THE OLD MAN AND THE SEA DE BOOM DER GEHANGENEN; gouddelvershistorie uit Amerika VROUWEN ZONDER MANNEN Reclame in televisie 1 k Grote belangstelling tijdens rondleidingen door Haarlems Bisschoppelijk Museum O Voor het vuurpeleton Prolongatie en reprises St. Louis Blues Naar eer en geweten Regering vóór ONZE ABONNEES OP EXCURSIE D0BBYST0F Kerkconcert door Joan Krouwels - Leida van de Wakker HFC promoveert bij gelijk spel CRETONNE ZATERDAG 20 JUNI 1959 PAGINA 2 Luxor Haarlem e.o. Toneel Muziek Di versen Apotheken en dokters diensten Zondagsdienst garage bedrijven Waterstanden Frans Hals Lido Cinema Palace Roxy Rembrandt ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN De ministerraad heeft zich in zijn vergadering van 5 juni in beginsel uitgesproken voor het toelaten van reclame in de televisie. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen zal thans, na overleg met de daarvoor in aan merking komende instanties, een concreet voorstel uitwerken over de wijze, waarop deze beginselbeslis sing het beste kan worden ten uit voer gelegd. Alvorens tot deze uit voering over te gaan zal de rege ring terzake een nota aan de Twee de Kamer der Staten-Generaal toe zenden. Wandelsport Avondvierdaagse UW RAPPORT IS EEN HORLOGE WAARD 't SILVER ST0EPKE I.S.C.C. Gemeentelijk subsidie zou erkenning betekenen Aanrijding op westelijke randweg Rumoer rond koffiehuis Grote hoeveelheid postzegels gestolen Onze GezellenN.A.S. WASSERIJ DUYN Schaakclub „Het Witte Paard" Extra- aa en diverse kleuren 120 cm breed p. mtr. f 2.75 Kruisstraat 11 - Haarlem BONDS-SOFTBAL- TOERNOOI IN BLOEMENDAAL Promotiewedstrijden Ook Vitesse kan de eindstreep halen Kampioenschap H.V.B. Damnieuws van V.K.D. H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Met de erkenning dat de film, die John Sturges heeft gemaakt naar He mingway's prachtig en befaamd boek, hier en daar fel gecomponeerde stuk ken bevat, moeten we toch weer eens concluderen dat het verfilmen van een stuk verheven literatuur enorme ge varen met zich brengt. The old man and the sea is een vertelling, waarin zozeer het woord als magische factor heerst, dat een ade quate verfilming slechts zou kunnen ontstaan door een volledige vermorze ling van het boek en een terugkeer van CINEMA-PALACESt.-Louis Blues, 14 J.J 2, 4.15, 7. 9.15 uur. Do. alleen In de avondvoorstellingen: De nofnar, a. L FRANS HALS: Voor het vuurpeloton, 18 J.; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling 8 uur. UDO: T.m. wo.: The Hanging tree, 18 J. Do.: Casablanca, 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: The old man and the sea, a. L Do.: De man met de wassen beelden, 18 J. Za. 2, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do. 2 en 8 uur. REMBRANDT: Vrouwen zonder mannen, volw.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: T.m. zo.: Naar eer en geweten, 14 Jaar. Ma. t.m. do.: De scalpenjager, 18 Jaar; 2.30, 7, 9.15 u. Zo. 2. 4.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Een huis vol heksen (2e week), 14 jaar; 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: Liebelei, 14 Jaar. Za. en zo. 7 en 9.15 uur. Za. 2.30 en zo. 2 en 4.15 uur: Perry, a. 1. Ma. en dl. 8.15 uur: Het glazen muiltje, alle leeft. Wo. en do. 8.15 uur: Hellzapoppin, a. L Zaterdag 20 juni Openlucnttheater Bloemendaal, 8 uur: Toneelgroep Theater met Iphigeneia in Aulis. Zaterdag 20 juni Stadsschouwburg, 1.45 uur: Muziekschool voor Toonkunst: Leerlingenuitvoering. Zondag 21 Juni Treslong, Hillegom: Muziekconcours. Maandag 22 Juni Grote Kerk, 3.304.30 uur: Beiaardbe speling door Arie Peters. Zaterdag 20 Juni Gebouw Haarlemse Kegel Bond, 3.30 uur: Receptie Nederlandse Kegelbond. Zondag 21 Juni Concertgebouw, 12 uur: Bond zonder Naam, afscheid Pater Loop. Gebouw Cultura, Jansstraat, 1218 uur: Tentoonstelling Ned. Vereniging „De Ver zamelaar". Haarlem Apotheek: Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1, tel. 11180; Apotheek Buzink, Lange Veerstraat 19, tel. 111000. Doktersdienst: Indien geen hulp van huisarts belle men fa. Mathfit, tel. 11990. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, teL 13883 Tandartsen: L. E. C. Veen, Prins Bem- hardlaan 136, tel. 18012. Dierenarts: J. Heek, Koninginneweg 51 tel. 13174. Zieken vervoer: GGD, tel. 14141; Margriet. Turfmarkt, tel. 21400. Aerdenhout Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206, tel. 38320. Doktersdienst: J. Reurink, Aerdenhouts- duinweg 8, tel. 42962. Bloemendaal Apotheek: Elswout Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, tel. 16760: Santpoortse Apo theek, Bloemendaalseweg 145, tel. 8249. Doktersdienst: J. Bosch, Bloemendaalse weg 84, tel. 52655. Heemstede Apotheken: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: R. Muller, Raadhuisplein 6, tel. 36550: A. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 35008. Overveen Apotheken: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: D. Heringa, Militairenweg 18, tel. 56409. Zandvoorl Apotheek: Mevrouw N. J. Kerkhoven Nieuwenhuis, Zeestraat 71, tel. 3073. Doktersdienst; P. Flieringa, Brederode- straat 1, tel. 2181; C. F. N. Robbers, Ko ninginneweg 34, tel. 2813. Bennebroek Doktersdienst: F. de Graaf, Rijksstraat weg 53, tel. 300. Wijkverpleging: Zuster A. G. Haagsma, Teding van Berkhoutlaan 15, Bloemen daal, tel. 26390, b.g.g. 27343. Santpoori Artsen: J. Stofiel, Hoofdstraat 165, Sant poort, tel. 02560-8310. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoortse apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. 02560-8249. Haarlem: N.V. Heeremans en Van Léu- v#n. Nieuwe Gracht 78, tel. 17588. Bloemendaal: Kennemer Automobielhan del, Kleverlaan 6a, tel. 51095. UMUIDEN Zaterdag 20 juni Hoog water: 2.47 u. en 15.20 u. Laag water: 10.48 u. en 23.18 u. Maanstand: Volle maan 21.00 u. Zondag 21 juni Hoog water: 3 37 u. en 16.08 u. Laag water: 11.44 u. Maandag 22 juni Hoog water: 4.24 u. en 16.55 u. Laag water: 0.09 u. en 1230 u. de filmer met vormen, die de zijne zijn en die de vastverworven stof een nieu we verschijningsvorm meegeeft. Om dat te kunnen doen zou men echter een even groot filmer moeten zijn als Hemingway een schrijver is, in dit boek althans. Zijn verhaal berust zozeer op de macht van het woord, dat een ver tolking in beelden en geluiden een hachelijke onderneming moet genoemd worden. De maker van de film heeft dan ook zijn toevlucht genomen tot een oud recept, dat niet meer pakken kan, als het niet tot een nieuwe expressie herboren wordt. Hij heeft namelijk (en dat voor de duizendste maal in de ge schiedenis van de .film) op de teksten van de schrijver een reeks beelden ge bouwd. Intussen is hier en daar een ver dienstelijke poging waar te nemen om de geestelijke inhoud van het boek op celluloid tot leven te brengen. Jammer genoeg is het bij die poging gebleven, want verreweg het levendigst is de filmvertelling daar waar de overpein zingen van de oude man, die daar tus sen hemel en zee alleen zijn strijd uit vecht, niet of nauwelijks aan de orde komen. Zijn gevechten met de haaien, die zijn grandioze prooi komen verslin den, is mooi gedaan. Soms zelfs krijgt de filmverbeelding iets meeslepends, met name op het moment dat de gro te vis voor de eerste maal dicht on der de boot opduikt. Daar wordt de zee één flikkering van lichten, die de oude man als het ware verblinden in de grote vriend" momenten zijn zeldzaam; zij zijn er nochtans. De conclusie moet zijn dat de film makers er beter aan deden de schone letteren maar met rust te laten, al thans op z'n minst daar waar zij geen filminterpretatie kunnen verdragen. En dat is doorgaans het geval bij de meest superieure letterkundige produkten, ze ker bij afwezigheid van de meester die de filmvorm beheerst. Voor alle leeftijden in Luxor. In het Zuidamerikaanse stadje Gua- dalarda wordt een complot tegen het Regime Salvador ontdekt. Spionnen wij zen daarbij Michel, een juwelier van Franse origine aan en beschuldigen hem van medeplichtigheid. Zonder vorm van proces wordt hij gevangen genomen en ter dood veroordeeld. Mi. chel kan zijn onschuld echter niet be wijzen en zal de volgende dag terecht staan. Michel's vrou\' weet door haar charme bij haar verzoek om gratie op listige wijze de juwelen en diamanten uit hun geheim bezit uit te spelen te gen de machthebbers. Om haar gele genheid te geven de diamanten uit een naburige plaats te halen wordt de execu tie een dag uitgesteld. Na een emotio- nele tocht, die haar door wat al te veel toevalligheden steeds meer tijd doet ver liezen, komt ze toch nog voor het uur der terechtstelling aan. Haar verzoek om gratie wordt ingewilligd, maar tot haar grote ontsteltenis is Michel, die de foltering niet langer kon verdragen, ontvlucht. In een wilde roekeloze jacht over de daken van Guadalarda bereikt hjj bij het slaan van twaalf uur de kerk en zijn vrijheid. Een zwak slot van een film. waarin spanning, vaart en zui delijk temperament lofwaardige expo nenten zijn. 18 jaar. In Studio blijft voor 14-jarigen de ko mische heksengeschiedenis ,,Een huis vol heksen" draaien. Minerva vertoont tot en met morgenavond „Liebelei" met Romy Schneider. 14 j. In de mid dagvoorstelling draait morgen Perry", een film van walt Disney. Maandag- en dinsdagavond draait „Het glazen muil tje". A. 1. Woensdag en donderdag avond wordt „Hellzapoppin" vertoont Alle leeftijden. Advertentie Cary Cooper en Maria Schell in de film: „De boom der gehangenen". (Lido) Deze film zegt het leven te vertellen van W. C. Handy, de vader van de blues en in het bijzonder de componist van de bekende St.-Louis Blues. In hoe verre dit geheel waar Is kunnen wij niet achterhalen. Wij twijfelen er zelfs aan, want het slot de componist die in niets minder dan de New Yorkse Aeolian-hall zijn bekendste compositie uitvoert met op de achtergrond een groot strijkorkest is niet erg authen tiek. Hoe het zij, men ziet Will in diverse stadia de piano beroeren, zelfs zingen (Want Will wordt verbeeld door Nat King Cole en die moet na tuurlijk zingen), en ook maakt men op suggestieve wijze mee hoe Will gedre ven door de monotone zang van enke le negers tot het schrijven van zijn eerste blues komt. Voor de liefhebbers van het genre is de film wel interessant. In Cinema Palace voor alle leeftijden. „Naar eer en geweten" is een nogal ingewikkelde film over spionnage tij dens de Amerikaanse burgeroorlog. Een vlotte cowboy is de man waar alles om draait. Met de revolver in zijn hand slaat hij zich door alle moeilijkheden heen. De traditionele beloning blijft ook hier niet achterwege. In Roxy voor boven de veertien jaar. Tot zondag avond. Het is maar een engerd, die „oude Tom". Hij scalpeert de ene Indiaan na de ander en loopt voortdurend met een verschrikkelijk boos gezicht rond. Zelfs oog in oog met de dood, heeft hij nog tijd om zich erg kwaad te maken. Ge lukkig maar overigens, want anders waren ook zijn twee knappe dochters en hun vrienden in de film „Scalpen jager" gebleven. In Roxy voor boven de veertien jaar. Vanaf maandag. De film Vrouwen zonder nannen is gesitueerd in Nieuw-Zeeland tijdens de tweede wereldoorlog. Vrijwel alle man nen zijn In dienst om voor de geallieer de zaak te vechten en de Amerikanen zullen zo schijnt het hun plaats innemen. Bij de vier meisjes Forbes hebben zij aanvankelijk niet veel suc ces. Maar de een na de ander kan niet op tegen de eenzaamheid en knoopt be trekkingen aan met de Amerikanen. Het zusje Delia doet dit bepaald on gegeneerd; bij de anderen verloopt dit Iets fijner. De romance tussen Barba ra en de kapitein Harding is het meest uitgewerkt. Men moet wel zeggen dat deze liefdesaffaire begripvol en tac tisch is behandeld. Aan het slot komt er nog een drama voor, waardoor uitein delijk Barbara met haar kapitein wordt verenigd. Een op een gemakkelijke en hier en daar sentimentele formule ge bouwde film, die Robert Wise redelijk heeft geregisseerd. In Rembrandt voor boven de achttien. Delmer Daves heeft een wild-west- film gesitueerd in een gouddelvers kamp, in het Montana van omstreeks 1870, waar een dokter in contact komt met een jonge Zwitserse vrouw, die met haar familie naar Amerika is ge- emigreerd. Het meisje is al spoedig verliefd op Doe, maar deze moet al lerlei weerstanden overwinnen, voor hij haar in zijn armen sluit. Als het meisje aan de ruwe kampgenoten een rijke goudader aanbiedt in ruil voor zijn be dreigde leven kan Doe alleen nog maar de stem van zijn hart volgen. Een middelmatig gemaakte film, die voor iedereen boven de achttien te zien is in Lido. Advertentie SPEKSTRAAT 5 TELEF. 16061 Van de 799 wandelaars, die vrijdag avond in het parochiehuis Domi aan het Zandvoorterpad te Overveen aan de start moesten komen lieten twee oudere wandelaars verstek gaan. Er startten 221 senioren en 576 junioren. Zonder ook maar een uitvaller kwam dit zelfde aan tal wandelaars aan de finish terug. Er waren grote groepen bij van enige scho len en padvindersgroepen. Aan vieren zeventig wandelaars, die wegens verhin dering op zaterdagmiddag reeds dins dag het parcours van de zaterdag (twin tig kilometer) hebben gelopen, kon vrij dagavond reeds het Avondvierdaagse kruis worden uitgereikt of een daarbij behorend cijfer. KNIP DIT EVEN UIT. 1959 WELKE SCHOLIER van H.B.S., LYCEUM of U.L.O. haalt deze punten op zijn rapport ZE ZIJN EEN HORLOGE WAARD! Nederlandse taal 8 Franse taal 7 Duitse taal 7 Engelse taal 8 Boekhouden 6 Natuurkunde A g Menskunde Aardrijkskunde 7 Geschiedenis 6 Tekenen 6 61 De jongen of het meisje, die ons een rapport kan tonen, waarop DEZELFDE punten voorkomen als bovenstaande ontvangt van ons een mooi 15 STEENS MERKHOR- LOGE CADEAU. Ook zij, die een zelfde totaal aantal punten heb ben, kunnen meedingen. Bij meer dere gegadigden beslist het lot. De jury bestaat uit enige mede werkers van de pers. Inleveren uiterlijk 30 JULI a.s. Wij hebben een keuze uit meer dan 1000 horloges, waaronder de bekende merken PRISMA v.a. 49.50 INDUS v.a. 49.50 UNION v.a. 49.50 ZENTRA v.a. 55.00 REMOVA v.a. 49.00 CAZAL v.a. 49.50 U weet 't, U SLAAGT bij altijd I GROTE HOUTSTRAAT 49 Haarlem Telefoon 20049 Ondanks het zomerse weer heeft het Interparochieel Sociaal-Charitatief Cen trum voor Haarlem en Omstreken het aangedurfd om een jaarvergadering te beleggen. Voorzitter W. van Liemt kon echter tevreden zijn. In groten getale waren de leden van de Algemene Raad gekomen om de jaarstukken goed te keuren. Pastoor Drost uit Heemstede kwam de aanwezigen opwekken om in de parochiële comité's mee te werken aan een gedegen voorbereiding van de Missie, die in november in Haarlem en omstreken gehouden wordt. Secre taris H. W. M. van Os had voor een uit voerig, maar uitstekend samengesteld en van subjectieve humor doorspekt jaarverslag gezorgd, terwijl de penning meester, drs. F. A. Vissers, uiteen zette, dat de inkomsten van het I.S.C.C. voornamelijk afkomstig zijn uit parti culiere bron. Met name het gemeente lijk subsidie blijft ver bij het wenselijke ten achter. Voorzitter van Liemt voeg de daaraan toe, dat het verwerven van een werkelijke subsidie van de gemeen te op de eerste plaats gezien moet wor den als een erkenning van het I.S.C.C. als overkoepeling van het sociaal-cha ritatieve leven in Haarlem. Na de koffiepauze kreeg de presiden te van de Martha-vereniging, mevrouw J. Vahrmeyer-Wijnands. de gelegen heid om in vogelvlucht iets te vertel len over het vele werk, dat haar sym pathieke vereniging in Haarlem pres teert vooral ten nutte van de alleen staande jonge vrouwen. Met gerecht vaardigde trots kon zij meedelen, dat het tehuis voor ongehuwde moeders van de Kleine H. Teresiastichting niet - zoals aanvankelijk gemeld was - op 1 juli gesloten zal moeten worden, maar onder andere leiding met mede werking van het Wit Gele Kruis ge opend zal blijven. Drs. F. A. Vissers zette vervolgens uiteen welke katho lieke ziekenhuizen, bejaardentehuizen en verpleeginrichtingen in Haarlem be staan of in een gevorderd stadium van oprichting verkeren. De samenwerking tussen deze katholieke instellingen is zeer goed, zodat men als eenheid naar buiten kan optreden waar het erom gaat de katholieke belangen te verde digen tegenover het expansiestreven van anderen. Gistermiddag om tien voor vier is op de kruising westelijke randweg-Leidse- vaart een scooter in botsing gekomen met een personenauto. De autobestuur- cter, die op de Leidsevaart in de richting Heemstede reed, verleende aan de scoo ter geen voorrang. De scooterbestuur der, een 29-jarige kantoorbediende uit Naarden, liep een gekneusde linker schouder en borstkas alsmede een her senschudding op. Zijn 33-jarige duopas sagier uit Den Haag kreeg een gekneus de linkerhand en een wond aan de rech- terhiel. Zij zijn naar het Grote Gasthuis te Haarlem overgebracht. Bij een verlof A-gelegeniieid in het Nieuw Heiligland te Haarlem, die een verzamelplaats is voor „teenagers", heb ben een twintigtal jongelieden gister avond onregelmatigheden veroorzaakt, toen zij door de eigenaar niet tot het etablissement werden toegelaten. De jeugdige personen hebben de onaange name gewoonte in het zeer nauwe straatje hun bromfietsen te starten en op volle toeren te laten ronken. Door de omwonenden waren reeds geruime tijd klachten geuit. De eigenaar had nu een verbod uitgevaardigd, dat personen beneden de leeftijd van 18 jaar na 's avonds zes uur niet meer werden toe gelaten. Hierop hebben deze jeugdige bezoekers demonstratief hun misnoegen te kennen gegeven. In de nacht van donderdag op vrijdag hebben onbekenden ingebroken in een gebouw van de Gemeentelijke Dienst Beschuttende Werkplaatsen aan de Schalkwijkerweg te Haarlem. Een be drag van 45 en 20.000 postzegels van 6 cent worden vermist. De recherche stelt een onderzoek in. Zaterdagavond om zeven uur spelen Onze Gezellen en NAS een vriend schappelijke wedstrijd tegen elkaar op het terrein van de Gezellen. De beide O. G-spelers Mathot en Jan Piet Wa- gemaker zullen gehuldigd worden, om dat zij elk 250 wedstrijden voor hun club hebben gespeeld. KIJKDAG Op het politiebureau in Overveen staan volgende week donder dag van negen tot twaalf, van twee tot vier uur en 's avonds van half acht tot half tien de fietsen te kijk, die in de afgelopen maand op het bureau te recht zijn gekomen. De eigenaars kun nen op de gebruikelijke manier hun be zittingen terug krijgen. 'f wtM Op initiatief van onze courant zijn onze abonnees het afgelopen seizoen in de gelegenheid geweest een bezoek te brengen aan het Haarlems bisschop pelijk museum aan de Jansstraat. Onder tneer zat hierbij de bedoeling voor een grotere bekendheid aan het museum te geven, niet het minst bij de Haarlem mers zelf, van wie verreweg de mees ten het gebouw hoogstens aan de buitenkant gezien hebben. Museale be langstelling voor wat er aan kunst stukken in eigen stad bewaard wordt, is vrijwel nergens groot. De verschillende rondleidingen, in dit verband georganiseerd, hebben een grote toeloop van onze lezers en leze ressen gekregen; die van gisteravond de laatste van het seizoen spande echter de kroon. Zo'n honderdtwintig mensen meldden zich present en voor zeer velen van hen was dit bezoek een openbaring. Voor een enkeling was de rondgang misschien te vermoeiend om tot het einde stand te houden, de ove rigen zagen hun aandachtig toe-luiste ren en (be) kijken beloond met een on vermoede en daarom verrassende ken- nisrriaking mét wat het bisschoppelijk museum aan religieuze kunst herbergt. De rondleiding werd in twee groepen gehouden. De ene groep stond onder leiding van de conservator van het museum, drs. H. van Haaren, die in de paar jaar, dat hij zijn conserveren de functie uitoefent, het museum een volwaardig, althans verantwoord aan- Advenentie A M STERI) AM^E V RT 20 TEL. 11053 Voor de onderlinge competitie van de R.K.Schaakclub „Het Witte Paard" werden nog enige restant-partijen ge speeld. Hoogland bewees in groep 1 weer in goede vorm te zijn, door van der Spek geen kans te geven. Huneker steeg door een zege naar de 4e plaats, terwijl van Rijnsoever na veel strijd, zich tegen van Emmerik gewonnen moest geven. In groep 2 werd Chr. Oud deken door een nederlaag tegen Raap horst uitgeschakeld voor de strijd om de 2e plaats. De strijd gaat thans uit sluitend nog tussen van de Meer en E. Ouddeken. Doordat van der Stoop Sr. zijn afgebroken partij tot winst wist te herleiden, is mede door de zege van Raaphorst de strijd om de onderste plaatsen nog niet beslist. Alle belang hebbenden moeten nog 1 partij spelen, die zal moeten uitmaken, hoe de defi nitieve eindstand wordt. In groep 3 werd na heftige strijd het duel tussen van Schie en Goedemans in remise be ëindigd. De uitslagen waren: v.d. Spek-Hoog- land 0-1, Huneker-Haverkort 1-0, v. Em- merik-v Rijnsoever 1-0, Chr. Ouddeken- Raaphorst 0-1, v.d. Mcer-Banken 1-0, v.d. Berg-v.d. Stoop Sr. 0-1, v. Schie- Goedemans %-% Reeuwijk-Holtkamp 1-0 Hopman-v.d.Velde 1-0, Joosten-Huyboom 0-1, v.d. Stoop jr.-Banken Mossin- koff-v. Keulen 0-1, Puts-P-Mossinkoff 1-0, De laatste ronde wordt donderdag 25 juni in ,,'t Stoofke" Stoofsteeg te Haar lem gespeeld. Advertentie zien heeft gegeven. Hij gaf tegelijk ook voor de andere groep een glo baal overzicht van de geschiedenis van het nu negentigjarige museum, en karakteriseerde in het algemeen de be tekenis van de geëxposeerde stukken en de tijd, waarin deze zijn ontstaan. Tjjdens de rondleiding trad hij duide lijker en meer in details, waardoor de bezoekers meer attent werden op bij zonderheden, waar zij anders wellicht aan voorbij waren gegaan. De tweede groep stond onder leiding van de concierge, de heer Van Keulen, die in de loop der jaren zo niet zelf een exempel van religieuze kunst ge worden is, dan toch zo lang in die sfeer heeft vertoefd, dat hij met onmisken bare overtuiging en met een onver valste, bijna middeleeuwse, plastiek zijn uitleggend commentaar b'j ieder stuk weet te geven. Zo hebben in beide groepen de be zoekers hun kennis kunnen verrijKen en hebben zij van nabij weer eens kun nen ervaren, hoe vorige geslachten, ieder naar eigen aard en wijze, hun geloof hebben benaderd in hun reli gieus werk of dat daarin hebben ver beeld of vastgelegd. Men mag verwachten, dat velen na dit eerste bezoek nog eens een keer zullen terugkomen, of althans ande ren de weg naar het museum zullen wijzen. Het ligt in de bedoeling, in dien er weer voldoende belangstelling bestaat, het volgend jaar eveneens dergelijke rondleidingen voor onze abonnees te organiseren. De organist van de St.-Antoniuskerk aan de Groenmarkt, Joan Krouwels gaf vrijdagavond een concert aan „zijn"" orgel. Hij had zich de mede werking verzekerd van de jonge so praan Leida van de Wakker. Allereerst een pluim voor de programmakeuze en het uitstekende inzicht om een concert als dit niet te lang te maken. Toen de laatste noot van het orgelwerk van Duruflé verklonken was, had ik nog best wat willen horen. Op dergelijke concerten is dat meestal andersom. De nog jonge sopraanstem van Leida van de Wakker deed bijzonder sympathiek aan. Vooral haar tweede optreden met werkjes van de 17e en 18e eeuwse com ponisten J. W. Franck en J. S. Bach, betekende een lofwaardige prestatie. Haar stem zal zeker nog groeien, spe ciaal in de hoogte. Intussen echter was het reeds bijzonder plezierig luisteren naar deze mooie stem. Haar materiaal is van dien aard om er alle aandacht aan te besteden. Joan Krouwels heeft mij als organist grote bevrediging ge schonken. Een uitstekende techniek paart zich aan een ruim muzikaal in zicht in de materie. De Trumper Tune van Purcell vormde reeds aanstonds een feestelijke intrada. Bachs fantasie en fuga in g moll was in één woord voortreffelijk. Hier nu eens niet een voortdurend gejakkerd en gehaast tem po, maar een weloverwogen en vol gehouden ritmiek, die speciaal in de fuga het thema in de meest ingewik kelde polyfone gedeelten alle recht deed toekomen. In de variaties op het „Veni Creator" van Duruflé heb ik de kleurrijke registratie bewonderd en het exacte manualenspel. Ook in de bege leidingen toonde Joan Krouwels zich een fijnzinnig kunstenaar. Deze ernstig strevende musicus verdient ongetwij feld aandacht in bredere kringen, ge zien zijn resultaten op dit boeiende kerkconcert. J. L. Morgen (zondag) 21 juni wordt op het terreinencomplex van de sportvereniging Bloemendaal het jaarlijkse Bonds-Softbal- toemooi gehouden. De wedstrijden begin nen om 10 uur, de finale om 15.45 en de prijsuitreiking is 16.30 uur. Ranglijstje eerste klasse: HHC 8—16, HCK 7—11, de Pinguins 6— 10, OVVO 7—6, TYBB 7—6. VVGA 7—6, Rooswijk 75. The Catchers 84, Schoten 7—0. Uitslagen van de wedstrijden welke af gelopen week zijn gespeeld: Eerste klasse: HCK—de Pinguins ver.; TYBB—OVVO ver.; Rooswijk—The Cat chers 2—1; Schoten—VVGA 2—7; HCK —TYBB 9—3; HHC—OVVO 4—3. Tweede klasse; DIO—RCH 3—14; HHC 2 DSS 214; TYBB 2—de Meteoor 713; de Pinguins 2Schoten 2 21—1; DCG HCK 2 5—10; EDO—SC Haarlem 5—11. Derde klasse: VVGA 2EDO 2 ver.; HCK 3—Bloemendaal 4—16; OVVO 2—Shell 3—7; SC Haarlem 2TYBB 3 ver.; Roos wijk 2EHS 8—11; DSS 2—HCK 4 11—13. Vierde klasse: de Meteoor 2DSS 3 5 16; Lijnden—DIO 2 2—26; RCH 3—EDO 3 7—8; Terrasvogels 2—EDO 3 8—18; HCK 5 —OVVO 3 13—7; OWO 3—Bloemendaal ver.; HCK 5Terrasvogels 5—19; Bloemen daal 2Bloemendaal, 3 177. De promotie-competitie is in de be slissend stadium getreden. H.F.C. kan de eerste klas bereiken en ook Vitesse kan het einddoel, een plaatsje in de tweede klasse dicht benaderen. TYBB en Lisse staan er minder gunstig voor, maar alle hoop is nog niet verloren. H.F.C. gaat zondag naar Gorkum om S.V.W. de bekampen onder moeilijke omstandigheden. Want S.V.W. is bij een overwinning eerste klasser en zal dus alles proberen om de Haarlems club te verslaan. Maar H.F.C. heeft aan een ge lijkspel genoeg en tot deze prestatie achten we Neerlands oudste voetbal club wel in staat. Zondag dus feest in Haarlem? Verliest HFC. dan kan het no gpromoveren indien Baarn niet wint van V.F.C. Gebeurt dit laatste wel, dan komt een beslissingswedstrijd tussen Baarn en H.F.C. Vitesse heeft zich na het vrij zwakke begin zodanig hersteld, dat een plaats in de tweede klasse binnen zijn bereik is gekomen. Wint Vitesse zondag de uitwedstrijd tegen JOS dat al gepromo veerd is, dan hebben de Castricummers hun doel bereikt. Bij een gelijkspel of nederlaag zal de volgende week de be slissing moeten vallen. TYBB's positie in de promotie strijd is niet rooskleurig, maar alles kan toch nog ten goede keren, wanneer de Haar lemse club er zondagavond in slaagt van HlON te winnen. Het is de laatste kans voor The Yellows! En Lisse zal ook moeten winnen in de returnontmoe ting met Bodegraven. Falen de Lissena- ren ook nu, dan is de kans praktiseh verkeken. De kampioenen in de eerste klasse A en B van de competitie van de Haar lemse Voetbal Bond, Ripperda 2 en EDO 4 spelen zondagmiddag om twee uur de wedstrijd om het algeheel kam pioenschap van de afdeling Haarlem op het terrein van EDO. VVD 2 zag z'n protest in de wedstrijd tegen TZB toegewezen, zodat de uit slag, 2-1 voor TZB, veranderde in een 2-2 gelijkspel. Het gevolg hiervan is dat de winnaar van de wedstrijd Vogelen zang 2-WD 2, welke morgen wordt ge speeld, naar de tweede klasse promo veert. Bij een gelijkspel eindigen drie elftallen gelijk en beslist het doelgemid- delde. De extra halve competitie om de on derste plaats in de eerste klasse A, waaraan DSK, Spaarndam, Vliegende Vogels en WH moeten deelnemen, zal eerst 23 augustus worden gespeeld. In het kader van de onderlinge compe titie van V.K.D. werden de volgende par* tijen gespeeld: H. RumpR. Kok 20, D, RumpP. B-eelen 11, A. MastelingTh, Kok afgebr. Door opnieuw een partij te verliezen heeft de grootse opmars van R. Kok een diepe deuk gekregen. Een tweede of derde plaats zit er echter nog ruimschoots in. De strijd om de bovenste plaatsen gaat tussen P, Hollenberg, H. Rump, R. Kok en F. Vissey, Laatstgenoemde heeft op het ogenblik meeste troeven in handen. Door de remise van promotie-kandidaat D. Rump tegen P. Beelen is de spanning aan de top van het tweede tiental we derom verhoogd. Om een barrage met J. v. Rooden te vermijden, zal Rump thané nog 5 punten uit 3 partijen moeten halen. Indien hij het niét zou halen, zal dit voof een belangrijk deel moeten worden toege schreven aan de druk van de noodzaak om te Winnen. Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H„ 11 en 12 uur. St. Antonius, N. Groenmarkt: 6.30, 7.30, 8.30 H., 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8. 9.15, H., 11 en 18 uur (Avondmis). O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne; 6, 7.30, 9, 10.30 en 12 uur. St. Jan, A'damstraat; 6.15, 7, 8.15, 9.30 H., 11 en 12.15 uur. H. Hart, Kleverpark; 6.30, 7.45, 9 10.30 H. en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P Kruger- straat; 6.30, 7.45, 9.15 H„ 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg; 6.30, 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten, Rijks straatweg: 6.30, 7.30, 8.45 H„ 10.15, 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en Paulus: 7, 8.30, 10 H. en 11.45 uur. BLOEMENDAAL, Allerh. Drieëenheidt 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9 H. en 11 uur. AERDENHOUT: 7.30, 9 H. en 11 nut, ZANDVOORT: 6.30, 7.30, 9 H., 11 ut». Huis in de Duinen 8 uur. OVERATEEN: 7, 8, 9 H„ 10.30 en 11.30 uur. HEEMSTEDE (H. Bavo): 6.30, 7.30, 8.30, 9.40 H„ 11 en 12 uur. HEEMSTEDE (O. L. Vr. Hemelvaa 6.45, 7.45, 8.40 H„ 10, 11 en 12 SPAARNDAM: 7.30 en 10 vm H.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2