Boeiende biografie van Christopher Sykes' Orde Wingate, een van de zonderlingste figuren uit de jongste wereldoorlog DE GEKKE GENERAAL Kasteel Neijen huis herbergt vele schatten Fanatiek verzamelaar bracht hier meer dan 1100 kunstwerken bijeen HENSEN WIE DORST HEEFT IER DRINKEN ERSTE WATER EEN BEWOOND MUSEUM LAATSTE RONDE ZAL PAS DE BESLISSING BRENGEN NAAIMACHINES HERENONDERGOED PRISMA-HORLOGES 't SILVER STOEPKE DINSDAG 23 JUNI 1959 PAGINA 9 PAARLAARSTEEG 1 PLASTIC op maat gezaagd voor Tafelbladen, Toonbanken, Aanrechten, enz. Bruinzeel KEUKENS en KASTEN DEHOUTWERFN.V. jVTog op vele plaatsen in ons land liggen, doorgaans verborgen in het struweel, aan majestueuze oprij lanen, achter slotgrachten en ophaalbruggen, de kaste len. Juwelen van bouwkunst die een heimwee naar een romantisch verleden in zich dragen. Zij doen denken aan belegeringen, aan hoofse festijnen, aan bittere vijandschap, aan poëtische liefde. In hun historie staan de uitersten der mensheid getekend, niet echter de middelmatigheid, die veelal een. kenmerk is van de behuizingen van onze tijd. Zeer vele kastelen hebben hun oorspronkelijke bestemming verloren. Zij zijn te onpractisch voor onze maatschappij en de laatste hon derd jaar zijn vele trotse burchten tot puinhopen ver vallen. Ook de laatste oorlog heeft vele kastelen ver woest blijkbaar liggen zij nog steeds op strategische plaatsen. Tegelijkertijd is echter ook het besef gegroeid omtrent de waarde van deze historische tekens en door vakkundige restauraties zijn tal van bouwwerken be houden voor het nageslacht. Maar een nieuwe bestem ming is nogal eens moeilijk te vinden. Want het be wonen van een kasteel schijnt even moeilijk te zijn als het vinden van lieden die als minister willen fungeren. In Limburg worden nogal eens kunstenaars tot kas teelheren verheven, ook bedrijft men gaarne cultuur tussen de oude muren en opleidingsinstituten maken zich gaarne meester van de grafelijke verblijven. SINCLET 2.25 slip 2.25 Voor hef besfe natuur lijk Tenniscompetitie Bloemendaal, Zandvoort en Kennemer LTG promoveren Wielrijder aangereden KVOB stelt teeltrecht vast voor 1959-1960 Ben van Dijk tweede in Veteranenkampioenschap Van Dijk wint zomerrit De derde rit van de zomercompe titie, welke zondag door de Haar lemse wielerclub „De Kampioen" in het „Van der Aartsportpark" werd gehouden, is bij de A- en B-klassers gewonnen door Van Dijk. Hij bleef in de eindsprint met een lengte ver schil de meerdere van Fennis. De uitslag luidt: 1. A. van Dijk, 2. G. Fennis, 3. R. Otte, 4. W. Blom- maert, 5. L. Nijssen, 6. B. Walters. C-klasse: 1. H. Jansen, 2. Van der Horst, 3. Vergers, 4. Ramakers. Haarlemse schaaktitel ENGEL, Gr.Houtstr.181, Tel. 14444 BijzonderPhoenix Bier wordt ge brouwen van natuurzuiver brouw- water. Water dat 300 jaar geleden als regen boven de Veluwe viel en in de loop der eeuwen dóór de zandgronden heen langzaam naar Amersfoort afzakte. Zo werd het op natuurlijke wijze gezeefd, gefilterd, volkomen gezui verd. En dit zuivere water wordt in Amersfoort opgepompt door Phoenix, die er (als enige!) mee brouwt. Niets hoeft er aan dit water te worden toegevoegdgeen gram chemische reinigingsmiddelen, die de smaak van het bier zouden kunnen aantasten. Daarom is Phoenix Bier hier zoals bier moet zijn. Puur, prachtig bier. Zónder smaakje-op-de-koop-toe! Haarlem Kampemngel 22 Telefoon 11952 Advertence Het kasteel „Neijenhuis" tussen beelden en oude bomen te Heino. Het lijft echter een voorrecht een kasteel te bezoeken dat nog de beslo tenheid heeft van de particuliere bewo ning, wanneer het meubilair nog func tioneel is en wanneer de kunstvoor werpen nog zijn gerangschikt volgens de persoonlijke smaak van de huisheer. Destpds had ik het voorrecht rondge leid te worden door de oude heer van Heek op zijn kasteel „Berg" te 's Hee- renberg. Met liefde en onverholen trots toonde hij zijn verzameling kunstvoor werpen die hü in de loop van zijn le ven bijeengebracht had en die alle hun plaats en functie in het door hem geres taureerde slot hadden. Het was een haast sensationeel bezoek en ik moest er weer aan terugdenken toen ik dezer dagen werd rondgeleid door dr. D. Han- neJn®,die zün prachtige collectie kunst schatten thans heeft ondergebracht in het kasteel Neijenhuis te Heino. Heino is gelegen tussen Deventer en Zwolle nabij Wijhe, niet ver van de weelderig groene oever van de IJssel. Hoewel hel kasteel stamt uit de vijf tiende eeuw, heeft het meer het karak ter van een zeventiende-eeuwse heer lijkheid. De voorgevel is van 1690 en Robert van Ittersum moet de toenma lige bouwheer geweest zijn. Charmant en verdroomd ligt het huis in een slot gracht die torens en tinnen doet weer spiegelen en het geheel is omkranst met oude bomen en strak-geschoren gazons. Dit jaar is de restauratie gereed gekomen, waartoe de Provinciale Sta ten van Overijssel, de eigenaresse N.V, Ankersmit. de Edwina van Heekstich ting en het Prins Bernhardfonds met grote bedragen subsidie verleend heb ben. Dr. D. Hannema, de oud-directeur van het museum Boymans te Rotter dam, is met zijn fameuze collectie het kasteel ingetrokken. Zijn bezit is thans Advertentie ZOMER-INTERLOCK sterk - luchtig en niet duur opgenomen in een stichting, de zg. Han- nema-de Stuers fundatie en het is de be doeling dat de collectie zal blijven in het kasteel, dat op den duur de functie van museum en cultureel centrum der provincie Overijssel zal krijgen. De koets- en stalhuizen moeten daartoe nog worden verbouwd, er zullen congres zalen en expositie-ruimten komen en ook zal het kasteel gebruikt kunnen wor den voor ontvangsten der provincie. Oor spronkelijk zou dr. Hannema zijn ver zameling aan het museum Boymans vermaken. Hij verzamelde in het begin zelfs zo, dat hij bewust lacunes in de museum-collectie aanvulde. Destijds be schikte Boymans over een zeer klein budget voor aankopen en dr. Hannema wist met zijn bijna fanatieke verzamel- lust tal van grote industriëlen enthou siast te maken. Zo was hij o.a. de ad viseur van Van Beuningen en van Wil lem van der Vorm. Langs een omweg is net museum Boymans dus toch in het bezit gekomen van tal van kunstwerken die de directie destijds niet kon aan kopen. Na de oorlog trok dr. Hannema zich terug in Overijssel. Eerst woonde hij op kasteel „Weidam" te Goor. Thans heeft zijn collectie van meer dan 1100 kunst werken een definitieve plaats gevonden op „Neijenhuis". Het sympathieke van deze verzameling is, dat zij is opge bouwd met betrekkelijk geringe geld middelen. Alles is met zorg nagespeurd en dikwijls zijn de werken pas later, na zorgvuldige studie geïdentificeerd zoals dat bijvoorbeeld het geval is met enke le doeken, waarvan nu wel vaststaat dat zij van Carel Fabritius zijn. De ver zameling is door het bezit van prachtige meubels tot een zeer gaaf geheel ge worden. De zeventiende-eeuwse schil derijen hangen in zalen die zijn inge richt met fraaie kasten, stoelen en ta fels uit de tijd. Hetzelfde is het geval met de achttiende-eeuwse werken. Er zijn Rococo, Biedermeyer, Jugendstil- kamers en de moderne kunst met tal van meesters is opgenomen in enkele gemoderniseerde torenkamers. Dr. Hannema heeft echter geen „stijl kamers" willen formeren, het geheel blijft de zeer persoonlijke sfeer van de bewoner houden en het kasteel munt dan ook uit door zijn smaakvolle hui selijkheid. Ook de prachtige oorspronke lijke schouwen, de meeste met de eigen beschildering, zijn nog aanwezig. Er zijn zeer merkwaardige plafonds, stucco met een allegorie op de koning stadhouder, een houten plafond, he mels blauw met blote engeltjes, er is een glazen koepeltje met blauw en goud ornament en tal van spiegels in het z.g. pruikenkamertje, waar heren en dames zich gecoiffeerd moeten hebben, op een voor ons onvoorstelbare wijze. „Het groote Sael" is een prachtig ver trek, met rood damast bekleed. Hier hangen de grote pronkstukken: Stille vens van Carel Fabritius, Frans Snfi- deis, Willem Kalf, Jordaens en het be kende werk van Bernardo Strozzi, Christus met de Samaritaanse vrouw. De collectie omvat ook veel beeld houwwerk, middeleeuwse houtplastie ken, zestiende-eeuwse bronzen uit de school van Giambologna, achttiende- eeuwse schetsen in chamotte, een bron zen vis uit de beroemde Benin-cultuur in Afrika, plastieken uit Indië, maar ook kan men werk van Archipenko, De- gas, Despiau, Marini en Chedwick vin den. Mooi is Rik Wouters vertegenwoor digd, evenals Isaac Israëls met een charmant-brutaal profiel-portret van een jonge vrouw, dat ik vroeger al op diverse tentoonstellingen zag. Men kan een der fraaiste doeken van Mondriaan uit zijn Domburgse periode vinden. Se vering de Chirico, Ensor, Toorop, De- rain, Franz Marc en Picasso zijn even eens vertegenwoordigd. Op unieke wjjze is in het oosten van ons land een kunstcentrum tot stand gekomen, waarvan men nog veel ver wachten kan. Dr. Hannema toont zich hij zelf zijn gasten rond. Hij verzocht een joviale gastheer en doorgaans leidt P« Ti echter de bezoekers zich schriftelijk te willen aankondigen. Neijenhuis is nu eenmaal niet de zoete inval voor kunst liefhebbers. MARIUS VAN BEEK Met de laatste promotie-degradatie wedstrijden hebben de tennissers uit het district Haarlem zondag de compe titie besloten en gaan zij zich voorbe reiden op de toernooien, die volgen de maand met de districtskampioen schappen worden ingeluid. LTC Bloemendaal versloeg zondag Kennemerland 2 en promoveert naar de overgangsklasse B. Na de singles (2-2) en na het heren- en damesdubbel (3-3) was de stand nog in evenwicht en pas na de gemengde-dubbelspelen viel de beslissing; 5-3. „Groenendaal" en WOC, die jaren lang behoorden tot de toonaangevende clubs in Haarlem en omgeving, vielen terug naar de tweede klasse. Groenen daal verloor met 7-1 van het Leusder- ark en WOC bleef de mindere van oeg-Hillegersberg, omdat die Rotter dammers meer sets wonnen. Het was spijtig voor de Haarlemmers, dat mevr. Rathman in de derde set van haar sing le een 5-1 voorsprong liet glippen. TC Heemstede 2 heeft zich na een bijzonder spannend duel met Be Quick in Gouda in de tweede klasse kunnen handhaven. De partijen eindigden in 4-4, de sets in 9-9, maar de games ga ven de doorslag in het voordeel van Heemstede; 85-78. Na een harde strijd met het Amersfoortse Flehite 2 heeft ook de Haarlemse. LTC 3 zich in de tweede klasse kunnen handhaven. Op de stand 4-3 gaf het damesdubbel de doorslag. Zandvoort had geen moeite met Thor RW 9, won met 6-2 en pro moveert naar de tweede klasse. Het derde team van de Zandvoorters ver kreeg eveneens promotie (naar de vier de klasse) dank zij één gewonnen game meer dan de Dordrechtse LTC 2. Het debuterende Kennemer LTC, de schoolvereniging van het Kennemerly- ceum met 200 leden en een eigen jeugd- bestuur, versloeg de Baarne LTC met 6-2 en zal volgend seizoen in de derde klasse uitkomen. De 69-jarige wielrijder C. H. van S. uit Santpoort is maandagavond om streeks 8 uur op de parallelweg te Santpoort, toen hjj linksaf wilde slaan, aangereden door een passerende bestel auto. De man is met een hoofdwonde naar het Antonius-ziekenhuis gebracht, maar kon, na behandeld te z;jn, naar huis worden vervoerd. De Samaritaanse vrouw, detail van het bekende schilderij van Bernardo Strozzi uit de collectie van dr. D. Hannema. „Het grote sael" in het kasteel „Neijenhuis" met een schoor steenstuk van Dionys van Nymegen. Het wordt hoog tijd dat iemand met een grondige kennis van de En gelse geschiedenis een boek schrijft over de eindeloze reeks van mi litaire excentrieken die belangrijke rol len hebben gespeeld in de oorlogen waarin Engeland betrokken is geweest. Want niet alleen is Engeland in meer oorlogen betrokken geweest dan enige andere natie op de aardbodem een opmerkelijk feit, gezien het feit dat de Engelsen geneigd zijn zich te beschou wen als van zeer vreedzame aard maar ook hebben deze oorlogen een grotere collectie van militaire zonder lingen naar voren gebracht dan in enig ander land. „Het Britse leger," aldus heette het onlangs in The Times, „be hoort tot de rijkste vindplaatsen voor excentriciteit welke wij bezitten." De tweede wereldoorlog vormde geen uitzondering. En een van de meest zon derlinge figuren welke in deze oorlog de aandacht trokken, was Generaal Orde Wingate, over wie Christopher Sykes ?en lang maar zeer boeiend boek heeft ge schreven onder de titel: „Orde Winga te", (575 bladzijden. Uitg. Collins. Prijs 35 shilling). De held van het verhaal, de zoon van een ouderpaar dat behoor de tot de secte van de Plymouth Breth ren en dat meende dat het de kinderen van het gezin niet beter kon bescher men tegen de zondigheid en corrupt heid van de wereld dan door hen zoveel mogelijk te isoleren, was beroepsoffi cier. Hij werd opgeleid aan een militaire academie, waar hij zeer onpopulair was tengevolge van zijn overdreven „anti- kudde"-mentaliteit. Hij studeerde na voltooiing van zijn militaire studies Arabisch, eerst in Londen en vervol gens in actieve dienst bij het leger in Soedan, en ging daarna als officier van de inlichtingendienst met de rang van kapitein naar Palestina. Met het fana tisme dat h(j zijn hele leven toonde ten aanzien van alle situaties waarin hij emotioneel betrokken raakte, werd hij, ofschoon hij geen Joods bloed had, fa natiek zionist, zo fanatiek dat de zio nisten zelf wantrouwen koesterden over zoveel extremisme. Maar hij organi seerde de Joodse Guerillatroepen, en met zijn onmiskenbaar militair genie ontwierp hij opleidingsmethoden en nieuwe vormen van taktiek welke nog heden de basis vormen voor de oplei ding in het leger van Israël. Na Palesti na volgde Ethiopië waar hij, met fana tieke geestdrift, voor een onafhankelijk Ethiopië vocht tegen de Italianen. Maar zijn roem is voornamelijk gebaseerd op zijn leiderschap van de Chindits, met wie hij in twee campagnes krijg voerde tegen de Japanners in Birma vanachter hun eigen linies. Wingate kwam om tengevolge van een vliegtuigongeluk in het midden van de tweede campagne. Er zijn twee factoren welke Wingate hebben gemaakt tot een van de meest omstreden figuren onder Engelands mi litaire leiders. De ene factor is zijn per soonlijkheid, de tweede het fnilitair be lang van zijn oorspronkelijke guerilla- techniek. Over de laatste kwestie zal men het voorlopig niet eens kunnen worden. De oerdelen van de militaire deskundigen zijn, zoals gewoonlijk, zo gekleurd en verwrongen door enerzijds kwaadwilligheid, wrok en jaloezie, an derzijds door kritiekloze bewondering, dat een onpartijdig oordeel vooralsnog niet mogelijk is. Ten aanzien van Wingates persoon liggen de zaken niet beter. Wingate was een zeer edelmoedig man, onder meer in die vorm van edelmoedig heid welke geld kost en anoniem ge schiedt. Maar hij miste dikwijls alle edelmoedigheid in zijn oordeel over personen, vooral indien deze perso nen zijn superieuren waren. De man was een genie, maar kon in zijn psy chologisch oordeel over anderen de grootste blunders maken. Hij leed aan vervolgingswaanzin, en zijn ge loof in een goddelijke roeping, als veldheer en voorvechter van idealen die achtereenvolgens zijn geestdrift verwierven, grensde aan hoogmoeds waanzin. Zijn verachting voor dege nen die zijn meningen niet deelden was pathologisch evenals zijn talrijke uitbarstingen van mateloze woede. Hij had geen gevoel voor humor, was geneigd tot zelfmoord, en maakte zich schuldig aan handelingen van in subordinatie, welke soms, indien zijn superieuren niet zoveel meer ver draagzaamheid en begrip hadden ge toond dan Wingate zelf, hadden kun- Orde Wingate bij de Chindits, een foto uit 1943, toen men in hem een nationale held ging zien. Churchill liet hem naar Engeland komen en nam hem mee naar de conferentie te Quebec, waar hij een groot succes was. nen worden uitgelegd als verrader lijk. Deze grote en zelfs geniale lei der in dagen van oorlog werd door velen beschouwd als een geheel onmo gelijke, ongelikte beer van een man. Maar zijn manschappen, die zijn hel denmoed met hem deelden, aanbaden hem en sommigen van zijn superieu ren, zelfs onder hen die het meest van zijn nukken en eisen te lijden hadden, bewonderden hem, waaron der Lord Louis Mountbatten die één keer zijn geduld niet langer kon be waren en aan Wingate seinde: „Uw verbijsterend telegram heeft mij doen beseffen hoe zo verbazend veel succes hebt behaald met uw po gingen u onpopulair te maken bjj mensen die maar al te zeer bereid zijn u terzijde te staan." In zijn fraai geschreven en grondig werk toont Christopher Sykes duidelijk dat hij heeft geschreven in de rol van apologeet. En ondanks de grote ver diensten van de biografie is het moei lijk zich te onttrekken aan de indruk dat Sykes tot op zekere hoogte ge faald heeft. Hij getroost zich zoveel moeite om zijn held vrij te spreken, dat men niet na kan laten zich af te vragen of Wingate niet inderdaad behoefte had aan een uitzonderlijk bekwame en toe gewijde verdediger. Doch liever zo dan andersom. Er is te veel haat gezaaid en venijn gespoten in na-oorlogse gene- raalsmemoires en biografieën om het niet toe te juichen, dat er eens een keer een fraaie en boeiende biografie ver schijnt welke is ingegeven door een overdaad van naastenliefde en bewon dering. DAAN VAN DER VAT De vaststelling van de omvang van het teeltrecht voor het seizoen 1959- 1960 was het enige agendapunt van be lang tijdens de groepsvergaderingen van de hyacinten-, narcissen- en tulpenkwe kers van de K.V.O.B., de katholieke bond van ondernemers in het bloem- bollenbedrijf, welke gisteren in Haar lem gehouden werd. Met een grote meerderheid namen de afgevaardigden de pre-adviezen van het hoofdbestuur aan, waarin voorgesteld werd de om vang van het teeltrecht voor hyacinten en narcissen voor het komende seizoen uit te breiden met drie procent en dat van de tulpen met vijf procent. De meningen waren echter zeer ver deeld over de suggestie van het hoofd bestuur, de uitbreiding van het tulpen- teeltrecht zodanig te doen zijn, dat aan de kleine kwekersbedrijven een groter percentage toevalt dan aan grotere be drijven door „progressieve uitbreiding" van het teeltrecht. In „noodgebieden" moeten kwekers wel eens omschakelen naar andere teelten dan die van groente of vroege aardappelen. De afdelingen Anna-Paulowna, Kennemerland-noord, Noordwijk, Obdam en Zilk-Vogelenzang verklaarden zich tegen progressieve uit breiding, die de voorstanders juist zeer zouden toejuichen. Het hoofdbestuur zal de kwestie nog eens uitvoerig be studeren. Het nationale wegkampioenschap van de Nederlandse Veteranen Federatie, dat voor de tweede maal in de omge ving van Rhenen werd gehouden, is gewonnen door De Bruin uit Roosen daal. De Haarlemmer Ben van Dijk, vorig jaar kampioen, legde nu op een verdienstelijke tweede plaats beslag. In dit kampioenschap, dat over een afstand van 70 km werd verreden, moest zes maal de Koerheuvel beklom men worden. En juist deze „bult" in het parcours is beslissend geweest voor het strjjdverloop en de uiteindelijke be slissing. Want De Bruin, die samen met Van Dfik halverwege de race uit het peloton ontsnapt was, klom veel beter dan zijn Haarlemse rivaal. Na elke beklimming wist De Bruin zich van een kleine voorsprong te verzeke ren. Hoewel Van Dijk zich steeds weer bij hem wist aan te sluiten, kwam hij na de laatste passage van de Koerheu vel op De Bruin tekort. De uitslag luidt: 1. en kampioen: De Bruin, Roosendaal, 2. Van Dijk, Haar lem; 3. Vriens, Breda; 4. Hooydonk, Zundert; 5. Van Duivenbode, Rotter dam. Advertentie verkrijgbaar bij: De kleine zaak »»iw rtc grootste keuzt Grote Houtstraat 49 Haarlem Telefoon 20049 Moderne kunst in een der speciaal daartoe ingerichte torenkamers. Met nog slechts één ronde te spelen is de strijd om de Haarlemse schaak titel in de hoofdklasse op het hoogte punt gekomen. Leider A. Herfst zag zich min of meer verrassend een half winstpunt ontnomen door W. M. Mazee. De laatste bewees zjjn clubgenoot F. A. Spinhoven hiermee een goede dienst. Spinhoven heeft nu nog maar een half verliespunt meer dan A. Herfst maar ontmoet in J. W. de Munck de laatste ronde een op papier zeker zwakkere te genstander dan A. Herfst. Die moet het namelijk nog opnemen met de Heemstedenaar J. Bonkenburg. Deze is de laatste ronden wel wat afgezakt maar zal er stellig prfis op stellen te gen A. Herfst te bewijzen dat dit op een vergissing berust. De partijen uit dé achtste ronde wa ren natuurlijk voor Herfst en Spinho ven van het grootste belang. Spinhoven moest uitkomen tegen P. Roubos, de speler die hem vorig jaar zo'n verras sende nederlaag toebracht. Het was te begrijpen dat Haarlems kampioen ter dege op zijn hoede was, te meer daar bij een eventuele nederlaag de titel vrijwel zeker bij Herfst zou komen. In het onderhavige gevecht voegde Spin hoven nog een Franse partij toe aan de vele die dit toernooi reeds de revue zijn gepasseerd. De Nimzowitsch-variant van deze opening bracht zeer ingewik keld spel toen Roubos brutaal insloeg op g7. De Halfweg-man kreeg een dub- belpion en beging toen de fout te snel met de c-pion op te rukken. Een vijan delijk paard maakte van de gelegen heid gebruik een belangrijke positie te gaan innemen. Roubos overzag een lis tig tussen-schaakje van zijn rivaal en verloor een pion. In razende tijdnood van beide spelers slaagde Spinhoven erin ook nog een stuk te winnen. Toen hjj bovendien tijdig de vereiste zetten wist te doen kon Roubos weinig anders Advertentie Alle merken dus ruime keuze doen dan de partij gewonnen geven. A. Herfst verdedigde zich Ben-oni te gen W. Mazee. Het was Mazee die het betere spel kreeg maar door bekwaam verdedigen van Herfst niet tot beslis send voordeel kon komen. De stelling liep toen wat vast. Mazee kon boven dien niet meer rocheren hetgeen hem na lang beraad deed besluiten het re mise-aanbod van Herfst aan te nemen. Van de overige partijen was in feite nog slechts de partij van H. Bosscher van belang. Hij behoort nog steeds tot de theoretische kanshebbers. Tegen Huyboom verdedigde de vroegere Noordhollandse jeugdkampioen zich Frans. Huyboom liet in de opening weer een steek vallen en verloor een doorgeschoven pion op e5. Hoewel hij goede aanvalskansen bezat zag hij geen kans hiervan voldoende gebruik te maken. Bosscher voorkwam alle dreigend onheil en won zelfs nog een tweede pion. Het lijkt niet waarschijn lijk dat hij zich in de afgebroken stel ling de winst nog zal laten ontnemen. In de partij J- Bonkenburg H. Dui- senberg onderstreepte de laatste zijn opkomende vorm. Middels een fraaie combinatie bracht hjj Bonkenburg op de knieën. Het betekende zijn tweede winstpartij op één avond nu T. Slagt de afgebroken partij uit de zevende ronde zonder verdere strijd opgaf. In de par tij J. W. de Munck T. Slagt kwam ook al een Franse opening ter tafel. Na veel afruil ontstond een toreneindspel dat Slagt iets betere kansen biedt. De stand ziet er nu als volgt uit: 1. F. A. Spinhoven- A. Herfst (1) 3. H. Bosscher (1) 4. J. Bonkenburg 5. H. Duisenberg 6. T. Slagt (1) 7 J. W. de Munck i 8. P. Roubos (1) 9. W. M. Mazee 10. N. Huyboom (2) partijen zullen in de laatste ronde de volgende spelers elkaar op de 64 velden bestrijden: H. Bosscher-W. M. Mazee, T. Slagt-N. Huyboom, F. A. Spinhoven- J W. de Munck, H. Duisenberg-P. Rou bos en J. Bonkenburg-A. Herfst. 8 5 2 1 6 7 4 3 0 5% 7 4 1 2 4% 8 3 2 3 4 8 2 4 2 4 7 1 5 1 3t4 6 I 3 2 2% 7 1 3 3 2V4 8 0 4 4 2 6 0 3 3 1% de afgebroken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9