lett.: G. Th. Uiterwijk, Overveen. AMSTERDAM: Gem. Kweekschool: akte van onderwijzer (es): H. J. Vis. O. J. W. Visser, C. A. de Vries, B. J. M. van Wagtendonk, N. C. Wuurman. Nut tige Handwerken. M. Bom, J. E. Fre- sen, C. v. d. Griend, M. Krelage, O. Rabbinowitsch, N. Roozemond, C. Royaards. NEERBOSCH: R.K. Kweekschool voor meisjes: akte L.O.: A. C. M. Baas uit Utrecht, V. M. Becht, Hilversum, M. F. Böck, Laren N.H., C. A. M. M. Canta, Nijmegen, J. H. Th. Cornelissen, Ulft, J. F. J. Derksen, Losser, M. A. W. Drie ver, Ulft, M. A. M. Ten Haagen. Nijme gen, G. G. P. van den Heuvel, Gennep, J. M. W. de Klein, Langenboom, M. H. Krijtenberg, Genderingen (Gld.), C. J. D. Verhagen, Nijmegen, Th. M. Werner, Nijmegen, M. A. A. Irausquin, Aruba, A. C. Martens. Overasselt, M. A. J. Na- buurs, Haps, M. J. B. Overmeer, Nijme gen, J. M. P. D. Peters, Haps, G. A. M. Pouels, Nederasselt, G. E. M. Ranke, Be verwijk, A. M. N. Th. Schlicher, Over asselt, F. J. F. J. Solleveld, Grave, J. M. Sutmuller, Nijmegen, J. M. Tesser, Nij megen, P. G. M. Thiecke. Nijmegen, G. E. S. Verhoef, Utrecht, H. M. A. Vogt, Utrecht, G. W. A. Wienen, Nijmegen, E. van Woerkom, Oosterhout (Gld.), C. M. B. H. Zwanikken, Laren N.H. Afge wezen 1. 2 De emge jongen van Chris en Clara Hedland, die een boerderijtje om de oost hebben, weet ook over jutten mee te praten. Vader Hedland moet al heel wat morgens verbaasd hebben gestaan als hij een partijtje nieuw hout aantrof op de binten van de stal, terwijl hij toch subiet wist dat dit hout er de avond tevoren nog niet gelegen had.... Hedlands jongen heeft dat typische eilandse tem perament, dat ongeduriger wordt naarmate de maand november met de noordwester stormen vordert. Soms, na een stormnacht die hem naar het strand had gelokt om te zien wat er te halen viel, zat hij met dikke ogen onder de koeien. De dieren zwaaiden dan onrustig met de koppen omdat zij zo hardhandig gemolken werden en vader Hedland zei dan: „Een uier is geen ankerketting, zeun! Voorzichtig an als jeblieft!" In de jonge Hedland stak niettemin een goede boe;. Tegenwuordig is dat zoveel als een witte raaf, want menige boerenzoon zoekt zijn toekomst elders. Bij eilander boeren is dat overigens niet zo heel dik wijls het geval Die leven immers tussen het land en he' strand. Eilander boeren ken je dan ook direct. Zij luisteren even belangstellend naar de berichten vnor de scheepvaart door de radio, als naar het bul letin voor de lana- en tuinbouw. Alleen bij eilander boeren vindt je de mooiste radiotoestellen met visse- rijband Soms staat zo'n boer op het land met een schipperspet op het hoofd, alsof achter de melkplaats een oceaanstomer op hem lag te wachten! Als het boos wordt op de bree-veertien wordt ner gens aan de wal met zoveel intense spanning naar de gesprekken via de radio tussen de schepen op zee geluisterd ais op het eiland. Als het „Mayday... mayday... mayday..." in de lucht komt het teken van groot gevaar voor een coaster of een vissersboot, dan spannen de eilander boeren onwillekeurig de spieren Zij volgen aandachtig de meldingen van de kustst.ation.-' in het radio-noodverkeer en in het najaar gebeurt het vaak dat er al paarden en man nen bij de schuur van de strandreddingboot staan als nog niet eens bekend is, waar een in nood verke rend schip zich precies bevindt. Als er een schip voor de kust van het eiland in nood zit, dan klinken er vijf schrille kreten van de schoorsteen van de melkfabriek. Op dat geluid schrikt iedereen in de buurtschap op. „Schip op het strand!" wordt er ge roepen en de klompen gaan dan klossend over de straten. Er wordt op deuren en vensters gebonsd alsof het sinterklaasavond is. „Guuz-jen" is daarbij het wachtwoord en „guuz-jen" betekent zoveel als: „d'r komt van alles op het strand." De laatste grote storm, waarmee dit verhaal be gint, had niemano zien aankomen. De dag was hel der als kristal geweest en onnatuurlijk rustig. De weer berichten spraken over depressies bjj IJsland, docb IJsland is héél vej. Laat in de middag begon de wind echter ineens hoog op te krimpen naar zuid-zuidwest Je kon wei bjj de barometer blijven staan. Bij iedere klop van je nagel op het glas sprong de wijzer een stukje verder naar „storm". Boven de Noordzee liep de lucht vol onheilspellende wolken. Op het leuge naarsbankje voor het dorpscafé werden bedenkelij ke gezichten getrokken. Een garnalenvisser van Wonseradeel, die nog geen uur geleden was binnen gelopen, wist te vertellen dat hij voor de middag al zware windstoten te verduren had gehad. Hij was nu maar blij dat z;in schuitje binnen was! Na het avondeten viel de avond als een zwart gordijn in oorlogstijd, zo snel werd het donker. De meeuwen krjjston zenuwachtig boven de daken van de buurtschap die als gloeiende briketten oplichtten bij de laatste stralen van de zon. De lichtbundel van de vuurtoren zwiepte al langer dan een uur over de zee en de wolken hingen zo laag, dat zi1 door de lichtflitsen geraakt werden. „Simon, dat wordt weertje voor jou, jong!" zei Klaas ae Goede, de bakker, die deze avond op de leugenaarsbank zat uit te blazen, toen de kampioen- jutter van het eiland passeerde. De aangesprokene gaf geen antwoord. Hi) had geen aandacht voor de leugenaarsbank en evenmin voor de mannen die in groepjes bij elkaar aan de haven stonden en de wind verkenden. Hij li-'p snel langs de gammele trap naar de kleine aanlegsteiger een soort perron, dat lager dan de officiële kade lag waar hij een kleine zeil-motor- sloep had liggen, die „Cobri" was gedoopt. De oude jutter rukte een paar maal krachtig aan Ie trosjes waarmee zjjn scheepje gemeerd lag, hij voelde of de beide kajuitsdeurtjes goed vergrendeld waren en spande tenslotte een zeiltje over de „kuip". Zonder op ot om te zien verdween hij daarna snel in de richting van het duin. „Simon loopt nóu al te skimannen," zei een oude walkapitein, die hier een jaar of wat geleden was neergestreken. „Dat betekent subiet, dat we een frisse noordwester te wachten hebben. Zulke jutters voelen dat an d'r luis water Zijn metgezellen op de leugenaarsbank bevestig den het gretig. Simon kon een storm ruiken. Hij was wat dat aangaat even betrouwbaar als radio Nord- deich. Ook deze keer gold dat. Opeens wès de storm er en hij blies de hemel vol alsof die een zeepbel was. d'e elk ogenblik uit elkaar kon spatten. Op hetzelfde ogenblik braken de wolken dan ook open. Door de stromende regen vluchtten de mannen van de leuge naarsbank het dorpscafé in, waar Teun Bakker de vergunninghouder het opeens heel druk kreeg. Hij moesi in één adem de tapkraan en het radiotoe stel bedienen, want zijn klanten waren in beide vin dingen van de techniek even sterk geïnteresseerd. Overai op het eiland waren de lichten ontstoken, zodat elk huis een klein schip geleek, dat in de oange stormnacht het geweld afwacht, rijdend op zijn ankers. Overal waren de radio's aangezet. Men luisterde gretig naar de gesprekken tussen de mannen op zee. Hun stemmen kraakten als gebarsten gram mofoonplaten. In de woonkeuken van Chris en Clara Hedland zaten ze ook om de radio. Het was één gekwetter van stemmen op de scheepsband. „Beestenweer, Kees'", klonk de stem van een Urker visser, die een gesprek voerde met een schipper uit dezelfde haven, uit het toestel: „Bonken water hier! Je zouwe d'r bang van worden. Hoe is 't bij jullie? Over!" (Wordt vervolgd). Een collega, die in zijn vrije tijd blij spelen pleegt te maken voor het ama teurtoneel, heeft ons eens in een open hartige bui, zorgvuldig gekweekt op een geanimeerd feestje, onthuld dat hij al tijd eerst het laatste bedrijf schreef en pas verder ging als dat goed in elkaar zat. Had Basil Thomas, wiens blijspel „Book of the Month" donderdagavond onder de wel zeer spitse regie van Walter van der Kamp en in de bijzon der fraaie decors van Peter Zwart door de AVRO-televisie werd uitgezon den, dit lumineuze systeem toegepast, dan was ons wellicht de teleurstelling, die we aan het slot voelden, bespaard gebleven. Thomas heeft zijn stuk overigens op een heel grappige vondst gebouwd. Het »aat in hoofdzaak om de net achttien aar wordende dochter Betty van een „agerhuislid uit een rustig Brits pro vincieplaatsje. Het kind brengt het ge zin in beroering en de hele vrienden kring in opspraak, omdat ze tot aller verrassing een mm of meer scabreus boek heeft geschreven, waarvoor ze een uitgever heeft gevonden, en dat zelfs door een populair blad wordt uitgeroe pen tot „boek van de maand". Voor de figuren uit dit boek hebben de per sonen uit haar omgeving model ge staan en hun amoureuze fantasie-avontu ren krijgt men op het scherm te zien in een door regisseur Van der Kamp prachtig gechargeerde en met tal van visuele grapjes opgesierde drakerig ro mantische stijl van Betty's roman. Hier, in deze grand guignol-sfeer heeft Basil Thomas' niemendalletje werkelijk kostelijke momenten, waaraan Pim Dt k- kers als het Lagerhulslid, Fien Berg- hegge als zijn vrouw, Diny Sprock als zijn schoonzuster, Marianne Rector als Betty, Willy Ruys als de romangene- raal en Dick van der Maat als de schuchtere dokter alle recht deden we dervaren. Maar wanneer dit „roman- visioen" voorbij is, blijkt plotseling de fut uit het stuk te zijn, al was Van der Kamp er knap in geslaagd dit met han dige camerabewegingen te camoufleren, en volgt een slap en onbevredigend slot, dat zoals het in een rechtgeaard blij spel betaamt, een hele serie gelukkige paren laat zien, wat intussen niet weg neemt, dat men zich een avondje zon der veel hoofdbrekens heeft kunnen amuseren. Vooraf werd een bijzonder interessan te aflevering vertoond in de serie „Luipaard op schoot", waarin Armand en Michaela Denis met eindeloos ge duld de ontpopping van een vlinder laten zien, de levenswijze van een spin en de meedogenloze strijd tussen zwar te en rode mieren. In de actualiteiten rubriek, waarmee het programma opende, kreeg men van de filmweek die vandaag is begonnen, een fragment lllilllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De uitzending van de televisie-opera „Salto Mortale", die op tekst van Bel- campo door Henk Badings werd gecom poneerd in opdracht van de NTS en die bedoeld is als één van de Neder landse inzendingen voor de operaprijs van de stad Salzburg, begint vanavond niet, zoals in de radiobladen staat aan gekondigd, om 20.30 maar om 21.00 uur. Vooraf wordt de filmdocumentaire over de IJselmeerpolder „Meer land om te leven" vertoond, die A Koolhaas heeft vervaardigd in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. in Arnhem, die vandaag een voorproefje, waarbij uit de Britse film „Room at the top" en een grappig tekenfilmpje van Marten Toonder werden gedraaid. F. Eli Asser wiens naam geruime tijd heeft ontbroken in de radiobladen, gaat in het komende seizoen weer teksten schrijven en wel voor KRO en AVRO. Voor de KRO-televisie stelt hij een mu zikale show samen, die reeds op 26 ju li a.s. wordt uitgezonden. De regie is in handen van Wim Bary. Medewer kenden zijn Connie Stuart, Mimi Boes- nach, Rijk de Gooyer en Joop Doderer. In de herfst gaat de AVRO op de dinsdagavonden een veertiendaags ra dio-cabaretprogramma uitzenden, dat Eli Asser schrpft en dat hij samen met Karei Prior gaat regisseren. Bovendien zal hi1 geregeld teksten leveren voor het Tierlantijnen-programma van de KRO. MAGISCHE VIERKANTEN 1 2 3 i 9 10 11 12 2 10 3 11 i 12 5 7 8 13 tt 15 16 6 U 7 IS S 16 Horizontaal en vertikaal dezelfde woor den invullen. 1. Europese hoofdstad 2. meer in Amerika - 3. kerkgebruik - 4. klink nageltje - 5. verlichtingsartikel - 6. bloedvat - 7. drank - 8. plezier - 9. zandhoogte - 10. bergruimte - 11. inval - 12. vrucht - 13. aardsoort - 14. Bijb. figuur 15. slot - 16. larve. Oplossing 18 juni: Horizontaal: 1. Zelfkant; 2. wieler baan; 3. osmium; 4. mr., opaal: 5 Goethe, rv; 6. eer, advies; 7 nu. gleis: 8. vlas, akte; 9. Preston, re; 10. reu. ezelin: 11. Toronto. Vertikaal: 1. zwoegen, pro; 2 eis, oeuvre; 3 lemmer, leut: 4. flirt, gas; 5 keu, halster; 6. armoede, ozo; 7. nb, Vianen; 8. tamarisk, lt; 9. ave, trio; 10. knol, steen. De hoogeerw. heer W. Chr. C. M. van Alphen, pastoor van de parochie van O. L. Vrouw van Goede Raad te 's-Gra- venhage en kanunnik van het Rotter damse kapittel, die zondag j.l. zijn veer tigjarig priesterfeest vierde, is door H.M. de Koningin benoemd tot otfficier in de orde van Oranje Nassau. De Bredase rechtbank heeft een Til- burgse politieagent, die veertien dagen geleden terecht moest staan wegens mishandeling van een arrestant, con form de eis van de officier van justitie veroordeeld tot zeven dagen gevange nisstraf onvoorwaardelijk. De verdach te is tegen dit vonnis in appèl gegaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7