Wordt dr. Max Becker de opvolger van prof. Heuss? Burgerlijk" compromis-kandidaat maakt kans als dr. Lübke faalt goede V' I Lustrumfeesten te Groningen officieel begonnen Australië biedt goede vooruit zichten voor investeerders Duidelijk herstel in confectie- industrie zet zich in 1959 voort S T.Y .-toestellen gesmokkeld PAUL VLAANDEREN Juffrouw T ruelo ve'.c obsessie >s HET WESTDUITSE PRESIDENTSCHAP Mr. Stikker verheugt zich over enorme vlucht van ivetenschap en techniek Diplomaten reizen langs Molukken Miljoenen pluisjes KIKYORSMANNEN BIJ VISSERIJ- ONDERZOEK Zware straf voor Amsterdamse arts Aanhoudende spanning in Argentinië DINSDAG 23 JUNI 1959 PAGINA 2 In Rotterdam Turken met opium aangehouden Premier van Victoria in ons land Australisch ambassa deur: „Geen troepen concentraties gezien" Amsterdam geeft EEN MILJOEN subsidie aan Ned. Opera Honderd gevaarlijke tabletten verloren Culemborg een uur zonder water Kerkgebouw in Purmer door brand verwoest Helikopter bij Borneo verongelukt: 7 doden Invasie uit Flevoland Lc: „Sibajak* naar de sloper Duitser door Neder landse rechter veroordeeld Limburgse K.v.K. tegen voorgenomen Duitse boterinvoer- beperking Dodelijk verkeers ongeluk in Wageningen (Van onze correspondent in Bonn) an de drie kandidaten voor het Westduitse presidentschap, als opvolger van prof. Theodor Heuss dr. Heinrich Lübke voor de C.D.U.-C.S.U., prof. Carlo Schmid voor de S.P.D. en dr. Max Becker voor de liberale „Vrije Demokratische Partij" heeft, zoals de binnenlands-politieke situatie in de Bondsrepubliek op het ogenblik ligt, dr. Becker de meeste kansen. Het mag namelijk vrijwel uit gesloten worden geacht, dat dr. Lübke bij de eerste stemming de absolute meerderheid rijgt. Bovendien zal de conservatieve (Nedersaksisehe) „Deut sche Partei" ofschoon zij coalitie- genote is in de bondsregering de C.D.U.-C.S.U.-kandidaat vermoedelijk niet ondersteunen en wellicht zal zij zelf nog -;en vierde presidentskandi daat aanwijzen. Veel hangt af van de „Deutsche Partei", waarmede de C.D.U.-C.S.U. nu zeer intensieve on derhandelingen voert om te trachten haar voor dr. Lübke te winnen. De „Deutsche Partei" zal echter pas op 27 juni a.s., zéér kort dus voor de presidentsverkiezingen, op een partij congres in Bremen over haar houding ten opzichte van dr. Lübke beslissen. Zij zet intussen de C.D.U.-C.S.U. onder sterke politieke druk en zal zich ongetwijfeld voor haar V mandaten in de ..Bundesversammlung" (van 1.038 kiesmannen, die- de president moeten aanwijzen) door de regeringspartij zwaar laten betalen. Het is helemaal mokratische Republiek" te controle ren en af te handelen. Dan zou er in een minimum van tijd een enorme file auto's ontstaan en de meeste kiesmannen zouden niet meer op tijd in Berlijn aankomen. Nu Berlijn dus is gekozen, moe ten de kiesmannen door de lucht (met buitenlandse vliegtuigen, want „Luft- hansa"-toestellen mogen niet over de Oostzone vliegen) uit alle oorden van West-Duitsland naar Berlijn worden gebracht. De Bondsdagleden zijn dat gewend, de 519 afgevaardigden der deel staatlanddagen velen lieden van het platteland voor een deel niet. Zij heb ben nog nooit gevlogen en zullen ook nooit willen vliegen. Dat zou betekenen, dat een aantal kiesmannen niet in Ber lijn verschijnt en de C.D.U.-S.C.U. heeft Lübke. Maar zelfs ais ze allemaal komen en de „Deutsche Partei" zou blijven wei geren de kandidatuur van Lübke te ondersteunen of indien zij zelfs een eigen kandidaat opstelt, dan krijgt dr. Lübke bij de eerste stemming niet de absolute meerderheid. Deze absolute meerderheid wordt niet berekend naar het aantal aanwezige kiesman nen, maar naar de helft van het no minale kiescollege, dus 520 stemmen. En zelfs onder de C.D.U.-C.S.U.-ers zal er vermoedelijk een klein percentage kiesmannen zijn, dat achteraf nog zijn ontstemming wil uiten over het jongste optreden van dr. Adenauer in zijn con troverse met prof. Erhard en dat dr. Lübke zijn stem zal onthouden. (De stemming is geheim en niemand kan het controleren). Dan komt het tot een tweede en eventueel een derde stem ming Te verwachten is dat alle andere partijen (Deutsche Partei, sociaal-de- mokraten, 'rije Demokraten, Vluchte- lingenpartij en „Bayernpartei", die op niet uitgesloten, dat dr Adenauer, ten- ^<,„,1 Van haar positie in de Beierse einde de ..Deutsche Partei" achter de Landdag 6 kiesmannen naar Berlijn stuurt) zich dan achter één kandidaat eind Lübke-kandidatuur te krijgen, het vrij komende ministerie van landbouw, voedselvoorziening en boswezen aan een D.P.-politicus zal moeten afstaan. Men hoort in Bonn in dit verband reeds de naam noemen van de vroegere pre mier van hfedersaksen (hij verloor het premierschap enkele weken geleden aan de socialist Hinrich Koof) Hein rich Hellwege. die voorzitter is van de D. P. Lukt het de C.D.U.-C.S.U. niet de 21 stemmen van de ..Deutsche Partei" te kopen een ander woord is er wel niet voor dan heeft de partij van dr. Adenauer in de ..Bundesversamm lung" 517 van de 1.038 mandaten, 3 te weinig dus voor de absolute meerder heid. dat wil zeggen: als alle kiesman nen ook inderdaad komen. Men rekent op een absentie van ongeveer 5 pro cent. Dit is ook een van de redenen-op-de- achtergrond. waarom bondskanselier dr. Adenauer er eigenlijk helemaal niet vóór was Berlijn als plaats voor de bij eenkomst dpr ..Bundesversammlung" te laten aanwijzen. TV T aar men weet, hebben de Oost- duitse communisten gedreigd 1 met represaille-maatregelen tegen het verkeer naar Berlijn, nu Bondsdag-president dr. Eugen Ger- stenmaier inderdaad heeft besloten de ..Bundesversammlung" naar Ber lijn te ontbieden. Zij behoeven daar toe het Berliin-verkeer niet eens te blokkeren. Zij kunnen beslissen om van een bepaalde datum af niet meer dan bijvoorbeeld 5 auto's aan de grensposten tussen de Bondsrepu bliek en de zogenaamde „Duitse De- zullen stellen. De „Deutsche Partei", de Vluchtelingenpartij en een deel van de Vrije Demokraten willen de socia list prof. Carlo Schmid niet. Zij willen een „burgerlijke" kandidaat. Prof. Carlo Schmid wordt dus naar alle waarschijnlijkheid niet de eenheidskan didaat van „de andere partijen". Mogelijk is zelfs, dat de S.P.D. Schmid als kandidaat terugtrekt en zich achter de derde man, de liberaal dr. Max Becker, stelt alleen maar om te verhinderen, dat de C.D.U.-C.S.U.- kandidaat. dr. Lübke. zou worden ge kozen. Dr. Becker zor dan vermoede lijk ook nog enkele stemmen uit het C.D.U.-C.S.U.-kamp ki gen van de lie den, die nog met dr. Adenauer willen „afrekenen". Als daarbij dan nog en kele D.P.-stemmen zouden komen, die de C.D.U.-C.S.U. kwalijk nemen, dat zij dr. Lübke kandidaat heeft gesteld, dan is de verkiezing van dr. Max Bec ker tot tweede president van West- Duitsland hoogst waarschijnlijk. De recherche te Rotterdam had er de lucht van gekregen, dat op Katendrecht (Rotterdam-zuid) opium te koop zou zijn aangeboden. Men ging op onder zoek uit en zondagavond laat hield men drie Turkse zeelieden aan. die op weg warer naar Katendrecht met drie kilo gram ruwe opium, bestemd voor de verkoop. De mannen zijn opvarenden van een Turks schip. Zij hebben geen vaste woon- of verblijfplaats en zwer ven tussen hun zeereizen in Nederland rond. Maandagmiddag is onder grote be langstelling in Groningen het officie- Ie gedeelte begonnen van de festivi teiten rond het 69ste lustrum van de Groningse rijksuniversiteit. Tevoren Met enorme luidsprekers zijn enige Philipijnse politieagenten en enkele Japanse soldaten de oerwouden ingetrokken van het eiland Lubang om een luitenant en een sergeant van het Japansche leger uit de tweede wereldoorlog op te sporen. Alle pogingen zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Op de foto ziet men de op sporingsploeg in het oerwoud met een van de Japanners in kledij uit de tweede wereldoorlog. Vergezeld van een drietal medewer kers is maandag de premier van de Australische staat Victoria, de heer Hen ry E. Bolte, met zijn echtgenote voor een tweedaags bezoek aan ons land uit Londen op Schiphol gearriveerd. De premier maakt een reis door de wereld met het doel nieuwe industrieën en De Australische ambassadeur in In donesië, Lawrence Mclntyre, heeft ver klaard geen aanwijzingen te hebben ge zien, dat Indonesische troepen worden geconcentreerd in de Molukken, de dicht bij Nederlands Nieuw-Guinea ge legen eilandengroep. De ambassadeur legde deze verklaring af op Ambon, dat hij met andere diplomattj in het gezelschap van de waarnemend presi dent, dr. Sartono. dit weekeinde heeft bezocht. De correspondent van het Indonesi sche persbureau „PIA" had hem de vraag gesteld of hü gedurende zijn reis door het gebied iets gezien had van concentraties van troepen in de Mo- andere vormen van kapitaalsmvesterin- lukken, waarover in uitenlandse bla- gen voor Victoria aan te trekken. .„Australië is de nieuwe wereld van de 20ste eeuw, zoals Amerika dat was van de 19e" zei hij na zijn aankomst. ..Ons land kan de Nederlandse inves teerder, zowel financieel als industrieel, meer bieden dan welk ander land in de vrije wereld ook. Wij prijzen ons ge lukkig met de ongeveer 100.000 Neder landse immigranten, waarvan er in Vic toria ca. 40.000 een nieuw bestaan heb ben gevonden Onze effectenbeurs is sterker dan ooit en met een percentage van 1,7 is de werkloosheid bij ons bij zonder laag". Volgens de premier biedt Australië goede vooruitzichten voor de investeer ders omdat er op de markten in het Verre Oosten een enorme vraag naar Australische goederen bestaat. „Of we het nu prettig vinden of niet" zo ver volgde hij. „wij zijn nu eenmaal een deel van Azië, waar jaarlijks op de vele markten een omzet van 1500 miljoen pond sterling wordt bereikt". Hii zegde alle Nederlandse zakenlieden, die hun initiatief in Australië willen ontplooien de grootste vrijheid toe. Zonder enige restrictie mogen de winsten.aan d moe derondernemingen worden overgemaakt, hoewel het natuurlijk zal worden toe gejuicht wanneer men dit geld zal ge bruiken voor verdere uitbreidingen van de bedrijven in Australië zelf. Voordelen die de potentiële Neder landse investeerders in Victoria de kleinste maar tevens dichtst bevolkte staat van Australië wachten, zijn o.a.. volgens premier Bolte, een stabiele de mocratische regering, die vrije onder nemingen krachtig ondersteunt, directe transportfaciliteiten naar Nieuw-Zeeland en het Verre Oosten, geen vermogens- waarover in uitenlandse bla' den is bericht. Zijn antwoord luidde: „Neen: alles schijnt normaal te zijn". Hij noemde de toestand in het gebied bepaald veilig. De heer Mclntyre zei voorts, dat hij het betreurde geen bezoek te kunnen brengen aan het eiland Ceram, ten noorden van Ambon gelegen. Een reis naar dit eiland was vermeld in het pro gramma van de rondreis van de waar nemend president maar werd wegens slechte weersomstandigheden afgelast. De „Nederlandse Opera" krijgt van de gemeente Amsterdam voor het sei zoen 1959/'60 een subsidie van één mil joen gulden. Verwacht wordt dat het Rijk met een gelijk bedrag in het ge raamde tekort van twee miljoen zal bijdragen In de begroting, zo delen B. en W. aan de raad mede. zijn ook gelden opgenomen voor de verbetering van de pensioenen. De realisatie van deze verbetering zal echter afhangen van de vraag, of aansluiting bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds door hogere instanties zal worden aan vaard. Do Nederlandse Opera rekent, blijkens de begroting voor het komende seizoen, on subsidies van de gemeenten Den Haag. Rotterdam. Utrecht en Hilversum tot een gezamenlijk bedrag van 250.958 en var, de provincie Noord-Holland van f 50.000. aanwasbelasting, geen restricties op het overmaken vr winsten en geen com pleet embargo op de repatriëring van kapitaal. Maandagmiddag maakte het Austra lische gezelschap allereerst in een gloed nieuwe Friendshipmachine van Fokker, die nog afgeleverd moet worden aan de Trans Australian Airlines, een vlucht boven de Zuiderzeewerken, 's Avonds gaven de Australische ambassadeur Sir Edwin McCarthy en lady McCarthy in het Amstelhotel te Amsterdam een receptie, waar premier Bolte leidende figuren uit financiële, industriële en commerciële kringen /an Nederland, alsmede ver' genwoordigers van de mi nisteries van Buitenlandse Zaken, Finan ciën, Economische Zaken en Sociale Zaken ontmoette. Vandaag bezoekt het Australische ge zelschap Den Haag en Rotterdam. In het Kurhaushotel te Scheveningen wordt een lunch gebruikt die namens de Ne derlandse regering door dr. J. H. Klatte, secretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken, wordt aangeboden. Woensdagochtend vertrekken de Austra lische gasten oer trein naar Hamburg. De groepscommandant van de rijks politie te Wieringermeer maakt bekend, dat maandag omstreeks twaalf uur tus sen Den Oever en Abbekerk is ver loren een zwarte aktentasch, inhoudende onder andere pl.m. honderd tabletten ten behoeve van lijders aan vallende ziekte. De tabletten zijn wit van kleur, gelijken op aspirine, smaken zoet en zijn verpakt in een medicijnendoosje. Ze zijn bij gebruik door kinderen ge vaarlijk. Een ieder, die inlichtingen kan geven, vordt verzocht, zich in verbin ding te stellen met de groepscomman dant, telefonisch te bereiken onder nummer 02272-393, of met de politie in de eigen woon- of verblijfplaats. waren op het plein voor het hoofdsta tion in Groningen de vele tientallen re- unisten, die uit alle delen van het land per trein naar hun oude universi- teitstad waren gekomen, ontvangen. In een lange stoet trokken zij naar de Oude Kerk. voorafgegaan door de kom- pagnie vrijwilligers flankeurs in hun fraaie nieuwe uniformen, de Yale uni versity band en de Groningse studen- tenrijvereniging De Rijclub. De stoet werd afgesloten door de mannen van het Gronings politiemuziekkorps on der leiding van Theo Westen. Na te 'zijn ingeleid door orgelspel van Jihan van Meurs, hiel de rector van de senaat van het oudste Gro ningse studentencorps Vindicat Atque Polit, de heer K. Toxoeus, de ope ningsrede. Hij merkte op, dat dit lus trum noopt tot bezinning op heden en toekomst. De heer Toxoeus wees op de grote toeloop der studenten en hij meende, dat de sociëteit deze toe neming van het aantal leden niet zou kunnen verwerken. Daarom achtte hij een intensievere spreiding over de sub verenigingen een belangrijk punt van overweging. De hedendaagse student moet eraan wennen, dat hij helemaal wordt ingelicht, belicht, voorgelicht en doorgelicht. Wijzende op de op han den zijnde wet op het hoger onder wijs, zei de heer Toxoeus, dat de mid delbare einddiploma's het criterium behoren te zijn voor toelating tot de universiteit. Het verleden is onze roem, de toekomst is onze hoop, qldus besloot de heer Toxoeus zijn rede. Mr. D. U. Stikker, voormalig am bassadeur in Londen, heeft ter ge legenheid van de lustrumfeesten 's a- vonds in de Martinikerk een feestre de uitgesproken. Mr. Stikker was rec- tot van de senaat van Vindicat Atque Polit in 1919. Hij sprak over de groei van de universiteit sinds de oprich ting in 1614, toen met 82 studenten en 127 hoogleraren werd begonnen. Er zijn thans 3000 studenten en mr. Stik ker wilde zich met de reünisten ver heugen over de enorme vlucht die we tenschap en techniek in d.> laatste ja ren hebben genomen. Hij betoogde ech ter dat er ook aanleiding bestaat voor ongerustheid over de doeleinden en zelfs over een ongewilde uitwerking van die vooruitgang. En al hunkert en streeft West-Europa er naar de vaart der vooruitgang bij te houden, mr. Stikker wenste de Westeuropese aca demicus toe het warme innige contact met de mens te kunnen bewaren en zich innerlijk gebonden te blijven voe len met het complex van waarden dat in zovele plechtige verdragen en ver klaringen omschreven wordt als het europese erfdeel. (Van onze Utrechtse redacteur) Het stadje Culemborg heeft gisteren juist tegen de middag, omslieeks een uui zonder water gezeten. Het gemeen telijk bedrijf, dat het water uit de grond wint, kon de toevoer door het grote verbruik als gevolg van de abnormale droogte, niet meer aan en moest de reserve aanspreken Men vertrouwt er op, als dit reservoir verbruikt zal zijn, da de toevoer van het water, dat 32 metei uit de grond wordt gepompt, weei aan de normale behoefte kan voldoen Gistermiddag heeft een felle brand het kerkgebouw van de Nederlands Her vormde gemeente Purmer, gemeente Pur- merend, geheel verwoest. De brand ont stond vermoedelijk na het verrichten van loodgieterswerkzaamheden. De kerk was namelijk juist geheel gerestaureerd maar omstreeks het middaguur moest nog een van de loodgieters een klein kar weitje aan het dak verrichten. Kort daarna stond het gehele dak in brand en nog vóór de vrijwillige brandweer van Purmerend water kon geven stortte een deel van dit dak omlaag. Toen ook de toren omlaag was gestort kon worden begonnen met nablussing. Van het meu bilair van de kerk kon niets worden gered. Een woordvoerder van de Koninklij ke Shellgroep in Singapore heeft gisteren medegedeeld, dat een hefschroefvlitg- ttiig van deze maatschappij in zee is gestort voor de kust van Brunei, in Brits Noord-Borneo. De zeven inzitten den hebben de dood gevonden. Het vliegtuig verongelukte, terwij] het per soneel en materiaal vervoerde naar een in zee gelegen booreiland. Dit melden Reuter. AFP en UPl. Een woordvoerder van de maatschap pij te Londen deelde mede. dat de piloot een Fransman was. genaamd J. F. A. Ctcille. Verder is verongelukt de 34- jafige Nederlandse boormeester A. J. Rijnsdorp uit Rotterdam. De overige om gekomen inzittenden waren niet-Euro- peanen: een boormeester en vier werk krachten. Vooral in het laatste kwartaal van 1958 heeft zich na de recessie in de Nederlandse confectie-industrie een dui delijk herstel gemanifesteerd en deze tendentie heeft zich in de eerste maan den van 1959 voortgezet. Aldus blijkt uit het jaarverslag 1958 van het Neder lands Economisch Verbond van de Con fectie-industrie. Voor het eerst sedert vele jaren on derging de totaal-omzet een daling en wel met 8,4 pet tot 965.046.000. Indien de export niet met 6 pet toegenomen was, zou de omzetdaling nog wat groter geweest zijn. De totale binnenlandse omzet daalde n.l. met 9,9 pet. Uit deze omzetdaling mag niet worden afgeleid, dat de consument in 1958 minder kle dingstukken heeft aangeschaft. Bij de omzetdaling moet rekening worden ge houden met het lagere prijspeil tenge volge van de daling der grondstoffen- prijzen speciaal wol de vraag naar goedkopere kwaliteiten en de druk op de prijzen door scherpe concurrentie. De voortgezette voorraadinkrimping door de detailhandel in het begin van 1958 was een vierde factor voor de omzet daling. De produktie was vermoedelijk in totaal ca. 5 pet lager. Ook deze ach teruitgang is voor een groot deel te her leiden tot de wijziging in de voorraden bij de detailhandel. De invoer werd mede door deze fac toren aangetast Hier bedroeg de daling ongeveer 16 pet. Niettemin overtrof hij met 110.090.000 de uitvoer, die 102.817 000 bedroeg. Het dekkingsper centage van 93 pet was echter aanzien lijk beter dan in 1957, toen dit 74 pet beliep. Het aandeel van de Nederlandse industrie in de voorziening van de Ne derlandse markt steeg hierdoor iets tot 88,7 pet. De invoer heeft de laatste jaren een belangrijk aandeel in de kledingvoor- ziening gehad. De toenemende inter nationalisatie van de handel in confec- tiegoederen komt hierin tot uiting, waarbij de steeds toenemende export de gunstige keerzijde der medaille is. Voor 1959 is er meer reden tot te vredenheid, aldus het verslag. De orderportefeuilles zijn weer redelijk gevuld en ook de buitenlandse belang stelling stemt tot tevredenheid. Wat de afzet betreft zijn er geen beletselen (Van een verslaggever) amen met de stormachtige noord- oostelijke wind heeft het westelijk deel van Nederland dit weekeind een neerslag van miljoenen' fijne pluis jes beleefd. De dansende witte donsjes drongen kam,ers, vergaderzalen en ker ken binnen en gaven de huismoeders op maandagmorgen, toen de invasie be langrijk geminderd bleek, veel extra werk. Waar kwamen deze pluisjes van daan? De deskundigen zijn het er niet over eens, maar de meest acceptabele ver klaring schijnt te zijn dat ze hun start punt vinden in de nog onbebouwde vlakten van het drooggelegde Oostelijke Flevoland. Daar heeft de moeras-andii- vie zich in een weergaloos tempo ont wikkeld. De vochtigheid en de zonne schijn hebben de planten een maximale ontwikkelingsmogelijkheid verschaft, dtë zich nu uit in een buitengewoon grote produktie van zaden. De moeras- andijvie is niet karig met zijn zaad. Elice plant laat grote wolken van fijne pluisjes los, die nauwelijks onderworpen schijnen aan de wetten van de zwaarte kracht. Bij miljoenen vliegen de zaadjes omhoog. Voortgedreven door de straffe noordooster maken zij grote vluchten In de luwte van de straten der steden dwarrelen zij langzaam omlaag. Hoewel de landbouwers niet ingenomen zijn mei deze invasie van onkruid, is men hel er over eens dat het euvel niet verge lijkbaar is met de invasie van muggen na het gereedkomen van de Afsluitdijk Voor de eerste maal in de geschiede nis maken Nederlandse visserijbiologen vandaag bij hun onderzoekingen op de Noordzee ter hoogte van IJmuiden ge bruik van kikvorsmannen. Vanmorgen is het visserij-onderzoekingsvaartuig Willem Beukelsz uit IJmuiden vertrok ken met aan boord drs. M. Roessingh van het rijksinstituut voor visserij-on derzoek en vier kikvorsmannen, te we ten de heren Arends, Averink, Toen- breker en Schoemaker van de Amster damse Onderwaterjagersclub. Deze he ren hebben al eerder voor de rijkswater staat buitengaats onderzoekingen ge daan, namelijk in het Haringvliet, waar zij het gedrag van nieuwe zinkstukken in stromingen hebben gecontroleerd. Op ongeveer tien mijl westelijk van IJmuiden vist thans een groot aantal kotters, Nederlandse en buitenlanders op zandspiering. De Willem Beukelsz. gaat er ook op vissen. De kikvorsman nen zullen daarbij waarnemingen doen over het gedrag van hun netten en van de vissen over de zeebodem op een diepte van ongeveer 22 meter. Het is de eerste schrede op het pad van de direc te onder-water-observatie. De bedoeling is na te gaan hoe de vissen reageren op het vistuig en of de mazen tijdens de visserij open staan dan wel dichtklap pen. Ook wil men onderzoeken of en hoe de ondermaatse vis uit het net ont snapt. Voorts zal men nagaan, hoe ge merkte vis zich, wanneer deze na het merken weer in het water wordt ge gooid, dan gedraagt. De proeven worden genomen bij stil water. Telkens zullen twee kikvorsman nen tegelijk naar beneden gaan en het treilnet volgen. De moeilijkheid is tot nu toe altijd geweest de troebelheid van het water. Vandaag is het echter bijzon der goed weer, zodat men hoopt ook onder water nu voldoende zicht te heb ben. Wanneer de proefnemingen van van daag lukken, dan overweegt het insti tuut het onder-water-onderzoek verder uit te breiden. Het is dan mogelijk, dat enige personen opgeleid zuilen worden tot kikvorsman en in een nog verder stadium zou men dan eventueel kunnen gaan werken met onderwater-camera's. De rechtbank te Amsterdam heeft de 60-jarige arts M. uit de hoofdstad schuldig bevonden aan de hem ten las te gelegde drie gevallen van abortus criminalis en hem vanochtend veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de vier maanden voor arrest plus ontzegging van de uitoefe ning van zjjn beroep als geneeskundige voor de tild van acht jaar. De officier van justitie had twee jaar met aftrek en ont,z°gging voor de tijd van vijf jaar geëist. om het apparaat weer ongestoord te laten draaien. Aanvragen voor werk tijdverkorting behoren tot de uitzon deringen. Een zorg wordt opnieuw het tijdig verkrijgen van stoffen. Ook het struc turele personeelstekort wordt weer aan den lijve gevoeld. De wolmarkt vertoont een neiging tot stijgen en dat stimuleert de detailhandel tot het tijdig plaatsen van orders. Wat de verwachtingen voor de resterende maanden van 1959 betreft, merkt het verslag op, dat er geen spe cifieke factoren zijn die voor de kleding industrie een afwijking van de alge mene conjunctuur doen verwachten. Er wordt dus een stijging in het verbruik verwacht. De economische politierechter te Am sterdam heeft een 43-jarige Duitser ver oordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van 2 maanden voorarrest en verbeurdverklaring van 42 in beslag genomen t.v.-toestellen. Zulks wegens het binnensmokkelen op grote schaal van televisietoestellen. Hij had bekend dat hij 42 toestellen ons land had binnengesmokkeld. Voor elk toestel werd naar de verklaring van een getuige-deskundige ongeveer f 200,- aan invoerrechten ontdoken. De grootste oppositiepartij in Argen tinië, de radicale volkspartij van Ricar- do Baibin, heeft er gisteravond volgens Reuter bq president Frondizi op aange drongen af te treden. De democratische instellingen zijn misvormd en niemand gelooft meer in rechtszekerheid, aldus een manifest van Baibin. Baibin gaf dit manifest uit na onderhandelingen tus sen vertegenwoordigers van Frondizi en leiders van de oppositie. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Buenos Aires verneemt Reuter, dat gar nizoenen in de provincie geëist hebben, dat Frondizi zijn betrekkingen met de linkerzijde afbreekt en geen compromis aangaat met aanhangers van de afge zette dictator Perón. Vier marine-officieren van de vloot- basis Puerto Belgrano zijn gearresteerd toen zij een bezoek brachten aan het ministerie van marine om het aftreden van de minister, schout-bii-nacht Este- vez te eisen. Het personeel van de land-, zee- en luchtmacht is gisteren in het gehele land in de kazernes geconsigneerd. De vier kamers van koophandel in I Limburg hebben een schrijven gericht j tot het bestuur van de Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel te Den 1 Haag inzake het voornemen van de re- I gering van de Duitse Bondsrepubliek i om de boterinvoer drastisch te beper- ken. Duitsland wil namelijk de hoeveel heid boter, welke zonder invoervergun ning vanuit Nederland naar Duitsland mag worden ingevoerd, verlagen van 1 kilogram tot 250 gram. Een dergelijke maatregel, waarvan de Nederlandse winkeliers in de grens streek grote schade zullen ondervinden, achten de samenwerkende kamers van koophandel in Limburg niet in over eenstemming met het streven om de han delsbelemmeringen in het kader van de West-Europese samenwerking zoveel mogelijk te verminderen. De mogelijkheid voor de Duitse grens bevolking om in Nederland levensmid delen te kopen en deze in beperkt# mate in te voeren tegen betaling van in voerrechten van 15 25 pet en de moge lijkheid voor Nederlanders om in Duits land goederen te kopen en deze zonder invoerrechten tot een waarde van f 45 in ons land in te voeren, heeft in de Ne derlands-Duitse grensstreek een leven dige handel doen ontstaan. De Limburgse Kamers van Koophan del zouden het betreuren, wanneer aan deze grenshandel een aanzienlijke welvaartsbron voor de middenstanders uit de grensstreek eenzijdige belem meringen in de weg zouden worden ge legd. Derhalve dringen zij er bq het be stuur van de Nederlands-Duitse kamer van koophandel op aan, om bij de be voegde regeringsinstanties van de Duit se Bondsrepubliek te bewerkstelligen, dat de voorgenomen maatregel niet ge troffen zal worden. Zoals wij reeds eerder hebben bericht, Vandaag heeft het 12.324 brt metende m.s. Sibajak voor goed afscheid S^no-j hebben ook Duitse organisaties o.a. van m V-> r» r»i i rvi 1 v uigainoauw \j.a. vau men van Rotterdam Joen het uim huisvrouwen en arbeiders, protesten te- dertig jaar oude schip, dat in J oop-gen een eventuele boterinvoerbeperking baan ongeveer een kwart miljoen pas- aangetekend. sagiers over de wereldzeeën vervoerde, in de loop van de -middag zich los maakte van de Lloydkade, betekende dit het begin van de laatste reis, die zal eindigen bij de sloper in Hongkong De Sibajak werd gebouwd door de koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. In de oorlogsjaren werd het ingericht als troepentransportschip en vervoerde het ruim 75.000 militairen naar en van de verschillende oorlogs fronten. Daarbij werden rond 410.000 mijlen afgelegd (7G0.000 km, d.w.z. ne gentien maal rond de aarde). Zondagmiddag zijn twee jongens op da SportparKweg te Wagenmgen tegen een bu van de N.B.M. gereden. De 15-jarige G Rozeboom werd gedood en de 17- larigt A Gerrits werd ernstig gewond. De jongens, die samen op een bromfiets /.aten verzuimden te stoppen voor een stopteken. HEEFT U DEZE FLES OOIT EEKDER. .GEZIEN GETUIGE IK HEB DIT FLESJE BESLIST NOOIT EER.-" DER 6EZISN...EN IK WEET ZEKER. DAT IK. HET ZOU HEB&EN GE-/ ZIEN ALS HIJ ER. IETS UITGENOMEN HAD HET IS UIT DE GETUIGEN "VERKLARINGEN VAST KOMEN TE STAAN DAT HET FLESJE, DAT EEN KLEINE HOEVEELHEID CYAANKALI BEVAT TE, IN DE LINKERBORSTZAK VAN DE OVER LEDENE ZAT... WEET U ZEKER DAT U HET HEM NIET NAAR DE MOND HEEFT ZIEN BRENGEN?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2