Geschil Adenauer- Erhard bijgelegd De Gaulle stuurt programma in Italië volkomen in de war OPEL Bondskanselier biedt zijn excuus schriftelijk aan Hotelbrand in Noorwegen eist 24 doden Fuchs na vrijlating naar Oost-Duitsland gereisd De Tour de France gaat beginnen Reclame in de televisie Het weer HERNIEUWDE VERZOENING Algerijnen in hongerstaking Vuurgevecht in Buenos Aires Rijbewijs voor bromfietsers Arbeiderspers weigert Britse drukwerkorders Ongedwongen gesprekken onderweg met enthousiaste bevolking Nehroe pleegt in Kerala overleg Waarschijnlijk een Nederlander onder de slachtoffers Voortaan controle op verklaringen? Britse rechercheurs doen atoom- spion op vliegveld uitgeleide Vier personen verdronken Gevangenisrevolte in V.S. onderdrukt Sigarettensmokkelaars op Nederlands schip Franse president uitbundig begroet Motorrijder te Hengelo dodelrk verongelukt Gewerkt aan eerste A-bom van V.S. WOENSDAG 24 JUNI 1959 o 83sfe JAARGANG No. 30246 kWMORRIS 'fieforeyou êuijf STRAND-BADKLEDING Kans op onweer Het weer in Europa Tegenstellingen Niet in staat voor rechter te verschijnen W est-Duitsland v. LENT's Autobedrijven Aan zee middellijk gealarmeerd, maar het vuur greep in het oude gebouw, dat groten deels uit 1884 dateert, zo snel om zich heen, dat er aan blussen niet viel te denken. Door het geraas van de vlam men en het geschreeuw van het perso neel werden de toeristen gewekt. Sommige van hen sprongen in nacht kleding uit het raam van hun kamer, terwij] anderen er in slaagden via de brandladders het hotel te verlaten. De identificering van de vermisten, onder wie zich behalve een Nederlan der, Amerikanen en Britten zouden be vinden, wordt bemoeilijkt door het feit dat er vele papieren verloren zijn ge gaan. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur is op de bodem van het Richebad in Zand- voort het lichaam aangetroffen van de 8-jarige Erik Poots uit Zandvoort. Alle pogingen om de levensgeesten nog op te wekken, mislukten. Tevoren had de jongen in het ondiepe gedeelte zwem les ontvangen. Het is niet bekend hoe hij later in het diepe gedeelte terecht kwam. De echtgenote van tandarts Wiegman uit Emmer-Compascuum is dinsdagmid dag verdronken in het natuurbad te Sellingerbeetse. Zij had met haar twee kinderen en enige buurkinderen de hele middag in het bad doorgebracht en werd om vijf uur voor het laatst in het water gesignaleerd. Sindsdien werd zij ver mist. Vanmorgen is haar ontzielde lichaam ongehaaid. Bij het zwemmen in de Maas onder Tegelen is dinsdagmiddag de zeventien jarige jongen G. Hendrikse uit Venlo verdronken. Dinsdagavond is in de zanderij te Noordwijkerhout het negenjarig jonge tje Joseph Warmerdam verdronken. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM -TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) ^MSjERDAtft JEL 223596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog, zonnig en warm weer, maar kans op onweer vanuit het zuiden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Zon; 4.20-21.04. Maan: 23.40-10.07. Station Weer Den Helder onbewolkt Ypenburg onbewolkt Vlissingen onbewolkt Eelde onbewolkt De Bilt onbewolkt Twente onbewolkt Eindhoven onbewolkt Zd.-Limburg mist Stockholm onbewolkt Oslo licht bew. Kopenhagen onbewolkt Londen zwaar jew. Amsterdam onbewolkt Brussel onbewolkt Luxemburg half bew. Parijs zwaar hew. Nice half bew. Berlijn onbewolkt Frankfort half bew. Münehen mist Zürich geheel bew Genève zwaar bew. Wenen onbewolkt Innsbruck geheel bew. Rome onbewolkt Madrid licht bew. max. min. neersl. temp. temp. afgel. 24 uur 24 16 0 25 15 0 23 15 0 27 10 0 27 15 0 25 12 1 26 16 0 25 16 0 22 6 0 28 14 0 19 6 0 26 14 0 26 16 0 27 14 0 24 14 0.4 29 18 0 24 18 0 24 11 0 27 14 5 19 12 6 23 15 0 27 14 0 25 9 0 21 15 2 29 19 0 32 18 0 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon; Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red IJmulden; Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrlgter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie; Dre H. v. RUN en W Severln. UWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544 Na verscheidene uren is de politie van Springfield in de Amerikaanse staat Missouri er gisteren in geslaagd een einde te maken aan een opstand in de gevangenis van die staat. 106 mui ters hebben zich tenslotte overgegeven aan de politie, die met een bulldozer een van de deuren van het gedeelte waar de gevangenen zich verschanst hadden, had geforceerd. Hierop lieten de oproerlingen vijf gijzelaars vrij. Dit was het sein voor de politie om een aanval te doen met traangas, waardoor de gevangenen naar buiten moesten ko men. De vijf gijzelaars, bewakers van de gevangenis, waren allen gewond toen zij de vrijheid herkregen. Een van hen is er ernstig aan toe. De gevange nen te Springfield zijn geestelijk ge stoord. Terwijl kinderen in de Sloterplas te Amsterdam zich onbekommerd en vrolijk vermaken in het verfrissende water, voert een boer met een bezorgd gezicht zijn koeien met lupine nu tengevolge van de abnormale droogte en de verzengende zon het gras op de velden tot hooi is geworden. Deze zoete lupine was oor spronkelijk bestemd als zaaigoed, doch moet nu noodgedwongen als bijvoeding voor het vee worden gebruikt. Buim 700 Algerijnen, die in de Fres- nes gevangenis te Parijs worden ge vangen gehouden, zijn reeds vijf dagen in hongerstaking. Alle gevangenen zijn wegens nationalistische activiteit gear resteerd. zij wensen dan ook als poli tieke, en niet als criminele gevangenen te worden behandeld en zijn, om deze eis kracht bij te zetten, in hongersta king gegaan. Gistermiddag moest een aantal gehangenen voor de rechter ver schijnen. De gevangenisdirectie liet echter weten dat zij „lichamelijk niet in staat waren zich te verdedigen". Door deze mededeling werd het nieuws van de hongerstaking voor het eerst bekend. De gevangenen zijn voor het overgrote deel aanhangers van het na tionale bevrndingsfront, aldus meldt U.P.I. In het havengebied van Buenos Aires is het dinsdagavond tot een vuurgevecht gekomen tussen politie en smokkelaars, die Amerikaanse sigaretten ter waarde van 690.000 pesos uit het Nederlandse vrachtschip „Parkhaven" wilden lossen, aldus meldt U.P.I. Twee douanebeambten zagen drie auto's met gedoofde lichten naar de plaats rijden waar de „Parkhaven" was gemeerd. Op het moment, dat men van het voorschip af pakken naar beneden liet, sommeerden de douaniers de onbe kenden zich te identificeren. Toen de mannen trachtten te ontsnappen, open den de douanebeambten het vuur, dat door de smokkelaars werd beantwoord. Na enkele minuten gaf een smokkelaar die nog in een der auto's zat zich over. De inzittenden van een tweede auto wisten te ontsnappen. De smokkelaars, die in de derde auto zaten, vluchtten over de loopplank van de „Parkhaven" Zij werden gevonden in de hut van de derde machinist, de 33-jarige Spanjaard Albina Martinez. Een vierde bleek zich in een kast te hebben verstopt. Alle vijf mannen hebben bekend te willen smok kelen. Morgen begint weer het grootste wieler spektakel van het jaar, de Tour de France. In de startplaats Mulhouse hebben de wielercoryfeeën uit vele lan den zich verzameld voor het Grote Avontuur. De Nederlandse vertegenwoor digers Damen, De Groot, De Jongh, Kersten, Kool, Van den Borgh, P. van Est, Voorting en assistent-ploegleider Klaas Biichly hadden over gebrek aan belangstelling niet te klagen en deelden dan ook, zoals op bovenstaande foto te zien is, met gulle hand handtekeningen uit. Voor een beschouwing over dit grootse wielerfestijn en andere sport gebeurtenissen zie men onze sportpagina. Het Westduitse ministerie van ver keer overweegt nog vóór het zomer reces de Bonsdag een wetsontwerp voor te leggen, waardoor voor berijders van bromfietsen een speciaal bewijs van rij vaardigheid verplicht wordt gesteld. Dit bromfiets-rijbewijs zal gemakkelij ker te verkrijgen zijn dan het normale rijbewijs. De bromfietser die het aan vraagt zal moeten bewijzen dat hij de verkeersregels geheel beheerst. Zijn rijvaardigheid zal bijzaak zijn. aldus een mededeling van dr. Helmuth Boos. een leidende ambtenaar van het minis terie van verkeer. De N.V. de Arbeiderspers te Amster dam heeft drukwerkorders, aangebo den door uitgeverijen in Engeland, die door de typografenstaking aldaar ge troffen zijn, geweigerd. Het bedrijf zal, zo lang de staking duurt, orders uit En geland, waarvan vermoed wordt, dat ze een gevolg van de staking zijn, blij ven weigeren. President De Gaulle van Frankrijk is gisteren in Italië uitbundig ontvan gen. Zijn programma, dat tot op de minuut was vastgesteld, bracht hij in de war door gesprekken met enthousi aste Italianen. De Gaulle is zoals ge meld gisterochtend voor een officieel bezoek aan Italië op het vliegveld van Milaan gearriveerd in gezelschap van zijn vrouw en enkele ministers. Vijfduizend soldaten, dertig straal vliegtuigen, de aartsbisschop van Mi laan en een grote menigte liet hij wach ten doordat hij in dorpjes liet stoppen om met burgemeesters en burgers te praten. Hij was op weg naar Magenta waar een plechtigheid werd gehouden ter herdenking van de Franse soldaten die daar in 1859 zijn gesneuveld. Volgens onbevestigde berichten wa ren de 1.200 Algerijnse inwoners van Milaan gisteren tijdelijk naar elders overgebracht, zo meldt Reuter. Vandaag voert De Gaulle in Rome politieke en economische besprekingen. Zaterdag wordt hij door de Paus in au diëntie ontvangen. Advertentii Official dealer Heemstede, tel. 58810 - Zandvoort De Franse president verklaarde te Magenta, dat zijn besprekingen in Ita lië aanzienlijke gevolgen zullen hebben voor Europa en voor de wereld. In po litieke kringen te Rome toonde men zich gevleid en verrast door deze uit spraak. Men verwacht, dat De Gaulle zal trachten steun te krijgen voor zijn plan tot vorming van een krachtige continentaal-Europese groep binnen de NATO. De Indische ministerpresident, Nehroe, heeft gisteren te Trivandruin in de Indische staat Kerala overleg ge pleegd met leden van de communis tische regering en de tegenstanders van de regering. Gisteren was het de elfde dag van de geweldloze campagne van tegenstanders van het communistische bestuur van de staat. Er zijn gisteren 1.100 tegenstanders van de regering in hechtenis genomen. Op de Haaksbergerweg in Hengelo is dinsdagavond de 58-jarige motorrijder W. J. Kwekkeboom, Ëlckerlyckstraat 11 te Amsterdam, bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij was met zijn zuster een plezierritje gaan maken op zijn zware B.S.A.-motor en verleende aan een personenauto bij het oprijden van de Haaksbergerweg geen voorrang De motor werd in de flank gegrepen K. was direct dood. Zijn zuster liep ver wondingen op en werd in het Koningin Juliana-ziekenhuis opgenomen. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, dinsdagavond. Het is weer net gegaan als in het begin van deze maand: de controverse tussen Bondskanselier dr. Adenauer en vice-kanselier prof. Erhard is op nieuw bijgelegd. De hernieuwde ver zoening volgde op een schrijven van de Bondskanselier aan zqn tweede man, waarin hy zijn excuses heeft aangebo den voor de uitlatingen die hij tegen over verslaggevers van buitenlandse pers en radio over prof. Erhard heeft gedaan. Een eerste brief, die dr. Aden auer maandag al had geschreven, was voor prof. Erhard niet voldoende om de zaak als afgedaan te beschouwen. De bijlegging van het conflict is vooral te danken aan de krachtige be middeling van de fractiechef, dr. Kro ne, en dr. Adenauers persoonlijke vriend, de bankier en Bondsdagafge vaardigde dr. Pferdmenges, die sinds zaterdag onophoudelijk bezig zijn ge weest een brug te slaan tussen de bei de staatslieden. Dr. Adenauer heeft in zijn tweede brief herhaald, dat hij in prof. Erhard als minister en plaatsvervangend kan selier het volste vertrouwen heeft en geenszins de bedoeling heeft gehad hem te krenken. Een herhaling dus van de verklaringen van twee weken Een brand, die gisterochtend vroeg een van hout opgetrokken hotel te Stai- heim in West-Noorwegen in de as legde, heeft aan 24 van de 147 gasten het leven gekost. Naar verluidt „evindt zich onder de slachtoffers één Nederlandse reisleider. Men is er nog niet in ge slaagd alle lijken te bergen. Vele slachtoffers kunnen niet meer worden geïdentificeerd. 21 gewonden bevinden zich nog in ziekenhuizen. Veertien men sen konden na wegens lichte brand wonden te zijn behandeld huns weegs gaan. Volgens de politie is de brand wel licht ontstaan doordat iemand in bed heeft gerookt. De puinhopen waren gisteravond nog zo gloeiend, dat met het onderzoek naar de stoffelijke res ten van andere slachtoffers niet kon vorden begonnen. De lijken die men al heeft geborgen waren van gasten die getracht hadden door van het dak van het drie verdiepingen tellende ge bouw te springen zich in veiligheid te stellen. Het merendeel van de toeristen be stond uit Amerikanen, die naar Stal- heim waren gekomen voor de viering van het midzomerfeest. De nachtportier ontdekte omstreeks kwart voor twee, dat er rook en vlam men kwamen uit het raam van een kamer op de tweede etage. De brand weer van het verscheidene kilometers verder gelegen Vossestrand werd on- De atoomgeleerde dr. Klaus Fuchs, die in 1950 door de Britten gevangen werd genomen wegens spionage voor Rusland, is gisteren met een Pools vliegtuig naar Oost-Berlijn vertrokken. Hij is op doorreis naar Leipzig, waar zijn vader woont. Fuchs werd door rechercheurs naar het vliegveld in Lon den gebracht. Verslaggevers werden niet tot hem toegelaten. Zoals bekend heeft de 48-jarige atoomgeleerde 9 jaar in de gevange nis doorgebracht. Hij werd destijds veroordeeld tot 14 jaar maar kreeg kwijtschelding wegens goed gedrag. Men heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van binnenland se zaken later gevraagd, waarom het ministerie zo terughoudend was ge weest bü het geven- van inlichtingen over de vrqlating van Fuchs. De woordvoerder antwoordde dat Fuchs hierom had gevraagd en dat de ge vangenisautoriteiten een dergelijk ver zoek altyd inwilligen. Fuchs werkte indertijd in de V.S. aan de eerste Amerikaanse kernbom en ver strekte toen geheime gegevens aan de Russen. Sommige atoomgeleerden me nen dat de Sovjet-Unie door deze ge gevens in staat is geweest haar eerste atoombom vijf jaar eerder te maken dan de Russen zelf voor mogelijk had den gehouden. Fuchs spioneerde niet voor geld, maar uit ideële motieven. Hy was nl. een overtuigd communist. Zijn spionage-activiteit had ten gevol ge dat de V.S. een verbod uitvaardig den om kerngeheimen met de Britten te delen. Dit verbod werd pas in de herfst in 1958 opgeheven. Door de ont hullingen van Fuchs na zqn arrestatie werd de weg gebaand voor de terdood veroordeling van de Amerikaanse atoomspionnen Ethel en Julius Rosen berg. De Britse atoomspion Klaus Fuchs, die zijn straf heef uitgezeten, is dinsdag per vliegtuig uit Engeland vertrokken naar Leizpzig, waar zijn vader woont. Op deze telefoto zien we hem, terwijl hij de ste wardess van het vliegtuig, dat hem uit Engeland zal brengen, zijn passagebiljet toont. Morgen zomers strandweer en nog iets warmer. In de middag 22 tot 25 graden C. Matige wind tussen oost en zuidoost. Zeewater 15 graden Celsius. Vooruit zichten: zonnig en warm strandweer. geleden, zodat men zich achteraf slechts kan vragen, waartoe dit alles heeft gediend en of dit niet had kun nen worden vermeden met een beetje meer tact en fyngevoeligheid van de eyde van de kanselier. Duideiyk is, dat de Bondskanselier van nu af aan met zyn uitlatingen wel wat voorzichtiger zal worden. Een ra dio-interview, dat naar aanleiding van het conflict met Erhard was georgani seerd met een Amerikaanse omroep- maatschappy, heeft hij inmiddels afge zegd. Het is twijfelachtig, of hy zonder toestemming van de CDU-CSU-frac- tie in de toekomst nog vele verkla ringen tegen binnen- of buitenlandse pers zal afleggen. Gezien de conse quenties van dr. Adenauers meest recente uitlatingen kan men dat voor West-Duitsland en voor de grote re geringspartij slechts toejuichen. Met een dergeiyk schouwspel was toch eigeniyk niemand gediend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1