Bloemenmeisjes terug uit Scarborough Muziekschool „Toonkunst" Verkeersdiploma's uitgereikt in Bloemendaal Unieke aanwinst van Missie huis Driehuis m AGENDA Fancy Fair van „Kindervreugd"' Combinatietoestel voor gymnastiek Nieuw rijwiel pad verzakt Parkeerstroken op Binnenweg „FANTASTISCH, ENIG, GEWELDIG" Leerlingenuitvoering MAANDAG 22 JUNI 1959 PAGINA 3 m Haarlem e.o. Muziek Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem CZevenacht... negen... Bijna 800 wandelaars liepen de Haarlemse Avondvierdaagse uit Piano-recital in Galerie Espace Raadslid Prikkel vraagt Consultatiebureau „benauwend klein" Plezierig slot van ballonwedstrijd Polio-inentingen Gouden jubileum bij De Twentsche Bank In Bennebroek Bromfietser ernstig gewond mmmm «ÉS.™ iSP» m l» «pip?» Verzamelaars exposeren in Haarlem Asfalt Verspronckweg zachter geworden Bij aanrijding gewond Spreekuur wethouder wordt gewijzigd Strandbezoekers worden geteld in Zandvoort Gebeurt er iets tegen de honden Badplaatsvertier in Zandvoort Vuurwerk en openlucht" concerten Geen spreekuur HEEMSTEDE Twee nieuwe kleuter scholen in De Glip Verbouwing garage brandweer Kosten worden geraamd op f95.000 Brand in duingebied Beurs van Amsterdam - Scarborough, de voorname, maar ietwat stijve badplaats aan de En gelse oostkust, zal het voorlopig weer moeten stellen zonder de Haar lemse bloemenmeisjes en zonder de overige leden van het gezelschap, dat een week lang een Hollandse sfeer heeft trachten te scheppen in dit typisch Engelse milieu. Gistermiddag leverde de Hullboot „Bolton Abbey" hen in Rot terdam weer af op vaderlandse bodem. CINEMA-PALACE: St.-Louis Blues, 14 J.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do. alleen in de avondvoorstellingen: De nofnar, a. 1. FRANS HALS: Voor het vuurpeloton, 18 J.; 2.30, 7 en 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling 8 uur. LIDO: T.m. wo.: The Hanging tree, 18 j. Do.: Casablanca, 18 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: The old man and the sea, a. 1. Do.: De man met de wassen beelden, 18 Ma. t.m. do. 2 en 8 uur. REMBRANDT: Vrouwen zonder mannen, volw.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: T.m. do.: De scalpenjager, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 u. STUDIO: Een huis vol heksen (2e week), 14 jaar; 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: T.m. di. 8.15 uur: Het glazen muiltje, a. 1. Wo. en do. 8.15 uur: Hellzapoppin, a. 1. Maandag 22 Juni Grote Kerk, 3.30—4.30 uur: 3eiaardbe- speling door Arie Peters. Dinsdag 23 Juni Grote Kerk, 8 uur: Orgelbespeling door Piet Kee, m.m.v. Haarlems Bachensemble o.l.v. George Robert. Eerste gedeelte Or- gelmis van J. S. Bach. IJMUIDEN. Maandag 22 juni Hoog water: 4.24 u. en 16.55 u. Laag water: 0.09 u. en 12.30 u. Dinsdag 23 juni Hoog water: 5.11 u. en 17.43 u. Laag water: 0.55 u. en 13.16 u. BEVALLEN van een zoon: G. M. Mutsaers-de Ruiter; S. J. Oskam-Goe- maat; G. E. Kramer-Brakel; M. G. A. van Bruggen-Rutte; L. C. van Kem- pen-Lubbe; A. J. Bouchier-Westerman; W. H. Smit-Koel; L. A. de Mooij-van Os; A. J. M. Kroese-Buys; J. M. L. Van Visser-Latuapon; J. M. Boeters- Vermeer; A. E. Schelvis-Wildschut; T Spoor-Heemstra. BEVALLEN van een dochter: A. M. Kalf-Rodenburg; G. Brands-Schoenster; C. ,J Beumer-MoonenH. M. Jansen- Achten; G. M. B. Boogaerdt-Funke E. Sman-Pouw. OVERLEDEN: J. A. Heerens, 66 j., Kenaupark; L. van Maas, 76 j., Kruis tochtstraat; W. Bos-van der Oord, 79 j., Gasthuisvest; A. J. Smit-van der Veer, 69 j., Garenkokerskade; G. E. Steijl, 66 j., Nic. van der Laanstraat; E. J. van Borkum, 66 j. Spaarnoog- straat; W. M. Duineveld-Nijssen, 78 j., Jan Gijzekade; A. E. de Ruijter- Jacques, 90 j., Korteweg; M. K. Canté- Uilkema, 83 j., Caninefatenstraat. ONDERTROUWD: J. Koomen en W. Kossen; C. Gaus en M. Jansen. GEHUWD: J. Officier en C. M. Prins: J. J. Stenger en A. M. A. H. Stouten; H. P. Suttorp en A. J. M. Kitseroo; W. Vis en J, E. Offenberg; A. Mösseler en I. E, Mertens; J. J. Geerlings en A. C. R. van Nieuwland; F. M .Aarts en C. M. A. van Baar. Advertentie Vlees hóórt erbij: ELKE DAG Twee Haarlemse bloemenmeisjes zittend op een praalwagen tijdens een corso in Scarborough, die nu eens geen bloemen uitdeelden, maar zelfs als bloemen fungeerden. Uit de reacties van de bloemenmeisjes viel af te leiden, dat het afscheid aan beide zijden zwaar is gevallen. „Fan tastisch, enig, geweldig" waren wel de meest voorkomende kwalificaties van het verblijf in Engeland, en dat ook de inwoners van Scarborough hun bezoek op prijs hebben gesteld is wel gebleken uit de rage om handtekeningen die de laatste dagen was ontketend, als gold het grote beroemdheden. Maar vraagt men de meisjes om het hoogtepunt van hun bezoek, dan noe men zij eenstemmig de maandagavond, toen de Nederlandse torpedobootjager Limburg met 250 man aan boord bij Scarborough het anker uitwierp. Er ontstond al spoedig een innige verbroe dering tussen het plotseling sterk aan gegroeide Nederlandse gezelschap, en een vijftal meisjes bewaart een onver getelijke herinnering aan een enerve rende tocht per sloep naar de Limburg, die zij mochten bekijken. Jammer ge noeg was dinsdagavond de tijd voor de Jantjes al weer gekomen om te ver trekken. Zij werden langdurig nage wuifd door de bloemenmeisjes, en de officieren van de Limburg stuurden la ter een telegram, waarin ze voor het uitbundig uitgeleide bedankten. De vol gende dag kwam een Engels fregat, dat naar de badplaats was genoemd, de Hollandse week in Scarborough opluis teren. Maar al was het contact met de opvarenden van het Nederlandse oorlogsschip nog zo plezierig, het ge zelschap uit ons land was tenslotte ge komen om de inwoners van Scarbo rough in de Hollandse levensvreugde te laten delen, en naar de verhalen te oor delen, hebben onze westerburen een aardige indruk gekregen van hoe het hier helaas niet dagelijks toegaat. Om bij de bloemenmeisjes te blijven, dezen voelen zich aanzienlijk nader gebracht tot de beroemde acteur Charles Laugh- ton, nu zij een party bij diens in Scar borough wonende broer hebben bijge woond. De anjers en irissen vlogen weg op de varieté-avonden en\m de parken, waar moeders en ouden van dagen zich verpoosden. Vrijdagavond was het res tant zo verlept, dat de bloemenmeisjes zonder bloemen .optraden in verschil lende zangnummers, hun succes was er niet minder om. Zij deden ook hun intrede in verschillende ziekenhuizen, waar zij jonge moeders met een boeket bloemen verrasten. Voeg daarbij, dat het prachtige weer de activiteit van de tien meisjes begunstigde, en uzult hegrijpen, dat men in Scarborough Haarlem en zijn bloemenmeisjes in één naam noemt. Zaterdag werden door de deelnemers aan de Avondvierdaagse de laatste par- coursen gelopen. Het droge mooie weer heeft er dit jaar toe meegewerkt, dat er slechts weinig uitvallers waren. In verreweg de meeste gevallen waren dit echter deelnemers, die na een der avon den de volgende niet meer aan de start verschenen. Het totaal van slechts twin tig uitvallers wordt gevormd door zes senioren en veertien junioren. Van de 812 wandelaras, die zich bij het begin van de week melden, hebben dus 792 de tocht volbracht. Van dit aantal deel nemers liepen er 65 senioren en 307 ju nioren de avondvierdaagse voor de eer ste keer. De oudste deelnemer was de drieënzeventigjarige heer B. Rijkens, uit Haarlem. Hij wandelde de avondvier daagse al voor de veertiende keer, welke prestatie ook de officials zeer bleken te waarderen. Aan zeventig wandelaars werd vrij dagavond de kruisen en cijfers uit gereikt, daar zij het parcours van zater dag reeds hadden gelopen. Het aantal deelnemers is dit jaar enige tientallen minder gebleven dan vorig jaar. Wanneer men bedenkt dat de NBvLO in het begin van deze maand eveneens in deze omgeving een Avond vierdaagse heeft georganiseerd, mag het aantal deelnemers aan de tocht van de NWB toch niet onbevredigend genoemd worden. In de expositie-ruimte van Galerie Espace, Klein Heiligland 36 te Haar lem zullen dinsdag 23 juni Ans Bouter en Miep van Luin een piano-recital a quatre mains spelen. Op het program ma staan werken van Maurice Ravel, Claude Debussy, Marius Flothuis, Her man Strategier, Jan Masséus en Géza Frid. De avond begint om half negen. De leerlingen uer eiemeniaire afde lingen van ae muzieKscnooi „iviaat- scnappü tot oevordenng uer ±oun. Kunst tdir. J. r. vincem) neoben za- teroagmiuaag in de siausscnouwourg hun proeven van Dekwaamneiq aige- iegd. net omvangi'ÜKe programma ver liep viot, waaruy locn leuere leernng genoeg gelegenneid Kreeg zyn muziKaie auntie Uj ionen, voor ae pauze waren net leerlingen van JU postnia. T. Le Ca- veiier, A. ivlichieisen, Bets iNeaerKOorn, iru oito, rr. ruuiuizen, Cn. nulshou en Yv. r-iisier, aie aan de oeurt kwa men. Het is pracuscn onaoemyK in ae- laiis te treaen djj een zo groot aantal optneaenaen. Daarom in grote lijnen en- Keiex-oyzonaerneaenBen pianiste speel- ue zeer veraiensteiyk een aeei uit Mo zart s F aur sonate. De Kiassen voor al gemeen muzmaie ontwiKKenng neten v/jeer goea werK noren, men componiste in ae uop kwam zells met eigen werK, netgeen alleraardigste resultaten opie- verue. Enxeie viousien neten uoeioe- wust werK horen evenals ae blokiiuitis- ten en gitaristen. irompeUeernngen van J. v. de Beek lieten bun vaaraig- heid reeds duidelijk tot uiting komen. Een zangeres uit de klas van Riek Broeckmann zong op charmante wijze, en twee jeugdige vioolpupillen van Caroline Clausing maakten reeds een zelfbewuste muziKaie inaruk. Leendert Huges liet één van zijn leerlingen horen met een voortreffelijk techniscn geïnter preteerde compositie van J. Ibert. Cello-leerlingen van O. v. de Klashorst en pianisten van J. W. Kappers com pleteerden op waardige wijze het pro gramma. Ten slotte moeten met ere de resultaten genoemd worden van het jeugdorkest onder leiding van Fr. Alt huizen. Een demonstratie van de ele mentaire afdelingen, de Toonkunst Mu ziekschool waardig. J. L. Het lid van de Haarlemse gemeen teraad, de heer J. Prikkel (PvdA) heeft aan Burgemeester en Wethou ders schriftelijke vragen gesteld over de huisvesting van het consultatiebu reau van het Witte Kruis aan de Ver- gierdeweg in Haarlem-noord. In de me morie van antwoord op de begroting 1959 is toegezegd, dat naar een pas sende huurwoning zou worden uitge zien. Die is er nog niet. De vertrek jes voor dokter en verpleegster zijn, aldus de vragensteller, benauwend klein. Hjj hoopt, dat er spoedig in voor zien wordt. Ook vraagt de heer Prik kel, of aan Haarlems politiepersoneel, dat de dienst met pensioen verlaat, dezelfde gratificatie kan worden toe gekend als aan adaequate andere ge meenteambtenaren. Het comité voor viering Nationale feesten van de vereniging ter beharti ging der belangen van de bewoners van Haarlem-Zuid-West heeft zaterdag middag in „Ons Gebouw" aan de Ka- merlingh Onnesstraat voor 138 kinderen een feestelijke bijeenkomst belegd. Op Koninginnedag waren ongeveer zeven honderd ballonnen de lucht ingegaan en van 138 ballonnen was bericht ont vangen, dat zij in Nederland en in Duitsland waren aangetroffen. De kinderen werden getracteerd en kregen enige films te zien. Bovendien waren er drie hoofdprijzen voor de kinderen, wier ballon tot in Duitsland was gekomen, en zes troostprijzen voor de eigenaars van de ballonnen, die het dichtst de Nederlandse grens hadden bereikt. De voorzitter van het comité, de heer G. Dahlkamp liet de gelukkige prijs winnaars op het podium komen en reikte de prijzen uit. Tineke Schuringa uit de Bos- en Vaartstraat kreeg een sprekende pop. omdat haar ballon he lemaal in Freilingen, een afstand van bijna driehanderd kilometer, was neer gekomen. De ballon van Andries Vermeer uit de Teslastraat kwam in Vohwinkel. Hij kreeg een bal. Een nikkerpopje was voor Ineke Tieliier uit de Van 't Hoff- straat, wier ballon pas op 2 juni ge vonden werd in Hartingen. De troostprijswinnaars mochten uit een aantal geschenken een keus doen. De gelukkigen waren Tommie van der Sluis (Vlissingen), Elly Linneman, (Nat. park Hoge Veluwe bij kop vliegveld Deelen), Leta Duben, (Venray), Frank van der Putten (Gilse, N.B.), J. E. Wegman (Maastricht) en Jan Schol ten (Heerlen) De heer Dahlman verzocht de kinde ren tenslotte een kaartje te sturen aan degenen, die de moeite genomen had den het vinden van een ballon te be richten. DIEFSTAL UIT KLEEDKAMER Twee ambtenaren van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf in Noordholland hebben bij de Bloemendaalse politie aangifte gedaan van vermissing van respectievelijk tien en vierendertig gul den. Het geld is verdwenen uit hun in de kleedkamers bij het terrein van de BVC „Bloemendaal" hangende kleding. De actieve speel tuin verenig.,.g „Kin dervreugd," onderafdeling van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin, hield zateraag en zondag een grote xancy lair op nee terrein van de speeltuin aan de Godiried van Bouil lonstraat. Aaüat reeas maandenlang een uugeDreiü comité ae vooi'Dereiaen- ae weirvzaamneaen naa verricht en o.m. eniteie auizenden prijzen naa by- eengeoraent en aaarnaast veie tecniu- scne prooiemen tot een oplossing naa weten te mengen, Kon zateraagm.uuag voorzitter jac. u vertoom ae openings- piecnugneia inleiden met wooiueii vmi weiKont lut een uiigeDreia gezeisenap genoaigden, onaer Vvie pastour xi. van achie van de parocme van üt.-Joannes ae Doper, Droeüer-oversie van ae Droe- aerscnoien aan net ivagtzaampiein, le- aen van net nooiaDestuur van ue jnaai- lemse xvathoiieKe Vereniging voor het Gezin, ae veitegenvvooi\.iSv,. van ae hooiacommissans van ponue, ae voor zitter van nei Haarlemse üpeeituin Veroond, bestuursieaen vau ae anaere Haarlemse JxatnoiieKe speeltuinen, vertegenwooraigers van het itmsiei- damse iapeenumwerk en veie oeiang- steiiende ouaers. IN adat de neer u ver toom nog eens de aandacht nad ge vestigd op datgene wat hier het parti culier inuiatiei tot stand had weten te brengen en hy speciale woorden van dank had gericht tot de grote schare van vrijwillige medewerkers (sters), opende pastoor Van Schie de fancy fair door het hijsen van de nieuwe vereni- gingsvlag. Tevoren had de pastoor nog zijn vreugde uitgesproken over het grote en belangrijke stuk werk dat de speeltuinvereniging in de parochie ver richt en had hij nogmaals alle steun en medewerking aan het bestuur toe gezegd. Al spoedig draaiden alle tenten op volle toeren, dank zij een druk bezoek van de honderden kinderen, die vóór de hekken vol ongeduld de openings plechtigheid hadden afgewacht. In de avonduren was de belangstel ling zeer groot, vooral zondagavond, toen, begunstigd door heerlijk zomer weer, honderden ouders en belangstel lende buurtgenoten het vrolijke concert van „De Alpenjagers" en de boeren- kapel „De Hooischelf" kwamen beluis teren en daartussen door een kansje wilden wagen om één van de talloze prijzen, waaronder zeer waardevolle, te bemachtigen. Aan het einde van de avond kon een vermoeid, maar dankbaar bestuur te rugzien op een prachtig resultaat ten bate van het enorme stuk jeugdwerk met 1200 kinderen dat in deze grote en actieve speeltuinvereniging wordt verricht. Op woensdag 24 juni zal de tweede polio-injectie worden gegeven uitslui tend aan die Haarlemse kinderen, die in het tijdvak van 25 mei tot en met 2 juni de eerste injectie ontvingen. Er zal worden gevaccineerd in het ge bouw van de gemeentelijke geneeskun dige en gezondheidsdienst, Nieuwe Gracht 124, s morgens van 9 tot 11.40 uur en s middags van 14.00 tot 16.15 uur. De ouders van de opgeroepen kinde ren dienen zeer goede aandacht aan deze datum te schenken, aangezien na 24 juni vanwege de gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdienst dit jaar geen poliovaccinaties meer zullen worden verricht. Alle kinderen, die in 1959 tweemaal zijn gevaccineerd, zul len waarschijnlijk in het begin van 1960 worden opgeroepen voor de derde in jectie. In Bloemendaal, in het parochiehuis „Domi" aan het Zandvoorterpad in Overveen, zijn drie bijeenkomsten ge houden voor de geslaagde leerlingen van alle lagere scholen van het in maart en mei gehouden onderwijs ver- keersexamen 1959. Een van deze sa menkomsten werd bijgewoond door de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, Het Verbond voor Veilig Verkeer ver toonde de film „Pedaalridders" en een tekenfilm. De inspecteur van politie de heer J. L. de Rave leidde, vergezeld van mej. Al van de politie-administra- tie als „Mieke", een competitiewed strijd verkeerskennis. Tot besluit liet de goochelaar Henk Bouwman uit Dordrecht de kinderen versteld staan van de in hun ogen on gelooflijke toeren. De voorzitter van de Onderwysver- keerscommissie in Bloemendaal, de heer R. D. Lagendaal, sprak op twee bijeenkomsten de kinderen toe. Zijn plaatsvervanger, de heer R. Stoutha- mer, deed dit de derde keer. Achttien kinderen, die nul fouten in het volledige examen hadden gemaakt, kregen in de vorm van een vlaggetje van het Ver bond voor Veilig Verkeer een extra beloning. Met glundere en trotse ge zichten verschenen zij tijdens de ver schillende bijeenkomsten op het podium. In 1958 waren er drieënveertig kin deren, die nul fouten in het examen maakten. Er. waren toen 685 deelne mers, waarvan er slechts negentig moesten worden afgewezen. Op vrijdag, 26 juni zal de heer Joh. de Jager, Karei van Manderstraat 51, Haarlem, zijn 50-jarig jubileum bij de Twentsche Bank vieren. De jubilaris was nog geen vijftien jaar oud, toen hij in dienst trad bij de Haarlemsche Bankvereeniging, welke instelling in 1931 werd overgenomen door de De Twentsche Bank. Toen hij na enkele ja ren jongste bediende af werd, kwam hij op de afdeling rekening-courant, en deze afdeling is hij tot op de huidige dag trouw gebleven. „Trouw" is hier wel het juiste woord, omdat dit één van de kenmerkende eigenschappen van de heer De Jager is. De jubilaris heeft zich door zijn bescheidenheid, ge paard aan verantwoordelijkheid en toe wijding voor zijn werk, de achting en vriendschap verworven van zijn superi euren en collega's, en zij allen zullen er zeker voor zorgen, dat dit gouden jubileum een feestelijke gebeurtenis voor hem wordt. Zaterdagmiddag te ongeveer half vier reed de 22-jarige bromfietser H., afkomstig uit Heemstede, op zijn bromfiets in de rich ting Hillegom. Even voor het café-restau rant „Oud Berg en Dal" onder Bennebroek maakt het rijwielpad een eigenaardige bocht en vermoedelijk is H. van het rij wielpad afgeraakt. De bromfiets begon te slippen en de berijder werd van het voer tuig geslingerd. Als gevolg van de ern stige val werd hij zwaar gewond aan het hoofd en moest in zorgelijke toestand naar het Elibeths-Gasthuis te Haarlem worden vervoerd. De bromfiets werd vrij ernstig beschadigd. In het kader van de sportuitwisseling tussen de Kennemer Invaliden Sportclub en de zustervereniging uit de Duitse stad Wesel werden zaterdagmiddag in het turnlokaal aan de Groenlaan te Beverwijk verschillende sporten beoefend. Op het onderdeel zit-volleybal, waarvan op bovenstaande foto een beeld, bleken de Nederlanders de sterksten, evenals met badminton. De Duitse gasten wonnen bij vuistbal, medicinbal en tafeltennis. Voor broeder E. van Rijnsoever m.s.c. was het zondag een gloriedag. Een dag ook om diep te zuchten, blij dat het karwei achter de rug is. Trots ook om wat tot stand kwam. Een trots, die hjj mag delen met de heer J. Roo- senstein, de ontwerper van het combi natietoestel voor gymnastiekbeoefening dat broeder Rijnsoever op zijn aanwij zingen met een onmetelijk geduld bouwde en waarvan de studenten van het missiehuis al een dankbaar gebruik maken. Broeder Rijnsoever en de heer J. Roosenstein hebben het missiehuis een gymnastiektoestel bezorgd, dat uniek is. Een hele klas kan er tegelijk aan het werk zijn. Het biedt mogelijk heden voor individuele gymnastiekbe oefening en voor teamwork. Zondagmor gen na de hoogmis heeft pater-overste dr. Eykens m.s.c. het nieuwe toestel ingezegend. Er zijn hartelijke woorden gesproken over en weer. En daarna heeft een klas het nieuwe toestel ge demonstreerd voor de paters en broe ders en medestudenten. Het toestel, dat een plaats heeft ge kregen bij de speelplaatsen van het missiehuis, is vijf meter hoog en 15 meter lang. Het is eigenlijk uit nood ge boren. Bij de in aanbouw zijnde nieuwe school van het missiehuis zou aanvan kelijk geen gymnastiekzaal kunnen ko men. Zo lagen de kaarten een paar jaar geleden. Voor de heer J. Roosen stein, die op het gymnasium lichame lijke oefening doceert, was dit aanlei ding te piekeren over een oplossing om zijn jongens toch les te kunnen geVen, buiten, met toestellen die in normale omstandigheden alleen in een gymzaal aanwezig zijn. En wat hij nodig had componeerde hij bijeen in één groot toestel. Het toestel omvat ringen, een klimraam, dikke klimtouwen, autoban den, een touwnet, entertouwen, even- wichtbalken en dunne klimtouwen. Ze zyn afzonderlijk te gebruiken, maar ook in combinatie met elkaar. Boven dien kunnen ze op allerhande manieren verplaatst en weer anders gecombi neerd worden. Het materiaal ervoor is gedurende een lange periode bij stukjes en brokjes opgediept, aangekocht, soms ook gekregen. En uit al dat oude schiep broeder van Rijnsoever dit nieuwe toestel, terwijl de heer Noord zij, een oude bekende van de zuidzij in IJmuiden, het touwwerk solide ver zorgde. In de smidse van broeder van Rijnsoever is het meeste en het zwaar ste werk verzet. Vandaar dat hij zon dag zowel van pater overste dr. Ey kens, als van de rector van het gym nasium pater v.d. Geyn, en natuur lijk ook van de heer J. Roosenstein, heel wat lofuitingen heef mogen horen. Ieder sprak zijn bewondering uit voor wat hier tot stand is gebracht. En de heer Roosenstein heeft daaraan de wens verbonden, dat dit nieuwe combi natietoestel -een nieuwe bijdrage moge vormen voor de versteviging van de weerbaarheid van de jongens om met nog meer kracht en energie d? taken te kunnen vervullen, waarvoor zij la ter geroepen zullen worden. Degenen die gisteren ondanks het goede weer een bezoek hebben ge bracht aan gebouw Cultura aan de Jansstraat te Haarlem, zijn daar niet tevergeefs geweest. In twee zalen trof fen zij daar verzamelingen aan van allerhande zaken, zorgvuldig bijeenge gaard door verzamellustige mensen. Het was interessant te zien, hoe in de verschillende stands zoveel variatie mo gelijk was op eenzelfde thema. De ten toonstelling, die gehouden werd onder auspiciën van ,,De Verzamelaar", bood een kijkje in collecties geboortekaart jes, lepeltjes, lucifermerken, zakdoek jes, sigarenbandjes, postzegels, suiker zakjes, uniformafbeeldingen enzovoort. Het bleek, dat iedere verzamelaar zich een indrukwekkende collectie had ver worven, waarvan overigens nog maar een gedeelte te exposeren was. Er was tevens gelegenheid tot ruilen, zodat de bezoekers en de verzamelaars „rijker" huiswaarts konden keren. Tussen de be drijven door presenteerden zich de Haarlemse Nachtegalen, die enkele liederen zengen. The Jokers zorgden voor verdere muzikale omlijsting. Door de warmte is het asfalt van de Verspronckweg te Haarlem zachter ge worden. Op sommige punten is hel zelfs tot 10 cm. opgelopen. Het ver keer heeft er geen ai te nadelige ge volgen bij opgelopen, maar intussen heeft men van gemeentewege maatre gelen genomen om het ongerief "te her stellen. SPREEKUUR Wethouder mr. J. C. C. W. Hijszeler van Bloemendaal, houdt morgenavond geen spreekuur. Dit jaar werden van de zeven hon derd deelnemers 131 kinderen afgewe zen. Bijzonder goede resultaten bij het verkeersexamen werden bereikt door de Overveense Koningin Wilhelmina- school (47 deelnemers) en de Chr. School in Aerdenhout (21 deelnemers) van welke scholen alle deelnemers zijn geslaagd. Onmiddellijk daarop volgt de St.-Theresia meisjesschool met 28 ge slaagde kinderen van de 29 deelnemers Van de St.-Jozefsohool in Vogelenzang slaagden 14 van de 8 kinderen; bij de St.-Jozefschool in Bloemendaal 39 van de 46 kinderen. Van de Mariaschool slaagden 35 vaii de 42 deelnemers aan het examen. De secretaris van de Onderwijsver- keerscommissie, de heer J. T. van Steenwijk, aan wie dank werd gebracht voor het vele door hem verrichte werk, heeft een overzicht opgemaakt over het Verkeersexamen in de tien jaar van 1949 tot en met 1958. Tijdens de samen' komsten wezen de sprekers de kinde ren op het gevaar op de weg en op het grote aantal doden. Het is zeer nodig zich aan de verkeersregels te houden. Van de ongeveer 1800 slacht offers per jaar zijn 300 kinderen. Burgemeester Peereboom Voller ver trouwde dat de kinderen het geleerde in de praktijk zullen uitdragen. De verkeersexamens zijn ingesteld om de jeugd reeds vroeg op de gevaren van de weg te wijzen en hun het grote belang van een voorzichtig weggebruik bij te brengen. De ouderen moeten een voorbeeld kunnen nemen aan de jon geren, die dikwijls blijk geven de ver keersregels beter te kennen dan oude ren, met name oudere bromfietsbérü- ders. Bij een aanrijding op de Zeeweg is zaterdagmiddag de 74-jarige mevrouw L. M. A. van D.-van L. bij een aanrij ding ernstig gewond. Met een zware hersenschudding en een gebroken en kel is zij overgebracht naar het Marine hospitaal. Zy stak met haar rijwiel on verwachts de rijbaan van de Zeeweg over en werd aangereden door een juist passerende scooter, bestuurd door een vijfentwintigjarige jongeman uit Lübeck (Dtsl.). Ook hij en zijn duo- passagiere kwamen te vallen en werden naar het Marine hospitaal overge bracht; zij konden later terugkeren. De Bloemendaalse wethouder mr. H B. Wildt Meyboom houdt deze week nog zijn spreekuur vanavond om half acht. Van de volgende week af zal echter het spreekuur op elke 'dinsdag avond om half acht worden gehouden. Het bestuur van het Strandschap Zandvoort wil een inzicht krijgen in de omvang van het bezoek aan het Zand- voortse strand en de tendenties welke zich daarbij openbaren. Een omvang rijk en wetenschappelijk verantwoord onderzoek acht men echter wegens de zeer hoge kosten vooralsnog niet mo gelijk. Als eerste stap in deze richting heeft het Strandschap evenwel besloten om op een tweetal zondagen, namelijk op 19 juli en 9 augustus proeftellingen te doen houden. Deze zullen omvatten het verkeer op de toegangswegen (Zand- voortselaan en Zeeweg), het vervoer per trein en autobus en het strandbe- zoek. Wat dit laatste betreft, wordt ge dacht aan twee moment opnamen, bij voorbeeld om 11 uur en om 15 uur. Op genoemde zondagen zullen op het circuit geen belangrijke sportgebeurte nissen plaatsvinden, zodat het bezoek aan de badplaats zuiver kan worden geteld. Men hoopt indien de weersgesteld heid gunstig is op deze wijze oriën terende en reeds uit dit oogpunt waar devolle gegevens ter beschikking te krijgen. Deze tellingen zullen in volgende ja ren kunnen worden herhaald. Dc opzet van de telling zal ook zodanig zijn, dat de resultaten eveneens van waarde zyn indien later tot een volledig onderzoek naar aard en omvang van het bezoek aan Zandvoort mocht worden besloten. Van verschillende zijden wordt ge klaagd over de hinder welke de be zoekers van het strand ondervinden van honden. Deze dieren bevuilen het strand en leveren soms gevaar op voor kinderen en zelfs voor vol wassenen. Het bestuur van het Strandschap Zandvoort heeft zich de zer dagen hierover beraden. In de verordening-ordemaatregelen is geen verbod voor het hebben van honden op het strand opgenomen. Alvorens terzake een beslissing te nemen, zal een onderzoek worden in gesteld naar de omvang van het ge signaleerde euvel. Ook zal worden geïnformeerd of andere Nederlandse badplaatsen, in navolging van het buitenland, terzake voorschriften hebben gegeven. Op donderdag 25 juni wordt de serie zoineravondconcerten van „Touring Zandvoort" weer geopend. Als eerste zal in de muziektent op het raadhuis plein optreden de populaire Tiroler- kapel uit Haarlem onder leiding van W. van Bakel. Daarna zal deze kapel nog zeven concerten in Zandvoort ge ven; het laatste op 22 augustus. Op het programma staan voorts nog de Zandvoortse muziekkapel (zaterdag 27 juni, 9 juli, 1 en 29 augustus), de Hoogoven-harmonie (4 juli), de post- fanfare uit Haarlem (18 juli). Harmo nie-orkest St. Michael (25 juli), de N.Z.H.-kapel (6 augustus), de Harmo nie-kapel Haarlem (20 augustus) en de IJmuider Harmonie (27 augustus) Te beginnen op 15 juli zal er elke woensdagavond op het Zandvoortse strand een vuurwerk worden afgesto ken. Het laatste vuurwerk van het sei zoen is bepaald op zondag 16 augustus, ter gelegenheid van de wereldkam pioenschappen wielrennen. Ook aan meer serieuze ontspanning is gedacht: in samenwerking met de culturele kring ,,'t Helm" heeft men het Noord hollands Philharmonisch Orkest voor een zomerconcert in Zandvoort geën gageerd. Op donderdag 9 juli zal dit orkest onder leiding van Henri Arends een concert geven in de N.H. Kerk. Wethouder G. Tates van Zandvoort zal dinsdag geen spreekuur houden. De in de richting Zandvoort gaande weggebruikers hebben zondag voor het eerst over de nieuwe verkeersweg ach ter het oude tolhuys „De Haringbuys" aan de Zandvoortselaan nabij de Vier sprong heen kunnen rijden. Nauwelijks echter was de weg annex rijwielpad en trottoir in gebruik genomen of er deed zich over een deel van het rijwiel pad een verzakking voor. Het rijwiel pad werd daardoor onbruikbaar. Straatmakers van de dienst van Pu blieke Werken gingen meteen aan de slag en kort na het middaguur kon het rijwielpad weer in gebruik worden genomen. Van vandaag, maandag, af wordt ge durende enige weken ook het verkeer in de richting Heemstede over het nieuwe weggedeelte geleid. De oude weg is afgesloten; er wordt een nieuw wegdek gemaakt en eveneens een rij wielpad aangelegd. Omstreeks half ju li denkt men dit werk gereed te heb ben. Dan zijn er tussen de Viersprong en de Teding van Berkhoutlaan dus twee afzonderlijke verbindingen met elk éénrichtingverkeer. B. en W. van Heemstede vragen de raad een crediet van 13.200,- voor de aanleg van parkeerstroken aan de westzijde van de Binnenweg tussen de Berkenlaan en de Spaarnzichtlaan. De verkeerssituatie daar ter plaatse is in het verleden al herhaalde malen aan leiding voor het Heemsteedse gemeen tebestuur geweest om maatregelen te treffen. Er is een stopverbod voor de oost- en een beperking van de parkeer- tijd voor de westzijde van de weg in gesteld. Bovendien werd er parkeer gelegenheid gemaakt op de hoek van de Julianalaan. De getroffen maatrege len blijken echter niet afdoende te zijn. Gelijk met de aanleg van de stroken zal het trottoir voor het nieuwe post kantoor worden verbeterd. Binnenkort hoopt het gemeentebe stuur van Heemstede over te kunnen gaan tot de bouw van een kleuter school in de buurtschap De Glip. Be gin van dit jaar keurde de gemeente raad een desbetreffend voorstel van B. en W. goed en nog niet zo lang geleden hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hun goedkeuring aan het raadsbesluit gehecht. Thans hebben B. en W. van Heemstede de raad medegedeeld, dat zij de urgentie verklaring in hun bezit hebben. Er komt een school met twee speel-werk- lokalen. Het aanvankelijke plan om vatte twee werklokalen en een speel lokaal. De bouwkosten worden geschat op 86.500,-. Voor de meubilering, stof fering, vloerbedekking en verlichting is 13.350,- nodig en voor ontwikkelings materiaal en speelwerktuigen nog eens 7.500,-. De waarde van de grond wordt geschat op 25.050.-. In totaal is er een bedrag van 132.400,- nodig. B. en W. vragen de raad dit bedrag beschikbaar te stellen. Verder vragen B. en W. aan de raad medewerking te verlenen aan een ver zoek van het bestuur van de vereniging Bijzondere Protestantse Kleuterschool om gelden uit de gemeentekas voor de stichting van een kleuterschool in De Glip. De school is bestemd voor onge veer dertig kleuters. B. en W. van Heemstede hebben de raad een verbouwingsplan voor de brandweergarage aan het Wipperplein aangeboden. De bedoeling is de huidige garage uitsluitend te bestemmen voor de twee brandweerwagens. Op het ogenblik dient de garage tevens als opslagplaats. Een kleedlokaal en een waszaal zullen in open en directe verbinding met de garage worden aan gebouwd. Bovendien komt er een in- structielokaal. Om zo snel mogelijk te kunnen optreden is het nodig, dat de chauffeur van de brandweerauto en een reserve-chauffeur onmiddellijk be schikbaar zijn. Daarom worden boven de garage twee woningen gebouwd. Aan de achterzijde van het gebouw komt een rijwielstalling. Nagenoeg het gehele gebouw zal centraal worden ver warmd. De bouwkosten worden geraamd op 95.000,-, inclusief 11.000;- voor de aanleg van de centrale verwarming. Geprobeerd wordt door de bouw van de twee woningen een rijkspremie te krijgen. B. en W. van Heemstede stel len de raad voor een krediet van 95.000,- te voteren. Er heeft zondag een duinbrand ge woed tussen de spoorlijn Overveen- Zandvoort en de Manege aan de Zand voortselaan, voornamelijk op Zand- voorts gebied. De nevelspuit van Zand voort was ter plaatse en heeft in het begin van de middag ongeveer ander half uur assistentie gehad van de brandwachten van het rayon Aerden hout van de Vrijwillige Brandweer Bloemendaal. Er ging ongeveer tien hectare duingrond verloren. TELEFOON IN ..DOMI" Een gro te, reeds jaren bestaande wens, is de zer dagen in vervulling gegaan. Het parochiehuis „Domi" aan het Zand voorterpad beschikt thans over een te lefoonaansluiting en is te bereiken on der nummer 10029. (Niel officiële 4(4 Ned 195b 4(4 Ned 1959 3% Ned 1953 Staffel 1947 3Va Ned. 1956 314 Ned 1948 3(4 Ned 1950 3(4 Ned 1954 3(4 Ned 1955 U B.N G Won bouwi 6 Ned Handel Mij Cei Amsterdam Kubbei H V A Senernbab-MlJ A.K U Berkel Patent Caivè-Delft Cen Dell Mt1 Fokker v Gelder Hoogovens Müllei Co. Philips Gem ber Unllevei Btlllton 2e Kon Petroleum 50 HoU Amertka Lt1n K.L.M Kon Ned Stoom b Mil K.P.M Ned Stoom» MO i Ommeren Ned Scheepvaart unie Kentespaarhrleven '57 Rentespaarbrleven 58 2(4 Amsterdam '56 2(4 Amsterdam '56 U 2(4 Rotterdam '57 Alb Heiln kl obl 4 Koersen Vorig opening Slot 22/6 10Q5A 97% 92& 93 924* 8878 8734 8814 90 111B 2171,2 94 Va 91% 14934 190 347 343% 240 540 169 166 280 225 499 30C'2 626-8 61878 553 547 253 157.50 156.70 153^2 153% 124.90 1473e 148% 128 V2 151 Va 243 1373a 136% 80% 95% 97 132 Va

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3