W aardering „per spel" favoriet n te* SLAVENBURG&HUYSER N.Y Ingetreden koersreactie bleef nog van beperkte omvang DE LAA TSTE WEDSTRIJD WILLEM VAN ORANJE EXAMENS SUTCLIFFE LINE LIMITED Verkiezing van bondspresident toch in Berlijn Geen ontginning van „De Hamert" Belangrijke vondst in Rome DE BEURSWEEK Aankoop door het Rijk? DE MUSSEN het zonnige Vakantie eiland Suezkanaal-werk voor Nederlands-Belgische combinatie ZATERDAG 20 JUNI 1959 PAGINA 15 naasl GRIMSBY elke dinsdag 18.00 met het m.s. „NOORDERHAVEN" =j eveneens naar WISBECH Minister heeft bezwaar Vóór de oorlog speelde men vaak bridgetoernooien met „waardering per tafel". De resultaten van 3 of 4 spellen werden tezamen geteld en als één ge heel gewaardeerd by de vergeiyking met de andere deelnemers. Dit „Sche- veningse systeem", zoals het in vakter men heet, voldoet de moderne wed- strijdbridger niet meer hij wil slechts meespelen als men de waardering „per spel" toepast, zodat hy niet afhankelijk is van één bijzonder duur spel dat by de toepassing van het Scheveningse systeem het gehele resultaat van een „tafel" (groep van 4 spellen) kan be ïnvloeden. i» Ml' De laatste tijd Krijgt ook meer en meer de z.g. Barometerwedstrijd vaste grond in de Nederlandse bridgewereld. Daarbij spelen de deelnemers gelijk tijdig de (gedupliceerde) spellen en men verkrijgt bij grote deelname een aan zienlijk cijfermateriaal dat vergeleken kan worden. Bij de onlangs gehouden parenwed strijd om de Martini-cup paste men in de finale dit barometerschema toe; er waren 62 deelnemende paren en de „topscore" op elk spel bedroeg 60 pun ten (afdalend 58, 56 enz. tot 0). Na afloop kregen de deelnemers een fraaie map met alle gegevens over deze finale. Uit deze gegevens kan men veel interessants putten zo b.v. het vol gende spel; H V 9 5 2 9 H 7 5 O 9 4 2 97 N W O Z A 7 9V4 O A H 7 3 A 5 4 3 2 8 6 3 9? A B 9 O V 10 5 H B 10 6 B 10 4 10 8 6 3 2 O B 8 6 V 8 Noord gever, niemand kwetsbaar. Een juist contract in de OW-lijn is 6 SA of 6 klaveren. Als zuid moet uit komen en hy zou ~7 voorspelen, zijn er 13 slagen mogelijk als in west in slag 1 maar niet de Q? Vrouw wordt gespeeld. Zou west het eindbod spelen, dan komt noord uit met schoppenheer en is het winnen van 13 slagen praktisch on mogelijk. Natuurlek zullen ook vele paren niet verder komen dan 3 SA, en 12 of 13 slagen maken tenzij er vreemde dingen gebeuren en die ge- De voorzitter van de Bondsdag, Eugeii Gerstenmaier, heeft gisteren be sloten dat de federale conventie die de nieuwe president van de bondsrepubliek biest, op 1 juli te Beriyn zal bijeenko men, zoals oorspronkelijk reeds het plan was, aldus meldt A.F.P. beuren altijd in parenwedstrijden! B.v. noord kan met uitkomen en west kan op de onzalige gedachte ko men, dat hp op vrouw moet snijden OW maken dan slechts 8 slagen! Zegt U niet dat dit niet gebeuren kan we zullen U een opsomming geven van de belangrijkste gebeurtenissen op dit spel, dat 31 malen werd gespeeld: 2 malen OW 6 klaveren; 6 gemaakt en 7 gemaakt: 920 en 940 punten. 3 malen OW 3 SA 7 gemaakt door dat oost speelde en zuid met <Z> uit kwam: 520 punten. 1 maal NZ 1 schoppen gedoubleerd een zéér riskante geschiedenis voor OW, die het contract 3 down moeten spelen om wat te bereiken. Arme noord kón geen 5e slag vinden en ging 3 down: 500 voor OW. 13 malen OW 3 SA 6 gemaakt: 490 voor OW. 3 malen OW 3 SA 5 gemaakt, ver moedelijk doordat OW de eerste schop pen niet direct namen: 460 voor OW. 3 malen OW 5 klaveren 7 gemaakt, 6 gemaakt en precies gemaakt; steeds een slechte score voor OW (440, 420 of 400). Tenslotte de altijd aanwezige haast ongeloofwaardige resultaten, 3 klave ren, 2 SA en 2 ruiten door OWIn derdaad speelde iemand 2 SA en maak te slechts 8 slagen wel enig verschil met de paren die 3 SA speelden en 13 slagen maakten! Een spel dat de grilligheid van een parenwedstrijd goed demonstreert. MIMIR Advertentie H. H. Groenten-exporteurs, uw zendingen j=j HÈË binnen 24 uur gelost te Wisbech H= De meest voordelige route naar de in de jj^| Midlands en Home Counties gelegen steden GENERAL MANAGERS 55Ê Rotterdam: Van Vollenhovenstraat 9 - Postbus 543 - Tel. 135110 - Telex 31072 Amsterdam: Herengracht 338 - Postbus 1138 - Tel. 64940-65821 - Telex 12024 Ook de afgelopen week heeft de Am sterdamse effectenbeurs weer in het teken van heftige koersfluctuaties ge staan. Woensdag was een uitgesproken flauwe dag met verliezen van 20 pt. voor Philips en A.K.U. en een daling van ruim 30 pt. voor Unilever. Maar de vol gende dag ging het alweer even hard of nog harder de andere kant op. De stem ming is hierdoor onzeker geworden. Kopers tonen zich terughoudend, maar van een opdringen van verkopers is evenmin sprake. De affaire heeft dan ook een duidelijke inkrimping onder gaan. Wanneer men de balans van het koers verloop over de gehele week opmaakt blijkt A.K.U. uiteindelijk slechts 2 pt. te zijn gedaald en Philips 6 pt. Unilever liep 15 pt. achteruit, maar op het hui dige koerspeil betekent dit nog geen 3% van de waarde. Vergelijkt men de huidige koersen met de topprijzen die op 1 juni j.l. tot stand kwamen, dan is A.K.U. 35 pt. ge daald, Philips 55 pt. en Unilever 65 pt. Gemeten naar de stijging, die zich in de loop van dit jaar voor deze fondsen (NADRUK VERBODEN) heeft voltrokken, zijnde resp. jl27, 234 en 186 punten, betekent dit dat A.K.U. van deze winst inmiddels iets meer dan een kwart (27%%) heeft moeten afstaan en Philips iets minder dan een kwart (23%%), Voor de berekening van de ge noemde stijgingscijfers is hierbij uitge gaan van het verschil tussen de laagste en hoogste koersen van dit jaar. Voor Unilever komt de daling van 65 pt. uit op ruim een derde (35%) van het be doelde verschil. Hoewel deze verliezen op zichzelf niet onbetekenend zijn, kan verhoudingsge wijze toch nog niet van een zware reac tie worden gesproken. A.K.V. staat thans op ongeveer hetzelfde niveau als eind mei, Philips staat op het peil van half mei en Unilever op de stand van begin mei. Aandelen Kon. Olie doen het nog steeds niet. De ongunstige voorraadpo- 3%% Stafl. '47 3% ïnv crt. N 3% Ned 1962-6 8% Won bw '5' A'dam Rubb H V.A A.K.U Ver Dell Mijei Van Gelder Z Hoogovens Müller Co Ned. Kabell Philips Unilever Wilt. Fljenrd Kon Petr K..L.M Holl Am Lor K.N S.M Van Ommeren N Scheepv i laagste hoogste laatste verscb koers koers tttdv to.V 12 juni 92H 0 92B 97% 97 fg 111 IS 92 146" 323 158 210 496 290 382 606 525 195 157 124 15314 1441/4 2401,4 135i/2 9304 97& 97H 112 A 96% 153 353% 178 230% 515 306% 392 639 569% 204 160.60 125 157 247% 139% 97-ft 97% 149% 347»/, 189.25 225 499 3061/2 626% 553% 202 157.60 124.90 153% 147% 243 137% - 2 - 3% - 1, 2 -8.25 - 9 —10% 1% - 65/, 75% - 3% - 3.05 4- 1.40 - SM - 2% - 2% - 2% sitie in de V.S. legt een voortdurende druk op het koerspeil van de oliewaar den. De notering van het Nederlandse, olie-aandeel is deze week nog weer met ruim f 3 gedaald tot circa f 158, waar mede een nieuw laagtepeil voor dit jaar werd bereikt. De hoogste koers van dit jaar was f 189. De lokale industrie-aandelen hebben uiteraard hun tol moeten betalen aan de algemene markttendens zoals die door de grote concernwaarden wordt gedic teerd. De A.N.P.-C.B.S. indice van de industriegroep, welke op de noteringen van 26 fondsen is gebaseerd, staat thans 16 pt. onder het hoogste niveau van dit jaar. Van de styging van 48 pt. boven het laagste peil van dit jaar is hiermede dus een derde deel verloren gegaan. Omzetten nominaal) Vorige week (def.) Aandelen 18.954.138. Obligaties f 13.837.734. Deze week (voorl.) Aandelen 16.190.328. Obligaties 16.095 033. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft bp beschikking van 19 juni j.l. bezwaar gemaakt tegen ontginningswerken op terreinen, die bij het landgoed „De Hamert" in Bergen (L.) behoren. Het landgoed maakt deel uit van het gebied „Looierheide met Pikmeeuwenwater", dat voorkomt op de lijst van natuurgebieden, welke in de eerste plaats voor bescherming in aanmerking komen. Met het oog op artikel 29 van de wet van 28 september 1950, houdende voorlopige regeling in zake het nationale plan en streekplan nen, hebben Ged. Staten van Limburg op 13 juni j.l. telegrafisch mededeling gedaan van het feit, dat de huidige eigenaar van „De Hamert", de Deutsche Bauernisiedlung G.M.B.H. te Dusseldorp voornemens is over te gaan tot gedeel telijke ontginning van tot het landgoed behorende terreinen. De minister is van mening dat dit een ernstige aantasting zou betekenen van de belangrijke land schappelijke en recreatieve waarde van „De Hamert" en de ontginning derhalve in strijd zou zijn met het in voorberei ding zijnde ontwerp voor een nationaal plan. De ontginning zou tevens afbreuk doen aan de waarde van het gebied als natuurreservaat en moet daarom mede in strijd worden geacht met het in voor bereiding zijnde streekplan Mook Bergen. Tegen de beslissing van de minister kan binnen een maand beroep worden ingesteld bij de Kroon. Uit de beschikking blijkt voorts nog dat het landgoed „De Hamert" uit na tuurwetenschappelijk, landschappeiyk en recreatief oogpunt van een zo hoge waarde wordt geacht, dat het ryk be reid is aankoop er van te overwegen. (lililllillillilliiiliillllil£&: iiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiniitjxj:^ /iiiiiiiiiimiiimiiiiimiii In en om de Kwakkeltjes-sloot was het, als het zomer was, altijd 'n le ven van belang. Daar zoemden de bytjes, floten de vogels en snaterden de eendjes. Daar kwaakten de kikkers, snorden de torretjes en sjirpten de kre keltjes naar hartelust. De dieren von den het heeriyk om in en om de Kwak keltjes-sloot hun stem te laten horen, ieder op zijn eigen manier. Nu waren er twee kikkertjes, die hee) erg precies op elkaar leken. Ze waren allebei even groot en dik. Ze hadden dezelfde bolle, verbaasde ogen en de zelfde grote bek. En als ze ook dezelf de namen hadden gehad, dan had nie mand ze ooit uit elkaar kunnen houden. Maar gelukkig haddén ze allebei een andere naam, want de een heette Koen- tje en de ander Kareltje en dat was tenminste 'n groot verschil. Maar voor Koentje en Kareltje was die naam al leen niet genoeg. De een wilde voor de ander toch beter en knapper zpn. En daarom hielden ze telkens een of an dere wedstryd. Op 'n dag zei Koentje: ik kan veel hoger springen dan jü. Dat wil ik dan wel 'ns zien, zei Ka reltje. En ze hielden spring-wedstrpd. Hup, hup, hup, sprongen ze langs de sloot kant, zodat de torretjes verschrikt en snorrend opzp vlogen. En de vogels uit de struiken stoven. En de krekel tjes ophielden met sjirpen. Hou toch op, zeiden de dieren. Waar is dat gespring toch goed voor. We houden wedstrijden, riepen Koen tje en Kareltje. Kijken jullie eens wie het hoogst van ons kan springen. Maar jammer genoeg sprongen Koen tje en Kareltje precies even hoog. En dus was daar ook al geen verschil in te zien. Maar de volgende dag zei Kareltje: ik kan het verst in het water plonsen van ons twee. Ik wil wedden dat ik helemaal tot aan het bruggetje kom. Dat kan ik ook, zei Koentje en plons, daar doken ze het water in. De eendjes vluchtten snaterend in de struiken en zeiden: wat moet dat met dat geplons. Laat ons toch eens rustig zwemmen. Jullie doen net of de Kwakkeltjes-sloot alleen van jullie is. Maar we houden wedstrijd, riepen Koentje en Kareltje. Kijken jullie eens wie van ons het verst kan springen. Maar jammer genoeg sprongen Koen tje en Kareltje precies even ver. En dus was daar ook al geen verschil in te zien. Wat kan jullie dat schelen, zeiden de eendjes. Jullie zpn toch allebei ge zellige kikkertjes. Maak toch plezier, de zomer duurt maar kort. Wat maken jullie je toch moe met ai die wedstrij den. Maar Koentje en Kareltje konden het niet laten. En de volgende dag zeiden ze tot elkaar: wie van ons zou er het hardst kunnen kwaken? Ik, zei Koentje. Ik ben vast en ze ker kampioen-kwaker van de hele sloot. Dat had je maar gedacht, zei Karel tje. Als ik xou willen zou ik zó hard kunnen kwaken, dat de kikkers in de Plompen-poel het konden horen. Toen gangen Koentje en Kareltje ie der op eén groot blad in de sloot zit ten. Ze zetten hun borstjes vooruit. De den hun bekjes wagenwijd open en kwaakten uit alle macht. Ze maakten zo'n verschrikkeiyk kabaal, dat nie mand nog wat kon horen van het ge fluit van de vogeltjes en het gesna ter van de eendjes. Om van het gesnor van de torretjes en het gesjirp van de krekels nog maar niet te praten. En die arme zoemende bytjes hoorde je helemaal niet meer, al deden ze nog zo goed hun best. Hou op, hou op, riepen alle dieren tegen Koentje en Kareltje. Maar die maakten zoveel leven, dat ze het niet eens konden horen. Ze kwaakten maar door en werkelijk, helemaal in de Plom- penpoel kon je het geluid nog horen. Dit is te erg, zeiden de dieren. Deze keer zijn ze te ver gegaan met die mal le wedstryden. Als het zo door gaat, zal de zomer voorby zijn, zonder dat iemand van ons er nog met zijn stem aan te pas komt. Toen vond de eend, die het grootste was van allemaal, 'n stevig stuk touw in de struiken. Ik weet wat, snaterde hp en sneed het touw over 'n scherpe steen, precies middendoor. Je kunt mis schien wel raden waarom hy dat deed. De grote eend had nu twee touwtjes, waarmee hy de bekjes van Koentje en Kareltje stevig dicht kon binden. Ziezo! In het Kwakkeltjes-slootje was het opeens doodstil. Alle dieren keken verbaasd naar Koentje en Kareltje, die nog altyd op een groot, groen blad za ten. Maar ze konden nu geen woord meer kwaken, want hun bekjes zaten helemaal op slot. Het was wèl een zielig gezicht, twee van die doodstille kikkertjes. Ze keken nu allebei even verdrietig en ze leken zo nog meer op elkaar dan anders. Maar de bytjes begonnen weer te zoemen, de eendjes snaterden, de vo geltjes floten en de torretjes snorden weer. En in het riet sjirpten de kre keltjes, omdat het zomer was en om dat het zo hoorde. En die hele lange dag was het werkelpk heel rustig en gezellig in de Kwakkeltjes-sloot. Maar de volgende morgen kwamen de dieren toch by elkaar en ze zeiden: dat kan zo toch niet blijven. We kunnen die twee daar toch niet zo zielig* laten zitten. Ik za) ze zeggen, dat ze nooit meer wedstrijd mogen houden, zei de grootste eend van het slootje. Hy ging er naar toe en hp zei: ik zal jullie bekjes voor deze keer weer open ma ken, maar met die wedstrijden is het afgelopen, verstaan jullie dat? Geen gespring meer en geen geplons en ze ker geen gekwaak! Koentje en Karel tje knikten heel hard van ja en toen maakte de eend het touw weer los. Hé-hé, wat waren die twee kikkers ge lukkig. Denk erom, alleen nog maar zacht jes kwaken hoor, zei de eend nog. En dat beloofden Koentje en Karel tje maar al te graag. Ze gingen ge zellig in het zonnetje zitten. Allebei even blp, even dik. even groot en pre cies hetzelfde. Kwak-kwak, rekrek, zeiden ze heel zaehtje:.. En toch weet ik zeker dat ik zachter kan kwaken dan jij, zei Koentje opeens. Dat wil ik dan altijd nog wel eens zien, zei Kareltje. En ze gingen heel dicht naast elkaar zitten en zeiden heel zachtjes: kwak-kwak, rekrek.... Maar niemand van de andere dieren lette daar op, want niemand had daar last van. En ze kwaakten zo zachtjes, dat ze zelf niet meer wisten hoe zacht jes het ging. Daarom is er aan de laatste wedstryd van Koentje en Ka reltje ook nooit een eind gekomen. Ze zitten nog altyd bp elkaar en zeggen kwak-kwak en rekrek en als jullie toevallig eens langs de Kwakkeltjes- sloot komen, kunnen jullie me mis schien wel vertellen, wie de laatste wedstrpd nu eigenlpk gewonnen heeft! LEA SMULDERS ö-XvMIIIIimilllllllllllllllltir In Bennekom, in Bennekom zijn alle mussen oliedom. Zij kunnen enkel eten Ze geven niets om kunst of taal. Die onzin zijn ze allemaal voorgoed, voorgoed vergeten. Maar in Parijs, maar in Parijs zijn alle mussen even wijs. Ze kennen daar het leven. Ze spreken er uitsluitend Frans en houden van muziek en dans, daar zijn ze in bedreven. En in Berlijn, en in Berlijn daar doen ze aan de slanke lijn. Ze eten kleine hapjes. Ze lopen kittig langs de straat en hippen altijd in de maat met nette mussestapjes. Maar in Abcou, maar in Abcou daar nemen ze het niet zo nauw, daar zijn ze niet zo keurig. Die mussen stelen allemaal, ze zijn verschrikkelijk brutaal, maar.altijd, altijd fleurig! VERA WITTB Trip in kei fonsenkof te Delft v/nrop Prins WkUe*A I ij Jersey een eiland op slechts 15 mpl van de Franse kust af gelegen is niettemin een deel van de Britse Ei landen het meest zuidelijke deel. Aangezien het zo dicht bp Frankrpk ligt, is het vanzelfsprekend dat het een Frans „tintje" heeft aangenomen. Ten tpde van de Normandische Verovering maakte de hele eilandengroep deel uit van het Hertogdom van Normandië. In 1217 werd door een verdrag met Frank rpk besloten dat de eilanden aan Groot- Brittannië zouden komen, en met uit zondering van de Duitse bezettingspe riode tydens de laatste wereldoorlog zpn de eilanden altpd Brits gebleven. Herinneringen aan de Franse tpd zijn er overal en het piaatselpke dialect van de eilandbewoners, een overblpfsel van het oude Normandische Frans, kan men overal in bussen, winkels en in dorp jes van Jersey horen. Tegenwoordig wordt Jersey „het zon nige vacantie-eiland" van Groot-Brit- tannië genoemd. De mensen die tegen een vacantie op het vasteland van Europa opzien vanwege de taalmoei lijkheden stromen in groten getale naar dit warme eiland. Het zonnige en warme klimaat is te danken aan twee factoren: het eiland ligt beschut door de kusten van Nor mandië en Bretagne en ligt in de war me golfstroom. Vanwege het feit dat het zo zuidelpk ligt duurt de zomer er langer dan in het overige deel van En geland. Zelfs in het hartje van de win ter trekken de mensen nog naar de stranden. Ofschoon het betrekkelpk klein van oppervlakte is heeft Jersey veel ver scheidenheden en natuurschoon te bie den. Hoog oprijzende woeste klippen aan Hoog oprpzende woeste klippen aan de noordkust; lange stukken strand; een middeleeuws kasteel te Gorey; vre dige landerpen waar het beroemde Jer sey-vee rustig staat te grazen onder de warme zon; lommerrpke dalen, kleurrpk door de bonte verzameling halt-tropische bloemen, waar o.a. ook de unieke Jersey-koolsoorten groeien, die een hoogte kunnen bereiken van 3 tot 4M meter Jersey heeft voor de toeristen vele moderne hotels, waar het met recht trots op is. De laagste temperatuur, die ooit in een der 49 staten boven de bodem ge meten is, was 60 graden Celsius on der nul in Tanana, Alaska. Deze tem peratuur werd volgens het Amerikaan se Weerbureau in januari 1886 waar genomen. Xöijel^alen. irkde wwjp een donkere hoek aan de voet van de trap met een lange mantel over zijn schouders geslagen. Onder die mantel had hp de pistolen verborgen. Willem van Oranje had een drukke ochtend achter de rug en juist had hy de maaltpd gebruikt en ging de trap op naar zpn werkkamer toen Gerards te voorschijn sprong en de Prins neer schoot. De moordenaar verdween en dit zal, naar men thans weet, langs de trap geweest zijn, welke nu is ontdekt, naar buiten. In de verwarring slaagde Gerards erin buiten het gebouw te komen, doch hij werd vervolgd, op de stadswallen ge grepen en enige dagen later ter dood veroordeeld. Groot was de droefheid, die de plot selinge dood van Willem van Oranje in Nederland teweeg bracht. Met vorste lijke praal werd zijn stoffelijk overschot in de Nieuwe Kerk te Delft bijgezet. Het Prinsenhof werd in later tpden voor allerlei doeleinden gebruikt, tot kazerne toe. Tegenwoordig is er een mu seum en als je ooit in Delft komt, moet op >[oo uep ;un>[ op -uBESuooq suoo ja of trap zien, waarop de Prins is doodgescho- „Mijn God, ontferm u over mij en over ten. De kogelgaten in de muur getuigen nog van de moord, die eens hier ge pleegd werd. dit arme volk' Dit waren de laatste woorden van de grondlegger van ons Vorstenhuis, Prins Willem I van Oranje, toen hij 375 jaar geleden n.l. 10 juli 1584, op het Prinsen hof te Delft werd doodgeschoten. Willem de Eerste, ook wel de Zwyger genoemd, is in 1533 geboren. Door zpn grote daden en vele opofferingen werd hij Vader des Vaderlands genoemd. Ih de woelige dagen van 1572, toen hij zich niet op zijn gemak voelde in 's-Graven- hage, nam hij met zijn hofhouding zpn intrek in het toenmalige St. Agneskloos- ter te Delft, dat daardoor „Prinsenhof' werd, welke naam de gebouwen hebben behouden. Daar werd de Prins 10 juli 1584, 's middags 2 uur, verraderlpk doodgeschoten. De dader heette Baltha zar Gerards. Reeds lang hadden de Spanjaarden, met wie wij toen in strijd waren, be proefd. de Prins van Oranje over te ha len de Nederlanden aan hun lot over te laten. Toen ze zagen dat de Prins daartoe niet te bewegen was, loofden zp een grote som geld uit voor degene, die hem doodde. Balthazar Gerards had tevoren, het terrein „verkend" Hp wist het vertrouwen te winnen van de Prins en van andere personen. Een dag voor de aanslag had hp van twee soldaten van de wacht drie pistolen gekocht. Op De moord op Willem van Oranje in het de middag van de 10e juli stond hy in Prinsenhof te Delft. Ter uitvoering van het Nasserplan is opnieuw een groot baggerwerk in het Suezkanaai aan een Nederlands-Bel gische combinatie van baggerbedrpven toevertrouwd. Dezer dagen zal het con tract getekend worden tussen de N.V. Aannemersbedryf v.h. fa. T. den Bree- jen van den Bout te Aerdenhout en de N.V. Ackermans en Van Haaren te Ant werpen met de Suez-Canal Authority voor de verbreding en verdieping van het Suezkanaai tussen km 132 (Bitter meren) en km. 157 (Suez). Het werk zal vermoedelijk anderhalf jaar duren en het kost ruim 10 miljoen gulden. De twee bedryven hadden reeds tp- dens de Suez-kanaalcrisis twee bagger- werken naby Port Said en nabp Suez in uitvoering over een lengte van onge veer 30 km. Deze werken moesten toen langere tpd worden stilgelegd, doch dank zp grote medewerking van de Suez Canal Authority konden ze na consoli datie van de toestand spoedig worden hervat. Het laatste werk te Suez werd een dezer dagen opgeleverd. Dat een Nederlands bedrpf in staat is gebleken de concurrentie van Ame rikaanse baggerbedrijven, die ook ter plaatse werkzaam zpn, het hoofd te bieden, is naar werd meegedeeld, voor- namelpk te danken aan het gebruik van nieuw ultra-modern baggermaterieel. Opnieuw zal een deel van het werk ook worden uitgevoerd met de twee enorme Amerikaanse draglines die elk meer dan 650 ton wegen en die bp het vorige werk reeds meer dan tien miljoen ku bieke yards grond verzet hebben. UTRECHT, 19 juni Kand. rechts geleerdheid R. D. Visser (Utrecht), W. Lemmens (Beverwijk), Doet. rechts geleerdheid: J. L. Strick van Linscho- ten (Zwolle). Doet. geschiedenis: C. A. Rutgers (cum laude) (Den Haag), Cand. klassieke letteren: mej. I. Zoete lief (Hilversum), notarieel examen deel 3: A. A. Schouw (Culemborg), J. G. Vermeer (Utrecht). Bp de examenuit slagen van 15 juni j.l. werden de dames H. H. Neyhoff en M. J. T. van Maars- seveen vermeld als geslaagd voor het cand. Franse taai- en letterkunde; dit moet zpn Spaanse taal- en letterkun de. LEIDEN. Rijksuniversiteit. Doet. Ned. recht: W. van der Kuip, Overveen; J. Vrp, E. von Baumhauer en L. Janson, Den Haag. Doet. Franse taal- en letterk.: L. Dullaart, Den Haag. Kand. Franse taal- en letterk.: mej. M. van Heel, Rhoon; mej. J. Koops, Aalst, en A. Sis termans, Noordwpk. Kand. klass. taai en letterk.: mej. A. van 't Hoff. Den Haag. Kand. westerse sociologie: H. Hietkamp, Rotterdam, en H .Olthof, Den Haag. Kand. Slavische taal- en letterk.: mej. V. Kalnins, Leiden. Kand. E. wis- en natuurk.: W. v. d. Hart, Rotterdam. Kand. H. wis- en natuurk.: W. Kunze, Leiden. Kand. F wis- en natuurk.: C. Kammermaat, Oegstgeest, en D. v. d. Ham, Leiden. Kand. J. wis- en natuur kunde: J. Bezemer, J. Oosterbaan en P. Maaskant, Leiden. Kand. D. wis- en na tuurk.: T. Blange, Leiden. Kand. L. wis- en nauurk.: G. Bernadina, Leiden. Kand A. wis- en natuurk.: R. Terwiel, Leiden Kand. F. wis- en natuurk.: C. van Hooi donk en R. Jeltes, Leiden. Kand. K. wis- en natuurk.: G. de Bruyn. Leiden. Kand. I. wis- en natuurk.: M. Vaillan, Leiden. Doet. natuurk.: P. Locher, Leiden. Doet. biologie: mej. L. Jurgens, Leiden, en J. Wessels, Leiden (cum laude). Doet. wisk.: H. Weigert, Leiden. Doet. scheik.: H. Veldhoven, Leiden; W. v. d. Slik, Leiderdorp, en H. Das, Den Haag. Doet. geologie: J. Terhall, Rijswpk. DELFT St. Stanislascollege. HBS- B; Arnold Appelman, Gerard Arkesteijn, Ton de Bruin, Jan Buijsse, Hans van Dijk, Willem Froger, Rob van Noort, Ton Reichert, Jan Rust, Jos Rutten- berg, Wim Schott, Peter Vroom, Gerard van Wissen, Jos van Zijl. AMSTERDAM Vrpe Universiteit: Artsex.: O. R. Hommes, Rotterdam en H. J. Straatman, Bussum. DEN HAAG. Bisschoppelijke Kweek school, Paramaribostraat: Onderwijzers examen: P. Aarssen, Den Haag; A. Aerts, Den Haag; W. Barten, Beugen; P. Boer man, Leiden; P. Croes, Den Haag; F. van Daalen, Den Haag; J. Dukker, Delft; A. Edelaar, Leiden; H. Habraken, Den Haag; P. Hartjesveld, Den Haag; W. van der Hoeven, Zoeterwoude; L. Huiskens, Voorburg; J. Huisman, Vlaardingen; M. Kanters, Den Haag; H. Klein, Zoeter woude; -jL. Knijnenburg, Den Haag; N. Kooien, Voorburg; M. ter Laak, Den Haag; H. Lambermont, Den Haag; W. Maas, Voorburg; F. Meeuwisse, Leid- schendam; F. Melief, Delft; J. Nieuwen- hupsen, Voorburg; R. Odor, Den Haag; D. van Ooijen, Kwintsheul; A. Scherpen- zeel. Den Haag; P. Scholten, Leidschen- dam; J. Schweitz, Rijswijk Z.-H.; A. Smabers, Den Haag; Br. Rënatus Ste vens, Voorhout; B. Steijn. Den Haag; C. Stokkermans, Leiden; G Timmer, Den Haag; A. van der Valk,, Voorburg; L. Venne, Leidschendam; W. de Vette, Den Haag; A. de Vrind, Leiden; G. Wendel, Den Haag; J. Woutersen, Den Haag; J. Italiaanse oudheidkundigen hebben in Rome een circus uit de derde eeuw na Christus ontdekt dat misschien even groots zal biy'ken te zyn als het Colosseum. De bouw ervan is begon nen in de rumoerige tyd van keizer Heliogabulus. Het bouwwerk is waar- schpnlpk ongeveer 150 meter lang en 40 meter breed. Tot dusver zpn zeven meter zitplaat sen en trappen voor het publiek uitge graven. De gewelven en gangen zpn in bpna ongeschonden staat. De vondst werd gedaan onder lei ding van prof. lacopi op het terrein van een oude kazerne die in een mi litair museum zal worden veranderd. Prof. lacopi zei in het terrein ook overblpfselen te hebben gevonden van het paleis van keizer Constantinus. de Zoete, Den Haag. Afgewezen werden 4 kandidaten. AMSTERDAM: Gem. Kweekschool: Akte van onderwijzeres: J. de Lange, E. van Loon. S. M. Mondeel, H. Th. Mul der, E. Otten. Nuttige Handwerken: IJ. Scholten, J. Steenman, A. H. Stolting, T. Wiegman. J. M. Groenewegen. AMSTERDAM. 19 juni - Mej. Joh. M. Wigboldus, arts aan de Valerius- kliniek te Amsterdam, is aan de Vrije Universiteit gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift ge titeld: „Over de aard en de genese van de plaques seniles". Promotor was prof. dr. L. van der Horst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 15